Oude ambachten: Bloemen: Kleurrijk Zuid-Holland "Tja, het leven Maar wie leeft er vroegere tijden herleven kleurrijker kan het niet GAAT VERDER". MET ZE MEE? Informatie via vijfkleurige brochures Politieman fietst de wereld rond 'De Wegwijze Engendaal im MEDELIIDEN HELPT NIET. MEELEVEN WEL. JjekkerivegiiveigeALj (mui 'inso)Sch ABC Zuid-HoMand Henk Smink fietst om te kunnen schaatsen... Actie geïnspireet Brazilië-pro PAGINA u| WOENSDAG 20 MAAR' Boomfeestdag 1991 'M "(('"'ft Als je je eigen kind verliest valt er een grote stilte in je leven. Een stilte die na verloop van tijd alleen maar beklemmender wordt Omdat andere ouders er niet over durven te praten. En zelfs de buren je ontwijken, uit angst iets verkeerds te zeggen. Maar niemand kan na zo'n verlies zomaar verder leven. Daar heb je anderen bij nodig. En één daarvan bent u. Als je Neerlands belangrijkste als in Zuid-Holland? Gaat u het platteland. Polders, plassen provincie in één woord wilt maar na. Steden vol drukte en en rivieren. En wat dacht u van kenschetsen, kom je vanzelf op gezelligheid. Monumenten, win- het strand en de duinen aan „kleurrijk". Want waar vind je kels, musea en uitgaanscentra, onze Noordzeekust? zoveel variatie en veelzijdigheid Afgewisseld met de rust van De pottenbakker weet met zijn artis tieke ambacht jong en oud te boeien. Zuid-Holland heeft schitterende ste den. De twee grootste zijn het stoere Rotterdam met wereldhaven nummer één en het statige Den Haag met prachtige paleizen. Maar ook de klei nere steden zijn een bezoek waard. De Oudhollandse steden Delft, Dor drecht, Gouda, Leiden en Schiedam zijn rijk aan monumenten, grachten, hofjes en musea. De vestingstadjes Brielle, Gorinchem en Hellevoetsluis hebben een middeleeuws karakter met hun oude vestingwerken. Veel van de Zuidhollandse steden hebben een eeuwenoude relatie met ambach ten. Bijvoorbeeld Delft met aarde werk, Gouda met kaas, Leerdam met glas en Schoonhoven met zilver. Vaak kunt u daar bedrijven bezoeken waar de produkten nog handmatig vervaardigd worden. Ga er eens kij ken. Het ambachtsmuseum in Haastrecht geeft u een beeld van historische ambachtelijke gereedschappen werktuigen uit vele beroepen. DELFT: AARDEWERKSTAD Hier wordt het originele Delfts blauw aardewerk gemaakt. In Delft zijn en kele aardewerkfabrieken gevestigd waar u het produktieproces kunt vol gen. Demonstraties pottenbakken, be schilderen van het aardewerk of een video-presentatie van het vervaardi- gingsproces, u kunt het allemaal be kijken. Natuurlijk heeft Delft nog veel meer te bieden. Een gaaf bewaarde oude binnenstad met op de Markt het stadhuis en de Nieuwe Kerk met het praalgraf van Willem van Oranje. Nauwe grachtjes met bruggetjes en smalle straatjes met vele leuke win keltjes. Musea, gezellige restaurants, cafés en terrasjes. Al uw informatie kunt u krijgen bij: VVV Delft: Markt 85 - Delft - (015) 126100 Het Delfts blauw aardewerk kunt u bekijken bij: Delftse Pauw: Delftweg 133 - Delft - (015) 124743 Porceleyne Fles: Rotterdamseweg 196 - Delft - (015) 560234 Atelier de Candelaer: Kerkstraat 13 - Delft - (015) 131848 GOUDA: KAASSTAD Bekend om de boerenkaas, dét is Gouda. Het produktieproces van deze heerlijke Goudse kazen kunt u volgen in één van de vele ouderwetse kaas boerderijen in de omgeving van Gou da. U vindt ze onder andere in Haas trecht, Reeuwijk en Bergambacht. In Gouda zelf is er in juli en augustus iedere donderdagochtend een kaas- en ambachtenmarkt op de Markt. In De Waag (1668) wordt de kaas nog gewogen zoals vroeger gebeurde. De Waag ligt, evenals het unieke goti sche stadhuis, op de Markt. Heel mooi zijn ook de 70 Goudse Glazen die zich bevinden in de St. Janskerk, met zijn 123 meter de langste kerk van Nederland. In een 17e-eeuws koopmanshuis is een museum gevestigd met een prachtige verzameling pijpen, een an tieke tabakswinkel, tegels en aarde werk. De Goudse kleipijpen, maar ook andere produkten uit Gouda zo als stroopwafels, spritsen en kaarsen, Gouda is in binnen- en buitenland beroemd om zijn kaas. In de kaas- kraam op de markt ligt het hele assortiment Zuidhollandse kazen te kust en te keur uitgestald. V' hebben deze stad wereldberoemd ge maakt. Voor informatie: VVV Gouda: Markt 27 - Gouda - (01820) 13666 Verschillende oude ambachten kunt u bekijken bij- Kaasboerderij De Driesprong: Zuid broek 154 - Bergambacht - (01826) 2314 Kaasboerderij T. den Boer: Steinse- dijk 37 - Haastrecht - (01821) 1244 Pottenbakkerij en Pijpenmakerij Adrie Moerings: Peperstraat 76 - Gouda - (01820)12842 LEERDAM: GLASSTAD De stad Leerdam staat al meer dan 200 jaar bekend als dé glasstad. Hoe dit prachtige glaswerk vervaardigd wordt kunt u zien in de vele glasbla zerijen. In het Nationaal Glasmuseum treft u glaswerk aan uit de 18e, 19e en 20e eeuw. Het grootste deel van de fameuze collectie bestaat uit pro dukten van de Leerdamse glasindus trie. Dit levendige stadje aan de Linge heeft de toerist nog meer te bieden. Enkele bezienswaardigheden in Leer dam zijn bijvoorbeeld de Grote Kerk en het Hofje van Mevrouw Van Aer- den. In museum 't Poorthuis is veel over de historie van de stad te zien. Voor informatie kunt u terecht bij: VVV Gorinchem: Zusterhuis 6 - Gorinchem - (01830) 31525 Glasblazen kunt u bekijken bij: Glasblazerij R. Buys: Energieweg 15 - Leerdam - (03451) 19479 SCHOONHOVEN: ZILVERSTAD Wie Schoonhoven zegt, zegt zilver stad. Vanaf de middeleeuwen bestaat die band tussen Schoonhoven en het zilver. Het edelmetaal leverde werk gelegenheid en hoewel het zilver niet meer de enige bestaansbron is, neemt het nog steeds een centrale plaats in. Het vakmanschap waarmee Tijdens de traditionele bloemencor so's van Noordwijk en Katwijk zien de toeschouwers een grote bloemen zee aan zich voorbij trekken. Veel praalwagens worden „bekroond" door een stralende bloemenkoningin. de zilversmid het zilver verwerkt tot de prachtigste voorwerpen kunt u zien in de vele edelsmederijen die Schoonhoven rijk is. Schoonhoven heeft een Oudhollands stadscentrum met als middelpunt de Grote- of Bar- tholomeuskerk. Met zijn monumen ten, karakteristieke gebouwen en bij zondere watertoren is Schoonhoven een bezoek zeker waard. Voor al uw informatie: VVV Schoonhoven: Stadhuisstr. 1 - Schoonhoven - (01823) 5009 Edelsmederijen: 't Silverhuys: Haven 1-5 - Schoon ven - (01823) 2651 (demonstraties en rondleidingen) Edelambachtshuis: Haven 13 Schoonhoven - (01823)2614 (edelsmederij en museum) kweken de tuinders miljoenen bolge wassen en snijbloemen voor de we reldexport. Naaldwijk is het centrum van Europa's grootste groente-, plan ten- en bloementuin onder glas. Hier is ook de Bloemenveiling Westland gevestigd. De veiling is 's morgens te Wat is kleurrijker dan bloemen? Ook op dit gebied heeft Zuid-Hol- bezoeken- U kunt dan het boeiende land veel te bieden. Mooie bloemenlandschappen, tuinen en kassen ^.roces van de inkoop en verkoop van waar u de teelt van diverse bloemensoorten kunt bekijken. bloemen volgen. In de uit de 18e eeuw daterende Katwijk worden regelmatig dergelijke Hoeve Cruysbroeck te Naaldwijk optochten georganiseerd, die stuk vindt u het Tuinbouwmuseum. U voor stuk het bekijken waard zijn. Deze kustplaatsen zijn ook zeer ge schikt voor een dagje aan zee. Een prachtig strand, de duinen, gezellige LISSE: BOLLENROUTE EN KEUKENHOF De bollenroute voert u langs de bol lenvelden in de bollenstreek. In het voorjaar zijn de bloemen op hun mooist. Een prachtig gekleurd land- terrasjes, hier vindt u het allemaal, schap in de fraaiste mozaïeken trekt aan u voorbij. In de Keukenhof bij Lisse vindt ieder jaar weer de groot ste bloemenshow ter wereld plaats. Natuurlijk ontbreken de oerhollandse tulpen hier niet, maar ook andere bloemensoorten zijn rijk vertegen woordigd. Voor al uw informatie kunt u terecht bij-, VVV Noordwijk: De Grent 8 - Noord- wijk- (01719) 19321 WESTLAND: BLOEMENTEELT Een kunt ook eens een stadje of dorpje in de regio bezoeken, zoals het van oor sprong oude vissersstadje Maassluis met een eeuwenoud centrum en prachtige monumenten zoals bijvoor beeld Het Gemeenlandshuis van Delf land uit 1626. Voor uw informatie kunt u terecht bij: VVV Maassluis: Koningshoek 93.050 - Maassluis - (01899) 19111 Voor informatie: VVV Lisse: Grachtweg 53 - L (02521) 14262 Adres Keukenhof: Keukenhof: Stationsweg - Lisse - (02521)19034 NOORDWIJK EN KATWIJK: BLOEMENCORSO'S leder jaar trekt er van Haarlem via Hillegom naar Noordwijk een bloe mencorso. Eén grote bloemenzee, dat moet u een keer gezien hebben. Dit jaar vindt het corso plaats op 27 april 1991. Maar dit corso is niet de enige bloemenoptocht. In Noordwijk en Informatie over de veiling krijgt u bij: be angnik tumbouwgebied m Bloemenveiling Westland: Di Leg 66 Jrtl anH ic hot Wactlanri Hipr - M-.-,i^j...::i_ 3 Zuid-Holland is het Westland. Hier - Naaldwijk - (01740) 32158 Kortom, in Zuid-Holland is veel te beleven. Als u informatie wilt voor een dagje uit of vakantie in Zuid- Holland kunt u kiezen uit vijf kleu rige, handzame brochures. Bungalows en Kampeerterrei nen Zuid-Holland Hotels Zuid-Holland Restaurants Zuid-Holland Watersport Zuid-Holland Ook geeft de VVV routes en kaar ten uit. Die kunt u goed gebruiken wanneer u gaat wandelen of fiet- sen in Zuid-Holland. Voor deze boekjes, kaarten, routes en aanvullende informatie kunt u terecht bij alle VVV's in Zuid-Hol land en de grote VVV's in de rest van Nederland. Henk Smink is in acht jaar tijd de we reld rond gefietst. Tenminste, de sym pathieke chef van de technische re cherche van de gemeentepolitie Soest heeft in die tijd het aantal kilometers zijn trappers rondgedraaid, dat in theorie nodig is om na een rondje om de aarde weer thuis te komen. 40.000 Kilometers heeft hij in de benen zit ten. Maandag werd hij door door zijn collega JJ. Schalkwijk, deze ochtend in zijn functie van voorzitter van de Soester Politie Sport Vereniging, ge huldigd met een prachtige trofee en een grote taart. Voor de 52-jarige Henk Smink is in middels geen provincie meer onbe kend. "Er zijn natuurlijk wel dorpjes waar ik nog niet geweest ben, maar ik heb vrijwel alles van Nederland ge zien," aldus Smink. Hij heeft de 40.000 kilometer volgemaakt in Nederland, Oostenrijk, Zwitserland en zijn favorie te fietsland Italië. Amerika zou daar in september vorig jaar zijn bijgekomen, maar de tocht die verreden zou worden voor de anti drugs-campagne van Nancy Reagan, werd op het laatste moment afgeblazen. De vier politiemannen uit Soest die aan de tocht zouden deelnemen, hebben tot op heden nog niets van hun inschrijf geld - ze betaalden gemiddeld tweedui zend gulden de man - teruggezien. Te gen de organisatoren loopt een civiele procedure. Het enige positieve in deze affaire is, dat de vele trainingskilome ters in de brandende zon, die als voor bereiding op de tocht in Amerika zijn gemaakt, tenminste hebben bijgedra gen aan het behalen van de 40.0ÓÖ kilo- metergrens. Vijfduizend per jaar De eerste kilometer reed Henk Smink in 1983, toen hij zich aansloot bij wiel- renvereniging Tempo Toer. Jaarlijks heeft hij vanaf dat moment ongeveer vijfduizend kilometer afgelegd. Toer tochtorganisatoren in heel Nederland schreven trouw na iedere tocht de kilo meters in zijn toerboekje bij en zo bleek enige tijd geleden dat de magische grens van 40.000 kilometer, een Tour de Ter- re, was behaald. De langste tocht die de politieman heeft gereden is een etappe van 278 kilome ter in de ronde van Nederland. De hele tocht, in totaal 1150 kilomter, vol bracht hij. Het liefst traint hij in de Ita liaanse Dolomieten. "Prachtige omge ving, altijd mooi weer en lekker klim men," motiveert hij. Zowel in Neder land als in Italië traint hij graag met een aantal maatjes. Met zijn collega's Hans van 't Veer, Riekele Meinema en Henk van Tienen heeft hij heel wat tochten gereden. Smink is niet van plan om als amateur bijvoorbeeld de ronde van Frankrijk te gaan rijden. "Daar ben ik nog niet aan toe," zegt hij. Hij fietst voor de gezelligheid en om kilometers weg te trappen. Nog opzienbarender wordt de mijlpaal, als Henk Smink vertelt dat hij het fiet sen eigenlijk als een training beschouwt voor zijn echte favoriete sport: schaat sen. Smink heeft inmiddels twee elfste dentochten en een groot aantal lange toertochten op heL ijs verreden. Hoe- Henk Smink (r.) ontvangt een bokaal van SPSV-voorzitterJ.J. Schalkwijk. Foto: Goos van der Wilt. veel kilometers hij inmiddels op de schaats heeft afgelegd, durft hij niet te zeggen. Dat het er meer zijn dat de kilo meters die hij per fiets heeft afgelegd, dat weet hij wel zeker... COMPUTER- FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 WOENSDAG 20 MAART 1991 De Wegwijzer heeft gewonnen o de school goed over het plan had i dacht. Zij bedachten een gel scherm, omdat het park tussen de straat en de Nieuweweg aan een di weg komt te liggen. Ook hadden beeldentuin gecombineerd met doolhof, een geniaal idee, vond de Ook de toewijding waarmee de le gen gewerkt hebben, is door de jui loond. Op de tweede plaats eindig Ludgerusschool en op de derde de Schakel. De leerlingen helper aan de inrichting van het park, zo£ is bedacht door de gemeente. Lekker groeien Vrijdagochtend was het de beurt z Ludgerusschool uit Soest-Zuid. s tens kregen de leerlingen uit groe 8 eerst de komische milieuvideo ker groeien' te zien, waarin de kin uit een fictieve schoolklas een ac touw zetten om een boom o schoolplein te redden. Een meest de die boom rooien, om een eige keerplaats te hebben. Natuurlij het goed af. Het Jeugdjournaal erbij en de meester sloot zich aar leerlingen: geen bomenmoord n Evert de Kruijf (milieubeheer) van de Kar (groenbeheer) begin les. Er worden vijf groepen gei Eén groep voor natuur, één voo ten, één voor de beeldentuin, speeltoestellen en een groep die Ook dit jaar zullen de leerling het Griftland College weer ee voeren voor het kinderproject Derde Wereldgroep Soest. Dat is gericht op de verbetering var vensomstandigheden van 250 ren in Lins (Brazilië). In het project gaat het om onderv neskundige verzorging, gezonc ding, kleding, het aanleren van v heden en een vakopleiding, mat vooral gericht op de 400 kinde nog op de wachtlijst staan. De Derde-Wereldgroep Soest jaar de kosten van schoolklet leermiddelen voor haar reken men en bovendien geld inzamel de aanplant van 1000 sinas boompjes bij het project. Elk b kost f 12,50. Door de aanplant boompjes krijgt het kinderprt verloop van tijd meer inkomste het minder afhankelijk wordt hulp van derden. In verschillende lessen wordt Griftland College een week lai aandacht besteed aan ontwikki menwerking in het algemeen. Brazilië in het bijzonder. In c komen o.m. het grootgrondbe. fabetisme en de tegenstelhnge arm en rijk aan de orde. Ook w delijk gemaakt hoe de leefgem* in Lins de vicieuze cirkel van probeert te doorbreken. Actiedag Qp vrijdag 22 maart wordt dëz SOESTER COURANT Vandaag staat de basisschool De W wijzer een spannende dag te wachi De leerlingen van deze school mo beginnen met het inrichten van buurtpark Klein Engendaal. Dit beurt in het kader van de Boomfe dag 1991. Zij mogen bomen plan bankjes neerzetten, een speeltot plaatsen, nestkasten ophangen ei zijn erbij wanneer de commissaris de koningin een Zilverlinde plas Dit is de hoofdprijs van de maque wedstrijd van de gemeente. Twaalf sisscholen kregen vorige week ochtend of een middag les in het meentelijk milieucentrum de Kwel en gingen aan de slag om een maqu te maken van het park, zoals zij dai gen. De jury stond dinsdagochl voor de moeilijke opdracht er ee uit te lichten die de beste was. "Een bijna onmogelijke opgave," Ad van de Kar van de afdeling groei heer en één van de j uryleden. 'Tede heeft zo vreselijk zijn best gedaan er met zoveel enthousiasme tegei gegaan. Dat wij nu tot de conclusie men dat de Wegwijzer gewonnen h wil helemaal niet zeggen dat de an scholen het niet goed hebben ged Integendeel. De scholen die één, en drie geworden zijn, lagen dicht t kaar. Driekwart van alle plannei goed in elkaar en voor slechts een percentage bleek de opdracht te n 'ijk"

Soester Courant | 1991 | | pagina 10