Vurige wens van brandweer Soest en Soesterberg: meer vrijwilligers Onderhoud wegen en rioleringen: Snel inspelen op meldingen lderen SOEST ELINGS BUREAU A. »a Keulen Aanleg nieuwe wandelpaden in gebied Zuidelijke Engh ■T MAXIMAAL GEN 0% RENTE. KOPEN OF EEN DE JUISTE PRIJS? 'ECIALE MEER OOK VEEL minder v voordeel fl. 1.700,-. Carina Sedan 1-6 'Exiv' HM» 1991 ANG N° 9 Interculturele Sportmanifestatie bij SEC en Soest Erfafscheidingsbak Nieuwe bordjes straatnamen F l «r. PAGINA 3n I men. LLAGA VIVALDIFL. 23.795.- r FL. 3.500,-VOORDEEL ■er CD-tuner combinatie van !5W met afneembaar front, speakers en dakantenne, 1.5 I or System Porsche, 90 pk/ luttipoint injectie, 5-bak, brede banden, lichtmetalen velgen, Duitenspiegel, getint glas, luxe bekleding. BELLEN NA 17.00 UUR ir: OOK lische aspekten VOOR en spuitwerk BEDRIJVEN nd kunt u GRATIS opvragen, ninginnelaan 131 - Snp«t 'Paratie/onderhoud e merken srcedes-specialist >rkoop alle merken Soest - Tel. 02155 -1 29 op 5-5 1 veigen stuur- le Port'ervergrendeling m-accentbies in bumpers en >amen met ons extra royale inruilaanbod betekent dat een riant meer-voor- minder-voordeel! rantie' Conform de Toyota-bepalingen. ?en in prijs en uitvoering voorbehouden. FOON 02155 - 1 23 30 Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 J Iedere hobby heeft wel iets spannends. Zelfs iemand die sigarebandies spaart, kent de opw inding van het ontdekken van nieuwe. Fr is echter ver- I schil in spanning, zoals er ook een groot verschil is in hobby's, de tiid en de momenten die eraan besteed kunnen worden en het werkelijke nut ervan. Voor een brandweerman bijvoorbeeld komt er altijd een extra spanning I bij: die van de onzekerheid. Zowel over het moment waarop van hem ver- «acht wordt dat hij zich helemaal aan zijn serieuze hobby overgeeft als I over de manier waarop zijn inzet wordt gevraagd, is tevoren vaak niets I meer bekend dan dat het "een brand", "een verkeersongeluk" of "een I hu nverleninp lip hmndunn. i. ..utu - rr n.uuu cm vciKeersungeiuK oi een I hulpverlening is. De brandweer heeft dan ook altijd een grote aantrek- I ÏÜte worden °P iOI,geren' Menigeen dr00mt '«ter brand- Brandbestrijding is allang niet meer de enige taak van de (in Soest vrijwillige) brandweer. Hulpverlening, zoals het I d ie wuruen. bevrijden van verkeersslachtoffers, gaat een steeds belangrijker plaats innemen uuurig mei rnecr ut enige iuuk van ae {in soest vrijwilligebrc bevrijden van verkeersslachtoffers, gaat een steeds belangrijker plaats innemen. J Op latere leeftijd komen er echter I vaak andere verlangens naar boven, I waardoor de brandweer alleen nog I inde belangstelling staat als men die (ziet uitrukken. Het is er eigenlijk I nooit van gekomen om zelf brand- I weerman te worden. "Dat is jam- Imer", vindt commandant J. Th. I Bakker van de vrijwillige brandweer van Soest. "Niet alleen gaat daar- I door een mooie hobby verloren, maar voor de brandweer meestal c een goede kracht". I De brandweer heeft overigens nooit I over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Alleen nu is de aan- I was wat karig doordat de wachtlijst inmiddels, mede doordat een aantal kaderleden buiten Soest werk heeft I gevonden, onverwacht snel leeg is geraakt. De brandweer gaat nu weer met een schone lei beginnen. Dat betekent, dat zij die belangstelling voor het korps hebben, zich kunnen aanmelden. Dat kan persoonlijk tij dens kantooruren aan de brand weerkazerne aan de Lange Brink- weg, schriftelijk of telefonisch (tel. 93760, bij de heer Van de Laar). De voorkeur van commandant Bakker gaat uit naar mensen met een technische opleiding, zoals een loodgieter, een timmerman, een au tomonteur, kortom mensen die iets met hun handen kunnen. Dat is overigens geen strikte voorwaarde. Belangrijk is vooral dat men gemo tiveerd is, het aantrekkelijk vindt in groepsverband te werken, bereid is cursussen te volgen en er voldoe ning in vindt anderen te helpen door ervoor te zorgen dat niemand ge vaar loopt en dat schade aan eigen dommen beperkt blijft. Overigens is de taak van de brand weer allang niet meer alleen het voorkomen en bestrijden van brand en het redden van mens en dier. De hulpverlening op een breed terrein legt de laatste jaren een steeds gro ter beslag op de brandweer. Het is dan ook van belang dat degene die bij de brandweer wil, in Soest of Soesterberg woont en werkt. Van hem wordt verder verwacht dat hij op elk moment van de dag (en de nacht!) beschikbaar is, en dat zijn werkgever geen bezwaar heeft te gen zijn afwezigheid op momenten dat de brandweerman uit plichtsbe sef voor de gemeenschap zijn werk tijdelijk onderbreekt. Het vrijwillige korps van Soest be staat momenteel uit 46 vrijwilligers. Om de organisatie optimaal te laten functioneren, is een korps van 55 man een ideale situatie. Voor Soes terberg liggen die cijfers resp. op 31 en 38. Hoewel er in beide korpsen, waarvan de gemiddelde leeftijd op 26 jaar ligt, weinig verloop is, zijn de laatste tijd toch enkele leden nood gedwongen vertrokken. Zij konden buiten Soest hun maatschappelijke positie verbeteren en moesten door het niet meer continu beschikbaar zijn voor de brandweer hun lid maatschap opzeggen. "Dat leidt er natuurlijk toe dat steeds minder mensen voor het vrijwillige brand weerwede beschikbaar zijn. Voor hen die overblijven wordt het een steeds grotere belasting om paraat te blijven", aldus commandant Bakker. Hij hoopt dat door nieuwe aanmel dingen zowel het korps van Soest als van Soesterberg binnenkort weer een aantal nieuwe leden kan oplei den. Zij die zich opgeven, moeten in ieder geval een medische keuring ondergaan. De eerste opleiding duurt een jaar. Vrijwillig brand weerman zijn is (en dat kan van de meeste andere hobby's niet gezegd worden!) kostendekkend, omdat er een vergoeding tegenover staat. Wie interesse heeft, maar zich nog niet direct wil opgeven, kan een oe fenavond meemaken, die wekelijks op dinsdag wordt gehouden. Hier voor kan men contact opnemen met de brandweer, tel. 93760. Op zondag 2 juni wordt op de terrei nen van SEC en SO Soest aan de Bosstraat de Interculturele Sport manifestatie (ICS) 1991 gehouden. Dit jaarlijkse sportfeest is nu voor de zesde keer op touw gezet door het Provinciaal Steunpunt Sport Utrecht in samenwerking met ande re organisaties en de gemeente Soest. Het wordt ieder jaar in een andere gemeente gehouden. De doelgroep bestaat voornamelijk uit buitenlanders die in Nederland wo nen, maar ook Nederlanders zijn niet minder welkom. Het doel van deze ontmoetinsdag, waarvoor ook uit Soest al enkele in schrijvingen binnen zijn, is het sti muleren van de sportbeoefening door leden uit etnische groeperin gen en tegelijkertijd een culturele uitwisseling tot stand te brengen. Behalve een groots opgezet voet baltoernooi, waaraan zo'n veertig teams uit de hele provincie Utrecht meedoen, bestaat het programma uit spel- en sportactiviteiten voor ie dereen: softbal, volleybal, badmin ton, tafeltennis, jeu de boules, handbal, schaken, dammen en do mino. Daarnaast is er voor kinderen (ook de scholen zijn aangeschreven om mee te doen) als extra attractie de luchtmatras. Het culturele gedeelte bestaat uit optredens door muziek-, zang-, to neel- en dansgroepen; kraampjes met hapjes en drankjes uit de ver schillende culturen; allochtone kunst; hapjes en drankjes uit de Ne derlandse cultuur. Het standpunt van het ministerie van WVC is dat alle mensen in Ne derland de kans moeten krijgen om met sport bezig te zijn. Toch is de deelname van allochtonen aan sport een stuk lager dan die van de Neder landers zelf. Dit blijkt uit tal van on derzoeken. Weet u voor welke straat de meeste naambordjes zijn aangebracht? Het is de Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg met 22 bordjes! Weet u hoeveel straatlantaarns er in de gemeente zijn geplaatst? Het zijn er 5.850. Weet u hoe groot de oppervlakte is van de verhardingen die bij de gemeente in onderhoud zijn? Deze is bijna anderhalf miljoen vierkante meter, om precies te zijn 1.400.000 vierkante meter! Het zijn zomaar enkele getallen die I de heer A. Dijkstra, hoofd van de i sectie onderhoud wegen en riolerin- gen van de gemeente, noemt. Hij zou natuurlijk nog veel meer cijfers kunnen geven, maar liever praat hij over het werk van zijn sectie. Die bestaat, zichzelf meegerekend, uit twaalf medewerkers. Chef van de buitendienst is de heer A. Demage, opzichter bestratingen de heer G. van Duinen. De buitendienst regelt de uitbeste ding van werkzaamheden aan aan nemers, bijvoorbeeld het herstraten van wegen en voet- en fietspaden; aanleg en reparatie van asfaltwegen en van rioolleidingen, en de plaat sing, reparatie en onderhoud van verkeerslichten, wachthuisjes bij bushaltes, en van het nieuwe Vetag- systeem, waarbij de lijndienstbus sen van afstand de verkeerslichten bedienen zodat ze altijd groen licht hebben. Een andere taak ligt op het terrein van het verkeer, meer in het bijzon der het straatmeubilair, zoals het aanbrengen en onderhouden van verkeers- en straatnaamborden; markering, bebakening en plaatsing dranghekken; het plaatsen van plat- tegrondkasten, en het controleren van de straatverlichting. Bovendien beheert men het magazijn en de werkplaats. Tenslotte is er de zorg voor de rioleringen en het asfalt, hoofdzakelijk bestaande uit de re paratie ervan, en legt men huisaan- sluitleidingen aan. De afdeling bestratingen bestaat uit een lappersploeg, ook wel de vliegende brigade genoemd. Deze houdt zich voornamelijk bezig met straatwerkzaamheden, zoals repa ratie van elementverhardingen (klinkerbestrating, tegels), de aan leg van inritten en het zo snel moge lijk inspelen op klachten over bij voorbeeld verzakkingen, kapotte bestrating enzovoorts. De eigen I dienst bestaat uit stratemakers, die de uitvoering van de elementver hardingen voor hun rekening ne men. Verder berust onder de afde ling bestratingen het beheer van de gemeentewerf aan de Lange Brink- weg. Hier liggen de materialen op geslagen. Uitgangspunt van de sectie onder houd wegen en rioleringen is het zo veel mogelijk in eigen beheer uit voeren van de werkzaamheden, het zo goed mogelijk bijhouden ervan en het zo snel mogelijk inspelen op klachten. Daarvoor kan in eerste in stantie de lappersploeg worden in gezet, vooral als het niet zo moeilijk te verhelpen problemen betreft zo als kleine wegverzakkingen, kapot te tegels of omhoog gekomen straatklinkers. De heer Demage: "We proberen klachten altijd zo snel mogelijk af te handelen, maar onze mensen ma ken meestal eerst het werk af waar ze mee bezig zijn. Ze gaan niet pa niekerig direct op pad. We proberen wel altijd dezelfde dag nog in ieder geval de klacht te onderzoeken. Meestal de volgende dag wordt de schade hersteld, afhankelijk van het gevaar". Aan klachten wordt dus altijd direct aandacht besteed. Dat niettemin de gemeente nog wel eens verweten wordt "dat het allemaal zolang duurt", is volgens de heer Dijkstra meestal het gevolg van het feit dat de mensen die een klacht hebben, niet meteen zelf bellen, maar er eerst van uitgaan dat een ander dat al wel gedaan zal hebben. Pas als het te lang duurt, gaan ze zelf bellen en dan pas blijkt dat de gemeente nog niet van de klacht op de hoogte was. "Maar meestal krijgen onze mensen te horen: Zijn jullie er nu al?" Het werk van de sectie onderhoud wegen en rioleringen wordt niet al leen, zo blijkt uit de reacties, door het publiek gewaardeerd, maar ook door het gemeentebestuur. "Dat blijkt bijvoorbeeld uit onze huisves ting op de werf en uit de voertuigen en het andere materieel waarover we beschikken. Al deze bijdragen aan goede arbeidsomstandigheden bevorderen de werksfeer en leiden ertoe dat iedereen er plezier in heeft snel en goed te werken", aldus de heer Dijkstra. Soms zijn er bij de burger wel eens misverstanden over wat nu tot de gemeentelijke taken behoort. Soms is dat ook moeilijk. Neem nu de straatverlichting. De lichtmasten zijn van de gemeente, maar de PUEM zorgt voor de reparatie er van. Daar heeft de gemeente geen invloed op. De gemeente is alleen het meldpunt voor storingen. De gemeente betaalt ook de kosten van vervanging en van reparatie, dus geeft daarvoor ook de opdracht. Maar bijvoorbeeld het overdag la ten branden van de straatverlichting ("als er storingen opgespoord moe ten worden") is een zaak van de PUEM. De heer Demage geeft toe dat reparaties en vervangingen soms wel eens lang op zich laten wachten, "maar we hebben daar over nu betere afspraken met de PUEM gemaakt om de tijd te ver korten". Een van de maatregelen die daartoe is genomen, is het num meren van alle lantaarnpalen. Er hoeft voortaan dus niet meer te worden gezocht. Een probleem op het gebied van rioleringen is het dichtslibben er van. Niet alleen van de kleine bui zen, maar soms zelfs van de hoofd riolen. Schuldig hieraan zijn boom wortels. "Het is bijna onvoorstel baar dat een haarworteltje dat je nauwelijks kunt zien, verantwoor delijk is voor een verstopping. Het wurmt zich door de verbindingen heen en vindt in de buizen natuur lijk geweldig voedsel. Binnen de kortste keren zit zo'n buis verstopt. Het is soms wonderlijk dat er nog afvoer door plaatsvindt. Zelfs het hoofdriool zit soms zo dicht dat er niet eens meer een videocamera doorheen kan". Bij de afdeling, gehuisvest aan de Lange Brinkweg 77 (telefoon 26345) kan men niet alleen terecht om beschadigd of verdwenen straatmeubilair te melden, maar ook voor klachten over wegverzak kingen of losliggende bestrating. Daarnaast kan men een beroep op de afdeling doen als men de juiste plek wil weten van de controlebak bij eventuele afvoerproblemen. Als die bak leeg is, zit de verstopping op eigen grond en moet de bewoner zelf het euvel verhelpen. Als de bak vol zit, zit het probleem in de dienst leiding die van de bak naar het hoofdriool loopt, en dan schiet on derhoud wegen en rioleringen te hulp. De bewoner moet wel zelf de controlebak vrijmaken. De plaats ervan kan hij opvragen bij de afde ling, die de plaats van alle controle- bakken op een kaartsysteem heeft vastgelegd. Kortom, de sectie onderhoud we gen en rioleringen is een veelzijdige, snelwerkende afdeling op alle ge bied, met uitzondering van het groen en kabels en leidingen van nutsbedrijven. Belangrijkste taak is het kleinschalig onderhoud, dat nog vrijwel volledig uit handwerk be staat. De grote werken worden altijd uitbesteed. De supervisie over de uitvoering ervan ligt bij de buiten dienst. Geleidelijk aan zullen overal in de gemeente Soest nieuwe straat naambordjes worden aange bracht. Dat is een gevolg van de aanpassing aan de normen die de ANWB heeft geadviseerd. Dit betekent niet alleen dat er meer bordjes zullen worden aange bracht (zodat weggebruikers van welke kant zij ook komen altijd op de meest logische plek een straatnaamaanduiding tegenko men), maar ook dat de leesbaar heid ervan verbetert dankzij het reflecterende materiaal dat op de bordjes is aangebracht. Langzaam-verkeerroutes op de Zuidelijke Engh Volgorde van uitvoeren; G wordt na overleg met de Neder landse Spoorwegen in een later Dl stadium uitgevoerd. C B D2 E J wordt ir. afwachting van een F raadsbesluit hierover later uitge- (klein gedeelte), voerd. Het Soester wegenbouwbedrijf H. Hendrikse maakt op dinsdag 2 april een begin met de aanleg van een aantal wandelpaden op de Zuidelijke Engh. Het gaat om het gebied dat in grote lijnen wordt be grensd door de spoorlijn Soest- dijk/Soest-Zuid, Parklaan, Nieu- weweg en Molenstraat. Sinds maandag is de gemeentelijke afdeling landmeten bezig met het markeren van de wandelwegen door het plaatsen van perkoenpaal- tjes. De werkzaamheden zullen en kele weken duren. Op het pad dat van de Parklaan ach ter het tehuis Nieuweweg langs naar de Kolonieweg loopt, wordt een schelpenverharding aangebracht. Op. die manier ontstaat een fiets padverbinding tussen de Kerke- buurt (De Gouden Ploeg) en de Parklaan (onder meer het gebied Klein Engendaal). Het wandelpad dat vanaf de Kwekerij aan de Mo lenstraat langs het Enghenbergje loopt, krijgt vanwege de ligging een puinverharding. Verder wordt een wandelpad aan gelegd vanaf de achterzijde van de Kwekerij aan de Molenstraat, even wijdig aan de Molenstraat richting Molenweg. Hier sluit het pad aan op een nieuw wandelpad dat achter Molenschot langs uitkomt op de Van Goyenlaan. Alle wandelwegen in het gebied krijgen een markering van paaltjes. De ook geplande wandelwegen vanaf de Gouden Ploeg naar de Van Goyenlaan, evenwijdig aan de spoorlijn Soestdijk/Soest-Zuid, worden voorlopig nog niet aange legd. Met de Nederlandse Spoor wegen vinden namelijk nog ge sprekken plaats over de overwegen bij de Gouden Ploeg en de voorma lige Kaasfabriek aan de Middel wijkstraat. In het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeentehuis hangt een tekening waarop de wan delwegen zijn aangegeven. Henk Binnendijk, controleur woonomgeving bij de gemeente Soest, in de Amersfoortse Courant: "Er zijn 4.000 honden in de ge meente Soest. Ik hoor zo vaak 'mijn hond doet dat niet' dat ik moet aannemen dat 3.998 honden geen overlast veroorzaken. Er lo pen dus twee honden rond die heel Soest vervuilen". Bent u al een keer wezen fietsen of wandelen in ons nieuwe "relatie- notagebied"? Er schijnt te zijn uitgerekend dat 100 ambtenaren 100 jaar zouden moeten werken om net zo'n kapi tale fout te maken als een compu ter in eenduizendste seconde klaarspeelt! Staringlaan-Henriëtte Blaeckweg: 0-0. Wie ziet de spellingsfout in de vol gende zinsnede uit een ambtelijk stuk: "De niet besteedde bedra gen....." Of waren de bedragen toch al be steed? "Een Hart voor Groen" tegen hard voor groen. .V De files op de hoofdweg door Soest zouden misschien kunnen worden opgelost als alle automobi listen besloten een kwartier later te vertrekken. De hondepoepfolder heeft kenne lijk wel indruk gemaakt. In een fol der geeft bakker Steven de Graaf uit Spakenburg als standplaats aan: Soest-Hondsbergen. Een goed idee: Een paasvoetbal- kamp voor de jeugdleden van S.O. Soest op Malta. Dan leer je nog eens wat! Kop in de Gooi en Eemlander: "Clubs springen op de bres voor Soester Zakenkring". Omgekeerde sponsoring? Brandweercommandant J. Th. Bakker in de Gooi en Eemlander: "Wij zijn van plan om in ieder ge val meer naar buiten te treden". Wij zijn zeer benieuwd hoe hij dat precies bedoelt als het over de brandweer gaat. What's in a name? Walter P5 Schutzmann. Treintaxi in Soest: de benenwagen. Voor ingewijden: Groot Kievits team. Het schijnt geen grap te zijn dat er ambtenaren zijn die serieus uit dokteren hoe zij een paar keer ziekteverzuim, bijscholing en het volgen van cursussen zo over het jaar kunnen verdelen, dat er nog genoeg aaneengesloten tijd over blijft om een paar weken vakantie te nemen... De Gooi en Eemlander over de Soestdijk-cross van de Nederland se Politie Sport Bond: "Politie zet het op een lopen". Jammer dat wij dat niet gezien hebben! Wethouder Jan Visser (Progressief Soest) in de Gooi en Eemlander van 8 maart: 'Tk doe niet aan vriendjespolitiek". O nee? Hoe verklaart hij dan die startsubsidie aan de Vrienden van het Vliegdorp?

Soester Courant | 1991 | | pagina 31