Voorzieningen voor de jeugd moeten leefklimaat in Overhees verbeteren "Na dertig jaar afbraak, moet nu opbouw beginnen!" lachtoffer v (isdrijf niet m z'n lot vergelaten Deelnemt logen en o Eerst buiten aan 't werk Gemeentelijke waardering voor onderhoud van woonomgeving Sociale vernieuwing is voor gemeente cultuur-omslag M. Vossestein over openbaar vervoer in Soest: iT Soesterberg 4 Éi jinator Slachtofferhu Toegangsprijzen verlaagd voor twee terreinen van het waterleidingbedrijf In eerste helft van april onderbrekingen van de TV-zenders j 27 MAART 1991 WOENSDAG 27 MAART 1991 OP 'T HOOGT PAGih Er zit schot in de werkzaamheden van de Werkgroep Overhees. Steeds duidelijker begint zich af te tekenen, dat voor de jongeren in de wijk voor zieningen kunnen worden getroffen, die als voornaamste doel hebben het leefklimaat te verbeteren. Het gaat in eerste instantie vooral om voorzie ningen buiten, bijvoorbeeld op open plekken in de wijk, op speelveldjes en bij vijvers. Het tegemoetkomen aan de wensen van wat de jeugd hier wil (hoofdzakelijk mogelijkheden voor sportbeoefening zoals skateboar den, voetballen, tennissen, volleyballen, crossen, honkballen, badmin ton, jeu de boules, rugby en atletiek) is financieel het minst ingrijpend en grotendeels ook wel haalbaar. Dit laatste bleek in de vorige week gehouden vergadering van de werk groep. Namens de gemeente gaven enkele ambtenaren hun visie op het verlanglijstje van de jeugd in de wijk. Zij waarschuwden daarbij voor een te groot optimisme, zeker ook wat de tijd betreft waarbinnen eventuele wensen vervuld zullen kunnen worden. Ze lieten zich overigens positief uit over de opstelling van de jongeren in de wijk, met name hen die zitting hebben in de werkgroep. Zij verte genwoordigen de Overhees-jeugd en worden onder meer geacht infor matie door te geven om hun leef tijdsgenoten op de hoogte te hou den van de vorderingen van de werkgroep. Tachtig mille Ofschoon de gemeente de werk groep erop heeft gewezen dat om uiteenlopende redenen niet aan alle wensen zal kunnen worden vol daan, zegde ze de werkgroep wel zoveel mogelijk medewerking toe. Dat dit geen dooddoener is, werd duidelijk toen namens de gemeente werd medegedeeld dat een bedrag van 80.000 gulden beschikbaar is voor buitenactiviteiten in Overhees. Niet storend De werkgroep heeft hier houvast aan bij het nader uitwerken van de wensenlijst. Die kwam tot stand na een enquête in de wijk. De werk groep zal nu eerst een aantal van de meest gewenste voorzieningen over de wijk verdelen. Daarbij zal ook re kening worden gehouden met de leeftijdsgroepen. Uitgangspunt is verder, dat de voorzieningen daar moeten komen, waar ze niet storend zijn voor de woonomgeving. Ten slotte heeft de werkgroep besloten om de wijkbewoners te raadplegen over het uiteindelijke plan zoals dat naar haar mening moet worden uit gevoerd. Het is iedereen inmiddels wel dui delijk dat de buitenvoorzieningen de minste problemen opleveren. Moeilijker ligt het met het opzetten van een clubhuis. Dat is de grootste wens van de Overhees-jeugd: een eigen onderkomen. Dat zou een ge bouw moeten worden dat bij wijze van spreken voor alles te gebruiken is: als bioscoop en disco, als soos en theater, als dansschool en ruimte voor de hobbyclub, als bibliotheek en als sleutelruimte voor brommers. De kosten van zo'n gebouw, hoe eenvoudig ook uitgevoerd, worden echter geraamd op vele tonnen en zoveel geld is er niet. Er werd bovendien met nadruk op gewezen, dat het oprichten van een buurthuis in Overhees niet zonder gevolgen zal blijven voor de be staande accommodaties zoals De Vangrail in "t Hart, 't Kruispunt op de Eng en De Molensoos. Een nieuw gebouw voor Overhees kan dan ook niet los worden gezien van de totale accommodaties voor alle Soester jongeren. Desondanks zal, zo werd toegezegd, de gemeente terdege rekening houden met het feit dat in de nog steeds groeiende wijk Overhees geen enkele voorzie ning voor de jeugd aanwezig is. De wijk Overhees komt niet be paald in aanmerking voor de schoonheidsprijs als het zou gaan om sport- en spelmogelijkheden voor de jeugd. Integendeel, er zijn nauwelijks speelmogelijkheden. Dat heeft tot gevolg dat een aantal jongeren z'n "vertier" zoekt in be zigheden die daar absoluut niet toe gerekend kunnen worden. De ge meente heeft het gebrek aan ont spanningmogelijkheden ook inge zien. Ze heeft daarom waar moge lijk haar medewerking toegezegd aan de Werkgroep Overhees. Deze bestaat zowel uit jongeren als volwassenen. Samen zijn ze aan de slag gegaan om de wijk leefbaarder te maken, vooral door de jeugd meer gelegenheid te geven tot sport en spel en andere ontspanningsmo gelijkheden. De inspanningen van de werkgroep beginnen nu langzaam vruchten af te werpen. Mede op aangeven van de jongeren zelf, daartoe via een en- quete in de gelegenheid gesteld, probeert ze aan hun wensen tege moet te komen. Op een aantal pun ten is dat niet zo moeilijk, vooral ook omdat er niet veel kosten mee gemoeid zijn. Het gaat dan vooral om het treffen van voorzieningen buiten. Met de binnenmogelijkhe- den ligt het dus anders door het to taal ontbreken van een daarvoor ge schikte accommodatie. Hoewel het realiseren hiervan een zware kluif zal zijn, zet de werkgroep haar werkzaamheden vol goede moed voort. Ze weet zich hierin gesteund door de gemeente. Dankzij die ge meentelijke medewerking kunnen binnenkort al de eerste voorzienin gen in de wijk worden getroffen, zo dat de eerste wensen van de jeugd van het lijstje kunnen worden ge schrapt als zijnde gerealiseerd! Het gemeentebestuur streeft ernaar het openbaar vervoer nog verder te verbeteren. Wie hierover bepaalde ideeën heeft, kan contact opnemen met de gemeentelijke afdeling wegen en rioleringen. Ze kunnen dan be trokken worden in de gemeentelijke voorstellen aan het vervoersbedrijf Centraal Nederland. Die is nu al bezig met de busdienstregeling 1992-'93, aldus de heer M. R. Vossestein, beleidsmedewerker verkeer en vervoer op deze afdeling. Het is van belang om straks goed beslagen ten ijs te komen "als we samen met Centraal Nederland de verbeteringen gaan bespre ken", zegt hij. De afdeling werkt daarbij zelf ook aan plannen om de mogelijkheden van het openbaar vervoer te verbe teren en het aantrekkelijker te ma ken. Dit kan bijvoorbeeld door het inzetten van snelbussen op een uur- dienst (Baarn/De Uithof via Soest en Amersfoort/De Uithof via Soes- terberg); het invoeren van de trein taxi, die in veel plaatsen in Neder land al bestaat, en het ontwerpen van dienstregelingen die beter aan sluiten bij de stoptreinen in plaats van de Intercitytreinen, zoals nu het geval is. Een verbetering is ook de aanpas sing van de verkeersregeling voor de lijndienstbussen bij verkeerslichten. Dankzij een speciaal systeem kan over enkele maanden de bus van af stand de verkeerslichten bedienen, zodat hij altijd groen licht heeft. Dat is vanzelfsprekend vooral in de spits van belang om op tijd te kunnen rij den. Het levert zelfs zoveel voordeel op, dat lijn 70 een omweg kan ma ken (Dalweg/Albert Cuyplaan/ Molenstraat) zonder dat het schema in de war loopt. Een aantrekkelijker, goed op elkaar aansluitend openbaar vervoer, zal naar de mening van de heer Vosse stein ertoe leiden dat meer mensen de auto laten staan ten gunste van bus en trein. Hij bespeurt steeds va ker "dat de mensen geen lol meer hebben in autorijden. Dat komt bij voorbeeld doordat de kosten ervan blijven stijgen en het steeds moeilij ker wordt parkeerruimte te vinden, nog afgezien van de tijd die men on benut in de file doorbrengt. Daar naast wordt men zich steeds meer van bewust van de negatieve milieu aspecten". Redenen voldoende dus om vaker bus of trein te nemen, maar de heer Vossestein is realist genoeg om te erkennen dat dan doorlopend moet worden gestreefd naar het zo aan trekkelijk mogelijk maken van het openbaar vervoer door de negatie ve aspecten ervan zoveel mogelijk weg te nemen. Een daarvan is de wachttijd. In het kader van de nota "Met de bus de jaren '90 in" werd onderzocht hoelang men erover deed 28 bestemmingen binnen een straal van 15 kilometer van de op stapplaats te bereiken. Daaruit bleek, dat men op werkdagen voor iedere 10 minuten die men in de bus zat, 10 minuten moest wachten (op aansluitingen), 's avonds zelfs 15 minuten. Op de zondag was het he lemaal droevig gesteld: dan bedroeg de wachttijd 20 minuten voor elke 10 minuten in de bus. Bovendien werd duidelijk dat 's avonds na ze ven uur liefst 10 van de 28 onder zochte bestemmingen niet eens meer te bereiken waren! Een twee-uurdienst is slecht, een uurdienst matig, een halfuurdienst redelijk. Een kwartierdienst of tien- minutendiensten geven pas goed openbaar vervoer. Het Tweede Structuurschema Ver keer en Vervoer maakt het er vol gens de heer Vossestein allemaal niet vrolijker op. "Het is alleen voor de Nederlandse Spoorwegen een prima plan. De hoofdstromen zijn erin vastgelegd, maar het aanslui tende vervoer is niet geformuleerd, evenmin als de eisen die men hier aan moet stellen. Het openbaar ver voer zal toch eerst iets behoorlijks moeten aanbieden wil het beter ge bruikt worden". In 1961 telde Soest, zonder Soester- berg 23.500 inwoners tegen 36.000 nu) beleefde het openbaar vervoer in Soest z'n hoogtepunt. Er waren reden toen bijvoorbeeld vijf bussen per uur naar Baarn. De aansluitin gen waren ook beter. Langzamer hand, vooral ook als gevolg van het toenemend gebruik van bromfiets en auto, brokkelde het openbaar vervoer af. Zelfs in die mate, dat Baarn een uurdienst werd en 's avonds zelfs een tweeuur-dienst De bussen reden dertig jaar geleden ook langer door, tot 01.00. Nu is de laatste bus om 23 uur in Soest! In de jaren '80 werd het openbaar vervoer zelfs nog verder beperkt. Niet alleen uit oogpunt van kostenbesparing, maar ook omdat het aantal passa giers afnam. Dat is echter een einde loze cirkelgang: minder mogelijk heden, minder passagiers; minder passagiers, minder inkomsten; min der inkomsten, minder mogelijkhe den om de buslijnen zo rendabel mogelijk te houden, enzovoorts. De laatste jaren heeft Soest veel ge daan aan het aantrekkelijk(er) ma ken van het openbaar vervoer. Er is regelmatig intensief overleg van Centraal Nederland, de streekver voerder. Dat heeft in de loop der ja ren tot tal van verbeteringen geleid. Maar er kan nog veel meer aan ge daan worden om het de mensen ge makkelijker te maken de auto wat vaker te laten staan en in plaats daarvan de bus of de trein te nemen. De gemeente zal zich daarvoor blij ven inzetten. Wie ideeën heeft voor een verdere verbetering van het openbaar vervoer in Soest, kan deze aan de afdeling kenbaar maken. Dat kan per brief of teleonisch onder nummer 93453. In 1961 telde Soesterberg 5.600 in woners tegen 5.300 nu. Toen reed ieder half uur een bus richting Amersfoort en Zeist en lijn 17 rich ting Soest/Baarn en Utrecht. Nu heeft men een kwartierdienst met Amersfoort en een dubbele half uurdienst: een naar Zeist/Doorn en verder Zeist/Utrecht. Daarnaast is er de huidige lijn 73. Soesterberg heeft het geluk tussen grotere plaat sen te liggen, aan de kortste verbin ding daartussen. Men profiteert vooral van het vervoer tussen Zeist en Amersfoort. Het voormalige busstation op de plaats vervoer in Soest. van het winkelcentrum Hartje-Zuid, was vroeger het knooppunt van hetbus- i 1 S f :<$i Terwijl de heer Klandermans van Groenbeheer klaarstaat met een bloemstuk, bedankt wethouder mevrouw M/J Swinkels (midden) de heer De Jong voor zijn inspanningen om de woonomgeving schoon te houden. Naast hem zpi echtgenote. op orde en netheid. Niet alleen in huis maar ook er omheen. Een jaar of veertig geleden vertrok het ge- I zin uit Hilversum naar Soest. Aan de Lange Brink- weg lag de tuin er altijd piekfijn bij. Toen ze naar de Ruysdaellaan verhuisden, waar ze zo'n dertig jaar hebben gewoond, was er weliswaar geen tuin, maar toch genoeg te doen: het schoonhouden van de om geving. "Ik ben wel eens uitgelachen om wat ik deed. Soms vroegen de mensen cynisch of ik een baantje bij de gemeente had aangenomen. Ik heb me er nooit iets van aangetrokken. Ik ben altijd blijven denken: een ander zal ook wel eens iets gaan doen. Maar daarin heb ik me vergist. Misschien dat er nu mensen zijn, als ze dit lezen, die de knoop doorhakken en ook iets voor de buurt gaan doen". De heer De Jong gaat twee, drie keer per week de omgeving van de flat schoonmaken. Hij prikt papier, verzamelt blikjes en ander vuil, en houdt de opritten schoon. In de herfst heeft hij zijn handen vol aan het opvegen van de bladeren en 's winters aan het sneeuwvrij houden van de straat en de stoepjes. "We hebben hier geen eigen tuin, dus zeg ik altijd: als we naar buiten kijken, bekijken we de omgeving van het flatgebouw alsof we onze tuin zien". Er is wel een positief verschil met vroeger: "Hier waarderen de mensen het wat ik doe. Dat merk je aan de reacties. Ook de woningbouwvereniging Sint Joseph, eigenaresse van de flats, is er content mee. Ik klop tenminste nooit tevergeefs aan als ik eens-iets nodig heb. Ik knap hier ook wel eens een klusje op als er iets gemaakt moet worden". Verveling is een woord dat de heer De Jong eigenlijk niet kent. Hoewel hij de laatste weken uitgeschakeld was door een operatie aan een hand, heeft hij toch nog zoveel mogelijk aangepakt, want er is hem veel aan gelegen dat de omgeving van het flatgebouw waar ze wonen er netjes uitziet. Wie dat voor zijn omgeving ook wil, zal merken: het is dankbaar werk. En als hij er dan net zoveel plezier in krijgt als de heer De Jong en daarnaast misschien ook nog andere kar weitjes opknapt, zal hij ervaren dat hij niet alleen zichzelf maar ook anderen er een dienst mee bewijst! "Elke buurt zou jaloers moeten zijn op zo'n mede bewoner", zei wethouder mevrouw Mieke Swin kels, toen zij de heer G. de Jong de gemeentelijke waardering overbracht voor het feit dat hij al ruim een jaar de omgeving schoonhoudt van het flatge bouw aan de Albert Cuyplaan waar hij woont. "De gemeente zou het op prijs stellen als er meer men sen waren die hierin voldoening zouden vinden", aldus de wethouder. "Het positieve is, dat het mes aan twee kanten snijdt: degene die het doet heeft er plezier in, en de gemeente is er ook blij mee". Als dank overhandigde zij de heer De Jong een fraai bloemstuk en het boekje "Milieu" met infor matie over het werk in het milieu-educatief cen trum op de gemeentelijke kwekerij aan de Molen straat. De heer R G. Klandermans, hoofd van de afdeling Groenbeheer, stelde met voldoening vast, dat de heer De Jong "er in een tijd van een jaar in geslaagd is om op een niet opvallende wijze op te vallen". Hij bracht namens de medewerkers van zijn dienst de dank over voor de plezierige samenwerking met de heer De Jong. Die vindt, dat eigenlijk veel meer mensen het werk dat hij vrijwillig doet zouden moeten doen. "Actieve gepensioneerden bijvoorbeeld hoeven zich echt niet te vervelen. Als ze de buurt een beetje schoonhou den, zullen ze merken dat het leuk werk is. Voor je zelf en voor het aanzicht van de buurt. Je maakt nog eens een praatje met deze en gene, het is goed voor je lijf, je blijft er fit door". De heer G. de Jong zit op zijn praatstoel als hij vertelt over het waarom van het schoonhouden van de buurt rond het flatgebouw aan de Albert Cuyplaan. Niet dat hij het nodig vindt zichzelf in het zonnetje te zetten, en ook anderen hoeven dat wat hem betreft niet te doen, maar om te proberen een beetje van zijn enthousiasme over te brengen op anderen. Als hij door erover te vertellen maar een paar mensen ertoe brengt hetzelfde te gaan doen, zou het er hier en daar in Soest heel wat schoner uitzien dan nu het geval is. De heer De Jong is als oud beroepsmilitair gesteld Zowel het college van burgemees ter en wethouders als de ambtena ren zijn zich ervan bewust dat met de wensen en opmerkingen vanuit de wijken Engh en Smitsveen se rieus moet worden omgegaan. Dit staat te lezen in het verslag van het zogenaamd klein overleg dat op 12 maart met wethouder Frans King- ma (PvdA) is gevoerd. Sociale vernieuwing is meer dan een kapotte lamp vervangen en een vervuilde stoep schoonmaken. Bij de renovatie en herinrichting woon omgeving gaat het er enerzijds om zaken goed te maken en anderzijds om de menselijke verhoudingen te verbeteren, zodat de mensen een buurt-gevoel kunnen krijgen en er samen iets van willen maken. iedereen is ervan overtuigd dat er in de beide buurten snel "gescoord" moet worden om het vertrouwen van de burgers te winnen. Belang rijkste aandachtspunt hierbij is, zo bleek op 13 maart, de coördinatie/ afstemming banenpoolers van de De inschakeling van Werkgroep 2-duizend (de heer Pais) uit Amers foort, die dit proces gaat begelei den, is door de buurtcomite's van de HAD-flats (Haverweerd, de Akke ren en Dalweg), de Engh en Smits veen, alsmede de woningbouwcor poraties positief benaderd. woningbouwvereniging Sint Jo seph, de politie, groenbeheer en de controleur woonomgeving. Cultuuromslag Met de Woningbouwvereniging Soest is op 19 maart afgesproken drie banenpoolplaatsen aan te vra gen. Hierover zal overleg worden gepleegd met de bewonerscommis sies. Een en ander vereist een goede voorbereiding, een goede organisa tie en een juiste afstemming. Na vraag hiernaar zal gedaan worden in de gemeente Enschede, waar erva ringen zijn opgedaan in de wijk Bos winkel. Bewoners van de Kamperfoelie straat hebben het initiatief genomen met betrekking tot het onderhoud van een stuk plantsoen. De Wo ningbouwvereniging Soest zal waar nodig en mogelijk dit initiatief on dersteunen. Wellicht is het iets dat navolging krijgt. Ook bij het gemeentebestuur leeft het besef dat gedaan moet worden wat de bewoners willen, tenzij tech nische en/of financiële redenen dat niet mogelijk maken. Maar in ieder geval minder bureaucratisch hande len, meer creatief denken en zoeken naar oplossingen in plaats van zich verschuilen achter regeltjes. In ge meentelijkjargon heet dat: een cul tuur-omslag. ,i, dader zich allang omringd weet i Kn nrofessionele hulp die hij zich kaï r? Klachtoffer van een misdrijf nauwel K wilde wel eens een keertje exlra o Kden eens wat vaker hoe het ging, m Es "en aantal jaren echter zijn die p"„s rechtgetrokken. Dankzij de Land r waarvan in tal van plaatsen ook in S r nd zijn gekomen. Inmiddels hebbei Kl. ruimschoots bewezen. Er blijk Ktaan bij slachtoffers van msdr. E mishandeling, aanranding of bero Lhtofferhulp, een organisatie van De L uitsluitend vrijwilligers, werkt Soei L samen met de politie. Die is lanc Eenomen met het werk van de or- scht fade "vooral omdat de slacht- eei L nu'ook het gevoel hebben se- van L ,e worden genomen. Het is tie! altijd zo dat de dader met alle sidi f. wordt omringd. Er staat direct ma. ïleeer hulpverleners klaar: een bof jocaat, de reclassering, de kin- o® (bescherming, noem maar op. Ie- lijk Len kijkt eerst of politie enjusti- iso Eten opzichte van de dader een ooi ■butje hebben gemaakt. Als dat in- bh Itóaad eens wordt geconstateerd, dn L wordt de dader met alle egards me „excuses van de overheid heenge- sla Len. Maar naar het slachtoffer m 1 intussen nog niemand omge- m< Hen" aldus politie-adjudant C. he L Stam, onder meer belast met nu inlichting. Naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Soest om vrije toe gang te verlenen aan bezoekers van de terreinen "Soestduinen" en "De Stompert" van het waterleidingbe drijf Midden-Nederland (WMN), heeft de WMN-directie besloten dit niet te honoreren. Wel is ze bereid de prijzen aanzienlijk te verlagen, namelijk met 75 procent. De toegangsbewijzen voor beide gebieden blijven dus gehandhaafd. Dit met het oog op de aard van het waterwingebied waarbinnen ze zijn gelegen. De prijs bedraagt voortaan echter slechts fl. 2,50 in plaats van fl. 10,00 per toegangsbewijs per jaar. De verkoop van de toegangsbewij zen is opnieuw in handen gegeven van de VW in Soest. De VW mag de opbrengst gebruiken voor een recreatief doel. In de eerste helft van april worden de antennes in de centrale mast van Soest vervangen. Dit is een periodieke vernieuwing die nodig is om de kwaliteit van de signalen te kunnen waarborgen. Als gevolg van deze werkzaamheden zullen korte onderbrekingen plaatsvinden van de TV-zenders Nederland 1, 2 en 3 en Duitsland 1, 2 en 3. Daarnaast zullen ook alle radiozenders kort onderbroken worden. Hiervan zal telkens sprake zijn op werkdagen tussen 8 uur 's morgens en vier uur 's middags. Dt ogen en oren van de buurt. Dal wi buurtpreventie zijn. Lhtslmten P jluurders, maar mensen die oplette het gaat om negatieve of zelf Belangrijkste doel ervan: voorkomen van ongewens 8 moeten zijn het vergroten van de bere meende strafbare feiten en het mekt Als in een woonbuurt dezeonWÜc; keling als vanzelfsprekend vuren, zal het onderlinge con «et verbeteren en het saamhorigheid^ gevoel worden versterkt- H P. tieve gevolg hiervan is eer p leefklimaat, waarin men staat vendien veilig(er) voelt. de deelnemers aan het door dl g meente zoveel mogelijk,onder_ steunde buurtpreventiepr J eindelijk voor ogen. is namens de gemeentep aanspreekpunt. Zij nem ,ic datieven, maar komen v° crea, tie als bewoners met posi tieve ideeèn komen. In dat geval ze er immers van verzekerdrtn spelen op de wensen en behoette die er in die buurt leven en die nu overal hetzelfde zijn. In DrobJf zal men bijvoorbeeld vooral p men hebben met het ve andere met gr°en^e Bovendii derde met inbraken- ta heeft elke buurt een eig en moet ze op een anderes m worden aangesproken- zetten. Voorlichtingsavonden van dep tie zijn een uitgelezen dem gebleken voo oewel met buurtpreventie Hoe«bre schijnbaar in een b (aan blijkt soms ineens en SP er wel bestaat. Soms echte e;zl letten beschouwd als bemoe niet in de laatste plaats doo^ die oplet zelf- Dat ge plaatsmaken voor sprekend vinden vanisocu le, vindt de heer Ophorst heel gewoon moete zich niet beperkt tot hete.get{ Buurtbewoners m vinden dat er opge daarentegen mensen d doelingen hebben trila) <K storen aan (bijvoorbeeld 4

Soester Courant | 1991 | | pagina 32