lering voor aonigeving Slachtoffer van isdrijf niet langer laan z'n lot overgelaten [Deelnemers aan buurtpreventie: de ogen en oren van de buurt Attentie Buurtpreventie Ook geïnteresseerd in buurtpreventie? Enquete geeft enig inzicht in "groen denken" \soesa Zenders op definitieve kans E^AGlNA 2 ivOENSDAG 27 MAART 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Toegangsprijzen verlaagd voor twee terreinen van het waterleidingbedrijf JratS? u°°§ °P de aard van het «ntfoel.8ebrUiken ™0r een In eerste helft van jpnl onderbrekingen an de TV-zendere Coördinator Slachtofferhulp: Ik had niet gedacht dat het werk zo belangrijk zou zijn Samen met Politie en Gemeente Soest 'stuk, bedankt wethouder mevrouw Mieke mgeving schoort te houden. Naast hem zijn heid. Nie! alleen in huis maar ook er- aar of veertig geleden vertrok het ge- Ltm naar Soest. Aan de Lange Brink- i er altijd piekfijn bij. Toen ze naar de verhuisden, waar ze zo'n dertig jaar nd, was er weliswaar geen tuin, maar doen: het schoonhouden van de om- i wel eens uitgelachen om wat ik deed de mensen cynisch of ik een baantje had aangenomen. Ik heb me er nooit rokken. Ik ben altijd blijven denken- ook wel eens iets gaan doen. Maar e vergist. Misschien dat er nu mensen lezen, die de knoop doorhakken en e buurt gaan doen". ng gaat twee, drie keer per week de e flat schoonmaken. Hij prikt papier :s en ander vuil, en houdt de opritten erfst heeft hij zijn handen vol aan het Ie bladeren en 's winters aan het ien van de straat en de stoepjes. "We :n eigen tuin, dus zeg ik altijd: als we en, bekijken we de omgeving van het f we onze tuin zien", ositief verschil met vroeger- "Hier tensen het wat ik doe. Dat merk je Jok de woningbouwvereniging Sint sse van de flats, is er content mee. Ik aooit tevergeefs aan als ik eens-iets lap hier ook wel eens een klusje op ikt moet worden". woord dat de heer De Jong eigenlijk ;I .de ,aatste weken uitgeschakeld •eratie aan een hand, heeft hij toch :iijk aangepakt, want er is hem veel de omgeving van het flatgebouw ?r netjes uitziet. Wie dat voor zijn 1, zalmerken: het is dankbaar werk iet zoveel plezier in krijgt als de heer laast misschien ook nog andere kar- zal hij ervaren dat hij niet alleen anderen er een dienst mee bewijst' Naar aanleiding van een verzoek n e gemeente Soest om vrije toe- g ng te verlenen aan bezoekers van de terreinen "Soestduinen" en "De het waterleidingbe drijf Midden-Nederland (WMN) ^ideWMN-directiobesWndl; de nrii,10noreren- Wel is ze bereid nanfr I. aaimenU]k te verlagen, namelijk met 75 procent. wU!fga?£Sbewiizen voor beide Dit mptu )ven dus gehandhaafd. eelepprMv 6- "aarbinnen ze zijn Sr i u PT bedraa8t voortaan echter slechts 11. 2,50 in plaats van jaar PCT toe8angsbewijs per De verkoop van de toegangsbewij- van de Vzw""v"1 banden gegeven t an de VW in Soest. De WV mag eantenrSteheiftVanaprilwordep e antennes in de centrale mast van oest vervangen. Dit is een enod'eke vernieuwing die nodig is ?nn ULe" Van de signalen te innen waarborgen. Als gevolg van -ze werkzaamheden zullen korte ïaerbrekingen plaatsvinden van I v:zenders Nederland 1, 2 en 3 Duitsland 1, 2 en 3. Daarnaast Uen ook alle radiozenders kort 'derbroken worden. Hiervan zal kens sprake zijn op werkdagen ssen 8 uur s morgens en vier uur 's Lor het slachtoffer van een misdrijf nauwelijks enige ondersteuning. Een r ln'!!! f "S, ee1]kelrt'e °P komen, de buren in" [formeerden eens wat vaker hoe het ging, maar doorgaans bleef het daar bij. Sinds een aanta, jaren echter lijn'die ^Ichêve enigszins rechtgetrokken. Dankzij de Landelijke Organisatie Slachtoffer- Inlp, waarvan in tal van plaatsen, ook in Soest, spontaan.afdelingen van je grond zijn gekomen. Inmiddels hebben zij in vrij korte tijd hun be- Lansrecht ruimschoots bewezen. Er blijkt namelijk grote behoefte aan Mp te bestaan bq slachtoffers van misdrijven zoals inbraak, vernieling, diefstal, mishandeling, aanranding of beroving, en ook bij verkeersslacht- oflers. groot is dat de slachtoffers massaal zelf bellen. Tot nu toe komen zij met Slachtofferhulp in contact via de politie of worden ze door de organi satie zelf benaderd. Misschien is er ook sprake van enige drempelvrees bij de slachtoffers als het aankomt op vragen om hulp. Dat die drempel er wat Slachtoffer hulp zelf betreft niet is, bewijst de inrichting van twee kamers in het politiebureau. De slachtoffers wor den niet in de ambtelijke sfeer van het bureau ontvangen, maar in een door de politie ingerichte huiska mer. De bedoeling is immers in eer ste instantie het slachtoffer op z'n gemak te stellen. I Slachtofferhulp, een organisatie van I bijna uitsluitend vrijwilligers, werkt I nauw samen met de politie. Die is I ingenomen met het werk van de or- I ganisatie, "vooral omdat de slacht- I offers nu ook het gevoel hebben se- I rieus te worden genomen. Het is I nog altijd zo dat de dader met alle I zorg wordt omringd. Er staat direct I een leger hulpverleners klaar: een advocaat, de reclassering, de kin- I derbescherming, noem maar op. Ie- I dereen kijkt eerst of politie en justi- I lie ten opzichte van de dader een I foutje hebben gemaakt. Als dat in- I derdaad eens wordt geconstateerd, I dan wordt de dader met alle egards I en excuses van de overheid heenge- I zonden. Maar naar het slachtoffer I heeft intussen nog niemand omge- I keken", aldus politie-adjudant C. I van Stam, onder meer belast met I voorlichting. De coördinator van de afdeling Soest van Slachtofferhulp Eem- land, de heer H. G. Lievers, onder schrijft die mening. Het is ook hem "een raadsel waarom de minister van justitie de vrijwilligersorganisa tie Slachtofferhulp pas vier jaar sub sidieert". Hij heeft in de negen maanden dat hij coördinator in Soest is, vastgesteld dat "alle slacht- offergevallen stuk voor stuk moei lijke gevallen zijn". Slachtofferhulp is ook in Soest een bittere noodzaak, ook al loopt volgens de door de po litie verstrekte cijfers het aantal mis drijven terug. Dat betekent immers niet automatisch dat ook het aantal slachtoffers terugloopt dat een be roep doet op Slachtofferhulp. Te meer niet omdat de naamsbekend heid van de organisatie in het alge meen en die van de jonge afdeling Soest in het bijzonder nog niet zo Dan begint het eerste gesprek met een van de vier vrijwilligsters of de ene vrijwilliger van Slachtofferhulp Soest. Voornaamste uitgangspunt is dat het slachtoffer het gevoel krijgt dat er naar hem wordt geluisterd en dat hij daarna niet aan z'n lot wordt overgelaten, maar dat er ook daad werkelijk iets gebeurt. "Wij probe ren een slachtoffer zo snel mogelijk weer op het goede spoor te krijgen, meestal door hem door te verwijzen naar een professionele hulpverle ningsinstantie. Die verwijsfunctie is belangrijk. Wij weten de wegen. Een slachtoffer meestal niet. Dat heeft met alle ellende van wat hem is overkomen meestal geen zin om er over te praten. Wat wij willen is dat het slachtoffer zelf initiatief neemt en geven hem dat ook aan. Soms be geleiden we een slachtoffer naar jus titie, soms zelfs gaan we in zijn plaats". Als iemand iets is overkomen, blijft hij vaak met veel vragen zitten. De politie kan hem daar eigenlijk niet bij helpen: de mobilofoon .dwingt de politie immers doorlopend naar andere opdrachten. Veel meer dan het opnemen van het letsel of de schade kan de politie in eerste in stantie niet doen. Haar werk is ook vooral gericht op het opsporen van de dader, niet op het opvangen en In de rustgevende, vriendelijke huiskamersfeer in een kamer van het politiebureau worden de slachtoffers van een misdrijf opgevangen en te woord gestaan. begeleiden van het slachtoffer. Soms geeft dat ook de politieman die de zaak behandelt een onbevre digend gevoel. Dat kan sinds sep tember 1989, toen Slachtofferhulp Soest van start ging, nu grotendeels worden weggenomen zodra hij het slachtoffer en Slachtofferhulp met elkaar in contact heeft gebracht. Het is de heer Lievers opgevallen dat vooral verkeersslachtoffers moeilijk kunnen verwerken hetgeen hen is overkomen. Zij vormen ook de groep die het langdurigst bege leiding nodig hebben, nog afgezien van de financiële afwikkeling van de zaak met de verzekering. De heer Lievers is sinds juli 1990 (in septem ber van dat jaar bestond Slachtof ferhulp Soest een jaar) de coördina tor. Toen hij voor die functie werd gevraagd, was hij totaal onbekend met de wereld van politie, justitie en slachtoffers. In de periode dat hij zich heeft ingewerkt, is hem vooral opgevallen dat er werkelijk behoef te bestaat aan slachtofferhulp: "Ik had niet gedacht dat het zo belang rijk zou zijn!" Hij benadrukt dat zijn taak een coördinerende is. Het zijn vooral de vijf vrijwilligers die de opvang van de slachtoffers verzorgen. Hij be wondert hun inzet, eerst al bij het volgen van een training, en de ma nier waarop zij met de slachtoffers omgaan. Graag zou hij op meer vrij willigers een beroep kunnen doen. Het is immers zwaar werk en het kan, bij een onverhoopt groot aan bod, zeker niet doorlopend door dezelfde mensen worden gedaan, ook al weten zij zich op hun beurt gesteund door een aantal beroeps krachten, werkzaam op het gebied van maatschappelijk werk en juridi sche zaken, van Slachtofferhulp Eemiand, waarbij Soest is aangeslo ten. Daarnaast kan men altijd een beroep doen op het in Utrecht ge vestigde bureau van de Landelijke 'tenslotte'is fièt befangrijk te" weten dat Slachtofferhulp 24 uur per dag bereikbaar is op nummer (02155) - 27719. Slachtoffers kunnen praten over wat hen is overkomen; infor matie en advies vragen over het re gelen van allerlei praktische zaken zoals het invullen van formulieren en het schrijven van brieven aan in stanties; rekenen op begeleiding bij bezoek aan politie, justitie of arts, en op bemiddeling bij schaderege lingen, en informatie en advies krij gen over schade vergoeding. De hulp van Slachtofferhulp is gra tis. Alles wat een slachtoffer vertelt, wordt vertrouwelijk behandeld. Het doen van aangifte bij de politie is niet noodzakelijk. Gehoord: De mazen van de wet zijn zo zeldzaam geknoopt dat ze de grote overtreders doorlaten en de kleine vasthouden! Actie van de Horeca in Soest en Soesterberg: Prik de cente aan je vork! Op 't speelveld De Engh: Circus Stam. Slachtoffer tegen politieman in de huiskamer in 't politiebureau: "Als je toch naar de keuken gaat, breng dan een stukje kaas voor me mee". "Drukkerij In de Ruimte moet uit varkensschuur" kopt de Amers- foortse Courant op 21 maart. Deden die varkens daar vroeger dan iets anders? Jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Boomlandt. Tip voor iedereen die veel versla gen, rapporten, nota's enzovoorts schrijft: Voetnoten mogen ook met de hand geschreven worden! De ogen en oren van de buurt. Dat willen de deelnemers aan het project buurtpreventie zijn. Uitsluitend in positieve zin: geen klikspanen, geen I gluurders, maar mensen die opletten, signaleren, aanspreekpunt zijn als het gaat om negatieve of zelfs verdachte aspecten in de woonomgeving. Belangrijkste doel ervan: het verbeteren van de leefbaarheid door het voorkomen van ongewenst gedrag. Een van de bijdragen daaraan zal moeten zijn het vergroten van de bereidheid om aangifte te doen van ver meende strafbare feiten en het melden van criminaliteit. Als in een woonbuurt deze ontwik keling als vanzelfsprekend wordt er varen, zal het onderlinge contact verbeteren en het saamhorigheids gevoel worden versterkt. Het posi tieve gevolg hiervan is een prettiger leefklimaat, waarin men zich bo vendien veilig(er) voelt. Dat staat de deelnemers aan het door de ge meente zoveel mogelijk onder steunde buurtpreventieproject uit eindelijk voor ogen. Namens de gemeente coördineert mevrouw J.H.M. Karsten de projec ten buurtpreventie in de verschil lende wijken. De heer A.J. Ophorst is namens de gemeentepolitie het aanspreekpunt. Zij nemen zelf ini tiatieven, maar komen vooral in ac tie als bewoners met positieve, crea tieve ideeën komen. In dat geval zijn ze er immers van verzekerd in te spelen op de wensen en behoeften die er in die buurt leven en die niet overal hetzelfde zijn. In de ene wijk zal men bijvoorbeeld vooral proble men hebben met het verkeer, in de andere met groenbeheer en in de derde met inbraken. Bovendien heeft elke buurt een eigen identiteit en moet ze op een andere manier worden aangesproken. "De taal verschilt per buurt", wordt er ge zegd, en daarom bestaat er bijvoor beeld geen standaardbrief om een buurtpreventieproject op poten te zetten. Voorlichtingsavonden van de poli tie zijn een uitgelezen voedingsbo dem gebleken voor het beginnen met buurtpreventie. Hoewel dit schijnbaar in een buurt ontbreekt, blijkt soms ineens en spontaan dat er wel degelijk een sociaal gevoel bestaat. Soms echter wordt het op letten beschouwd als bemoeizucht, niet in de laatste plaats door degene die oplet zelf. Dat gevoel moet plaatsmaken voor het als vanzelf sprekend vinden van sociale contro le, vindt de heer Ophorst. "Het zou heel gewoon moeten zijn, dat die zich niet beperkt tot het eigen huis". Buurtbewoners moeten het prettig vinden dat er opgelet wordt, terwijl daarentegen mensen die kwade be doelingen hebben of zij die zich niet storen aan (bijvoorbeeld verkeers- en milieu-) regels, zich onaange naam moeten voelen in de weten schap dat de gemeenschap mee kijkt. Een belangrijk punt voor het slagen van buurtpreventie is het aanwijzen van een contactpersoon en diens functioneren. Hij (of zij) moet als aanspreekpunt niet alleen de kort ste verbinding zijn tussen enerzijds de buurt en anderzijds de gemeente en de politie, maar van hem/haar worden ook initiatieven verwacht om het idee van buurtpreventie in de wijk levend te houden. Dat kan bijvoorbeeld door het organiseren van bijeenkomsten met de buurt, het rondsturen van nieuwsbrieven, verslagen van besprekingen enzo voorts. "Informatie naar de buurtbewo ners is zeer belangrijk", zegt de heer Ophorst. vZij weten daardoor dat er naar hen geluisterd wordt". Niet minder belangrijk is het informeren van nieuwkomers in een buurt. Ook bij hen moet de interesse voor mee doen aari buurtpreventie worden gewekt. Tenslotte moeten de oude ren ook niet vergeten zoveel moge lijk de jongeren in de wijk erbij te betrekken". Kortom, buurtpreventie is een kwestie van samenwerking om de betrokkenheid van de bewoners bij de woonomgeving en de solidariteit in de buurt te vergroten; om zowel bewoners als gemeente en politie alerter te laten reageren; om de aan gifte- en meldingsbereidheid van de bewoners op te vijzelen en om de politie in staat te stellen een effectie ve en repressieve aanpak door te voeren, waaronder alternatieve strafafdoening. De algemene doelstellingen van buurtpreventie zijn het voorkomen en verminderen van criminali teit, angst, materiële en immateriële schade. De specifieke doelstellingen zullen steeds per buurt moeten worden ingevuld, omdat deze steeds ver schillen. Inmiddels zijn er in Soest en Soesterberg al elf buurtpreventieprojecten van de grond gekomen: in Soesterberg in de buurten Gemini en Mercury sa men, en het Dorpsplein, en in Soest Colenso; Da Costalaan; Hazepad; Valériaanstraat (even)/Va- renstraat; Valeriaanstraat (oneven); Prins Hen driklaan; Prinsenhof, Sophialaan en Stadhouders- Degenen die in hun omgeving ook aan buurtpre ventie willen gaan doen, kunnen hiervoor contact opnemen met de gemeentelijke coördinator be stuurlijke preventie (telefoon tijdens kantooruren 93599). Deze ondersteunt, samen met de heer A J. Ophorst namens de politie, de voorbereiding en de -organisatie. Voorwaarden voor het starten van elk project buurtpreventie zijn onder meer dat het kleinschalig van opzet is; dat er geen sprake is van een burger wacht, en dat er een contactpersoon in de buurt wordt aangewezen. Alle bewoners in een buurt waar een preventieproject wordt opgezet, krijgen een meldingskaart waarop zij bepaalde dingen in de wijk kunnen signaleren, van verdacht gedrag tot een kapotte lantaarnpaal. Bij inlevering van deze kaart bij de contactpersoon krijgt men een nieuwe Haart mee. Van de buurtbewoners wordt minstens verwacht dat zij zelf maatregelen nemen die criminaliteit, angst en schade zoveel mogelijk voorkomen; ob serveren en signaleren; knelpunten en ideeën doorgeven aan de buurtcontactpersoon; op verga deringen komen, en als deelnemers aan het project herkenbaar zijn door een sticker aan de woning. De organisaties die in een buurt al activiteiten ont plooien, kunnen in overleg met de buurtbewoners de doelstellingen nader bepalen; kunnen een func tie hebben in het bereiken en aanspreken van de deelnemers, en kunnen hun diensten aanbieden. Tenslotte wordt van de buurtcontactpersoon ver wacht dat hij de informatie die hij krijgt niet alleen doorgeeft aan de contactpersoon bij de gemeente en de politie, maar ook aan de buurtbewoners; buurtbijeenkomsten belegt en activiteiten regelt op het gebied van het voorkomen van criminaliteit, angst en schade. "Ik hoop dat de werkgroep milieu voorlichting bij elke gelegenheid die zich daartoe voordoet op de re sultaten van de enquete blijft in spelen en dat er een samenhan gend beleid zal worden gevoerd, dus geen beleid dat op een mo mentopname gebaseerd is. Als la ter blijkt dat mijn werk daartoe een klein stukje heeft bijgedragen, ben ik tevreden". De uit Limburg afkomstige student milieukunde Wim Groenewoud heeft zijn stageperiode van viere- neenhalve maand in Soest afgeslo ten en zet zijn stage in het kader van zijn HBO-opleiding in Deventer elders voort. Hij denkt met plezier terug aan de tijd, van half november vorig jaar tot 1 maart van dit jaar, dat hij in Soest stage liep. Hij heeft een werkstuk achter gelaten, dat van de afdeling Groen beheer een ruime voldoende kreeg en dat een redelijke basis vormt voor het nieuwe beleid van de afde ling. Dat is een logisch gevolg van onder meer het besluit tot een gifvrij groenbeheer in de gemeente. Dit is een voorwaarde voor een meer eco logisch/natuurlijk beheer. Maar el ke maatregel zal moeten worden ge compenseerd. Dit zou bijvoorbeeld bereikt kun nen worden door een grotere be trokkenheid (lees: medewerking) van de inwoners bij het groenonder houd. De bereidheid daartoe werd gepolst door het houden van een enquete. Deze heeft als meest op vallende positieve uitkomst opgele verd, dat 77 procent van de deelne mers aan de enquete bereid is zijn stoep/trottoir zonder gif onkruid- vrij en veilig begaanbaar te houden. Niet minder opvallend is, dat men blijkbaar niet verder wil gaan dan "z'n eigen voordeur", want 68 pro cent is niet bereid mee te werken aan het onderhoud van het open baar groen in de eigen woonbuurt; 31 procent voelt hier wel voor. Wim Groenewoud vindt dat de ge meente moet beginnen degenen die wel willen meewerken daartoe ook inderdaad aan te sporen, eventueel door het aanbieden van aanvullen de hulp, bijvoorbeeld in de vorm van adviezen. Daarnaast moeten zijns inziens in de eerste plaats an dere doelgroepen worden aange schreven: de 700 inwoners die sinds het stoppen met gifspuiten, medio 1989, een milieutegel hebben aan gevraagd. Daarmee geven ze te ken nen dat de gemeente het openbaar groen voor hun deur niet hoeft bij tè houden, maar dat ze dat zelf doen. "De miiieutegelaars vormen een groep om op door te borduren", l vindt hij. Wat dat betreft wordt hij bij wijze van spreken op zijn wenken bediend: een brief naar deze groep is inmiddels verstuurd. Verder ziet hij mogelijkheden in het aanschrijven van "vakverenigin gen, zoals Groei en Bloei en het In stituut voor Natuurbeschermingse ducatie. Deze zouden hun leden tot medewerking kunnen aansporen. Tenslotte zou de gemeente bedrij ven kunnen benaderen, met name die met veel groen voor de deur, met het verzoek dit voortaan zelf ecolo gisch te onderhouden. Het is Wim Groenewoud opgeval len dat de respons op de enquete in Soestdijk en het Landelijk Gebied hoger was dan verwacht (68 pro cent), en van de Eng lager (10 pro cent). De respons uit Soesterberg was 48 procent. De enquete over de betrokkenheid van de bewoners bij een natuurlij ker, gifvrij groenbeheer werd ge houden onder 900 willekeurig ge kozen inwoners van Soest en Soes terberg van 18 jaar en ouder. De res pons was 40 procent (358 van de 900). Hierbij zijn niet meegerekend de 22 belangstellenden die op eigen verzoek aan de enquete meededen. Van de geënqueteerden was 66 pro cent ervan op de hoogte dat Soest was gestopt met chemisch onkruid- beheer; 78 procent was het daarmee eens. Met de stelling dat kleur in het stedelijk groen, bijvoorbeeld door bloeiende bomen, struiken of plan ten, belangrijk is, is 78 procent het eens. Van de deelnemers is 77 pro cent bereid zijn stoep/trottoir zon der gif onkruidvrij en veilig begaan baar te houden. Daarentegen is 68 procent niet bereid mee te werken aan het onderhoud van het open baar groen in de eigen woonbuurt; 31 procent voelt hier wel voor. Een natuurlijk beheer wordt door 65 procent toegejuicht, omdat dit het uitsterven van steeds meer plan ten-, dier- en insektensoorten voor komt. "Natuurlijk groen" is voor 60 procent van de deelnemers het be langrijkst, "siergroen" voor 28 pro cent en "gebruiksgroen" voor 11 procent. Van het onderhoud van openbaar groen komt niets terecht als dit aan de bewoners wordt over gelaten, is de mening van 46 procent van de geënqueteerden. Eenzelfde percentage is het helemaal eens met de stelling dat minder keren maaien positief is omdat bloemen dan meer kansen krijgen, bijvoorbeeld in de bermen langs de Koningsweg. Over het onderhoud van het open baar groen heeft 56 procent geen klachten; 44 procent stoort zich er wel eens aan. Tenslotte is 43 procent het niet eens met de stelling dat "snippergroen" kan verdwijnen waar bewoners een eigen voor- en achtertuin hebben. Wim Groenewoud tenslotte: "De resultaten van de enquete kunnen voor de afdeling groenbeheer een basis zijn om van daaruit verder te werken. Er kunnen natuurlijk geen absolute conclusies aan verbonden worden, maar de afdeling kan be ginnen met het eruit pikken van de positieve punten en in een later sta dium gaan werken aan het ombui gen van de negatieve aspecten. Als deze enquete niet was gehouden, zou elk plan of initiatief een slag in de lucht zijn geweest. Er is nu op z'n minst enige duidelijkheid ontstaan. Ik vind het fijn dat ik daaraan een positieve bijdrage heb kunnen leve ren". TV-zenders Kanaal Nederland 1 5 Nederland 2 7- Nederland 3 8 RTL-4 24+ Kabelkrant 4+ WDR-l 11+ ZDF 9 WDR-3 41+ België Nederlandstalig BRT-1 3 België Nederlandstalig BRT-2 2- BBC-1 52 Engeland BBC-2 59 Verenigde Staten van Amerika ...CNN 23 21 TV-5/Worldnet/CAI-info 65 Turkije TRT-Int. 10+ 35+ b

Soester Courant | 1991 | | pagina 33