Drank maakt meer dan je lief is DRANK DRANK Klein chemisch afval graag aanbieden, niet zomaar neerzetten Binnenkort meer bekend over zwemtarieven in nieuw bad L Vraag en Antwoord Bijzondere bijstand voor deelname aan het maatschappelijk verkeer [Ministeriële n Drinkt u veilig? Test uzelf! ■n Reacties van leï Let op met of schn?f Op De Werf en De Schans staat de gemeente ook voor u klaar ^rrCfopïeRaad Particulier verzekerd en te veel-betaler. WOENSDAG 27 MAART 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 4 iUFÖT Alcohol is raar spul. Het meest gebruikte (en meest verguisde) genotmid del in onze samenleving, heeft iemand eens gezegd. Bier bijvoorbeeld was ver voor onze jaartelling al uitgevonden. De aangename uitwerking op het lichaam maakt het zeer geschikt voor het verhogen van de feestvreugde bij tal van gelegenheden. Alcohol roept associaties op met gezelligheid, vrolijkheid, iets te vieren hebben. Hoe vaak zeggen we niet: Daar moet op gedronken worden (en dan klinken we niet met een kopje thee). Niet iedereen vindt alcohol lekker, maar meer dan 80 procent van de Nederlandse bevolking geniet toch van een glaasje op z'n tijd. Tussen 1960 en 1980 is get alcoholgebruik in Nederland bijna verdrievoudigd. Drinken is voor veel mensen niet meer iets dat beperkt blijft tot bij zondere gelegenheden. Om een idee te geven: in 1960 dronken Ne derlanders van 15 jaar en ouder per persoon bijna 300 glazen alcohol per jaar. In 1987 was dit 800 glazen per jaar. Over het geheel genomen daalt het alcoholgebruik nu weer iets, maar dat geldt niet voor jonge ren. Zij beginnen op steeds jongere leeftijd met drinken. Twintig pro cent van de 15- tot 25-jarigen drinkt in het weekend meer dan zeven gla zen op een avond. In de tachtiger jaren zijn vanuit de overheid grote campagnes op gang gekomen die voor een overmatig gebruik waarschuwen. Naast de landelijke voorlichtingsacties (Drank maakt meer kapot dan je lief is, zeg eens eerlijketc.) voe ren ook de meeste gemeenten een op alcoholmatiging gericht beleid. Waarom eigenlijk? Alleen al finan cieel gezien is er alle reden voor de ze overheidsbemoeienis. De maat schappelijke kosten van alcohol misbruik bedragen per jaar op z'n minst twee miljard gulden. (Hoe veel komen ze ook al weer tekort bij de Tussenbalans?). De kosten van alcohol worden aangetroffen in de gezondheidszorg, bij politie en jus titie, door het uitvallen van arbeids kracht, en in het verkeer. Indirect voelen we dat allemaal in onze portemonnee, maar dit feit zal niet veel mensen ertoe overhalen er hun borreltje of biertje voor te laten staan. Een paar borrels meer of minder maakt zo op 't oog voor de gezondheid van de schatkist niet veel uit, maar voor onze eigen ge zondheid? Wist u trouwens dat in een glas bier evenveel alcohol zit als in een glas wijn, cognac of jenever? Ze bevatten allemaal ongeveer tien gran alcohol. Dat komt overeen met 0,2 - 0,3 promille. Niet sneller nuchter De lever doet er zo'n anderhalf uur over om die portie te verwerken. Wie teveel of te vaak drinkt, kan zo zijn lichaam overbelasten. Dat kan op den duur ten koste gaan van le ver, hart en hersenen. Caffeïne in koffie of cola maakt je niet sneller weer nuchter. Het versterkt juist het alcoholeffect. Al vanaf drie glazen vermindert meetbaar het reactievermogen en zo kan alcohol ook rechtstreeks ge vaarlijk zijn. Wie na twee glazen of, meer achter het stuur kruipt, rijdt minder goed en onderschat risico's. Een paar pintjes kunnen je soms net dat beetje flair of ontspanning ge ven om het avondje-uit tot een suc ces te maken. Daar is niets op tegen. De tongen komen gemakkelijker los, zeggen we dan. Alleen blijft het ontremmende effect van alcohol soms niet beperkt tot de tong, maar zitten ook ineens de handen los. Als de situatie uit de hand is gelopen of men ontwaakt met een duidelijke kater, dan bestaat de redelijke kans dat iemand zich realiseert dat de ge nuttigde hoeveelheid alcohol bij die gelegenheid toch teveel is geweest. Maar vaak komt 't (gelukkig) niet zover. Betekent dat dan per defini tie dat ons drankgebruik wel verant woord is? Drinken is voor veel mensen zo ge woon geworden, dat ze er niet meer over nadenken hoeveel ze eigenlijk drinken. Alcohol is een stof waar het lichaam aan "went". Dat wil zeggen dat er na verloop van tijd meer voor nodig is om hetzelfde (prettige) effect te bereiken. Helaas went het lichaam niet aan de bijwer kingen. Daarom staat alcohol in fei te op een lijn met hard-drugs als he roïne en cocaïne. maak! meer kapot dan je lief is. maakt meer kapot dan je lief is. Zoals gezegd kan misbruik uitein delijk leiden tot beschadiging van lever en hersens. Maar het lichaam geeft al eerder signalen af die dui den op "bijwerkingen" van alcohol gebruik. Vaak zijn deze zo vaag, dat men de klachten niet koppelt aan die paar glaasjes 's avonds. Veel mensen komen bij de huisarts met klachten over vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid of concen tratiestoornissen die te maken heb ben met te vaak en/of teveel drin ken. Natuurlijk zijn bij deze klachten ve le oorzaken denkbaar, maar het is opvallend dat men in zo'n geval weinig geneigd is het alcoholge bruik als een van de mogelijke oor zaken onder de loep te nemen. Ook brengen huisartsen het waarschijn lijk te weinig ter sprake. Liever ge ven we de schuld aan een virus, vita minetekort, de airconditioning, de strenge winter of een allergie. Ouderen Ouderen vormen een aparte groep, omdat de effecten van alcohol op oudere leeftijd sterker kunnen zijn. De afbraak gaat langzamer. Boven dien gebruiken veel ouderen ge neesmiddelen die het effect van al cohol versterken. Bij zo'n 5 tot 10 procent van de ouderen zou sprake zijn van riskant alcoholgebruik. Bij geneesmiddelen zit tegenwoordig een uitgebreide bijsluiter, maar de waarschuwing: "Geniet, maar drink met mate" van de alcoholreclame verdient zeker ook enige toelich ting. Vandaar dit artikel! Met de volgende test kunt u bij uzelf nagaan of u "veilig" drinkt (maar dan moet u natuurlijk wel eerlijk antwoorden). JA NEE 1. Ik drink bijna elke dag wel iets 2. Ik heb de laatste keer meer dan drie glazen gedronken 3. In gezelschap drink ik vaak meer dan anderen 4. Als ik gespannen ben, voel ik me na een paar glazen beter 5. Eigenlijk zak ik elke week wel een keer door 6. Als ik wat gedronken heb, voel ik me zekerder 7. Men heeft mij wel eens aangeraden minder te drinken 8. Ik drink tegenwoordig vaker in m'n eentje Bij tweemaal "ja" zit u in de gevarenzone. Dat betekent: Voorzichtig worden. Bij meer keren "ja" zou u duidelijk moeten minderen. Brandweerkazerne Garages Regionaal Nutsbedrijf Eemlam De Werf ^^G27MAART 1991 0renpaginavalt on~ CuyPla: vèranwoordelijkheid Soest, ti lt Stichting Welzijn ü>ren Soest. L jets over of voor ou- Ltemelden, neem dan Werkgroep Publici- SWOS, P-a- f- -• Hoe het niet hoort! 1 Tijdens de openingsuren van De Schans staat de afdeling Reiniging klaar om Het kantoor van "De Werf" ligt aan de Lange Brink weg 77, direct naast de brandweerkazerne en de garages uw grof vuil en klein chemisch afval in ontvangst te nemen. Voor alles wat de inwoner van Soest van de gemeente verlangt, kan hij of zij sinds een half jaar terecht op het adres Raadhuisplein 1. Daar is echter een belangrijke uitzondering op. Zo gauw het gaat over afval, huisvuil, reiniging en het onderhoud van wegen en rioleringen, dan is het enige juiste adres: "De Werf", Lange Brinkweg 77. Daar zijn gevestigd de afde ling Reiniging en Vervoer en de Sectie Onderhoud van de afdeling Wegen en Rioleringen. Iedere werkdag van 7.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur kan men hier terecht voor verschillende zaken, van bijvoor beeld het aanvragen van een extra vuilcontainer tot het melden van een verzakte trottoirtegel of een vernield verkeersbord. Aan De Schans (achter het gasbe drijf, iets verderop aan de Lange Brinkweg,is de brengplaats voor grof vuil en klein chemisch afval. Dit inzamelpunt is geopend op dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur en zaterdags van 9.00 tot 12.00 uur. Soesterbergers kunnen tijdens dezelfde uren ook terecht op de brengplaats aan de Anthonie van Leeuwenhoeklaan Het is dinsdagochtend. In zijn kan toortje op het terrein van De Schans praten we met beheerder Gerrit Koenen. Buiten voor het toegangs hek iigt een hoop vuil: een aantal plastic zakken en wat takken van struiken. Komt dit vaker voor? Koenen: "Ja, helaas wel. Mensen weten de openingsuren blijkbaar niet en kwakken het vuil dan maar voor de poort. Dat is natuurlijk niet de bedoeling", a at- Zijn de openingsuren wel vol doende bekendgemaakt? Koenen: "Ik vind van wel. Ze staan hier duidelijk op een groot bord bij de ingang. En verder kan iedereen ze vinden in de gemeentegids. Ook kan men het informatiecentrum bellen (telefoon 93777)". Waarom is De Schans niet de hele week open? Koenen: "Alles wat gebracht wordt, moet ook nog eens afgehandeld worden. Ik ben hier doordeweeks in m'n eentje. Alleen op zaterdagmor- gen springt een collega wegens de drukte twee uur bij. 's Woensdags is mijn vaste vrije dag omdat ik op za terdag werk. 's Maandags is de brengplaats gesloten omdat we die dag nodig hebben om de volle con tainers af te voeren". De zaterdag is dus je drukste dn.9? Koenen: "Ja. Er staat dan vaak zo'n lange rij, dat ik als een soort agent het verkeer moet regelen. Vooral te gen twaalven is dat nodig. Klant vriendelijkheid is daarbij mijn pa rool. Ik zal nooit iemand terugstu ren. Gevolg is wel dat het vaak half een geweest is voordat ik naar huis kan. Op de doordeweekse midda gen is het trouwens ook behoorlijk druk. Dat is -naar mijn idee- vooral toegenomen sinds de wachttijd voor het ophalen van grof vuil (telefoon 93666) aan huis langer is gewor den". Kun je iets vertellen over de af in de open lucht sorteert Gerrit Koenen het klein chemisch afval in verschillende vaten, die afgevoerd worden naar het regionaal depot in Amersfoort. handeling van klein chemisch afval? Koenen: "Jazeker^ daar ben ik vooral de ochtenden druk mee. Ge lukkig gaan de mensen steeds meer inzien dat dat spul niet bij het gewo ne huisvuil hoort. Ze brengen het naar winkels of garages met de Max Milieu-sticker of rechtstreeks hier naar De Schans. Maar dat is nog maar het begin. Ik sorteer het hier in vaten en zorg dat die opgehaald worden door het Regionaal Depot in Amersfoort. Zo heb ik allerlei va ten die tot het vorgeschreven ge wicht gevuld moeten worden. Vaten voor onder andere olie, oplosmid delen, verf, medicijnen/cosmetica, lijmen, batterijen, fotochemica- lieën, looghoudende en zuurhou- dende vloeistoffen enzovoorts". Hoewel de vorst er verantwoorde lijk voor is dat de werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe sport/zwembadcomplex aan de Dalweg enige vertraging hebben opgelopen, gaan de voorbereidin gen voor de geplande officiële ope ning op vrijdag 28 juni en de (gra tis) ingebruikname door het pu bliek op zaterdag 29 juni gewoon door. Momenteel is men in de fase van onder meer het vaststellen van de tarieven. Hierover kunnen me vrouw A. Raam en de heer G. Ver meulen van Aqua Indoor B.V., ex ploitant van het complex, binnen kort meer informatie geven. Als gevolg van de bouwvertraging heeft men in februari het verwachte hoogste punt niet meer kunnen be reiken. Aan deze altijd enigszins feestelijke gebeurtenis zal nu mor gen, donderdag 28 maart, aandacht worden geschonken. Totdat het nieuwe bad voor het pu bliek geopend is, zal men gebruik moeten maken van het kleine over dekte bad De Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan. Hier zijn inmiddels enkele provisorische maatregelen genomen om het bad wat aantrek kelijker en gezelliger te maken. Er is een artikelenautomaat geplaatst, er zijn tafels met parasols neergezet, evenals enkele ligstoelen. Inmiddels werkt de gemeentelijke afdeling sport en recreatie aan een inventarisatie van de behoefte bij de sportverenigingen om van het nieu we bad gebruik te maken. Ze heb ben kenbaar kunnen maken naar welk tijdstip hun voorkeur uitgaat. Sport en recreatie maakt aan de hand van de wensenlijstjes, en daar mee zoveel mogelijk rekening hou dend, een eerste indeling. Deze zal eerst ter goedkeuring aan de vereni gingen worden voorgelegd voordat de gemeente het uiteindelijke voor stel doet aan Aqua Indoor. Bedrijfsfitness In het nieuwe bad zal een aantal voor Soest nieuwe activiteiten wor den georganiseerd, terwijl bestaan de zullen worden uitgebreid. Nieuw is bijvoorbeeld bedrijfsfitness, voor al zwemmen. De organisatoren mikken op bedrijven die hun perso neel voor werktijd of tussen de mid dag in de gelegenheid willen stellen een baantje te trekken. Belangstel lenden kunnen hiervoor contact op nemen met Aqua Indoor in Nieu- wegein, telefoon 03402 - 38175. Nieuw is ook de belangstelling die fysiotherapeuten hebben getoond om in het kader van de behandeling van patiënten van het bad gebruik te maken. Ook zij die hierover meer uiiorinatie wiuen, Kunnen Aqua In door bellen. Daarnaast zal Aqua Indoor zelf in cidentele activiteiten op touw zet ten, bijvoorbeeld voor jongeren. In de krokusvakantie was er voor hen discoswimming, een evenement dat zo'n 150 kinderen trok. Ze hadden zichtbaar plezier, en volgens me vrouw Raam en de heer Vermeulen is zo'n jeugdfeest zeker voor herha ling vatbaar. Een belangrijke activiteit is (nu al in De Turf) het zwemmen voor zwan gere vrouwen (op maandagavond) en voor baby's, peuters en kleuters (op zondagmorgen). Gezien de be langstelling die ervoor bestaat, zal hieraan in de toekomst zeker uit breiding worden gegeven, op woensdagmorgen en zondagmor gen. De maandag-, dinsdag-, donder dag- en vrijdagmiddag zijn voorlo pig gereserveerd voor andere doel groepen, bijvoorbeeld ouderen, trimmers en aerobic-beoefenaren. Rubriek Vraag en AntwoordHeeft u ook vragen voor deze rubriek? Het adres luidt: "Vraag en antwoord", Staf Voorlichting, Antwoordnum mer 120, 3760 VB Soest. Postzegel plakken is niet nodig. Vraag: In het februari-nummer van Op 't Hoogt stond het overzicht van radio- en televisiezenders die in Soest kunnen worden ontvangen. Hoe ziet het overzicht voor Soester- berg eruit? V Antwoord: Het gepubliceerde overzicht geldt voor de gemeente Soest. Dit houdt dus in, dat alle on der "Soest" vermelde zenders ook in Soesterberg kunnen worden ont vangen. Als iemand om medische redenen geen gebruik kan maken van het openbaar vervoer, hoeft dat nog niet te betekenen dat men daar door aan huis gebonden moet blij ven. Iedereen wil toch graag blijven deelnemen aan het maatschappe lijk verkeer, en dat is ieders goed recht! Denk maar eens aan fami liebezoek, boodschappen doen of een avondje uit gaan. Men is dan aangewezen op de eigen auto of op vervoer per taxi of per auto door derden (bijvoorbeeld familiele den). Wie jonger is dan 65 jaar, kan voor de extra kosten een beroep doen op de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW). Men kan dan de aanvraag indienen bij het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor (GAK), afdeling voorzieningen, Postbus 133, 1200 AC Hilversum. Bij het hoofdpostkantoor in Soest, aan de Steenhoffstraat 11, zijn for mulieren verkrijgbaar om AAW aan te vragen. Maar men kan ook zelf een briefje naar het GAK sturen. Ook is het mogelijk te bellen voor informatie, tel. 035 - 253261. Wie 65 jaar of ouder is, kan voor de extra kosten niet bij het GAK te recht. Zij die tot deze groep beho ren, zijn welkom op het gemeente huis in Soest, Raadhuisplein 1, om er een bijstandsaanvraag in te die nen. Het gebruik van taxi of auto (in plaats van openbaar vervoer) moet wel medisch noodzakelijk zijn. Er wordt daarom een medisch advies aan de Gewestelijke Gezondheids- De vol gi na w Soestei april. Uw k bij de mee Heb je nog een tip voor de le\ zers? Koenen: "Ja, of eigenlijk heb ik eei vriendelijk verzoek aan de mensei die klein chemisch afval brengen; Het is heel belangrijk dat ze het m« aanbieden en niet zomaar neerzet ten en wegrijden. Hier staat bijvoor beeld een plastic emmer met een! soort verf. Het etiket is in het Zweeds of zoiets. Daar kom ik nietj uit. Een tweede vraag is of men het spull afgesloten wil afleveren. Het komt I nog wel eens voor dat mensen met f een afwasbak afgewerkte olie aan komen. Men zal begrijpen dat ik geen tijd heb om daar voorzichtig mee te gaan sjouwen". zo zegt minister H. !a van WVC in haar voor- Sa de nota "Onderen m f 'ouderen vormen een Ij marht en zij kunnen ook fe uitoefenen op he, beleid K „rovincies en gemeenten, I n maken. Wij zullen zegt fc™ moeten «erken aan I Mandie bestaan voor oude- rfaUekans moeten krijgen l 0 het maatschappelijk leven he. Ouderenbeleid in een iie "dat moet worden vastge- ËLt bij de beleidsvoornemens Ifcerse belangrijke punten de Lften van de ouderen zelf nie faangspunt hebben gediend 1Ta van WVC, ondertekend wor L "maar liefst vijf bewindslieden aal |yc Binnenlandse Zaken, On- 'J Lis en Wetenschappen Sociale g P en Werkgelegenheid en Ehuisvesting, Ruimtelijke Or- k line en Milieubeheer, voert een J 1,al prioriteiten op. Men heeft W r het oog: ontwikkeling van t preventiebeleid op lokaal en W Kik niveau; nauwe afstem- tre ÉLvan wonen en verzorging, yer- Kling van de zorg voor chronisch Iie ouderen; meer aandacht voor Kleren-educatie; tegengaan om Lullige uittreding uit hemrbeids IJces (tot ouderen worden in be Kiel alle mensen van 55jaare Icuder gerekend); maatschapp leraaardering van de Puderd™' Kade Nota worden drie mndvoo laarden besproken die van doo Lggevend" belang g™°™d T KTvoor de gewenste zelfstandig Ibeid van ouderen: een toereikend inkomen, 1» geschikte huisvesting; i goede gezondheid. Daarbij zegt de regering dat zij ou- l'Jiren zo weinig mogelijk in een m londeringspositie wil pla iet ouderenbeleid alsi een lingop het algemeen beleidatp wanneer dat algemeen be ekI niet I toereikend is, moeten ij I maatregelen worden geno I Continuïteit 0 de_ I Volgens de Raad v®or prhter lenbeleid wordt in de No bföteed I niet voldoende aan'dach I aan de bestaande continui I beleid en daarbij word I naar de voorganger van de nota "Ouderenbeleid Voort gangsrapportage 1982- De Raad zegt dat er nu eig dienst gevraagd. Als deze ermee ak koord gaat, kan men periodieke bij stand in de extra vervoerskosten krijgen. Voor vervoer per eigen auto of per taxi mag men maximaal fl. 787,50 per kwartaal besteden. Voor ver voer door derden (bijvoorbeeld fa milieleden) is ten hoogste fl. 375,- per kwartaal beschikbaar. Dit zijn de normbedragen. Natuurlijk wordt niet altijd uitgegaan van het maxi mum bedrag, want de mate van deelname aan het maatschappelijk verkeer verschilt van persoon tot persoon. Als men de beslissing ontvangt dat bijstand wordt toegekend, kan men ieder kwartaal een nota indienen. Men krijgt echter niet alles vergoed, want het geldende normbedrag (dus maximaal fl. 787,50 of fl. 375,- per kwartaal) wordt verminderd met een vast bedrag aan reiskosten dat iedereen kwijt is. Voor een echt paar is dit fl. 195,- per kwartaal, en voor een alleenstaande fl. 135,-. Ook wordt een drempelbedrag van fl. 177,- per jaar gekort. En als men een inkomen heeft boven het sociale minimum (AOW), dan wordt daar naast van hem of haar een (extra) bijdrage naar draagkracht ge vraagd. Zij die menen voor bijzondere bij stand in aanmerking te komen of na het lezen van dit artikel meer willen weten, kunnen hiervoor terecht op het kantoor van de afdeling sociale dienstverlening in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1, telefoon 02155 - 93557. Op 1 februari 1991 isde talersregeling van den. Dit is een regeling die erg hoge hun particuliere ziektekoste keringen. Zij heb^L recht paalde voorwaarden standaardpakket? overheid een ;s f vaststelt. Dit ro®jwasseneri per maand vu» and r ^plussers (exc'k de wettelijke van de ouderen g degenen met mensen contact heeft, de beroep kunne nderdee talersregeling- d(_ Meerl voorlichting o minjst£ ^Cêeen pubUeksfolder StC hrf11 De Drie Eiken) spreekuren voor het oudt

Soester Courant | 1991 | | pagina 34