C jstand voor i lief ijk verkeer Ministeriële nota: 'Ouderen in tel' 1 Reacties van lezers Belangrijke telefoonnummers Particulier verzekerd en te veel-betaler? Informatie over alternatieve geneeswijzen Nederlandse Bond voor Pensioenbelangen Slechthorendheid betekent isolement Toekomstige positie oudere vrouwen Datum invoering GVS verschoven Rectificatie: Fout op fout SOESTER COURANT Gezond ouder worden Bijeenkomsten PCOB-Soest Aktiviteiten ANBO-Soest Oudere studenten Open Universiteit zijn afkerig van 'voorrechten' ~PAG(Na7 MOëNSDAG 27 MAART 1991 Garages Regionaal Nutsbedrijf Eemland SOESTER COURANT PAGINA 35 De Werf andweerkazerne en de garages het klein chemisch afval in n naar het Heb je nog een tip voor de te ers? tl iijfiriaa:? Coenen: "Ja, of eigenlijk heb ik een nendeiijk verzoek aan de mensen lie klein chemisch afval brengen. Jet is heel belangrijk dat ze het me anbieden en niet zomaar neerzet- en en wegrijden. Hier staat bijvoor- •eeld een plastic emmer met een oort verf. Het etiket is in het 'weeds of zoiets. Daar kom ik niet rt. jen tweede vraag is of men het spul tgesloten wil afleveren. Het komt og wel eens voor dat mensen met en afwasbak afgewerkte olie aan- omen. Men zal begrijpen dat ik een tijd heb om daar voorzichtig ïee te gaan sjouwen". ienst gevraagd. Als deze ermee ak- aord gaat kan men periodieke bij and in de extra vervoerskosten "ijgen. oor vervoer per eigen auto of per xi mag men maximaal fl. 787 50 ;r kwartaal besteden. Voor ver ier door derden (bijvoorbeeld fa- ibeleden) is ten hoogste fl. 375 - :r kwartaal beschikbaar. Dit zijn normbedragen. Natuurlijk wordt et altijd uitgegaan van het maxi- "f bedra& want de mate van lelname aan het maatschappelijk rkeer verschilt van persoon tot :rsoon. Is men de beslissing ontvangt dat stand wordt toegekend, kan men er kwartaal een nota indienen, en krijgt echter niet alles vergoed mt het geldende normbedrag us maximaal fl. 787,50 of fl. 375 - r kwartaal) wordt verminderd it.een vast bedrag aan reiskosten t iedereen kwijt is. Voor een echt- ar is dit fl 195,- per kwartaal, en ar een alleenstaande fl. 135 - ik wordt een drempelbedrag van 1/7.- per jaar gekort. En als men 1 inkomen heeft boven het sociale nmum (AOW), dan wordt daar- ist van hem of haar een (extra) Irage naar draagkracht Ee- agd. 6 die menen voor bijzondere bij- id in aanmerking te komen of na lezen van dit artikel meer willen en, kunnen hiervoor terecht op kantoor van de afdeling sociale if verlening in het gemeentehuis het Raadhuisplein 1, telefoon 55 - 93557. I De Seniorenpagina valt on- Cuyplaan 101,3764 TM der verantwoordelijkheid Soest, tel. 13786 of 23681 van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert De volgende Seniorenpa- gi na wordt geplaatst in de Soester Courant van 17 april. Uw kopij graag vóór 9 bij de redactie SWOS. SENIOREN PASIHA Ouderenbus 19190 Maaltij dvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14583 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 18770 Ouderen", zo zegt minister H. Id'Ancona van WVC in haar voor- noord bij de nota "Ouderen in Tel", "ouderen vormen een Loeiende macht en zij kunnen ook invloed uitoefenen op het beleid dat wij, provincies en gemeenten, foor hen maken. Wij zullen", zegt |zjj, "samen moeten werken aan een zelfstandig bestaan voor oude ren, die alle kans moeten krijgen om aan het maatschappelijk leven in Nederland mee te doen". Toch zegt de Voorlopige Raad voor het Ouderenbeleid in een reactie "dat moet worden vastge steld dat bij de beleidsvoornemens op diverse belangrijke punten de behoeften van de ouderen zelf niet lot uitgangspunt hebben gediend". De nota van WVC, ondertekend door maar liefst vijf bewindslieden WVC, Binnenlandse Zaken, On derwijs en Wetenschappen, Sociale 1 Zaken en Werkgelegenheid en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer, voert een aantal prioriteiten op. Men heeft dan op het oog: ontwikkeling van een preventiebeleid op lokaal en landelijk niveau; nauwe afstem ming van wonen en verzorging; ver sterking van de zorg voor chronisch zieke ouderen; meer aandacht voor ouderen-educatie; tegengaan on vrijwillige uittreding uit het arbeids proces (tot ouderen worden in be ginsel alle mensen van 55 jaar en ouder gerekend); maatschappelijke herwaardering van de ouderdom. In de Nota worden drie randvoor waarden besproken die van "door slaggevend" belang genoemd wor den voor de gewenste zelfstandig heid van ouderen: een toereikend inkomen; geschikte huisvesting; goede gezondheid. Daarbij zegt de regering dat zij ou deren zó weinig mogelijk in een uit zonderingspositie wil plaatsen. Zij ziet ouderenbeleid als een aanvul ling op het algemeen beleid eh pas wanneer dat algemeen beleid niet toereikend is, moeten bijzondere maatregelen worden genomen. Continuïteit Volgens de Raad voor het Oude renbeleid wordt in de Nota echter niet voldoende aandacht besteed aan de bestaande continuïteit in het beleid en daarbij wordt verwezen naar de voorganger van deze nota: de nota "Ouderenbeleid: Voort gangsrapportage 1982-1988". De Raad zegt dat er nu eigenlijk Op 1 februari 1991 is de "Meerbe- talersregeling" van kracht gewor den. Dit is een regeling voor mensen die erg hoge premies betalen voor hun particuliere ziektekostenverze keringen. Zij hebben nu - onder be paalde voorwaarden - recht op de standaardpakketpolis, waarvoor de overheid een maximumpremie vaststelt. Dit maximum is f 170,30 per maand voor volwassenen tot 65 jaar en f 140,00 per maand vor 65- plussers (excl. de wettelijke bijdra- gen). Waarschijnlijk zitten er bij de leden van de ouderenorganisaties of bij degenen met wie deze instellingen contact heeft, ook mensen die een beroep kunnen doen op de Meerbe- talersregeling. Als onderdeel van de voorlichting over de Meerbetalers- regeling heeft het ministerie van WVC een publieksfolder uitgege ven. Folders zijn beschikbaar bij de dien stencontra (Honsbergen, De Vij verhof, De Drie Eiken) en op de spreekuren voor het ouderenwerk. 4 meer aandacht besteed had moeten worden aan actiepunten als het so ciale netwerk, van wezenlijk belang bij het ouder worden; koopkracht geplaatst tegenover het inkomen; de zorgcoördinator-functie; centra- Ie meld- en informatiepunten in wijk en buurt; aanpasbaar bouwen. Wat de zeven prioriteiten van de Nota betreft, geeft de Raad maar liefst 19 aanbevelingen en die be treffen onder meer de participatie; het inkomen (de huidige koppeling zal onverkort in stand moeten blij ven, want voor veel minder mensen dan wordt aangenomen zal het aan vullend pensioen in de komende decennia an belang winnen); de nieuwbouw en vernieuwbouw (vooral aanpasbaar bouwen); de leeftijdsdiscriminatie (nergens ma ximum leeftijdsgrenzen); de pas-65 (moet vanaf 60 jaar); de preventie (niet te eenzijdig in relatie brengen tot de gezondheidszorg); het cen trale meld- en informatiepunt; kwa liteitsbevordering en -bewaking ook voor de thuiszorg; een tussen voorziening voor beschermd wonen voor verzorgings- of verpleeghuis- geïndiceerde ouderen én een rijks bijdrage voor het betaalbaar blijven van cursussen van vormingscentra, volksuniversiteiten en dergelijke. Ook stelt de Raad "dat de knelsi- tuatie waarin een aanmerkelijk deel van de huidige generatie van oude re, meest alleenstaande vrouwen zich bevindt, in de beleidsvoorne mens van het kabinet (de Nota) weinig aandacht krijgt". Randvoorwaarden In de in de Nota genoemde "rand voorwaarden' wordt, wat het inko men betreft, gesteld dat vanwege de koppeling van de AOW aan het netto-minimumloon het kabinet "geen reden ziet tot een specifiek Het Landelijk Overleg van Patiën tenorganisaties voor Alternatieve Geneeswijzen (LOPAG) heeft on langs een landelijk secretariaat op gezet om beter informatie te kun nen verstrekken aan patiënten die vragen hebben over alternatieve geneeswijzen. Nederlanders maken op grote schaal gebruik van alternatieve ge neeswijzen. Maar daarbij hebben zij nogal wat vragen, zoals: Hoe weet ik of een hulpverlener een behoor lijke opleiding heeft gevolgd? Waar kan ik terecht als ik klachten heb? Wat krijg ik vergoed van zieken fonds of verzekering? Een aantal verenigingen en stichtin gen houden zich bezig met deze problematiek. In 1984 hebben de meeste van deze organisaties zich gebundeld in het Landelijk Overleg van Patiëntenorganisaties voor Al ternatieve Geneeswijzen (LO PAG). Het aanbod van alternatieve ge neeswijzen heeft sedertdien een stormachtige ontwikkeling doorge maakt. Dat heeft geresulteerd in een vrij onduidelijke markt waarbij voorlichting en belangenbeharti ging noodzakelijk zijn. Bij het LOPAG kan men terecht met vragen over alternatieve ge neeswijzen. Adres: Postbus 1212, 3500 BE Utrecht. Voor informatie over geneeswijzen, betrouwbare praktijken, het indienen van klach ten en dergelijke kan men de hele week tot 21.00 uur terecht bij de Stichting Telefonische Informatie Alternatieve Geneeswijzen 'Na tuurlijk Gezond', telefoon: 05751- 1552. inkomensbeleid voor ouderen". De huisvesting, althans het beleid voor de huisvesting van ouderen, moet volgens het kabinet "op lokaal niveau gestalte krijgen, zodat een goede afstemming mogelijk is op plaatselijke marktomstandigheden en -behoeften. Het aanbod moet volgens de Nota een verscheiden heid aan keuzemogelijkheden bie den en zowel sociale huurwoningen als koopwoningen en duurdere huurwoningen omvatten. En wat de "goede gezondheid" be treft, stelt de Nota vast dat ouderen "behoren tot de grootste gebruikers van algemene voorzieningen". In verband daarmee is de verandering die nu gaande is in de vormgeving van de algemene zorg voor ouderen van groot belang. Het gaat daarbij om de nieuwe algemene verplichte zorgverzekering. Daarin worden vrijwel alle zorgvoorzieningen, óók voor ouderen, onder de werking van deze brede basisverzekering ge bracht. Die nieuwe wet moet in 1995 in werking treden. De Nota, die nu ook in een verkor te, wat leesbaarder versie verkrijg baar is, snijdt nog tal van zaken aan, zoals werkdruk, capaciteit en orga nisatie; leeftijdsonderscheid; ar- beids- en sociale participatie; edu catieve participatie en sociale veilig heid ("Van de zelfstandig wonende 65-plussers ging in 1982 al de helft 's avonds nooit de deur uit, vooral uit angst voor molestatie"). De verkorte versie is te bestellen bij het Ministerie van WVC in Delft (postbus 500, 2600 AM Delft). Graag enige aandacht voor de Ne derlandse Bond voor Pensioenbe langen (NBP). Deze bond is geen specifieke ouderenorganisatie. Gepensioneerd zijn betekent na melijk niet altijd hetzelfde als oud zijn. Ook jongeren kunnen gepen sioneerd zijn (arbeidsongeschikt heid) of met wachtgeld zijn. Toch zal het duidelijk zijn, dat het over grote deel van het ledenbestand van de NBP tot de senioren kan worden gerekend. Wie kunnen er lid zijn van de NBP? In de eerste plaats zij die in dienst waren van een overheids- of semi- overheidsinstelling. De maatschap pelijke ontwikkelingen hebben er toe geleid, dat de ledenkring thans ruimer wordt getrokken. Ook zij die in dienst waren van geprivatiseerde overheidsinstellingen of van instel lingen in de gepremieerde of gesub sidieerde sector kunnen thans tot de bond toetreden. De NBP stelt zich ten doel de belan gen van zijn leden te behartigen, zo wel collectief als individueel. Maan delijks verschijnt het blad van de bond, Pensioenbelangen, dat de le den op de hoogte houdt van alles wat op pensioengebied gebeurt en dat ook op andere terreinen nuttige informatie bevat. In Soest bestaat een afdeling van de NBP. Tweemaal per jaar houdt deze afdeling een ledenvergadering. De voorj aarsledenvergadering wordt op 10 april a.s. om 14.00 uur in Honsbergen gehouden. Behalve een aantal punten van huishoudelij ke aard staat op de agenda een cau serie over misdaadpreventie. Ook niet-Ieden zijn van harte welkom. Voor verder inlichtingen pver het lidmaatschap kan men zich'wenden tot de heer Homan, telefoonnum mer 14600. RADIO SOEST FM 105.9 MHz/97.0 MHz (kabel) Postbus 193, 3760 AD Soest Studio: tel. 2 04 20 Slechthorendheid is een onzicht bare handicap waarmee ook vele ouderen te maken hebben. Als het waar is dat horen betekent: "Erbij horen", dan is het leed van de slechthorende vooral te typeren als een vorm van isolement. Slechtho rendheid is in ieder geval meer dan alleen slecht horen! De Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden (N.V.V.S.) be schouwt slechthorendheid vooral als een relatiestoornis. Een storing in het intermenselijk contact. On vermogen om eigen moeilijkheden met slechthorendheid op te lossen, kan bijvoorveeld leiden tot vereen zaming of agressief gedrag. En alle variaties daartussen. Het "welzijns- leven" wordt aangetast. De stoor nissen worden door een ieder op een andere wijze ervaren. Er is ech ter een aantal zaken waarmee reke ning moet worden gehouden. Mate van slechthorendheid Hoe ernstig is het gehoorverlies? Is het gehoor te versterken met techni sche hulpmiddelen (hoorappa- raat)? Er is een breed scala van mo gelijkheden tussen "doof' zijn en "normaal" horen. De beoordeling daarvan ligt bij de K.N.O.-arts (Keel-Neus-Oor-arts). Wanneer men twijfelt over het hoorvermogen (en dan is er meestal veel voorbijgegaan van "Wat zegje toch?"), is het goed naar de huisarts te gaan. Wacht daar niet te lang mee! Begrip voor belemmeringen Er zijn vele vormen van slechtho rendheid. Soms vallen de lage tonen uit, soms de hoge tonen. Soms ook hoort de slechthorende de geluiden wel goed, maar kan hij/zij niet ver staan wat er gezegd of bedoeld wordt. Sommige slechthorenden horen de geluiden juist harder, of nu eens zacht en dan weer hard. Van groot belang is ook de leeftijd waarop de hoorstoornis is ontstaan. Wanneer die op oudere leeftijd ont staat, is behoud van de juiste spraak en het taalbezit bijvoorbeeld van groot belang. Het kunnen blijven communiceren. Daar draait het om. Tenslotte is het begrip, dat de omge ving kan opbrengen voor de belem meringen die de slechthorende on dergaat, van grote betekenis. De N.V.V.S. De Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden is een vereniging die aan de hier genoemde zaken aandacht tracht te geven en daarbij opkomt voor de belangen van de slechthorenden. Veel oudere vrouwen zijn aange wezen op een inkomen op mini mumniveau. Deze relatief zwakke inkomenspositie is grotendeels te rug te voeren tot de geringe partici patie van gehuwde vrouwen op de arbeidsmarkt. Voor zover oudere vrouwen wel deelnamen of deelne men aan betaalde arbeid, waren respectievelijk zijn zij vaak in lage re functies en in deeltijd werk zaam. Daarnaast geldt dat deel tijdwerkers, gehuwde vrouwen, werknemers in bepaalde sectoren c.q. beroepen of met een laag inko men veelal niet in de gelegenheid waren aangevuld pensioen op te bouwen. Aan de huidige generatie oudere vrouwen kan niet door de overheid het perspectief worden geboden van een verhoging van het (aanvul lend) pensioeninkomen. Voor deze generatie betreffen derhalve de be langrijkste beleidsmaatregelen de aanpassing van het niveau van het AOW-pensioen aan de welvaarts ontwikkeling en de kabinetsvoor nemens ten aanzien van de bijzon dere bijstand. Ook het beleid tot het tegengaan van niet-gebruik van de sociale zekerheid is voor deze gene ratie van belang. Het kabinet acht het van groot be lang dat wordt voorkomen dat toe komstige generaties oudere vrou wen dezelfde zwakke inkomenspo sitie zullen hebben. Bij een preven- Tot voor kort lag het in de bedoeling het Geneesmiddelen Vergoedings Systeem (GVS) op 1 april in te voe ren; de landelijke voorlichtingscam pagne was daarom gepland in de maanden maart tot en met mei. Staatssecretaris Simons heeft nu moeten besluiten de invoeringsda tum te verschuiven naar waarschijn lijk 1 juli aanstaande. Hij heeft on langs de Tweede Kamer hiervan op de hoogte gesteld. Het verschuiven van de invoerings datum heeft natuurlijk ook gevol gen voor de periode van de landelij ke voorlichtingscampagne. Deze zal ongeveer een maand vóór de invoe ringsdatum beginnen. In de seniorenpagina van 27 februa ri j.1. stond in het artikel "Algemeen Burgerlijk Pensionfonds heeft pen sioen fout berekend" een storende fout. De zin: "Bij vrouwen wordt 80% van de gehuwden-AOW inge bouwd" moest natuurlijk zijn: "Bij vrouwen wordt 80% van de onge- huwden-AOW ingebouwd". Een betreurenswaardige actie van het zetduiveltje, die toch heel wat telefonische reacties teweeg bracht. Excuses. SOS Telefonische Hulpdienst 035 - 45555 K Elke dag en nacht bereikbaar Voor een gesprek over persoonlijke rechten onderdak verlies van een partner discriminatie Miieenzaamheid sexualiteit verslaving Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. tief beleid in deze zin zal verhoging van de arbeidsparticipatie van vrou wen centraal dienen te staan. Daar toe is van belang het creëren van mogelijkheden tot hetzij continue ring van de arbeidsparticipatie - met name kinderopvang - hetzij herin treding. In het recentelijk uitge brachte kabinetsstandpunt inzake de positie van vrouwen in de arbeid wordt aandacht besteed aan moge lijkheden tot versterking van de ar beidsmarktpositie van vrouwen in arbeidsorganisaties. Het betreft hier dus geen ouderenbeleid. Voorts is van belang dat voor de toekomst discriminatie van vrou wen in pensioenregelingen verbo den zal zijn. Het wetsvoorstel ter uitvoering van de zogenoemde vier de EG-richtlijn ligt bij de Eerste Ka mer. Volgens dat wetsvoorstel die nen uiterlijk 1 januari 1993 bepalin gen in bestaande pensioenvoorzie ningen, zowel ten aazien van ouder- doms- als nabestaandenpensioen, te zijn aangepast. Overigens heeft het EG-hof mei 1990 in een uit spraak bepaald dat onder omstan digheden pensioenregelingen op grond van art. 119. EG-Verdrag reeds thans moeten voldoen aan de eis van gelijke behandeling. Het uitgangspunt van de in de vier de richtlijn neergelegde regeling is dat verschillen tussen mannen en vrouwen in pensioenaanspraken en -rechten die vóór 1993 zijn opge bouwd, mogen blijven bestaan. On gelijke behandeling uit het verleden zal dus - volgens het regime van de vierde richtlijn - nóg decennia lang tot uitdrukking komen in lagere pensioenresultaten voor vrouwen. Het discriminatieverbod zal dan ook voor de huidige generatie ou dere vrouwen een relatief beperkte betekenis hebben. Nota Ouderenbeleid 1990 (WVC) Onder het motto: "Gezond ouder worden - wat kan ik er zelf aan doen?" organiseert de afdeling Soest van de ANBO, in samenwer king met het Kruiswerk, een boeiende themamiddag op vrijdag 12 april a.s. in de grote zaal van het dienstencentrum "De Vijverhof' aan de Klarinet; aanvang 14.00 uur. Toegang vrij voor alle 55+ers uit Soest en Soesterberg. Vóór de pauze wordt een inleiding gegeven door een wijkverpleegkun dige, die aan de hand van voorbeel den duidelijk zal maken wat oude ren zelf aan het behoud van hun c zondheid kunnen doen. Direct daarna is er gelegenheid tot het stel len van vragen over dit onderwerp. Na de pauze zal een diëtiste van het Kruiswerk een inleiding verzorgen over het gebruik van gezonde voe ding door ouderen. Ook hierover kunt u vragen stellen aan de des kundige. Er wordt gezorgd voor fol ders waarin de nodige voorlichting gegeven wordt over de behandelde onderwerpen. Let wel! U bent nooit te oud om te leren. Kom daarom op 12 april naar De Vijverhof. Tijdens de pauze kunt u gebruik maken van de gratis consumptiebonnen, die u bij de in gang van de zaal ontvangt. 16 april: Eva den Hartog - eigen werk; 14.30 uur, Groot Engen- daal 14 mei: Spelmiddag. Toegang vrij. Eind mei/begin juni: (Mid)dag- tocht. Bowling Dinsdag 2+16 april, 10.00 -12.00 uur en woensdag 3+17 april van 10.30 - 12.30 uur in cultureel centrum C-drie Overhees. Informatie: tel. 17193. Informatie over de PCOB bij dhr. H.M.J. Kinderdijk, Waldeck Pyrmont- laan 22, tel. 25992, of dhr. T. Duhen, Van Hamelstraat 80, tel. 17193. Maandag 8 april: Bestuursverga dering in De Vijverhof; aanvang 09.30 uur; Dinsdag 9 april: Busreis naar Antwerpen; vertrek 08.30 uur vanaf de bekende opstapplaat sen; Vrijdag 12 april: Themadag "Ge zond ouder worden" in de Vijver hof; aanvang 14.00 uur; Zondag 28 april: "Praatmiddag" in Honsbergen; aanvang 14.00 uur. De oudere ingeschrevenen aan de Open Universiteit willen worden aangesproken op hun status als student en niet als afzonderlijke groep die bijzondere voorzienin gen behoeft. Ze stellen geen prijs op speciale 'voorrechten' zoals ex tra begeleidingsbijeenkomsten die alleen voor ouderen toegankelijk zijn. Die conclusie staat centraal in een onlangs afgesloten onderzoek sproject, dat is uitgevoerd in de re gio Den Haag. Het project is anderhalf jaar gele den van start gegaan met als cen traal doel te bekijken of er verbete ringen van het onderwijssysteem van de Open Universiteit nodig wa ren teneinde het voor ouderen toe gankelijker te maken. Een eindrap port, voorzien van aanbevelingen, is onlangs aangeboden aan het Colle ge van Bestuur. Uit het rapport blijkt, dat zowel het studiesysteem als het onderwijsma teriaal ook door ouderen wordt ge waardeerd. De in het rapport neer gelegde suggesties hebben daarom vooral betrekking op de randvoor waarden. Opgemerkt wordt, dat ouderen vaak moeite hebben de draad van het studeren weer op te pakken. Ook het zelf structureren en plan nen van de studie kost veel gewen ning. In de sfeer van de individuele voorlichting en advisering in de stu diecentra dient hiermee extra reke ning te worden gehouden. Ouderen moeten ook op de hoogte worden gebracht van de cursussen die de Open Universiteit verzorgt op het terrein van studievaardigheid en omgang met multiple choice-tenta- mens. Oudere studenten nemen graag deel aan allerlei bestaande leeracti viteiten zoals begeleidingsbijeen komsten, museumbezoek, praktica, excursies en studium-generale- activiteiten, en de werkgroep stelt in dit kader voor de mogelijkheden tot het leggen van onderlinge contacten tussen studenten te bevorderen. Het onderzoek bevestigt de conclu sie van waarnemingen elders, dat de studieresultaten van oudere studen ten aan de Open Universiteit niet afwijken van die van jongere studie genoten. Mevrouw drs. M. Stevens, die als hoofd Studentenbetrekkin gen voorzitter was van de werk groep: "Heel algemeen gesteld zou je kunnen zeggen, dat het geheugen bij het ouder worden achteruit gaat en daarmee ook de capaciteit om feitenkennis op te nemen. Maar daar staat tegenover, dat ouderen de leerstof beter kunnen verwerken door een koppeling te leggen met eigen ervaring en aanwezige kennis. Doorgaans pakken ze een stdie ook systematischer aan. Zo houden voor- en nadelen elkaar in even wicht." Aan de Open Universiteit studeren momenteel zo'n 3000 ouderen.

Soester Courant | 1991 | | pagina 35