ruóhccp Nieuwe Toyota-modellen bieden meer voor minder Bijzondere Open Dag RMA in De Flint Speeldoos SOES^ llini's Casanova' OP Z'N PAAS BEST ïrt van Odeon miiiNWiT Aantrekkelijke nieuwe Corolla- en Carina-versies bij de Toyota-dealer Sanitair Jongeman maakt 250 gulden buit Radarcontrole Vernieuwd Mil. Luchtvaartmuseum Soesterberg weer open voor publiek Man onwel Auto gestolen 'Kappen met kappen' Pakketten voor Polen inleveren Forse schade bij aanrijding onder invloed Jenny Arean met 'Het Huishoudschoolsyndroom' De Speeldoos Theater - agenda Verscherpte controle in Baarnse bossen Willem Nijholt schittert in 'Amadeus' 'Hotel Spoorzicht' van Bart Stultiens traditioneel cabaret PAGINA 12^ WOENSDAG 3 APRIL 1991 t al te veel aan de historische feite sgen heeft laten liggen en zijn eigei sanova gecreëerd heeft. Niet vooi ts heet de film dan ook 'Fellini's Ca sanova gewerkt. De opnamen strek zich over 150 werkdagen uit. Mee; i 180 acteurs en 2500 figurantei rkten eraan mee. Er was ook de no ;e tegenslag: uit het Technicolor nlaboratorium werden enkele film kken gestolen, waardoor de grote re decors van Venetië opnieuw in di imeinse Cinecitta-studio's moestei irden opgebouwd en alle scenes dit h daar afspelen overnieuw gedraaiï lesten worden. llini, nauwelijks genot of liefde, maa rder een kwestie van keihard werken j heeft er een mascotte bij nodig, eei geitje dat opgewonden kan wordei dan pompbewegingen maakt. Aai t eind van zijn leven is hij oud en een am en rest hem nog slechts een me anische pop om te beminnen. Aai ;t eind van de film blikt Casanova te g op zijn leven. In gedachten ziet h :h over de kanalen van Veneti (e vrouwen in zijn leven: de mechani he pop. Een meesterlijk einde van eei eesterlijke film. anvang: 20.30 uur legang: f 6,-; CJP/Pas-65 f5,-. eserveren vanaf 19.30 uur: tel. 195771 SOESTER COURANT PAGINA 13 door Arle Wandelaar eniging Arlishock, Steenhoffstraat 46, 1. 02155-19577, stelt zich als doel een te leveren aan hel sociaal-culturele le- oest. Door je op te geven als lid steun je tellingen van de vereniging en geniet je delen van het lidmaatschap. De kosten n f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 iersonen die tot dezelfde huishouding be- 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini- Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689, derdag 4 april: afin Lover als lanische vogel ïova, een jonge Venetiaanseavon- is aanwezig bij de openingscere- 5 van het Carnaval. Hij krijgt een e in de hand gestopt van een jonge die hem uitnodigt voor een ren- ous. Achter dit briefje zit de Fran- iant, die de minnaar is van de non eeft zoveel gehoord over de sexue- ardigheden van Casanova, dat hij samen met zijn minnares wil be ien. :t na deze gebeurtenis wordt Casa- gearresteerd en in de gevangenis oid. Na zijn ontsnapping begint hi als voorjaarsschoonmaak, internationale 'carrière'. In Parijs daar begint de ellende van op z'n lt hij de favoriet van de oude mar- n d'Urfé, die nog een kind van hen jt te krijgen. Na zijn succesvolle op- ;n in de Franse hoofdstad word tnova in alle grote salons en aan alle tenhoven in Europa ontvangen. In ie, in de villa van de Engelse gezant hij een weddenschap met een boe- ongen, met als inzet de vraag wie len een uur het vaakst klaar kan ko- ware liefde van Casanova is echte mooi, geheimzinnig en talentvo sje, dat even onverwacht uit zijn le verdwijnt als zij erin is verschenen rmate Casanova ouder wordt mt zijn eenzaamheid toe. Aan he adente hof van Würtenberg troos ach met een mechanische pop.., chanisch n Fellini zich voornam een film ove anova te maken, wist hij eigenlijk ivoord'kwaad Gekleurd en ongekleurd, de gehele Soester zakenwereld adverteerde vori ge week op z'n P a a s b e s t in deze krant. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Er waren vrijdag en zaterdag j.l. winkel centra die Arie deden denken aan de Leidsestraat in betere dagen. Af en toe kon je bij wijze van spreken over de hoofden lopen. Daaronder za terdagmiddag ook de steeds naar meer grijs neigende haarborstel van Marie in een poging op het laatste nippertje de stoffelijke Paasboodschappen bin nen te halen. Op z'n Paasbest, het is een virus dat ze sinds de erste bladzijde van ons trouw boekje bij zich draagt, te omschrijven l want Paas best mee. In 1991 de 32e aflevering, voorafge gaan door enig tekort aan nachtrust oor beide partijen. Marie kon de slecht vatten, omdat ze alle te 'crrichten werkzaamheden tijdens de aan Pasen voorafgaande week in 't Jeine bovenkamertje opslaat. Arie onrustig in zijn slaap, zich afvragend wat hem dit jaar rond Pasen boven het toofd zou hangen. 'Wat er gebeure, laat mij erbuiten", chijnt hij zelfs in zijn slaap te hebben jesmeekt. Vanwaar Arie's oprechte af keer van het schoonmaken, in het bij zonder rond de feestdagen van het aar? Het heeft te maken met een deukje, opgelopen tijdens de kinderja- en. Het schijnt dat je er vanaf kunt ko men, mits je het gebeuren van je af schrijft. Dus daar gaan we. Arie had een tante, over haar geen veel meer over deze man dan dat hi e tijd dat mensen in operettepakje dliepen een vrouwenversierder eer das was. Toen Fellini de memoire Casanova ging lezen, kreeg hij ech steeds meer een hekel aan zijn on werp. In zijn geschriften toont Casa 'a zich een humorloze opscheppe droge opsommingen geeft van zij overingen. Vandaar dat Fellini ziel verrekijker thuis hoorden was I overigens, die voor de iorlog tenminste drie keer per jaar een andere woning koos. Bij deze vrijgezel iel op voor Arie ongelukkige wijze :en onstelpbare trekdrift samen met de crisistijd, die huisjesmelkers ertoe noopte gratis behang- en schilderwerk :e offeren aan iedereen die bereid was run optrekje te huren. Wellicht mede amdat Arie's tante ogen had die in een s ze gauw op een behangetje uitgekeken en pak- e ze vervolgens, zingend nog wel, haar veinige maar keurig onderhouden be- ittingen weer in om met de bakfiets van Arie's vader en met hulp van diens :otaal heeft Fellini zo'n vier jaar aai E00n naar een nog goedkoper stulpje n de Haagse binnenstad te verkassen. Maast verhuizer werd van Arie ter )lekke ook verwacht dat hij als inte- ieurverzorger werkzaamheden ver- ichtte. o is het dus gekomen. Ma '45, de woningnood was begonnen, ;wam er een eind aan tante's hang laar wisselend woongenot. In plaats an een kwast verf of een behangetje in iet vooruitzicht te stellen gingen luiseigenaren fors sleutelgeld eisen. x is voor Casanova, in de visie vat nu Vond tante een hoogst verwer- lelijke instelling en liet zich, mede loor gevorderde leeftijd, in een tehuis oor ouden van dagen insluiten. Echt >ud is ze er niet geworden. Degenen lie haar overleefden herinneren zich Is "de schoonste tante van de fami- Kunst met een neef als Arie ach- ïr de hand. .erug naar de tegenwoordige tijd. Op 'n Paasbest, schoonmaak, een gruwel us. Arie had, nietsvermoedend, van haatsen, samen met het symbool voo iarje een vrije ochtend gekregen, 's liddags op zijn basis veilig terugge- eerd ontving hij van Marie het aller- linst vrijblijvende verzoek zijn werk- amer even in ogenschouw te nemen. )e eerste aanblik ervan maakte duide- ijk dat Marie letterlijk en figuurlijk id huisgehouden. De gehele voor- lad boeken, zeker in deze dagen een iduchte concurrent voor het zwaar troffen Soester bibliotheekwezen, de kasten en rekken verwijderd en f'n de vorm van piramides aan de vloer 1 l\ StiChtillQ toevertrouwd. "Tante is niet dood, ze ft. 9 m.9 "--...-.aJ leeft", ging het als een flits door Arie I vveizijnswern heen> Het bleek Marie te zijn. "Een I 9 9 S06St 'teer Per ïaar boeken en boekenkasten Jg Bk. M schoonmaken is toch geen overdaad", ^0 I r-. jjy luidde de stelling die voor verklaring Postbus 250-3760 AG: jnoes( doorgaan. Arie's eerste reactie 1K,s de h„ur 0p te zeggen en zijn onlust de bodem van het glas te leggen, larie's toezegging af en toe ook te ko men helpen hield hem van dit drastisch voornemen af. De volgende dag en de dagen tot Paas zondag Marie nooit gezien. "Ik heb 't te druk", luidde steevast haar ant woord als Arie naar haar gezondheid en aangeboden diensten informeerde. Het corvee heeft uiteindelijk vijf 8-uri- ge werkdagen in beslag genomen. Het karwei had aanzienlijk kunnen worden bekort, maar dan had Arie heel wat plezierige verrassingen gemist: boeken le Rio kondigt het zonnige vakantiege ontdekken waarvan je het bestaan ver- 'oel zich aan. geten was. De mooiste ontdekking was een sleets werkje met daarin een met een kroon- pennetje geschreven opdracht, 'oor Arie", luidde de bibberig ge weven tekst en daaronder de toe lichtende verklaring voor de dank- larheid. "Voor je hulp in de Paasch- Wie van Soest houdt 'eest de Soester Courani Het Kruispunt, Mb. Cuyplaan 200. 'aasvakantie-aktiviteiten Woensdag 10 april: estafettes voor kinderen van 4 tot 9 I aar. Allerlei wedstrijdenspelen bij nooi weer buiten, bij regen binnen. Costen: geen. Tijd: 14.00 tot 15.30 lur. Ma de pauze ondersteunt de fanfare najorettès, die samen met de drum )and een wervelende, flitsende sho* sullen verzorgen. De drumband vei j ceert in oosterse sferen met het num ner Alla Zingara en de majorettes onl lekken de perestrojka met Russii Spectacular. Dok het leerlingenorkest zal laten b< ■en hoever het gevorderd is in de muzi cale ontwikkeling. Veel van deze jong leden staan op het punt om een plaats ;e nemen in het grote orkest. Na het concert komt de ontdekking va. het afgelopen jaar: The Spring Ninet) One Occasion Big Band Soesterberg Een groep enthousiaste muziekliefhet bers die kortgeleden is gestart met oprichting van een Big Band. Zij zij' ondertussen al zo ver gevorderd dat t na het concert kunnen zorgen voor eei gezellig muzikaal afzakkertje. Odeor nodigt alle belangstellenden uit om terdag 6 april het voorjaarsconcert komen bezoeken. Kaarten vijf gulde zijn aan de zaal verkrijgbaar. icanzie. Je tante Truus ARIE WANDELAAR effnemv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Bij de Toyota-dealers wordt dezer da gen een aantal hoogst aantrekkelijke nieuwe uitvoeringen van de Corolla en de Carina afgeleverd. Het gaat om au to's met een extra complete en fraaie uitrusting. De populaire Corolla en Carina dienen als basis voor deze bij zondere actie. De Toyota-dealer heeft drie verschillende nieuwe versies op basis van de sportieve Corolla en één met de stijlvolle Carina als uitgangs punt voor u klaarstaan. De Corolla Hatchback 1.3 "Sport" zal vooral een jeugdig publiek aanspreken. Zijn toch al rijk aangeklede interieur is verfraaid met een toerenteller, een driespaaks stuurwiel en een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, waarover uiteraard sportieve bekleding is aange bracht. De buitenwereld zal ook de bre de 175/70 SR 13-banden met volledi ge wielplaten, de bumpers in carrosse- riekleur en de accentbies rondom de auto weten te waarderen. Het speciale "Sport"-embleem laat over exclusivi teit van deze f25.295,- kostende Toyo ta geen twijfel bestaan. Alleen de be- De nieuwe Toyota Corolla. stuurder hoeft te weten dat het voordeel maar liefst f950,- bedraagt. Bij de elegant uitgeruste Corolla Sedan 1.3 GLi "Chique" is het accent gelegd op een comfortabele aankleding van het interieur. Velours stoelbekleding werkt sfeerbepalend in deze auto, die verder is uitgerust met een toerenteller, centrale portievergrendeling, een be stuurdersstoel met hoogteverstelling en een gescheiden neerklapbare achter bankleuning. Fraaie wielplaten en bumpers in de lakkleur onderscheiden de Corolla Sedan 1.3 GLi "Chique" op subtiele wijze van het overige verkeer. Accessoires ter waarde van f2.200,- die voor slecht f1.000,- in de prijs van f27.055,- zijn verdisconteerd. Een voordeel van f1.200,-. Alsof het niets is, maakt de Toyota-dealer het voordeel op de gelijknamige Corolla Liftback 1.6 CLi "Chique" nog groter. Het comfort wordt in dit model niet alleen vergroot met de genoemde accessoires maar ook met stuurbekrachtiging en een achter spoiler in de kleur van de carrosserie. Hij zou eigenlijk f33.130,- moeten kos ten, deze unieke Corolla Liftback 1.6 GLi "Chique", maar Toyota berekent de koper slecht f31.495,- hetgeen een voordeel van f1.635,- betekent. De naam "Exiv" is niet toevallig geko zen voor het luxueuze pakket dat op ba sis van de Carina 1.6 wordt aangebo den. Brede 185/70 R 13-banden op 5.5 inch velgen en een chroom-accent- bies in bumpers en flankbescherming accentueren het stijlvolle uiterlijk van de Carina-modellen. Stuurbekrachti ging, centrale portiervergrendeling en een toerenteller verhogen het comfort. Een totaal voordeel van maar liefst fl.700,- op een auto die ook in de ge bruikelijke complete uitvoering al een sterke aanbieding is. De Carina Sedan 1.6 "Exiv" kost f31.990,-. Alsvijfdeurs Liftback staat hij voor f33.725,- in de actieprijs en voor f34.840,- wordt de Carina Stationwagen 1.6 "Exiv" gele verd. De uitrusting van dit laatste model is dan nog uitgebreid met een oprol- hoes, die de bagage aan het oog van het dievengilde onttrekt. De nieuwe uitvoeringen blijven maar enkele maanden levenbaar. Drie om precies te zijn. Het is dus verstandig om een bezoek an de Toyota-dealer niet te lang uit te stellen. Dan bent u verzekerd van een schitterende nieuwe Corolla of Carina, met een fors pakket originele fabrieksaccessoirs. Auto's die door het beperkte aantal dat ervan beschikbaar is, exclusief blijven en waarin u jaren achtereen met plezier en zorgenvrij kunt rijden. Want Toyota's behoren tot de beste en meest betrouwbare auto's die u kunt kopen. Op woensdag 10 april organiseert de RMA-muziekschool een bijzondere Open Dag in de Stadshal, de straatjes en het restaurant van De Flint in Amersfoort. Vorige jaren werd de open dag altijd op een zaterdag later in het seizoen gehouden. Nu is gekozen voor een andere formule, eerder in het jaar en op een woensdag. 's Morgens wordt er een programma ge boden voor de basisscholen in de regio, in nauwe samenwerking met het Steun punt Kunstzinnige Vorming Eemland (SKVE). Allerhande - Allerlande heet de muzikale reis die het SKVE heeft uit gezet langs verschillende landen. De basisscholen zijn al weken met de voor bereiding bezig en verheugen zich op de uitvoering die door RMA-docenten muzikaal wordt ondersteund. 's Middags is de Open Dag het meest herkenbaar als 'Open Dag'. Doorlo pende optredens in de Stadshal en in het restaurant van De Flint. In de straatjes staan stands waar men infor matie kan krijgen over wat er allemaal te doen is op de muziekschool. Het aan bod is gericht op kursusjaar 1991/ 1992, dat na de zomervakantie begint. In de middag zijn er demonstraties bal let, muziek enbewging, muziek en com puter; ook treden er samenspelgroepen en ensembles op. Het middagprogram ma duurt van 13.30 tot 17.30 uur en zal worden afgesloten met een happening van het B-orkest en kinderen uit de ba- siskursussen. Festival Het avondprogramma belooft heel bij zonder te worden. Er is een doorlopend concert van 19.00 uur tot 21.30 uur in de Stadshal en het restaurant. In de Stadshal begint elk halfuur een volgend onderdeel, in het restaurant wisselt het programma elk kwartier. De onderde len zijn heel verschillend, er is 'voor elk wat wils'. Het programma omvat klas sieke muziek, popmuziek en volksmu ziek. In dit laatste onderdeel zullen pan fluitleerlingen van de RMA begeleid worden door een professioneel Roe meens ensemble. Ook zal de kleine be zetting van het Amersfoorts Jeugd Or kest (AJO) o.l.v. Peter Vinken twee jeugdige solisten begeleiden. De toegang is gratis. De hele middag kan men vrij in en uit lopen, 's Avonds kan men elk half uur - bij het wisselen van de programma's - in en uit lopen. Bij de informatiestand aan het begin van de Stadshal krijgt men een programma. Wie dat al eerder wil inzien, kan bij de RMA-muziekschool gratis folders ha len of bestellen. Het telefoonnummer is 033-622004. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 3014 Vorige week maandagavond werd een grijze leren tas met 250 gulden erin ge stolen uit een kleedkamer van C-drie. De 31-jarige eigenaresse uit Soest deed hiervan aangifte. In de buurt van de (da- mesjkleedkamer is een jongeman van ongeveer 17 jaar, 1.65 meter lang met kort blond haar gezien. De politie ver moedt dat hij de dader is. Vorige week donderdagmiddag contro leerde de politie de snelheid van 210 au tomobilisten die tussen kwart over ne gen en half elf 's ochtends over de Birk- straat reden. De controle werd gehou den ter hoogte van de Ferd. Huycklaan, waar veel kinderen dagelijks oversteken om naar school te gaan. Drie automobi listen kregen een boete. De top bedroeg 75 kilometer. Wie van Soest houdt leest de Soester Courant De politie werd vrijdag gewaarschuwd door kampeerders op de camping in het Monnikenbos. Daar was een 67-jarige inwoner van IJsselstein, die zijn caravan aan het opknappen was, plotseling on wel geworden. De, man werd met hartklachten overgebracht naar het zie kenhuis de Lichtenberg in Amersfoort. Een 56-jarige bewoner van de Rubens laan keek zaterdagmorgen vreemd op toen hij met zijn vrouw boodschappen wilde gaan doen. De plek waar hij zijn auto daags tevoren had geparkeerd was nu leeg en ook in de omgeving bleek de wagen niet meer terug te vinden. Hij stelde de politie op de hoogte. De auto was een oranje Opel Ascona met het kenteken JT-74-YV. De politie trad zaterdag preventief op tegen een Soester, die bij een woning aan de Valeriaanstraat aanstalten maakte om een boom om te zagen. Dat is, zoals iedereen weet, zonder vergun ning van de gemeente verboden. De man werd daarop attent gemaakt en staakte zijn werkzaamheden, zodat de boom - althans voorlopig - werd ge- Sinds vorige week is het Militaire Luchtvaartmuseum te Soesterberg we derom toegankelijk voor het publiek. Gedurende de sluitingsperiode zijn veel verbeteringen en vernieuwingen gerea liseerd. De twee grote entree-vitrines zijn volledig vernieuwd en voorzien van veiligheidsglas, en de C-47 Dakota is geheel gerestaurerd en van een nieuwe verflaag voorzien. De Dakota heeft nu het opvallende kleurenschema uit de operationele pe riode in het voormalig Nederlands Nieuw Guinea, dus een lichtgrijze on derkant, de rest grijs/groen gecamou fleerd en voorzien van een wit dak, een prachtige kleurencombinatie (zie foto). De Tiger Moth is eveneens gerestau reerd, het verweerde linnen is vervan gen en het vliegtuig is opnieuw beschil derd in de originele kleur geel. De op bouw van het vliegtuig geschiedt in de maand mei in de Snijdershal. Ook de expositieruimte is geheel vernieuwd en voldoet nu qua interieur en verlich tingsmogelijkheden aan de eisen die gelden voor museale exposities. De sluitingsperiode is ook gebruikt om allerlei bijzondere en aantrekkelijke Dakota C-47, geschilderd in kleuren- patroon van het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea. evenementen en exposities voor te be reiden. Gelijktijdig met de opening van het seizoen is de expositie "Luchtvaart en Textiel III" te bewonderen. De kunstzinnige expositie woridt voor de derde maal gehouden en is ontworpen door leerlingen van de Hogeschool voor Beeldende Kunsten, afdeling Tex tiel en Vormgeving te Amsterdam. De leerlingen hebben in een eerder sta dium hun inspiratie opgedaan aan de hand van museumattributen. De relatie vormgeving - luchtvaart en textiel, wordt op een buitengewoon fraaie wijze verwezenlijkt en uitgebeeld. De exposi tie is te zien tot 23 juni 1991. Het museum is open van 29 maart t/m 31 december, op dinsdag t/m vrijdag 10.00 - 16.30 uur, zondag 12.00-16.30 uur; 2e Pinkster-en Hemelvaartsdag 11.00 - 16.30 uur. Gesloten op maan dag, zaterdag, le Pinksterdag en beide kerstdagen. De toegang is gratis. Voor rondleidingen kan men tijdens kantooruren reserveren op telefoon nummer 03463-53815. Er is weer gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Polen. Inleveren kan bij de fam. De Groot, Haverweerd 117, op vrijdag 12 april. Voor meer informatie kan men tel. 24377 bellen. De paketten moeten dichtgeplakt zijn en voorzien van een stevig touw. Tevens dient het adres van geadresseerde en af zender duidelijk leesbaar te zijn. De pakketten mogen geen brieven, tijd schriften e.d. bevatten. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kg. De kosten bedragen f7,50 per pakket plus f 2,50 per kilo. De pakketten worden in Polen aan huis afgeleverd. De politie hield vrijdagavond een 41-ja rige Soester aan, die op de Hellingweg twee geparkeerde auto's had aangere den. De man verklaarde dat hij hevig geschrokken was van een andere auto, die vanuit de Van Straelenlaan plotse ling en zonder voorrang te geven op dook, waardoor de Soester op zijn rem moest gaan staan en de macht over het stuur verloor. Bij de botsing werden twee geparkeerde auto's zwaar bescha digd. Zijn eigen auto was er nog het slechtst aan toe, zodat het kentekenbe wijs werd ingevorderd. De man bleek onder invloed; hij moest blazen en kreeg een proces-verbaal. Van de onbe kende auto was geen spoor meer te vin den. Op de Albert Cuyplaan hield de politie in diezelfde nacht nog een 44-jarige Soester automobilist aan, die door zijn rijgedrag de aandacht trok. Ook hi bleek onder invloed, wat beloond werd met een proces-verbaal en een rijver bod van zes uur. «3 Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Woensdag 3 april, 14.00 uur "Cobra Norato" Kindervoorstelling, vanaf 6 jaar, door de Compania de Teatro Munganga. Kaarten f.6,-. Donderdag 4 april, 20.15 uur "Het Huishoudschoolsyndroom" Soloprogramma Jenny Arean. Kaarten f.20,- Pas65/CJP f.18,-. Woensdag 10 april, 14.00 uur "Nijntje gaat logeren" Kleuteropera van Dick Bruna voor kin deren vanaf 4 jaar. Uitvoerenden thea ter Platform. Kaarten f.6,-. Donderdag 11 april, 20.15 uur "Het gelijk van de koffietent" "Haagse" Harry Jekkers met een nieuw solo-programma waarin veel liedjes en conferences. Kaarten f.15,- ook voor Pa SÓ5/CJP. Zaterdag 13 april, 20.15 uur "En ik dan?" Blijspel van Annie M.G. Schmidt, ge speeld door o.a. Henny Orri, Carol van Herwijnen en Ingeborg Elsevier. Kaar ten f.27,50 Pas65/CJP f.26,-. Donderdag 18 april, 20.15 uur "Met smart zult gij kinderen baren"(Deel 1) Modern Nederlands Volkstoneel ge speeld door Nellie Frijda, Lot Lohr, Rick Nicolet, Georgette Rejewsky, Gees Linnebank e.v.a. Kaarten f.22,50 Pas65/CJP f.21,-. Donderdag 25 april, 20.15 uur "Winnetou's testament" Cabaret Pappenheim brengt iets wat "Winnetou-ethiek" moet zijn in een on gewoon cabaretprogramma. Kaarten f.15,- ook voor Pas65/CJP. Jenny Arean. Foto: Philip Mechanicus Het nieuwe solo-programma van Jenny Arean, getiteld: 'Het Huishoudschool syndroom', gaat over verlangen. - Het verlangen van het kind dat denkt: later als ik groot ben, dan doe ik alles anders. - Het verlangen van de puber om groots en meeslepend te leven. - Het verlangen van de volwassen vrouw om niet mee in de valkuil van de afhankelijkheid te storten en een eigen leven op te bouwen. - Het verlangen van de vrouw op leef tijd die serieus genomen wil worden in wat ze vindt en voelt. - Mensen op gemeubileerde kamers in een doorgangshuis die weten: morgen wordt het anders, beter, alles echt zoals we hadden, voorgesteld. De liedteksten zullen ook deze keer afkomstig zijn van goede bekenden als Willem Wilmink, Robert Long en George Groot. Voor de verhalen tussendoor zorgt Jenny zelf, met haar onnavolgbare talent om personen en situaties om haar heen raak te typeren. En waarom die titel? Omdat de vraag: "Hoe maakt men een goede soep?" een vrij belangrijke plaats in neemt in het programma en omdat men zoiets op een huishoudschool niet schijnt te leren. Een opera voor kleuters Nijntje gaat logeren De natuurbeheerders van de bossen rond Baarn zullen dit voorjaar weer ex tra aandacht besteden aan het handha ven van de rust in dit gebied. Zij verzoe ken de hondenbezitters dan ook de hond aan de lijn te houden en op de we gen en paden te blijven. Vanaf april gaan de boswachter in samenwerking met de politie hierop verscherpt contro leren. Overtreders worden dan meteen verbaliseerd. Juist in het voorjaar is rust zeer belang rijk voor de natuur. Veel dieren zijn dan hoogdrachtig of nestelen op de grond en kunnen daardoor niet snel wegko men. Bovendien kunnen bijvoorbeeld reeën door verstoring onnodig veel drukke wegen oversteken, met alle ge volgen van dien. Om onnodige schade aan de natuur te voorkomen is het belangrijk dat de be zoeker zich van zijn verantwoordelijk heid voor de natuur bewust is en bij voorbeeld op de wegen blijft. Een aantal terreinen is zo kwetsbaar dat extra maatregelen noodzakelijk zijn. Hier moeten bijvoorbeeld de honden het hele jaar aan de lijn blijven. In de rest van het gebied wordt van de hondenbezitter verwacht dat hij zijn hond goed onder controle heeft en re- voor zorgt dat deze de dieren niet op jaagt. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant In samenwerking met de tekenaar Dick Bruna is een voorstelling gemaakt over twee van zijn bekendste figuren, Nijntje en Betje Big. Zij worden door actrices gespeeld, terwijl een poppenspeler ele menten uit hun omgeving tot leven brengt. De muziek voor deze voorstel ling is speciaal gecomponeerd. De vormgeving gaat uit van de geheel eigen stijl van Dick Bruna, waarvoor simpele vormen, het gebruik van primaire kleu ren en een grafische aanpak kenmer kend zijn. Logeren is voor kinderen leuk en span nend, maar ook een beetje eng. Een vreemde omgeving komt meestal extra ster op een kind over. Pas wanneer de eigen emoties herkend worden en de omgeving een zekere vertrouwdheid krijgt, gaat een kind zich 'thuis' voelen. Dat geldt ook voor Nijntje. Nijntje gaat logeren bij tante Betje Big. Deze zorgt goed voor haar logée, maar voor Nijntje is het allemaal een beetje té veel van het goede. Alles is ook zo vreemd! Betje lacht zo hard en de taar ten die zijn maakt zijn voor Nijntje veel Nijntje gaat logeren. te groot. Is het gek dat Nijntje, alleen in bed, heimwee naar huis krijgt? In de nacht vertellen de voorwerpen uit de omgeving van Betje Big op muzikale wijze iets over Betje. Als Nijntje hoort dat Betje Big helemaal niet altijd groot en flink is, en ook weieens verdriet heeft, kan Nijntje haar beter begrijpen. Het verhaal wordt voor een groot deel verteld door de muziek, die geïnspi reerd is op geluiden die kinderen ken nen uit hun eigen omgeving. Hierbij schreef Dick Bruna de teksten, maar veel 'aria's' en 'duetten' zijn variaties op één enkel woord of een klank. Regisseur Ingrid van Leeuwen: "In de ze voorstelling worden elemantaire ui tingen van emoties door middel van zang weergegeven. Uitgangspunt zijn woorden als "snik" en "au", of "hoi, hoi", zoals Nijntje altijd zegt als ze blij is. "Hoi, hoi" kan worden tot een aria van blijdschap, zoals "mmm!" en "smak! smak!" een smulduet kunnen vormen. In het gedenkjaar van Wolfgang Ama deus Mozart is het stuk "Amadeus" van Peter Shaffer opnieuw in roulatie gebracht. In De Speeldoos was een ij- zersterke cast bijeen om het stuk voor het voetlicht te brengen. Willem Nij holt speelde een fantastische Salieri, de aartsrivaal van Mozart aan het kei zerlijke Weense hof, terwijl Paul Rött- ger op uitstekende wijze een af en toe volkomen dwaze Mozart vertolkte. Daarnaast een bezetting van toch wel grotere namen in de Nederlandse to neelwereld, als Will van Seist, Michiel In De Speeldoos was het vorige week dinsdag de beurt aan Bart Stultiens om het publiek te vermaken met zijn wat studentikoos aandoende cabaretvoor stelling getiteld "Hotel Spoorzicht". In een onbestemd stadje stranden twee theatermensen, omdat de trein niet verder gaat. In het stationshotelletje pogen zij hun voorstellingen van die avond dan maar voor de gasten te brengen. Echter, de gasten zelf zorgen ervoor, dat het voor de mensen in de zaal een plezierige avond wordt. De stereotypen vliegen je om de oren. Maar ondanks dat weten de heren Stultiens en Hendriks het pu bliek toch op hun hand te krijgen. Nijmeegs accent, samen met de Lim burgse zachte G van Hendriks, weten een combinatie te scheppen die vol hu mor en verbazing over wat er zoal gaan de is in het leven, de mensen laat lachen en soms ook genieten van vooral twee mooie stemmen, die muzikaal verzorgd hun liedjes ten gehore brengen. Cabaret van het soort, dat al geruime tijd is te horen bij studentengezelschappen. Goed doordacht, nergens te scherp en vooral gericht op de makkelijke lach. Toch twee talenten die het met wat meer durf echt ver zullen kunnen bren gen. De platte Nijmegenaar doet het echt heel goed en de vondsten zijn in sommige opzichten zeer origineel. De kunst is echter om de clou niet te lang op zich te laten wachten, vanwege het risi co van langdradigheid. Bart Stultiens zal er samen met zijn compaan wel ko men. Twee namen om in de gaten te blijven houden de komende jaren. JOD Kerbosch, Lex van Delden, Josine van Dalsum en nog vele anderen. Kosten noch moeite gespaard dus. Maar nie mand kon in de schaduw staan van een uiterst fascinerende Nijholt, die Salieri neer-zette op een wijze die herinnerin gen deed opkomen aan Bentz van den Berg of Richard Flink. Op ouderwetse wijze een stuk dragen, dat zie je tegen woordig niet echt vaak meer. Paul Rött- ger is een talent, dat het nog ver zal schoppen in de Nederlandse toneelwe reld. Zijn Mozart gaf op overtuigende wijze de visie van Salieri weer op zijn aartsrivaal in de muziek van die dagen. Het stuk speelt in 1823, 32 jaar na het overlijden van Mozart. Salieri over denkt op zijn laatste levensavond de ge beurtenissen rond zijn kennismaking en zijn strijd tegen het genie Mozart. Eerst hem ziend als een beetje maffe nieuw lichter, maar allengs overtuigd van het werkelijke meesterschap van de jongere componist. Dan gaat de angst voor de broodroof een rol spelen en de intriges, waarvoor juist in die tijd het Oostenrijk se hof zo gevoelig was, worden noodlot tig voor het stuk eigenwijs, dat Mozart in ieders ogen was. Een ijzersterk stuk, dat op een zeer de gelijke wijze is geregisseerd door Walter Tillemans. Jammer, dat de bijrollen vaak wat houterig werden vertolkt. Met name Van Seist is niet meer het talent, dat hij ooit werd genoemd, en Tim van Beek zal ook het niveau van de achter grondfiguur ontstijgen. Maar wat deert dat bij twee zo sterk gespeelde rollen als die van Nijholt en Röttger. Wellicht, dat zij op deze wijze nog beter overkomen, dan zij normaal reeds zouden hebben

Soester Courant | 1991 | | pagina 13