4DER COPY CORNER 1?o s O E S T E R B E R G Verdwenen Soest Woelwaters zetten juf Lydia in de rozen Brother A4 Full color fotokopie A//e veertig-plussers die toe zijn een een leesbril kunnen er toch jeugdig uitzien. Studio Karla Karwoczik PAGINA a \T RWESTRa WOENSDAG 3 APRIL 1991 SOESTER COURANT PAGINA 9 ideren: wordt. W20*25m wdak! Create a-Print COPY CORNER Soesterberg heeft op 2 APRIL haar deuren geopend, en daarom de hele maand april van 2,95 voor maar max. 100 per klant C O P Y C O R N E R Postweg 57 3769 BV Soesterberg Tel. 03463 - 5 21 11 Fax 03463 - 5 42 83 SOESTERBERG Kies zonder moeite dat montuur dat 't best bij u past en u 't meest flatteert. Kies uit onze spektakulaire kollektie voor jonge senioren Een kollektie vol kontrasten. Een mix van modern en traditioneel. Moderne en klassieke modebrillen die opvallen door een zéér bijzondere styling. Kom gerust eens langs of maak een afspraak. Wij geven u een heldere kijk op alle onduidelijkheden. JfflO. Provincie bevordert maatschappelijke deelname ouderen VJ Ingezonden: Nieuw leven na longtransplantatie Certificaat voor closetafvoermanchettenprogramma Komo-keur voor NKS-sanitair SOEST Verzorgd zijn en je verzorgd voelen, elk moment van de dag. Wij helpen u daarbij! Instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging Burg. Grothestraat 25 - Telefoon 02155 - 2 04 88 Verdwenen Soest hervonden Postcode helpt Meisje (16) gewond bij aanrijding Museum Oud Soest m- Nieuweweg 59 - Soest Telefoon 1 32- koopt LOMPEN, IJZER PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uui GESLOTEN. Groot feest, donderdag j.l. bij de peuterspeelzaal de Woel- •aters aan de Beetzlaan. En terecht, want juf Lydia Meijer <as die dag zo 'n beetje op de kop af twintig jaar peuterleidster. )e oudercommissie had daarom voor een paar mooie verras- hgen gezorgd. Dat begon al met het extra feestelijke super de ixe-ontbijt, dat haar 's morgens in alle vroegte werdaangebo- en, gevolgd door een verrassingstochtje per versierde ezelwa- en door de straten van Soestdijk naar de speelzaal. )aar stonden de kinderen van de beide donderdag-groepen ?n hun ouders) haar al met erebogen vol ongeduld op te wachten. Als een vorstin werd juf Lydia binnengehaald en overladen met bloemen, vooral rozen, wat uiteraard iets zegt over de gevoelens die de kleintjes voor hun juf koesteren. De rest van de ochtend stond natuurlijk helemaal in het teken van het feest: spelletjes, een taart-met-twintig-kaarsjes en heel vaak "Lang zal ze leven 's Middags werd het feest voortgezet voor alle andere peuters en hun ouders. Ook het stichtingsbestuur en de oudercom missie waren daarbij uiteraard present om de jubilerende juf hulde te brengen. ERGROTINGEN In'mINUTEN WH' van :ratie speciaal optiek winkelkring van weedestraat Ü7 - soest - tel. 1 71 20 Gedeputeerde Staten vragen Provincia le Staten om een aantal regels vast te stellen voor de verdeling van de subsi- diepot voor de maatschappelijke parti cipatie van ouderen. Voor dit doel is in 1991 zo'n 270.000 gulden beschikbaar. Voor subsidie komen in aanmerking provinciale of regionale activiteiten die gericht zijn op het bevorderen van deel name van Utrechtse ouderen aan het maatschappelijke leven. Bij de verde ling wil het college voorrang geven aan projecten die door ouderen zelf worden aangedragen en aan, projecten die zich richten op ouderen die zich in achter- stand-situaties bevinden. Het college doet de Statencommissie voor het Ouderenbeleid tegelijkertijd een voorstel voor de verdeling van het budget voor dit jaar. G.S. willen onder meer bijdragen geven aan: de Provinciale Bibliotheek Centrale (35.000 gulden) voor de aanschaf van kijk-, luister- en leesmateriaal voor ou deren de Utrechtse afdeling van het Lande lijk Overleg Bewonerscommissies Be jaardenoorden (47.450 gulden) voor de steunfunctionaris de werkgroep Vrouwen in Door- gaandeOntwikkeling (44.705 gulden) sters voor het trainen van VIDO -begeleid- de afdeling Utrecht van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (8.406 gulden) voor het project 'Vrou wen in de ANBO' de Samenwerkende Utrechtse Doven Organisaties (5.795 gulden) voor een project voor dove ouderen. tenslotte wil het college de Provincia le Bibliotheek Centrale,omdat het voor dit doel eigenlijk bestemde budget is uitgeput, uit de subsidiepot voor maat schappelijke participatie van ouderen éénmalig 35.000 gulden toekennen voor de aanschaf van kijk-, luister- en leesmateriaal voor ouderen. De Statencommissie voor ouderenbe leid bespreekt beide voorstellen in haar vergadering van 8 april aanstaande. Het is nu vier en halve maand geleden dat mijn nieuwe leven begon. Dank zij de dubbele longtransplantatie die toen in Nieuwegein is verricht, heb ik weer een nieuw vooruitzicht gekregen op een leven dat op een dood spoor leek te zijn beland. Dank zij zoveel mensen kon dit wonder plaatsvinden, omdat zij zich zo onbaatzuchtig hadden ingezet om het benodigde geld bij elkaar te verzame len. Het was hartverwarmend en heeft mij zeker geholpen om vol te houden tot het uur "u" zou plaatsvinden. En dat deed het ook, op 14 november 1990. Sindsdien is mijn leven totaal ver anderd. Ik kan weer autorijden, bij al lerlei mensen op bezoek gaan, niet al leen in de buurt, ook in alle uithoeken, ik kan weer alles zelfstandig doen zon der aan een zuurstoflijntje gebonden te zijn en bovendien, belangrijkste van al les, ik kan weer gaan studeren. Had ik eerst eeen toekomst, nu liet deze voor mij open... Eerst voelden de nieuwe longen vreemd aan, nu ben ik helemaal gewend geraakt en heb ik driemaal zo veel longinhoud als vroeger! Ik mag weer gaan sporten, zij het re creatief, maar moet wel alert blijven dat ik niet in de buurt van verkouden men sen kom, aangezien ik door de te ge bruiken medicijnen een beperkte weer stand heb. Ook bloemen en planten zijn vanwege de bacteriën die al gauw in het water zitten, taboe. Ik moet tevens op vaste tijden medicijnen slikken die af stoting moeten voorkomen. Deze beperkingen wegen echter niet op tegen de enorme vrijheid die mij ten deel is gevallen. Ik voel mij daadwerke lijk een bevoorrecht mens dat ik dit mocht meemaken en ik wil graag ieder een bedanken die aan dit geluk heeft meegewerkt!!! Robert Stoelenga Op vrijdag 22 maart jl. heeft de Neder landse Kunstofindustrie Soesterberg (BV NKS) uit handen van de KIWA-di- recteur ing. H.A. Zijlstra het KOMO- certificaat ontvangen voor het pro gramma closetafvoermanchetten. Het KOMO-certificaat getuigt van het feit dat NKS er als eerste Europese kunststoffenfabrikant in is geslaagd om de produkteisen en het bij de produktie gehanteerde kwaliteitssysteem in over eenstemming te brengen met de door KIWA NV vastgestelde kwaliteitsnor men. Het KOMO-certificaat heeft betrek king op het complete, door NKS in ei gen huis ontwikkelde sanitairprogram- KI WA-directeur Zijlstra overhandigt het certificaat aan de NKS-bedrijfslei- ding. ma van Etheen Vinyl Acetaat, kortweg EVA. Met het verkrijgen van het KO MO-certificaat, als onderdeel van een aanpak gericht op het invoeren van een kwaliteitssysteem volgens ISO 9001, zet NKS weer een stap op weg naar het zichtbaar maken van kwaliteit. NKS sluit hiermee ook aan op de Wet pro- duktaansprakelijkheid. Verheugd constateert NKS dat afne mers binnen Europa NKS erkennen als de Europese specialist voor dit speciale vakgebied. Twee weken geleden zetten we de foto in de krant, afkomstig van de heer Haanstra, archivaris van Soest. Hij wil de vooral weten wéér de foto was geno men, en hoe het met het klokje ging. Dank zij twee van onze lezers kunnen we hem (en u!) nu laten weten dat het heel goed gaat met het klokje. We heb ben het zelfs zien hangen en het ziet er nog precies zo uit als op de foto! Alleen zat de zaak toch wel wat anders in elkaar dan we hadden gedacht. Om te beginnen: de veronderstelling dat het iets met de Oude Kerk te maken zou hebben, bleek onjuist. Zelfs het idee dat het in Soest was, was verkeerd. Maar waarom zit die foto dan in het ar chief van Soest? Welnu, de afgebeelde kapel (want dat is het) staat aan de Is- seltseweg in Amersfoort, aanleunend aan het industrieterrein De Isselt, maar tot het jaar 1940 behoorde dit stuk Amersfoort aan Soest. Vandaar, dus. De kapel, tenminste wat er van het ori ginele bouwwerk over is, dateert uit 1339 en is daarmee één van de oudste gebouwen uit de omgeving, ouder dan De politie heeft een inwoner van Drie bergen blij kunnen maken met de terug gave van zijn gestolen fiets. Het rijwiel werd vrijdag in Soest teruggevonden aan de Parklaan en dankzij de ingegra veerde postcode kon de rechtmatige ei genaar worden opgespoord. Een 16-jarige Soesterbergse raakte vo rige week donderdagmiddag gewond, toen zij aangereden werd door een auto. De bestuurder van de auto, een man uit Leusden, reed vanaf de Amersfoortse- straat een inrit in en zag daarbij de jon gedame op haar brommer over het hoofd. Zij werd naar De Lichtenberg gebracht, omdat zij pijn in haar nek en haar been had. Zij kon dezelfde dag nog naar huis. bijvoorbeeld De Koppelpoort. Veel la ter, maar nog altijd eeuwen geleden, werd er een woonhuis aangebouwd, en in dit woonhuis werd de heer H. van Dijk, die ons alles vertelde en liet zien, 73 jaar geleden geboren. Hij woont er nu nog. Via een binnendeur is het ka pelletje te bereiken, en het is ingericht als een soort mini-museum, gewijd aan de familie Van Dam van Isselt, nog steeds eigenaar van het pand plus de bij behorende halve hectare grond. Het klokje hangt er, plus nog een aantal rouwborden (ofte wel memorietafels) voor leden van de geslachten Van Dam en Van Isselt. Onder de kapel is nog een grafkelder. In het verleden zijn er verschillende pu- blikaties aan gewijd, zo vernamen we van onze lezer B. van Munster, die al ja ren plakboeken bijhoudt over oudheid kundige aangelegenheden in Soest, met name als ze op de Oude Kerk betrek king hebben (wat in dit geval dus niet zo is). Bij hem kwamen we er ook achter dat Isselt vroeger een heerlijkheid is ge weest, met een bewogen verleden. Het klokje (misschien zouden we beter klok kunnen zeggen, want het ding is toch wel zo'n dertig centimeter hoog) heeft oorspronkelijk in het torentje van de ka pel gehangen, maar is daar in de oorlog uitgehaald en ondergedoken. Daarmee werd voorkomen dat het door de Duit sers werd omgesmolten tot ammunitie. Na de oorlog kwam er een andere klok in het torentje, en het originele exem plaar kreeg een plek aan de muur bin nen de kapel, tussen de memorietafels. Daar hing het toen de foto werd ge maakt en daar hangt het nu nog. Het is een heel mooie klok, heel fijn ver sierd o.a. met engelenkopjes en met het opschrift: Soli deo gloria, alleen u o God tot eer. Het werd gegoten in 1771, en dat is toch ook al weer even geleden. Het heeft een heldere, zuivere klank, is toch ook al weer even geleden.Dat was het dan weer deze week - een heel verhaal. Dank aan de mensen die de moeite namen ons te informeren, en tot de volgende keer maar weer! Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen invvo- ner§ - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabiriet/'Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Dit keer een plaatje uit - ja, wat zal het zijn, zo omstreeks de jaren dertig? Een spoorwegovergang binnen de gemeen te Soest, dat kan niet zo moeilijk zijn. Veel lezers moeten het zich herinneren. De vraag is vooral: tot wanneer is de si tuatie gebleven zoals hier afgebeeld? Wanneer is de weg verbreed, tot wan neer heeft het huisje er gestaan? Is er nog iemand die weet wie er op het eind heeft gewoond? We zijn benieuwd naar uw reacties! s die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking!

Soester Courant | 1991 | | pagina 9