K f «77T7 ion buis baurn 11 f5 7." 1ALANS JHWI t Auto Alblas H te ciaSIteit... Alfa 33: geavanceerde vierwielaandrijving Voorsprong Derde Wereldgroep Soest organiseert Theateravond met Derde Wereld-modeshow Zilveren Tilanus voor mevrouw Lipsius paginaïL VOENSDAG 10 APRIL 1991 ZEN VLAAI SOESTER COURANT PAGINA 11 R WESTRA MUGRO DRUKKERIJ SMIT BV 23 i.i L -f r 'y spakenburg lLLES [AN SOEST b.v. Alfa Romeo 33 S16V Quadrifoglio Permanent 4 INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Inbraak Valeriaanstraat maatwerk, smeeina lease Mensen waar je wat aan hebt, dichtbij en altijd bereikbaar. Ruit vernield Open huis bij Evangelische Hogeschool Zondagmiddag 14 april: Soester KBO brengt musical Dansen bij de Dansmariekes Derde-Wereldtextiel van wever tot keuken, eerlijke handel Onderscheiding voor 25-jarig jubileum bij EHBO j. cornelisse Computer- beveiligingen Studio ing binnen de ran dubbel- olaats, kan- ipervlakte 230 0 m3. '.155 -1 45 37 ?rie; ER: UDAC! [OEKENDAG! ANBIEDING! Tel. 11365 Wasiel Steitner. de grootste TAPIJTZAAK van Soest, 2(v rollen in voorraad. Lange Brinkweg 38 t.o. GasbedriH tel. 02155-19600. BRUIDS REPORTAGE Foto-Video Herman van Dan, Praamgracht 5 Soestdijk Tel. 02155 - 1 75 52 Nieuweweg 59 - Soesi Telefoon 1 32 88 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uur GESLOTEN. Sloperij Inkoop loop-sloop- en schadewagens Tevens alle onder delen los op voorraad. Industrieweg 16a Tel. 02155 -1 12 76 ;n alle soorten bedrukte computer en aangepast aan uw software. cht: Levering van kleine tot >te oplagen tegen gunstige prijzen. rrtijd. r: computer-etiketten lijstpapier dragerbaansets overig handelsdrukwerk Vanadiumweg 6 - 3812 PZ Amersfoort 033 618747*1 .'T 0X3 -"■•OS: deurs buffetkast met glasopzetkast 995,-. Eetkamertafel 120 cm o met tuimel- ad 1.995,-. Eetkamerstoel 495,- p/st. eidenkast 2.195,-. Salontafel 100 x 100 cm 815,-. Leefhoek 2 'Ahoek 2 'Azits, )arte rugbelijning en chique qedessineerde ^f 4.395,-. falen - vrijdag koopavond van 7.00 - 9.00 ÏT~| y door Arie Wandelaar krie en Marie, ze wonen ruim dertig Jaar in Soest. De schoonheid van dit fiorp is in de loop der jaren wat gesle ten, de directe omgeving daarentegen biedt,voor wie er oog voor heeft, zo ongeveer alles wat een mens zich kan fensen. Vat het plaatselijk bestuur van Soest Betreft, lijkt er veel veranderd te zijn, paar het is de schijn die bedriegt. Vroeger en nu, een voorbeeld uit de oren zestig. jVrie, mede namens Marie, op bezoek bij de toenmalige burgemeester. In- formeren of hij in aanmerking kon ko- 1 een stukje bouwgrond, eigendom an de gemeente, te kopen. Mooi dat i gauw met lege handen buiten op de [toep van het gemeentehuis stond. Be- feefd afgepoeierd met de mededeling nat in de opvatting van de burgemees ter iemand met het beroep en inkomen van Arie niet zou passen in een omge- |ing waar zich in de toekomst boven- Jan Modaal-burgers zouden vestigen. T)at was toen. [)e tijd heelt alle wonden, daarin bij gestaan door het medicijn inspraak, waarop iedere Soester burger recht peeft. Vat daarvan terecht is gekomen laat Kich het best in een science-fiction- yervolgverhaal beschrijven. Inspraak, het is in Soest nog niet ver der gekomen dan via de media vech- f ten voor het recht een afwijkend ge buid te laten horen, een eigen gezicht te aten zien. Zo af en toe naar inspraak jvordt geluisterd wordt de afdoening fervan morsig, dus slecht geregisseerd. Laatse momentopname: B en W belo gen de Vrienden van het Soester Na- uurbad geen onderbreking van z.g. open zwemwater. Resultaat is dat de Belofte, ongetwijfeld om plausibele (redenen, niet kan worden nagekomen. Gevolg: olie op het vuur, de Vrienden (van het Soester Natuurbad gaan het ["hogerop" zoeken. Voor de zoveelste (keer waarschijnlijk zonder succes. In- spraak in Soest, vechten tegen de bier- Kaai, of men het nu wel of niet eens is net actievoerders. Particulier initiatief is een fenomeen [dat al jaren bestaat. Met woorden aan gemoedigd, met daden allerminst be leden. Gravend in zomaar wat herin- neringen ontving Arie dezer dagen »,een schrijven van een Soester, die ge- I ruime tijd geleden het initiatief had genomen voor rekening van een op te F richten stichting een hertenkamp te exploiteren. Kosten voor de Soester gemeenschap nihil. Ruim 200 adhe siebetuigingen voor dit plan, vele fi- nanciële toezeggingen, echter van de [gemeente nul op het rekest. Lokatie ongeschikt, stankoverlast van de die ren. Aju, hertenkamp waar jong en oud had kunnen verpozen. [Particulier initiatief, ook vechten te lgen de bierkaai. De Soester autohan- del kreeg daar dezer dagen mee te ma ken. Na een autoshow van de geza- nenlijke Soester dealers op de Eng in |1990 is dezelfde ruimte in 1991 voor dit doel verboden toegang. Oorzaak: gevaar voor het milieu. Hoewel de dealers in 1990 de Eng onberispelijk hebben achtergelaten was er vooraf kennelijk geen sprake van gevaar voor het milieu. In feite is dat er nog niet, want circussen met milieubedreigende aggegraten mogen er periodiek wel neerstrijken, terwijl 365 dagen per jaar auto's op het grasveld van de Eng worden geparkeerd. Vlieke Winkels, het schuimpje binnen het College van B en W, ziet geen ge vaar voor het milieu als de autoshow wordt gedegradeerd tot straathandel. 3e Smitsweg leek haar een uitsteken de locatie. Terecht wordt deze wille keur zonder kop en staart door de Soester dealers niet geaccepteerd. Ze hebben er een bezoek aan de Raad van State, dependance voor Soester on vrede, voor over om hun belangen te bepleiten. Ze staan niet met lege han- pen in Den Haag. Eerdere auto-shows hebben nooit aanleiding gegeven tot Steekhoudende klachten, men is be reid garanties te verstrekken, maatre gelen te treffen om zelfs aan de meest Opgeblazen bezwaren tegemoet te ko nen. Afwachten dus. Dit laatste doet ook ene Toon van Doorn, eigenaar van de grootste hout handel en bosexploitatie in de regio, helaas voor hem, gevestigd in Soest. B en W zien hem liever vandaag dan morgen vertrekken van zijn vestiging aan de Wieksloterweg/Dorrestein- weg. Daar zijn overigens gegronde re denen voor aan te voeren. Dus kwam articulier initiatief om de hoek kij ken, met als gevolg dat het bosbouw bedrijf een nieuwe locatie zocht en vond aan de westzijde van het indus trieterrein De Nieuwe Gracht. Puur particulier initiatief, want tot op de dag van vandaag was de gemeente Soest niet bij machte een redelijk al ternatief te bieden. Na bloeddrukver- hogende procedures, en gehakketak over de geldigheid van getekende be- Lwijsstukken moet er binnenkort een [kogel door de kerk gaan, of niet na tuurlijk. Zijn Arie's inlichtingen juist dan wil Van Doorn, als er geen bezwa- J ren zijn tegen de nieuwe vestiging, de I Soester bevolking een aan zijn terrein grenzend park, compleet met aange legde vijvertjes, ten geschenke geven. Vrij toegang voor jong en oud, geen kosten voor de gemeente Soest. Vast staat ook dat milieugroepen zich posi tief tegen de nieuwe vestigingsplannen opstellen, kortom, het ziet er allemaal gezond uit. Blijft over hoe de politiek er in Soest tegen aankijkt. Wint het in geboren wantrouwen van links tegen particulier initiatief het van belangen die op een particuliere ondernemer en Gmev VAN WEEDESTRAAT 251 - 3761 CD SOEST - TELEFOON 1 23 34 Alfa's nieuwe generatie 33 zorgt ja na jaar voor nieuwe verkooprecords. Om dat succes te vieren wordt de mo- dellenlijn van Alfa Romeo binnenkort uitgebreid met een zeer verfijnde vier- wielaangedreven Alfa 33. Het is een uiterst dynamische auto, die de toch al spreekwoordelijke sportiviteit van Al fa-middenklasser nog eens onder streept. Zijn typenaam luidt Alfa Ro meo 33 S 16V Quadrifoglio Perma nent 4. En de techniek die daar achter staat, is zo mogelijk nog imposanter dan die type-aanduiding! De nieuwe topversie van de 33 werd ontwikkeld op basis van de toch al in drukwekkende 16-kleps Quadrifoglio. De op sportiviteit en dynamiek gerichte ontwerpfilosofie werd daarbij nog eens een flinke stap verder gevoerd. Het onderstel en de aandrijving van de Alfa 33 16V Quadrifoglio voldoen na tuurlijk al aan buitengewwon hoge ei sen. Toch zou de meest veeleisende au tomobilist zo nu en dan de grenzen van de mogelijkheden van de potente voor wielaandrijver kunnen bereiken. Bij voorbeeld op een nat of modderig weg dek. Omstandigheden die we niet altijd tevoren kunnen zien aankomen. Met dat feit in het achterhoofd ontwik kelden de Alfa-technici een zeer verf ijnde permanente vierwielaandrijving, die verder gaat waar de voorwielaan drijving zijn "greep" op het wegdek be gint te verliezen. Onder normale omstandigheden func tioneert de Alfa 33 S Quadrifoglio Per manent 4 precies zoals zijn tweewiel- aangedreven broeder: het vermogen gaat naar de voorwielen. Het verfijnde onderstel en de (maar liefst 132 pk leve rende) 1.7-liter zestienkleps boxermo- ter. Wanneer de voorbanden echter niet voldoende tractie bieden en de wielen dus door beginnen te spinnen, treedt volledig automatisch de vierwielaan drijving in werking. Op dat moment, en alléén op dat mo ment, wordt precies zoveel aandrijf- kracht naar de achterwielen gevoerd als nodig is. De zaak is dus weer volledig onder controle. Die traploze en auto matische verdeling van het vermogen komt voor rekening van een zogenaam de visco-koppeling. ABS De nieuwe Permanent 4 kent nog een veiligheidsvergrotende techniek: hij is standaard uitgerust met een ABS anti- blokkeerremsysteem. Wanneer er hard wordt geremd, treedt namelijk volauto matisch een elektronisch gestuurde ex tra koppeling (elektro-magnetisch) in werking. Die verbreekt bliksemsnel de mechanische verbinding in de aandrij ving (tussen voor- en achterwielen dus). En dat zorgt er op zijn beurt voor dat de geavanceerde elektronica van het ABS- systeem het blokkeren van alle wielen afzondelijk kan tegengaan. Zo gauw we het rempedaal weer loslaten, komt de elektromagnetische koppeling weer in aangrijping en kan het vermogen indien nodig naar alle vier de wielen worden gevoerd. Het spreekt voor zich dat de Alfa 33 S 16V Qaudrifoglio Permanent 4 is' uitge rust met de schoonst mogelijke milieu- Alfa 33 S 16V Permanent 4 techniek. Zijn topsnelheid ligt net on der de 200 kilometer per uur. Door zijn uitstekende tractie sprint hij bovendien in een flitsende 8,9 seconden naar de honderd kilometer per uur. Rijke uitrusting Overigens staat de "S" in de typenaam daar niet voor niets. De auto kent zelfs ten opzichte van de toch al luxueuze 33 16V Quadrifoglio veel extra's, die het sportieve karakter en het rijke uitrus tingsniveau van de top-33's nog eens onderstrepen. De Alfa 33 S 16V Quadrifoglio Perma nent 4 biedt onder alle omstandigheden optimale tractie. En dat is vooral van belang onder moeilijke weers- en terrei nomstandigheden. De werking van de Ferguson visco-koppeling in de aan drijving is even eenvoudig als doeltref fend. Het werkt traploos, volledig auto matisch en zeer snel. Soms zal de be stuurder het niet eens merken. Onder normale omstandigheden is er weinig snelheidsverschil tussen voor- en de achteras. Het vermogen wordt dus vrijwel geheel naar de voorwielen ge voerd. Onder zeer extreme omstandig heden doen echter alle vier de banden eendrachtig mee om de aandrijfkrach- ten op de weg te brengen. Dat betekent overigens ook dat de voorwielen beter in staat zijn hun sturende functie uit te voeren. De Permanent 4 zorgt dus niet allen voor een verbetering van de rij- kwaliteiten, maar ook voor meer veilig heid. Zo krijgt hij standaard speciaal ontwor pen 5,5J lichtmetelen velgen (ge schoeid met 185/60 HR 14 banden), Recaro sportstoelen, en een stuurwiel bekleed met Nardi-leder mee. Maar ook zaken als een wiswas op de achter ruit, warmtewerend glas en een in onge lijke delen neerklapbare achterbank vergroten het comfort. Naast het al ge noemde anti-blokkeer remsysteem is ook stuurbekrachtiging aan boord. De Alfa 33 S 16 V Quadrifoglio Perma nent 4 wordt rond mei leverbaar. Er zijn vijf carrosseriekleuren: wit, Alfa-rood, zwart, metallic zilverwit en metallic grijs. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Bij een inbraak in een woning aan de Valeriaanstraat zijn vorige week siera den en geld buitgemaakt. De sieraden verdwenen uit de slaapkamer van de ouders, het geld - ongeveer 200 gulden aan munten - uit de kamer van de zoon des huizes. De stereo-apparatuur werd wel "klaargezet" maar niet meegeno men. De inbreker werd mogelijk ge stoord bij zijn werk, aldus de politie. Koningsweg 14, Soest. Tel.: 02155 - 13227 Amsterdamseweg 19, Amersfoort Tel.: 033-635535 de Soester gemeenschap van toepas sing zijn of is er in alle redelijkheid be grip voor de Soester bevolking? Een gokje wagen is riskant. In Soest kan immers alles! ARIE WANDELAAR Bewoners van een huis aan de Zonne dauw ontdekten vorige week dat een van hun ramen was vernield. Vermoe delijk werd de ruit beschadigd door een steentje, dat vanaf het achter de woning gelegen speelplaatsje naar het huis werd gegooid. Van de daders was er geen spoor. Op 20 april houdt de Evangelische Ho geschool een Open Huis voor alle EH- vrienden en degenen die het willen wor den. Om 10.00 uur 's morgens wordt de dag geopend door drs. N.C. van Vel- zen, rector van het EH-basisjaar. De dag duurt tot 's middags 15.00 uur. Er worden vele activiteiten georgani seerd: docenten van de EH zullen mini- colleges geven, er worden diapresenta ties gehouden en er is gelegenheid voor een rondleiding door het schoolgebouw en voor kennismaking met de EH-staf. Verder zal voorlichting worden gege ven over de studiemogelijkheden aan de EH. Belangstellenden kunnen zich aanmelden als student voor het EH-ba- sisjaar of voor de lerarenopleiding Theologie. Enige bevriende stichtingen zullen met een stand op deze dag aanwezig zijn. Tevens is er gelegenheid de unieke Bu- nyan-schilderijen te bewonderen, die in een aantal lokalen zullen worden ten toongesteld en toegelicht. De open dag is een goede gelegenheid om kennis te maken met de diverse aspecten van het werk van de Evangelische Hogeschool. De toegang is gratis. Voor koffie, thee en fris wordt gezorgd. Plaats: EH-ge- bouw, Drentsestraat 1, Amersfoort. Marzo 1991 <Zpa£$*»mccr ff Na het succesvolle optreden van Gerard Walden, Berry Kievits en Kees Stet brengt de Soester KBO, de katholieke bond van en voor ou deren, in het kader van de eerste lu strumviering wederom een opmer kelijke voorstelling. In de grote zaal van dienstencentrum De Vijverhof vindt zondagmiddag 14 april, aanvang 14.30 uur, de op voering plaats van de musical "Het Weezennest" door de stichting Nieuwegeins Theater. Een grote productie waarin naast volwassen acteurs en actrices ook kinderen op treden. Muzikale medewerking ver leent het musicalorkest o.l.v. Joost van Leeuwen, die ook de muziek voor "Het Weezennest" compo neerde. Het gegeven van deze komische mu sical speelt zich af in een weeshuis voor meisjes rond de eeuwwisseling. Het weeshuis wordt met strakke hand geregeerd door een directrice, die het met de aan haar toevertrouw de gelden niet zo nauw neemt. Iets dat de weldoeners en regenten van het weeshuis volledig ontgaat. Per soneelsleden doen hun uiterste het het weeshuis voor de meisjes leef baar te maken, een streven dat door dagelijkse financiële problemen wei nig kans van slagen heeft. De chaos die dreigt, komt in een stroomver snelling als een Amsterdamse jeugd bende orde op zaken gaat stellen. Zoals gebruikelijk in musicals komt alles op zijn pootje.. terecht en wacht de bezoekers een happy end. Décors en kostuums voor deze musi cal werden in eigen ateliers vervaar digd, de algehele leiding berust bij Fred Goeth. Leden van de Soester KBO hebben gratis toegang tot deze voorstelling, introducés betalen f 7,50 per persoon. Einde van de voorstelling te circa 17.00 uur. "Het Weezennest" is een co-produc- tie van de KBO en wijkvereniging Overhees. Op zaterdag 13 april zal de musical worden opgevoerd voor de leden van wijkvereniging Over hees. Wie dansen leuk vindt en 12 jaar is, kan meedansen met de Dansmariekes van de Carnavalsvereniging "De Narre Knollen". Dat geldt natuurlijk alleen voor meisjes. Elke week is er een trai ningsuur onder leiding van Marie Claire Steusel. Wie het leuk lijkt, kan ook met haar ouders komen kijken. Het is tot ongeveer 16 jaar, een hele leuke sport, bij een gezellige vereniging. Voor informatie kan men bellen naar de begeleidster van de Dansmariekes, Marleen van Wegen, tel. 13268 of naar de voorzitter H, te Pas, tel. 11321. Op dinsdagavond 23 april, 20.00 uur, organiseert de Derde-Wereldgroep Soest een theateravond, na de pauze gevolgd door een Derde Wereld-mo deshow, in het Griftland College. In de zaal zullen diverse stands met Derde- Wereld-produkten en artikelen, waar onder textiel, worden ingericht. Vóór de pauze treedt het FUN-theater uit Amsterdam op met het stuk "Wie zullen we nu weer eens uitkleden?" De inhoud van dit programma is gericht op de nieuwe akties van S.O.S.-Wereld- handel en Wereldwinkels om de ver koop van "eerlijke" textiel te bevorde ren. Met eerlijke textiel worden huis houd- en kledingstoffen bedoeld, waar voor mensen uit de Derde-Wereldlan den een behoorlijke, menswaardige prijs ontvangen. Na de pauze zal de Textielwerkpkaats SARI een Derde-Wereld-modeshow houden. Deze werkplaats verkoopt en vervaardigt kleding van stoffen, afkom stig uit diverse ontwikkelingslanden. Zes vrouwen uit Epe, Oeneen Hattem vormen samnen de werkplaats. De naam SARI heeft een dubbele bete kenis: een sari is een omslagdoek die door de Indiase vrouwen wordt gedra gen. De letters SARI staan voor "Sa menwerken Aan Rechtvaardige Im port". Tweemaal per jaar maakt de werkplaats een collectie, bestaande uit dames-, heren-, kinder- en babykle- ding. Ieder halfjaar bestelt SARI hier voor handgeweven katoenen en zijden stoffen. De presentatie van de zomer collectie vindt plaats in maart, de win- terkleding wordt in september gepre senteerd. Na een korte inleiding zal de eigenlijke modeshow van een halfuur worden gehouden. Daarna is er gele genheid om de kleding en de stoffen te bekijken en eventueel te kopen of be stellen. Theater en modeshow worden gehou den in de aula van het Griftlandcollege, Noorderweg 79. De toegangsprijs be draagt f5,00 per persoon. Steenhoffstraat 13 Telefoon 02155 -1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Iedereen in Nederland gebruikt huis- houdtextiel: lakens, theedoeken, hand doeken, spreien, kussenslopen. Het is te koop bij warenhuizen, textielspeciaal- zaken, via het postorderbedrijf of zelfs bij het benzinestation. Een deel van ons huishoud textiel komt uit Derde- We reldlanden. Een goede zaak, maar de wevers en de naaisters in deze landen hebben daar alleen nmaar wat aan, als ze een behoorlijk loon krijgen voor hun werk en als hun arbeidsomstandighe den aanvaardbaar zijn. Ruim eenderde deel van alle huishoud- textiel in Nederlandse winkels komt uit de Derde Wereld. In het algemeen is de Nederlandse inkoper nauwelijks geïn teresseerd in de omstandigheden waar onder het produkt tot stand gekomen is. Het gaat hem voornamelijk om de prijs. De voornaamste leveranciers uit de Derde Wereld zijn: India, Pakistan. Thailand, China en Brazilië. Huishoudtextiel is een sector waarin ontwikkelingslanden kunnen concurre ren met industrielanden. Het naaien en stikken van washandjes, tafellakens, beddegoed en theedoeken is arbeidsin tensief, terwijl de modellen eenvoudig zijn. De rijke landen beschouwen huishoud textiel als een van de produkten waar van de concurrentie door de ontwikke lingslanden een halt moet worden toe geroepen. Voor dit doel bestaat al sinds 1974 het Multi Vezel Akkoord (MVA), een afspraak tussen rijke landen en tex tiel- en kledingexporterende landen in de Derde Wereld en Oost-Europa aan maxima te binden. Miljoenen mensen in India en Pakistan verdienen de kost met het weven van stoffen die in Neder land als theedoek of blouse in de winkel liggen. Ze werken in stoffige fabrieken aan oude machines, of zitten thuis aan een eenvoudig weefgetouw. Bij de Indiase handwevers werkt ieder een mee, ook de kinderen. Het handwe- ven geeft werk aan vijf tot zes miljoen mensen. Omdat een groot deel van het werk in deeltijd word uitgevoerd, is het aantal mensen dat er werk vindt aan zienlijk groter. Van alle handwerkers behoren de handwevers tot de armsten. 94% Van hen is ondervoèd. Naar schat ting eenderde van de totale textielpro- duktie in India komt van handweverij en. Om de positie van de handwevers te verbeteren neemt de Indiase regering maatregelen die gunstig zijn voor deze bedrijfstak. Eén daarvan is het terug dringen van de tussenhandel door het bevorderen van coöperaties. In Nederland wordt via de Wereldwin kels en S.O.S.-Wereldhandel veel tex tiel verkocht, die rechtstreeks afkomstig is van deze coöperaties. Ook wevers en naaisters in de Derde Wereld hebben alleeen maar profijt van meer uitvoer als ze behoorlijk loon ont vangen voor hun werk en als hun ar beidsomstandigheden acceptabel zijn. Een goede prijs voor produkten uit ont wikkelingslanden maakt immers veel hulp everbodig. Eerlijke handel helpt. Hebben Nederlandese textielinkopers een boodschap aan deze eenvoudige waarheid? Voorlopigniet. S.O.S.-We reldhandel en de wereldwinkels wel. Zij verkopen textiel dat rechtstreeks komt van handwevers uit Zuid-India. Ieder stuk huishoudtextiel, gekocht via deze kanalen, werkt in het voordeel van deze mensen. Op de theateravond van de Derde We reldgroep Soest, op 23 aprila.s. in de au la van het Griftland College, is ook een stand aanwezig waar "eerlijk" huis houdtextiel gekocht kan worden. De Derde Wereldgroep hoopt snel door de voorraad heen te zijn! Vorige week dinsdag viel mevrouw P. Lipsius-Grol de eer te beurt een be langrijke onderscheiding in ontvangst te nemen. Zij kreeg voor het feit dat zij 25 jaar aktief bij de EHBO is, de zilve ren draagpenning 'Dr C.B. Tilanus jr' opgespeld, ook wel kortweg de 'zilve ren Tilanus' genoemd. Mevrouw Lip sius-Grol mocht deze onderscheiding ontvangen van hoofdbestuurslid me vrouw J.M. Nieuwkoop tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de afdeling Soest van de EHBO. Mevrouw Nieuwkoop prees mevrouw Lipsius voor de vele verdiensten als trouw afdelingslid en voor haar deskun dige Lotus-werk in het bijzonder. Van de kersverse voorzitter, de heer J.C.M, van Baaien, die tijdelijk-voorzitter me vrouw A.S. Holleman-Stratman op volgt, kreeg mevrouw Lipsius na een feestelijke toespraak een horloge over handigd. Behalve mevrouw Lipsius werden nog twee jubilerende leden ge huldigd. Mevrouw N. Slotboom en de heer W. Rijkers werden door de heer Van Baaien in het zonnetje gezet. De koperen jubilarissen kregen ieder een fraaie ballpoint met inscriptie. Ook aan het belangrijke werk van in structie-arts dokter Spelberg, de kader leden, de jeugdleidster en de Lotus-le den werd niet voorbijgegaan. Dit hard werkende team tekent ieder jaar weer voor de opleidingscursussen Jeugd A en B, voor volwassenen, de reanimatie- cursussen en de noodzakelijke herha lingscursussen. Voorzitter Van Baaien overhandigde hen de traditionele enve lop met inhoud. In het afgelopen jaar werd weer vaak een beroep gedaan op de EHBO voor assistentie. Dank zij de inzet van een dertigtal actieve leden konden de ver eniging aan de vraag van driehonderd uur voldoen. De heer Van Werkhoven kwam dit jaar wederom in het bezit van de dr. Overbeek-wisselbeker voor de meeste uren hulpverlening. De ge meente heeft de EHBO gevraagd be hulpzaam te zijn bij het gemeentelijke rampenplan. Een werkgroep van 45 le den heeft zich hiervoor beschikbaar ge steld. Installatiebedrijf - Telefoon (02155)-13°14 Er is de laatste tien jaar nogal wat^e™!l derd in opdamestudio 's. High technojo- gy heeft de macht overgenomen va lijk muzikaal vakmanschap. Vro g moest je goed kunnen spelen oj spelen als je een plaat goed wilde laten klinken. Puur natuur zogezegd, aiaar^ dat gaat tegen woordig vaak anders. Syn thesizers en andere computers zijn on misbaar geworden en hebben de plaats ingenomen van echte drummers, bas- gitaristen, gitaristen, violisten, blazers en andere musici. Nieuwe woorden zijn gemeengoed geworden. "Steinberg pro gram klinkt al normaal bij iedereen die met studio 's te maken heeft, evenals Mi di", "time code", "Quantize"en "digita le multi-track Je kunt er niet meer om heen. Toen de eerste drum-computer ver scheen, zei ik dat er niks mee te maken wilde hebben. Ik zou gewoon met de "echte" drummer blijven werken. Maar al snel kwam ik erachter dat ik hopeloos achterop zou raken als producer als ik me de linn-drum niet eigen zou maken. ,En nu bezitten de meeste "echte" slag werkers zelf drum-machines. In die tijd ontmoette ik Harry van Hoof, vermaard arrangeur, die samen met drummer Ton op 't Hof van een feestje kwam. Tijdens het gesprek zei Harry ineens: "Ik haal drum-computers!" Toen ik vroeg waar om, keek hij Ton aan en antwoordde droog: "Die kun je niet mee naar de kroeg nemen." We werken nu al een tijdje met "sample machines". Daarmee kun je elk instru ment imiteren. Je slaat het geluid van bijvoorbeeld een piano op op een floppy en met je toetsenbord, de keyboards kun je de echte piano te voorschijn tove ren. En als je ongelijk speelt, is er nog geen man overboord. Via de computer kun je elke noot precies op de juiste plek laten klinken. Dat betekent dat de groot ste muzikale oen met een redelijke com puter-kennis tegenwoordig een plaatje kan maken. En nog thuis ook, want je hebt voor de hele procedure niet meer dan een paar vierkante meters ruimte nodig. En dit soort platen wordt nu dan ook met tientallen gemaakt. Het gros van de tegenwoordige disco-hits wordt ergens op een zolder of in een achterka mer geprogrammeerd en opgenomen. En klink hartstikke goed. Maar of 't nou nog veel te maken heeft met "mu ziek maken", waag ik te betwijfelen. Hel zij zo, het is de vooruitgang. Maar deze week heb ik toch weer iets verbazingwekkends meegemaakt. Ik heb muzikanten horen spelen die alle computers en hun freaks van jaloezie uit elkaar zouden hebben laten springen. Ik ben bezig met de nieuwe LP'CD van Grant en Forsyth, "Country love songs De eerste CD heeft nu meer dan tachtig duizend stuks verkocht, dus moet er een deel 2 komen. Ik wilde graag het geluid van een steelgitaar horen dus belde ik dé specialist, André Sommer uit Drieber gen. Die was net terug van een country- festival in 't Londense Wembley waar hij had gespeeld met onder andere Jonny Cash, Crystal Gayle en Tammy-Wynet- te. Die André kan er wat van. "Er zijn een paar Amerikaanse musici meege komen naar Nederland", vertelde hij aan de telefoon, "daarmee ga ik over een paar dagen op toernee in Duitsland en Zwitserland. Die zitten nu hier toch maar te niksen. Zal ik ze meenemen? Misschien kunnen ze nog wat spelen." Ik stond sceptisch tegenover 't idee, want ik wil Grant en Forsyth niet onderdom pelen in dat typische country western sausje. "Neem ze maar mee", zei ik, "maar ik weet niet of ik ze kan gebrui ken. Het bleken t wee aardige mannen te zijn die het niet erg vonden om een paar uur te moeten wachten, want eerst na men we de steelgitarist op. Charlie McCoy was de oudste, in de vijftig schat ik, en hij speelde alle instrumenten, maar zijn specialiteit was het mondor gel. Downs Townsliend, hij liep tegen de dertig, was een echte fiddler, country- violist dus. Er waren een paar liedjes waarop ik wel wat wilde proberen. We zaten met een heel ploegje te wachten op hun hoog standjes; Dominique Grant, July For syth (die op die dag ook nog jarig was), technicus Okkie, arrangeur Gary, Re- née en ik. "Let the tape roll", zei Charlie door de microfoon toen hij aan de beurt was. Drie minuten later keek het gezel schap in de controlekamer elkaar met open mond aan. Wat een virtuoos is die man, wat een muzikant! Hij speelde op niet-chromatische mondharmonica's. En het leek of hij wel twintig schuifjes had ingebouwd. Kenners weten wat ik bedoel. Het leek bijna onmogelijk wat die man daar met dat kleine dingetje aan 't uithalen was! We hebben 'm natuurlijk op nog wat liedjes laten rondhuppelen, net als Downs, die volgens mij geboren is met een fiddle in de hand en toen hij twee was speelde hij al de squaredance en het legendarische "When the devil came to Georgia.Dat kan niet anders. Toen André, Charlie en Downs klaar waren, heb ik fronsend naar alle compu ters in.de studio gekeken. En ik was blij want in wist één ding zeker; je kunt op computers alle geluiden van de wereld te voorschijn toveren. Maar er is iets wat een machine nooit zal kunnen. Gevoel tonen en dat ook laten horen... Charlie vertelde en passant dat hij op diverse op namen van Elvis had gespeeld en dqt het vibrafoonwerk op het wereldberoèmde "Rose gardenvan hem was. Toen hij wegging, vroeg hij bij de deur nog: "Pe ter, weet jij het verschil tussen een doe delzak en een ui?" Even tevoren had hij verteld dat country-muzikanten een gruwelijke hekel hebben aan het geluid van een doedelzak. "Nee", zei ik natuur lijk. "Het enige verschil is dat je bij een doedelzak n iet gaat h uilen als je 'm open snijdt". Peter Koelewijn

Soester Courant | 1991 | | pagina 11