Verdwenen Soest f DOOR MINIL VERLE ïbiNNENhuis Heros heeft nu eindelijk de ruimte Burgemeester Kozle op stage in Soest Active Sports WOENSDAG 10 APRIL 199-) Twee Soester schoolvriendinnen in 'Frank Masmeijer was ook zenuwachtig!' PAGINA Kledingreparaties, kleding laten maken en stomerij Diefstal in Beukendal X Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Schoemaker Bang&Olufsen Center - WOENSDAG 10 APRII Vijf weken vanaf eind mei «MBBMjWal Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Verdwenen Soest hervonden Toestemming van College IVN-wandeling op het Soesterhoogt Duizenden guldens buit Havervveerd IMilMfgl Museum Oud Soest Heel verleid* gaat om de Ke laat Kenwood grote geluidsk\ componenten bieden u stuk geluids-comfor tertjes wat u al van Kenwood: dat u dan ook komt om bij d* oren te horen van Kenwood Want bij de Gc groot in servici de nieuwe min uit voorraad Ie- 'Men kan eigenlijk ni "Wij «aren best zenuwachtig, maar Frank Masmeijer was dat ook, want hij at bijna niets!" Marieke Nolens en Na- fhalie van Wijnbergen, beiden elf jaar, beleefden 27 maart een spannend te levisie-avontuur. Zij waren door de NCRV uitverkoren om mee te doen aan een speciale Holidayshow voor kinderen. Het werd een fantastische belevenis, ze hebben veel plezier ge had. maar het is in het echt wel anders dan op de televisie, is hun nuchtere conclusie achteraf. De manier waarop de twee Soester mei den in de televisieshow terechtkwamen, klinkt bijna te eenvoudig om waar te zijn. Want wie droomt er niet van om een keertje mee te doen in een grote show? De NCRV belde zelf naar De Bron, waar Marieke en Nathalie op school zitten, en nodigde de school uit om bij de speciale uitzending voor kin deren aanwezig te zijn. In de klas wer den vervolgens allerlei zaken behan deld die met vakantie te maken hadden. Uit een test in de klas kwamen Marieke en Nathalie goed te voorschijn. Er volg de een auditie, een cameratest en voor ze het wisten, toog het tweetal naar de studio in Baarn om te gaan strijden voor de hoofdprijs in de Holidayshow. De hele klas zat - met spandoeken na tuurlijk - op de tribune om de meiden te steunen. Voor de eigenlijke opnamen begonnen, deden Marieke en Nathalie al de nodige ervaring op. Hun ouders werden weggestuurd, ze moesten het helemaal alleen doen. "We kregen eerst een rondleiding door de studio van Claudia," vertelt Marieke. Claudia van de NCRV was het overigens helemaal. De studio op zich viel ze wat tegen. "Die is veel kleiner dan je denkt," vertelt Na thalie. Overal stonden felle lampen en liepen mensen heen en weer om de laat ste voorbereidingen te treffen. Griesmeelpudding Maar eerst mocht het Soester duo een hapje eten. Was het lekker? Nathalie: "Ja!", Marieke: "Nee, griesmeespud- ding blééé!". Gegiechel dus. En het ver haal dat ze wel degelijk in de gaten had den dat Frank Masmeijer ("Heel aar dig") ook heel erg zenuwachtig was, want hij at bijna niets. Of vond hij het soms ook niet lekker? Ze mochten zelf weten wat ze aande den. "Onze truien vloekten bijna, maar het kon net," vertelt Nathalie. Ze had den allebei voor hun televisiedebuut een roze trui uitgezocht, maar allebei een andere kleur roze. Ze moeten er nog om lachen. "Daarna werden we een beetje bruin gemaakt en mochten we een spelletje doen in de kleedkamer." Frank Masmeijer had als medepresen tator in deze speciale aflevering de elf jarige Wietse. Hoewel deze jongeman net als de twee Soester dames elf jaren oud is, noemen ze hem consequent een 'jochie'. "Ja joh, hij is een kop kleiner dan wij," is de logische verklaring. Voordat de opnamen begonnen, heb ben ze nog verschrikkelijk gelachen toen het publiek applaus moest oefe nen. Hun verhaal over de show zelf is bijna niet te volgen. Spelletjes worden in ra- Marieke Nolens en Nathalie van Wijnbergen zijn 6 mei bij Frank Masmeijer in de Holidayshow. Foto: Herman van Dam zend tempo uitgelegd op een toon van 'dat weetje toch wel' en op een ontken nend schudden wordt hard gezucht. Ze proberen het nog wel een keer uit te leg gen. Dat het leuk was, dat staat buiten kijf. Dat het af en toe raar was, dat ook. "Het is heel anders dan op tv. Je ziet alle camera's en het showblok was al van te voren opgenomen. Ze knippen gewoon alle banden stuk en plakken het daarna weer aan elkaar," is hun praktische en duidelijke uitleg van wat er bij de mon tage gebeurt. En over de paar dingen die fout gingen en dus over moesten: "Je moest ook steeds een beetje toneel spelen". 6 mei op tv Hoe deze Holidayshow afloopt, kan ie dereen gaan zien op 6 mei. Het pro gramma wordt bij de NCRV op Neder land 1 om 19.50 uur uitgezonden. Ma rieke Nolens en Nathalie van Wijnber gen vielen in ieder geval in de prijzen. De hele klas viel trouwens in de prijzen, al was dat puur geluk. Bij één van de spelletjes mocht het duo een doos uit kiezen, waarbij in de ene een prijs en in de andere de 'zepert' zat. Maar de klas kan tevreden zijn: "Gelukkig kozen we de blauwe doos. Want daarmee moch ten we met de hele klas gaan pannekoe ken eten. Als we nou die andere hadden genomen, hadden we met de hele klas de afwas van een hele dag van een pan- nekoekenhuis moeten doen..." Heros aan de Nieuwstraat is in de twee jaar dat de zaak bestaat een goede be kende voor veel Soesters geworden. Het succes van de zaak waar men te recht kan voor kledingreparaties, het (op maat) maken van kleding en een stomerij, was zo groot, dat het pandje al snel uit haar voegen barstte. Toen het winkelpandje naast Heros vrij kwam, aarzelde eigenaresse Henny Brand geen moment. Op 30 maart werden de deuren, van een verbouwde en vooral ruimere Heros weer ge opend. Nu heeft Henny Brand eindelijk de ruimte tot haar beschikking waar zij haar behoren kan werken. Er is een rui me entree gekomen, een goed geoutil leerd atelier, paskamers en een eigen plek ("Vroeger zat ik met een kop kof fie naast het naaiwerk, het is gelukkig nooit misgegaan.") voor Henny Brand zelf. Voorheen deed het atelier dienst als werk-, ontvangst- en paskamer. Nu zijn entree en atelier gescheiden. Ook voor de klanten is dat een vooruitgang. "Wanneer er twee mensen binnen wa ren, moest de derde buiten wachten. Zeker wanneer het regende, was dat na tuurlijk geen pretje," vertelt Henny Brand. Twee jaar geleden opende Henny Brand de deuren van Heros. In de jaren daarvoor had zij al veel ervaring opge daan als naaister. Voor grote winkelke tens nam zij een deel van de produktie van de collectie op zich, werk dat zij al tijd thuis deed. Daarnaast tekende zij bijvoorbeeld ook voor de bedrijfskle ding van het personeel in het Kurhaus en heeft zij een heel koor 'aangekleed'. "Het naaien van collecties voor winkels is seizoengebonden. In een rustige pe riode ben ik particulieren gaan benade ren, om voor hen kleding te maken en kleding te repareren en te verstellen," vertelt Henny over de beginperiode. Sneller binnenlopen Het thuiswerk breidde zich zo uit, dat de situatie onhoudbaar werd. "Mijn man en ik zijn toen op zoek gegaan naar een pandje, ook omdat de mensen dan veel eerder binnenlopen." De naam was snel bedacht: Heros, de beginlet ters van Henny en Rob (haar man) uit Soest. Omdat veel klanten het prettig vinden hun kleding niet alleen gerepareerd of vermaakt maar ook schoon terug te krijgen, zochten zij contact met een sto merij. Zo werd Heros een filiaal van de bekende Baarnse stomerij la. Snelle service staat daarbij voorop. Wie de ene dag het stoomgoed brengt, kan dat in de regel de volgende dag al weer komen ophalen. Henny Brand doet alles zelf. Eén dag in de week heeft zij hulp van een bekwame kracht. Er komt volgens haar veel bij Henny Brand in haar ruimere en ver bouwde zaak. Foto: Goos van der Wilt. kijiken. "Repareren is meer dan een rits inzetten. Je moet van alle markten thuis zijn," aldus Henny Brand. Naast het werk in de zaak is zij 's avonds vaak op pad om de vermaakte kleding bij de klanten te brengen. "Dat is een service die ik verleen aan mensen die slecht ter been zijn en moeilijk zelf in de zaak kunnen komen." Naast voor reparatie en vermaken, kan men ook een beroep doen op Henny Brand wanneer men een exclusief kle dingstuk wil hebben. Wie een patroon en stof meebrengt, kan door haar een pantalon, rok, jurk, blouse en noem maar op laten maken, die in geen enkele winkel te vinden is. Heros is gevestigd aan de Nieuwstraat 13 en op maandag geopend van 13.00 tot 18.00 uur, op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Een 12-jarig meisje uit Soest denkt sinds vorige week vermoedelijk met niet al te veel plezier terug aan het spor ten in Beukendal. Ze miste na afloop een horloge en twee zilveren ringetjes. De kleedkamer was niet afgesloten. U wilt wel eens het complete programma zien en horen. met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 De burgemeester van Kozle, de Pool se zusterstad van Soest, komt eind mei voor een stageperiode naar Soest. In zijn gevolg komen drie ambtenaren inee. Het is de bedoeling dat het vier tal in Soest ervaringen komt opdoen die in Kozle nuttig gebruikt kunnen worden. Burgemeester Hans de Widt maakte de komst van zijn Poolse collega maandag avond bekend in de commissie Alge mene Bestuurszaken, waar o.a. het jaarverslag van de jumelagestichting aan de orde kwam. De stage vindt plaats in het kader van een project van de Vereniging Nederlandse Gemeen ten fVNG), die middelen beschikbaar heeft om vertegenwoordigers uit Oost- Europa in Nederland een stageplaats te verschaffen. De VNG betaalt 1500 gul den per plaats. Volgens De Widt zal het Poolse kwartet vijf weken lang meedraaien op de ge meentelijke afdelingen Onderwijs, Mi lieu en Financiën. "We zijn nog bezig met het opstellen van een intern pro gramma, zodat we de gasten uit Kozle zo goed mogelijk kunnen laten zien hoe wij het hier doen," aldus de burgemees ter. De commissie vond het allemaal prach- tig, maar maakte zich nog wat zorgen om de eventuele bijkomende kosten en de vraag waar de Polen tijdens het sta- gebezoek worden ondergebracht. Vol gens De Widt was dat niet nodig. De reiskosten zijn voor rekening van de Poolse overheid en ook het onderdak in Soest is geen probleem. De burgemeester liet overigens weten dat hij inmiddels door zijn collega uit Kozle was uitgenodigd voor een bezoek aan de zusterstad in de periode van 13 tot 21 september. Dat komt niet zo gun stig uit, in verband met de begrotings behandeling in Soest. Hij zou nog vra gen of het niet een weekje eerder kon. Vredesbeleid De kontakten met Polen kwamen ook in andere zin nog aan de orde in de com missie. Soest is sinds twee jaar lid van het Platform Gemeentelijk Vredesbe leid en er moet beslist worden of dat lid maatschap ook de komende jaren wordt voortgezet. Het College is daar voor en ondervindt daarbij de hartelijke steun van het (Soester) Vredesplat- form, zoals de "insprekende" voorzitter Eit Algra duidelijk maakte. Zaken als de jumelage passen heel goed in het ta kenpakket van het gemeenten-plat form, vond hij. Niet de hele commissie was dat met hem eens. Wiebe Meilof (GPV) wilde bijvoorbeeld weieens weten wat Soest aan "nut en baat" had ondervonden van het platform-lidmaatschap. Was het al lemaal eigenlijk geen nutteloze tijd spassering? Bovendien: de jumelage met Kozle was er eerder dan het plat form, dus wat kon dat nu aan voordeel hebben opgeleverd?, vroeg hij zich af. Neks Blommers (VVD) verklaarde zich zonder veel omhaal tegen voortzet ting van het lidmaatschap. Kontakt met Oost-Europa is volgens haar al een "ge wone" VNG-taak, en met de rest van het vredesbeleid hoort de gemeente niets van doen te hebben. De andere fracties hadden geen enkele moeite met het voorstel. Bij monde van Kees Verheus ging het CDA zelfs "van harte" akkoord. Burgemeester De Widt en ambtenaar Ad. v.d. Haar - die Soest in het platform vertegenwoordigt - gaven toe dat nog niet zo concreet is aan te geven wat het lidmaatschap voor nut afwerpt. Vol gens De Widt gaat het ook om een "voorbeeldfunctie" en v.d. Haar wees erop dat er tot nu toe veel tijd was be steed aan studies en inventarisaties. Al gra wees erop dat de resultaten van "ideële zaken" als het vredesbeleid nu eenmaal niet in kilo's of guldens te me ten zijn. "Daar was ik al bang voor," reageerde Meilof. "Er wordt veel gepraat, maar het resultaat is mager." Volgens hem kan Soest z'n kostbare tijd beter beste den. Kees Boerkoel (PvdA) vond hel bijzonder jammer dat Meilof de inzet voor het vredesbeleid tijdverspilling vond. De foto kwam ons heel bekend voor, schreven we twee weken geleden, "wel licht staat het pand er nog". Misschien was er ook nog wel iemand van al die tien mensen in leven, dachten we, al leek die kans ons niet groot. Dat laatste klopt, want naar alle waar schijnlijkheid is de foto zo'n honderd jaar geleden genomen. Maar het pand waarvan de achterkant te zien was, be staat niet meer. Het was de villa Klein Jonkers Hofstede aan Kerkpad ZZ, dicht bij het Witte Paardstraatje. Met de ernaast liggende villa Zomerzorg ver dween het door een bombardement in de jaren '40. We weten dit door me vrouw Van der Slikke-Blankenberg, die zelf het origineel heeft van de foto. En de familie die u erop zag, was die van haar overgrootvader, gemeente-ont vanger van Soest in de jaren 1850 tot 1890. Het prachtige zilveren theeser vies dat Bredée bij zijn veertigjarig ambtsjubileum kreeg (zo ging dat toen nog), staat nog bij mevrouw Van der Slikkc: het ging van oudste dochter op oudste dochter. De oudste dochter van gemeente-ontvanger Bredée is op de foto degene met het witte schort, naast de tuinman helemaal links. Ze trouwde later met een heer Bezemer. Eén van de twee oudere dames zal wel haar moeder zijn en het meisje helemaal rechts op de foto haar zusje, want het gezin telde zes zonen en twee dochters. Niet alle zes de jongens staan op de kiek, die volgens mevrouw Van der Slikke waarschijnlijk spontaan is geno men, ze zou alleen niet kunnen zeggen wie wie is. Misschien waren er ook wel vrienden van de jongens bij. Mevrouw Van der Slikke zelfheeft een groot deel van haar leven buiten Soest doorgebracht, maar is uiteindelijk toch hier neergestreken, onder meer vanwe ge de oude banden met Soest. We zijn blij met de informatie die ze ons heeft gegeven! Burgemeester en wethouders hebben toestemming gegeven om zaterdag 13 april in het Dorpshuis Soesterberg een beurs voor gebruikte kleding te hou den. Er mag alleen 2e hands kinderkle ding verkocht worden. De stichting Welzijnswerk Soest heeft van burgemeester en wethouders toe stemming gekregen om op Koningin nedag, dinsdag 30 april, de Oranje-vrij markt op het evenemententerrein op de Engh te houden. De wandelsportvereniging Dudok de Wit uit Baarn heeft van burgemeester en wethouders toestemming gekregen om zaterdag 13 en zondag 14 april een deel van de wandeltocht door de ge meente Soest te laten lopen. De Jeu de Boul Vereniging De Gems hoorn heeft van burgemeester en wet houders toestemming gekregen, om Zóndag 21 april tussen 11.00 en 16.00 uur een Open Dag te houden op hét speelterrein van de vereniging aan de Gemshoorn. Op 14 april is "Natuur in de lengte" het onderwerp van de maandelijkse wan deling die IVN-Eemland organiseert op het Soesterhoogt. Dit startpunt is ge legen aan de verbindingsweg tussen sta tion Soestduinen en het vliegveld Soes terberg, en bereikbaar met CN-lijn 73. We starten zoals gebruikelijk om 14.00 uur. We hebben hier te doen met een zeer variabel landschap dat nogal heuvel achtig van aard is. Meest pure zand grond, reden waarom delen van het ter rein afgegraven worden ten behoeve van de bouw en wegenaanleg. Welis waar berust op de afgravers de verplich ting tot herbeplanting, maar de oor spronkelijke toestand is toch verre te verkiezen boven dit tamelijk steriele re sultaat. Gelukkig is er nu nog voldoende over voor een interessante wandeling. Vele planten staan al volop in bloei, sommige zeer uitbundig en andere zeer beschei den. Vroege vogels zitten al op de eie ren, maar late vogels komen pas nu uit hun overwinteringsgebied terug. Er valt dus volop te genieten van deze zeer Ne derlandse natuur. Het nabijgelegen vliegveld houdt zich 's zondags meestal rustig en ook een enkel zweefvliegtuig boven uw hoofd maakt geen lawaai. Dus alles bijeen een goede reden om mee te wandelen. Informatie (van 17.30-19.30 uur): tel 24701. Tijdens zijn vakantie is een 38-jarige bewoner van de Haverweerd veel spul len kwijtgeraakt. Deze werden gestolen uit de kelderbox onder zijn flat. Er wer den twee skijacks, een tennistas met drie rackets, een trainingspak en tennis schoenen, samen ter waarde van 1080 gulden, 150 Ip's, een koffiezetapparaat, een complete hengeluitrusting ter waarde van duizend gulden en diverse cosmètica-artikelen, die hij voor zijn beroep daar had opgeslagen, ter waarde van 750 gulden gestolen. De diefstal werd gepleegd tussen 26 en 28 maart. Een goeie stoel is een vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen een stootje. Zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR Aan liet begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Vijf Soester jongemannen, keurig in de kleren, met hun fietsen op de foto. Eind jaren twintig, is de indicatie, maar mis schien zijn er nog wel lezers die precies weten te vertellen bij welke gelegenheid dit vijftal zo stond opgesteld, en waar het was - al lijkt ons dat laatste niet echt van belang. Zolang het maar Soest was, natuurlijk! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Soest mocht in het verleden al nie mopperen waar het ging om de keuzt uit sportieve kleding en sportaccessoi- res bij Active Sports Nic van Dam. Wi< echter nu de winkel aan de Van Wee destraat binnenstapt, gelooft zijn oger niet. De rigoureuze ommezwaai, waar bij de modeschoenen uit het assorti ment verdwenen, was wellicht jammei voor het schoenenminnend publiek Maar dat 'bezwaar' is als sneeuw vooi de zon verdwenen nu het fantastisch! resultaat duidelijk is: ruim 650 vier kante meter aan kleurige sport- er vrijetijdsartikelen. Nic van Dam: "Waar het gaat om vrijetijdsbesteding en sport, kan men eigenlijk niet meei om ons heen." In oktober kondigde Nic van Dam a aan de zaken groot te zullen gaan aan pakken. Modeschoenen en sportartike len waren twee specialisaties die elkaa: niet goed verdroegen, "'s Avonds on half twaalf zocht ik rode hooggehakt» pumps uit en de volgende ochtenc stond ik ski's in te kopen. Het assorti ment was gewoon te breed," vertelt ei genaar Nic van Dam. De knoop werc

Soester Courant | 1991 | | pagina 8