"li. i te men rnjs voor landelijke Midden-Oosten-vraagstuk centraal bij jubilerende Vrouwen voor Vrede Soest Prijsuitreiking paasaktie Vial cd-video Super-slagers goed voor ruim 227 kilo O ND-, Soester mevrouw puzzelactie Holdtgrefe in Corolla Hatchback 1.3 'Sport' fl. 25.295, VERLOVEN of TROUWEN? Oproep tot actie voor mensenrechten in Israël ^iWEERD Inbraak woningen Yaleriaanstraat Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING N. J. KONIJN Twee miljoen is onverteerbaar! Eenmaal per maand in Dorpshuis Oproep aan alleenstaanden (35+) in Soesterberg Geluidswal Koningsweg Nieuwe cursussen in De Tuin Amerikaanse lerares op Baarnsch Lyceum Deze week de kaasafdeling centraal bij Super van Doorn Uitreiking naaimachine bij firma Van Huijsteden Vrouw springt uit het raam voor inbrekers... TELEFOON 02155 - 2 14 33 lart met een I therming," la refe uit Soest. londerdag 02155-10304 9.00 »ot 16.30 WOENSDAG jw persoonlijke woon- perfect gerealiseerd i vyorden,. en prijzen. Uw voordeel fl. 950,-, PAGINA 17 Heel wat "vredesvrouwen" van het eerste (en latere) uur woonden vorige donderdag in Honsbergen de discus sie-avond bij die Vrouwen voor Vrede had georganiseerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Ondanks het - met opzet - meer serieuze dan feeste lijke karakter was de bijeenkomst toch ook een genoeglijk weerzien van tien tallen vrouwen, die zich in Soest in de afgelopen jaren hebben ingezet voor de bewustwording van de vraagstuk ken van oorlog, onrecht en armoede. Bij de "historie" van de Soester vredes vrouwen werd niet lang stilgestaan. Ge spreksleidster Ria Schulte somde een aantal mijlpalen op en de aanwezigen konden verder een blik werpen op de annalen die de voorafgaande jaren - met foto's en kranteknipsels - op een aantal wandpanelen in beeld brachten, maar de hoofdmoot van de discussie was toch een gedachtenwisseling over een hoogst actueel thema: de ontwikke lingen in het Midden-Oosten sinds de Golf-oorlog. Over de achtergronden daarvan kwam een panel aan het woord, bestaande uit Maaike van der Velden, Laila Jaffar en Jet Kraemer, die elk vanuit een bijzondere betrokken heid hun licht over dat thema lieten schijnen. Maaike van der Velden vertelde o.a. over de ervaringen van de groep Con tact-Golf, die tijdens de aanloop tot de oorlog in Irak was geweest. Motief daarvoor was de behoefte om in de al gemene verwarring en apathie een posi tieve daad te stellen. Ze had een uit Bagdad meegenomen kaars bij zich, waaraan symbolisch een andere kaars werd ontstoken als een teken van hoop, ook voor de bevolking van Irak. Laila Jaffar, voorzitter van de stichting Joods-Palestijnse dialoog, hield een in drukwekkend pleidooi voor een andere benadering van het Palestijnse vraag stuk. "Nederlanders moeten ook eens moeite doen om de problematiek te zien vanuit een andere optiek. De men sen in het Midden-Oosten hebben im mers hun eigen 'bagage', en daarin zit o.a. een heel stuk koloniale geschiede nis. Engeland en Frankrijk trokken de grenzen in het Midden-Oosten; zij ves tigden de koningshuizen en de politieke sytemen, die nu tijdbommen blijken te zijn, en verdeelden het gebied uit eigen belang in een paar rijke landen met wei nig inwoners en een paar arme landen met veel inwoners." Argwaan Jaffar schetste de algemene argwaan ten opzichte van het Westen. De Ver enigde Staten en Engeland worden, met hun verdeel-en-heers-spelletjes, geenszins als neutraal beschouwd en het optreden onder de vlag van de Ver enigde Naties is "een truc die de men sen in het Midden-Oosten al lang ken nen." 'De in het Westen gevoelde dreiging van de oprukkende islam wordt in het Mid den-Oosten volstrekt niet begrepen, al dus Jaffar, en vooral niet als men het westers-christelijke optreden door de eeuwen heen in ogenschouw neemt, met zijn kruistochten, missie en zen ding, die ook in Nederland vaak ge makshalve maar vergeten worden. Jet Kraemer, emancipatie-secretaris van het ICCO, vertelde over haar ont moetingen met o.a. Arabische christe nen. Volgens haar gaat het in het Mid den-Oosten eerder om identiteit dan om nationaliteit en staan politiek en re ligie daar veel dichter bij elkaar dan in het Westen. Zij waarschuwde voor de desastreuze gevolgen van de algemene Nederlandse identificatie met Israël - dat heel wat anders is dan het Israël- van-de-bijbel - die mede onder invloed van het schuldgevoel na de Tweede Wereldoorlog de vrede in de weg staat. In de discussie wees Jet Kraemer vooral op het gevaar van toenemende "theo- cratisering" in het Midden-Oosten. Zij riep daarom op tot solidariteit met de Palestijnen, eigenlijk het enige volk in de regio met een redelijk seculiere en democratische structuur. De strijd voor de bevrijding daar moet volgens haar hand in hand gaan met de eigen bevrij ding van onderdrukte mensen in het Westen. V.l.n.r. Ria Schutte, Laila Jaffar, Maaike v.d. Velden en Jet Kraemer. Kansen Laila Jaffar onderstreepte het verschil tussen de publieke opinie in het Mid den-Oosten en de officiële standpunten van de regeringen. Volgens haar heeft de Golfoorlog weinig nieuws gebracht in de relatie Israël-Palestijnen. "De kansen die de Palestijnen nu zoge naamd hebben verspeeld hadden ze voor de oorlog óók niet..." Ze was ui terst sceptisch over de nieuwe vredes plannen, omdat Israël bepaalt door wie de Palestijnen zich moeten laten verte genwoordigen en over een eigen staat niet gesproken mag worden, terwijl dat juist het doel van de Intifada is. Verder hekelde ze de Israëlische onder drukking in de bezette gebieden, die (in termen van de Apartheid) hoogstens een soort "thuisland" zijn. Volgens Jaf far kan Israël nauwelijks een democra tie worden genoemd - "Wat zegt dat als je zó met mensenrechten omgaat?" - en zij deed een bewogen oproep om juist daarvoor in actie te komen. "Wat de meeste haat veroorzaakt moet het eerst worden aangepakt: de martelingen, de gevangenneming zonder vonnis, de on menselijke behandeling van Palestijnse jongeren, daar moeten we vooral vanuit Nederland hard tegen protesteren." SOESTER COURANT I SOÊSTERBERGSESIRAAT36 - SOESf 1UET02I5V11991 17 APRIL 1991 Veel leuke reacties viel cd-videoshop Vial ten deel tijdens de paasactie. Deze actie werd afgelopen zaterdag afgeslo ten. De cruciale vraag in deze wedstrijd was, wanneer de cd-videoshop voor het eerst op het huidige adres werd geopend. Weinig mensen bleken zich die datum nog te kunnen herinneren, maar toch zat een aantal dicht bij de juiste datum, 1 november 1988. Vier prijswinnaars kregen hun prijs overhandigd. De hoofdprijs was voor Freek Bakhuizen. Hij kreeg een reus achtige opblaasbare duikboot van maar liefst twee meter lang. Omdat hij zelf niet bij de prijsuitreiking aanwezig kon zijn, nam zijn zusje Jacqueline de prijs in ont vangst. Cadeaubonnen van 25 gulden waren er voor Ries Logtenstein niet de oud-wethouder, wel familie), Peter de Brauwer en Ellen Jonker. In de nacht van vorige week woensdag op donderdag werd er ingebroken in een woning aan de Valeriaanstraat. Er werd een televisie gestolen. De dief kwam binnen via de garagedeur. De 32- jarige bewoonster deed aangifte. Ook in de nacht van zondag op maan dag werd er in een woning aan de Vale riaanstraat ingebroken. De 62-jarige bewoner deed aangifte van de diefstal van zijn videorecorder. Ook hier ver schafte de garagedeur de dief toegang tot de woning. (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu kredieten. Administratie- Financieringskantoor De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 -1 26 71 Ned. Lever Darm Stichting Nederland telt bijna twee miljoen mensen die problemen hebben met het spijsverteringsstelsel, Ten gevolge van een ziekte of een aangeboren af wijking, tijdelijk of levenslang. Som migen ervaren dit slechts als hinderlijk of pijnlijk, maar voor velen is het le vensbedreigend! Voorbeelden?: darmkanker, leverziek te, maagzweer, galstenen, chronische darmontsteking, spastische darm, etc. Over de oorzaken is nog veel te weinig bekend. Een behandeling die het pro bleem oplost is er vaak niet. Weten schappelijk onderzoek is nodig om er achter te komen wat de oorzaak is van een falend spijsverteringsstelsel. Van overheidswege is slechts een be perkt bedrag daarvoor beschikbaar. De Lever Darm Stichting brengt geld bij een om meer onderzoek mogelijk te maken en voorlichting en preventie te geven. Dit doet zij o.a. door een jaarlijks te houden collecte, waarvoor helaas te weinig collectanten beschikbaar zijn. Wie bereid en in staat is om in de week van 29 april t/m 4 mei een enkel uurtje te helpen met de collecte kan contact opnemen met Annet Stolze, tel. 02155- 23334, of Xtie Limburg, tel. 02155- 15323. Het Dorpshuis Soesterberg doet een oproep aan mensen, die eenmaal per maand gezamenlijk met het Dorpshuis een gezelligheidsavond willen organi seren, maar ook andere activiteiten, speciaal voor ongebonden mensen vanaf 35 jaar. Veel alleenstaanden zijn eenzaam. Ie der mens heeft behoefte aan vriend schap, troost, complimenten, warmte en het delen van dingen die zich in het leven voordoen. Ook veel ouderen zijn eenzaam. Het Dorpshuis heeft nu het initiatief genomen om mensen uit dat isolement te halen. Er zijn wellicht mensen die zich nu alleen voelen en daardoor opleven. Sociale kontakten zijn belangrijk. Hoe wel er vandaag de dag meer alleen staanden zijn dan vroeger worden ze door de samenleving nog vaak als "zon derling" beschouwd. Ze horen er niet echt bij en worden zelden bij echtparen uitgenodigd, wellicht omdat ze als een bedreiging voor het huwelijk worden gezien. Alleenstaande vrouwen onder nemen in het algemeen meer dan al leenstaande mannen - je belt sneller een vriendin als je .problemen hgtjt, maar een man doet dat niet zo gauw, die zit emotioneel wat anders in elkaar dan een vrouw. Het Dorpshuis wil een werkgroep vor men die gezamenlijk, naar behoefte, ac tiviteiten gaat ontplooien die voor ie dereen betaalbaar zijn of niets kosten. Uitgangspunt is: eenmaal per maand, op vrijdagavond, in het Dorpshuis, met daarnaast allerlei activiteiten daarbui ten, maar zeker geen "partnerbeurs" of "praatgroep". Vriendschap en activi teiten zullen hoog in het vaandel staan. De kracht van de club zal moeten be staan in een goede organisatie en een actieve werkgroep. Gedacht wordt aan de volgende activiteiten: thema-avond en, dia's, film, klaveijaseen, sjoelen, bil jarten, koffieconcerten, dansen, mu ziek, wandelingen, sauna, bowlen, uit eten gaan, tv-opnamen, sinterklaas, kerst, oudejaarsparty, kroegentocht, bezoek aan musea, kastelen, etc. Mensen die zich aangesproken voelen en aan de geschetste voorwaarden Vol doen, kunnen kontakt opnemen met de Stichting Dorpshuis Soesterberg, Henk Appeldoorn, postbus 75, 3769 ZH Soesterberg, tel. 03463-51975 (na 18.00 uur). De gemeente is begonnen met de voor bereidingen voor de aanleg van een vol gend gedeelte van de geluidswal tussen de nieuwe woonwijk Klein Engendaal en de Koningsweg. Het betreft het ge deelte tussen de autosloperij en de Nieuweweg. Eerst wordt een sleuf ge graven, waaruit zand wordt ontgraven. Dat zand wordt gebruikt voor de aanleg van de straten Winterkoning en Goud vink in plan Klein Engendaal. De sleuf wordt daarna opgevuld met stobben van ter plaatse gerooide bomen en op gevuld met schone grond uit de omge ving. In het Soesterbergse restaurant De Tuin wordt in de maand mei weer een tweetal leuke, creatieve cursussen georganiseerd. Er wordt een cursus bloemenkleed beschilderen en een cursus beren maken gegeven. In de cursus bloemenkleed beschilde ren leert men van cursusleidster Miep Kok hoe men met kleurige tekeningen van eengewoon tafelkleed een zeer bij zonder kunstwerkje kan maken. Miep Kok houdt zich al tien jaar met het be schilderen van stof bezig. De resultaten zijn prachtig en de onderwerpen soms onverwacht. Wat te denken van een ta felkleed, beschilderd met hetzelfde mo tief als het servies? Men kan de cursus volgen op donder dag 23, vrijdag 24 of maandag 27 mei. De cursus duurt van 9.30 uur tot 16.30 uur. De workshop kost, inclusief mate riaal, koffie, een lunch met wijn en thee, 125 gulden. Opgeven kan bij Miep Kok in Alphen aan de Rijn, tel. 01720 - 21294. Ook in mei wordt de cursus beren ma ken gegeven. Op zaterdag 4, maandag 6 of zaterdag 11 mei. organiseert Anneke Vestering in samenwerking met Marij ke Oor een unieke berenworkshop. Op deze eendagsworkshop leert men van Marijke Oor een prachtige replica beei 'maken. De cursus duurt van 9.30 tol 16.30 uur en kost, weer inclusief koffie, lunch met wijn, thee en materiaal 150 gulden. Voor deze cursus kan men zich opgeven bij Atelier Het Oortje, M.Ê. Oor, Zuideinde 42, 2421 AK Nieuw koop. Op maandag 22 april wordt op Het Baarnsch Lyceum de jaarlijkse leden vergadering van de Vereniging Het Baarnsch Lyceum gehouden. Daarbij zal een bijzondere spreker te horen zijn, nl. mrs. E.M. Wojtyla, een Ameri kaanse lerares, die aan het lyceum En gelse en Amerikaanse taal en letter kunde doceert in het kader van een uitwisselingsproject. Het belooft een interessante lezing te worden, waarin mrs. Wojtyla zal ingaan op haar ervaringen met de Nederlandse cultuur en het Nederlandse onderwijs. Opvallend voor haar zijn o.a. de ver schillen tussen het huishouden en de maatschappelijke contacten in Neder land en Amerika. Ook vergelijkt ze de betrokkenheid en creativiteit van leer lingen in beide landen. Twee aspecten van de Nederlandse cultuur zal zij zeker straks in Amerika gaan introduceren: artistieke wedstrijden tussen scholen en de moderne Nederlandse literatuur. De bijeenkomst is voor iedereen toe- gankejijk en begint om 20.00 uur in de kantine van het lyceum. UfTIE EN EEN SPECIALE MEER^ IUSTING VOOR VFEL MINDER enmaat 175/70 SR 13 volledige wielp|atei) nteller 3-spaaksstuurvviel bestuurders- n hoogte verstelbaar speciale sportieve ing accentbies in bumpers en flankbescher- bumpers in de kleur van de carrosserie Foto: Goos van der Wilt. Mevrouw Holdtgrefe (m.) won een Bernina naaimachine. Foto: Goos van der Wilt. vijf prijswinnaressen uit de regio deze zaak met een prachtige machine verla ten. Mevrouw J. Holdtgrefe vindt het heel leuk dat ze een prijs gewonnen heeft, al leen met de naaimachine zelf is ze niet zo blij: van zelf kleding of andere zaken maken geeft ze toe geen kaas gegeten te hebben. Ze had eigenlijk liever de waar de van de naaimachine, ongeveer ze ventienhonderd gulden, in klinkende munt gewonnen. Haar schoondochter, mevrouw C. Holdtgrefe uit Leusden, is n 6 jaar carrosseriegarantie. Conform de Toyota-l eringskosten. Wijzigingen in prijs en uitvoering voorbehoudt, LËR D 1n F~ Hoeveel wegen deze slagers? Dat was de vraag die vorige week veel Soesters bezighield. De slagers van Super van Doom hebben het geweten. De hele week werden zij gekeurd, bekeken en met de ogen gewogen. "Zelfs als ik rustig in de tuin zat, kreeg ik nog op- TELEFOON 02155 - 1 2331 arador interieursysteem 1 nu bekijken bij Schip- en unieke kombinatie :astwanden, plafond- indpanelen. Alles sluit caar aan zodat u een >nieus beeld krijgt in n, woon- of slaap- Parador is leverbaar ïrse houtsoorten maar i modern wit gelakt, steem dat helemaal op can worden gemaakt, jw persoonlijke woon- merkingen zoals 'werk niet te hard hoor, dan val je te veel af," aldus chef slagerij J. van Doorn. Dat de actie een groot succes was, mag inmiddels dui- delijk zijn. En voor iedereen die het al tijd al heeft willen weten: het slager- strio bleek zaterdagmiddag samen 227 kilo en 700 gram te wegen. ErSüyvamen meer dan duizend inzen dingen binnen. Van de velen die een gokje waagden, bleek er een aantal ake lig dicht in de buurt te zitten. Sommigen sloegen de plank echter volledig mis. Er zaten oplossingen bij die varieerden van iets meer dan honderd kilo (triest, voor drie de slagers samen...) tot meer dan driehonderd kilo. Eén inzender had het gewicht op 78 gram na goed geraden. Deze zat net iets te hoog. Van de tien beste inzenders zat degene die er het veilt vanaf zat 620 gram te laag. Helgrootste probleem bleken de deel nemers te hebben met het gewicht van bedenker van deze actie slager Gert van Trigt. Hij werd vaak te licht geschat. J. va®3oorn: "De meeste mensen waren ervan overtuigd dat ik de zwaarste was. Malar ik had allang in de gaten dat ze dat helemaal verkeerd zagen." Gert van Trigt woog namelijk bijna tien kilo meer danfeijn chef: bij Van Doorn kwam het Dé politie werd in de nacht van vrijdag op* zaterdag gewaarschuwd door een bJbonster van de Gemini in Soester berg. Ze was wakker geworden van de telefoon en daarvan zo geschrokken, dat ze meende dat inbrekers zich in haar huis ophielden en van de telefoon ge- ^Hsk maakten. Ze besloot te vluchten jjrong uit het slaapkamerraam op de Bte verdieping. Gelukkig liep ze ifbij geen letsel op. Bij de buren wam ze enigszins op verhaal. De poli- jham een kijkje in haar huis, maar pekte dat er niets aan de hand was. ruim twintig jaar puzzelt ze trouw en nog nooit heeft ze iets gewon- Nu is haar voor het eerst een grote ten deel gevallen. "En in dezelfde win ik ook nog eens een heerlijke met een loterij van de dierenbe- lacht mevrouw J. Holdt- Zij deed in maart mee 1 de puzzelactie voor gehandicapten de Telegraaf en mocht afgelopen een luxe Bernina naaima- ne in ontvangst nemen bij de Soes- firma Van Huijsteden, die er nog i bloemetje bij deed. e firma Van Huijsteden is al vaker ingewezen om een prijs uit te reiken, e ^fgelopen anderhalf jaar hebben al wijzertje niet verder dan 73,6 kilo, ter wijl de wijzer bij Van Trigt pas bij 83 kilo stilhield. Collega Kees van de Heuvel maakte de 227,7 kilo met zijn 71,1 kilo vol. De tien prijswinnaars, die allemaal een heerlijke rollade ter waarde van 25 gul den hebben gewonnen, zijn: Anja (ach ternaam onleesbaar)-Akkerweg 12, Van Kooij-Zonnedauw 43, Van Opho- yen-Gerrits-Eigendomweg 28, Lim- beek-Harperpad 39, Prinsenberg-In- singererf 2, Van Gent-Van de Weijden- straat 43, Buising-Gerrit van de Veen- straat 65, Van 't Klooster-Wiardi Beck- manstraat 287, Van Essen-van de Broek-Wiardi Beckmanstraat 227, Van der Haar-Gerrit van de Veenstraat 101. Deze mensen kunnen hun prijs deze week bij de slagerij ophalen. Kaas in de kijker De komende week staat bij Super van Doom de kaasafdeling in de kijker in het kader van de landelijke verscam pagne. Super van Doorn heeft een enorm uitgebreid kaasassortiment te bieden. Hollandse en buitenlandse ka zen in alle soorten, maten, smaken en samenstellingen. Met name buiten landse kazen worden steeds populair der en krijgen meer en meer een plekje aan de ontbijt- of lunchtafel. Maar ook een dessert op z'n Frans, een kaaspla teau, een ovenschotel of salade zijn ter reinen waarop kaas steeds meer terrein wint. In de komende week, die loopt van woensdag tot en met dinsdag, wordt er De slagers van Super van Doorn stap ten zaterdag op de weegschaal. Foto: Goos van der Wilt. bij Super van Doorn meer aandacht dan normaal aan de kaasafdeling besteed. Een aantal kaassoorten is in de aanbie ding. Een kilo Goudse jong belegen kost deze week bijvoorbeeld maar 8 gulden 98. Daarnaast zijn er ook veel leuke aanbiedingen in buitenlandse ka zen, zodat men deze eens voordelig kan proberen. Moutardier, een pittige mos terdkaas, of Maaslander, of verse kaas met ananas of een pikante Danish blue zijn deze week extra voordelig. In de folder van Super van Doorn treft men bovendien allerlei recepten met kaas aan. Een aantal kaassoorten wordt extra in het zonnetje gezet. Zo is er op vrijdag een demonstratie van minder vette en minder zoute kazen. Anders dan veel mensen denken, is er in deze categorie zoveel heerlijks te vinden, dat een vet- of zoutarm dieet geen straf meer is. Bij Super van Doorn heeft men veel keuze uit dit soort kazen. Op zaterdag is er een demonstratie waarin de Leerdammer gatenkaas cen traal staat, samen met enkele Hollandse kruidenkazen. Want naast de bekende jonge, belegen en oude kazen, zijn er veel, vaak nog onbekende soorten, waarmee weer eens iets anders op tafel staat. En, misschien ten overvloede, proeven bij Super van Doorn mag na tuurlijk altijd al, maar zeker bij deze de monstratie^. STEENHOFFSTRAAT 53 - SOEST nu eigenlijk de winnaar, want zij mag de naaimachine van haar schoonmoeder hebben. Zij is wel bedreven op de ma chine en dus wel zeer gelukkig met de prijs. Mevrouw Holdtgrefe zelf hoopt een beetje op de hoofdprijs. 26 weken lang heeft ze meegepuzzelt in het landelijke dagblad en 26 weken lang heeft ze ook alle letters 'u' geteld. Wanneer ze dat aantal goed heeft, maakt ze kans op de hoofdprijs van honderdduizend gul den. "Wie weet...," zucht ze.

Soester Courant | 1991 | | pagina 17