P o Rooi( ijf NEWO epler IDE komt mdeerp 3OE0! artfóhoch I°OR- en ULES inho«fb« iade Soest 02155-27123 Etsen en edelsmeedkunst in Zonnegloren Galerie Anna Paulownahuis presenteert 'eigen' kunstenaars in Sonsbeek Arnhem Polo de Haas en Leoni Jansen in C-drie SCHOOL jege vogels naar teel Groeneveld Bevrijdingsconcert Soester Muziek Gezelschap Expositie van Antonia Lissmann en Joyce van Bruggen Nieuwe expositie: gouaches van Chiel Vluggen mei Opel Kadett gestolen Soest Bazar/rommelmarkt Van Arkel-Instituut i/rijwilligers akature Bank Theateravond en modeshow Derde-Wereld Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Boeddhisme Bellissima Concert kamerorkest Musica Montana PAGINA I WOENSDAG 17 APRIL 1991 Cultureel Creatief Centrum SOESTER COURANT PAGINA 19 URN BUNSCHOTEN aat2 - Soest - Tel. 02155 -1 90 g. tm, beige10.950,. ;m, wit11.750,. m, d. blauw9.950. 'it15.950/ aod16.950,. km, blauw15.950,. es'15.950,- 5 km, wit23.950,. 50 km, grijs met19.950- I00 km, groen met17.950. 9.950 km, wit 17.500/ Dlauwmet28.500,- net29.500,- 0 km, zwart met43.500 - ende werkzaamheden voor u: Schade herstel Schade expertise Spuitwerkzaamheden Glasservice Lassen (b.v. t.b.v. apkj om voor adviezen. KOPEN OF EEN 'E JUISTE PRIJS? BELLEN NA 17.00 UUR OOK cheaspekten VOOR n spuitwerk BEDRIJVEN 155 - 1 93 16 SOEST 'n FOCWA Garantiebedrijf. eherstelbedrijven die een vol Drieksgarantie c ie alles voorr een Tel. 02155-18600 Expositie Tot en met eind april is in de expositie ruimte en het witte café van C-drie de fototentoonstelling van Fotogroep Soest te'bezichtigen. Prachtige zwart/ wit foto's met de thema's: natuurland schappen, architektuur, straatartiesten, portretten, etc. zijn te bewonderen. In kleur zijn twee portretten van een Thais meisje en een indiaan al gelijk bij de in gang Öe aandachttrekkers. Bijna alle le den van de Fotogroep Soest hebben een B.M.K. (Bondsmeesterklasse)-titel ontvangen, wat al een heleboel zegt over de kwaliteit die de leden bezitten. De fototentoonstelling is gratis te be zichtigen op werkdagen van 8.30 - 17.00 uur en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdagvan 15.00-23.00 uur. Zondag gesloten. Theater Tine Ruysschaert Donderdag 18 april is Tine Ruysschaert te zien met haar voorstelling "De legen de van Tijl Uylenspiegel". Tine zag in "La legende d'Ulenspiegel" allerlei pa rallellen met wat er vandaag de dag nog overal gaande is. Oorlog en collabora tie, [Verdrukking, terreur en de schreeuw om vrijheid. In deze voorstel ling wil ze de parrallellen niet in de verf zetten, maar hoopt het publiek er wel wat van ziet. De tekst is vol humor en slimmigheid, maar ook bitterheid, ver zet en tederheid komen naar voren. In sappig Vlaams brengt Tine op muziek van Dirk Brosse liederen ten gehore. Een vorstelling om niet te missen, de aanvang is om 20.30 uur en de toegang is f 12,50 voor CJP/Pas 65 houders f10,00. Kinderbios Als dfeluiting van het seizoen worden op vrijdagmiddag 19 april een heleboel tekenfilms achter elkaar gedraaid. Fi guren! zoals: Bugs Bunny, Woody WooBpecker, Mighty Mouse en Felix de kat zullen op het scherm te zien zijn. De tekenfilparade begint om 15.45 uur en islgeschikt voor alle leeftijden. De film duurt 70 minuten. Toegang f 2,50. Jazz Als laatste jazz-optreden is op zondag 28 april het Polo de Haas en het Leoni Jansen Kwartet te zien. Niet alleen jazz, maar ik minimaal musig Spaanse volks muziek en kleine thema's van Polo de Haas klinkt door de muziek heen. Aan vang 15.00 uur en de toegang is gratis. naderingen en/of lussen ^®vergadering of cursus houden bij Grdrie? Jazeker!! Steeds vaker wordt kleine en middelgrote vergaderin- gën en cursussen gebruik gemaakt van éffiivan de zalen van C-drie. C-drie is overbekende accommodatie in Soest en omgeving, die iedereen weet te ten en waar ruime parkeervoorzie- ïn zijn. Audjpvisuele middelen zijn aanwezig. Verder zijn er uitste le horeca voorzieningen voor bij-, rbeeld een kopje koffie of fris- kje, maar ook voor een eenvoudige of... En wat dacht u ervan om uw idering even te "onderbreken" om ïurtje te bowlen op een van onze bowlingbanen? Vergaderen voor «redelijke prijs kan nog bij C-drie. fl^Brmeert u eens naar de mogelijkhe den. Onze horeca-manager is graag tot rBRÏere informatie bereid. 1$ordt verwacht: april: Theater: Tine Ruysschaert |"De legende van Tijl Uylenspie- Spril: Kinderbios: Tekenfilmparade j)ril: Jazz: Polo de Haas en het Leo- [hnsen kwartet. memorie: ie is op werkdagen geopend van 9.30 J&2.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en «19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van gÖO tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie sloten. ■drie is te vinden aan de Willaertstraat £3766 CP in Soest en telefonisch te be- iken onder tel. 02155-22188. Traditiegetrouw iedere laatste zondag Üh de maand, dus ook 28 april, is het ffiedrinken met de boswachter in iteel Groeneveld. let kan dan over van alles gaan. De wachter vertelt, beantwoordt vra- en legt uit. Éénmaal per jaar nodigt n belangstellenden op zondagochtend •eg uit. Deze zondagochtend om 10 uur bij Kasteel Groeneveld. Een ite "Vroege Vogels Wandeling", ge lid door een ontbijt, ien groot aantal extra (tijdelijke) bos wachters, leden van de Vogelwerkgroep |t Gooi, voeren de wandelaars door de ossen en het park van Kasteel Groene- fld. Een keur van vogels treedt voor u p. Maar wie zingt wat? En waar woont die wie? Ja, de specht, die is heel her kenbaar, maar al hoor je hem, je weet liet waar hij zit, dat wordt al moeilijker. Se gidsen helpen u zoeken naar kool- Bezen, pimpelmezen, kuifmezen, aartmezen en buidelmezen, om nog Jaar te zwijgen van alle andere soorten die hun opwachting maken, voege Vogels-wandeling met de bos wachter, Kasteel Groeneveld. Zondag- fchtend 28 april, aanvang: 6.00 uur. wandeling gratis. Voor ontbijt reserve- In 02154-21192. !iet "Soester Muziek Gezelschap" ver borgt evenals voorgaande jaren een be vrijdingsconcert op zondag 5 mei. Aan dit concert wordt medewerking ver leend door de Soester Accordeonver eniging "Animato". Het concert vindt plaats in dienstencentrum "De Vijver hof' (Overhees) en vangt aan om 15.00 r. De toegang is gratis. In Zonnegloren is van 22 april tot en met 3 juni een expositie te zien van een Amerikaanse én een Nederlandse kunstenares. Antonia Lissmann stelt etsen tentoon en Joyce van Bruggen brengt haar edelsmeedkunst onder de aandacht van de bezoekers van het zie kenhuis. Antonia Lissmann (1943) begon haar rijk-geschakeerde loopbaan als decor schilderes bij dé toenmalige Nederland se Comedie in Amsterdam. In de avonduren werd de kennis van de prak tijk theoretisch onderbouwd met een opleiding aan de Rietveld Academie, eveneens te Amsterdam. Deze studie werd voortijdig afgebroken, omdat zij in 1960 de kans kreeg haar talenten in Amerika verder te ontwikkelen. In 1967 werd New York als thuisbasis in gewisseld voor achtereenvolgens Am sterdam, Parijs en Brussel. In Brussel werd de tijd en energie gevonden de destijds afgebroken studie aan de Riet veld Academie voort te zetten, maar nu aan de Belgische Academie van Schone Kunsten. Deze studie werd in 1979 met succes afgerond. Daarna keerde zij te rug naar Amerika, waar zij zich in korte tijd een vaste plaats verwierf in de kunstminnende periferie van New Yprk. Antonia werd al in eén vroeg stadium gefascineerd door het lijnenspel van Mondriaan, dat in combinatie met haar sterk ontwikkelde gevoel voor orde en discipline haar kunstuitingen beïn vloedde. Heldere tegenstellingen van zwart en wit, worden uitgebeeld door het gekozen onderwerp te herleiden tot enkelvoudige lijnen en vlakken. Resul taat is een verfrissende kijk op alledaag se dingen. Joyce van Bruggen, kunstenares uit Maarssen, exposeert in de vitrine van het ziekenhuis Zonnegloren te Soest sieraden van zilver, alpaca, messing en koper, door haar zelf omschreven als "experimentele edelsmeedkunst". De ze ex-kleuterleidster begon in 1982 - na een ingrijpende gebeurtenis in haar le ven - aan een nieuwe uitdaging. De wij ze waarop zij geheel naar eigen inzicht de edelsmeedkunst beoefent, heeft haar leven een nieuwe dimensie gegeven. Ze maakt kunstwerkjes van metaal, waaraan soms een halfedelsteen wordt toegevoegd. Bij het ontwerpen en ver vaardigen hiervan laat ze zich leiden door haar gevoel en een grenzeloze fan tasie. Dit levert naast zeer speelse ook romantische sieraden op. "Het gaat erom te ontdekken watje al lemaal met metaal kunt doen," aldus Joyce. Haar werkwijze typeert ze als volgt: "Ik schilder als het ware met zaag, vijl, pons, hamer, vlam en diamantstift; ik laat het maar komen." Het gaat uitstekend met de Soester ga lerie Anna Paulownahuis. Met grote regelmaat worden er aan de Burge meester Grothestraat nieuwe exposi ties van eigentijdse beeldende kunst gepresenteerd, die in de groeiende kring van kenners en liefhebbers sterk de aandacht trekken. De galeriehou ders Carla en Katrien Kroes en Ton Paauw richten zich met succes op meer dan plaatselijke bekendheid. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de eervolle uitnodiging voor een expositie in Sons beek, het "International Art Centre" in Arnhem. Daar is de galerie vanaf vol gende week woensdag 24 april present met haar "stal": de kunstenaars met wie het Anna Paulownahuis inmiddels een vruchtbare relatie heeft opgebouwd door werk van hen tentoon te stellen of Jeverkopen.D^galerieJieeftjji deafgt lopen jaren een uitstekende reputaie opgebouwd, omdat ze haar nek durft uit te steken, ook voor kunst die mis schien nog niet overal erg gemakkelijk wordt geaccepteerd, maar die kenmer kend is voor nieuwe ontwikkelingen in de beeldende kunst. Een voorbeeld van dat laatste is het werk van Godelief Smulders, die vorig jaar in Soest de aandacht trok met haar "ei" dat, opgetrokken uit wilgetenen, een aantal maanden in de voortuin van het Anna Paulownahuis te bewonderen was. Godelief Smulders is inmiddels uitgenodigd voor een kunstwerk op de Nederlandse Onderwijs Tentoonstel ling, waar ze een stand verzorgt op on geveer dezelfde wijze als het beroemde ei. Ilse Blommenstein e.a. De Soester galerie is met het werk van zes van haar kunstenaars in Sonsbeek vertegenwoordigd. Het betreft schilde rijen van de Soester beeldend kunste nares Ilse Blommenstein (die overigens in september een eigen expositie in het Anna Paulownahuis heeft), schilderij en van Hans Giesen, beelden van Hans van Lunteren, groot grafiek van Mariek Oltheten, collages en schilderijen van Maggy Voorsluijs, en kleuretsen van Rolf Weijburg. De expositie wordt op 27 april om 20.00 uur in aanwezigheid van de kun stenaars geopend en is daar te bezichti gen tot en met 20 mei, woensdag tm vrijdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur en op afspraak. Het Sonsbeek In ternational Art Centre is gelegen in Park Sonsbeek, Tellegenlaan 3, in Arn hem. Sonsbeek heeft intussen een we reldfaam opgebouwd als museum en galerie, met veel schilderijen maar vooral ook beeldhouwwerk. Voor de galeriehouders is het extra aar dig om hun werkjuist in Arnhem te pre senteren, waar oud-burgemeester Scholten nu de eerste burger is. Hij opende destijds in zijn Soester periode de galerie aan de Burgemeester Gro thestraat, waarbij hij een geruchtma kende visie op de beeldende kunst ven tileerde: die moest naar zijn smaak in de eerste plaats de volksgunst kunnen ver werven. De galeriehouders verwachten nu langs deze weg nog het nodige aan de kunstzinnige vorming van de oud-bur gemeester te kunnen bijdragen. Gouaches Inmiddels is ook in de galerie zelf een nieuwe expositie van start gegaan. Het betreft een aantal gouaches van Chiel Vluggen, die tot 19 mei a.s. te zien zul len zijn. Vluggen houdt zich bezig met het werken op papier (gouaches en te keningen), maar ook schilderijen, "om orde te scheppen in de veelheid van im pulsen, gedachten en gebeurtenissen" waarvan hij vindt dat ze moeten worden omgezet in voor hem hanterbare beel den. Hij beschouwt zijn werk als een andere werkelijkheid, een "nabeeld" van de realiteit, die wat het zichtbare betreft gecompliceerd is en in zijn totaliteit niet bruikbaar. "Het is voor mij van belang dat onderdeel van de werkelijkheid te verbeelden dat, ogenschijnlijk een de tail, het meest essentieel is," aldus de kunstenaar. "Het is daarbij noodzake lijk al producerend om de zaak heen te draaien, als een jager onj zijn prooi, om uiteindelijk zo dicht mogelijk bij de fas cinatie van de aanleiding te komen." Het werk van Chiel Vluggen is te be zichtigen in de galerie Anna Paulowna huis, Burgemeester Grothestraat 51, op dinsdag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uu, op zondag van 13.00-17.00 uur en vol gens afspraak (tel. 11563). jfS® m -gSm een nieuwe start. Dit was zonder "on draaglijke hoeveelheden electronica" die vroeger tot de wapenrusting be hoorden. Het Trio vond een nieuwe sound, maar tegelijkertijd begonnen ze steeds meer het gemis van een bassist te voelen. Nieuwe mogelijkheden open den zich door de komst van de bassist Egon Kracht. De muziek die het kwartet ten gehore brengt heeft een avontuurlijk karakter. Niet alleen jazz, maar ook minimal mu- sic, Spaanse volksmuziek en kleine the ma's van Polo de Haas klinken door de muziek heen. Voor luisteraars die niet in hokjes denken biedt de muziek span nende perspectieven. Er wordt veel geïmproviseerd, wat de verbindende factor van de muziek vormt. Leoni Jan sen vult alles aan met haar unieke en prachtige stem. Polo de Haas en Leoni Jansen,bèginnen om 15.00 uur te spelen. De toegang is gratis. Op zondag 28 april zal Polo de Haas en het Leoni Jansen Kwartet het laat ste jazz-optreden in C-drie bezorgen. Polo de Haas, Pierre Courbois en Leoni Jansen werken al sinds 1978 samen. Dit resulteerde in een succesvol optreden in het North Sea Jazz Festival ('82) en ver schillende tournees in het buitenland. Na een lange pauze gehouden te heb ben (tussen '83 en '86) maakte het Trio In de nacht van zondag op maandag werd de blauwe Opel Kadett van een 46-jarige bewoonster van Morane in Soesterberg gestolen. De auto stond ge parkeerd aan de Oude Tempellaan. Het kenteken is DY-22-DG. V Stichting Welzijnswerk Postbus 250-3760 AG Het Kruispunt Albert Cuyplaan 200, tel. 21987 Woensdag 24 april: Sokpoppen maken en ermee spelen. Voor kinderen van 4 tot 9 jaar. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten: geen. De Praatpaal Smitsweg 311, tel. 19546 Donderdag 18 april: Klaverjassen voor volwassenen. En tree: f 3,50. Tijd: 20.00 uur. Bloemsier- kunst voor volwassenen. Kosten: f 3,50. Tijd: 20.00 tot 21.30 uur. Deze aktivi- teiten zijn voor het laatst dit seizoen. Zaterdag 20 april: Bingo voor volwassenen. Met leuke prijzen! Zaal om 19.30 open. Woensdag 24 april: Instuif voor 4- tot 9-jarigen: vanmiddag gaan we een moederdagkadootje ma ken! Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten: f 1,00. Op zaterdag 8 juni wordt de jaarlijkse bazar/rommelmarkt weer gehouden op het terrein van het Van Arkel-Insti- tuut, van 9.00 tot 16.00 uur. Het inmid dels bij veel Soesters bekende festijn heeft dit jaar een extra feestelijk tintje: de Vereniging 's Heeren Loo, waarvan het Van Arkel-Instituut een onderdeel is, viert dit jaar haar 100-jarig bestaan. Vanwege dit jubileum worden er extra festiviteiten gehouden, waarbij ieder een van harte welkom is. De bazar/rommelmarkt zal een Indo nesisch tintje krijgen. Bij alle jubileum activiteiten wordt gedacht aan een pro ject voor verstandelijk gehandicapte kinderen in Indonesië. Er wordt al druk ingezameld, maar er kan altijd nog meer bij! Wie helpen wil en nog oude bruikbare spullen heeft, zoals huishoudelijke artikelen, boeken, platen, speelgoed, glas- en aardewerk, kan die brengen naar het Van Arkel-In stituut aan de Hellingweg 1. Als men de spullen echt niet zelf kan brengen worden ze beperkt opgehaald. Voor een afspraak kan men dan bellen: tel. 95211. De Vrijwilligers Vakature Bank Soest/ Baarn vraagt deze week uw aandacht vor de volgende vakatures: 2-105: Internationale hulpverle ningsorganisatie vraagt voor het be heer van haar magazijn enige mede werkers. Geïnteresseerden krijgen de zorg toegewezen voor al het mate riaal t.b.v. de rampenbestrijding en huishoudelijke dienst. 3-104: Centrum voor geestelijk ge- handikapten zoekt belangstellenden vanaf 18 jaar voor het presenteren van hun huisradio-omroep. Werktij den: vrijdag, zaterdag van 16.00 tot 20.00 uur en zondag van 10.30 tot 15.00 uur. 4-106: Jeugd- en jongerencentrum te Baarn zoekt een medewerk(st)er voor het verzorgen van de publiciteit t.b.v. haar scholierencafé. 5-104: Gemeentelijk centrum voor basisedukatie zoekt een vrijwil- lig(st)er ter assistentie van de docente Nederlands; didaktische kennis en/ of ervaring in de grammatica wordt op prijs gesteld. 6-112: Stichting Spullenhulp zoekt vrijwillig(st)ers voor het ophalen en sorteren van allerlei goederen en aan verwante werkzaamheden. 6-114: Stichting Maatschappelijke dienstverlening zoekt een groot aan tal vrijwillig(st)ers voor het begelei den van kontakten van ouderen met de ouderenbus. Geïnteresseerden moeten een goede fysieke conditie' bezitten en op de hoogte zijn van we gen, straatnamen en bijzondere loka- ties in Soest. 7-126: Stichting t.b.v. jongerenwerk in Soesterberg vraagt twee enthou siaste medewerk(st)ers voor het be geleiden van een groep jongeren tij dens de kreativiteitsmiddag. 7-117: Kinderdagverblijf te Baarn vraagt ter onderstuning van allerlei aktiviteiten enige vrijwillig(st)ers. Kinderleeftijd: 6 weken tot 4 jaar. 8-148: Centrum voor geestelijk ge- handikapten te Baarn vraagt een vrij willigster om kinderen te begelei den bij het leren fietsen. 10-104: Vrouwenprojekt in Soest zoekt vrijwilligsters om te helpen bij de praktijklessen van de fiets- en ver- keerslessen. 19-111: Vluchtelingenwerk zoekt een medewerk(st)er voor het verrich ten van allerlei technische klusjes van huishoudelijke aard zoals: kraanleer tjes, schilderwerk, fietsenreparaties, e.d. Inlichtingen: Vakature Bank Soest, Smitsweg 311, tel. 12630; openingstij den di t/m do 9.00 - 12.00 en 13.30 - 15.30 uur. Voor de Theateravond en Derde-We reld modeshow op dinsdagavond 23 april, 20.00 uur in de aula van het Grift- land College, Noorderweg 79, Soest is al veel belangstelling door het Soester publiek getoond. De Derde-Wereld- groep hoopt op een "volle bak" bij dit bijzondere programma. De toegangs prijs is laag gehouden, dank zij een spe ciale subsidie van het Fonds Plaatselijke Activiteiten uit Amsterdam. De zaal is om 19.30 open. Het programma zal te gen 22.30 uur afgelopen zijn. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 18 april Van 9.30 - 11.30 uur: knutselen voor volwassenen. Het kost f 2,50 inclusief koffie en materialen. Van 9.15 -14.30 uur: Schoolreis van De Holm uit Leusden. 60 Kinderen komen zich uitleven en krijgen een attraktief programma met brood bakken, ezelkar, toneel en nog veel meer. Ook tot slot vandaag twee jarigen die met vriendjes hun feestje komen vieren, 's Avonds om 19.30 uur begint de me dewerkersavond voor de mensen die helpen op het feest op 30 april. Mocht u alsnog zin hebben om mee te werken, één telefoontje is voldoende. Het gaat om enthousiaste mensen vanaf 14 jaar die het leuk vinden om op ons grote feest kinderen te helpen bij allerlei akti viteiten. Maar er zijn ook mensen nodig die kaartjes verkopen etc. Vrijdag 19 april Er komen vandaag twee groepen om mee te doen aan de natuuredukatiepro- jekten van Marieke. Het zijn de groepen 3, 4 en 5 van de Montessorischool en groep 7 van de O.B.S. 's Avonds van 19.00 tot 20.30 uur de laatste kinderdisco van dit seizoen. Er zijn nu 14 avonden geweest dit winter seizoen waar zo'n 1500 kinderen van 7 tot 13 op afgekomen zijn. Het is dus al lang duidelijk dat we hiermee door gaan. Een schot in de roos tijdens de wintermaanden. Vanaf oktober wordt dit dus geprolongeerd. Voor vanavond zorgt de leiding van de kinderboerderij voor een gratis hapje en drankje omdat we zelf ook heel erg genoten hebben van de leuke avonden en de goede sfeer. Zaterdag 20 april Drie verjaardagen. Verder kunnen kin deren vanaf 8 jaar meehelpen met de verzorging van de dieren. Mirjam helpt jullie darbij en in de pauze is er thee. Zo leer je op eén goede manier de dieren kennen en verzorgen. Dinsdag 23 april Vandaag de laatste keer peuter/ouder- aktiviteit op dinsdag. Vanochtend van 9.30 tot 11.30 uur. Vanaf volgende maand is deze aktiviteit verschoven naar woensdagachtend gezien de hoe veelheid schoolreizen die we op de dinsdag te verstouwen krijgen. Woensdag 24 april Toneel voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar om 14.00 uur. Kom op tijd want om 14.10 uur gaan de deuren echt dicht. Het is heel vervelend voor de toneel spelers als zij steeds gestoord worden door kinderen die alsnog naar binnen willen. Dus ouders, zorg dat uw kinde ren) op tijd is/zijn. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Belangstellenden kunnen dit najaar bij de Volksuniversiteit de cursus "Boedd hisme" volgen. De laatste jaren is er een toenemende interesse voor oosterse denkwijzen en voor wat wij als wester ling daarvan kunnen leren. Het Boedd hisme is zo'n denkwijze en staat mo menteel in de belangstelling als één van de grote wereldreligies. Grondlegger is Siddharta Gautama. Volgens de overlevering werd hij in Noord-India in 563 voor Christus als prins geboren. Na een koninklijke en onbezorgde opvoeding te hebben geno ten, begon hij meer en meer het onbe stendige karakter van het leven in te zien. Uiteindelijk besloot hij het paleis te verlaten om een dieper inzicht in dit onbevredigende leven te zoeken. Na ex treem ascetische praktijken te hebben beoefend vond hij een middenweg die leidde tot Verlichting of tot Ontwaking uit onwetendheid (Boeddha betekent letterlijk "hij die ontwaakt is"). Het specifieke van deze leer is dat ze vooral praktisch van aard is, d.w.z. ge richt op het leven hier-en-nu, om in dit leven meer innerlijke vrijheid en geluk te realiseren. In de cursus komen aan bod: historische aspecten, zoals het leven van de Boedd ha en de ontwikkeling van zijn leer door de tijd heen, alsook meer psychologi sche en filosofische inzichten van deze levensbeschouwing. Ook worden boeddhistische meditatietechnieken behandeld: het wat, hoe en waarom, eventueel - als hier belangstelling voor is - gekoppeld aan een korte beoefening daarvan. De boeddhistische kunst en cultuur worden aan de hand van dia's nader toegelicht. Tenslotte zal worden ingegaan op de praktische invulling en integratie van deze levensleer in een westerse maat schappij. Enige voorkennis is niet noodzakelijk, als literatuur zal o.a. het boek "Wat Boeddha onderwees" van Walpola Rahula worden gebruikt. De cursus wordt afwisselend gegeven door dhr. Frits Koster (boeddhistisch monnik) en dhr. drs. Aad Verboom (boeddholoog). Aantal lessen: 6. Aan vang cursus: woensdagavond 13 no vember a.s. van 19.30 - 21.30 uur. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1. Tel: 22195. Kantoor ge opend: maandagochtend van 10.00 tot 12.30 uur en donderdagochtend van 10.00 tot 13.30 uur. De Vereniging Artishock, Sleenhoffslraat 46, Soest, iel. 02155-19577, slelt zich als doel een bijdrage Ie leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 18 april Anna Magnani staat centraal in een groot retrospectief dat het Filmmu seum aan haar /.al wijden. Ook in de Gooise filmhuizen kan men deze grootste actrice die Italië ooit gekend heeft nog eens in haar mooiste rollen zien: in Visconti's Bellissima en (al leen in Bussum en Hilversum) in Ros- sellini's Roma Citta Aperta. Als de presentator van een radio-pro gramma omroept dat de beroemde re gisseur Blasetti het mooiste meisje van Rome zoekt voor de hoofdrol in zijn nieuwe film, is Maddalena (Anna Mag nani) één van de moeders die dat hoort. Haar dochtertje Maria, daarvan is ze overtuigd, is een natuurtalent en samen stappen ze naar Cinecitté, de grote film studio van Rome. Maar de concurrentie is groot: honder den moeders en dochtertjes verdringen zich rond de filmmensen. De kleine Maria komt door de voorronde, maar haar moeder wil wat de definitieve uit verkiezing betreft niets aan het toeval overlaten. Dure modelfoto's, dans- en acteerlessen, gevlei met studioperso- neel en zelfs omkoperij: geen middel wordt geschuwd en alle spaarcenten (bedoeld om een eigen huisje mee te kopen) worden geïnvesteerd in de hoop dat dubbel en dwars terug te verdienen. Bij de proefopname die er van Maria gemaakt wordt, mag haar moeder niet aanwezig zijn. Maar ze weet het voor el kaar te krijgen, dat ze in de projectieka mer mag meekijken als het filmpje aan Blasetti en zijn medewerkers wordt ver toond. Wat ze te zien krijgt, geeft haar koude rillingen van schrik; het gelach dat ze uit de zaal hoort opstijgen, maakt haar als een tijgerin wier jong aangeval len wordt. Ze heeft ontdekt wat de film wereld mensen kan aandoen. Aanklacht De tragikomedie Bellissima kan be schouwd worden als een van de laatste hoogtepunten van het Italiaanse Neo realisme, en tegelijk als een aanklacht tegen deze filmstroming die de werke lijkheid van 'gewone mensen' wilde la ten zien, met hun armoede, hun kleine vreugdes en verdriet. Als acteurs wer den vaak amateurs gebruikt, die soms zelfs gebeurtenissen uit hun eigen leven naspeelden. Bekend is het verhaal van Lamberto Maggiorani, de hoofdrolspeler uit Fiet sendieven. Hij had gehoopt na zijn rol in deze met een Oscar bekrooonde film een acteurscarriere te kunnen begin nen. Maar de roem vervloog snel en hij moest verbitterd terug naar de lopende band. Hiertegen protesteren regisseur Visconti en schrijver Zavattini (die ook Fietsendieven schreef) met deze film, die laat zien hoe de filmbusiness het le ven van gewone mensen kapot kan ma ken en hen kan vernederen. Magnani Anna Magnani was haar carrière be gonnen bij rondtrekkende toneelgezel schappen. Haar eerste huwelijk met een filmproducent leverde haar onbelang rijke rollen op, maar tijdens de oorlogs jaren koos ze toch hoofdzakelijk voor de revue die toen een ware bloeitijd doormaakte door de verkapte kritiek op de nazi's en fascisten die erin verpakt zat. In 1942 vroeg Visconti haar voor Osses- sione. Hoewel Visconti een volslagen outsider in de filmwereld was, had zij er toch alle vertrouwen in dat hij een echt grote filmactrice van haar kon maken. Helaas moest ze verstek laten gaan om dat ze zwanger was. Pas in 1945 kreeg ze haar kans in Rossellini's Roma Citta Aperta. Behalve het tweeluik 'LAmore van Rossellini, die haar na een hart stochtelijke affaire aan de kant had ge zet vanwege Ingrid Bergman, bewijzen dat ze ook zonder hem goede films kon maken. Visconti liet haar het type van de Ro meinse volksvrouw met een mond die nooit stilstaat maar met hart op de juiste plaats iets te zwaar aanzetten, waardoor het enigszins parodische trekjes kreeg. Het is deze unieke mengeling van hu mor, liefde en drama die de film zijn overrompelende kracht geeft en onver getelijk maakt. Het talent van Magnani is helaas veel te weinig gebruikt door de filmindustrie. Slechts een enkeling bood haar mate riaal aan dat haar talent waardig was. Latere hoogtepunten in haar carrière waren The Rose Tattoo (waarvoor ze een Oscar kreeg) en Pasolini's Mamma Roma. In 1973 stierf ze, met Rossellini aan haar sterfbed. Tienduizenden Ita lianen kwamen haar bij de begrafenis de laatste eer bewijzen. Filhuis Artishock, Sttenhoffstraat 46-a, aanvang: donderdag 18 april 20.30 uur, toegang f 6,00/f 5,00 (CJP/Pas 65). Het kamerorkest Musica Montana o.l.v. Herbert Sleegers geeft op vrijdag 26 april a.s. een concert in de Amers- foortse St. Aegtenkapel, aanvang 20.15 uur. Daarmee wordt het 15e seizoen af gesloten. In besloten kring wordt er overigens nog verder gemusiceerd. Op het programma voor 26 april staan werken van Grieg, Mendelssohn-Bar- tholdy, Boyce en Bartók. Mirjam Hoo- gendijk is soliste in een vioolconcert dat Mendelssohn op jeugdige leeftijd com poneerde. Kaarten d f 12,50 (65+f 10,-, CJP f 7,50) zijn verkrijgbaar aan de zaal. Ook voor het komende seizoen zijn al enkele keuzen gemaakt van uit te voe ren werken. In elk geval vindt in dat sei zoen ook het derde-lustrumconcert

Soester Courant | 1991 | | pagina 19