ssssawrjr s Criminaliteit, een crime Toegankelijkheid openbare gebouwen voor rolstoelgebruikers Hulpverlenii Reacties van lezers Reactie van een lezer: Een goede inkomensverdeling dat is nodig! Bijzondere bijstand voor deelname aan het maatschappelijk verkeer Belangrijke telefoonnummers 16324 14583 23681 19004 18770 Wat is het COSBO? Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soest Agenda KBO/St. Jozef Voorlichting Soester ouderen over minimabeleid i Vleesverkoop Krant niet ontvangen? Hondje weg Hondje terug Tarief Ouderenbus: misverstanden 06-11 WOENSDAG 17 APRIL 1991 SOESTER COURANT PAGINA;. De Seniorenpagina valt on der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101,3764 TM Soest, tel. 13786 of 23681. De volgende Seniorenpa- gi na wordt geplaatst in de Soester Courant van 8 mei. Uw kopij graag vóór 29 april bij de redactie SWOS. Geachte redactie, Ik ben bijna 80 jaar en mijn vrouw is bijna 77 jaar. Dan mogen wij toch wel zeggen dat wij tot de ouderen behoren. Wij wonen nog steeds op onszelf en wij hebben AOW en een klein pensioentje. Wij praten samen weieens over de dingen van alledag en ook wat er in de krant staat en wat voor de TV wordt getoond. Wij kunnen wel eens kwaad worden als er gemeend wordt dat de ouderen het zo goed hebben. Nu, wij vinden samen van niet. Men moet heel goed oppassen en het geld goed verdelen over de maand. Het vakantiegeld kan niet gebruikt worden voor de vakantie, want er is altijd wel wat dat ver nieuwd moet worden, zoals brillen of een gebit, enz. Wij kregen van wethouder Kingma een mooie brief, datje als je bijstand nodig hebt voor bijzondere dingen, dat je kunt aanvragen. Maar dat is allemaal mooi geschreven, maar is dat wel zo? Nu is er weer een mooie werkgroep minima geformeerd om oudere mensen te helpen. Maar wat is de realiteit? Vele ouderen van boven de 70 jaar hebben hun hele leven hard gewerkt in en na de oorlog om ons land weer op te bouwen. Ze hadden toen nog zo'n mooie leus: geleide loonpoli tiek, dat betekende offers brengen en inleveren. Bedrijfspensioen fondsen waren er niet, dat kwam veel te laat, dus een pensioen op bouwen kwam niet ter sprake. En sparen, daar kwam ook niets van. Achteraf kregen sommigen toch nog een pensioentje bij elkaar. Maar door dat pensioentje als rug gesteun bedoeld, word je al voor vol aangezien en moetje overal het vol le pond betalen. Van datzelfde pen sioentje moest je nog inkomstenbe lasting betalen. Later werd wel een zogenaamde grijze tabel ingevoerd, maar vele ouderen staan in de com puter en kunnen nog wel inkom stenbelasting betalen, ook al omdat de drempel buitengewone lasten zo hoog is opgevoerd, dat je ook daar niet van kan profiteren. Vele ouderen hebben kinderen die vér weg wonen. Verjaardagen kun nen moeilijk bezocht worden, want openbaar vervoer kost ook kapita len en met lege handen komen is na tuurlijk ook niet leuk. Men voelt zich als ouderen heel zwaar gediscrimineerd. Omdat er miljoenen guldens aan sportvereni gingen gesubsidideerd worden, zelfs aan topsporters die veel geld verdienen. En nu de kinderopvang, daar trekken ze maar liefst 200 mil joen voor uit, dan kunnen de vrou wen ook gaan werken. Wij mogen als ouderen wel ouderwets zijn; maar daar moeten wij mee leren le ven, dat ze die kleintjes maar weg brengen naar die kinderopvang. Die kleine kinderen kregen bij ons de hele dag verzorgingen dat hoort ook zo. Die vrouwen die zo nodig willen werken moeten daar zelf maar voor zorgen en de opvang zelf betalen. Als dat niet gaat, dan maar thuis blijven. De studiefinanciering kost ook veel geld. Volksgezondheid kost veel, maar is dat alleen door de ouderen, die dat zo duur maken? Is dat wel zo? Oudere mensen lopen toch niet in de WAO of andere verzekerings wetten? Laten we over de sportbles sures maar niet spreken. Hoeveel kost dat aan de gezondheidszorg? Maar wij ouderen moeten bedelen bij de gemeente om bijzondere bij stand te krijgen en o wee als je vraagt, dan krijg je zó veel formulie ren in te vullen en ze vragen je het hemd van je lijf, of het wel nodig is. Nog niet zo lang geleden hadden ze het erover dat mensen met pensioe nen tot f 12.000,- geen koopkracht verlies moeten lijden. Nou, als het mij vraagt en ik had een pensioen van f 12.000,- per jaar erbij, dan hoefik niet te bedelen, trouwens dat doe ik toch niet. Ouderen moeten zo lang mogelijk op zichzelf blijven wonen, eventueel kan de woning aangepast worden. Het laatste nieuws daarover is, als zo'n aanpassing nodig is en onder de f 2.000,- kost, moetje dat zelf be talen. Waarom, mijnheer de staats secretaris? Weet u wel wat u zegt? Als je dan bij de bijstand terecht komt, zijn ze meestal niet thuis. Ge lukkig dat er een huursubsidie is, daar kunnen wij van profiteren, dat moet gezegd worden. De Raad van Kerken heeft vastge steld dat er in Nederland 1V2 mil joen mensen zijn die in.armoede le ven. Dat is toch schande! Daarnaast zijn er in Nederland nog duizenden miljonairs. Wij worden vaak gepre- In Op 't Hoogt van 27 maart 1991 wordt door de gemeente Soest o.a. meegedeeld, dat als iemand om me dische redenen geen gebruik kan maken van het openbaar vervoer, dat nog niet behoeft te betekenen dat men daardoor aan huis gebon den moet blijven. Iedereen wil toch graag blijven deelnemen aan het maatschappelijk verkeer, en dat is ieders goed recht. Denk maar eens aan familiebezoek, boodschappen doen of een avondje uitgaan. Diegenen die menen om medische redenen voor bijzondere bijstand in aanmerking te komen, kunnen een aanvraag voor bijzon dere bijstand indienen. In het artikel wordt ook aangegeven dat men niet alles vergoed krijgt, want het geldende normbedrag wordt verminderd met een vast be drag aan reiskosten dat iedereen kwijt is. Het is te betreuren dat de gemeente Soest niet een aantal voorbeelden heeft uitgewerkt. Dat zou verhelde rend gewerkt hebben. Onderstaand volgt een voorbeeld: Dit betekent dat de eigen bijdrage in de kosten van de deelname aan het maatschappelijk verkeer in dit voorbeeldgeval is vastgesteld op f 1.781,— op jaarbasis. Men moet dus meer dan f 1.780,— eigen bij drage financieren. Dat nu is juist de kritiek. Die eigen t bijdrage kunnen vele ernstig gehan dicapten boven de 65 jaar zich niet veroorloven. Zo zijn er ook bereke ningen te maken dat de eigen bij drage bedraagt f 1.290,- of f 1.500,-. Laat u zich eerst duidelijk voorlich ten wat uw eigen bijdrage is! SEHI0REH PA6IHA rrVOENSDAG 17 APRIL 1991 19190 Ouderenbus Maaltijdvoorziening Ouderenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Soesterbergsestraat 57 Winkelcent Van Weedestraat 147 (naast lac Herttt zen dat wij zo gul zijn om andere mensen te helpen, bijv. Afrika en de Oostbloklanden. De ene inzame ling na de andere en dan de collectes voor alles en nog wat en wij AOW- ers geven hoe weinig ook, er ook nog aan. Ook de ouderenbonden, zij doen hun best, maar het zet zo weinig zo den aan de dijk. Houd de ouderen maar een beetje bezig met een spel letje bingo of klaverjassen, maar daar schieten wij niets mee op! Dus geen gebedel voor ouderen, maar een goede inkomensverde ling, dat is nodig! (Naam en adres bekend bij de redactie Draagkrachtjaar lopende van 1 december 1989 tot 1 december 1990: Inkomsten per maand per jaar AOW (man-vrouw) f 785,66 f 801,06 Pensioen f 309,94 f 1.896,66 f 22.759,92 Uitgaven Basisnorm f 1.533,96 Ziekenfondspremie f 87,94 extra woonlasten f 50,— f 1.671,90 f 20.062,80 f 2.697,12 Ruimte in het inkomen 35% hiervan is f 944- Hierop in mindering te brengen: medicijnkaart f 70,— aanvullingspremie Ziekenfonds f 44,— f 114- Financiële eigen bijdrage is op jaarbasis f 830,- Te vermeerderen met het drempelbedrag voor bij zondere kosten ad f 171,— en met de eigen bijdrage uit bet minimum (AOW) nkomen ad f 65,— per maand f 780,- f 1.781,- U leest of hoort weieens over het COSBO en in veel gevallen denkt men dan: "Wat is dat nu weer?" Het is echter minder ingewikkeld dan het eruit ziet: het COSBO is ge woon een overlegorgaan van de drie samenwerkende ouderenbonden, t.w. de Algemene Nederlandse Bond van/voor Ouderen (ANBO), de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) en de Prot. Chr. Ouderen Bond (PCOB). Zoals u wellicht weet organiseren de drie ouderenbonden niet alleen ontspanningsmiddagen (filmmid dagen, kaartmiddagen, feestmid- daen) maar ook middagen waar on derwerpen worden besproken waarvoor vooral ouderen belang stelling hebben (o.a. huisvesting, sociale voorzieningen, gezondheid, diëten, het werk van een opticiën). Verder organiseren de bonden bus tochten naar alle delen van ons land. Naast dit ontspanningswerk wordt er door de drie ouderenbonden veel gedaan aan belangenbehartiging van ouderen, zeker als het gaat om het wonen en, wat heel belangrijk is, om woningen zó aan te passen dat ouderen zo lang mogelijk in hun ei gen vertrouwde huis kunnen blijven wonen met thuishulp, ook wanneer men ziek is. Juist voor de belangenbehartiging van ouderen hebben de drie oude renbonden elkaar nodig om zo sterk mogelijk te staan als het gaat om verbetering van de omstandig heden waarin ouderen leven, want wij ouderen hebben in ieder geval één ding gemeen: het belang van een zo goed mogelijke oude dag! De drie bonden in het COSBO zet ten zich daarvoor in! Zondag 28 april: "Praatmiddag" in Honsbergen, aanvang 14.00 uur. Vrijdag 17 mei: Feestmiddag in De Vijverhof, aanvang 14.00 uur. Zondag 26 mei: "Praatmiddag" in De Vijverhof, aanvang 14.00 uur. Dinsdag 4 juni: Busreis naar Val kenburg, vertrektijd 08.00 uur. Bijeenkomsten Dinsdag 14 mei: Spelmiddag in Groot-Engendaal, aanvang 14.00 uur. Dinsdag 28 mei: Dagtocht omge ving Breda met boottocht op het ri viertje "de Markt" vanaf Terhey- den; aansluitend diner in restaurant "De Gouden Leeuw" in Terheyden. 's Middags naar Breda met een be zoek aan de Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk en theepauze. Vertrek 's morgens om 9.00 uur vanaf hoek Albert Cuyplaain-Talmalaan (naast Ichthuskerk). Terug in Soest plm. 17.00 uur. Bowling Woensdag 1 mei: bowlen in cultu reel centrum C-drie, 10.30 - 12.30 uur. Dinsdag 7 mei: ter afsluiting van het seizoen gezamenlijke bowlin gochtend van beide groepen, 10.00 - 12.00 uur in C-drie. In september a.s. hopen wij op nieuw van start te gaan. Nieuwe spelers welkom. Informatie tel. 17193. Voor informatie over de PCOB kan men kontakt opnemen met dhr. H.M.J. Kinderdijk, Waldeck Pyr- montlaan 22, tel. 25992, of dhr. T. Duhen, Van Hamelstraat 80, tel. 17193. Donderdag 2 mei: Dagtocht naar Texel; kosten f 69,50. Woensdag 8 mei: Mariaviering Mariakerk Soestdijk, 9.30 uur. Dinsdag 18 juni: Dagtocht naar de Biesbosch: kosten f 65,-. Voor beide dagtochten is nog aan melding mogelijk. Inlichtingen bij mevr. Korte, Johannes Poststraat 30, tel. 13960. In april 1990 - een jaar geleden dus - stelde de gemeenteraad van Soest een Notitie Minimabeleid vast. Aanleiding was het feit dat slechts een kleine groep van de "sociale minima" gebruik maakt van voor handen zijnde financiële voorzie ningen, die juist voor deze mensen in het leven zijn geroepen. Doel van de notitie was, en is nog steeds, een weg te vinden om deze voorzieningen beter tot hun recht laten komen. Dat wil zeggen: zor gen dat de mensen die het nodig hebben er gebruik van gaan maken en in deze voorzieningen gaan zien als normale verworvenheden van onze tijd, in dezelfde geest als we ook AOW hebben. Een recht dus, en geen gunst. Bij deze financiële voorzieningen gaat het om-bijzondere bijstand, kwijtschelding van belastingen, huursubsidie en bijspringen in aan schaf van noodzakelijke dingen (bril, gehoorapparaat, wasauto maat, stofzuiger, e.d.), waarvoor het (minimum)inkomen geen ruim te laat. Wetend hoeveel zelfsandig wonen de ouderen - in Soest zijn dat zo'n 2300 ouderen-huishoudens - van hun AOW rond moeten zien te ko men, kan het niet anders dan dat met name ook voor hen deze voor zieningen bestemd zijn. Toch laat de praktijk dit nog niet zien. Weinig ouderen maken gebruik van de voorhanden zijnde voorzieningen: óf men is niet of onvoldoende be kend met de mogelijkheden; óf men ziet deze voorzieningen nog te veel als bedeling, armenzorg, diakonie en niet als een sociaal-maatschap pelijk recht. Om met name voor de oudere mini ma de weg naar deze financiële mo gelijkheden te openen, zal nu een proefprojekt worden gestart dat er op is gericht om via een netwerk van vrijwilligers - "seniorenvoorlich- ters" - buurt- en wijksgewijze voor lichting en informatie te versprei den, en te bewerkstelligen dat de in aanmerking komende ouderen die weg ook vinden dan wel zichzelf overwinnen. Zij zullen daarbij waar nodig ook hand- en spandiensten aan de ouderen verlenen. De bovenbedoelde seniorenvoor- lichters zullen mensen zijn die goe de kontakten hebben of kunnen leg gen met ouderen, vertrouwelijk met gegevens om kunnen gaan en goed op de hoogte zijn met de mogelijk heden die de regeling kent. Het gehele project zal onder verant woordelijkheid staan van de Stich ting Welzijn zouderen Soest (SWOS), die daartoe een begelei dingsgroep zal instellen waarin o.m. vertegenwoordigd zijn de SWOS zelf, de ouderenbond, en de betrok ken diensten van de gemeente. De ze begeleidingsgroep zal de senio ren voorlichters terzijde staan, het project sturen en bewaken en jaar lijks verslag uitbrengen aan het be stuur van de SWOS. De gemeente, de SWOS, de oude renbonden en allen die in relatie staan tot de ouderenzorg hopen op deze wijze te bereiken dat: A. de ouderen beter op de hoogte zijn van de mogelijkheden die er zijn en weten hoe ze moeten handelen; B. de ouderen gemakkelijker over de drempel stappen en onnodige schroom van zich af weten te zetten; C. de ouderen de voorzieningen gaan zien als verworvenheden van onze tijd waarvan men zonder meer gebruik kan maken, zoals men toch ook zonder schroom de AOW heeft geaccepteerd. Over de verdere uitwerking van dit proefprojekt en de wijze van aanpak zal de SWOS u via de Seniorenpagi na op de hoogte houden. donderdagmiddag om 14.00 uur zal lan het slachthuis aan de Lange Brink- veg weer verkoop plaatsvinden van /rijbankvlees. De verkoop staat open voor iedereen. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. In het april-nummer van de Consu mentengids kondigt de Consumen tenbond een onderzoek aan over de toegankelijkheid van (openbare) gebouwen. De Consumentenbond zou gaarne reacties ontvangen over (openbare) gebouwen, die ontoegankelijk zijn of juist ook goed toegankelijk zijn voo rolstoelgebruikers. Maar ook mensen die moeilijk ter been zijn, kunnen hun reacties zenden aan de Consumentenbond. Hebt u in verband met een handicap grote moeilijkheden met de ontoe gankelijkheid van gebouwen, dan kunt u uw reacties schrijven aan: Redactie Seniorenpagina SWOS, Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest. De toegang van het Dorpshuis in Soesterberg is, ondanks de beloften die de gemeente heeft gedaan, voor Er blijkt bij de passagiers van de Ouderenbus, en ook bij de chauf feurs en de bijrijders, een misver stand te bestaan over het tarief; het bedrag dat men verzocht wordt te betalen voor een ritje. Wij herhalen daarom een gedeelte- van de tekst die de werkgroep Ver voer van de SWOS op de Senioren pagina van de Soester Courant van 30 januari 1991 daarover schreef: veel gehandicapten nog steeds ea moeilijk te nemen barrièreVERMIST: 16-3 Cyperse poes, 1 jr. gest. bruine vl.band, "Strijk". Inl. Kolkrijst 151, "Wist u dat het reizen met de tel: 033-801951. i u mtt.' 20-3 Rode, niet gec. kater, 2 jr. witte renbus ,ets umeks heeft? Het lsy, ,8 wkte bef Inl. melijk zo dat u zelf mag bepaltij^ Veu, Heideweg 37, Soest, tel. wat u voor de rit betalen wilt. 26281. U geeft een vrijwillige bijdrage. W30-3 Gest. poes, 5 jr., zw-wit, wit om accepteren dus elk bedrag, dat u zeiéén oog zwart om het andere, witte mag vaststellen. Wel zouden wehepootjes en buik, "Mosje". Inl. Karin v. op prijs stellen, als het mogelipZetten, O. Utr.weg 5, Baarn, tel over- voor u is, dat uw bijdrage minimals1.033-670750, na 17.00 uur: 021. f 1,50 per rit opbrengt". 14423. Dierenopsp. dienst AMIVEDI Soest/Baarn Informatie en registratie telefoon 17001 Wij menen dat bovenstaande niet aan duidelijkheid te? wensen over laat. U bepaalt zelf wat u betalei wilt (en kunt) en zo mogelijk f 1,51 per rit. Misverstand de wereld uit! Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: Met criminaliteit hebben wij alle maal te maken. Er gaat geen dag voorbij of je hoort of leest er iets over. In feite betekent criminali teit: het overtreden van een wetsar tikel of wetsregel. Omdat iedereen weieens een wetsregel overtreedt, is er een verfijning aangebracht. Tegenwoordig spreken wij over "veel voorkomende" en "zware" criminaliteit. De zware criminali teit haalt meestal de pers wél. Denk hierbij aan bankovervallen, moorden, handel in verdovende middelen en, heel modern, milieu criminaliteit. Het zijn zaken die ons aan het schrikken maken, maar vaak denken we: "Het is ver van mijn bed." Juist de veel voorkomende crimina liteit baart ons meer zorgen. Het zijn vaak criminele zaken die iedere bur ger, dus ook u, raken. Een inbraak, waarbij soms sieraden met een emo tionele waarde worden meegeno men, de klok die al sinds mensen heugenis in de familie was. Denk aan de fiets die "even" werd neerge zet, de portemonnee die werd "ge rold" terwijl u liep te winkelen. De diefstal van de fiets haalt niet eens de krant, maar u zit met een schadepost. De verzekering dekt de schade niet omdat de fiets niet op slot stond of de schuur niet was af gesloten, terwijl u tijdens het aangif te-doen op het politiebureau tot de ontdekking kwam dat u nog wel de kleur van de fiets wist maar... het merk moest u raden, het framenum mer wist u niet, en de postcode? U was juist van plan die bij de fietsen maker te laten aanbrengen, maar daar had u nog geen tijd voor gehad. Dit zijn zaken waar de politie dage lijks mee wordt geconfronteerd. Het is goed verschillende vormen van veel voorkomende criminaliteit de revue te laten passeren. Woninginbraken Wanneer u een dag met de recher che mee zou gaan om verschillende inbraken op te nemen, zou u tot de ontdekking komen dat de meeste inbraken op een bijzonder simpele manier worden gepleegd. Een normale schroevedraaier is vol doende om in 80% van de huizen binnen te komen. Die inbreker is heus niet een doorgewinterde crimi neel, maar iemand die tot de ont dekking komt dat het wel heel sim pel is uw huis binnen te komen. De meeste inbraken vinden, via de achterdeur plaats. Meestal is daar bij de bouw een simpel slot ingezet van een bekend merk. De aankoop van 12 sleutels is voldoende om in de meeste huizen met zo'n slot bin nen te komen. Heb je als inbreker hier het geld niet voor over dan is de genoemde schroevendraaier vol doende. Bewoners hebben soms zelf al het gevoel iets te moeten doen aan veiligheid. Dan wordt er voor twee gulden een schuifslotje ge kocht, dat we vervolgens op de ach terdeur monteren. Het liefst met kleine schroefjes, want dan hoef je niet te boren! "Juist fout!" U zou uw woning eens kritisch moe ten bekijken. Probeer het eens door de ogen van die gelegenheidsinbre ker! Voordeur Meestal wel in orde, goed slot. Kijk eens naar de kier tussen deur en ko zijn. Kan hier een schroevedraaier tussen? Kijk eens naar de sluitplaat. Deze is gemonteerd in het kozijn en daar verdwijnt de slotschoot in. Is dit alleen maar een plaatje of is het een degelijke sluitkom? Is dit niet het geval, ga dan naar de winkel en haal er een vakman bij! Kan men via de brievenbus bij het slot komen, eventueel met een stuk ijzerdraad? Maak dit onmogelijk door bijvoorbeeld de deur op het nachtslot te houden. De ramen Een openstaand raam is een duide lijke uitnodiging. Maar een raam dat gesloten is met een eenvoudige grendel is voor een inbreker geen probleem. U kunt echter ook een af sluitbare grendel kopen, zelfs met de mogelijkheid het raam op een kier open te laten staan. Er zijn vele mogelijkheden op het gebied van de beveiliging. Heeft u twijfels over de door u genomen of te nemen veiligheidsmaatregelen? Vraag dan een beveiligingsadvies bij de politie. Verschillende politie mensen zijn in staat een behoorlijk advies te geven. Maak hier gebruik van. Men komt bij u thuis en samen met u worden de te nemen maatre gelen besproken. Uiteraard gaat het veranderen van sloten geld kosten. Het is echter uw keuze! gaat u met een goed hang- en sluit werk wat geruster van huis of naai Weekend-opvangdienst bed. Dat geruste gevoel is niet u Maatschappelijke Dienstverlening geld uit te drukken. HulP in dringende moeilijkheden op U moet echter wel bedenken dï ^terdag, zondag en algemeen erkende goede sloten geen enkele zin heb- ^agen, tel. (035) 45555. ben als u de deur openlaat, de sleu-Samenwerking Psychologen in de tel onder de mat of de vuilnisbak diagnostiek> psychologi- neerlegt of het bekende touwtje uit sche begeleiding, opvoedingsadviezen de deur laat hangen! en psychotherapie, Speenkruidstraat Veiligheid bij de voordeur Vaak leest uiin de krant dat mensen stichting Hulpdienst Soesterberg het slachtoffer zijn geworden var. j^ujp aanVragen dagelijks tussen 9.00 verkooptrucs. Het betreft dan vaal en jq.00 uur, tel. (03463) 51789 of een man die zijn diensten aanbiedt 52097. bijvoorbeeld het vegen van de 9 Nazorg borstkankerpatiënten schoorsteen, het opknappen van uw InformatieBorstkanker informatie- tuin, het schoonmaken van de dak- centrum Utrecht (BIC), tel. 030 - goot, het slijpen van scharen, etc. 319924, di.t/m. vrij. 10.00 -13.00 uur. etc. Vaak worden met deze mensen Werkgroep Kind en Ziekenhuis afspraken gemaakt, waarna de re- Behartigt de belangen van kind en ou- kening vies tegenvalt. U kunt dit ders vóór, tijdens en na de ziekenhuis voorkomen door uzelf te dwingen opname. Informatie: mevr. M.Vriehng, alleen in zee te gaan met vakmen-te*- 14470. sen. De échte vakmensen komen Vrouwenspreekuur niet langs de deur om werk vragen! Iedere donderdag 20.00-2100 uur, haal U zit later met een kleed, een meisjesproblemen, lap stof, een zilveren cassette en gaat Maandag 19.oo-2i.OO uur; woensdag u maar door, dat niets waard is. 16.00-18.00 uur; donderdag 19.00- Heeft u iets nodig, koop het dan bij 21.00 uur, tel. (030) 322020. de vakhandel en niet aan de deur! vrouwen in de Bijstand Het binnendringen van brutale be- yr0uwen die problemen hebben op het zoekers is ook een angstige gedach- terrein van de bijstand kunnen daarmee te. Laat bij uw voordeur een "die- terecht bij de werkgroep Vrouwen in de venketting" monteren. Het is een Bijstand telefonisch dagelijks 12.00- goedkoop hulpmiddel om u in staal 13.00 of na 18.00uur Soest tel17 te stellen zelf te bepalen wie u bin- ^.no Soesterber8' teL l034"' nenlaat. Ga niet in op de vraag op .amenwerkin„sverband nfelfntg ff6 WatCT mag d7nkell Vroe™ ^Onderkenning On,wakke- of mag telefoneren. Meestal gaal jinesstoornissen bij kinderen, postbus het niet om water of de telefoon, 240, 3800 AE Amersfoort, tel. (033) maar om uw portemonnee of siera- 637285. den. Slachtofferhulp Soest Wees daarom kritisch bij het naar praatpaal en vraagbaak voor slachtof- binnen laten van mensen. Iemand fers van misdrijven en verkeersongeval die legaal bij u naar binnen moet, len, tel. 27719. kan zich legitimeren. Twijfelt u, bel 9 Telefonische hulpdienst diabeten dan zijn werkgever of de politie. Ie- Voor diabeten (mensen met suikerziek- mand met kwade bedoelingen is teï dag en nacht bereikbaar, tel. (033) dan al lang verdwenen. Meestal 725083. wacht men de komst van de politie 'Stop-met-roken-lijn niet af. Adviezen voor mensen mensen die met Heeft u vragen of zijn er problemen roken willen stoppen, tel. (030) op dit gebied, meldt u zich dan bij de 793714. afdeling "Voorlichting" van de ge- Al Anon-groep Soest meentepolitie Soest. Zij zuüen u ze- Steun aan familie van degene dieover ker met raad en daad bijstaan. man^veel drinkt of dronk, tel. 12209 of

Soester Courant | 1991 | | pagina 20