RKENS- straffe! tasstëdèiu!> G ICAIN herhaling Fotograferend Soest stort zich massaal op 'Create-a-Print' vergrotingswonder 3)aztb KMANSTRAAT 491, 1.02155-10264 ;rbetering VAN Soester Onderlinge Brandverzekering bereikt mijlpaal van honderd miljoen i Meningen van lezers NILFISK uqm Soest 50 jaar geleden PAGÏNaV P DE KABELKRANT iet t.v.-scherm i de bon in: KLIMAAT Yan Eek (D66) bij Vrouwen in Bijstand "De leden zijn verplicht goed op hun spullen te passen Doe-het-zelf kleur vergroten bij Willem van Oosten i GFT-Kalender Een lustrum ten horst Misselijk Politie pakt inbrekersduo Accountantskantoor J.H. Braber RA 18 april 1941 Ingezonden stukken WOENSDAG 17 APRIL 1991 SOESTER COURANT PAGINA 23 door Arie Wandelaar 1.79 Naaimachines Breimachines Lockmachines 3 rat ie van alle merken. ïst tel. 02155-13480, 3761 CD, v. Weedestraat 221 De drukinkt van de laatst verschenen Soester Courant was nog niet droog of Arie's cri de coeur kreeg een vervolg. "Er heerst in Soest veel onvrede. Co mité wil bundeling van krachten tegen jjemeente", meldde de Soester editie van de Gooi en Eemlander. Arie's "Alles kan in Soest" van de vorige week in een andere, aangepaste toon zetting op herhaling. Het nieuwe bewonerscomité wil alle ijhdenknarsers bundelen en de ge- luidsversterking van de ontevredenen bevorderen. Strategische zetjes van het college van Pen YV, op geregelde tijden met bewo ners van Soester wijken in gesprek ra ken, hebben duidelijk hun effect ge mist of zijn qua intenties nog niet op de juiste plek neergedaald. De verwachting van de initiatiefne mers van het centrale bewonerscomité daarmee iets wat op een Pinkster- Jodschap zou kunnen lijken, "zij be- jonnen met elkander te spreken in ve is talen", zal slagen, meent Arie voor- Isnog te moeten betwijfelen. '.eker is alleen dat de naam van Soest, Spor wat de omgang van gemeentelij ke overheid en burgers betreft, op- peuw een deuk heeft opgelopen. Be zoveelste overigens. QWat het aantal zaken betreft die de iaad van State, gekissebis Soest be seffende, te behandelen krijgt zijn wij in Den Haag, relatief gezien, tot de 'top-tien doorgedrongen. "Soest, na tuurlijk" is eveneens een veelgehoor- de kreet wanneer burgers, individueel of als actiegroep, bij het provinciaal bestuur van Utrecht aankloppen om landacht te krijgen voor grote en klei ne bestuurlijke ongemakken. iNiet zelden laat men er in Den Haag en in Utrecht geen enkele twijfel over jbestaan dat het gemeentewerk door [schoonheidsfouten wordt ontsierd. iVorige week nog lieten alle statenfrac ties weten dat de gemeente Soest, wat het behoud van het buitenbad betreft, zorgvuldiger met de belangen van een 'aantal burgers had moeten omgaan. jYVat Arie betreft, maar dit terzijde, gaat de Zwarte Piet voor de aktuele si- Ituatie van vandaag allerminst naar [(burgemeester Hans de Widt. De man 'werd na zijn overplaatsing van Best I [naar Soest zo ongeveer in het diepe ge- ^gooid, maakte vervolgens in politiek opzicht nooit voor mogelijk gehouden wisseling van de macht mee, en viel net de behandeling en afdoening van ^talrijke netelige en beladen kwesties niet direct met zijn neus in de boter. Hij is de witte raaf binnen het gepola riseerde college van B en YV. De eerste burger van Soest is, in tegenstelling tot Jzijnkleurrijke voorganger, eerder een Bman van pas op de plaats dan een fi guur die zijn gemeente Soest in de (vaart der volkeren wil laten doorsto ten. Daarom verbaast het enigzins dat van (zijn kant iedere reactie op het te stich- jten onvrede-commité van Soester in woners tot nu toe is uitgebleven. Daarentegen wel een voorstel van B (en YV om Soest te laten toetreden tot het Internationale Klimaatverbond. Een warme gedachte, waarmee men [zich als gemeente ten opzicht van in heemse volkeren in het Amazone-ge bied verplicht alles te zullen doen om |{de uitstoot van koolstofdioxide (C02) te voorkomen. De Indianen van hun kant zullen als tegenprestatie zich in blijven zetten voor het behoud en de Hbescherming van het tropische regen woud. Naast deskundige gemeentelijke be geleiding van het Soesterhondepoep- problëém zijn dit mooie, gevoelige dingen voor de mensen. Klimaatsbevordering van het beste soort. Alleen rijst natuurlijk wel de vraag, of je op korte termijn niet het een kunt doen zonder het ander te laten. Bevor dering van klimaat, gewoon een beetje dichter bij huis beginnen. ARIE YV ANDELAAR laximaal 90 leestekens inclusief spaties In H."r°che9Ue of Girobetaalkaart, en de Soester Courant in Soest. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Licht- en Krachtinstallaties Telefoon (02155) -1 30 14 j Het Comité Vrouwen in de Bijstand komt dinsdag 23 april bijeen in het In ternationaal Vrouwen Centrum aan de Smitsweg. Gast is Gré v. Eck-Veelen van D66. Belangstellenden zijn vanaf 13.30 uur welkom. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN Datasafes Inbouw/kluizen Kluizen Brandkasten Foto: Goos van der YVilt. Vorige week donderdag was een ge denkwaardige dag voor de Soester On derlinge Brandverzekering. Op deze dag werd de polis overhandigd, waar mee een verzekerd bedrag van hon derd miljoen gulden was bereikt. De familie De YVinter van de Veenzoom, die met de verzekering van hun prach tige huis het laatste steentje bijdroeg, werd door de Onderlinge in het zonne tje gezet. De heer G. de Winter was kort en dui delijk in zijn motivatie om voor de Soes ter Onderlinge Brandverzekering te kiezen. De waarde van zijn nieuwe huis en het bedrag waarvoor het verzekerd moest worden was zo hoog, dat hij een goede en zo goedkoop mogelijke oplos sing zocht. Via, via werd hij attent ge maakt op de Onderlinge, een verzeke ringsmaatschappij zonder winstoog merk, waardoor de premies aanzienlijk lager kunnen liggen. De familie De Winter kreeg van Onder- linge-voorzitter J.W. Hilhorst een mi lieuvriendelijke brandblusser overhan digd. Natuurlijk was er ook een feeste lijk bloemetje. Met de brandblusser werd de nadruk gelegd op één van de belangrijkste motto's van de verzeke ringsmaatschappij brandpreventie gaat voor alles. Dat is niet alleen voor de Onderlinge prettig, ook voor de leden. Emotionele verliezen zijn immers nooit in geld goed te maken. Op de vingers getikt De Onderlinge gaat ver waar het gaat om preventie. Omdat de leden eikaars risico's dragen, wordt er ook goed gelet op het gedrag van de leden. Wie zich heeft aangesloten bij de Onderlinge en wordt 'betrapt' op bijvoorbeeld het sto ken van een vuurtje dichtbij een houten schuur, zal daarvoor zeker op de vingers getikt worden. "Als lid heb je de plicht om goed op je spullen te passen," aldus de heer Hilhorst. Bij herhaaldelijk on verantwoord gedrag kan een lid zelfs geroyeerd worden. Dat is, voor zover de heer Hilhorst weet, gelukkig nog nooit gebeurd. Over de woning van de familie De Win ter mag de Onderlinge niet klagen. In de woning is op veel plaatsen brandwe rend materiaal gebruikt in plaats van hout, hoewel het verschil zelfs als men het weet niet te zien is. "Zelfs de open haard, de lambrizering en de venster banken zijn ervan gemaakt," aldus de heer De Winter. De reden van de over vloedige aanwezigheid van dit mate riaal wordt al snel duidelijk: de heer De Winter is werkzaam bij het Soester be drijf Kawi, dat zich heeft gespeciali seerd in het vervaardigen van brandwe rende beplatingen voor tunnels. De Soester Onderlinge Brandverzeke ring is meer dan honderd jaar geleden opgericht in economisch moeilijke tij den, vanuit de overweging dat leden sa men risico's kunnen dragen die voor een individueel lid te groot zijn. De le den, dus de verzekerden, zijn zelf eige naar van de Onderlinge. De laatste ja ren is het snel gegaan met de Onderlin ge. In oktober 1981 werd de mijlpaal van 50 miljoen bereikt, in december 1987 die van 75 miljoen en nu, april 1991 is de magische grens van 100 mil- Vl.n.r. de heren Hilhorst, Koren en De Winter, mevrouw De Winter en zoon Rob. joen bereikt. Belangen Het bijzondere van een Onderlinge is dat de belangen van de Onderlinge en de ledenverzekerden samenvallen. De verzekeringsmaatschappij dient slechts een gemeenschappelijk belang: samen dragen de leden de risico's voor elkaar. Winst is niet het eerste doel, maar een zo gunstig mogelijke premie voor de le den. Wanneer er toch winst wordt ge maakt (en dat is natuurlijk alleen maar prettig), komt dat geld weer ten goede aan de verzekerden zelf. Een deel van de winst gaat weer terug naar de leden, door restitutie van premie. Een ander deel komt terecht in de reservepot. Die reserves zorgen voor financiële baten, rente-opbrengsten en zorgen er daar naast voor dat er bij schade snel uitge keerd kan worden. De Onderlinge heeft slechts één mede werker in vaste dienst. De heer H.M. Koren houdt als administrateur van de Soester Onderlinge Brandverzekering kantoor aan huis. De bestuursleden doen het er alle vijf 'bij'. Het bestuur be spreekt iedere nieuwe aanmelding uit voerig, ook weer om onnodige risico's te vermijden. De risico's zijn ook weer herverzekerd bij de Stichtsche Onder linge Brand- Herverzekering uit de Meern, waardoor er bij de afhandeling van schade geen problemen ontstaan. Inmiddels heeft de1 Onderlinge in Soest 215 leden. Ieder jaar worden één a twee ledenvergaderingen gehouden. Het is dóódsimpel, kost weinig tijd, je hoeft er helemaal niet handig voor te zijn en het is ontzettend leuk. En bo vendien: het resultaat is méér dan schitterend. Dat zal iedereen beamen die bij Foto Willem van Oosten aan de Van YVeedestraat intussen kennis heeft gemaakt met het nieuwste-van-het- nieuwste op het gebied van kleurver- grotingen: de Kodak Create-a-Print kleurvergrotingsmachine. In een handomdraai creëert iedere amateur-fotograaf, zelfs de onhandig ste, op deze wondermachine de fraaiste uitvergrotingen in kleur, in de formatên 13x18,20x25 of 28x35 centimeter. Het is louter een kwestie van een paar sim pele drukken op de knop en na hooguit drie minuten verschijnt de gewenste afdruk - die eerst op een helder beeld scherm wordt getoond - in groot-for maat. Een kind kan de was doen... Sinds een paar weken staat de nieuwe machine, die speciaal bedoeld is om de klanten er zélf mee te laten werken - hoewel "spelen" in dit verband eigen lijk een passender term is - in de de be kende fotozaak van Willem van Oosten aan de Van Weedestraat 147. In het be gin moesten de bezoekers nog even wennen: alweer zo'n wonderlijk appa raat bij Van Oosten? Alsof de inmiddels fabuleuze binnen-één-uur- ontwikkelen-en-afdrukken-machine nog niet genoeg was? Alle schichtigheid is inmiddels ruim schoots overwonnen. Steeds meer klan ten hebben de charmes van het nieuwe apparaat ontdekt. "We krijgen inder daad ongelooflijk veel enthousiaste reacties," zeggen Willem van Oosten en Carlo van Eeten, filiaalchef aan de Van Weedestraat, waar de wondermachine geplaatst is. "Soest lijkt zich massaal op de kleurvergrotingen te storten." Ook in de zaak aan de Soesterbergsestraat heeft Willem van Oosten al enige tijd een soortgelijk apparaat staan, maar die bedient hij uitsluitend zelf. Het unieke van de vergrotingsmachine aan de Van Weedestraat is dat de klanten geheel zelfstandig - zonder dat het personeel eraan te pas komt - hun gang kunnen gaan. Ideaal Voor heel wat amateur-fotografen is de 'Create-a-Print"-vergrotingsmachine een uitkomst. Thuis een zwart-wit- vergrotinkje maken, dat lukt de mees ten na enige oefening meestal nog wel. Maar zélf kleurvergroten bleef voor ve len tot nu toe altijd een soort onbereik baar ideaal. "Wat deze machine hier in een paar minuten presteert, dat zou thuis een ontzettend gedoe geven, vooral door chemicaliën etc." aldus Wil lem van Oosten, die bijzonder tevreden Oïatss&xi 1 u.v. v», «^ii.^nungen van het appa raat. "Je kunt hier bij daglicht aan de slag, het is klaar terwijl je wacht en je hebt er absoluut geen troep van." De nieuwe vinding biedt allerlei verras sende toepassingsmogelijkheden. "Je gaat bijvoorbeeld 's avonds naar een verjaardagsfeestje, maar je hebt eigen lijk geen aardig cadeautje kunnen vin den," aldus Willem van Oosten. "Wat is er dan leuker om de jarige te verrassen met bijvoorbeeld een foto-van-vroeger, die je zelf hebt uitvergroot...?" Ook als een foto een beetje scheef genomen is biedt de "Create-a-Print"-machine vol op mogelijkheden om de afdruk te cor rigeren. De machine "pakt" bovendien alle soorten kleinbeeld-negatieven, dus de mogelijkheden zijn oneindig. 'Verslaafden' Bij Foto van Oosten zijn intussen de eerste 'verslaafden' al gesignaleerd: mensen die er geen genoeg van lijken te krijgen en zich met hartstocht aan hei kleurVergroten wijden. "Jong en oud Carlo van Eeten, filiaalchef aan de Van Weedestraat, demonstreert de ver grotingsmachine bij Foto van Oosten. zijn enthousiast. De drempel is, als je het één keer hebt gedaan, zó overschre den. Het is gewoon een kwestie van de knop beetpakken..." De kwaliteit van de "zelfgemaakte" vergrotingen is overigens verbazend goed. In feite is het verschil met een door de vakfotograaf zelf gemaakte vergroting - die overigens maar een fractie goedkoper is - niet te zien. Uiter aard komt het er ook in dit geval op aan dat de negatieven zelf zo scherp moge lijk zijn. Het resultaat van de (uitver groting is dan des te beter. Wie belangstelling heeft en zich eens wil laten overtuigen van de mogelijkheden om met het "magische" apparaat de mooiste kleurvergrotingen van een of meer favoriete foto's te maken, moet beslist een kijkje nemen in de zaak aan de Van Weedestraat. De "Create-a- Print"-machine staat daar klaar voor gebruik! Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktle behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen In te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet In dat de redak tle met de Inhoud Instemt. Soest is halverwege 1990 overgegaan tot het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval, het zoge naamde gft-afval. Bij elk huis werden een bruine container, een keukenbox en een keurig rooster afgeleverd met - in kleur - de data waarop de groene of de bruine container op de stoep gezet moest worden. Toen het einde van 1990 in zicht kwam verwachtte ik elk mo ment een nieuw rooster in de bus. Maar al wat er kwam, geen gft-rooster. Januari vorderde en ik begon een enke le keer te twijfelen welke kleur contai ner ik buiten moest zetten. Dat gebeur de bijvoorbeeld als ik door de Weeg breestraat reed en overal groene contai ners buiten zag staan. Terwijl in mijn ei gen straat - de Eigendomweg - bruine containers buiten stonden. Ik ben bang dat meer Soesters straks niet meer weten welke container naar buiten moet. Bijvoorbeeld als iedereen na de zomer uitgerust van vakantie te rugkomt. Het doel van vakantie is im mers dat je er eens helemaal uit bent. Dan weet je als het goed is niet meer welke kleur aan de beurt is. En ook lijkt een vergissing me geen denkbeeldig ge vaar. Wat te doen als de eerste uit een straat die zijn container buiten zet, een kleurfout maakt? Dan gaat de helè straat in de fout, want niemand zet een andere kleur buiten dan zijn/haar bu ren. Onlangs hoorde ik dat er wel ergens in het begin van het jaar een roostertje - in zwart wit - in de Soester Courant heeft gestaan. Als dat zo ongemerkt voorbij kan gaan, kan ik niet anders zeggen dan dat er weinig moeite is gedaan om de burgers op de hoogte te houden van de nieuwe ontwikkelingen, rk denk dat het Soester gemeentebe stuur er beter aan zou doen de burgers zo alert en volledig mogelijk te informe ren. Dat zal nodig zijn om de bevolking betrokken te houden en het project te doen slagen. Tamar de Vries De Vijverhof bestaat vijf jaar, Vijf jaar een dak waaronder bejaarden met elkaar, De resterende levensdagen slijten in menswaardig samengaan, Vol herinneringen aan voorbij bestaan. Opoe, gescheiden van Opa in het besjeshuis is voorbij. Ook de bejaarde leeft thans "vrij en blij" Geen betuttel en geen gezeur, In het bezit van de sleutel van eigen deur, Bejaarde doe jezelf toch niet te kort, En kom naar buiten en smeer hem uit je oude fort. Daarom is er feest in de Vijverhof De bejaarde ontdaan van het oude stof, Viert feest van zorgen ontdaan, Geen gepieker over hoe het morgen zal gaan Daarom mens gebruik je verstand en maak er het beste van, Ga zorgeloos door het leven zolang het nog kan. G. Brok, een tachtigjarige bewoner van de Vijverhof. Met 'n Nilfisk huishoudstof- zuiger leef je zorgelozer: •hoogste zuigkracht •langste levensduur schoonste uitblaaslucht. 'n Nilfisk gaat niet voor niets 4x langer mee dan 'n kÉtëjf gewone stof zuiger. Ontdek het zelf: MET 'N NILFISK ZIT JE NERGENS MEE. verlichtingsspeciaalzaak •lichting huishoud - elektro Nieuweweg 99,3765 GC Soest Telefoon: 02155-14575 Telefax 02155-12764 het restaurant Ruime parkeer- mogelijkheid Geopend: dinsdag t/m zondag vanaf 16.00 uur Prins Hendriklaan 1,3761 DS Soest, Telefoon 02155-13807 Luxe party-ruimtes (diners van 10 tot 200 personen, recepties tot 350 personen 4 Kegelbanen Het mooiste terras van Het Gooi A la carte restaurant met uitzicht op de tuinen Voor party's: openingstijden in overleg In de landelijke dagbladen werd vorige week uitvoerig kond gedaan van het feit dat car-pooling nog lang niet overal funktioneert. Bijvoorbeeld in Wijk bij Duurstede en Baarn worden de daar speciaal aangelegde plaatsen nauwe lijks benut. Jammer! in Soest lijkt het samen rijden zeer aan te slaan. Waarschijnlijk komt dat door de bijzondere voorbeeldfunktie van verschillende wethouders. Wij, Vrien den van het Soester Natuurbad, zagen tijdens onze aktie bij het Provinciekan- toor in Utrecht wethouders Visser en Menne in één auto met projektontwik- kelaar Taphoorn en zijn advokaat. Fan tastisch toch! Toch? Wij, aktievoerders voor het behouden van het Soester Natuurbad, met argu menten als: het milieu mag niet langer aangetast worden, moeten toch blij zijn met zulke milieuvriendelijke wethou ders. Waarom werden wij misselijk van die aanblik? Jos van der Leij-Tak Vrienden Soester Natuurbad De politie heeft vrijdagmorgen in al le vroegte twee jongemannen kun nen aanhouden, die aan de Burge meester Grothestraat hadden inge broken in een snackbar. Een omwo nende had de heren bezig gezien en het bureau gebeld. Toen de politie arriveerde liepen ze net weg, maar na een korte achtervolging werd de een aangetroffen in een hooiberg op de hoek van de Korte Brinkweg en de Stadhouderslaan, en de ander werd in de buurt van het Slangenbosje bij de Inspecteur Schreuderlaan gesig naleerd. Na een sprintje werd hij in een tuin aan de Burgemeester Gro thestraat ingerekend. Het bleek te gaan om een 19-jarige Tilburgereneen 18-jarige Utrechter. Ze werden na hun arrestatie overge bracht naar Baarn, waar de politie hen ook graag aan de tand voelde over enkele inbraken die in de nacht hadden plaatsgevonden. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 Buiten verantwoording der Redactie. Soest, 9 april 1941. Geachte Redactie. In No. 14 van Uw blad komt een artikel voor: "De Nederlandsche taal op school". Naar aanleiding hiervan verzoek ik U 't volgende te mogen opmer ken. is klaarblijkelijk niet best te spreken over de resultaten van het lager taalonderwijs, Als bewijs haalt U eenige voorbeelden aan van volgens U ge constateerde tekortkomingen. Waar U inmiddels aangeeft, wat volgens U de kinderen niet kunnen en niet weten, daar vraag ik U heel in 't kort te mogen publiceeren, wat de gemiddelde leerling, die op 12 a 13-jarige leeftijd "af zwaait", wèl aan taalkennis meekrijgt. Vanzelfsprekend is dit allereerst het werktuiglijk en verstandig lezen der moedertaal. U vindt het zeker met mij overbodig de groote waarde hiervan toe te lichten. Daarbij moet, vooral in den beginne, iets worden bestreden, n.1. de overheersing van het dialect, dat, hoe interessant op zichzelf ook, de vorderingen lelijk bemoeilijkt. Het is een lange, zware strijd, vóór een dreumes zijn taal tenslotte kan spreken, (maar ook dat leert hij). Intusschen begint het schrijven van de taal. Ik bepaal mij tot de mededeeling, der algemeene ervaring, dat het doorsnee-kind nimmer de absolute foutloos heid bereikt. Wie durft er zich op beroemen, tot deze hoogte wèl te zijn opge klommen? Toch benaderen velen het ideaal dichter, dan men maar al te vaak meent. De bergen volgeschreven cahiers tonen verbluffende effecten en glan- sproeven van accuratesse. Evenwel betreft dit slechts de spelling, het uiterlijk der taal. Interessanter zijn de resultaten der volgende stap: het stellen. Met vallen en opstaan brengen die drommels woelwaters het tot het maken van ju weeltjes van opstellen en 't schrijven van leuke briefjes, bij de lezing waarvan het volle kinderleven voor U opengaat, met nu een lach, en dan een traan. Ach, er zijn er ook, die het nimmer leren. Zij leveren ledige briefjes in, want zij missen de onmisbare fantasie, die hun gedachten vorm zou moeten geven. Zij zullen als ze op eigen benen moeten staan, onze troost zeer missen. Hen dan echter nog in de krant aan de publieke schandpaal te nagelen, komt mij geens zins paedagogisch voor. Geachte redactie, als zo ieder zijn taal heeft leren spreken, lezen, verstaan, schrijven en bijna allen daarenboven nog in staat zijn, hun eigen gedachten ge stalte te geven, en ons te vertellen van eigen ervaring èn zelf-doorleefd gebeu ren, ook over hun zomerreisje, hun "studie", hun radio, hun film en over dui zend andere dingen, die Prof. Van der Leeuw niet noemt, over hun pijn en hun lust, hun spel en hun verveling, hun kleine verdrietelijkheden en hun vreug den, hun hoop en hun herinnering, misschien zelfs over hun liefde en hun haat, - is dat alles te zamen dan - niets? Dan zou het levenslot van allen, die voor de klas staan, al zeer beklagenswaardig zijn. Gelukkig ligt de zaak voor hen juist anders. Zij vinden het zeer veel, en als zij dan daarbij nog denken aan hun overvolle klassen, de opeenhoping van vakken, schoolverzuim, ziekte, enz, dan zijn ze zelf verwonderd over hun ongedacht succes. En de vele fou ten, waarmee,men zich o.a. op 't advertentiebureau geen raad weet? Dat geza menlijk op voor de vereenvoudigde spelling! De eenvoudigste vorm is het duurzaamst bezit. Ja, zegt U, maar dan de grammatica, de sollicitatie-brief, het adres aan de Raad? Ik antwoord U: Is het eigenlijk wel redelijk, dit ouwe paard nog weer eens op te tuigen? Wie zulke fraaiigheid op school wil onder wijzen, treedt buiten de kindersfeer en komt bedrogen uit. Neemt men de practijk der volwassenen als maatstaf, dan moge men bedenken, dat dan van alles en nog wat aan de orde kan komen. Dan zou b.v. ook een schriftelijk hu welijksaanzoek best aan de leerstof kunnen worden toegevoegd. En zoo zou men van de ene dwaasheid in de andere vervallen, als men de gulden regel ver gat, het kind te geven wat des Kinds is. Met het bovenstaande hoop ik te heb ben verduidelijkt, dat de ouders gerust kunnen zijn over het taalonderwijs op de onderscheidene scholen. De uiterlijke omstandigheden geven, vooral thans, goede hoop. De jeugd wil graag vooruit. Goede methodes staan ter be schikking. Voor het taalonderwijs zullen meer uren worden uitgetrokken. En wat het voornaamste is: het onderwijzend personeel wjl zorgdragen voor per fecte uitvoering van zijn taak. Met vriendelijk dank voor de opname. Hoogachtend, K. TROOST, Oud-Hoofd o.l.sch. Naschrift van de redactie. Hoewel het geen gewoonte is, dat ingezonden stukken worden opgenomen tegen artikelen, welke in ons blad zijn geplaatst en schrijver bovendien zeer uitvoerig is, hebben wij inzender niet willen teleurstellen. Het onderwijs is een zoo belangrijke aangelegenheid, dat belichting van meerdere kanten alleen goeds kan afwerpen. Wij wezen er in ons artikel op, dat naar onze meening, het program der lagere school in het algemeen te overladen is en dat er hier door tijd te kort schiet, om de taal beter dan tot nu toe te onderwijzen. Inzender heeft ons door zijn artikel nog niet van inzicht doen veranderen, hoewel wij het tenvolle beamen, dat er heel wat noodig is, om den leerlingen het noodige op dit gebied bij te brengen. Integendeel, het feit, dat de rappor ten der kinderen juist voor het vak taal in het algemeen lage cijfers vertoonen, mag o.i. gelden als een onderstreping onzer gedachte. Ook voerden wij in ons artikel aan, dat vereenvoudiging der taal minder noodig zou zijn geweest, dan vereenvoudiging van het onderwijs in het algemeen, doch dit wil niet zeggen, dat wij geen voorstander zijn van algeheele doorvoering der vereenvoudigde spelling. Juist het feit, dat aan de kinderen deze spelling wordt onderwezen en zij zich na hun schooltijd moeten begeven in een samenleving, die deze spel ling nog afwijst, lijkt ons een belangrijke vernietiging van datgene, waarvoor zij jaren hebben moeten ijveren. Dat inzender verder beaamt, dat in ons arti kel een grond van waarheid lag en daarin een algemeene klacht totuiting kwam, mogen wij zeker afleiden uit zijn mededeeling, dat voor het taalonder wijs in de toekomst meer uren zullen worden uitgetrokken, waarmede hij blijkbaar wil zeggen, dat alles dan wel in orde zal komen. Ook wij hopen dit.

Soester Courant | 1991 | | pagina 23