Op de hoogte [n Soest is nog plek voor ruim 8.000 huizen Zwembad-tarieven zijn nog niet definitief vastgesteld -u Boek geeft kostelijk beeld van Soester Politie Historie 22?s 16?o 17?s 18?5 io./ö19?5 19?5 595 32?o Hl yy Ses^ice ourant - Reclamekrant NSDAG 17 APRIL 1991 1e JAARGANG N°10 jmdoor^ 4- PAGINA Pr WINKELCENTRUM 1 OVERHEES TAMBOERIJN 29 TELEFOON 27777 Vrijdagavond Koopavond ands bier en mineraalwater. Lelijke wijze gestookt uit de litioneel Limburgs familierecept. rnixec.l-.95 19?5 ig van smaak, kaasplateau. lts 10 cent. GEN WIJ GRATIS. I apr - Zolang de voorraad strekt. j Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 Deze krant is bijna geheel gewijd aan de plannen die van 't grootste belang zijn voor de toekomst van Soest en Soesterberg. Vorig jaar is in het kader van het beleidspro gramma voor deze raadsperiode (1990-1994) afgesproken een aan tal facetten van het besturen van on ze gemeente op een rijtje te zetten om met elkaar te komen tot de juiste jpceuzes. kent de afspraak: consolidatie, nders gezegd: Soest blijft Soest! riet gaat om de facetten: milieu, fndschap, verkeer, winkelstruc- pur en recreatiemogelijkheden. Deze plannenmakerij geschiedt niet ahter gesloten deuren, maar met Jiedeweten van iedere belangheb bende en geïnteresseerde burger. Tot op dit moment danken wij alle jij willigers, ambtenaren en externe dviseurs voor hun inbreng in deze jase van de concept-plannen. Het mag niet zo zijn als in het verleden, dat burgers te weinig informatie krijgen, niet betrokken worden bij de besluitvorming, of geen gehoor vinden voor goede alternatieven en creatieve oplossingen. Voor 't eerst in de bestuursgeschie denis van Soest hebben we daar dit jaar al goede ervaringen mee opge daan bij de voorbereidingen van ons kleinste bestemmingsplan Soest- duinen. In juni volgen we dezelfde methode met het grootste bestem mingsplan Landelijk Gebied. Structuurvisie De ervaringen die we hierbij op doen, komen ons goed van pas bij het belangrijkste plan dat we met el kaar trachten op te stellen: de Struc tuurvisie van de gemeente Soest. Als wij dat niet maken, doet het Ge west Eemland het voor ons of an ders de provincie Utrecht wel. De vijf facet-plannen die nu klaar of bijna klaar zijn, gaan vandaag de in spraak in en zijn rijp voor uw mon delinge en schriftelijke reacties. De ze facet-plannen vormen tevens de bouwstenen voor de Structuurvisie, waarin we ook keuzes moeten ma ken voor woningbouwlocaties en bedrijventerreinen. Het samenspel, of zo u wilt de sa- menstrijd, tussen gemeentebestuur en het mondige publiek is moeilijk. Maar u bent in ieder geval op de hoogte! Namens het college van burgemees ter en wethouders, Jan Visser, wethouder ruimtelijke ordening en voorlichting. Er is in Soest nog plek voor ruim 8.000 huizen. Dit staat in de ruimtelijke verkenning van Bureau Zandvoort in Utrecht, uitgevoerd in het kader van het opstellen van de Structuurvi sie voor Soest. - ;>c*. Dat wil niet zeggen dat die huizen er ook komen. Ze zullen niet allemaal nodig zijn en bovendien zullen tal van de aangegeven mogelijke woning bouwlocaties niet als zodanig worden aangewezen omdat ze zo waarde vol worden geacht dat woningbouw niet in aanmerking komt. Verder zou het beëindigen van hef huidige gebruik onaanvaardbaar kostenverho gend kunnen zijn. Tenslotte moet ook rekening worden gehouden met bijzondere kostenfactoren, bijvoorbeeld door noodzakelijke bodemsa nering in verband met verontreiniging. De inventarisatie houdt geen uit spraak in over de keuze van de aard en omvang van de toekomstige ont wikkeling van Soest. Wel staat vast dat bebouwing absoluut ongewenst is op de zuidelijke Engh (unieke landschappelijke kenmerken), in de Birkt (onder meer bufferzone tus sen Soest en Amersfoort), in het be schermde dorpsgezicht van (oud roest, en op het terrein van zieken huis Zonnegloren (gebied met na tuurwaarden, opschuiving van be- bouwingsrand). Een aantal locaties is niet alleen denkbaar, maar kan ook aan een nader onderzoek worden onder worpen. Dat wil niet zeggen dat ze wenselijk of haalbaar zijn. In een groot aantal gevallen zal dit niet zo of zeer twijfelachtig zijn. Kleine lo caties, waar minder dan 10 huizen kunnen worden gebouwd, zijn bui ten beschouwing gelaten. Voor de overige terreinen is de woning bouwcapaciteit geschat op basis van een gemiddelde woningdichtheid van 28 huizen per hectare. De meeste plek is aan de Lange Brink weg: 1.600 huizen, gevolgd door de (omgeving) Stadhouders laan; totaal 1.130, en de Dorre- steinweg-noordwest, 1.000 huizen. De resterende gebieden/terreinen zijn, willekeurig gekozen, (met er achter het mogelijke aantal te bou wen huizen): Prins Bernhardlaan/Soester Eng- weg, 20; De Turf/Beukenlaan, 40; Verlengde Talmalaan-noord, 30; Dalweg-noord, 50; Dalweg-zuid, 100; Albert Cuyplaan, 20; Scho lengemeenschap Eemland, Molen- straat/Soester Êngweg, 30; Molen schot/Albert Cuyplaan (aanleun woningen), 20; Middel wijkstraat (Geiten weitje), 10; Henriëtte Blaekweg (handbal velden), 30; Staringlaan (korfbalveld), 10; Hei deweg/Dennenweg, 20; Specht (voormalig terrein autsloperij Van den Broek), 40; Klein Engendaal (fase 4,5 en 6), 160; Bosstraat-oost 120; Eerste Heeserlaantje, 200; Bosstraat-west (sportvelden), 560; Koningsweg, 500; Dorresteinweg noordwest, 1.000; Dorresteinweg zuidwest, 700; Dorpsstreek, 300; Regentesselaan, 130; Jachthuis laan, 300; Stadhouderslaan noord west, 110; Stadhouderslaan noord oost, 440; Stadhouderslaan zuid west, 180; Stadhouderslaan zuid oost, 400; Grote Melmweg, 250; Peter van den Breemerweg, 800. Voor de opvang van de eigen be hoefte is het noodzakelijk dat in Soest jaarlijks 200 huizen worden bijgebouwd. De tarieven die met ingang van 1 juli gaan gelden voor een bezoek aan het regionaal sport- en recreatiecentrum Aqua Indoor dat tegenover het gemeentehuis aan de Dalweg in aanbouw is, zijn nog niet definitief vast gesteld. De toegangsprijzen die Aqua Indoor heeft voorgesteld, moeten nog worden goedgekeurd door het college van burgemeester en wethou ders. De tarieven die volgens Aqua In door zouden moeten gelden, zijn als volgt: voor recreatief zwemmen fl; 5,80 per keer voor volwassenen. Voor de jeugd geldt een goedkoper tarief: fl. 4,75. Dit bedrag geldt ech ter alleen van maandag tot en met VANAF 1 JULI 1991 REGIONAAL SPORT-EN REKREATIECENTRUM id strekt. DALWEG 181 SOEST vrijdag. Op zaterdag en zondag wordt van de jeugd dezelfde entree prijs verwacht als van de volwasse nen. De prijzen zijn inclusief het ge bruik van een kluisje voor het op bergen van portemonnee, horloge e.d., en van haar- en handdrogers. Gebleken is dat er een misverstand bestaat over de duur van het be zoek. De toegangsprijs geldt niet voor een uur zwembad-bezoek, maar voor de gehele periode per dag dat het bad voor recreatief zwemmen open is. Vanzelfsprekend zijn er ook meer- badenkaarten te koop, die voordeli ger zijn dan een enkel toegangsbe wijs. Voor een tien-badenkaart bij voorbeeld betaalt men, onder voor behoud dat burgemeester en wet houders akkoord gaan met de voor stellen van Aqua Indoor, fl. 52,25. Dat betekent een korting van tien procent op de normale toegangs prijs per keer. Voor een twintig-ba- denkaart betaalt men volgens voor stel fl. 92,75. Dit bedrag ligt twintig procent lager dan wanneer met twintig keer een los entreebewijs zou kopen. Voor het zwemmen voor vroege vo gels en het lunchzwemmen (op pa gina 8 van deze Op 't Hoogt staan de openingstijden van het bad) gelden eveneens voordeliger tarieven bij aanschaf van een meer-badenkaart. Een tien-badenkaart kost fl. 46,50 en een twintig-badenkaart fl. 81,25. Binnenkort wordt een besluit van het college van burgemeester en wethouders genomen over de ta- riefvoorstellen van Aqua Indoor. Het regionaal sport- en recreatie centrum aan de Dalweg bestaat uit subtropische recreatiebaden met veel waterspeelelementen en zon neterrassen, en uitgebreide sauna inet zonnebanken. Verder kan het gebruikt worden voor alle zaalspor ten; beurzen en tentoonstellingen; culturele activiteiten, en bedrijfs presentaties. Het centrum beschikt over een horeca-afdeling met uitge breide voorzieningen. Deze Op 't Hoogt is grotendeels gewijd aan de notities die zijn verschenen ter voorbereiding van de Struc tuurvisie Soest. Ze hebben betrekking op de meest belangrijke zaken die om een regeling voor de toe komst vragen. De procedures voor de afzonderlijke notities zijn als volgt: A. "Toekomstig winkelbeleid Soest" (facet-studie) - van 17 april tot en met 27 mei uw SCHRIFTELIJKE reacties; - op 7 mei informatie- en inspraakbijeenkomst in het gemeentehuis (19.30 uur). In de raadszaal, met korte inleiding; - op 25 mei instuif in de hal van het gemeentehuis van 10 tot 12 uur; - op 27 juni discussie in de raadscommissie financiën (19.30 uur). B. Concept-notitie "Bedrijfsvestigingen" Soester Zakenkring - van 17 april tot en met 27 mei uw SCHRIFTELIJKE reacties; - op 7 mei informatie- en inspraakbijeenkomst in het gemeentehuis (19.30 uur) in de raadszaal, met korte inleiding; - op 25 mei instuif in de hal van het gemeentehuis van 10 tot 12 uur; - op 27 juni discussie in de raadscommissie financiën (19.30 uur). C. Concept "Soest naar buiten" (facetstudie recreatie en toerisme) - van 17 april tot en met 27 mei uw SCHRIFTELIJKE reacties; - op 14 mei informatie- en inspraakbijeenkomst in het gemeentehuis (19.30 uur); in de raadszaal, met korte inleiding; - op 25 mei instuif in de hal van het gemeentehuis van 10 tot 12 uur; - op 4 juli discussie in de raadscommissie milieu (19.30 uur), D. Concept "Landschapsvisie Soest" (facet-studie). - van 17 april tot en met 27 mei uw SCHRIFTELIJKE reacties; - op 14 mei informatie- en inspraakbijeenkomst in het gemeentehuis (19.30 uur); in de raadszaal, met korte inleiding; - op 25 mei instuif in de hal van het gemeentehuis van 10 tot 12 uur; - op 4 juli discussie in de raadscommissie milieu (19.30 uur). E. Concept-notitie "Milieubeleidsplan" (facet-studie). - van 17 april tot en met 27 mei uw SCHRIFTELIJKE reacties; - op 14 mei informatie- en inspraakbijeenkomst in het gemeentehuis (19.30 uur); in de raadszaal, met korte inleiding; - op 25 mei instuif in de hal van het gemeentehuis van 10 tot 12 uur; - op 4 juli presentatie van het definitieve concept in de raadscommissie milieu (19.30 uur). "Ik gebruikte nTn fantasie erbij. Niet met woorden, maar in gedachten. Als je dat doet, wordt het nog leuker. Ik hoop dat de mensen die het lezen, zich ook kunnen verplaatsen in de tijd waarin alles zich afspeelde". Dat zegt de oud-adjudant van politie W. ter Haar, de schrijver van het vorige week verschenen boek Soester Politie Historie. Voor wie is geïnteresseer d in de geschiedenis van Soest en die van de Soester politie in het bijzonder is het een kostelijk boek, dat 156 pagina's telt. Het bevat geen droge opsom ming van feiten, maar schetst een le vendig beeld van de geschiedenis en het ontstaan van de (voorlopers van) de politie-organisatie. De geschiedenis begint omstreeks 1400. In verschillende vormen ont wikkelt zich via de schout en de schepenen, de schutterij en de nachtwacht een vorm van politie zorg, die in 1812 leidde tot aanstel ling van de eerste gemeenteveld wachter: de 18-jarige Cornelis van 't Klooster. Sindsdien kende Soest tot 1928 niet minder dan 23 veldwachters. In 1928 werd Aris Frederik Schreuder de eerste in specteur-korpschef in Soest. Na hem volgden, tot en met de huidige, zeven korpschefs. Waar schrijver Ter Haar vooral zijn fantasie gebruikte, was bij het door lezen van de dagrapporten en kran ten uit de beginperiode. Vooral die talrijke boeiende citaten verleiden ertoe het boek in één keer uit te le zen. Ter Haar: "Een citaat laat als het ware de tijd zelf aan het woord. Verder kan iedereen er zelf conclu sies uit trekken". Ter Haar zegt geen schrijver te zijn, ook al leverde hij gedurende zijn ac tieve loopbaan meer dan eens kopij aan het blad van de Soester Politie Sport Vereniging. Dat hij het boek heeft geschreven, is dan ook vooral te danken aan het verzoek hiertoe van de vorige commissaris, J. K. Adema. "Als hij het me niet had ge vraagd, was ik nooit op het idee ge komen". Het feit dat Ter Haar zich voor geschiedenis interesseert (hij zocht bijvoorbeeld z'n stamboom uit en kon daarin teruggaan tot 1645), maakte het besluit enigszins gemakkelijker om aan de klus te be ginnen. "Ik ben maar gewoon gaan schrij ven. Eerst in het klad, na het doorle zen nog eens en daarna weer. Totdat er iets op papier stond, dat volgens mij wel aardig was". Hij kreeg in het Rijksarchief in Utrecht, het ge meente-archief van Soest en het Soester politie-archief zoveel bruik baar materiaal in handen, dat hij zónder problemen een boek had kunnen schrijven, dat twee keer zo dik was geworden. "Maar het moet natuurlijk wél betaalbaar blijven, en daarom heb ik de dingen eruit ge haald die ik zelf het leukste vond". Aangevuld met verhalen van oud collega's, tal van foto's, en tekenin gen (van technisch ambtenaar Cor Kaspers) is "Soester Politie Histo rie" een bijzonder boek geworden. Het zal niet alleen de Soesters zelf boeien, maar ook hen die zich inte resseren voor politiezaken uit vroe ger tijden in het algemeen. Het geeft een uitstekend beeld van het (in on ze ogen soms lachwekkende) poli- tiebestaan aan het eind van de vori ge en het begin van deze eeuw. Ter Haar mag dan geen schrijver zijn, hij heeft kennelijk wel de smaak te pakken gekregen: hij is in middels bezig aan een boek over het Soester politiekorps vanaf 1955. (Soester Politie Historie, een uitga ve van Drukkerij Practicum bv Soest. Verkrijgbaar bij Boekhandel Van de Ven). Oud-politiecommissaris J. K. Adema (links), die de aanzet gaf tot het schrijven van het boek, krijgt een exemplaar van "Soester Politie Historie" aangeboden door de auteuroud-politie-adjudant W. ter Haar. Uit de nieuwe Algemene Plaatse lijke Verordening van de gemeente Soest: „Het is verboden binnen de bebouwde kom op of aan de weg z(jn natuurlijke behoefte te doen buiten een daarvoor bestemde inrichting of plaats." Kamerlingh Bochtlaan. Burgemeester De Widt na zijn ver kiezing tot Bondsraadslid ANWB: "In mijn gemeente gaat geen be leidsstuk de deur uit zonder dat er een aparte milieuparagraaf bij zit. Datzelfde sta ik ook bij de ANWB voor". Dat wordt dan een dikke para graaf Gehoord: "Ik ken een ambtenaar die 's morgens al om vijf uur op staat om meer tijd te hebben om niets te doen". Uit de nieuwe APV van de ge meente Soest: „Het is verboden door middel van een verrekijker een zich in een bouwwerk of woonwagen bevindende persoon te bespie den." Brandweercommandant Soest naar aanleiding van een ingezon den brief van een vrouwelijke in woner over brandweermannen/ vrouwen: "Er bestaan toch ook geen vrouwelijke bakkers!" Lydia Meyer twintig jaar Woelwa ter. Wat er ook allemaal van een amb tenaar beweerd wordt, hij is na tuurlijk wel de ideale man voor el ke vrouw: Als hij 's avonds thuis komt, is hij niet moe, en de krant heeft hij al uit! Uit de APV van de gemeente Soest: „Het is verboden in openbare grasperken pieren te steken dan wel zich met het kennelijk voor nemen daartoe in openbare grasperken te bevinden of te be geven." Bill(egaal)boards JOC: Jongeren Overlast Centrum... Kop in De Gooi en Eemlander: "Bureau maakt foutje met woning bouw Zonnegeloren". De Gooi en Eemlander maakt een foutje in de kop! Voorzitter J. Stam van de Soester (auto)dealerskring in de Amers- foortse Courant: "Wat mij verbaast, is de snelle reactie van de gemeente". Reactie van een ambtenaar, ten einde raad: "Nu zijn we snel, is het weer niet goed!" In de Volkskrant van zaterdag 6 april liet Boudewijn Paans blijken nog geen eendenest van een eek hoornnest te kunnen onderschei den! Katten in Oud-Soest. Katers in Artishock. WD-ers bezoeken Soester win kelcentra en praten daar met bur gers. Zeker in de geest van "Wat had u gehad willen hebben?" V

Soester Courant | 1991 | | pagina 27