Inwoner bepaalt zelf de toekomst van Soest! Natuur en Landschap in Soest verdienen het om verbeterd en gekoesterd te worden Bouwsi I WOENSDAG 17 APRIL 1991 OP 'T HOOGT PAGINA- WOFNSDAG 17 APRIL 1991 II 1 Het eerste deel van het Landschapsbeleidsplan Soest is de visie op de ge wenste ontwikkeling van natuur en landschap in Soest. Hoewel sprake is van een wensenlijstje, is rekening gehouden met wat mogelijk is. Het gaat dus niet om een mooi verhaal dat niet realiseerbaar zal blijken. Na beoor deling van de verschillende ruimtelijke claims (in het kader van de Struc tuurvisie) kan aan de hand van het Landschapsbeleidsplan worden aan gegeven op welke plek welke functie het best inpasbaar is. In het plan is consolidatie (het behoud van de bestaande situatie) uitgangspunt; dit wil echter niet zeggen dat verdere bebouwing uitgesloten is. Het landschap in Soest is groten deels bepaald door de agrarische gebruiksfunctie. Deze agrarische functie bepaalt de openheid van een groot deel van het buitengebied van Soest, en wordt door de meeste mensen als aantrekkelijk ervaren. Ook andere landschapselementen, bijvoorbeeld houtwallen, zijn van oorsprong agrarisch. De natuurwaarden waren vroeger een "bijprodukt" van het gevoerde agrarische beheer. Door een inten sievere bedrijfsvoering en het ge bruik van schadelijke stoffen zijn deze natuurwaarden echter aan zienlijk teruggelopen. Hetzelfde geldt voor de landschapselementen, die veelal een belemmering vormen voor het huidige beheer dat veel grootschaliger is dan vroeger. Zonder nu terug naar "af' te willen gaan, denkt de gemeente Soest door middel van het Landschapsbeleids plan een deel van die natuur en landschapswaarden terug te kun nen krijgen of te behouden. Het is dan ook een logisch vervolg op het Natuurbeleidsplan van hel rijk. In het tweede deel (verschijningsda tum eind 1991) van het Land schapsbeleidsplan zal dan ook wor den ingegaan op het beheer dat no dig is om dit voor elkaar te krijgen. Overleg met de agrariërs is van we zenlijk belang, want de medewer king is vrijwillig. Er zijn echter ver schillende instrumenten die het aantrekkelijk maken om aan land schapsbeheer te doen. Te denken valt aan bestaande subsidies van de provincie voor het onderhoud van kleine landschapselementen, maar ook aan vergoedingen die de indivi duele boer kan krijgen van het rijk (Relatienota/beheersovereenkom sten) wanneer hij zijn bedrijfsvoe ring zodanig aanpast dat natuur en landschap er wel bij varen. Boven dien zijn extra middelen en instru menten in ontwikkeling. Het is niet ondenkbaar dat ook de gemeente ter uitvoering van het Landschaps beleidsplan subsidie zal verstrek ken. Inhoud en inspraak In het plan zijn drie belangrijke kaarten opgenomen. In een oogop slag is te zien hoe het met natuur en landschap gesteld is. Dit zijn kaar ten van de ruimtelijke en de ecologi sche kwaliteiten. Op de derde kaart is de concept-landschapsvisie uitge beeld. Hierop is te zien hoe de ver dere ontwikkeling met het oog op deze kwaliteiten eruit zou moeten zien. In het informatiecentrum zijn deze kaarten op A3 formaat te bekijken. Het rapport ligt er ook, evenals in de bibliotheken. Het is vanaf 17 april in te zien. Men kan op de inhoud van het rapport reageren tot en met 16 mei. Op dinsdag 14 mei wordt een voorlichtingsavond gehouden, waarop het plan zal worden toege licht. Daarnaast worden het milieu beleidsplan en de recreatienota be licht. Wat gebeurt er met uw reac tie? Vanzelfsprekend zal elke reactie in houdelijk worden beoordeeld. Ook op de andere plannen kan men in spreken. Na verwerking van de reacties zullen de verschillende plannen in de vorm van drie ruimte lijke scenario's opnieuw besproken worden. In deze scenario's zijn al uiteenlopende keuzen gedaan met verschillende uitgangspunten. Het scenario dat uiteindelijk de toe komst van Soest zal gaan bepalen, kiest de inwoner dus zelf. Dit .zal ook bepalend zijn voor de verdere uitwerking van het Landschapsbe leidsplan, de beheersvisie. Het kan dus gebeuren, dat het uiteindelijke, complete, rapport afwijkt van de huidige visie. Houtwallen, zoals deze in het nieuwe bouwplan Klein Engendaal, hebben een bijzonder waarde In bouwnlannen worden ze dan ook zoveel mogelijk behouden en ook overigens wordt er grote aandacht aan besteed Soest hoeft niet voor de toerist te mogelijkheden die de gemeente 1 doeld voor de eigen bevolking. Bi kom, maar bij voorkeur alleen als tie. Daarbij moet worden voorkoi staat dat Soest een grote pickmci toe kunnen leiden, dat de druk op te groot wordt. Dat wil de gemei het treffen van zoneringsmaatrej Deze richting voor het toekomsti beleid geeft de concept-nota "Soe naar buiten" aan. Hierin geeft de a deling Sport en Recreatie haar vis op het beleid van de gemeente c het gebied van recreatie en toensn op korte, middellange en lange te mijn De nota dient tevens als voc zet voor de Structuurvisie, waai het gemeentelijk beleid op de b langrijkste terreinen zal word vastgelegd. Hiermee samenha eend verschenen al de nota's Spt in beweging" en het Speelruim plan. In de nota wordt vastgesteld, dat sommige (delen van), soms waan volle, natuurgebieden teveel v schillende mensen teveel verse! lende activiteiten ontplooien: w; delen, fietsen, paardrijden, jogg crossen. Niet alleen leidt dit onc ling tot overlast, ook kan het sch aan de natuur tot gevolg hebt Om de natuurgebieden m Soest verder in kwaliteit achteruit te li gaan, is het wenselijk het bez aan zulke gebieden te spreiden, mogelijkheid hiertoe zal gescha In het stroomgebied van de Eem is sprake van een waardevolle en gevarieerde flora en fauna. Structuurvisie. Dit is uiteindelijk het spraakmakei Zandvoort in Utrecht) waar alle id studies uitmonden in een aantal s Soest en Soesterberg. Soest heeft waardevolle landschapselementen. Het Landschapsbeleids plan gaat er dan ook van uit dat deze, wat de ruimtelijke ontwikkelingen van Soest ook zullen zijn, onaangetast blijven. Het plan, dat mede als ba sis dient voor de totale Structuurvisie voor Soest, geeft aan wat het maxi maal wenselijk is. Niettemin zullen ook hier concessies moeten worden gedaan, maar pas dan als alles eerlijk is afgewogen: woningbouw, verkeer, winkelvoorzieningen enzovoorts. Mogelijk dat de uitkomst dan is dat een enkel gebied moet worden opgegeven om andere, waardevollere gebieden te handhaven en veilig te stellen. Overigens krijgt het landschap in Soest al jaren grote aandacht. De af deling groenbeheer wees jaren gele den al op processen van verloede ring van het landschap door mis bruik. Bij jaarlijkse fietsexcursies met raadsleden werden deze ont wikkelingen steeds aan de kaak ge steld. Driejaar geleden gebeurde dit voor 't laatst, in de Birkt. Hier werd duidelijk dat ten gevolge van het grondgebruik en het niet tijdig ne men van maatregelen schade was ontstaan aan beeldbepalende hout wallen. Overigens zijn veel oor spronkelijke landschapselementen stedebouwkundig ingepast, dus er kend, zoals de houtwallen in Over- hees. Nu de Structuurvisie voor Soest in de maak is, wil men daadwerkelijk iets met het landschapsbeleid doen. Een belangrijk deel van de gemeen te is onbebouwd. Straks gaat mis schien de vraag spelen waar nog te bebouwen plekken zijn. Dan is het van belang die plekken zo eerlijk mogelijk te beoordelen, en niet ge forceerd vanuit een bepaalde den krichting op het gebied van bebou wing of verkeer. Het waarde-oor- deel over natuur en landschap moet daarbij niet als laatste en minst be langrijke punt aan de orde worden gesteld. Voor het landschapsbeleidsplan is de hele gemeente geïnventariseerd. Daarbij is ook gekeken naar plan nen van hogere orde (rijk en provin cie), de ecosystemen (de flora en fauna in relatie tot gebied waarin deze voorkomt), het waterkwali teitsbeheer en het mestbeleid. Dit laatste is met name voor de agrariërs van belang, omdat hierbij een, zij het klein, deel de economische kant van hun bestaan aan de orde is. Het landschapsbeleidsplan is dan ook mede ingegeven door een agra- risch-vriendelijke benadering. Soest is van huisuit een agrarisch dorp en dat karakter moet niet (ver der) verloren gaan. In het Soester- veen zijn de meeste agraribsche be drijven al verdwenen, verdreven door stedebouwkundige uitbrei ding. Weergaloos Soest heeft weergaloze landschap selementen dankzij het feit dat het in een overgangsgebied ligt. Aan de ene kant de bossen en akkers, aan de andere kant de polders met hun gevarieerde flora en fauna in het stroomgebied van de Eem. Daar naast zijn hoofdzakelijk door agra risch grondgebruik opvallende landschapskenmerken ontstaan, zoals houtwallen in De Birkt, het Soesterveen en langs de Stadhou derslaan. Hadden deze vroeger een economisch belang voor de landei genaren, tegenwoordig ontbreekt dat. Daarom is het noodzakelijk alle maatregelen te nemen die ertoe lei den deze elementen te behouden. In het plan wordt een aantal ge biedsdelen genoemd: het restant van het Soesterveen, het gebied tus sen de Korte Brinkweg en de spoor lijn Amersfoort-Amsterdam, de Birkt, en de Biltseweg-Jachthuis- laan, het stroomgebied van de Praamgracht. Het landschapsbeleidsplan stelt on dubbelzinnig vast dat elke nog open lokatie in Soest de moeite van het behouden waard is. Dat neemt niet weg dat bij een onderlinge benade ring de waarderingen nogal uiteen lopen. Het Soesterveen bijvoor beeld wordt het minst "waardevol" geacht doordat de aantasting van dit gebied al zover is gegaan. Het is dan Alle concept-plannen die in deze kr gelicht, vormen in feite de bouwst< ook eigenlijk het enige gebied, met name de omgeving van de Dorre- steinweg, dat zich zou kunnen lenen voor bedrijventerrein. Hieraan is behoefte voor verplaatsing van (mi- lieuhinderlijke) bedrijven uit de woonbebouwing en voor uitbrei ding van bestaande bedrijven. Het Soesterveen is jaren geleden al ontpolderd. Door een ander water beheer werd de waterstand in het gebied verlaagd. Daardoor werden ook waardevolle deelgebieden aan getast. Ook het onttrekken van gro te hoeveelheden drinkwater aan de grond kan grote gevolgen voor het landschap hebben. De draagwijdte daarvan is nu nog nauwelijks te overzien. Vaststaat in ieder geval, dat er inmiddels andere gebieden in de gemeente zijn, die ecologisch ge zien interessanter zijn en meer kwa liteit hebben dan het Soesterveen. Wat er nog aan landschap over is in Soest, zou gekoesterd en verbeterd moeten worden. Voor veel plekken geldt dat er zelfs niet naar gekeken moet worden als het om realisering van andere plannen gaat, met uit zondering misschien van de recrea tieve. Deze gebieden komen in aan merking als "relatienotagebied". De relatienota is een instrument tot herstel en behoud van waardevolle gebieden. Bij geheel Soest behoort tot ecologische hoofdstructuur en is dus waardevol. Duidelijk wordt nog eens, dat werken voor natuur en landschap een zaak is die vooral belangrijk is voor hen die na ons komen. Men is nooit voor de eigen eer bezig, maar altijd voor een ander die men niet kent! Inmiddels heeft het Bureau Zand' Structuurvisie) voltooid. Hierover 1 sproken. Het ligt al wel ter inzage e tehuis en bibliotheken). Zie voor dit blad. De inspraakprocedure over de Stri

Soester Courant | 1991 | | pagina 28