in S ioesl ïter< I n Soest niet voor toerist afsluiten, maar recreatie is vooral bedoeld voor de eigen bevolking Schriftelijke reacties Bouwstenen PAGÜ\iiv ■r Concept-nota "Soest naar buiten" geeft richting aan voor toekomstig beleid fJAGlNAi WOENSDAG 17 APRIL 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Wat er nog aan landschap over is in 5 Soest, zou gekoesterd en verbeterd i moeten worden. Voor veel plekken geldt dat er zelfs niet naar gekeken moet worden als het om realisering van andere plannen gaat, met uit sondering misschien van de recrea- ieve. Deze gebieden komen in aan merking als "relatienotagebied". De relatienota is een instrument tot ïerstel en behoud van waardevolle gebieden. Bij geheel Soest behoort ,ot zologische hoofdstructuur en is lus waardevol. duidelijk wordt nog eens, dat verken voor natuur en landschap •en zaak is die vooral belangrijk is 'oor hen die na ons komen. Men is looit voor de eigen eer bezig, maar yd voor een ander die men niet ent! yysgg Mie concept-plannen die in deze krant worden gepubliceerd en toe- Igelicht, vormen in feite de bouwstenen voor de gemeentelijke Structuurvisie. I Dit is uiteindelijk het spraakmakende plan (gemaakt door Bureau Zandvoort in Utrecht) waar alle ideeën en gedachten van de facet- I studies uitmonden in een aantal scenario's over de toekomst van I Soest en Soesterberg. Inmiddels heeft het Bureau Zandvoort een rapport (fase 2 van de Structuurvisie) voltooid. Hierover hoeft nu nog niet te worden inge- i sproken. Het ligt al wel ter inzage op de bekende plaatsen (gemeen tehuis en bibliotheken). Zie voor nadere beschouwingen elders in dit blad. De inspraakprocedure over de Structuurvisie begint eind augustus/ begin september. Iedereen in Soest en Soesterberg die zich betrokken voelt bij de toe komstplannen van deze gemeente, wordt uitgenodigd schriftelijk te reageren op de verschillende facet-studies die vandaag in Op 't Hoogt worden gepubliceerd. Deze facet-studies liggen ter inzage in het gemeentehuis en in de bi bliotheken, ook in Soesterberg. Wilt u zelf een bepaalde tekst, meld dit dan bij de Staf Voorlichting. Tegen kostprijs zijn de facet-plannen na te bestellen. Voor meer informatie bent u hartelijk welkom op onze inspraak avonden op 7 en 14 mei, en tijdens de instuif-ochtend op 25 mei. Uw schriftelijke reacties kunt u indienen tot en met 27 mei: Raad huisplein 1. Soest hoeft niet voor de toerist te worden afgesloten, maar de recreatieve mogelijkheden die de gemeente biedt, zijn toch in de eerste plaats be doeld voor de eigen bevolking. Bezoek uit de regio is weliswaar ook wel kom, maar bij voorkeur alleen als er sprake is van natuurgerichte recrea tie. Daarbij moet worden voorkomen dat naar buiten toe de indruk ont staat dat Soest een grote picknickplaats is. Deze indruk zou er namelijk toe kunnen leiden, dat de druk op een aantal waardevolle natuurgebieden te groot wordt. Dat wil de gemeente juist voorkomen, onder meer door het treffen van zoneringsmaatregelen. zomfo- waarde. In bouwplannen 'ïdacht aan besteed. Deze richting voor het toekomstig beleid geeft de concept-nota "Soest naar buiten" aan. Hierin geeft de af deling Sport en Recreatie haar visie op het beleid van de gemeente op het gebied van recreatie en toerisme op korte, middellange en lange ter mijn. De nota dient tevens als voor zet voor de Structuurvisie, waarin het gemeentelijk beleid op de be langrijkste terreinen zal worden vastgelegd. Hiermee samenhan gend verschenen al de nota's "Sport in beweging" en het Speelruimte plan. In de nota wordt vastgesteld, dat in sommige (delen van), soms waarde volle, natuurgebieden teveel ver schillende mensen teveel verschil lende activiteiten ontplooien: wan delen, fietsen, paardrijden, joggen, crossen. Niet alleen leidt dit onder ling tot overlast, ook kan het schade aan de natuur tot gevolg hebben. Om de natuurgebieden in Soest niet verder in kwaliteit achteruit te laten gaan, is het wenselijk het bezoek aan zulke gebieden te spreiden. De mogelijkheid hiertoe zal geschapen moeten worden door het maken en uitvoeren van een zoneringsplan. Het doel hiervan is bepaalde recrea tieve activiteiten op de ene plaats te bevorderen en op de andere plaats juist onaantrekkelijk te maken. Hoofddoelstelling Volgens "Soest naar buiten" is de hoofddoelstelling van het te voeren beleid het streven naar een samen hangend, herkenbaar en zo groot mogelijk toegankelijk aanbod aan recreatiemogelijkheden voor de Soester bevolking. Waar sprake is van routegebonden recreatievor- men geldt dit ook voor de regionale bevolking. Dit mede met het oog op een gewenste beperking van de ver plaatsingsbehoefte voor recreatie doeleinden en rekening houdend met de belangen van natuur, land schap en milieu, en verder onder meer met veranderingen in sport- deelname. De hoofdaccenten van het beleid met betrekking tot de bos- en na tuurgebieden (recreatie buiten de bebouwde kom) zijn is zes punten vastgelegd: 1. het voorkomen van verdere ver snippering om de herkenbaarheid te vergroten en de bestaande na tuur- en landschapswaarden (en dus de recreatieve waarden) te behou den en te versterken; 2. het terugdringen van het gemoto riseerd (recreatie)verkeer; 3. zoneringsmaatregelen in kwets bare en te druk gebruikte delen van de Lange Duinen; 4. verbetering van de toegankelijk heid van De Vlasakkers, rekening houdend met de kwetsbare delen (zoneren), en het verbeteren van de aansluiting van De Vlasakkers op resp. de Korte Duinen, De Bergjes en het gebied ten westen van de Van Weerden Poelmanweg. Dit om enerzijds de recreatiedruk te sprei den (het verminderen van de druk op de Lange Duinen) en anderzijds de (gemotoriseerde) verplaatsingen naar recreatiegebieden elders te voorkomen; 5. het aantrekken van bezoekers van buiten de regio wordt in ver band met de al bestaande recreatie druk niet nagestreefd; 6. er moet meeraandacht worden besteed aan publieksvoorlichting en educatie. Dit om enerzijds een verantwoord gedrag te bevorderen, en anderzijds - in verband met de gewenste beperking van verplaat singen - de bekendheid van de aan- wezige recreatiemogelijkheden in de directe omgeving te vergroten. De nota geeft hierop de volgende toelichting: Het bezoek aan resp. de Lange en de Korte Duinen en het gebied Hees, voorheen het land goed Pijnenburg, is al zeer intensief te noemen. Het aantrekken van be zoekers van buiten de regio naar de ze gebieden wordt in verband met de draagkracht van het gebied, de recreatieve belevingswaarde en de te verwachten toename van conflic ten tussen de verschillende groepen recreanten niet wenselijk geacht. In verband met een beperking van de mobiliteit wordt een zo uitgebreid mogelijk gebruik door de eigen be volking wel wenselijk geacht. Openstelling van gebieden als De Vlasakkers en een betere aanslui ting op aangrenzende gebieden (bij voorbeeld Birkhoven) kan leiden tot een betere spreiding van re creanten. Verder wil de gemeente het au toverkeer zo veel mogelijk uit de bossen weren, zodat de wandelaar, de fietser en de ruiter ongestoord van de natuur kunnen genieten en de bossen en de lucht zo min moge lijk worden vervuild. Er worden daarom enkele voorstellen gedaan om bepaalde wegen door de bossen af te sluiten voor (doorgaand ver keer). Een aantal van de recreatiegebie den is niet zo'goed bereikbaar met de auto. Overwogen zou kunnen worden deze situatie te handhaven. Weliswaar bestaat dan het gevaar van wild parkeren, wat vanzelfspre kend schade kan aanrichten, maar door de aanleg van extra parkeer ruimte zou het autogebruik gesti muleerd kunnen worden, terwijl de gemeente nu juist het gebruik van de fiets wil bevorderen. Bovendien zouden hierdoor wellicht nog meer mensen van buiten de regio worden aangetrokken. Voorlichting Om het recreatieve gebruik van de bos- en natuurgebieden zoveel mo gelijk in de hand te kunnen houden, zal de voorlichting over en de pro motie van het buitengebied van Soest voor de plaatselijke bevolking vooropstaan, gevolgd door voor lichting aan de regionale bevolking waar het routegebonden recreatie- vormen betreft. De algemene pro motie van het toerisme binnen de bebouwde kom kan een beperkte ondersteuning krijgen. Het toeristisch bedrijfsleven zal zich naar verwachting wel willen richten op bezoekers van buiten de regio. Een bundeling van krachten tussen de verschillende bedrijven kan de effectiviteit van de promotie vergro ten. Bezoek aan toeristisch-recrea- tieve attracties heeft in de sfeer van de bestedingen in Soest een te ver wachten positief effect. Om deze re den zou een beperkte ondersteu ning van promotie-activiteiten, ge richt op de bevolking uit en buiten de regio, kunnen worden overwo gen. Binnen bebouwde kom Wat betreft de recreatiemogelijkhe den binnen de bebouwde kom, wordt in de nota "Soest naar bui ten" vooral gesproken over kinde ren en jongeren, en ouderen. Voor hen moeten er resp. meer speel- voorzieningen en recreatiemoge lijkheden komen. In dit verband gaat de voorkeur uit naar een niet te strak beleid, omdat de groep jonge ren afneemt en de groep ouderen juist toeneemt en steeds meer geva rieerd van samenstelling wordt. Van ouderen bestaat het beeld dat ze vooral wandelen, fietsen en jeu de boules spelen, maar de vraag is of dat imago wel klopt. Feitelijk is er weinig bekend over wat de ouderen echt willen en welke voorzieningen eventueel moeten worden getroffen om aan die wensen te kunnen vol doen. Een onderzoek bij deze doel groep kan hierover duidelijkheid verschaffen. Wel lijkt het voor de hand te liggen dat de vergrijzing ertoe leidt dat de mensen meer in de woonomgeving willen blijven en hooguit de dicht bijgelegen bossen en natuurgebie den willen bezoeken. Hierdoor ont staat meer behoefte aan rustpunten, bijvoorbeeld in de vorm van park jes. De nota geeft enkele plekken aan waar voorzieningen getroffen kunnen worden. Ook aan de jeugd wordt aandacht besteed in de nota "Soest naar bui ten". Opvallend is dat veel wijken in Soest speelmogelijkheden voor kin deren en jongeren missen. Vooral in Overhees ontbreekt het hieraan. Er worden suggesties gedaan om hier, en ook in andere wijken, verschil lende mogelijkheden voor de jeugd te scheppen. Uitgangspunt daarbij zou moeten zijn, dat de jeugdvoor zieningen zonder al te veel proble men moeten kunnen worden omge bouwd voor ouderen. Dit met het oog op de te verwachten daling van het aantal jongeren. Veldsportvoorzieningen Tenslotte zijn de hoofdaccenten van beleid voor de veldsportvoor zieningen: 1. handhaven van het voorzienin genniveau; 2. concentratie van sportterreinen en -banen in grotere eenheden (georganiseerde sport); 3. verplaatsen van diverse accom modaties en terreinen naar te be palen lokaties(afhankelijk van eventuele bestemmingswijzi ging); 4. realisatie sportieve recreatie voorzieningen en activiteiten in de wijken.

Soester Courant | 1991 | | pagina 29