Uitgangspunt van Milieubeleidsplan: terugdringen van het autogebruik in Soest Gelijkwaai van winke Soest niet handhavei Yan We< een echt Instuif WOENSDAG 17 APRIL 1991 OP'T HOOGT 'N/l WDFNSDAG 17 APRIL 19S In het Milieubeleidsplan, als aanloop naar de Structuurvisie voor Soest, is aandacht geschonken aan tal van punten die raakvlakken hebben met het milieu. Zowel het verkeer als wonen en werken komen aan de orde, zowel de verzuringsge- bieden als lawaai-overlast, zowel de LPG-locaties (autogas) als de grondwaterbeschermingsgebieden, om er enkele te noemen. Uitgangspunten van het plan zijn enerzijds terug dringen van milieuhinderlijke activiteiten (oplossen van knelpunten) en anderzijds aangeven van gewenste ontwikke lingen. Overigens valt in het Milieubeleidsplan pas goed op, dat niet minder dan een kwart van de oppervlakte van de ge meente defensieterrein is. Een milieukaart heeft inzichtelijk gemaakt waar op milieugebied de grootste knelpunten liggen en waar beperkingen gelden. De gebieden zijn in zones aangegeven. In een aantal gevallen overlappen zones met verschillende vormen van hin der elkaar. Wat betreft woning bouwlocaties is onder meer reke ning gehouden met industrie-, ver- keers- en spoorweglawaai. Binnen een zoneringsstrook mogen niet zonder meer huizen worden ge bouwd. Dit verbod geldt niet voor bijvoorbeeld kantoren en show rooms. Deze kunnen bovendien een schild vormen tussen de lawaaibron en woningen. In Soest heeft men als extra handicap de zonering in ver band met de aanwezigheid van de vliegbasis Soesterberg. In zogenaamde voor verzuring ge voelige gebieden (bijvoorbeeld ten zuidwesten van de Wieksloot) is veehouderij uit den boze. Voor grondwaterbeschermingsgebieden geldt globaal genomen een beperk te bedrijfsvestiging, met daarbij nog de beperking dat er geen sprake mag zijn van bodembedreigende activiteiten. Ook voor plekken waar LPG-tanks zijn, gelden afstands normen wat (woning)bebouwing betreft. Tenslotte zijn er de zoge naamde bodemonderzoekslocaties, waarvan vaststaat of vrijwel zeker is dat er sprake is van bodemvervui ling. Al deze beperkingen als het gaat om woningbouw zijn in kaart gebracht. Daarna zijn de resterende plekken bekeken waar uit milieu-oogpunt het best woningbouw zou kunnen worden gerealiseerd. Hierbij is uit gegaan van een aantal factoren, zo als de bereikbaarheid met het open baar vervoer (afstand tot een NS- station of bushalte) en de afstand tot de winkels. Uitgaande van niet-au- togebruik, dus de bereikbaarheid van deze voorzieningen per fiets, komt men als meeste geschikte bouwlocaties uit in Soest-midden, dus op de Eng. Niet alleen aan wonen wordt in het Milieubeleidsplan aandacht ge schonken, ook de bedrijvigheid komt aan bod. Daarbij wordt de suggestie gedaan de noodzaak van het in ontwikkeling brengen van het plan Nieuwe Gracht 2 opnieuw te bezien. Veel eerder moet gekeken worden naar locaties voor klein schalige milieuvriendelijke bedrij ven, bij voorkeur in de nabijheid van knooppunten van het openbaar vervoer. Voorwaarde is, dat in ieder geval geen beslag wordt gelegd op waardevolle stukken natuur. Woongebieden moeten zoveel mo gelijk van het autoverkeer worden ontlast door (desnoods nieuw aan te leggen) grote uitvalswegen in de di recte omgeving van bedrijven. Be langrijk is ook dat in Soest een route wordt aangewezen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Met betrekking tot het verkeer is het voornaamste streven het tegengaan van ontwikkelingen die de automo biliteit bevorderen. Er moeten bij voorbeeld geen grote parkeervoor zieningen worden aangelegd in de directe nabijheid van (nieuw te ont wikkelen) centrumvoorzieningen. Het openbaar vervoer moet worden verbeterd in overleg met de spoor wegen en de busvervoersmaat schappij. Er moet een netwerk ko men voor langzaam verkeer binnen de bebouwde kom, tussen de be bouwde kom en het buitengebied, en in het buitengebied. Hier moeten langzaam-verkeerroutes (verder) worden ontwikkeld, moeten de voorzieningen voor langzaam ver keer worden gekoppeld aan het openbaar vervoer. Tenslotte is haast geboden met het verbeteren/ ontwikkelen van de functie parke ren en reizen rond de stations door het treffen van voorzieningen. Onder het hoofd "dienstverlening" wordt nog eens geconstateerd dat er in Soest veel verkeersbewegingen zijn als gevolg van het ontbreken van een centrum. Het milieube leidsplan pleit dan ook voor een ontwikkeling van Soest waarin een duidelijk centrum centraal staat. In dien dit niet haalbaar is, moet het streven gericht zijn op ten hoogste een tweepolige dienstverlening On der "natuur en landschap" wordt gesteld dat er op de buitengebieden geen enkele milieuhinderlijke be stemming mag worden gelegd. Inte gendeel zelfs, indien nieuwe delen aan de natuurgebieden kunnen worden toegevoegd (bijvoorbeeld door het verdwijnen van het zieken huis Zonnegloren, eventueel ver trek van bedrijven uit Soestduinen, het niet meer gebruiken van stort- plaatsen/zandafgravingen), moei 'teruggave aan de natuur' als eerste punt worden bekeken. Om te voorkomen dat er straks spra krachtatvloeiing uit Soest, moet haa rering van het winkelapparaat. Er is tuatie: als de koopkrachtafvloeung vreesd voor blijvende, niet meer of effecten hiervan voor het plaatselijk tieve ontwikkeling is daarom dat ee met daarin vertegenwoordigers van niem heeft kunnen vinden in een ai onder meer en vooral toe leiden dal sen buiten Soest (Baarn, Amersfo wordt gebracht. Dit staat in de facet-studie "Toe komstig winkelbeleid Soest opge steld als onderdeel van wat straks de totale Structuurvisie voor Soest moet worden. Een belangrijke ont wikkeling is, dat men is afgestapt van een tweepolig winkelcentrum in Soest' de Van Weedestraat en Har tje Zuid. Bij die tweepoligheid, met als uitgangspunt dat beide centra nagenoeg gelijkwaardig zouden moeten zijn, werden allang vraagte- De Varf Weedestraat is het oudstt centrum van de twee en het groot ste Soest-Zuid werd in 1984 gerea liseerd, bescheiden van opzet. Hoe wel er sindsdien gesproken wert van tweepoligheid wat de winkel centra betreft, is er eigenlijk nooi echt sprake geweest van gelijkwaar digheid. Vanaf het begin hebbel deskundigen (Kamer van Koop handel, het Koninklijk Nederland Ondernemers Verbond en de rijk; consulent economische zaken) e steeds op gewezen dat de Van Wee destraat en Hartje-Zuid zeker nu eikaars concurrenten moesten ziji Soest zit, gezien de aanzienlijk koopkrachtafvloeiing, in een moe lijke positie. De winkeliers zijn 11 tussen ook gaan inzien dat de kooi krachtafvloeiing niet vermindei Integendeel, ze dreigt zelfs toe nemen door maatregelen in Amer foort en Baarn die het voor de co: sument steeds aantrekkelijker m ken daar te gaan winkelen. Ten aanzien van de recreatie wordt gesteld, dat parkeerterreinen bij re creatieterreinen niet moeten wor den uitgebreid, maar dat het open baar vervoer naar drukbezochte re- creatiegebieden moet worden ver beterd. Hebrecreatief medegebruik van defensieterreinen moet worden gestimuleerd. De verblijfsrecreatie moet niet verder worden uitge bouwd, en tenslotte moet bovenre gionale dagrecreatie niet worden bevorderd of ontwikkeld. Op zaterdagmorgen 25 ntei vai 10 tot 12 uur organiseert de ge meente een instuif in de hal vai het gemeentehuis. Hier kan noj eens gekeken worden naar alli tekeningen over dc plannen dó vandaag worden gepubliceerd n Op 't Hoogt en waarover velei zullen willen inspreken. Mei kan hierover tijdens de instui ook spreken inet de ambtena ren. Tijdens de instuif op 25 inei zu len zeer waarschijnlijk oo raadsleden aanwezig zijn. Maa van uw hart geen moordkud e zef uw reacties op papier vo< 27 mei. Bezoek ook de inspraak- en n formatie-avonden en de vastgi stelde commissievergadenngei De meeste uitbreidingsmogeli Weedestraat. Hier zou nog 3 vlak bij kunnen. Dit is ini het j gaten (straks De Lindenhot, d bevolking van de gemeente, a van de Van Weedestraat een het gedeelte tussen de Stadht verkeer moeten worden afgesl nieuw plein te creëren. Als Soest van de Van Weedes een echt winkelcentrum wil mi zal van de straat een verblijtsgi moeten worden gemaakt. Dan in ieder geval het doorgaand keer eruit. Hetzelfde geldt vo "bulk" van het niet oorspron bestemmingsverkeer. Door y Van Weedestraat een verbli bied te maken, zal er een n Door bijna alle notities loopt als rode draad het stimuleren van het fietsgebruik. Ook voor de recreatiegebied moet dit gelden. De auto moet geweerd worden; uit de daarvoor in aanmerking komende gebieden zelf, maar ook uit de ran - den ervan ter voorkoming van schade door parkeerproblemen.

Soester Courant | 1991 | | pagina 30