van winkelcentra in niet langer dhaven Uitbreiding bedrijfsterrein is op korte termijn noodzakelijk Van Weedestraat straks een echt winkelgebied? Instuif Inspraak Hartje-Zuid: beperkte uitbreidings mogelijkheden Stimulering verplaatsing van verspreide winkels naar een centrum Wel face-lift, geen uitbreiding van De Smitshof Plaats voor verspreide winkeliers in gebied van Koninginnelaan Geen winkeluitbreiding nodig in Soesterberg m te voorkomen dat er straks sprake zal zijn van een nog grotere koop- achtafvloeiing uit Soest, moet haast worden gemaakt het de herstructu- :ing van het winkelapparaat. Er is sprake van een "vijf voor twaalf"-si- itie: als de koopkrachtafvloeiing nog groter wordt, moet worden ge- iesd voor blijvende, niet meer of nauwelijks nog te herstellen nadelige 'ecten hiervan voor het plaatselijk winkelbestand. Een belangrijke posi- ve ontwikkeling is daarom dat een brede samengestelde projectgroep, iet daarin vertegenwoordigers van alle winkelkringen in Soest, zich una- fem heeft kunnen vinden in een aantal aanbevelingen. Deze moeten er ader meer en vooral toe leiden dat de koopkrachtafvloeiing naar plaat sen buiten Soest (Baarn, Amersfoort, Utrecht en Hilversum) tot staan irdt gebracht. het niet meer gebruiken van stort plaatsen/ zandafgravingen), moet jj 'teruggave aan de natuur' als eerste punt worden bekeken. Ten aanzien van de recreatie wordt f gesteld, dat parkeerterreinen bij re creatieterreinen niet moeten wor- den uitgebreid, maar dat het open- j Daar vervoer naar drukbezochte re- ,j :reatiegebieden moet worden ver-1 Deterd. Het recreatief medegebruik 'an defensieterreinen moet worden ;estimuleerd. De verblijfsrecreatie noet niet verder worden uitge- j 'ouwd, en tenslotte moet bovenre- lonale dagrecreatie niet worden 'evorderd of ontwikkeld. nt staat in de facet-studie "Toe- imstig winkelbeleid Soest", opge- Jeld als onderdeel van wat straks de totale Structuurvisie voor Soest loet worden. Een belangrijke ont- ikkeling is, dat men is afgestapt |an een tweepolig winkelcentrum in Joest; de Van Weedestraat en Har tje Zuid. Bij die tweepoligheid, met lis uitgangspunt dat beide centra iagenoeg gelijkwaardig zouden oeten zijn, werden allang vraagte- :ens gezet. )e Van Weedestraat is het oudste :entrum van de twee en het groot- ite. Soest-Zuid werd in 1984 gerea liseerd, bescheiden van opzet. Hoe- vel er sindsdien gesproken werd ■an tweepoligheid wat de winkel centra betreft, is er eigenlijk nooit echt sprake geweest van gelijkwaar digheid. Vanaf het begin hebben deskundigen (Kamer van Koop handel, het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond en de rijks consulent economische zaken) er steeds op gewezen dat de Van Wee destraat en Hartje-Zuid zeker niet eikaars concurrenten moesten zijn. Soest zit, gezien de aanzienlijke koopkrachtafvloeiing, in een moei lijke positie. De winkeliers zijn in tussen ook gaan inzien dat de koop krachtafvloeiing niet vermindert. Integendeel, ze dreigt zelfs toe te nemen door maatregelen in Amers foort en Baarn die het voor de con sument steeds aantrekkelijker ma ken daar te gaan winkelen. Op zaterdagmorgen 25 mei van 10 tot 12 uur organiseert de ge meente een instuif in de hal van het gemeentehuis. Hier kan nog eens gekeken worden naar alle tekeningen over de plannen die vandaag worden gepubliceerd in Op 't Hoogt en waarover velen zullen willen inspreken. Men kan hierover tijdens de instuif ook spreken met de ambtena- Tijdens de instuif op 25 mei zul len zeer waarschijnlijk ook raadsleden aanwezig zijn. Maak van uw hart geen moordkuil en zet uw reacties op papier vóór 27 mei. Bezoek ook de inspraak- en in formatie-avonden en de vastge stelde commissievergaderingen! Tussen alle problemen door speel den de pogingen van Albert Heijn om ook in Soest een grote vestiging te realiseren. Hiervoor viel het oog op de plek aan de Van Weedestraat waar het gezinsvervangend tehuis De Lindenhof staat. Dit plan strandde echter, meer op maat schappelijke onhaalbaarheid dan op planologische overwegingen. Toch is in feite de AH-kwestie de aanleiding geweest om de winkel structuur in Soest eens goed "op de rit" te zetten. Hiervoor werd een brede aanpak gekozen, mede om dat dit beleid samenviel met het be sluit van het gemeentebestuur tot het opzetten van een Structuurvisie. Er werd daarvoor een brede pro jectgroep opgezet, waarin de win kelkringen zelf een groot aandeel en een belangrijke stem hadden. Er kwamen plannen op tafel, er wer den onderzoeken (naar de stromen van koopkrachtafvloeiing) verricht en consumenten- (wat mist u in Soest, waar koopt u) en onderne- mersenquetes (waar krijgt u kopers vandaan)gehouden. Overigens is de economische ruimte in Soest niet zo groot meer. De ge meente heeft immers geen achter land. Mede daardoor zal naar ver wachting slechts een klein stukje koopkrachtafvloeiing (45 procent in de duurzame en overige goede ren) kunnen worden teruggehaald. Als dit tien procent is, zal dat al heel behoorlijk zijn. Ofschoon de ruimte dus klein is, zijn er toch wensen en kan er trouwens ook nog wel wat bijkomen. Naast de grote Albert Heijn is dat bijvoor beeld een warenhuis. Ook voor zo genaamde kwaliteitsmeters is nog plaats, zaken die de klant iets meer bieden dan het gebruikelijke pak ket. Uit onderzoek is komen vast te staan, dat het belangrijk is de win kels zoveel mogelijk te concentre ren. Een van de problemen in Soest is het grote aantal verspreide win kels. Door deze zoveel mogelijk naar de (omgeving van) de Van Weedestraat en Hartje Zuid te ha len, zullen deze winkelpolen meer accent krijgen. Ook hierover zijn de betrokkenen het eens. Dat is een gunstige ontwikkeling, omdat nu de kans er is dat men gezamenlijk tot inspanningen komt die zowel de Van Weedestraat als (zij het in min dere mate) Hartje Zuid meer "bo dy" geven. Dit kan een verdere koopkrachtafvloeiing voorkomen of het negatieve cijfer hiervan zelfs verbeteren, en de kwaliteit van het winkelapparaat in Soest verhogen. De uitbreidingsmogelijkheden in Hartje-Zuid zijn beperkt tot onge veer 1.000 vierkante nieter vloer oppervlak. Dat betekent een klei ne uitbreiding van dc Zuidprome nade, hoofdzakelijk te realiseren ten behoeve van de supermarkt, de boekhandel en een boetiek. Ook wordt gedacht aan bijvoorbeeld een doe-het-zelf zaak. Voor deze uitbreiding zal een deel van de par keerruimte moeten worden op geofferd en verplaatst naar het ter rein achter de apotheek aan het Driftje. Op het resterende deel van het nieuw aan te leggen parkeer terrein achter de apotheek is nabij de Schoutenkampweg enige wo ningbouw mogelijk. Overigens is het heel goed mogelijk dat er aan de Soesterbergsestraat enige winkelvestigingen bijkomen in de directe omgeving van de Zuid promenade. Hieraan is dan wel de uitdrukkelijke voorwaarde verbon den dat het gaat om verplaatsing van elders in Soest (verspreid) ge vestigde winkeliers. Ten aanzien van het verkeer is ook in dit geval, net als bij de Van Wee destraat, gepleit voor een verkeers luw maken van het winkelgedeelte van de Soesterbergsestraat. Dit zou bijvoorbeeld kunnen door de Soes terbergsestraat op de kruising met de Vondellaan/Ossendamweg af te sluiten. Tenslotte is het idee gelan ceerd om het barriere-achtige aan zien van de straat zoveel mogelijk weg te nemen door betere over- steekmogelijkheden, al dan niet overkapt. Voor het op peil houden van de werkgelegenheid is het van groot belang dat er voldoende bedrijfsterrein beschikbaar is. Momenteel is dit niet het geval. Het is dan ook noodzakelijk dat er op korte termijn uitbreiding komt van het industrieterrein. Blijft deze achterwege, dan is het gevaar niet denkbeeldig dat veel arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. Het winkelgedeelte van de Soesterbergsestraat zou kunnen worden afgeslo ten of verkeersluw gemaakt. Om het gebied nog aantrekkelijker te maken, kan gedacht worden aan een gedeeltelijk overdekte oversteek. Dit staat in de notitie over bedrijfs vestigingen als aanzet tot de Struc tuurvisie voor Soest. De opstellers zijn van oordeel dat er op z'n minst netto nog 8 ha. bedrijfsterrein nodig is om aan de vraag te kunnen vol doen. Daarvoor werd het bestem mingsplan Nieuwe Gracht 2 (omge ving Dorresteinweg/Koningsweg, aansluitend aan Nieuwe Gracht 1) in procedure gebracht. Het provin ciaal bestuur is echter niet gelukkig Met betrekking tot de verspreide winkels in Soest wordt in de facet studie "Toekomstig winkelbeleid Soest" gepleit voor een duidelijk beleid: het stimuleren van verplaat sing van die winkels naar een van de centra. Dit beleid zal krachtig moe ten worden voortgezet, aldus de stu die, eventueel met financiële steun aan de betrokken winkeliers uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing. met deze locatie. Bovendien is het van oordeel dat de behoefte niet voldoende is aangetoond. In dit ver band wordt erop gewezen dat Soest geen (regionale) opvangfunctie heeft waar het bedrijfsvestigingen betreft. Naar aanleiding van dit oordeel van de provincie heeft de gemeente een enquete gehouden onder alle be drijven in Soest en Soesterberg. Daaruit bleek, dat al op korte ter mijn behoefte bestaat aan zelfs aan zienlijk meer dan de oorspronkelijk geplande 8 ha. Dit geldt bovendien niet voor nieuwe vestigingen, maar uitsluitend voor uitbreiding of ver plaatsing (uit de bebouwde kom) van Soester(bergse) bedrijven. Naast de uitkomst van de gemeen telijke enquete ligt er de notitie van de Kamer van Koophandel en de Soester Zakenkring. Ook zij stellen dat er dringend behoefte is aan uit breiding van bedrijfsterrein in Soest. Een positieve ontwikkeling is de aankoop door TBS van het complex In de facet-studie "Toekomstig winkelbeleid Soest" zijn de ambi tieuze plannen van de winkelkring Smitshof niet overgenomen. Ze had een grote uitbreiding voorge steld met zelfs een parkeerdak. De plannen zijn echter niet in de aan bevelingen opgenomen. De uit breiding van de Smitshof blijft daarin beperkt. Wel wordt een uit breiding in kwaliteit van de reeds gevestigde ondernemers voorge staan. Toch verdient het twintig jaar oude buurtcentrum een face-üft en kan een geringe uitbreiding gerealiseerd worden van ongeveer 500 meter verkoopvloeroppervlak. De ge dachten hiervoor gaan uit naar ver groting van de Abert Heijn-vesti- ging en eventueel andere aanvullen de winkelvoorzieningen. Een even tuele aanvulling van de parkeer voorzieningen kan bereikt worden langs de Weegbreestraat. De Smitshof is in de eerste plaats een buurtwinkelcentrum. Het moet van voorheen Foxboro aan de Ko ningsweg. Hierdoor is voor TBS 2,5 ha. bedrijfsterrein in Nieuwe Gracht 1 overbodig geworden. In middels heeft TBS in overleg met de gemeente een aantal bedrijven een voorlopig koopcontract aangebo den: Metaverpa, dat er al gevestigd is en graag wil uitbreiden, construc tiebedrijf Hilhorst dat van de Schoutenkampweg wil verhuizen en bouwbedrijf Van den Hengel dat de Veldweg wil verlaten; Brepo dat drie units in het bedrijfsverzamelge bouw in gebruik heeft en nu de stap naar een zelfstandige bedrijfsvesti ging wil nemen, en een bedrijf van buitenaf. De winkels op het Nieuwerhoek- plein en aan de Koninginnelaan lig gen teveel in de invloedssfeer en het voedingsgebied van de Van Weede straat. Het kan dan ook nauwelijks beschouwd worden als een volwaar dig buurtcentrum. Wel zou het win kelgebied kunnen worden opge pept als zich hier winkeliers zouden vestigen die nu nog verspreid in Soest zitten. Hierdoor zou het bran chepatroon aangevuld kunnen wor den, waardoor het gebied meer het karakter van een buurtcentrum krijgt en het meer tot leven komt. In ieder geval moeten wanneer dat nodig zou blijken te zijn pogingen worden ondernomen om de buurt- winkels in het gebied te handhaven. De facet-studie "Toekomstig win kelbeleid Soest" houdt onder meer de aanbeveling in geen winkeluit breiding in Soesterberg meer na te streven. De positie van Soesterberg is immers stabiel. Voor uitbreidin gen die verder gaan dan aanpassin gen van individuele winkelformu les, ontbreekt voldoende draagvlak. Net zoals in Soest verdient het ook in Soesterberg aanbeveling de ver spreide winkeliers zoveel mogelijk te concentreren in de bestaande winkelgebieden, met name aan de Buys Ballotlaan. Het accent ligt echter op de Rademakerstraat als belangrijkste winkelstraat. Het Dorpsplein is verzadigd. Hier is dan ook geen enkele uitbreiding meer voorzien. Hartje-Zuid, hier nog in aanbouw, heeft zich tot een belangrijk winkelcentrum ontwikkeld. Ernogzijn uitbreidings mogelijkheden. dan ook afgestemd zijn op de be hoefte aan de dagelijkse goederen. Overhees Van nagenoeg dezelfde situatie is sprake in Overhees. Ook hier kan slechts sprake zijn van een geringe uitbreiding, ongeveer 100 vierkante meter verkoop vloeroppervlak. Hiervoor heeft supermarkt Jac. Hermans al een plan ingediend. Voor Honsbergen geldt dat de hui dige situatie gehandhaafd kan blij ven. Hiervoor zijn dan ook geen uit breidingen of andere maatregelen voorzien. Wilt u inspreken over het toe komstig winkelbeleid van Soest en over de bedrijfsvestigingen zoals voorgesteld door de Soes ter Zakenkring, dan kan dat op dinsdagavond 7 mei om 19.30 uur in de raadszaal van het ge meentehuis. Twee inleiders zul len beide facetplannen eerst kort toelichten! Wilt u inspreken over het toe komstig recreatiebeleid ("Soest naar buiten"), over het toekom stig landschapsbeleid ("Land schapsvisie Soest") en over het toekomstig milieubeleid ("Mi lieubeleidsplan"), dan kan dat op dinsdagavond 14 mei om 19.30 uur in de raadszaal van het gemeentehuis. Drie inlei ders zulleji deze laatstgenoemde facetplannen eerst kort toelich ten! De meeste uitbreidingsmogelijkheden op winkelgebied liggen in de Van Weedestraat. Hier zou nog 3.900 vierkante meter verkoopvloeropper vlak bij kunnen. Dit is in het gebied zelf te vinden door het opvullen van gaten (straks De Lindenhof, de voormalige NMB-bank, later de afdeling bevolking van de gemeente, alsmede het voormalige politiebureau. Om van de Van Weedestraat een aantrekkelijk winkelgebied te maken, zou het gedeelte tussen de Stadhouderslaan en de Korte Brinkweg voor het verkeer moeten worden afgesloten door het dicht te bouwen en aldus een nieuw plein te creëren. ide wegen en deA 28 in Soester- Als Soest van de Van Weedestraat een echt winkelcentrum wil maken, zal van de straat een verblijfsgebied moeten worden gemaakt. Dan moet in ieder geval het doorgaand ver keer eruit. Hetzelfde geldt voor de "bulk" van het niet oorsprong- en bestemmingsverkeer. Door van de Van Weedestraat een verblijfsge bied te maken, zal er een nieuwe weg moeten worden aangelegd. De voorkeur gaat uit naar een route doorgetrokken Dalweg/Korte Kerkstraat voor de brandweerka zerne langs, via de Lange Brinkweg door een nieuw aan te leggen tunnel onder de spoorlijn Soestdfrjk-Baarn door, ten noorden van de Korte Brinkweg naar de Stadhouderslaan en vandaar achter het tweede ge deelte van de Korte Brinkweg langs, tenslotte uitmondend op de Burge meester Grothestraat ter hoogte van de Anna Paulownalaan. Deze rigoureuze aanpak is noodza kelijk als men het verkeer uit de Van Weedestraat wil weren. De lege ge bieden tussen de oude en de nieuw geplande route kunnen worden op gevuld door hier deels woningen, kantoren en bijvoorbeeld show rooms te bouwen. Aan de dan ont stane verkeersluwe Van Weede straat kan de nieuwe vestiging van Albert Heijn dan eindelijk gereali seerd worden op de plek van het ou de politiebureau. Daarnaast kan er bijvoorbeeld een Hema-vestiging komen op de plek van De Linden hof. Het oversteken op de Van Weedestraat is soms een hachelijke zaak. Door afsluiting ofhet door 't nemen van maatregelen verkeersluw maken vandeweg moet de Van Weedestraat als winkelgebied aantrekkelijker worden gemaakt. WOENSDAG 17 APRIL 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 5 f

Soester Courant | 1991 | | pagina 31