Verdwenen Soest 225.- w/ter |Q0j> VS ;0NIN 3 Qff&\ Combinatie van goede smaak en techniek maakt bruidsboeketten onweerstaanbaar Gelukwensen van christenen voor moslims :OMBi MEX 'AKT VAN 11 t/m 22 Ingezonden: Tweede dubbele longtransplantatie geslaagd Openlucht-presentatie bij 'Jasmijn': 'Ramadan maand van vrede en verzoening' Inleveren pakketten voor Kozle He rommelmarkt yan SWS Zorgen bij bestuur 'kleine moskee' 100 jaar Baarnse Ziekenverzorging Kon I Scl Informatiebijeenkomst op 26 april Woningbouwvereniging 'Soest' zoekt bestuursleden The Bob Color in Baarnse Boemerang Herdenkingsconcert Groot Nicolaaskoor Museum Oud Soest V"ï KLEUREN Bosboom «DEELMARKT ECHTE EE 5 'IPPER HG JOHN dutch Vrijetijdsmode PAGINA "VOENSDAG 17 APRIL 1991 SOESTER COURANT PAGINA 9 DE NIEUWE CHRYSLER VOYAGER: VftNAF F 47.995; oente-afdeling: Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Het einde van de islamitische vasten- naand - "Ramadan" - is ook door de noslims in Soest gevierd. Gisteroch- end vond in de moskee aan de Paral- elweg een bijeenkomst plaats, waarin laarbij op feestelijke wijze werd stil gestaan. Van christelijke zijde werd eveneens aandacht geschonken aan iet einde van de vastenperiode. 3e Soester moslims hebben van de ;ommissie Islam-Christendom van de Raad van Kerken Soest bij deze gele genheid een speciale gelukwens ont vangen met de volgende inhoud: "Geachte broeders en zusters, Wij,rSoester christenen, wensen u geluk met het beëindigen van uw vastenperio de en hopen dat u een gezegende 'ld al- Fitr pnag hebben. Wij weten dat velen van u zich gedurende de maand Rama dan 'hebben verdiept in de boodschap van de Profeet Mohammed. Hij heeft immers met zijn woorden en voorbeeld laten zien waarom het gaat wanneer Wij eten dat hij eens heeft gezegd: 'Hetwasten is als een schild. Als iemand van n een bepaalde dag vast, dan moet hij geen slechte woorden in de mond nemen of schelden. En als iemand hem beledigt of lastigvalt, moet hij zeggen: "Ik vast".' Zo maakte de Porfeet duide lijk dat vasten meer betekent dan niet- eten en niet-drinken. Het betekent ook: proberen geen geweld te gebruiken en goed met de mensen om je heen om te gaan. De vastenmaand is dan ook voor al een maand van vrede en verzoening. Helaas leven we in een wereld waarin de vrede vaak ver te zoeken is. Machten van onrecht en geweld verhinderen het saamenleven van alle mensen als broe ders en zusters. Wij denken dit jaar in het bijzonder aan het geweld en de oor log in het Midden-Oosten, waar de christenen, de joden en de moslims die daar wonen zonder ophouden mee te maken hebben. Velen van hen zijn op de vlucht voor het geweld, op zoek naar vrede, eten, drinken en onderdak. Oor log maakt steeds weer duizenden on schuldige slachtoffers. Daarom bidden wij voortdurend dat er een eind mag komen aan geweld en oorlogsdreiging. Mogen we ons als christenen en moslims in Nederland in dat gebed verbonden voelen." Foto: Goos van der Wilt. Bezoekers van de moskee aan de Pa rallel weg feliciteren elkaar met het einde van de vastenmaand. Het volgende transport naar de Soes ter anisterstad Kedzier/yn - Kozle ver trekt op dinsdag 2 mei. Soesters die een^pakket naar Kozle willen sturen kunnen de daarvoor bestemde dozen afhèlen bij: An Rademaker, Pijperpad 107'jtel. 10507) of bij Bob Sluis, Res taurant De Knollentuin, Burg. Gro- thestraat 37 (tel. 19893). De dozen kunnen op maandag 29 april, tussen 19.00 en 20.00 uur 's avonds, worden ingeleverd bij de familie Van Senten, Steenhoffstraat 50 in Soest. Dffpakketten dienen goed dichtgeplakt of-gebonden, niet zwaarder dan tien ki lo per stuk en goed geadresseerd te zijn. Ook de afzender dient te worden ver meld. Per ingeleverde doos wordt voor ortkosten - omdat aan de verzen- niets hoeft te worden verdiend - hts vijf gulden berekend. Voor dit ag worden geadresseerde dozen onlijk afgeleverd. Bij afwezigheid van de geadresseerde wordt bericht achtergelaten dat de pakketten in het ^^shuis in Kozle kupnen worden afge- ïsters die geen familie of bekende in zie hebben of nog nooit een pakket ^r de Soester zusterstad hebben ver- ird, kunnen ook pakketten naar zie versturen. Voor bewust ongea- :erde pakketten wordt namelijk in ïrleg met vertegenwoordigers van de 1 Kozle een goede bestemming ge- :ht. De praktijk heeft inmiddels ge- dat dergelijke ongeadresseerde kketten terechtkomen bij families die |t echt moeilijk hebben. :enders van ongeadresseerde pak- tten krijgen - na terugkeer - een foto 'an het betreffende gezin met gezinssa menstelling en adres, zodat met deze Jensen ook in de toekomst contact kan lijven worden gehouden en om deze lensen het idee te geven dat er ook in Toest mensen zijn met wie ze kunnen Khrijven en die iets voor hen willen be- Ikenen. Taalbarrières hoeven daarbij Jen rol te spelen, want voor alle schrif telijke contacten kan indien nodig zo- Rel in Soest als in Kozle voor vertaling worden gezorgd. ls zaterdagmorgen 27 april om 9.00 iur de hekken rond het terrein van het lubhuis de Vangrail aan de Nachte- aalweg opengaan, betekent dat het inde van een periode van wekenlange oorbereidingen en ophalen van spul- en. De organisatiecommissie onder leiding an de heer C. Visch weet dat de men en in deze tijd wat meer op de kleintjes etten, maar aan de andere kant ver- vachten de mensen achter de markt dat lit voor vele mensen juist een stimulans om naar de Vangrail te komen. We zijn blij met 20.000 gulden, maar we hopen op een bedrag van 25.000 >ulden," dat zegt de optimistische Cees Visch. Hij zal met deze uitspraak niet ver van het eindbedrag af zitten dat aan iet eind van de rommelmarkt is binnen gehaald. Vorig jaar heeft de markt een bedrag opgeleverd van 21.000 gulden. Een be drag dat hard nodig is om de vele aktivi- eiten in de clubhuizen De Vangrail, De Praatpaal en Het Kruispunt op z'n minst te kunnen voortzetten. De op brengst van de markt is dan ook onmis baar geworden voor de stichting. Men kan voor spullen uiterlijk1 tot vrij- Deze pakkettentransporten geven de stedenband Soest - Kozle een diepere en zinvollere invulling, omdat er recht streekse contacten tussen de burgers zijn die doorgaans gedurende langere tijd gecontinueerd worden. Het doel van de initiatiefnemers is dan ook om met deze pakkettentransporten te trachten bredere en vooral betere con tacten te verwezenlijken tussen alle la gen van.de bevolking ongeacht politie ke voorkeur, religie of maatschappelij ke positie. De goede contacten tussen Soest en haar zusterstad hebben er inmiddels in Kozle toe geleid dat ook daar de burgers onderling beter contact met elkaar heb ben gekregen. De Poolse contactpersonen zijn de voormalige politieke opponenten - bur gemeester Miroslaw Borzym, oud-bur gemeester Josef Lewczak en de voorzit ter van de stichting jumelage van Kozle, Janusz Bare; mensen die veel doen voor hun stad en voor de jumelage met Soest. Burgemeester Borzym komt zelfs eind mei naar ons land voor een drie maan den durende stage bij de gemeente Soest. Voor meer informatie: An Rademaker (10507) of Bob Sluis (19893). Ter gelegenheid van het einde van de Ramadan werd ook een bezoekje ge bracht aan de "kleine moskee" (aan de Weegbreestraat), die onderdak biedt aan een andere islamitische de nominatie in Soest dan die in de "grote moskee" aan de Parallelweg. Ook veel Soester vluchtelingen en asielzoekers "kerken" er. Mede daardoor is de moskee, die ge vestigd is in een houten noodge bouw, inmiddels veel te klein. Het moskeebestuur sprak bij het bezoek dan ook nog eens zijn grote bezorgd heid uit over de uiterst moeizaam verlopende onderhandelingen met het gemeentebestuur van Soest over de aankoop van grond voor de stich ting van een nieuwe moskee. Daar over wordt al vijf jaar gesproken, maar tot dusver zonder tastbaar re sultaat. Overigens is bekendgemaakt dat ook de "kleine moskee" voortaan zal deelnemen aan de dialoog-bij een komsten met de commissie Islam- Christendom van de Raad van Ker ken. Op dinsdagavond 28 mei a.s. vindt in De Speeldoos te Baarn voor genodig den de officiële viering plaats van het jubileum van de "Vereniging tot- Ziekenverzorging" te Baarn. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Om 20.00 uur houdt de voorzitter mr. J.J.M. Kruitwagen een openingswoord. Drs. J.H.M. Peters, directeur patiënten zorg, geeft daarna een beshouwing over de toekomst van de gezondheidszorg in Baarn. De heer en mevrouw Jens ver zorgen een muzikaal intermezzo waar na Liesbeth van der Sluis, voordracht kunstenaar, zal optreden. Als ceremo niemeester van deze avond treedt op de directeur-bedrijfsvoering, drs. J.M.M. Beljaars. Ter afsluiting is er een gezellig samen zijn onder het genot van een drankje en een hapje onder de muzikale begelei ding van de heer P. Schmidt. I De J Van' mooiste TV's ooit gemaakt Bang &0lufsen Kom maar kijken of u dat ook vindt. Schoemaker Bang&Olufsën Center Weedestraat 78. Tel. 02155-17253 De Woningbouwvereniging 'Soest' is, met een verhuurbaar bezit van 4.269 eenheden, bestaande uit eengezinswo ningen, flats, duplexwoningen, garages en andere verhuurbare ruimten, de grootste verhuurder binnen de gemeen te Soest. De vereniging heeft voor het uitvoeren van haar taak veertig mensen in vaste dienst en verschaft daarnaast doormiddel van opdrachten aan derden (uitbesteding) aan een groot aantal an deren werk. De vereniging wordt geleid door een uit vrijwilligers bestaand bestuur, dat het beleid bepaalt en toeziet op de uitvoe ring hiervan door de werkorganisatie. Deze werkorganisatie staat op haar beurt weer onder leiding van een direc teur, die rechtstreeks wordt bijgestaan door drie afdelingshoofden. Het besturen van "dit miljoenenbedrijf- alleen al de bruto ontvangen jaarhuur overschrijdt de 22 miljoen gulden - is in de afgelopen tijd steeds gecompliceer der geworden, terwijl het voorspelbaar is dat als gevolg van wijzigende over heidsmaatregelen in de toekomst meer zal worden geëist van bestuursleden. Voor deze, overigens uitermate boeien de, taak is de vereniging op zoek naar mensen, liefst met enige bestuurlijke er varing, die in staat en in de gelegenheid zijn op kortere of langere termijn tot het bestuur toe te treden. De bestuursver gaderingen vinden plaats in de avondu ren. Voor mensen die belangstelling hebben wordt op 26 april a.s. een informatiebij eenkomst gehouden waarin nadere bij zonderheden zullen worden verstrekt over het bestuurswerk bij de Woning bouwvereniging 'Soest'. Elders in deze krant treft u een advertentie, aan met ge gevens over de wijze van aanmelding. dag 19 april 17.00 uur bellen naar me vrouw W. Mulder, tel. 14441. De be kende band Deep Troubles treedt op zaterdag 27 april op om 12.00 uur. Van weinig Nederlandse bands blijft het optreden zo duidelijk bij als dat van de Bob Color. Wat er gebeurt na de eer ste noot is magistraal, indrukwekkend, ongelooflijk en gigantisch. Het podium is meteen over de volle breedte bezet door springende, vliegende en klim mende muzikanten. Dat blijft zo, het hele concert. En aan het eind van de avond ligt de temperatuur in de zaal op z'n minst acht graden hoger dan in het begin, want niemand ontkomt eraan: bij The Bob Color kun je niet blijven zit ten. Of je wilt of niet, dansen zül je. Alleen draadloos kent deze band letter lijk geen grenzen. Op balkons en p.a.- torens, in steigers of bezeten dansend tussen het publiek, het gaat door. Bob Color wordt door de pers Nederlands opwindendste live band genoemd tot iedereen valt voor de gekte vol stam pende funk, soul, r b en jumpmuziek. Een optreden dat je gewoon niet mag missen. Zaterdag 13 april om 21.30 uur in Jon gerencentrum De Boemerang, Plataan laan 1 Baarn. Entree: vier gulden. Om 01.00 uur is de deur dicht. De bezoekers kregen op die manier een indruk van wat de combinatie van goe de smaak en techniek, bij "Jasmijn" bei de in ruime mate voorhanden, oplevert: een kleurig en fleurig schouwspel. Met z'n drieën toonden de bloembindsters Mirjam Scholten, Monique v.d. Blom en Jacqueline Kok hun vaardigheden. Dat gebeurde - dank zij het fraaie voor jaarsweer - in de open lucht, zodat ook veel "toevallige" voorbijganger^ een kiikje konden nemen. "Alles is mogelijk," aldus Mirjam Scholten. "We laten de mensen zien wat we kunnen, en ook dat het goed ge beurt, want er komt bij bruidsboeketten heel wat techniek en vaardigheid te pas." Een bruidsboeket is niet zomaar een "bloemetje", dat staat vast. Het moet goed houdbaar zijn, en stevig, met de juiste kleurschakeringen die natuur lijk moeten passen bij de persoon van de bruid en haar japon. "Een grote bruid moet je bijvoorbeeld geen klein boeketje geven. Dat staat niet, en andersom natuurlijk ook niet," aldus Mirjam. Wat de jurk betreft, de boekettenmaaksters hebben graag te voren een indruk van de kleur, het mo del en het materiaal - "graag een stukje stof, als het kan" - om het geheel zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen. Voorbeelden Bij "Jasmijn" beschikken ze inmiddels Het Groot Nicolaaskoor uit Baarn geeft op 4 mei a.s. traditiegetrouw zijn her denkingsconcert voor de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog, in de Nico- laaskerk, Kerkstraat te Baarn. Op het programma staat het Requiem van Mo- zart en Funeral Sentences van H. Pur- cell. Het groot Nicolaaskoor wordt daarin bijgestaan door het Baarns Be- geleidings Ensemble en de solisten Le- nie v.d. Heuvel, sopraan; Heieen Re- soort, alt; Robert Coupe, tenor; Bas Ramselaar, bal; Willem Vonk, orgel. Het geheel staat onder leiding van diri gent Hans Linnartz. De aanvang van het concert is 20.30 uur. De kerk is open vanaf 20.10. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar achter in de kerk voor f 15,00 per stuk en f12,50 per stuk voor CJP en 65+, maar o.a. ook bij de V.V.V. te Baarn, Prelude en boekhandel Den Boer in Baarn. Foto: Goos van der Wilt. De bloembindsters van "Jasmijn" aan het werk met de bruidstooi. over tientallen voorbeelden, deels uit eigen werk, deels uit speciale boeken, dus voor ieder bruidje is er wel een pas send boeket te bedenken. Wel is het zo dat bruidsboeketten niet op het laatste moment gemaakt kunnen worden. Mi nimaal een week van tevoren bestellen, is dan ook het parool. Het is allang niet meer zo dat de bruide gom in het diepste geheim het boeket gaat bestellen, zoals dat vroeger ging. Tegenwoordig komt de bruid zelf meestal mee om een goede keus te ma ken, en niet alleen voor het boeket, maar ook voor de bijbehorende corsa ges en andere bloemversieringen die de vreugde en de vrolijkheid op de huwe lijksdag onderstrepen: haardiademen, toefjes voor in het haar, uiteraard al naar gelang het haar wordt opgestoken of niet en de aanwezigheid van een sluier. "Je kunt natuurlijk niet zomaar wat in je haar stoppen," vindt Miijam. Daarnaast zorgt "Jasmijn" ook voor aanvullende bloemversieringen. bij voorbeeld in de kerk en in de bruilofts zaal, op de auto's in de trouwstoet en de tafelversiering. Niet duur Een goed bruidsboeket is ook stevig; het moet tenslotte de hele dag in opti male conditie blijven. Doorgaans ge beurt dat door de bloemen vast te zetten op draad en watten, maar het! kan ook met een zgn. "bridy", die gemakkelijk vast te houden is. De boeketten zijn in het algemeen niet duur; de prijzen lig gen in de buurt van de 150 gulden, maar goedkoper kan ook. "Alles kan," zegt Miijam. "We zijn niet gebonden aan vormen of kleuren en ook wie iets heel aparts wil - bijvoor beeld met schors of stukjes stof - kan bij ons terecht." De klassieke modellen doen het nogal heel goed, maar trends zijn er wel. Op het ogenblik zijn vooral de kleuren zalm en blauw in zwang, zo als het vorig jaar bijvoorbeeld orchi deeën veelgevraagd waren. De bruidjes die zaterdag hun licht kwa men opsteken bij "Jasmijn" hebben zich goed laten informeren over de talrijke mogelijkheden, en wie het bruidswerk nu al onweerstaanbaar vond kon profi teren van een aardige attentie: vijf gratis corsages. Het spreekt vanzelf dat er van dat aanbod royaal gebruik werd ge maakt. In de nacht van 11 op 12 april heeft ook Ellen nieuwe longen gekregen. Net als bij haar broertje Robert heeft een chi rurgisch team van het St. Anthonius- ziekenhuis in Nieuwegein haar zieke longen vervangen door twee gezonde. Ellen heeft CF, cystic fibrosis, een erfe lijke longziekte waarbij het slijm in de longen taai wordt en het steeds moeilij ker wordt om adem te halen. CF is on geneeslijk. Voor Ellen en Robert zijn het afgelopen jaar heel veel mensen in de weer ge weest. Vanuit het jongerenkoor "Mes sage" uit Baarn kwam het initiatief om een aktie op touw te zetten voor het be kostigen van de twee dubbele long transplantaties die nodig waren om Ro bert en Ellen een toekomst te geven. Binnen een jaar hebben we met z'n allen meer dan 500.000 gulden bij elkaar ge bracht, op zich al een enorm succes. Maar wat belangrijker is, Robert werd 14 november j.1. getransplanteerd, de transplantatie van Ellen is de bekroning van al het werk dat is verzet. En er ls veel werk verzet om het doel te bereiken. Er zijn zóveel mensen bij be trokken geweest, dat het ondoenlijk is iedereen persoonlijk te bedanken. Daarom langs deze weg, namens het bestuur van de stichting "Laat Ze Ver der Leven", een hartelijk dankwoord aan iedereen die heeft bijgedragen, klein of groot, aan het mogelijk maken van nieuw leven voor Robert en Ellen. Op het moment gaat het erg goed met Ellen, de doktoren zijn zeer tevreden met haar toestand. We moeten ons wel realiserendat de operatie heel zwaar en ingrijpend is geweest. Ellen heeft nog een lange weg te gaan voor ze weer op koor komt. Maar met haar vrienden, haar echtgenoot en haar familie gelo ven we dat ook Ellen weer gewoon ver- der kan leven! 'Message' Jan van Buuren Heel wat (aanstaande) bruiden in Soest - maar ook velen die de witte broodsweken inmiddels lang achter de rug hebben - hebben zaterdag j.1. een kijkje genomen bij het bekende bloe- nienhuis "Jasmijn" aan de Zuidpro menade. Daar werd een schitterende bruidsboekettenshow gehouden, die een goed beeld gaf van de mogelijkhe den op dit speciale terrein van de bloemsierkunst. Een kleine acht jaar geleden was er in De Borg een plechtige bijeenkomst: prins Bernhard reikte er een aantal Ver- zets- en herdenkingskruisen uit. Bijna vanzelfsprekend werd dit ceremonieel fotografisch vastgelegd, en in het ar chief van de gemeente zijn die foto's ook te vinden. Helaas echter staat niet per foto genoteerd wie wie is - er is wél een lijst met alle namen van de betrok kenen. Nu archivaris Haanstra van de gemeente op het punt staat afscheid te nemen van zijn werk, zou hij ook op dit punt "zijn" archief graag volledig krij gen. Zijn er lezers die hem - en ons - kunnen helpen met de namen van deze verzetsmensen, die we eigenlijk alle maal zouden moeten kennen? Het gaat om tien "onbekenden", maar als eerste aanzet hierbij de foto's van drie. Bij voorbaat onze dank'. Tevens Jeep- en Dodge-dealer üadge ©Jeep. De Chrysler Voyager is al leverbaar vanaf F 38.995,- (grijs kenteken). Priizen af importeur, inci. BTW. exd. afieveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Afgeoeeld. Voyager LE. MODE - 02155 - 2 35 30 Birkstraat 105,3768 HD Soest Tel. 02155-13256. iade 6 - Soest-Zuid 9 VIDEO o AUDIO 15 - Soest-Zuid Van 11 tot en met 22 april is het showtime bij de Chrysler-dealer. Een show met een hoofdrol voor de nieuwe Chrysler Voyager. Met een zee van flexibele ruimte Naar keuze een 2,5 liter, 3,0 liter V6 of""* 3,3 liter V6 motor. Special Guest Stars: de Chrysler Grand Voyager (met 37 cm. extra ruimte) en de Chrysler Voyager All Wheel Drive (met permanente vierwielaandrijving) Bel ons om alvast de mooiste plaats te reserveren Die achter het stuur van de Chrysler Voyager. 6-. ^i^CHIlYSLEII flitser h filmtransport, u voor 5erbergsestraat 35b

Soester Courant | 1991 | | pagina 9