OPENING pag. 11 u ^^_zie onze adv. op pag. 241 'Links' College moet voor 'rechtse' raadsmeerderheid buigen of barsten VVV- Soest stelt gemeente ultimatum over subsidie en huisvesting GROENVRIENDEN nUetaar vang?®*5 hutze K taaisaMi Bos en Duin Actie-eenden bezetten Soester Natuurbad A.s. vrijdag kort geding van 'Vrienden Natuurbad' tegen gemeente Soest Kies een 69e JAARGANG NO. 35 WOENSDAG 24 APRIL 1991 Crisissfeer over omstreden autoshow Brand op het dak LV:1 1II1 l' IM 1 :t<i 30 APRIL ORANJEBAL 130S eisTduin LIVE MUZIEK Advertenties en kopij eerder inleveren! Bestuur dreigt met opheffing per 17 mei Actiegroep eist openstelling bad deze zomer Soesterbergs Belang heeft geen 'Vrienden' Toegang Dorpshuis voor invaliden nog steeds een probleem HET VLEESCENTRUM Gevraagd BEZORGERS Soester Courant Doe mee en win duizenden gratis artikelen bij C1000! De lente is bruisend bij C1000. Vast- FF CTTTM Tien weken 'an4elk Grapjas schiet leiding lek PETERS Makelaars ONROEREND GOED WASIEL STEITNER 0000 aai SS Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per half jaar f24, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG ■I Het College van Burgemeester en Wethouders heeft zichzelf vorige week een kleine adempauze gegund nu het (in meerderheid) in een zwaar poli tiek conflict dreigt te komen met een meerderheid van de gemeenteraad. Inzet van de problemen is de uitspraak van CDA, VVD en GPV/SGP/ RPF - samen goed voor 15 van de 27 zetels - dat de omstreden occasion show van de gezamenlijke Soester dealers (eind mei/begin juni op de Engh) moet doorgaan. Vorige week wees alles nog op een serieuze crisis dreiging, die wel eens een voortijdig einde zou kunnen maken aan het voortbestaan van het "groene" College, zoals het zichzelf graag affi cheert. De kwestie kwam donderdagavond aan het eind van een toch al zeer lange raadsvergadering aan de orde, omdat de raad zich pas om half twaalf wijdde aan het laatste (toegevoegde) agenda punt: het CDA/WD-voorstel om de Soester Dealerkring alsnog toestem ming te geven voor de inmiddels tradi tionele autoshow. Burgemeester De Widt had even tevoren nog geprobeerd de uitgelopen vergadering te verdagen naar maandagavond, maar de raad wil de het karwei afmaken. De Widt redde de zaak met de aankondiging dat hij de kwestie eerst weer in het College wilde bespreken, hetgeen gisteren (dinsdag) zou plaatsvinden. Daarmee was de cri sissfeer, die sinds de vergadering van de commissie ABZ al aan het broeien was en tijdens de raadsvergadering voor Soest ongekende hoogten bereikte, voorlopig bezworen. Per brief hadden de fractievoorzitters Kees Verheus (CDA) en Neks Blom- mers (VVD) het punt op de agenda la ten zetten. Volgens hen hadden de dea lers alle voorzorgsmaatregelen tegen milieuschade genomen en was er, mede gezien gezien de verdeeldheid in het College, geen doorslaggevende reden meer om de show te verbieden. In het College was een minderheid (burge meester De Widt en CDA-wethouder Jan Menne) ook voor het doorgaan van de show, maar de meerderheid (King- ma, Swinkels en Visser, resp. PvdA, D66 en Prog. Soest) tegen. Dat bleek ook donderdagavond nog het geval. Motie van wantrouwen? Of de drie "linkse" wethouders hun verzet tegen de "rechtse" raadsmeer derheid ook deze week zullen volhou den was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Doen ze dat in derdaad en weigeren ze de motie van CDA en WD uit te voeren, dan is de crisis compleet. In de wandelgangen werd in elk geval al openlijk gespecu leerd overeen motie van wantrouwen, die het College zou nopen op te stap pen. Voorafgaande aan de discussie ge bruikte dealers-voorzitter J. Stam het spreekrecht nog eens om erop te wijzen dat de dealers juist het milieu bevorde ren, omdat tijdens de occasionshow ou de "vuile" auto's worden ingeruild voor nieuwere, die zijn uitgerust met een "schone" motor. "We zorgen op die manier dus ook voor een stukje recyc ling," aldus Stam. Hij wees er fijntjes op dat het College niet milieu-consequent is als het de show op de Eng verbiedt, maar haar eventueel wel zou willen toe staan in een ander stukje Soest (aan de Weegbreestraat). Hij hoopte dat de raad het College op andere gedachten zou brengen. Kees Verheus (CDA) merkte op dat Stam gelijk had. Volgens hem was de jaarlijkse kermis minstens zo vervuilend als de autoshow. WD-woordvoerder Bert Krijger was feller en vond dat het College meer met zijn hobby's bezig was dan met argumenten. "Het schone gebruik van auto's wordt door Soest ontmoedigd," aldus de WD-er, "en de bonafide autohandel wordt nodeloos tegen de schenen geschopt." Zij kregen steun van Wiebe Meilof (GPV/SGP/ RPF), die zich wel enigszins kon vinden in de motivatie van het College, maar het verbod een wat al te toevallige greep vond. Voor de tweede keer brak er vorige week brand uit op het dak van een flat aan de Smitsweg. Daar was men met werkzaamheden bezig, toen een contai- ner op het dak in brand vloog. De ruime Suzuki Swift Sedan. Al vanaf f 23.115,- (excl. afleveringskosfen) Birkstraat 105,3763 MD Soest. Adriaan Pothuizen (D66), Kees Boer- koel (PvdA), Harry Witte (Gemeente belangen) en Leidje Tomassen (Pro gressief Soest) steunden het College. Pothuizen vond het een kwestie van af wegen en had waardering voor de bij drage die het College aan het milieube leid leverde. Witte meende dat de dea lers wel op eigen terrein reclame voor hun auto's konden maken. 'Opgepoetst blik' Namens de College-meerderheid be toogde D66-wethouder Mieke Swin kels vervolgens o.a. dat hier geen sprake was van een "evenement" in de zin van de APV - "opgepoetst blik op de Engh is allerminst een inrichting van ver maak" -, dat diezelfde APV in beginsel geen vergunning toestond voor het ver kopen van auto's in het openbaar groen, dat B. W. het goede voorbeeld moe ten geven en hier dus niet moesten toe staan wat iedere andere burger elders wordt verboden, dat het milieu een speerpunt was in het Collegebeleid, dat het milieubelang moesten worden afge wogen tegen de commercie wen dat de dealers hus niet afhankelijk waren van het doorgaan van de show. Haar CDA- collega en opponent Jan Menne wees daarentegen op het feit dat het College wél akkoord zou zijn gegaan met de spotterplek bij de vliegbasis, dat er af doende maatregelen werden genomen om de bodem te beschermen en dat er, na de toestemming in voorgaande jaren, sprake zou zijn van rechtsongelijkheid. CDA en WD reageerden verontwaar digd op Swinkels' verhaal. Verheus had er "geen woorden voor" en vond de ar gumenten veel te gezocht. Krijger kon slechts schamperen over zoveel "groene flinkheid" en stelde bovendien vast dat de spottersplek midden in een water wingebied ligt. Meilof distantieerde zich weliswaar van de opmerkingen van Verheus en Krijger - "zó absurd is 't nou ook weer niet" - maar bleef desondanks bij zijn standpunt. De andere fracties gaven echter geen krimp. Pothuizen herkende in het Col lege-standpunt een poging om "na te laten wat schade aan het milieu bevor dert". Jan Zwaanenburg (CDA) be streed dat. "De show is juist in het be lang van het milieu; ze werkt wervend op mensen die vervuilende auto's willen inruilen", wat hem tegenspraak van Harry Witte opleverde. "De show werkt ook wervend op mensen die nu nog op de fiets zitten..." Lijstje Wethouder Mieke Swinkels verdedigde zich nog tegen het verwijt van willekeur met de opmerking dat de raad van haar wel een lijstje kon krijgen van alle geval len waarin het College al was opgetre den tegen de stalling van auto's in het openbaar groen, maar burgemeester De Widt sloot de beraadslagingen (vrij wel om middernacht!af met de consta tering dat zich een duidelijke meerder heid tegen het verbod aftekende. Hij verschafte het College nog enige poli tieke manoeuvreerruimte door aan te kondigen dat B. W. zich dinsdag nog eens over de kwestie zouden buigen, mede in het kader van de procedure die de dealers hebben aangespannen bij de Raad van State. Verheus ging daarmee akkoord, evenals de andere raadsleden, op voorwaarde dat de raad uiterlijk de ze week donderdag gemotiveerd op de hoogte zou worden gebracht van de uit komst van het Collegeberaad, "zodat we ons kunnen buigen over de eventue le gevolgen". De crisisdreiging leek met dit alles nog Verkoop, leasing en installatie van o.a.: autotelefoons omroepinstallaties omroepsystemen intercoms semafoons process-olarmsvslemen randapparatuur telefooncentrales Oosleislroot 34,3742 SV Boom Tel. 02154 - 20520 Café - petit restaurant Zalencentrum Bosstraat 80 - 3766 AH Soest Telefoon 02155 - 2 23 44 aanvang 16.00 uur. geenszins afgewend. Het College scheert langs de afgrond en het hangt er nu maar van af of de "linker vleugel" van B. W. zal buigen voor de wil van de "rechter vleugel" van de raad, of het eventueel op barsten laat aankomen. In dat laatste geval, en dat zal deze week moeten blijken, heeft het zittende Col lege zijn langste tijd gehad, hetgeen weer perspectieven zou kunnen openen voor een hernieuwde samenwerking met de VVD. Omdat dinsdag 30 april (Koningin nedag) uitvalt als produktiedag voor de Soester Courant van 1 mei, is niet te ontkomen aan een vervroegde in- levertermijn voor advertenties en re dactionele kopij. Al het materiaal dient uiterlijk maandagmorgen 10.00 uur te worden aangeboden op het kantoor van de krant, Van Wee destraat 227. Wat na dat tijdstip bin nenkomt kan niet meer worden ver werkt. Uiteraard verdient het aanbe veling het materiaal reeds deze week (bij voorkeur al vóór vrijdagmor gen) in te leveren. Het bestuur van de VW-Soest/ Soesterberg, met in zijn kielzog het be stuur van de stichting Oude Ambach tenmarkt, heeft het gemeentebestuur een ultimatum gesteld. Als het College van Burgemeester en Wethouders niet voor 18 mei ingaat op de eisen over de subsidie en de huisvesting, stapt het bestuur op. Dat betekent dat de VVV wordt opgeheven en dat de Oude Am bachtenmarkt in de toekomst niet meer gehouden zal worden. De Vrienden van het Soester Natuurbad weten voorlopig niet van opgeven, maar of het hun zal lukken het bad nog een zo mer lang open te houden is uiterst twijfelachtig. Het ziet er dan ook naar uit dat het bad geen menselijk bezoek meer zal krij gen. Wie onkundig van alle opwinding nog wél kunnen genie ten zijn de eendjesal hebben ze zich inmiddels teruggetrokken op een droge plek in het bassin. Of zou het hier gaan om een symbolische bezettingsactie van déze "Vrienden van het Soes ter Natuurbad"...? n Foto: Goos van der Wilt. De Vereniging "Vrienden Soester Na tuurbad" heeft een kort geding aange spannen tegen de gemeente Soest, met als inzet de door de actiegroep ver langde openstelling van het bad, ook de komende zomer. De "Vrienden" willen dat de rechter de gemeente ge biedt het bad op of omstreeks 30 april - zoals gebruikelijk in de laatste jaren - te openen en het voor het publiek de hele zomer lang open te houden. Mr. Frans Weijzen, de advocaat van de actiegroep, heeft het kort geding aange vraagd. Het dient a.s. vrijdag 26 april, 's morgens om 10.00 uur, voor de presi dent van de arrondissementsrechtbank te Utrecht. In de dagvaarding wordt gesteld dat Soest eigenaresse is van het bad, waar van de bevolking als het weer het toeliet altijd in groten getale gebruik maakte, en dat vorig jaar nog meer dan 100.000 overwegend uit Soest afkomstige beta lende bezoekers trok. Weijzen wijst in het stuk verder op de strijdigheid van het plan-Taphoorn, waarvoor een artikel 19-procedure is vereist, met het Streekplan van de pro vincie. Gedeputeerde Staten moeten immers eerst nog gebruik maken van hun afwijkingsbevoegdheid, daarna een verklaring van geen bezwaar afge ven en dan pas kan het gemeentebe stuur een bouwvergunning afgeven. Zo ver is het allemaal nog lang niet, want al deze zaken moeten eerst juridisch-ad- ministratief worden afgerond, hetgeen met de vereiste zorgvuldigheid moet ge beuren. En dat zal dus de nodige tijd kosten, vindt de advocaat. Naadloze overgang "Schattenderwijs" stelt hij dat het wel juni of juli zal worden voordat er een "onaantastbare en dus bruikbare bouw en sloopvergunning" is bereikt. Gezien het feit dat Soest altijd gesteld heeft dat er een naadloze overgang zou moeten plaatsvinden van het Natuurbad naar het plan-Taphoorn, om de Soester be volking continu in de gelegenheid te stellen in de open lucht te zwemmen, is het nodig dat het bad alsnog wordt opengesteld. De "Vrienden" hebben dat ook aan het gemeentebestuur gevraagd, maar infor meel hebben B. W. al laten weten daarover niet te peinzen. In dat verband wordt gesteld dat de verwijzing naar het nieuwe zwembad aan de Dalweg en het bestaande instructiebad De Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan geen "relevan te" mogelijkheden bieden voor het open lucht-zwemmen, ondanks de ge dane toezegging. Concurrent uitgeschakeld Weijzen wijst verder op de voorgeno men sluiting van het Amersfoortse bos- bad Birkhoven, waarmee de enige con current is uitgeschakeld. Bij een goede zomer zouden de financiële consequen ties van de openstelling van het Soester Natuurbad dus weieens positief kunnen zijn, wat weer aantekkelijk is voor de dekking van het exploitatietekort van het nieuwe subtropische zwemparadijs aan de Dalweg, "dat bij een goede zo mer slechts water en geen zwemmers zal bevatten, aangezien het 'subtropische' dan buiten aanwezig is," aldus de dag vaarding. Weijzen wijst er tenslotte op dat het Na tuurbad jaarlijks op of omstreeks 28 april wordt geopend en dat daaraan voorafgaande de nodig voorbereidin gen moeten plaatsvinden, zodat het spoedeisende belang van de "Vrien den" daarmee wel voldoende is aange toond. Het VVV-bestuur heeft het dreigement neergelegd in een brief van 19 april aan het College, waarin geantwoord wordt op het verzoek om nog eens met elkaar over de problemen te praten. De VVD ziet daarvan eigenlijk het nut niet meer in, "omdat ons standpunt al meerdere malen is toegelicht en beargumen teerd", maar heeft wel beloofd te ko men. Inzet van het conflict is de volgens de VVV al jaren slepende problematiek van de subsidie en de huisvesting. Het WV-kantoor aan de Steenhoffstraat bood tot voor kort ook onderdak aan het gemeentelijk Informatiecentrum, dat echter vorig jaar verhuisde naar het nieuwe raadhuis. De vrijkotnende ruimte wil de VW delen met de Volks universiteit, die nu nog kantoor houdt in de Muziekschool aan het Kerkplein, maar een eigen ruimte zegt nodig te hebben. De WV wenst het gebouwtje wel over te nemen, maar wil voor erfpacht slechts een luttel bedrag betalen. Zij eist daarnaast een verhoging van de subsi die (nu 12.000 gulden) naar 19.000 gul den en wil verder een gemeentegarantie voor een lening van 60.000 gulden, be doeld voor de noodzakelijke verbou wing. De Volksuniversiteit mag haar deel huren voor 750 gulden per maand, en op haar beurt weer een stukje afstaan aan de jumelagestichting Soest-Kozle. De VW bepaalt verder de indeling van het te verhuren gedeelte. Informatrices Het VVV-bestuur tekent bij dat stand punt nog aan dat het verzoek om een hogere subsidie vooral is ingegeven door de wens om het salaris van de drie informatrices op te trekken naar het mi nimumloon, "hetgeen noodzakelijk en sociaal verantwoord is". Mocht het College het verzoek niet ho noreren, dan dreigt de VW zichzelf op te heffen, wat tevens neerkomt op het ontslag van de drie informatrices. De brief kwam afgelopen vrijdag op ta fel tijdens het overleg tussen een dele gatie van het College (burgemeester De Widt en de wethouders Menne en Vis ser), het VW-bestuur, de stichting Ou de Ambachtenmarkt, de Volksuniversi teit en de Voedselgroep Soest. Op de achtergrond speelt immers ook de aanvraag van cie Voedselgroep een rol, die in hetzelfde gebouw een "We reldwinkel" voor de verkoop van "ideë le" produkten uit de Derde Wereld zou willen vestigen en daartoe met name het oog heeft laten vallen op een van de eta lages. Het College heeft de Voedsel groep in beginsel steun toegezegd bij het zoeken naar een geschikte ruimte, Het Cbllege van B. W. gaat het pro vinciaal steunpunt gehandicapten nog een keer om advies vragen over de toe gankelijkheid van het Dorpshuis Soes terberg, met name voor rolstoelgebrui kers en andere gehandicapten. De voordeur blijkt voor velen nog steeds een onneembare barrière. De stichting "Vrienden van het Vlieg dorp" heeft de gemeente onlangs nog een brief geschreven, waarin wordt aan gedrongen op het plaatsen van automa tische deurdrangers. De 15.000 gulden die de gemeente inmiddels al heeft ge spendeerd aan een verbetering van de toegankelijkheid kwalificeren de Vrien den als "weggegooid geld". De kwestie wordt opnieuw op de agen da geplaatst van de raadscommissie Welzijn, die binnenkort vergadert. Ook de vereniging Soesterbergs Belang heeft al eerder vastgesteld dat er sinds de uitvoering van de werkzaamheden aan de toegangsdeur eigenlijk niets ver beterd is. In haar onlangs verschenen Nieuws brief stelt Soesterbergs Belang overi gens met enig leedwezen vast-dat er in middels inderdaad twee belangengroe pen in Soesterberg zijn, nu de Vlieg dorpvrienden na de hectische toestan den van de afgelopen zomer besloten hebben om door te gaan. 'Flauw en onsportief' "Opzich zou dat best kunnen, maar dan moet er wel een vorm van samenwer king zijn. En dat wijzen zij van de hand," aldus Soesterbergs Belang, dat de kritiek van de Vrienden niet altijd te recht vindt. "Zij gebruiken darvoor krante-artikelen en dat is niet altijd een goede informatiebron. En dat zij onder werpen waar wij al heel lang mee bezig zijn gebruiken alsof zij daarvan de aan gevers zijn, is gewoon flauw en onspor tief. Wel 'Vrienden' dus, maar nog niet van Soesterbergs Belang..." DEZE WEEK BU MAGERE KALFSLAPJES kilo17.50 VARKENSFILETROLLADE kilo12?° SUCADELAPJES „0,n kilo13?° Geopend: donderdag en vrijdag 8.00 - 17.00 uur Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155 -1 24 77 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 pagma P|*j| I |\l weekend een spraak- makende verrassing voor u, van 't Vaarderhoogt maar zowel de VW als de Volksuni- versiteit voelen er niets voor het ge bouwtje aan de Steenhoffstraat óók nog met anderen te delen. Onomwonden termen Dat standpunt is ook vrijdag j.1. - daags na de gemeenteraadsvergadering waar in besloten werd voorlopig 36.000 gul den voor het VW-kantoor opzij te leg gen - nog eens in onomwonden termen duidelijk gemaakt aan de andere ge spreksdeelnemers. Naar verluidt heeft het College voorlopig kennis genomen van het ultimatum en zou het in zich zijn wekelijkse vergadering - die gisteren zou worden gehouden - over de kwestie buigen. De VW heeft het College tot uiterlijk 17 mei de tijd gegeven omdat op 16 mei nog een raadsvergadering wordt gehou den, waarin eventueel besluiten geno men kunnen worden. Een bestuurslid van de stichting Oude Ambachten markt, dat niet met name genoemd wil worden, wijst er in een toelichting op de WV en de Ambachtenmarkt niet het zelfde zijn, zoals het College tot zijn verontwaardiging wél doet door voor te stellen de subsidie voorde markt voor taan in te houden. Het gaat daarbij vol gens hem niet eens om een echte subsi die, maar om een garantie van maxi maal 5000 gulden, waarmee de tekor ten worden gedekt. Dat is in de loop der jaren overigens nooit meer geweest dan hooguit 3000 gulden. "Wij willen op de Ambachtenmarkt nu eenmaal niet te veel commercie". 'Elk jaar wat anders' "We worden nu al vier jaar stelselmatig aan het lijntje gehouden," aldus het be stuurslid, dat zelf overigens ook met op-, merkelijke soepelheid als vertolker van de VW-gevoelens optreedt. "Elk jaar is er wel wat anders, nu weer de Voed selgroep. We zijn intussen rond met de Volksuniversiteit, maar er waren ook wel andere gegadigden te vinden." Hij noemt in dat verband de Amersfoortse Courant, nu in een kantoortje aan de Burgemeester Grothestraat, en een parfumerie. Beide zouden bereid zijn een aanzienlijk forser bedrag op tafel te leggen dan de Volksuniversiteit nu moet betalen. "Sommige bestuursleden willen hele maal niet meer praten met het College," aldus het bestuurslid. "Die willen niet langer behandeld worden als snotneu zen, die blijkbaar eerst op de knieën moeten om een beetje subsidie los te krijgen..." Volgens'hem zou de inmid dels 85-jarige VW, in 1906 begonnen als "Soest Vooruit", langzamerhand beter kunnen worden omgedoopt in "Soest Achteruit". DEZE WEEK^ JS DE GROENE NR.1 DORRESTEINWEG 72B SOEST, TELEFOON 02155 - 12883 Een enorme hoeveelheid water die uit de kelderboxen onder de Smits- weg kwam zetten, alarmeerde de buurt en vervolgens de politie. Een lek in de waterleiding die door het gangpad onder de flats loopt, bleek de oorzaak van het waterballet. Op vallend was echter, dat de leiding stukgeschoten was met vermoede lijk een kogel. Wié daar verantwoor delijk voor is, is nog niet bekend. Daar wordt momenteel een onder zoek naar ingesteld. De woning bouwvereniging heeft de schade hersteld en het water stroomt weer wat het stromen moet. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 14 en 15 Telefoon. 02155- 19600

Soester Courant | 1991 | | pagina 1