1920.- Zonen b.v. Hulleman optiek L Soest auBMi t 'f modern iRKOM Verdwenen Oude Ambachtenmarkt vergt elk jaar weer een hele organisatie burgemeester De Widt opende De Engenhof Opvallend metalen brilmontuur voor eigenwijze Yukkies Kabelkrant-paaspuzzelprijs uitgereikt T. VAN ROUWENDAAL Fam. Van Essen lang weekend naar Brussel NILFISK PAGINA 22 WOENSDAG 8 ME11991 SJ 2 1/2-ZITS BANK -2 1/2-ZITS COMBINATIE v.a. SERVICE EN PRIJS tienduizenden verwacht bij Hemelvaartsdag-evenement AAN MOEDERDAG Jitvaartcentrum synthese tussen kwaliteit en piëteit 'i Bazar-rommelmarkt Van Arkel-instituut Bij: B.V. SPECIALIST ANTI-ROEST BEHANDELING Steun gevraagd voor vakantie Tsjernobyl-jeugd Inbraak Rubenslaan ten horst tilsieg'rasl'iaÏEia Museum Oud Soest x Yf f SOESTER COURANT PAGINA 23 TELEFOON 02155 - 1 32 80 TELEFOON 035 - 4 17 94 MODE VAN GLANZEND SATIJN. OEMMOTIEF. sta 's morgens om /es uur op. Als bil er dan 's avonds om een uur of zes op/it denk ik: zo, dat is weer ge lukt, en dan blaas ik pas uit. Je loopt zo'n dag toch altijd met de spanning rond van: hebben we het allemaal wel goed gedaan, en loopt het zoals we wil den dat het zou lopen...?" lus Nienke van Kooy, de actieve se- |aris van de stichting Oude Ambach- ïarkt en al zeven jaar een van de inpilaren van dit grote Soester eve- ient. AI in het najaar begint de druk- 'vvant dan moet er kontakt worden ïgd met allerlei mensen en groepen ii£ ervoor zorgen dat de Ambachten- |rkt zijn naam ook echt eer aandoet. je zoeken steeds naar 'nieuwe' oude tbachten, elk jaar zo'n veertig, en we iberen ook steeds weer een andere ïsgroep te engageren." jg veel moeite kost dat op zichzelf niet de ambachtslieden komen meestal lag, want de markt in Soest heeft in de >p der jaren een uitstekende naam ^gebouwd - maar er gaat wel een on- ïlooflijke hoeveelheid administratie in £ten. Nienke is vanaf december dan jk een buitengewoon druk bezet per- jon, want dan worden ook de kontak- jn gelegd met de "gewone" kraamhou- ;rs, die het grootste deel van de markt kzetten: de handelaren in kunstnijver- jid, hout en textiel, alles wat mensen tg op enigszins ambachtelijke wijze faken. leestal krijgen we drie keer zoveel invragen als we plaatsen hebben. We lorden cr echt door overstelpt. Adver- Iren hoeven we in elk geval nooit, de jarkt is sowieso altijd vol. Er kunnen zo'n 155 kramen staan, en sommigen Hebben genoeg aan alleen maar een Nienke van Kooy, al maanden in de weer met de voorbereidingen. Foto: Goos van der Wilt. plekje, maar je moet ze toch kwijt kun nen. En dan houden we de echt com merciële handelaren nog zoveel moge lijk af, hoogstens een handjevol." Nien ke houdt ook zorgvuldig in de gaten of de standhouders zich wel houden aan de afspraken: demonstratiekramen zijn geen verkoopkramen, al willen ook de "demonstranten" natuurlijk graag hun produkten aan de man brengen. Om de kosten enigszins te dekken - de "oude-ambachtslieden" moeten nu eenmaal betaald worden en ook voorde hele organisatie komen wel een paar centen kijken - valt niet helemaal te ont komen aan de commercie. "Maar we houden dat in de hand; je kunt de markt wel vol zetten met verkoopkramen die je overal aantreft, maar dan schiet je je doel voorbij," aldus Nienke. Soest-promotion De Oude Ambachtenmarkt moet dan ook blijven wat ze altijd geweest is: geen commercieel festijn, zoals er al zoveel jaarmarkten zijn, maar een gezellige, toeristische attractie met een flinke scheut nostalgie, waarop mensen afko men die er eens een dagje uit willen zijn. De markt - die uiteraard gratis toegan kelijk is - is ook het enige grote evene ment waarmee Soest zich landelijk iri de kijker speelt, een stukje Soest-promo tion van de eerste orde waarin ook aan dacht wordt besteed in bekende week bladen zoals de Margriet, de Libelle en de Autokampioen. Ook het nationale WV-magazine attendeert erop en na tuurlijk "zit" de markt ook in het lande lijke computer-informatiesysteem van de VW's. Als alle voorbereidingen eenmaal ach ter de rug zijn, de plattegrond inge deeld, zoveel mogelijk rekening hou dend met ieders wensen op het gebied van staanplaats en stroomvoorziening, en ook de financiële kant van de zaak geregeld is, kan het bestuur gaan toele ven naar de dag van de markt zelf. Die begint voor Nienke al vroeg, al heeft ze daar geen problemen mee. "Welnee, de mensen die met de dauw- trapfietstocht meedoen staan nog een uur eerder op..." Het complete bestuur van de VW en de Oude Ambachten markt - er zijn van oudsher uiteraard zeer nieuwe bindingen - is dan de hele dag in touw om ervoor te zorgen dat het evenement verloopt volgens het draai boek dat in de loop der jaren zijn waar de wel bewezen heeft. Veel medewer king krijgt het elk jaar van de familie Van de Grift, want op hun erf vindt een aantal activiteiten plaats die altijd veel publiek trekken. Voor het schoonma ken van de markt - om vijf uur wordt er gestopt - wordt al jaren een beroep ge daan op de leden van de wandelclub Olympia. Compleet dagje-uit Ook dit jaar houdt Nienke rekening met de komst van zo'n 60.000 bezoekers ("de schatting is afkomstig van de poli tie, maar hoe ze dat tellen weet ik niet..."). Tot dusver is de Oude Am bachtenmarkt in het algemeen geze gend geweest met goed weer, meestal niet te koud of te warm en de bezoekers komen van heinde en verre, uit alle hoe ken van het land. De markt is in zijn soort een van de grootste van Neder land. "Je hoort wel dat de mensen het bij ons heel gezellig vinden en daarom graag terugkomen. Soms kane ze er een compleet dagje-uit van, en dat is altijd goed voor de promotie van Soest, want daar is het natuurlijk allemaal om be gonnen." Of Soest op een of andere manier "pro fiteert" van het massale bezoek is moei lijk na te gaan. "Maar er is altijd veel be langstelling voor onze informatiestand, met fietstochten etc., dus je mag aanne men dat heel wat mensen ook nog wat verderop in Soest een kijkje gaan ne men, bijvoorbeeld in de duinen. En ver der is het natuurlijk zo dat de naam van Soest weer vaak wordt genoemd, en dat is ook al reclame." In dat verband is hët trouwens een goede zaak dat er eigen lijk nooit sprake is geweest van wanklanken of andere vormen van na righeid, zodat Soest met dit omvangrij ke evenement een go^de naam heeft opgebouwd. Behalve bezoekers van buiten Soest trekt de markt elk jaar ook een groot jaanthl eigen inwoners naar de histori sche Kerkebuurt. Hun aantal is niet te -schatten - Nienke houdt op ongeveer 10.000 - maar wat wel vaststaat is dat de Soesters meestal vroeg komen. "De meesten komen al om een uur of negen een kijkje nemen, als het nog niet zo druk is en alles nog goed te bekijken is." J 79,95 DUSTER 109 INGER1E <m 'Van 'Pa met verzorging van douane- Idelen en opgeslagen in verwarmde :erd. iar (gunstige voorwaarden). 'ORTEURS VOOR ENLAND - Telefoon 02155 -12628 Sómmige genodigden moesten zelfs ^an, zó druk was het vorige week ijdagmorgen bij de officiële opening in het uitvaartcentrum De Engenhof Jan de Albert Cuyplaan, die ondanks de niet tot uitbundigheid stimulerende jmngeving toch een feestelijk karakter faroeg. irgemeester De Widt stelde in zijn openingsspeech vast dat de Soester ge meenschap tevreden kon zijn met het gebouw, dat een plaats heeft gekregen in het langzaam groeiende centrum van Soest. Volgens de burgemeester rea geert onze cultuur nogal terughoudend op de dood, maar gingen oudere gene raties er veel openlijker mee om, zoals bleek uit rouwkleding en rouwtijd. De figetogenheid is verklaarbaar, maar rouw en verdriet mogen hun plaats krij gen, en ook het medeleven^speelt een belangrijke rol, aldus de burgemeester, die De Engenhof een aanwinst voor Soest noemde. Ondanks het feit dat de gemeente des tijds geen grond "om niet" heeft willen afstaan of een exploitatie-garantie voor het tekort wilde verlenen, zoals de sa menwerkende uitvaart-ondernemers graag hadden gezien, constateerde hij dat de maatschap sportief genoeg was om hem uit te nodigen. De gemeente blad oordeelde destijds dat het uit vaartcentrum als commercieel bedrijf liet in aanmerking kwam voor dergelij- ce steun. )e Widt maakte de ondernemers in de laatschap - de Christelijke Vereniging voor uitvaartverzorging, de Gooische uitvaartverzorging en de Monuta-stich- ting - complimenten vopr hun daad kracht en noemde het uitvaartcentrum een "synthese van kwaliteit en piëteit"-. "Vooruitziend ondernemerschap en een zakelijke aanpak gaan hier samen met het scheppen van een voorde Soep ter gemeenschap elementaire voorzie ning", aldus de burgemeester,'die ver volgens De Engenhof voor geopend verklaarde. Architect Van der Stelt ging in een kor te toespraak in op de bouwkundige as pecten en bood mede namens de bou wer een gift aan, die t.z.t. kan worden gebruikt voor een glazen ornament in het gebouw. Het moet overigens nog ontworpen en gemaakt worden. Verliesgevend Namens de maatschap herdacht de heer Filius de inmiddels overleden voorzit ter van de CVU, de heer Van der Leij, die bij de voorbereidingen een belang rijke rol had gespeeld. Ook hij ging nog even in op de verstandhouding met het gemeentebestuur door erop te wijzen Idat er in Nederland géén uitvaartcen trum bestaat dat niet verliesgevend is. En verder kapittelde hij gemeentebe sturen in het algemeen omdat ze bij be stemmingsplannen aan van alles en nog wat denken, maar als een uitvaartcen trum ter sprake komt net doen alsof ze voor het eerst van zoiéts horen. Als gro te "motor" achter de realisering van de bouw zwaaide hij lof toe aan de heer J. Kok, die daarvoor beloond werd met Burgemeester De Widt houdt zijn ope- n ingstoespraak. Fofo: Goos van der Wilt. een fles. Na afloop van de toespraakjes konden de genodigden de rouwkamers en de andere ruimten van het centrum be zichtigen. 's Middags konden omwo nenden en andere belangstellenden een kijkje komen nemen op deze voor velen waarschijnlijk "voor-laatste rust- Voor de grote bazar-rommelmarkt bij het Van Arkel-instituut (zaterdag 8 ju ni) kunnen de organisatoren nog heel wat spullen gebruiken, zoals huishou delijke artikelen, boeken, platen, speel goed, glas- en aardewerk, wandversie ringen, meubels, etc. Wie bruikbare spullen heeft kan ze op werkdagen tus sen 9.00 en 17.00 uur brengen bij het Van Arkebinstituut, Helhngweg 1. Voor wie ze beslist niet zelf kan brengen is er een beperkte ophaalmogelijkheid. Men kan daarvoor een afspraak maken via tel. 95211. De opbrengst is voor het project "Zin nige zorg over grenzen heen" van de vereniging 's Heeren Loo, ten behoeve van vier instellingen voor gehandicapte kinderen in Indonesië, en niet, zoals eerder was gemeld, voor het Van Arkel- instituut zelf. A k\ 4 SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRMT 8 - 3761 CM SOESTDIJK -TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten Vorige week heeft bij de firma Schoe- maker aan de Van Weedestraat de uit reiking plaatsgevonden van een van de prijzen in de paaspuzzelwedstrijd van de Kabelkrant Soest. De heer en me vrouw T.M. Berns-Kazius uit Baarn mochten een VAX-stofzuiger in ont vangst nemen, de "alleszuiger" met di verse functies. De stofzuiger werd hun overhandigd door witgoed-specialist Ronald Mol van de firma Schoemaker. De familie Berns was uiteraard bijzon der ingenomen met deze fraaie prijs. Foto: Goos van der Wilt. De heer en mevrouw Berns. mei spruit, kregen de stofzuiger uit handen van Ronald Mol. Nijverheidsweg 11 - 3762 EP Soest - Telefoon 02155 - 2 08 60, In september vorig jaar schreef de Bondsspaarbank een prijsvraag uit, in het kader van de najaarspaarcampagne. De hoofdprijs bestond uit een vierdaag se tweepersoonsreis naar één van de 12 hoofdsteden van de EG-lidstaten. Nooit eerder had de familie Van Essen het geluk een prijs te mogen winnen; Foto: Goos van der Wilt. De heer v.d. Bedem feliciteert het echtpaar Van Essen. ditmaal was het lot hen goed gezind en konden zij hun koffers pakken voor een lang weekend Brussel. Uit handen van dhr. R. van den Bedem kregen zij de reisbescheiden overhandigd. Ook in Soest wordt binnenkort een aantal kinderen uit Tsjernobyl - waar enkele jaren geleden het grote ongeval met de kernreactor plaatsvond - ver wacht voor een korte of langere vakan tie. Ze maken deel uit van een grotere groep, 46 kinderen, afkomstig uit inter naten. Dat wil zeggen dat het om wees kinderen gaat. De groep wordt in eerste instantie opgevangen in Balkbrug en Steenwijkerwold. Onlangs zijn bij wijze van experiment enkele kinderen uit een eerdere groep al een lang weekend te gast geweest bij een paar families in Soest. Dat is toen wederzijds uitstekend bevallen en er zijn nu plannen om het tweede verblijf uit te breiden tot een periode van elf da gen: van 31 mei tot 10 juni. Door de kinderen onder te brengen in gastgezinnen hoopt men de kosen te drukken, zodat er in korte tijd meer kin deren naar Nederland gehaald kunnen worden. Dat zou er zelfs toe kunnen bij dragen dat kinderen op die manier een grotere kans maken om te overleven. De kinderen zijn vaak ziek. Behalve gastgezinnen wordt ook op an dere wijze steun gevraagd voor dit pro ject, bijvoorbeeld door het beschikbaar stellen van een financiële bijdrage of kleding, speelgoed, etc. De organisatie is in handen van de stichting Rainbow. Kontaktadressen in Soest zijn: de fami lie H.Tolsma, tel. 13392, en de familie P. Terlouw, tel. 21453. Een 23-jarige bewoonster van de Ru benslaan meldde de politie vorige week de diefstal van een videorecorder. Dat was de buit van een inbraak, waarbij ze de twee vermoedelijke daders had over lopen. De politie stelt een onderzoek in. Met 'n Nilfisk huishoudstof- zuiger leef je zorgelozer: •hoogste zuigkracht •langste levensduur •schoonste uitblaaslucht. 'n Nilfisk gaat niet voor niets 4x langer mee dan 'n gewone stof zuiger. Ontdek het zelf /w£ies** MET 'N NILFISK ZIT JE NERGENS MEE. Uw Nilfisk dealer: verlichtingsspeciaalzaak rhehtmg huishoud - elektro Nieuweweg 99, 3765 GC Soest Telefoon: 02155-14575 Telefax 02155-12764 Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Fotó Astra bezit een grote verzameling foto's van het vro'egere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat. Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Met die vijf fietsers, nu een maand gele den, is het zó goed gegaan, dat we het aandurven u deze keer een wat er groter groepje uit ongeveer dezelfde periode aan te bieden. Elf jonge mensen, Soes ters zullen het zijn, en waór het precies is, weten we ook niet. Wie herkent er zichzelf, wie herkent er voorouders of bekenden? Alle informatie is welkom - bij de redac tie of, als dat makkelijker is, bij be stuursleden van Museum Oud Soest. Daar kent u er vast wel een paar van! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking!

Soester Courant | 1991 | | pagina 23