Eenzaamheid in bejaardenhuizen Nieuws van de Vijverhof Reorganisatie SWOS Wat is ouderdoms-diabetes? Reacties van lezers Belangrijke telefoonnummers Jaarverslag Commissie Ouderenbeleid Aktiviteiten PCOB-Soest KBO/St. Jozef kalender Kwijtschelding OGB Bureau Vrije Tijd ook voor ouderen Meerbetalings- regeling ziektekosten Aktiviteiten PCOB-S'berg Aktiviteiten ANBO-Soest Aandacht voor de oudere mens SOESTER COURANT PAGINA 2. De Seniorenpagina valt on der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagi na zal verschijnen in de Soester Courant van 12 juni 1991. J Uw kopij graag vóór 23 mei 1991 bij de redactie SWOS. In de maanden juli en au gustus 1991 zal er geen Se niorenpagina verschijnen. SEHIOREH PA6INA Ouderenbus 19190 Maaltij dvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14583 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 18770 'orig jaar berichtten wij dat uit en ingesteld onderzoek was ge leken, dat zelfs in vele bejaarden huizen in Nederland onder de ewoners sprake is van eenzaam- eid. Wij in Soest denken dan: dat L in Soest niet het geval. Wij heb- 'en in Soest een Stichting Welzijn uderen Soest met vele hondet en vrijwilligers, die veel doen oor de ouderen, dus dan is er van nzaamheid onder de ouderen in oest geen sprake. Maar vergist u 'ch niet. .nige tijd geleden was er in Soest ~n bijeenkomst voor ouderen. Het as er gezellig. Men praatte met el- ander en hier en daar werd zelfs an de tafel een kaartje gelegd, 'aar ook zag men hier en daar aan en tafel een oudere persoon alleen tten. Uit een praatje met een rouw bleek dat zij het fijn vond dat ij met de ouderenbus naar deze bij enkomst was gebracht. Even ertus- enuit. Maar... dat zij de rest van de eek alleen op haar kamer in het te- uis doorbracht. a, de verpleegsters en verzorgsters het tehuis kwamen op tijd koffie n thee en de maaltijd bezorgen, aar voor de rest van de dag was zij Heen. Het was voor haar zo moei- ijk om zich, in haar rolstoel zitten- e, alleen voort te bewegen over de ang om anderen te bezoeken. "Wat indt u van de Seniorenpagina"?, erd aan haar gevraagd, "Hoe vindt de artikelen daarin?" Zij ant woordde dat zij de Seniorenpagina nog nooit had gezien. Hoe kan dat nu? Het blijkt echter dat de Seniorenpa gina in de tehuizen afgehaald moet worden bij de recepties. Die wordt net als alle andere wekelijkse gratis kranten niet op de kamer bezorgd. Zou het niet mogelijk zijn dat daarin verbetering wordt gebracht? Waar- nige tijd geleden hebben wij ons eerste lustrum gevierd, wij wonen nu al vijfjaar in onze gemeenschap. Op 18 september '87 hebben enige zangliefhebbers een zangkoor op gericht, het Vijverhofkoor; met me dewerking van de SWOS konden wij starten en als cursisten, onder leiding van de heer v.d. Schepop, geregeld oefenen. Het koor is hier heel goed ontvan gen en wordt door bijna alle bewo ners zeer gewaardeerd. Aan de kerstvieringen wordt meegewerkt en de sluitingsavonden trekken veel belangstelling. De eerste jaren was het uitsluitend voor de bewoners, maar op 23 april jl. waren er ook wat mensen uit de wijk, wat wij erg fijn vonden. Door verschillende oorzaken is ons ledental wat teruggelopen en daar om willen wij na de vakantie, zo be gin september, ons best doen om het koor wat uit te breiden met een be perkt aantal nieuwe leden. En nu komt de aap uit de mouw: Behalve nieuwe leden uit de bewo ners willen wij ook de wijkbewo ners uitnodigen ons te helpen. Ie dereen die 55 jaar of ouder is, van zingen en van gezelligheid houdt, is bij ons van harte welkom. We zijn voorlopig gestopt met de re petities, maar we hopen in septem ber a.s. weer te beginnen. Elke vrij dagmorgen van half 10 tot 11 uur zijn wij, onder zeer deskundige lei ding, aan het oefenen. Wanneer u zich nu opgeeft als lid, mag u van ons de gehele zomer zin gen en hoeft u pas in september te betalen! Daar het om een beperkt aantal le den gaat, raden wij u aan zo spoedig mogelijk contact met ons op te ne men via tel. 13169. U krijgt dan alle benodigde inlichtingen. Namens het bestuur, K. Stulp n het voorbije jaar heeft de com- issie Ouderenbeleid, de door de emeenteraad ingestelde commis- ie voor advisering inzake oude en-aangelegenheden, zich- blij kens het jaarverslag met tal van za- en beziggehouden. Naast advise- ing liet de commissie zich ook oorlichten over zaken die van be- ang zijn voor toekomstig ouderen beleid. In totaal vergaderde men ijftien maal in het openbaar en daarnaast nog eens zes keer in be slotenheid. De belangstelling van pers en publiek was overigens nog al wisselend. Het jaarverslag vermeldt dat ge sproken werd met de heer Witlox over de stand van zaken van het pro ject "thuiszorg" Soest/Baam en óók met de heer H. Hooyer, voor zitter van de vereniging van verzor gingstehuizen, die een beeld gaf van de ontwikkeling rond het verzor gingstehuis in de toekomst. In de optie van de heer Hooyer is er in de wat grotere gemeenten in de toe komst nauwelijks nog een taak voor Stichtingen Welzijn Ouderen. Vergaderd werd over de bouwplan nen van het (oude) raadhuisterrein aan de Steenhoffstraat. Het gege ven advies: vooral betaalbare flats bouwen, werd door de gemeente raad achteraf alleen in woord over genomen. Met wethouder Kingma werd uit voerig van gedachten gewisseld over de gemeentelijke notitie "zorg- structuur" en de relatie daarvan met de reorganisatieplannen van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Met de heer De Klerk, directeur van de Stichting Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening (CMD), werd gesproken over in tensieve thuiszorg en gezinsverzor ging en de heer Cloo gaf een uiteen zetting over de problemen rond een dagverzorgingsproj eet Met gemeentesecretaris De Kam tenslotte werd een gesprek gevoerd over de structuur van gemeentelijke adviesorganen. Dit in het kader van een ambtelijk advies om de com missie Ouderenbeleid te laten ver dwijnen. De commissie hield zich verder be zig met zaken als de Volkshuisves tingsnota 1990 en de notitie oude renhuisvesting; de verpleeghuissi tuatie; het welzijnsplan; de notitie sociale veiligheid; participatie van ouderen in het algemeen; de nota minimabeleid; sociale vernieuwing; de nota ouderenbeleid in het biblio theekwerk en ook met de busver binding in verband met de bereik baarheid van Zonnegloren. Over veel van deze gevallen werd advies uitgebracht. In enkele gevallen bezochten leden van de commissie symposia elders in het land, terwijl ook veel studie materiaal werd doorgewerkt. Dit al les ter uitbreiding van het algemeen inzicht in de materie. Tot 1994 hebben in deze commissie zitting namens de ANBO de heren Van Rijthoven en Hoppenbrou wers; namens de KBO mevr. Wal- ter-v.d. Togt en de heer Van Poppe- len, en namens de PCOB de heren Mulder en Stam. Daarnaast zijn de niet-georganiseerde ouderen verte genwoordigd door mevr. Slob en de heer Tramper, terwijl de heer Jorna voorzitter is. om is het niet- mogelijk dat iemand per verdieping de Seniorenpagina bij de ouderen bezorgd? Waarom kan het niet zo zijn dat men met el kander de inhoud van de Senioren pagina bespreekt? Op een andere bijeenkomst voor ouderen was een aantal solisten aanwezig die prachtige melodiëen vertolkten. In de zaal leek het wel één groot zangkoor, dat meedeinde en meeneuriede op de klanken van muziek en zang. Een fijne middag voor de ouderen. Maar aan het eind van deze middag hoorden wij oude ren zeggen: "En nu weer veel een zaamheid tot de volgende bijeen komst." Het is een feit dat ook in Soest vele ouderen in eenzaamheid leven en van de ene naar de andere bijeen komst leven. Moeten wij met elkaar nu toch eens om ons heen kijken en ons afvragen: "Zit mijn buurvrouw of buurman nu al weer dagen al leen op de kamer? Zal ik hem of haar nu toch maar eens een be zoekje gaan brengen? Zal ik hem of haar de Seniorenpagina eens voorlezen?" Een ieder kan zóveel beteken voor een ander. Laten wij in Soest niet al tijd denken dat alles zo goed en uit muntend geregeld is. Uw naaste kan eenzaam zijn. Maak eens een praatje met uw buurvrouw of buur man. Men heeft er soms meer be hoefte aan dan aan de warme maal tijd. Dinsdag 14 mei: Ter afsluiting van het seizoen wordt een spel- middag gehouden. Breng allen gerust uw favoriete spel mee, wel licht zijn er medespelers voor te vinden. Tevens verwachten we dan het seizoen af te sluiten met een overzicht van ons werk. Aan vang 14.30 uur - Groot Engen- daal. Dinsdag 28 mei: Dagtocht omge ving Breda met een boottocht op het riviertje "De Mark" vanaf Terheyden - aansluitend diner in restaurant "De Gouden Leeuw", 's Middags naar Breda met een bezoek aan de Grote of Onze Lie ve Vrouwe Kerk en theepauze. Vertrek 's morgens om 9.00 uur vanaf Albert Cuyplaan - hoek Talmalaan (naast Ichthuskerk). Terug in Soest plm. 17.00 uur. Er zijn nog enkele plaatsen voor deze dagtocht beschikbaar. Voor in formatie en aanmelding kunt u bellen mevr. A. Frankena, tel. 15590 of dhr. T. Duhen, tel. 17193. Bowlen Dinsdag 7 mei j.1. is de laatste bowling-ochtend gehouden. Het is gebruikelijk aan het eind van het seizoen met de 2 groepen op 1 ochtend gezamenlijk te spelen. In het nieuwe seizoen hopen wij weer met frisse moed van start te gaan. De speeldata zullen tijdig worden bekendgemaakt in de ei gen mededelingen en in de Senio renpagina. Informatie over de PCOB te ver krijgen bij: dhr. H.M.J. Kinderdijk, Waldeck Pyrmontlaan 22, tel. 25992, en bij dhr. T. Duhen, Van Hamelstraat 80, tel. 17193. i Soosmiddagen Woensdag 15 mei, 22 mei en 29 mei: handwerken en kaarten in het EHBO-gebouw aan de Paral lelweg. 29 Mei is de laatste keer dat de soos'gehouden wordt in het EHBO-gebouw. Een extra feestelijk tintje dus die middag. In het nieuwe seizoen wordt de soos gehouden in de Vijverhof. Mariahulde Woensdag 8 mei, 9.30 uur: Ma- riakerk Soestdijk, filmvoorstel ling. Zondag 12 mei, 14.30 uur, de Vijverhof. Gratis toegankelijk voor iedereen boven de 55. Ge draaid wordt de operette van Jo- hann Strauss: "Die Fledermaus". Onlangs zijn de aanslagen van de Onroerend Goed-Belasting (OGB) verzonden. Met nadruk willen wij u op het volgende attent maken. Wie een laag inkomen heeft, kan kwijtschelding van deze belasting verkrijgen voor het hele bedrag of voor een gedeelte. Voor het verzoek om kwijtschelding bestaat een formulier, dat u bij de belastingdienst kunt opvragen. Het adres staat op de belastingaanslag. Betaal niet eerder de belasting dan dat de belastingdienst heeft laten weten welk bedrag u aan Onroe rend Goed-Belasting moet betalen. Indien u moeilijkheden hebt met het invullen van het formulier, wendt u zich dan tot één van de hulpverleners van de ouderenbon den. In uw vrije tijd met leeftijdgenoten iets gezelligs ondernemen, dat is het hoofddoel van Buro Vrije Tijd. De wat ouderen onder ons hebben nu eenmaal meer vrije tijd om leuke dingen te ondernemen. Het buro is er om uw vriendenkring uit te breiden of op te bouwen door middel van gezamenlijke hobby's en interesses. Het is heel nadrukke lijk géén huwelijks- of relatieburo, maar wel een ideële instelling, die gerund wordt door Trineke Dreise en Maija van der Wende. Men kan zich telefonisch aanmelden onder de nrs. f02155) 13941/13951; schrijven kan ook: naar Postbus 3064, 3760 DB Soest. De kosten zijn f 35,- voor het eerste halfjaar. Daar krijgt u om de twee maanden ons kontaktblad voor, dat heet "Samen Uit". Daarin worden de leden met hun voornaam, leef tijd, woonplaats en hun hobby's en interesses genoemd. Wilt u een telefoonnummer van één of meerdere leden hebben, dan kunt u daarvoor het buro bellen. Wij weten dus. altijd wie met wie kontakt heeft. U kunt zich telefonisch aanmelden; dan worden uw gegevens genoteerd en kunt u uw interesses opgeven, en of u dit eventueel in een groep wilt gaan ondernemen. Er zijn al verschillende groepen aanwezig, zoals een eetgroep thuis en een groep die uit eten gaat, een wandelgroep en mensen die samen uitgaan. Mensen die zelf aktief zijn en b.v. zelf een groepje via ons bij el kaar krijgen, hebben de meeste kans van slagen. Er komt u nu eenmaal niets vanzelf aangewaaid. Je moet in alles wat je doet investeren en incasseren, maar je houdt er uiteindelijk altijd wel een leuke vriend of vriendin aan over. En samen uitgaan is altijd leuker dan alleen. Tweemaal per jaar organiseert Buro Vrije Tijd een ontmoetingsdag in Soest. De mensen kunnen dan on der het genot van een kopje koffie op een ongedwongen manier kennis met elkaar maken. Ook is er allerlei informatie aanwe zig, bijv. over wat er in de regio te doen is op het gebied van uitgaan, en er zijn diverse brochures over vakantiemogelijkheden. Wilt u meer informatie of u laten in schrijven, neem dan even telefo nisch kontakt met ons op, wij willen graag uw vragen beantwoorden. Schrijven kan natuurlijk ook. In de Senioren-Pagina van maart 1991 hebben wij u attent gemaakt op de Meerbetalingsregeling van de ziektekostenverzekering voor die genen, die een te hoge premie moe ten betalen. Uit een aantal reacties is ons geble ken dat men van de ziektekosten- verzekeringsmaatschappij een hoog bedrag aan premie-restitutie heeft verkregen. Wij maken u er nog maals op attent dat folders hierom trent te verkrijgen zijn in de dien stencentra. Donderdag 23 mei: viering 10-jarig bestaan afdeling met gezellige mor gen in De Drie Eiken; aanvang 09.45 uur. Vrijdag 17 mei: Feestmiddag in de Vijverhof voor ANBO-leden; aanvang 14.00 uur. Zondag 26 mei: "Praatmiddag" (laatste van dit seizoen) in De Vij verhof; aanvang 14.00 uur. Dinsdag 4 juni: Busreis naar Val kenburg; vertrektijd 08.00 uur. Maandag 17 juni: 08.00 uur ver trek ANBÓ-deelnemers aan vakantieweek in Altenahr (Duits land). In januari van dit jaar besloot het College van B. en W. van Soest om de reorganisatie van de SWOS, waartoe een struktuurnota was voorbereid, te laten ondersteunen door een externe deskundige. In middels is hiertoe aangetrokken het Organisatiebureau Moret Ernst en Young. Samen met het SWOS-be- stuur werd door dit bureau een te volgen weg uitgestippeld. Deze zal bestaan uit: De Nederlandse Hartstichting gaat in 1991 speciaal aandacht besteden aan de oudere mens. Elk jaar heeft de Hartstichting een thema. Waar om heeft de Hartstichting die spe ciale aandacht voor de oudere mens? Door de vergrijzing van onze samenleving moet de bestrijding van hart- en vaatziekten verbreed en verdiept worden. Het doel is een gezonde "derde levensfase" te be reiken voor de senioren, met een minimum aan lasten van ouderdom en ziekten. De campagne is dit jaar begonnen en zal pas in 1993 worden voltooid. Aan deze campagne werkt niet al leen de Hartstichting mee, maar ook artsen en medewerkers van an dere organisaties, waaronder de COSBO, de overkoepelende orga nisatie van de ouderenbonden. Wilt u hierover meer weten, wendt u zich dan tot één van de ouderenbon den. A. gesprekken door medewerkers van het bureau met alle betrok kenen bij de aktiviteiten van de SWOS; B. regelmatig tussentijds overleg met een klankbordcommissie van de SWOS over de ontwikke ling en de voortgang van het on derzoek dat in een nieuwe SWOS-struktuur moet uitmon den. Deze klankbordcommissie bestaat uit: mevr. H.M. Binnendijk - lid werkgroep Struktuur SWOS; lid Stuurgroep Wijkfunkties SWOS namens verzorgingshuis Mariën- burg. hr. ir. G.A.M. Snelders - voorzit ter werkgroep Struktuur SWOS; vice-voorzitter Stuurgroep Wijk funkties SWOS namens Woning bouwvereniging Soest. hr. J.B. Remkes - vice-voorzitter SWOS-bestuur namens COSBO Soest/Soesterberg. hr. B. Verheij - penningmeester SWOS-bestuur namens verzor gingshuizen en St. Centrum voor Maatschappelijke Dienstverle ning. hr. P.G. Konings - onafhankelijk voorzitter SWOS-bestuur hr. H. Gerth - adviseur Stuur groep Wijkfunkties SWOS na mens WVC gemeente Soest. De planning is erop gericht om om streeks half oktober 1991 in een eindrapportage aan alle betrokke nen een voorstel te presenteren voor een nieuwe organisatie van de SWOS. s Ouderdoms-diabetes is een vorm van suikerziekte, die voorkomt bij mensen die ouder zijn dan 50 a 45 jaar. Volgens schattingen lijdt 2 tot 5 procent van alle mensen aan deze ziekte. Bij ouderen boven de 65 jaar komt zelfs 7 procent diabetes voor. Diabetes is een stofwisselingsziekte. Dat wil zeggen dat er iets mis is met de stofwisseling of spijsvertering in het lichaam. Ieder mens heeft in zijn lichaam een alvleesklier of pan creas. De alvleesklier is een orgaan dat achter de maag ligt en dat diver se stoffen produceert voor onze spijsvertering. Daarnaast wordt in suline geproduceerd, noodzakelijk voor de stofwisseling. Met die insu line is wat aan de hand. Wat doet insuline? Insuline wordt door de alvleesklier direct aan het bloed toegevoegd. Via het bloed gaat insuline naar de lichaamscellen, waar die insuline er zorg voor draagt, dat die lichaams cellen ontvankelijk worden voor bloedsuiker of glucose. Insuline zorgt er als het ware voor, dat de portiers van elke lichaamscel de deuren open zetten om brandstof toe te laten tot die cel, in de vorm van bloedsuiker of glucose. In elke cel moet een mens regelma; tig glucose hebben om die cel té kunnen laten werken. We spreken in zo'n geval van verbranding. De verbranding in zo'n cel zorgt dat de cel blijft werken en dat bijvoorbeeld alle spiercellen gezamenlijk een spier laten werken. Insuline is be langrijk voor elke cel in ons lichaam, want zonder insuline kan een cel geen voedsel ontvangen en dus niet werken. Doet insuline nog meer? Ja, insuline doet nog meer. Insuline speelt een rol in de lever, waar over tollige glucose tijdelijk wordt opge slagen en waar bij een eventueel te kort weer wat glucose vrij komt in het bloed. U ziet, het menselijk lichaam is een zeer gecompliceerde fabriek en in die fabriek neemt insuline een zeer belangrijke plaats in. We kunnen stellen: insuline is voor een mens van levensbelang. Hij of zij kan niet zonder. Wat heeft dit nu te maken met de uitleg over ouderdoms-diabetes? Bij oudeidoms-diabetes is er iets niet in orde met één van de vele ma nieren waarop insuline in ons li chaam actief is. In de loop der jaren, eigenlijk sinds de ontdekking van de insuline in 1921, heeft de medische weten schap ontdekt dat er bij ouderen drie vormen van diabetes voorko men. 1. De alvleeskiici produceert niet meer genoeg insuline. Bij gezon de mensen produceert de al vleesklier zoveel insuline als het lichaam nodig heeft. Na een maaltijd, bij veel aanbod vanuit de darmen van koolhydraten dat daar door spijsverteringssappen wordt omgezet in glucose, wordt veel insuline aangemaakt. Om gekeerd, bij weinig aanbod van koolhydraten, wordt er weinig in suline aangemaakt. Bij deze vorm van diabetes past de al vleesklier zich niet meer vol doende aan bij het aanbod van koolhydraten. 2. De portiers van de cellen, dus de portiers die door de insuline ge stimuleerd moeten worden om de deuren naar de cellen te ope nen, reageren niet meer voldoen de op de insuline en blijven dus gesloten. Hierdoor kan de gluco se de cel niet meer bereiken waardoor deze niet meer kan werken. 3. Er zijn te grote cellen (meestal vetcellen) in het lichaam aanwe zig om door de alvleesklier be diend te kunnen worden. Deze vorm kunt u zien als een meng vorm van de eerste en de tweede vorm van ouderdoms-diabetes. Deze vorm komt vaak voor bij mensen met overgewicht. Die vergrote vel-cellen vragen zoveel insuline om geopend te kunnen worden door de portiers, dat de alvleesklier het niet "bij kan be nen". Na het lezen van deze vormen van ouderdoms-diabetes vraagt u zich ongetwijfeld af, welke vorm u nu zelf heeft. Dit is niet door meting vast te stellen. Door in de praktijk uit te proberen op welke wijze van behandelen u het beste reageert, kan uiteindelijk worden geconclu deerd welke vorm van ouderdoms- diabetes u heeft. Andere vormen Naast de zogenaamde type II of ou derdoms-diabetes is er ook nog een type I diabetes. Bij deze vorm geeft de alvleesklier in het geheel geen in suline meer af. Men praat dan ook van een insuline-afhankelijke dia betes. Deze vorm is alleen te behan delen door één of meerdere keren per dag insuline-injecties toe te die nen. Deze patiënten zijn als het wa re afhankelijk van insuline-injecties, om in leven te kunnen blijven. Bron: Diabetes Vereniging Neder land Wilt u nadere informatie, dan kunt u zich wenden tot de DVN, Postbus 933,3800 AX Amersfoort, tel. 033 - 63 05 66.

Soester Courant | 1991 | | pagina 25