i@eld. Een natuurlijk Soest is een natuurrijk Soest Scouts brengen uw krabber Soest natuurlijk ver ran Keulen „4,0** weit' Soest brengt een beter milieu dicht oij huis Campagne natuurlijk groenbeheer is gestart! £3 E3 5EL' Q 33' 3zJ E WOENSDAG 8 ME11991 1» JAARGANG N°11 50 299- mm x38 695,- Soest kiest voor natuurlijk groenbeheer. Want een beter milieu begint bij jezelf. Doet de gemeente er zelf nog wat aan PAGINA 26 EUmevald Tel 03420-91591 3771 BJ - Langstraat 82 Amaratoort Tel. 033-637774 Fax 033-613504 3811 LC - Ulrechtsestraat 132 Tel. 03200-33950 9224 JC - Nenngpassage 24 Mair»»enbroek Tel. 03465-754 3605 LD - Bisonspoor 2032 Nleuwegeln Tel 03402-44998 3431 LB - Markt 20 Cityplata Soest Tel. 02155-13480 3761 CO - v. Weedestraat 221 Zeist Tel. 03404-16711 3701 GP - Slollaan 96 atie/onderhoud arken des-specialist jp alle merken De gifspuiten van de gemeente Soest zijn naar de Schans gebracht: de gemeentelijke verzamelplaats voor Klein Chemisch Afval. Ze zijn verwerkt als chemisch afval, want Soest spuit geen gif meer over paden en perken. Zelfs toen we het tot het minimum beperkten, spoten we nog ruim 9.000 liter gif per jaar t - Tel. 02155 -1 29 98 Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 op onze grond. Daar zijn we nu dus helemaal mee gestopt en uit een onderzoek bleek, dat een zeer grote meerderheid van de Soesters het daar helemaal mee eens is. Natuurlijk groenbeheer Het gemeentebestuur heeft geko zen voor natuurlijk groenbeheer. Dat betekent op sommige plaatsen -bijna- niets doen en de natuur zijn gang laten gaan en op andere plaat sen bewust schoffelen, wieden of bodembedekkers planten. Gif spuiten was overigens best ge makkelijk en snel. In een uurtje tijd had één man een hele straat vrij van onkruid. Sterker: op de plaatsen waar was gespoten, kon gewoon niets meer leven. Natuurlijk groenbeheer kost veel meer tijd en moeite. Als de ge meente alle trottoirs met machines onkruidvrij moet houden, gaat dat ons met z'n allen meer geld kosten. Vandaar dat we liever aan de Soesters vragen om een handje te helpen door hun eigen stoep schoon te houden. Met een paar uurtjes krabben per jaar. Natuurrijk groenbeheer Als we de natuur zijn gang laten gaan, ontstaat er een veel rijkere plantengroei. Daartussen leven miljoenen kleine slakjes, spinne tjes en rupsen. Die vormen weer het voedsel voor grotere dieren, zo als salamanders, kikkers en padden of vogels zoals winterkoninkjes en roodborstjes. Nu gaat het te ver om te beweren, dat na deze zomer de Soester plant soenen weer vol leven zullen zitten. Zoiets heeft tijd nodig. Maar op den duur zullen we veel meer soor ten planten en dieren in onze direc te woonomgeving kunnen zien. Een natuurrijk Soest. Stoepkrabbers Om uw stoep vrij te houden van onkruid, kunt u een stoepkrabber gebruiken. Dit handige stukje ge reedschap zal in de komende we ken in Soest worden uitgedeeld. Gratis. Het enige wat een beter mi lieu de Soesters hoeft te kosten, is een beetje moeite. En volgens het eerder genoemde onderzoek heb ben Soesters dat er wel voor over. Trigue metschuif- i zwart-blauw. zwart- irt-zwartofwit-wit, ast Robo, met verlichting, ^art gespoten MDF. oot assortiment neubelen: 3-ladenkast, ef grenen, blank gelakt, 15x39 149 Waarom krabben? Een beter milieu begint bij ezelf". Welke Nederlander kent die slag tin nog niet? Of het plaatje met on- te wereldbol in een paar koesteren- ie handen? De gemeente Soest onderschrijft iet motto van deze landelijke cam- )agne en haakt daar graag op in. In brengt haar tegelijk dichter bij luis. Al eerder deed het gemeente bestuur een beroep op u om het mi lieu te sparen. En niet tevergeefs! U werkt al een jaar mee aan het ge scheiden ophalen van Groente-, Fruit- en Tüinafval (GFT). Daar door wordt een natuurlijk verwer kingsproces, als composteren, mogelijk. Velen van u nemen al de moeite om klein chemisch afval apart in te leveren op de Schans of bij de overige inleveradressen. Hergebruik van glas en oud papier is voor ons langzamerhand de ge woonste zaak van de wereld, om maar een voorbeeld te noemen. We kunnen daarom met recht het logo "Soest Natuurlijk" op ons ge meentelijk drukwerk voeren. Maar we moeten de positieve lijn wel mét elkaar doorzetten. We zijn er na- mèlijk nog lang niet! Het gemeentebestuur verzoekt u deze keer wel heel letterlijk uw steentje bij te dragen aan een beter milieu. We vragen u gewoonweg voortaan zelf de stoep of het trottoir voor uw deur met de aangeboden krabber bij te houden. Tegelijk stellen we u voor om u eens af te vragen of elke wilde plant wel weg moet. Is al het "onkruid" wel on kruid? In deze krant kunt u daar meer over lezen. Dat we u in dit geval vragen om -enkele uurtjes per jaar- uw handen uit de mouwen te steken, heeft ook met geld te maken. Daar draai ik niet omheen. Het spuiten van gif over de trottoirs had één onmisken baar voordeel. Namelijk dat het goedkoop was. Als de gemeente reiniging met .mensen en machines hetzelfde resultaat zonder gif wil bereiken, zou dat naar schatting ruim tien keer zo veel gaan kosten. We zouden de reinigingsrechten dan fors moeten verhogen. Daar zou u terecht niet blij mee zijn... Maar teruggrijpen naar de gifspuit wil ook niemand meer. Vandaar dat we u vragen mee te helpen en vandaar deze campagne: Soest kiest voor natuurlijk groen beheer. Want een beter milieu begint bij jezelf. U doet toch ook mee? J.M. Swinkels Wethouder Milieu Twee afdelingen Het natuurlijk groenbeheer zal door twee afdelingen worden uitge voerd: in de plantsoenen door de afdeling Groenbeheer, op de wegen en sommige trottoirs door de afde ling Reiniging. Er wordt naar gestreefd, dat deze afdelingen samen niet meer kosten maken dan vroeger, toen er nog met gif werd gespoten. Simpel gezegd: we willen uiteinde lijk jaarlijks met dezelfde zak geld rondkomen als in het verleden. Dat zal waarschijnlijk niet meteen lukken. De afdeling Reiniging krijgt daarom diCj^ar, extra geld voor het onkruidvrij houden van pleinen en trottoirs bij winkelcen tra, flats en bejaardencentra. Daar voor zal ze speciale veeg- en borstelmachines inzetten. Quitte spelen Het extra geld voor de reiniging kan deels door de afdeling Groen beheer worden terugverdiend, om dat deze bijvoorbeeld natuurlijke bermen nog maar twee keer in plaats van zes keer per jaar hoeft te maaien. Of het helemaal voor hetzelfde geld gaat lukken is niet zeker. Eén ding is wel duidelijk: als de Soesters hun eigen stoep gaan bijhouden, hoeft de afdeling Reiniging maar betrek kelijk weinig extra geld te hebben. De kans is dan groot, dat we onge veer quitte spelen. Daarvoor heb ben we dan samen een beter milieu. )p de zaterdagen 18 mei en 1 juni uilen Soester Scoutinggroepen loor Soest en Soesterberg gaan net tassen vol onkruidkrabbers. )e scouts zullen u persoonlijk zo'n mkruidkrabber voor uw stoep iverhandigen. Dat kan natuurlijk illeen als u thuis bent. Jeen krabber? Geen nood! .000 Adressen in Soest op één dag voorzien van een krabber, valt niet mee. Waarschijnlijk zal ook niet heel Soest die avond een krab ber in zijn bezit hebben. Vandaar een tweede ronde op 1 juni. Mocht u echter na 1 juni nog steeds geen krabber hebben ontvangen, dan kunt u die afhalen bij "De Kweke rij", het milieu educatief centrum aan de Molenstraat 157. Waarom scouts? Gemeentevoorlichter Joop van Haaften daarover: "Scouts (pad vinders zeiden we vroeger) staan bekend om hun activiteiten in de natuur en hun "karweitjes". Groen, de kleur van de natuur is de kleur die bij hen past. Vandaar dat de Soester scouts de Soesters graag at tent maken op deze milieuvriende lijke manier van onkruid verwijde ren. En wie weet kunnen ze de mensen daarbij later ook helpen." Persoonlijk overhandigd De distributie van de krabbers was voor de werkgroep milieuvoorlich ting even een probleem. Een krab ber is een scherp stukje gereed schap, dat je niet zo maar in een brievenbus kunt gooien. Daarom worden ze persoonlijk overhan digd. Ze zijn verpakt op een zoge naamde blisterkaart en er zit een folder bij, waarin de hele actie nog eens kort wordt uitgelegd. Plastic "Die blisterkaart, daar zaten we even mee..." zegt Joop van Haaf ten. "Hij is namelijk van plastic en dat is niet echt natuurlijk. We kon den niet zo snel krabbers in een an dere verpakking vinden. Dan kun je ze wel om gaan pakken in een milieuvriendelijke verpakking, maar waar ben je dan mee bezig? Je blijft toch met het plastic zitten en het kost extra geld. Onverpakt ver spreiden vinden we niet verant woord. Die krabbers zijn scherp. We denken dat de Soesters wel 'be grip voor onze keuze zullen heb ben." "Heitje" "Om nog een misverstand te voor komen," zegt Joop, "de scouts doen deze distributie niet voor niets. Elke deelnemende groep krijgt een behoorlijk "heitje voor De Soester scoutinggroepen die meedoen. De volgende scoutinggroepen hebben enthousiast gereageerd op het verzoek om de onkruid krabbers bij u thuis te bezorgen. Voor diegenen die meer willen weten over deze scoutinggroe pen, vermelden we een tele foonnummer. Don Boscogroep (tel. 12181). Fakkeldraagstersgroep (tel. 24436). Hopman Masselmangroep (tel. 17803). Scouting Troop 18 Transat- lantic Council, Soesterberg. "Soest Natuurlijk" is het motto, waarmee de gemeente zich -ook naar buiten- presenteert. Dat slaat enerzijds op het vele natuurschoon om ons heen en anderzijds op onze zorg voor het milieu. De Werkgroep Milieuvoorlichting introduceert vandaag het Soester milieulogo, waaraan u voortaan el ke Soester milieucampagne kunt herkennen. De afbeelding verbeeldt de ver scheidenheid in yegetatie en het glooiende landschap in onze ge meente. De tekst "Soest Natuurlijk" legt een link met het gemeentelogo. De slotzin: "Want een beter milieu be gint bij jezelf' haakt in op de lan delijke draaggolfcampagne voor het milieu. Joop van Haaften, voorlichting. Irma van Helden, afdeling Reini ging en Vervoer. Dick Neuteboom, afdeling Milieu beheer. Linda Sibeyn, afdeling Groen beheer. Deze stempelafdruk maakt iede- De gemeentelijke Werkgroep Mi- reen duidelijk wie de afzender is. lieuvoorlichting bestaat uit: ONKRUID VERGAAT dit karweitje". Hoe je het ook wendt of keert, het rondbrengen van de krabbers kost geld en ook als gemeente kunnen we een gul den maar één keer uitgeven. Op deze manier blijft het geld in Soest en de scoutinggroepen kun nen het goed gebruiken." VANZELF. Soest kiest voor natuurlijk groenbeheer. Want een beter milieu begint bij jezelf.

Soester Courant | 1991 | | pagina 27