Met vragen naar "De Kwekerij Het gaat vanzelf als iedereen meedoet Hoe giftig zijn bestrijdingsmiddelen Boomschors: Prima tegen onkruid proefm parkeei aan Sm Gelijke monniken, gelijke krabbers? Aanleg ri cai niet c Wanneer is een plant onkruid? Twee keer per jaar Voor 't eerst op do medewerking flati Voorbeeld "Vroeger noemden we elke plant onkruid, die we niet zelf gezaaid of gepoot hadden," zegt Linda Sibeyn van de afdeling Groenbeheer. "Natuurlijk en natuurrijk groenbe heer vraagt echter om een andere manier van denken. Immers: als je de natuur zijn gang laat gaan, ligt het voor de hand dat er "wilde" planten opkomen." Ongewenst Zij vervolgt: "Nu noemen we een plant onkruid als hij ongewenst is. Op trottoirs, bijvoorbeeld, zijn planten ongewenst als ze de door gang belemmeren of als de wortels tegels omhoog drukken. Straatgras en zuring bijvoorbeeld zijn daar berucht om. Mensen kunnen ge makkelijk struikelen over scheef liggende tegels. Dat onkruid krab ben we dus weg." "Daarentegen staat zo'n stukje rid derspoor of schildersverdriet aan de rand van het trottoir tegen de tuinmuur niemand in de weg. Dat kunnen we dus,rustig laten staan. Het is tenslotte niet de bedoeling dat Soest een steenwoestijn wordt." Borders In kleine (sier)plantsoenen of in uw tuinborders zijn sommige planten ongewenst omdat ze de groei van andere, wèl gewenste planten, be lemmeren. Door schaduw of door voedselconcurrentie. Daar gaan we dus bewust wieden* Dat kost wel, meer tijd en moeite en vooral meer kennis van de hovenier, maar het resultaat is er ook naar: een natuur rijk Soest zonder gif. Soesters die vragen hebben over natuurlijk groenbeheer of gewoon meer informatie willen hebben over biologie of ecologie, kunnen daarmee terecht bij "De Kwekerij" aan de Molenstraat 157. "De Kwekerij" is in oktober 1990 geopend. Het is een natuur en mi lieu informatiecentrum in de ruimste zin van het woord. Als men vragen heeft over zure regen, afval, vervuiling of over een plant of dier soort, dan is de kans groot dat het antwoord in "De Kwekerij" te vin den is. Documentatie In "De Kwekerij" ligt een forse verzameling naslagwerken en tijd schriften die men kan raadplegen en er zijn folders om mee te ne men. Drie middagen per week is er iemand die kan helpen of kan ver tellen bij welke instelling u met een bepaalde vraag terecht kunt. Tentoonstellingen In "De Kwekerij" zijn regelmatig presentaties te zien, toegespitst op een bepaald onderwerp. Bijvoor beeld gescheiden inzameling van GFT of natuurlijk groenbeheer. Lesmateriaal Iedereen die lessen of themadagen over natuur en milieu wil geven, kan bij "De Kwekerij" lesmateri aal komen lenen. Voor scholen worden er kant-en-klare lessen ge geven en verder wordt de ruimte gebruikt voor cursussen. Milieutelefoon Ook een activiteit van "De Kweke rij" is de milieuvragen-telefoon. Als u vragen hebt op het gebied van natuur en milieu kunt u bellen: 02155-22530. "De Kwekerij" is te vinden aan de Molenstraat 157 en is elke dins dag-, woensdag- en donderdagmid dag geopend van 13.00 tot 16.00 uur, met uitzondering van de feest dagen en de schoolvakanties. Dit is duidelijk hinderlijke planten groei. Dat halen we weg... Als niemand hier last van heeft, kunnen we deze planten rustig laten staan... Joke Vrolijk woont aan het Scal- meijerpad 4 en vertegenwoordigt één van de bijna 900 Soester huis houdens, die in de afgelopen twee jaar een milieutegel voor hun stoep aanvroegen. Aan deze tegel kon het gemeentepersoneel zien, dat ze daar niet hoefden te spuiten. De "milieutegelaars" beloofden op hun beurt het trottoir voor hun deur zelf onkruid vrij te houden. Op'tH: Joke, wil je jezelf even voorstellen? Joke: Ik ben 40, getrouwd met Jac- ques Vrolijk en heb twee dochters, Monique (10) en Suzanne (8). Naast mijn taken als huisvrouw is mijn grote hobby Radio Soest. Ik. presenteer daar onder meer het programma "Tijd voor 't IVN" el ke vrijdag van 10.30 tot 11.00 uur. Op'tH: Hoe lang woon je in Soest? Joke: We wonen nu 5 jaar in Over- hees. Daarvoor woonden we in Den Haag. Eén van de dingen die me hier het eerst opviel was dat in Soest veel meer zorg aan het groen wordt besteed dan in de grote stad. Op'tH: .Wat voor een buurt is het Scalmeijerpad? Joke: We wonen in een rij eenge zinswoningen aan het eind van de straat. Vlakbij het punt waar de Ei gendomweg uitkomt op de Den Blieklaan. De buurt heeft echt het karakter van een woonerf. Voor on ze voortuintjes ligt een trottoir, dan een groenstrook en daarvoor een parkeerstrook en de straat. Op'tH: Hoe kwam je ertoe om een milieutegel aan te vragen? Joke: Mijn buurvrouw, Nel van Veelen, heeft hier in de buurt het initiatief genomen. Ik werd aan gestoken door haar enthousiasme. Zelf ben ik ook wel milieubewust, maar niet fanatiek. Mijn reactie was vooral praktisch. Zo'n stap zet je als buurt met z'n allen, zodat ze hele stukken kunnen overslaan met de gifspuit. De kinderen stonden er meteen achter. Op zo'n moment merk je, dat er tegenwoordig op school veel meer aandacht aan het milieu wordt geschonken. Jacques, mijn man, houdt echt van tuinieren. Hij is degene die meestal de stoepkrabber gebruikt als het nodig is. Maar Monique en Suzan ne helpen ook wel eens. Op'tH: Jullie hebben ervaring. Hoe vaak is krabben nodig? Joke: Een paar keer per jaar. Ik kan het niet eens precies zeggen. Het gaat eigenlijk vanzelf. Je oog valt er op, als je in de voortuin bezig bent. Of je ziét je buren ermee be zig. We vegen ons trottoir trouwens regelmatig, zonder dat iemand dat hoeft te organiseren. Het is de rou te naar je voordeur. En die wil je toch schoon hebben, nietwaar? Op'tH: Wat vind je ervan, dat de gemeente helemaal gestopt is met gif? Joke: Dat vind ik prima. Nog maals: Ik ben geen milieufreak, maar ik word me wel steeds meer bewust van het mooie in de natuur en de noodzaak om dat te behou den. Zo'n radioprogramma met mensen van het IVN stimuleert mij daarin. Ik heb er wel vertrouwen in dat jullie actie voor een natuurlijk groenbeheer zal aanslaan. tm De gemeente behoort alle burgers gelijk te behandelen. Dat zal nie mand tegenspreken. Toch zullen de scouts niet iedereen een stoepkrab ber aanbieden... Daar zijn natuur lijk goede redenen voor. Soesters buiten de bebouwde kom De wegen zijn daar meestal geas falteerd en vaak ontbreken daar trottoirs en stoepen. De bewoners zijn voor een groot deel agrariërs en die hebben vaak veel beter ge reedschap om onkruid op en rond het erf te bestrijden. Daar krabbers uitdelen is "water naar de zee dra gen". Natuurlijk is het wèl de be doeling, dat ook zij zo min mogelijk gif gebruiken, maar daar zijn zij in eigen vakkringen al over bezig. De Soester winkeliers In de winkelstraten en winkelcen tra krijgt het onkruid nauwelijks kans, omdat de trottoirs daar zeer veel gebruikt worden. Deze alge mene stukken neemt de reinigings dienst voor zijn rekening. De winkeliers die in Soest wonen, krij gen thuis natuurlijk wel een krabber. Flatbewoners De flatbewoners in Soest en Soesterberg slaan we niet over. Zij krijgen een kartonnen krabber, die ze -als ze willen- voor een echte in kunnen ruilen. Flatbewoners heb ben weliswaar geen "eigen" stoep of trottoir, maar als zij de omge ving van hun flat bij willen houden, bijvoorbeeld de parkeerplaats van hun auto, kunnen zij ook hun steentje bijdragen. Milieutegelaars Dit zijn de ca. 900 Soesters die we met recht als de pioniers van het natuurlijke groenbeheer mogen be schouwen. Zij hebben het voor touw genomen. Zij wilden geen gif meer op de stoep en vroegen een milieutegel aan, waardoor de gifspuit hun huis voorbij zou gaan. Toen ze de groene tegel aanvroe gen, hebben ze al een krabber ge kregen. Ook zij kunnen de kartonnen krabber inruilen voor een echte, bijvoorbeeld als de an dere versleten is. Geen verspilling Wie dus een krabber kan gebrui ken, kan hem krijgen. De enige re den dat de gemeente ze niet overal huis-aan-huis brengt, is om ver spilling van gemeenschapsgeld te voorkomen. Bedrijven denken aan repre sentatie Ook aan het Soester bedrijfsleven is gevraagd om mee te werken aan het natuurlijke groenbeheer. De gemeente twijfelt er niet aan dat zij erop inhaken. Vanuit een oogpunt van representatie weegt de eerste indruk zwaar. En het eerste wat de bezoekers zullen zien, is de be- drijfstuin en de omliggende paden. Veiligheid Een tweede aspect, dat voor bedrij ven natuurlijk ook telt, is dat van de veiligheid. Onkruidwortels drukken de tegels van het pad om hoog. Als regel heeft men er in een bedrijf geen bezwaar tegen als klanten binnen komen vallen, maar als dat letterlijk :cbeurt... "We zijn een beetje huiverig voor allerlei "niet schadelijke" bestrij dingsmiddelen," zegt Dick Neute boom, milieu educatief medewer ker van de gemeente Soest. "Over een paar jaar, als we meer weten over de middelen die nu gebruikt worden, denken we er misschien heel anders over.Ik bedoel maar: Vroeger wisten we niet beter of DDT was een onschadelijk mid del... Nu weten we wel beter." Dick is lid van de werkgroep mi lieuvoorlichting van de gemeente. Hij heeft zich verdiept in de gevol gen van bestrijdingsmiddelen voor het milieu. Het is een ingewikkelde materie, maar hij geeft een paar cij fervoorbeelden. Voorzichtig "Die 9.000 liter die we hier over de stoep gooiden, was sterk verdund. Van bestrijdingsmiddelen heb je maar héél weinig nodig om ze te la ten werken. De kleinste hoeveel heid, waarbij nog schade aan dieren of planten optreedt, noemen we de eco-toxicologische norm. Deze norm wordt uitgedrukt in mi crogrammen. Eén microgram is één-miljoenste gram. Voor veel bestrijdingsmiddelen is de eco- toxicologische norm minder dan ééntiende microgram per liter oplosmiddel. Dat is dus erg weinig en ver beneden de wettelijk toe gestane hoeveelheid. Als je bestrij dingsmiddelen gebruikt, zal de eco-toxicologische norm voor veel planten en dieren snel worden over schreden. Ook als je volgens de voorschriften werkt." Onmeetbaar "Dan kom je gelijk aan een ander probleem: Je kunt het moeilijk me ten. Er zijn 400 toegelaten bestrij dingsmiddelen. Daarvan kun je van 85 meten of de toegestane hoeveel heid overschreden wordt. Van de rest kun je het pas meten, als je al ver over de streep bent. De toegestane hoeveelheden zijn namelijk te klein voor de mo dernste meetapparatuur, maar mis schien al groot genoeg om één of andere soort uit te laten sterven. De enige manier om zeker te zijn datje het milieu niet belast met bestrij dingsmiddelen is daarom: ze niet gebruiken. Daar hebben we in Soest dan ook voor gekozen." In verschillende plantvakken in de gemeente Soest is de bodem bedekt met een laag boomschors. Linda Sibeyn van de afdeling Groenbe heer vertelt waarom. "Boomschors is een prima on kruidbestrijder en helemaal na tuurlijk. Overigens noemen we het boomschors en dat zit er ook tus sen, maar het bestaat voor het grootste deel uit verhakseld snoei sel, dus kleine stukjes hout. Vroe ger werd dit allemaal verbrand, maar nu hergebruiken we dit afval en slaan zo twee vliegen in één klap." Bodembedekker Op plaatsen onder struiken of heesters, waar plantengroei onge wenst is, stort men een laag schors. Deze zorgt dat er geen licht meer bij de bodem komt, waardoor er op die plaats geen planten op kunnen komen. Door de losse structuur van de laag schors kunnen lucht en water de bodem wel bereiken. De struik die ver boven de schorslaag uitsteekt, heeft er dus geen last van. Recycling "Schors strooien is een natuurlijke vorm van recycling," zegt Linda. "Er komen nieuwe voedingsstoffen in de bodem, doordat de laag lang zaam maar zeker vergaat. Je moet ook elk jaar weer bijstrooien. In die schorslaag leven miljoenen kleine diertjes,: rupsen, insecten, wormen, die zorgen voor een voe ding kndem die je niet hoeft te bemesten." Iedereen kan zelf beslissen wan neer het nodig is om de stoep te gaan krabben. Twee keer per jaar is op de meeste plaatsen genoeg. In de maanden mei en juni kunt u het onkruid te pakken nemen, voordat het echt is doorgeschoten. Als u langer wacht, worden de wortels sterker en krijgt u het on kruid er minder gemakkelijk uit. In het najaar kunt u dan nog eens het onkruid onder handen nemen, dat in de zomer is uitgezaaid. Twee keer per jaar een uurtje. Dat is genoeg. Met wortels Probeer bij het krabben zo veel mogelijk van de wortels mee te ne men. Hoe meer wortel u weghaalt, hoe minder kans dat het onkruid weer opkomt. Daarmee bespaart u zich weer werk voor de volgende keer. Zouden die Soester tuinlieden nog een weekje in een kliniek moeten afkicken nu ze niet meer mogen spuiten...? Dat gebruiken van schors lijkt ons heel slim. Misschien ook handig voor burgemeester De Widt tijdens lange raadsverga deringen. Toch een meevaller dat die ambtenaren niet weer met een afkorting komen. Na GFT en KCA had ik me niet verbaasd over NGB. Uitgekookt hoor om precies op 1 mei te starten met een cam pagne om de hele gemeente aan het werk te zetten. Weer een kinderliedje naar de knoppen. "Groen is 't gras, groen is 't gras onder mijne voeten..." Tips voor uw eigen tuin Ook in uw eigen tuin kunt u één en ander doen om de natuur een handje te heipen. Als u een "na tuurlijke" tuin wilt, kunt u te- wilde planten kopen. Zo bestaat er een mengsel "Thinboeket voor vlinders" en een "akkerbloemen" met allerlei inheemse planten die het goed doen op grond die jaarlijks "ge roerd" wordt. Om stikstof in de bodem te krij gen, kunt u natuurlijke groen- bemesters planten. zoals Phacelia of Borago. Die hebben leuke bloemen en leveren ook nog de voor de bijen broodnodi ge nectar. Drie vliegen in één klap. Verschillende andere decoratie ve planten, zoals de Oost- Indische Kers en de Gouds bloem hebben ook een goede invloed op andere planten. Als u ze bij uw worteltjes plant, zult u geen last van aaltjes hebben. Hieronder volgen nog enkele korte tips: Geen gif meer gebruiken. Ruim de restjes op en voor Klein Chemisch Afval. Gooi ze nooit in de con tainer! Breng de kringloop terug in de tuin. Koop compost of - nog voordeliger- maak uw eigen compost. Gebruik geen kunstmest. Goed onderhoud voorkomt onkruidproblemen. Regel matig schoffelen en wieden in de borders. Strooi schors op de plaatsen waar u geen begroeiing wilt of plant er een bodembedekker, dan hoeft u daar ook niet te Pas "vruchtwisseling" toe in de moestuin. Dat wil zeg gen dat u elk jaar de gewas soorten verwisselt van plaats. Dat voorkomt ziek ten. Maak gebruik van "natuur lijke" vijanden. Het lieve heersbeestje is bijvoorbeeld een uiterst effectieve verdel ger van bladluis. Als u gif spuit, vernietigt u dit diertje ook. De luizen komen ech ter eerder terug dan de lieve heersbeestjes en dan loopt u de kans een echte plaag in uw tuin te krijgen. Neem hij insectenplagen (mieren, wespen, e.d.) in uw tuin contact op met ^j^meentereiniging (tel. Voor andere concrete tips kunt u bellen met de milieu- vragen - telefoon <02155- op "De Kwekerij", het mi lieu educatief centrum aan de Molenstraat 157. WOENSDAG 8 MEI 19! Burgemeester en wethouders h donderdagen in plaats van de proefmarkt te houden op het pa (nummers 31 tot en met 309). I gende op 23 en 30 mei. Als de p geen bezwaar tegen dat de marl den wordt, dan maakt deze nieu< plaats. Vanzelfsprekend kunnen de proefneming hun mening gc f Voor volgend jaar is voor het p i keerterrein een nieuwe inricht gepland. Hierover krijgen de flati iwoners inspraak. Dan kunnen f ook hun mening geven over f eventuele definitieve verplaats! van de markt naar dit terrein. Om de proefmarkt in mei op nieuwe plek een kans te geven, is bewoners gevraagd hun medew king te verlenen. Met name auto! zitters is verzocht van woensd; avond 18 uur (opbouw van markt) tot donderdagmiddag uur (wanneer de kramen zijn w< gehaald) geen gebruik te maken de parkeerplaats. Het terrein zal durende die tijd gedeeltelijk zijn gesloten. Het spreekt vanzelf dat toegang tot de flats geheel vrij bli Ook de garages onder de flats zul bereikbaar blijven. Gedurende de afsluiting van de p keerplaats in verband met de we markt kunnen de auto's worden parkeerd op het parkeerterrein de Varenstraat. Daarnaast zul voorzieningen worden getroffen parkeren op het brede trottoir la de Weegbreestraat mogelijk te i ken. Dit is echter uitsluitend toe staan gedurende de drie proefmï ten. De weekmarkt werd oorspronke gehouden op het parkeerteri naast het postkantoor aan de Ste hoffstraat. Door ruimtegebrek huisde de markt halverwege de ventiger jaren als "tijdelijke op sing" naar de Weegbreestraat. Omdat er nauwelijks sprake is burgemeester en wethouders bi gebieden combineren van de a centrale antenne-inrichting (ca werkzaamheden komen overige Ie gebieden in aanmerking: Pi Peter van den Breemerweg (1 Enige tijd geleden stelde de meenteraad geld beschikbaar het aansluiten van 400 percele onrendabele gebieden op de Eerst zou worden onderzocht o mogelijk zou zijn in combinatie de aanleg van riolering. Geblek dat de besparing ten opzichte va onvoorziene jaarlasten klein is.1 afgezien daarvan is het erg onz of gecombineerd werken voor ger is met het oog op de kwetst heid van de uitvoering. In de twee gebieden die voor eei combineerde aanleg cai-rioleri aanmerking komen, Pijnenb De Zoom en de Peter van den merweg, zou oorspronkelijk 1991 de cai-kabel in de grond ten liggen, en pas eind 1995 di lering. De raad zou dus dit ja van een speelplaats

Soester Courant | 1991 | | pagina 28