Proefmarkt op parkeerterrein aan Smitsweg Aanleg riolering en cai niet combineren het Smitsveen Sociale vernieuwing in Houtsnippers of gravel als ondergrond speelplaatsen? Welke zender heeft uw voorkeur in plaats van Eurosport? ,'i Raadhuisplein is ook mogelijk als marktplaats Voor 't eerst op donderdag 16 mei; medewerking flatbewoners gevraagd Voorbeeld Zouden die Soester tuinlieden nog een weekje in een kliniek moeten afkicken nu ze niet meer mogen spuiten. Dat gebruiken van schors lijkt ons heel slim. Misschien ook handig voor burgemeester De Widt tijdens lange raadsverga deringen. Toch een meevaller dat die ambtenaren niet weer met een afkorting komen. Na GFT en KCA had ik me niet verbaasd over NGB. et ï- Uitgekookt hoor om precies op 1 mei te starten met een cam pagne om de hele gemeente aan het werk te zetten. n :t !t g Weer een kinderliedje naar de knoppen. "Groen is 't gras, s groen is 't gras onder mijne t voeten..." ke rn, /an ;n: Tips voor uw eigen tuin Ook in uw eigen tuin kunt u één en ander doen om de natuur een handje te helpen. Als u een "na tuurlijke" tuin wilt, kunt u te genwoordig zaadinengsels van wilde planten kopen. Zo bestaat er een mengsel 'Tuinboeket voor vlinders" en een mengsel "akkerbloemen" met allerlei inheemse planten die het goed doen op grond die jaarlijks "ge roerd" wordt. Om stikstof in de bodem te krij gen, kunt u natuurlijke groen- bemestets planten. zoals Phacelia of Borago. Die hebben leuke bloemen en leveren ook nog de toot de bijen broodnodi ge nectar. Drie vliegen in één klap. Verschillende andere decoratie ve planten, zoals de Oost- Indischc Kers en de Gouds bloem hebben ook een goede invloed op andere planten. Als u ix. bij uw worteltjes plant, zult u geen last van aaltjes hebben. Hieronder volgen nog enkele korte tips: Geen gif nteer gebruiken. Ruim de restjes op en breng z.c naar de Schans, het depot voor Kiein Chemisch Afval. Gooi ze nooit in de con- 1 tainer! Breng de kringloop terug in de tuin. Koop compost of - nog voordeliger- maak uw eigen compost. Gebruik geen kunstmest. Goed onderhoud voorkomt onkruidproblemcn. Regel matig schoflélen en wieden in de borders. Strooi schors op de plaatsen waar u geen begroeiing wilt of plant er een bodembedekker, dan hoeft u daar ook niet te schoffelen. Pas "vruchtwisseling" toe in de moestuin. Dat wil zeg gen dat u elk jaar de gewas soorten verwisselt van plaats. Dal voorkomt ziek ten. Maak gebruik van "natuur- lijke vijanden. Het lieve- heersbeestje is bijvoorbeeld een uiterst effectieve verdel ger van bladluis. Als u gif spuit, vernietigt u dit diertje °ok. Dc luizen komen ech ter eerder terug dan de lieve heersbeestjes en dan loopt u de kans een echte plaag in uw tuin te krijgen. Neem hij insectenplagen (mieren, wespen, c.d.) in uw tuin contact op met de^gemeentereimging (tel. Voor andere concrete tips kunt u bellen met de milieu- vragen - telefoon (02155- 22530) of even langskomen op "Dc Kwekerij", het mi lieu educatief centrum aan de Molenstraat 157. PAGINA 3 In dc nieuwe Algemene Plaatselij ke Verordening van de gemeente Soest staat in artikel 60 dat het ver boden is op straat onder meer een pijl en boog bij zich te hebben, die q voor onmiddellijk gebruik kunnen worden aangewend. Dat zullen onze indianen in Soest, toch ai een minderheidsgroepe ring, niet leuk vinden.' Vuilnisauto-matisering. Gehoord: Wethouder Jan Visser is best bereid tot zelfkritiek, op voor waarde dat niemand het met hem eens is. De raad was poeslief voor de ther- mo-katers in Molenschot. Jan L. Menne: IJzeren wethouder of rubberen Robby? Theater "Boem!" van de vereni ging Karbiet. Oppositie is de kunst om op zó'n manier ergens tegen te zijn, dat het later niemand opvalt als je er toch vóór stemt! Wist u dat wethouder Menne van een negatief saldo 's nachts niet kan slapen? Hij zal dat, ter compensatie, toch niet overdag doen? WUVW Volksvoedseluniver- siteit voor Vreemdelingenverkeer. Plaatselijk weerbericht: Donkere wolken boven de Voorjaarsnota. Wethouder Mieke Swinkels: De autoshow is een engshow. Harry Witte tijdens raadsvergade ring: "Een normaal burger zit niet in de raad!" Ze moeten zo langzamerhand to neelspelers toch eens meer gaan betalen. Anders komen er teveel in de politiek terecht! Soester Natuurbad: Aqua Indoor. Argument van een tegenstander j-( van het aanschaffen van computers voor zijn afdeling: "Een computer kun je nooit meer wegdoen. Hij weet teveel". WOENSDAG 8 MEI 1991 OP 'T HOOGT Gemeente wil graag voorkeur weten: In de nieuwe Algemene Plaatselij ke Verordening staat in artikel 10: "Het is verboden dieren, uitgezon derd vis, op een weg of op een van daar zichtbare plaats te slachten of te villen". Heeft u wel eens een vis geslacht? Citaat uit het nieuwe boekje Soes- n ter Politie Historie: "Verschillende personen met hondekarren wor- den tegenwoordig zoo verregaand en onverschillig, dat zij zich in niets om de politie bekommeren". Die goeie ouwe tijd! De resultaten van de proef met de nieuwe marktplaats (op het parkeerterrein bij de eerste flats aan de Smitsweg in plaats van de Weegbreestraat) zullen niet eer der dan in het midden van de zo mer zijn uitgewerkt. Aan de hand van de uitkomst zal het ge meentebestuur bekijken of het zin heeft de parkeerplaats Smitsweg als definitieve markt plaats aan te wijzen. Het is echter ook mogelijk dat resultaten van de proef op drie donderdagen in mei aanleiding geven tot een tweede proefne ming op een andere plaats. Hiervoor konit het Raadhuis plein in aanmerking, tussen po litiebureau en gemeentehuis. De gemeente heeft hierover echter nog geen beslissing geno men. Ze wil eerst de reacties van marktbezoekers, kooplieden en bewoners van de flats aan de Smitsweg over de plaats van de eerste drie proefmarkten af wachten. van een speelplaats die is voorzien van gravel. Aan de herinrichtingsplannen voor woonwijken in Soest is nog lang geen eind gekomen. Hier en daar, zoals aan de Kamperfoeliestraat, zijn de plan nen al uitgevoerd, elders moet dat nog gebeuren. Bij de herinrichting zijn ui teraard ook de speelterreinen betrokken. In het gebied Kamperfoeliestraat is daarvoor verschillend materiaal gebruikt. De ene speelplaats is voorzien van houtsnippers, de andere van gravel. De gemeente zou nu graag van de kinde ren zelf, van hun ouders en van de andere bewoners willen weten welke on dergrond de voorkeur verdient. Iedereen kan een briefje schrijven met zijn mening en dit sturen naar of afgeven in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, 3760 CA, Soest. De houtsnippers zijn zachter dan gravel, maar na een regenbuitje ook glad der, met kans op uitglijden. Gravel daarentegen geeft een meer verzorgde in - druk, maar is als ondergrond harder. Als een kind erop valt, zijn soms schaafwonden het gevolg. Omdat er.nog meer speelplaatsen zullen worden heringericht, vindt de gemeente het belangrijk om met name van de jeugd te weten aan welke ondergrond de voorkeur wordt gegeven. Op deze speelplaats bestaat de ondergrond uit houtsnippers. Een vuilnisauto van software, dat is nog eens milieu-vriendelijk. q Ambtenaar, net terug van vakan tie: "Je steekt altijd wat op van een bezoek aan het buitenland. Ook van de taal. Wat bijvoorbeeld bij ons werk is, heet in Spanje siësta!" Burgemeester en wethouders hebben besloten om deze maand op drie donderdagen ra plaats van de weekmarkt op de Weegbreestraat een proefmarkt te houden op het parkeerterrein bij de flats aan de Smitsweg (nummers 31 tot en met 309). De eerste is op donderdag 16 mei, de vol gende op 23 en 30 mei. Als de proef lukt en de meeste mensen hehhen er geen bezwaar tegen dat de markt voortaan op dit parkeerterrein gehou- °e markt °P de Weegbreestraat: vaak koud, ongezellig door lintopstelling en niet echt aantrekkelijk gesitueerd. den wordt, dan maakt deze nieuwe plek grote kans als permanente markt plaats. Vanzelfsprekend kunnen de flatbewoners bij het parkeerterrein na de proefneming hun mening geven over de nieuwe marktplaats. In afwachting van de resultaten Van de mini-enquete over de voorkeur van de bevolking voor een vervangende zender in plaats van Eurosport, heeft de gemeente in navolging van Amersfoort besloten het vrijge komen kanaal te benutten voor het doorgeven van Sportnet. Voor volgend jaar is voor het par keerterrein een nieuwe inrichting gepland. Hierover krijgen de flatbe woners inspraak. Dan kunnen ze ook hun mening geven over de eventuele definitieve verplaatsing van de markt naar dit terrein. Om de proefmarkt in mei op de nieuwe plek een kans te geven, is de bewoners gevraagd hun medewer king te verlenen. Met name autobe zitters is verzocht van woensdag avond 18 uur (opbouw van de markt) tot donderdagmiddag 14 uur (wanneer de kramen zijn weg gehaald) geen gebruik te maken van de parkeerplaats. Het terrein zal ge durende die tijd gedeeltelijk zijn af gesloten. Het spreekt vanzelf dat de toegang tot de flats geheel vrij blijft. Ook de garages onder de flats zullen bereikbaar blijven. Gedurende de afsluiting van de par keerplaats in verband met de week markt kunnen de auto's worden ge parkeerd op het parkeerterrein aan de Varenstraat. Daarnaast zullen voorzieningen worden getroffen om parkeren op het brede trottoir langs de Weegbreestraat mogelijk te ma ken. Dit is echter uitsluitend toege staan gedurende de drie proefmark ten. De weekmarkt werd oorspronkelijk gehouden op het parkeerterrein naast het postkantoor aan de Steen- hoffstraat. Door ruimtegebrek ver huisde de markt halverwege de ze ventiger jaren als "tijdelijke oplos sing" naar de Weegbreestraat. Tij delijk betekent in dit geval al meer dan vijftien jaar! De plek is echter niet ideaal. De weersomstandighe den hebben er teveel invloed. Bij krachtige wind waaien de kramen om. Daarom komen veel markt kooplieden niet opdagen als het waait. Dit komt de aantrekkelijk heid van de markt niet ten goede. De marktkooplieden vragen allang om verplaatsing van de markt, het liefst naar de Zuidpromenade. Dat stuit echter op problemen van ver keerstechnische aard: te weinig par keerruimte, problemen met de bus route. Ook de winkeliers in Soest- Zuid wijzen de markt op donder dagmorgen af. Op het verzoek van de marktkooplieden om de markt te verplaatsen naar het parkeerterrein aan de Smitsweg hebben burge meester en wethouders positief be slist, in die zin dat eerst drie proef markten zullen worden gehouden. De plek voldoet aan de voorwaar den: er wonen veel mensen in de buurt, er is een winkelcentrum (no dig voor een goede wisselwerking tussen de markt en het winkelcen trum), en de plek ligt tussen de flats erg beschut. Bovendien kan de markt gezelliger worden ingericht. Het verzoek van de marktkooplie den is besproken met onder meer de kramenverhuurder en de politie. Hierbij is duidelijk geworden dat het houden van de markt op het parkeerterrein aan de Smitsweg goed mogelijk is. Daarom is beslo ten tot het houden van de drie proefmarkten. Op deze parkeerplaats, bij de eerste flats aan de Smitsweg, wordt deze maand in het kader van een proef drie keer weekmarkt gehouden. Omdat er nauwelijks sprake is van enig (financieel) voordeel, hebben burgemeester en wethouders besloten af te zien van het in onrendabele gebieden combineren van de aanleg van riolering en de kabel voor de centrale antenne-inrichting (cai). Voor het samen uitvoeren van deze werkzaamheden komen overigens maar twee van de veertien onrendabe le gebieden in aanmerking: Pijnenburg/De Zoom (26 percelen) en de Peter van den Breemerweg (15 percelen). Enige tijd geleden stelde de ge meenteraad geld beschikbaar voor het aansluiten van 400 percelen in onrendabele gebieden op de cai. Eerst zou worden onderzocht of dit mogelijk zou zijn in combinatie met de aanleg van riolering. Gebleken is dat de besparing ten opzichte van de onvoorziene jaarlasten klein is. Ook afgezien daarvan is het erg onzeker of gecombineerd werken voordeli ger is met het oog op de kwetsbaar heid van de uitvoering. In de twee gebieden die voor een ge combineerde aanleg cai-riolering in aanmerking komen, Pijnenburg/ De Zoom en de Peter van den Bree merweg, zou oorspronkelijk eind 1991 de cai-kabel in de grond moe ten liggen, en pas eind 1995 de rio lering. De raad zou dus dit jaar al rioleringskredieten beschikbaar moeten stellen, hoewel hier daan geen dekking voor is. Tegenover de berekende besparing van 12.000 gulden staat als groot nadeel dat er geen dekking is voor de jaarlasten van 1991 tot 1995, die voortkomen uit het eerder beschikbaar moeten stellen van een krediet van totaal 705.000 gulden. Het resultaat van het onderzoek is dan ook geweest, dat burgemeester en wethouders besloten hebben de riolering in de gebieden Pijnen burg/De Zoom en Peter van den Breemerweg volgens de oorspron kelijke planning in 1995 uit te voe ren., Dat betekent dus dat dit jaar al leen de cai-kabel de grond in zal gaan. Tijdens een gesprek op 23 april tussen leden van de Huurdersver eniging Smitsveen en medewer kers van de gemeentelijke afdelin gen, welzijn, volksgezondheid en cultuur; groen; wegen, en reini ging, is uitvoerig van gedachten gewisseld over de vuilcontainers. Duidelijk werd dat er meer en gro tere containers bijgeplaatst moe ten worden. Men is hier overigens al sinds half 1990 mee bezig. Daar bij gaat het om een goede sprei ding en een aanvaardbare loopaf stand ten opzichte van de trappen huizen. Belangrijk voor de bewo ners is: wees niet te beroerd het deksel open te doen, en zet het vuil er niet naast! Dit vooijaar zpllen alle containers worden schoonge maakt. GFT Het blijkt dat sommige bruine GFT-containers (voor groente-, fruit- en tuinafval) te dicht bij de an dere containers staan, zodat ook daarin gewoon vuil verdwijnt. Niet iedereen schijnt te weten dat GFT de afkorting is van GROENTE-, FRUIT- en TUINAFVAL! Aan burgemeester en wethouders is geld gevraagd om overal opstapjes bij de containers te plaatsen voor kleine personen. Grof vuil Voor het aanbieden van grof vuil gelden bepaalde regels. Vraag de huismeester! Bij de laagbouw wordt één keer in de drie weken opge haald, bij de flats wekelijks. Er wordt dan zelfs (alleen bij de flats) aangeboden het grof vuil uit de ber ging te halen. Wellicht kan ook de huurdersvereniging voorlichting aan de bewoners geven. Groen Wat het groenonderhoud betreft zal nog eens worden nagegaan wat hierover destijds bij de overdracht van de flats is afgesproken. Tot nu toe zijn de flatbewoners ontevreden over de resultaten van het groenon derhoud. Waarvan acte! Een bewoner van de Kamperfoe liestraat heeft een concreet initia tief ontwikkeld voor het onder houd van een stuk groen door om wonenden. Venvacht wordt dat op nog een aantal plaatsen de bereid heid hiertoe aanwezig zal zijn. "Aan de andere kant betalen de mensen voor het onderhoud en heb je te maken met de puinhoop van derden", aldus een opmerking in het verslag van 23 april van het ge sprek over concrete problemen in de wijk Smitsveen. De coördinatie voor de Sociale Ver nieuwing Soest berust bij de afde ling Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) in het gemeente huis. Doorkiesnummer: 93450. De rechter heeft bepaald dat het televisiestation Eurosport niet meer mag uitzenden. Overigens staat niet vast of dit voor altijd zal zijn. Als Eurosport niet meer terugkomt, is er een kanaal vrij. Daarom wil de gemeente u nu alvast de gelegenheid geven een suggestie te doen voor een andere zender. Er is een groot aanbod. Afhankelijk van de keuze van de zender zal er extra geld beschikbaar moeten worden ge steld. Daarom is de keuze beperkt tot de volgende zenders: - Sportnet - RTL plus - MTV - Rai-Uno - Discovery Channel (in combinatie met Kindernet) - Filmnet (alleen voor abonnementhouders) Hieronder is een strookje afgedrukt. Dit moet uiterlijk vrijdag 31 mei om 12.00 aan de balie in het gemeentehuis ingeleverd of per post aan gekomen zijn bij Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. (Postzegel is niet nodig). Mijn voorkeur gaat uit naar de zender

Soester Courant | 1991 | | pagina 29