Jardins d'A mis, bijzondere tweedaagse tentoonstelling Routebeschrijving Jardins d'Amis Bijzondere bijstand ,t a Uiteenlopend werk van 42 kunstenaars Vraag en antwoord Nieuwi Gemeente verwijt vereniging "hoogste onzorgvuldigheid dLiii' «v JJ nog meer NU ALLE FILMS (bi 5 STUKS VOOR GROOTSTE KEI haal binnenkor (OUDE PASJE MEE (geen dagfilms) VO Filmclub Si SILVER STA Meer bloemen in Groeneveld Nog groter aanbod aan t Videotheek nu 'F vs PAGINA 4 WOENSDAG 8 MEI 1991 OP T HOOGT yHTFNSDAG 8 MEI 1991 Deze montagefoto geeft een beeld van het bezoek aan een bijeenkomst van kunstenaars en -door het beschikbaar stellen van de lokatie voor het plaatsen van een kunstwerk- betrokken burgers bij het unieke project "Jardins d'A - mis", een buitenexpositie op 37 lokaties in Soest. Deze wordt gedurende het pinksterweekend, op zondag 19 en maandag 20 mei, gehouden. Mede dankzij de steun en de medewerking van de gemeente is Soest tijdens de pinkerstdagen, zondag 19 en maandag 20 mei, het toneel van een bijzondere expositie onder de titel "Jardins d'Amis" (tuinen van vrienden). Een veertigtal kun stenaars exposeert op 37 plekken in de gemeente een kunst werk, dat zij speciaal voor deze gelegenheid en voor de omge ving waarin zij het laten zien, hebben gemaakt. Die omgeving varieert van een tuin tot een balkon, van een plantsoen bij een bedrijf tot de omgeving van de kinderboerderij. Er is gekozen voor een korte expo- sitieduur van twee dagen "omdat we er geen slepende aangelegen heid van willen maken. We hopen juist op één grote uitspatting, een massale happening. Het moet niet zolang duren dat er af en toe eens iemand langs komt", zegt Lied Zwagerman. Samen met Milou van Dam en Jean-Marie van Stave ren nam zij het initiatief tot deze De drie initiatiefneemsters van de unieke expositie "Jardins d'A mis" op 37 lokaties in Soestvan links naar rechts Jean Mar ie van Staveren, Lied Zwagerman en Milou van Dam. Naast hen wethouder Jan Visser. tweedaagse tentoonstelling. Het evenement krijgt overigens een vervolg in de vorm van een fototen toonstelling van dit unieke gebeu ren. Deze wordt gehouden in het gemeentehuis aan het Raadhuis plein en geopend vrijdag 31 mei. Lied Zwagerman: "Het leuke is dat de kunstenaars en de mensen die hun tuin, balkon of andere ruimte belangeloos ter beschikking hebben gesteld, door dit initiatief vrienden zijn geworden. Dat contact is echt enig! In de meeste gevallen kenden de kunstenaar en de burger elkaar niet eens op het moment dat ze met elkaar in contact werden gebracht. De kunstenaars hebben geprobeerd de mensen bij het maken van hun werkstukken te betrekken door hen inzicht te geven in de totstandko ming ervan. Ze vonden het prachtig om te zien. De één vond het leuk, de ander spannend, maar allemaal wa ren ze enthousiast. Ze stonden er werkelijk stralend bij te kijken toen het werd gemaakt. Later vertelden ze erover aan familie, vrienden en kennissen. Dat is niet zo vreemd, want het gros van de mensen was voor het eerst in aanraking geko men met iets wat ze niet kenden". Eigen vorm "Jardins d'Amis" is een andere ver sie van "Chambres d'Amis", een ex positie in woningen die Lied Zwa german met enkele collega-kunste naars een jaar of vijf geleden in Gent bezocht. Daar hadden kunste naars de gelegenheid gekregen ge durende vier maanden naar eigen inzicht het huis van hun keuze in te richten. "We vonden dat heel leuk. We hebben de naam en het idee ge pikt, maar er een eigen vorm aange geven. Het "chambres" werd veran derd in "jardins", en de eerste tui- nexpositie werd gehouden bij Lied Zwagerman thuis aan de Wiekslo- terweg oostzijde. Met Milou van Dam, Jean Marie van Staveren en Jelle Leek maakten ze vier geza menlijke werkstukken. De één be gon ergens aan, de ander ging naar eigen inzicht verder. Op deze ma nier ontstonden in anderhalf jaar tijd de vier kunstwerken, die gedu rende twee open dagen werden geëxposeerd. Er kwamen, op uitno diging, zevenhonderd bezoekers op af! Wethouder Jan Visser was één van hen. Hij vroeg de vier kunste naars het geslaagde initiatief te her halen, er meer kunstenaars bij te be trekken en het over de gemeente te verspreiden. "Milou en ik zijn toen op de fiets ge stapt om tuinen te gaan bekijken. We zijn heel Soest door geweest. We hebben de plekken opgeschreven die naar onze mening voor plaatsing van een kunstwerk in aanmerking kwamen. Jan Visser schreef een in troductiebrief aan de bewoners, bij wie we toen hebben aangebeld. Het was voor ons natuurlijk spannend, een beetje eng soms ook. We kon den immers niet achter de voordeur kijken. Maar de reacties waren werkelijk verrassend. Er was maar één bewoner van alle uitgezochte adressen die niet wilde meedoen". Lied Zwagerman verder: "We heb ben daarna alle kunstenaars bij el kaar geroepen, de meesten uit Soest, maar ook een paar uit Baarn en Amersfoort. Iedereen vond het een leuk idee. Ze kregen de fiets route en mochten drie lokaties uit zoeken, meestal een tuin, waarvan zij het gevoel hadden dat ze er iets mee konden. Verrassend was het, dat we bijna iedereen z'n eerste keus hebben kunnen geven. Toen de plekken verdeeld waren, hebben we de tuineigenaren en de kunstenaars met elkaar in contact gebracht. De kunstenaar maakte een ideeschets, overlegde met de bewoner en ging vervolgens aan 't werk. Het resul taat is voor iedereen op 19 en 20 mei te zien". Fietsroute Aan "Jardins d'Amis" doen mee schilders, beeldhouwers, tekenaars, keramisten, edelsmeden, glaze niers, dichters en musici. Er is langs de tuinen en gebouwen waar de kunstwerken worden geëxposeerd een fietsroute uitgezet, die een goed Aan de unieke kunsttentoonstelling Jardins d'Amis die op 37 plaatsen in Soest wordt gehouden, doen naast docenten van het cultureel creatief centrum C Drie en van de kinder boerderij De Vrije Teugel, en leer lingen van de bassisscholen, 42 indi viduele kunstenaars mee. Hieron der volgen hun namen met daarach ter tussen haakjes het nummer van de plek waar hun werk is te zien (in de routebeschrijving op deze pagina vindt men de nummers terug), en de aard van het werk. Maria v. d. Abbeele (36), tekenen en schilderen; Corrie van Apel doorn (30), keramiek; Barbara Bla- sing (13), schilderen, keramiek; Ilse Blommestein (33), schilderen; Ma rie Jaqueline Boormans (37) beeld houwen; Noor Bouma (37), teke nen, schilderen; Inge Chavannes (37), tekenen, schilderen; Milou van Dam (9), edelsmeden; Niki de Groote (23), beeldhouwen, schilde ren; InezdeHeerKlootz(22), kera miek; Theo v. d. Hoeven (1), kera miek; Nadjezda van Ittersum (17), schilderen, keramiek; Jaap Jaquet (5), tekenen, schilderen; Josje Joos- ten (31), schilderen; Els Jvorevaar (11), schilderen objecten; Marcel Kuhne (18) schilderen); Jelle Leek (32), keramiek; Inge Nijhof (3), beeldhouwen, keramiek; Yon Nico- las (19), schilderen; André Oud- heusden (28), schilderen; Joke Pe ters (8), beeldhouwen; Oscar Prin sen (7), tekenen, schilderen objec ten; Meindert Rasker (15), schilde ren objecten; Geert de Roovere (26), schilderen; Egbert de Rooy (33), schilderen; Thira de Roy (29), schilderen; Hans de Ruiter (2), gla zenier; Melisande Smitshuyzen (2), keramiek; Marian Shields (16), beeldhouwen; Peter Snoei (25), muziek; Jean Marie van Staveren (10), schilderen; Ineke Talen (12), schilderen; Sascha van Tetterode (34), beeldhouwen, schilderen; Isik Tuzuner (27), keramiek; Jan Visser (10), gedichten; Jan Vosman (14), tekenen; Jos Vulto (35), keramiek; Harry v. d. Wee (4), schilderen; To- ny Wilbrink (24), schilderen objec ten; Lied Zwagerman (9), kera miek, beeldhouwen; Theo Brigge- man en Inge Foreman (20), docen ten Cultureel Creatief Centrum C Drie; docenten kinderboerderij en leerlingen basisscholen (21). 55 "Hoogst onzorgvuldig" noemt het gemeentebestuur in een brief aan de advocaat van de Vereniging Vrienden van het Soester Natuurbad de han delwijze van de vereniging met betrekking tot het kort geding dat ze tegen de gemeente had aangespannen over het gedurende het hele zomersei zoen 1991 open houden van het natuurbad. Zonder dat de gemeente hiervan op de hoogte was gesteld, had de vereniging het kort geding inge trokken. Als reden werd genoemd dat de zaak toch kansloos was. De advocaat van de vereniging heeft zijn informatieplicht verzuimd. De gemeente heeft hem laten weten dit "hoogst onzorgvuldig" te vinden. Verdere stappen van gemeentewe ge worden nog niet overwogen. De advocaat van de gemeente staat het overigens vrij om maatregelen te nemen. In dit verband kan worden gedacht aan het bij de tegenpartij in rekening brengen van de door hem gemaakte kosten. Verder is het wet telijk mogelijk om tuchtrechtelijke stappen te ondernemen tegen de advocaat van de vrienden. In de dagvaarding werd geëist "ge daagde (de gemeente Soest) te ge bieden het Soester Natuurbad op of omstreeks 30 april 1991 te openen en open te houden voor het publiek voor de duur van het gehele zomer seizoen 1991". De Vereniging Vrienden van Soester Natuurbad stelde in de dagvaarding: "De ge daagde heeft altijd gesteld dat de overgang van het Soester Natuur bad naar het plan Taphoorn (zoals zij de nieuwe bestemming van het natuurbad noemt) naadloos zal moeten verlopen om de Soester be volking doorlopend de gelegenheid te geven in de open lucht te zwem men". Deze stelling haalde de vereniging uit een artikel van de gemeentelijke Staf Voorlichting in de Soester Cou rant van 13 december 1989. In dit uitvoerige artikel heeft de gemeente nog eens alle ontwikkelingen be treffende het Soester Natuurbad op een rijtje gezet. De bevolking werd uitgelegd wat er aan de hand is en wat er in de toekomst gaat komen. Dit artikel werd geschreven omdat de bevolking van verschillende kan ten verkeerd werd geïnformeerd. Deze verkeerde informatie ging een eigen leven leiden. Overigens is in het gemeentelijk ar tikel niet terug te vinden wat de ver eniging beweert dat er staat. Vooral op de inhoud van dit artikel had de vereniging het door haar aange spannen kort geding gebaseerd. Hier volgt de routebeschrijving van de kunsttentoonstelling Jardins d'A mis. De route, met als vertrekpunt het gemeentehuis aan het Raadhuis plein, is ongeveer vijftien kilometer lang. Verklaring van de tekens: RD rechtdoor RA rechtsaf LA linksaf OV oversteken V volgen lok lokatie kunstwerk -I- extra expositie of programma Gemeentehuis Raadhuisplein RA Na verkeerslicht: LA Beukenlaan lok 1 LA Molenstraat lok 2 V Molenstraat, na 't spoor: LA Parallelweg lok 3 RA Dalweg lok 4 RA Steenhoffstraat lok 5 OV Steenhoffstraat, terug naar ver keerslicht RA Korte Kerkstraat lok 6 RA Lange Brinkweg lok 7, 8, 9 RA Eemstraat LA Kerkstraat V Kerkstraat OV Torenstraat naar Veldweg lok 10 LA Kolonieweg RA 2e fietspad, langs bosrand OV Parklaan RD naar Nieuweweg RA Nieuweweg RD stoplichten naar Koningsweg LA Pimpelmees LA Bosstraat (Beeldentuin De Ha zelaar) RD naar station Soest-Zuid RA over het spoor Kastanjelaan LA Plasweg lok 11, 12 OV Bonifaciusstraat RA Duinweg lok 13 RD Schapendrift fietspad RD bos in LA Openluchttheater LA terug fietspad naar Sparrenlaan OV Sparrenlaan fietspad volgen naar Foekenlaan LA Foekenlaan RD over spoorwegovergang LA Dolderseweg RA Wieksloterweg Oostzijde lok 14 RA le Heeserlaantje lok 15, 16 LA Den Blieklaan lok 17 RA Fietspad Eigendomweg lok 18 LA Isaacstraat lok 19 LA Obrechtstraat LA Willaerstraat C Drie Arto theek lok 20 LA om C Drie heen naar fietspad Boerenstreek; kinderboerderij De Vrije Teugel lok 21 LA Fazantpad lok 22 RA Fietspad Goudwesp RA Honingbij LA Libel lpk 23 RD Krekel RA Fietspad Sweelinckstraat lok 24 RA Vijverhofcomplex door RD naar Di Lassostraat OV Spinet LA via poort lok 25 RA Fietspad Clemensstraat OV Koningsweg RD Vrijheidsweg lok 26 OV en LA Laanstraat lok 27 RA Koekoeksweg LA Beetzlaan lok 28, 29 RA Hellingweg RD Korte Bergstraat lok 30 OV Julianalaan lok 31 RA Julianaplein LA Julianaplein LA Emmalaan LA Willem de Zwijgerlaan lok 32 RA volgen Willem de Zwijgerlaan RA Burg. Grothestraat lok 33. 34 RD Burg. Grothestraat RA Dillenburglaan (Jac Hermans) RD Nassauplantsoen lok 35 LA Prins Hendriklaan RA Prins Bernhardlaan (Darthui zen) lok 36 LA Soesterengweg RD Fietspad naar Dalweg RA Dalweg naar lok 37 Gemeente huis I j In sommige gevallen kan de ge meentelijke sociale dienstverle ning helpen bij het betalen van bij zondere bestaanskosten. Dat heet bijzondere bijstand. Wat zijn bij zondere bestaanskosten? Dat zijn kosten die niet iedereen beeft, maar die voor iemand in een be paalde situatie als noodzakelijk zijn aan te merken. Wie kan aanvragen? Iedereen die plotseling bijzondere uitgaven heeft, kan zich melden bij de afdeling sociale dienstverlening Meer weten voor een aanvraag. De hoogte van het inkomen doet er niet toe. Zijn de inkomsten méér dan het minimum inkomen, dan is het mogelijk dat er toch een stukje bijstand kan worden verstrekt. Bezwaar en beroep Op een aanvraag voor bijstand voor bijzondere kosten neemt de afde ling sociale dienstverlening een be slissing. Van deze beslissing ont vangt de aanvrager schriftelijk be richt in de vorm van een beschik king. Het kan zijn dat men het met de inhoud van deze beschikking niet eens is. Men kan hiertegen dan be zwaar maken. Hoe men bezwaar moet maken, staat in de beschikking aangegeven. beeld geeft van de structuur van Soest. Men komt langs boerderijen, hofjes, flats, monumenten enzo voorts. De kunstenaars hebben een lokatie gekozen die voor hen persoonlijk bijzonder inspirerend was. Voor ve len was het een uitdaging om een kunstwerk te maken in een voor hen ongebruikelijke omgeving, vaak met behulp van andere technieken en materialen dan ze gewend waren. Lied Zwagerman: "Dat was ook de bedoeling. We zeiden tegen de deel nemers: Stap maar eens uit je lijst. Ga eens op een andere manier met je gedachten en ideeën aan de gang. Zetje creativiteit eens op een ander spoor. Voor iedereen was dat een nieuwe uitdaging". De bewoners en/of eigenaren van de lokaties (ze verleenden alle me dewerking) werden door de kunste naars van het begin af nauw betrok ken bij de totstandkoming van het kunstwerk. De resultaten zijn vaak heel verrassend. De veertig kunst werken zijn te bekijken langs een fietsroute van vijftien kilometer door de gemeente. Dit particuliere initiatief is zonder subsidie tot stand gekomen. Een aantal kunstenaars vond een spon sor die materialen ter beschikking stelde. De meeste kunstwerken kunnen worden aangekocht. Te vens zijn er tentoonstellingen inge richt waar ander werk te zien is van alle deelnemende kunstenaars: in Chët Artishockgebouw aan de Steen hoffstraat 46, van 11 tot en met 25 mei, en in het cultureel creatief cen trum C Drie aan de Willaertstraat 49, van 19 tot en met 25 mei. In de artotheek aan de Willaertstraat 49 ligt een volledige documentatie over alle kunstenaars ter inzage. Wat kunt u aanvragen? Bijzondere kosten zijn bijvoor beeld: - medische voorzieningen zoals bril len, kunstgebitten, hoortoestellen, speciale schoenen, rolstoelen, dië ten; - eigen bijdrage in de kosten van huishoudelijke hulp; - noodzakelijke vervoerskosten wanneer men om medische redenen niet in staat is van het openbaar ver voer gebruik te maken. Men moet de nota's van de gemaak te kosten overleggen, alsmede de in- komensgegevens. Inkomen en eigen bijdrage Het soort inkomen maakt niet uit (loon, pensioen, uitkering). Wel de hoogte. Heeft men een minimum inkomen, dan geldt een eigen bij drage van maximaal fl. 177,— per kalenderjaar. Voorbeeld: bijzondere kosten over het jaar fl. 400,- AF: eigen bijdrage fl. 177, Bijstandsvergoeding fl. 223,--. Bij een hoger inkomen dan het mi nimum wordt nog een bijdrage be rekend over dat meerinkomen vol gens vaste rekenregels. Daarbij wordt rekening gehouden met een aantal vaste aftrekposten, zoals bij zondere woonlasten, alimentatie, studiekosten voor de kinderen en zovoorts. t i Wie er niet zeker van is of hij/zij in aanmerking komt voor bijzondere bijstand, of vragen heeft, <kan con tact opnemen met de afdeling socia le dienstverlening, Raadhuisplein 1 in Soest, telefonnummer (02155) 93556. Er is tevens een folder over bijzon dere bijstand af te halen bij de ge meentelijke sociale dienstverlening. Vraag: Ik heb een plotselinge ver mindering van inkomsten. Wat kan de gemeentelijke sociale dienstver lening voor mij doen? Antwoord: Er zijn twee situaties waarin de afdeling iets voor u kan doen. In de eerste plaats kan ze u soms helpen als u plotseling erg veel minder inkomsten heeft, terwijl u dat niet kon zien aankomen. U kunt dan soms een overbruggingsuitke ring krijgen. Dat is een uitkering die langzaam lager wordt totdat u aan uw nieuwe, lagere inkomen gewend bent. In de tweede plaats kan de dienst u helpen als u een alleenstaande ou der bent en uw laatste of enig kind krijgt eigen inkomsten, maar blijft nog wel bij u wonen. U krijgt dan een lagere uitkering, terwijl boven dien de Kinderbijslag vervalt. In dat geval kunt u soms recht hebben op de Toeslag Vormalige Eenouderge zinnen. Meer informatie hierover kunt u krijgen bij de afdeling sociale dienstverlening op het gemeente huis, Raadhuisplein 1. Kop in de Gooi en Eemlander van 20 april: "Managementteam Soest steekt handen uit de mouwen". Als je dat in april als nieuws brengt, betekent dat vast en zeker dat de komkommertijd steeds vroeger begint. Tijdens de afscheidsreceptie van bosbaas Van de Laar zaten er zelfs twee kabouters in de zaal. Uit het boekwerkje Nieuw Beleid Planning (1992-1995): "vervan ging c.v. luchttheaters met regeJap- paratuur in sportgedeelte". Hef Meifof-ensemble. De Heuvel(ige)weg Eemland is door de provincie aan gewezen als stiltegebied (3.730 ha.). Gedeputeerde Smink hierover in de Amersfoortse Courant: "Ieder een mag er zijn geliefde vertellen hoeveel hij van haar houdt, zolang hij maar onder de veertig decibel len blijft". Soest moet natuurlijk wel uitkijken dat het niet "het groentje" binnen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt! Komen er nu borden met "Gifvrije gemeente" bij de invalswegen van Soest te staan? NIEUW OP VIDEO o.a. ANOTHER 48 HOURS, E IT, Stephen King BIRD ON A WIRE, Goldii DAYS OF THUNDER, To BLACK OUT, Thriller Dillenburglaan 12 Telefoon 02155 -1 Staatsbosbeheer is momenteel bezig met de uitbreiding van de bloementuin op het landgoed Groeneveld. Door toe voeging van 40 soorten bollen en vaste planten hioet er in de toekomst een lan gere bloeitijd en een grotere variatie aan bloemen ontstaan. Het werk wordt uit gevoerd door de firma Van Ginkel uit Veenendaal. De langs de oprijlaan van Kasteel Groenveld gelegen bloementuin is een onderdeel van een 18e-eeuwse moes tuin. Deze tuin werd samen met het park geheel door Staatsbosbeheer gere noveerd en bestaat nu uit een bloemen- "Bij dc videotheek raak je nooit uiige keken." zeggen de vlaggen bij Mlve Star. de bekende videotheek van Ine Voorbij aan de Dillenburglaan. Da was altijd al waar, maar nu zéker sind dc videotheek is aangesloten bij d "Filmclub", de organisatie waarva inmiddels meer dan 120 vooraan staande videotheken in Nederland h zijn. Officieel heet de videotheek.nu dan oo "Filmclub Silver Star De klant merl daar ook iets van: het aanbod van tof titels is groter geworden. De Filmclub een gezamenlijke inkoopcombinati van zelfstandige videotheken, met a voordeel dat er veel selectiever ka worden ingekocht bij de filmindus» "We zijn niet verplicht ook slechte filn in te kopen, maar kunnen in alle vn beid onze keus bepalen op wat m, e onze klanten zélf goed vinden, aldi Theo Voorbij. v00rtjeel om in i kimnen haken om de landelijke can Dagnes van de Filmclub, die b.jvoo beeld elke drie maanden ook een eigc exclusieve videokrant uitgeeft met lerlei interessante informatie over me we films die op video zijn verschene Eenvoudiger tarieven Voor de klant is het ook een prettige fc komstigheid dat de prijsstelling van video's sterk vereenvoudigd is. Tot di ver hanteerde de videotheek vier tai ven, dat is nu teruggebracht tot één rief voor een of drie dagen. Voor de c de film wordt slechts een gulden in re ning gebracht. Dit aanbod geldt ov gens niet voor de zgn. "dagfilms". In de videotheek zelf staan ook en veranderingen op stapel. Zo word "erotische" hoek binnenkort onde bracht in een aparte ruimte, afgesc k den van de rest van de zaak. Vadei

Soester Courant | 1991 | | pagina 30