PRIJSDOORBRAAKJ 2699, m feil 19.95 IV SOUND TE HUUR: De beste beeldkwaliteit voor de laagste prijs! Sony ccd F 350 Nikon RF-2 m GEGARANDEERD LAAGSTE PRIJS! Canon epoca 999? 1099? video lampen FOTO o VIDEO Algemene bijval voor Soester lidmaatschap Klimaatverbond 2498,- scliocmakcr Traditionele stuivertjesmarkt PvdA: 'Van Weedestraat beginpunt bij structuurvisie Soest' k -Pagina 2 woensdag 8 mei 1991 soester courant pagina 3 super Hi-8 8 X zoom digitale titel datum/tijd fade in/uit Hifi stereo Gegarandeerd laagste prijs! Gegarandeerd laagste prijs! Canon EOS i 1000F^ Als "BESTE" Minolta prisma kijker Gegarandeerd laagste prijs! Videocamera 8mm/VHS Video-afspeler Video-lampen e.d. Portable kleuren TV Polaroid camera WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" - SOEST - TEL 12874 f VHS videotape 3 uur p Lof voor Milieuplatform Soest Woningbouwvereniging Soest dicht op 10 mei Decoratieve Margriet-applicaties voor Moederdag. Zaterdag 11 mei a.s. i I j Restaurant I I van den Brink X p.s. Familieleden, denkt u dan 12 mei, dan kookt onze moeder voor uw moeder. 'Prijs vrije vestiging moet omhoog' Provincie denkt aan opheffing ambulance-standplaats Soest Aids-preventie in regio Eemland GGD geeft horeca startsubsidie bij plaatsing condoom-automaat Testrapport ter inzage Gratis boek: video/filmen. .of f 81,- per maand Bauer 858 afst. bed Canon E 800) volautomatisch door iedereen te bedienen min. 5 lux, dat./tijd, etc. Gratis boek: video/filmen of f 45,- per maand. 'l» 1 e rolletje indoen ontwikkelen afdrukken is voor onze rekening. "volledig automatisch anti-rode ogen flits 3 X zoom (35-105 mm) inclusief lithiumbatterij ■ntifir*- Superlichtgewicht Ingebouwde flitser lichtregeling volautomatisch of handmatig met zoom 35/70 met zoom 35/105 Gegarandeerd laagste prijs! inclusief etui film Zeer compacte camera voor perfekte foto's Alle funkties automatisch. Gegarandeerd laagste prijs! GROTE SORTERING vanaf OP OP! 8 X 22, pocket wijdhoek J extra high-grade Tegen inlevering van deze advertentie VAKKUNDIGE DEMONSTRATIE GROTE KOLLEKTIE OCCASIONS ALLE VIDEO- FOTO-ACCESSOIRES HOGE INRUILPRIJZEN Vraag naar onze OMRUILGARANTIE - GOEDE SERVICE - LAAGSTE PRIJS GARANTIE 4 STUKS De gemeente Soest wordt lid van het Klimaatverbond, een organisatie van Europese gemeenten waarin wordt sa mengewerkt met de Indianen in hel Amazonegebied. De gemeenten ver klaren in het "Manifest" dat ze de uit stoot van kooldioxyde zoveel mogelijk zullen beperken, de Indianen beloven op bun beurt alles te doen om het tro pisch regenwoud te behouden. De gemeenten spreken zich in het mani fest uil voor inperking van het energie- verbuik en vermindering van h.et gemo toriseerde verkeer, zodat de belasting van de atmosfeer afneemt en de levens voorwaarden voor toekomstige genera lies behouden blijven. Het verbond streeft ernaar de uitstoot van C02 tot het jaar 2010 per hoofd van de bevol king minstens te halveren en nog verder te laten dalen. Bovendien spant het zich in de produktie en het gebruik van drijf- gassen (CFK's) onmiddellijk te stop pen. Het verbond steunt de Indianen in het Amazonegebied, omdat zij met de ver dediging van bossen en rivieren bijdra gen aan het behoud van de atmosfeer. Ook verklaart het zich tegen de import en het gebruik van tropisch hardhout. DE NIEUWE CD-TECHNIEK VAN ONKYO IS EEN OPENBARING OiNKYO MIDISET NU VOOR Voor «II» zekarheldl van Weedestraat 78 - Soest Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* Voor het lidmaatschap werd vorige week in de commissie Milieu gepleit door Erica Hoksbergen, namens het pas opgerichte Milieuplatform Soest, waarin een aantal plaatselijke groepen en instellingen samenwerken. Dat toe treding tot het verbond gewenst is ba seerde ze op twee argumenten: de be wustmaking van de problematiek bij de bevolking - "het besef dat Soest niet op houdt bij de Wieksloot of de Eem" - en het "signaal" aan de buitenwereld, dat als een olievlek zou moeten werken en ook een psychologisch effect kan heb ben. Ze was blij dat het College van B. W. de gemeenteraad heeft voorge steld lid te worden van het verbond. Van vrijwel alle kanten betuigde de commissie haar instemming met het voorstel, al drong Leidje Tomassen (P.S.) er nog maar eens op aan het ma nifest niet zomaar in een kast te leggen, maar echte maatregelen te nemen. Jan Zwaanenburg (CDA) beschouwde het lidmaatschap als een kwestie van "goed rentmeesterschap", ook als het maar een druppel op een gloeiende plaat was. Wiebe Meilof (GPV) was wat terug houdender. Hij had het gevoel dat het meer om een "symbolische daad" ging dan om concrete stappen, die boven dien naar.zijn smaak al duidelijk genoeg in het milieubeleidsplan stonden. "Het lijkt allemaal heel positief, en je kunt er goede sier mee maken, maar we moeten er niet te veel absolute waarde aan hechten." Hij ging overigens wel ak koord met het voorstel. Consequenties Met aanzienlijk meer overtuiging de den dat ook Gerrit Leeflang (Gemeen tebelangen), Wil Stekelenburg (PvdA) en Gré van Eek (D66), al vond Steke lenburg dat de gemeente dan ook de consequenties onder ogen moest zien en geen autotoeren, truckersdagen e.d. meer mocht toestaan. "Ik prik u daarop vast," liet ze wethouder Mieke Swinkels weten. Ellen Spijk (WD) tenslotte wilde lie ver ook eerst een duidelijk beeld van de consequenties hebben, en van de kos ten. Ze waarschuwde tegen "papieren maatregelen" en vond tenslotte dat Soest heel wel in staat is zelf tot goed af spraken te komen. "Daar hebben we zo'n verbond niet voor nodig." Sommige commissieleden vonden ver der dat Soest zich niet zo hoefde uit te sloven om bij de eerste vijf onderteke nende gemeenten in Nederland te kun nen horen. Wethouder Swinkels ge bruikte de gelegenheid tenslotte om nog eens haar geestdrift te ventileren over het Milieuplatform Soest, dat ze "een prachtig initiatief" noemde. "Ik heb er direct mijn adhesie aan betuigd." In verband met Hemelvaartsdag is het kantoor van de Woningbouwvereniging "Soest" op vrijdag 10 mei a.s. de gehele dag gesloten. Voor dringende techni sche klachten is de storingsdienst tele fonisch te bereiken onder nummer 18223. S'i Nachthemden vanaf 35 Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Op de zaterdag voor moederdag orga niseert de Winkelkring van Weede straat de traditionele kinderbraderie voor kinderen tussen zeven en veertien jaar. Gezien de enorme belangstelling vraagt de organisatie om een stand plaats te reserveren. Hiervoor dienen de kinderen op vrijdag 10 mei een 'standplaatsvergunning' af te halen bij Bril Centrum Nota, v. Weedestraat 87 (tegen betaling van een stuiver). Voor de kinderen die met hun instru ment de stuivertjesmarkt muzikaal wil len opvrolijken, en tevens een centje willen verdienen, wordt dit jaar een spe ciale muziekprijs in het vooruitzicht ge steld. Een deskundige jury zal de ju nior-verkopers en muziekmakende jeugd beoordelen op presentatie en ori ginaliteit. Naast de alom bekende 'stui vertaart' is er dit keer een muzikale prijs te winnen. Zaterdag 11 mei a.s. een ander ruikertje voor de dames De Winkelkring van Weedestraat-on- dernemers hebben dit jaar een presentje voor de winkelende dames. De gebrui kelijke roos maakt dit keer plaats voor een ander ruikertje. Ruim vijftien jaar geleden sloten de ondernemers een ver bond van vakmanschap. Sindsdien is de zaterdag voor moederdag geworden tot een dag die uniek mag worden ge noemd. Naast de te houden 'stuivertjes markt' presenteren de individuele on dernemers zich middels demosntraties en extra aanbiedingen. Ook dit jaar zal het fietsverkeer omgeleid worden, waardoor de fietspaden omgetoverd zullen worden in een een soort prome nade. De 'stuivertjesmarkt' is in de loop der jaren uitgegroeid tot een groots evene ment, waarbij de belangstelling voor de kinderbraderie zowel van de zijde van de junior-verkopertjes als de bezoekers toeneemt. Na de reconstructie in het winkelgebied van Weedestraat is het mogelijk geworden om de fietspaden af te sluiten, waardoor de bezoeker onge stoord langs de verschillende kramen en standjes kan lopen. fV-' i t Soesterbergsestraat 122 - Soest J Telefoon 02155 - 1 27 06 Reserveren gewenst. X Wij zij geopend: X dindag t/m vrijdag lunch vanaf 12.30 uur. J diner vanaf 17.30 uur. X Zaterdag en zondag X X diner vanaf 17.30 uur. X 's Maandags gesloten. t Bij de uitvoering van de structuurvisie, die de ruimtelijke toekomst van Soest moet gaan bepalen, kiest de PvdA de Van Weedestraat als beginpunt. Dat bleek vorige week tijdens de ledenver gadering in Darthuizen, waar de afde ling zich boog over de concept-plan nen die de afgelopen weken zijn gepu bliceerd. De Van Weedestraat biedt - als vanouds het centrum van Soest - de beste moge lijkheden om uit te groeien tot het win kelcentrum. Dat betekent ook een be scheidener plaats voor Soest-Zuid en de andere wijkwinkelcentra, aldus de ledenvergadering, die zich uitgebreid bezighield met de gevolgen van een der gelijke keuze. Algemeen was men van mening dat het een ongewenste ontwikkeling is als Soest beneden de 40.000 inwoners zou zakken, vooral met het oog op het geld dat van het Rijk naar Soest stroomt. Dat betekent dat er ca. 200 woningen per jaar bij moeten komen om in de "eigen behoefte" te voorzien. De PvdA stelt zich op het standpunt dat het econo misch aspect bij de woningtoewijzing weieens op de eerste plaats zou kunnen komen, en het sociale aspect (kinderen van huidige inwoners) op de tweede. Voorop staat het terugdringen van de automobiliteit, zowel binnen de ge meente als van buiten naar Soest toe. De gemeente kan volgens de PvdA-le- den ook haar eigen mogelijkheden aan scherpen, bijvoorbeeld door de prijs van de woningen waarbij vrije vestiging mogelijk is te verhogen. "Eigen behoef te blijft dan eigen behoefte." Vanuit de vergadering werd er bij de fractie op aangedrongen de zaak ook van die kant te bekijken. "De verplaatsingsbehoefte tussen wonen en werken moet naar be neden." Niet alles plat Afwegingen die de PvdA-fractie mee kreeg waren naast het streven naar mi nimale auto-bewegingen tussen wonen, werkèn en winkelen, ook maximale zorg voor de milieu-aspecten in de nog te bebouwen omgeving. "Dus niet alles plat omdat er gebouwd moet worden." Als voorbeeld van hoe het wél kan noemde fractievoorzitter Kees Boer- koel de inpassing van bomen en hout wallen zoals die in Overhees en Klaar- water heeft plaatsgevonden. De fractie kreeg van de leden de ruimte om met deze twee criteria te kiezen voor bebou- wingslokaties en zelf een volgorde aan te brengen in de drie grote lokaties. Eigen plan De discussie over het verkeer verliep vlot, zeker voor wat betreft de Van Wee destraat. De PvdA had immers in het voorjaar van 1990 al een eigen plan in gediend, en dat sluit prima aan op het geen in het eerste scenario is voorge steld, al werd ook vastgesteld dat de si tuatie wel erg ingewikkeld is. De ledenvergadering constateerde ver der dat de leefbaarheid van de Vondel- laan-Ossendamweg dreigt opgeofferd te worden aan de automobiliteit, een probleem dat de PvdA al lang geleden had voprspeld. "Spreken over de struc tuurvisie is met open ogen de toekomst inkijken," aldus fractievoorzitter Kees Boerkoel. Hij beloofde de opmerkin gen mee te nemen naar de fractie, maar wekte ook de leden op om mee te blij ven denken. De ambulance-standplaatsen in Baarn, Soest, Amerongen, Rhenen en De Bilt kunnen worden opgeheven. Daarmee loopt het aantal ambulances in de pro vincie Utrecht terug van 13 naar acht; het totale aantal ambulances in het ge bied kan met vijf worden teruggebracht tot 32. Ook met minder standplaatsen en auto's blijft het mogelijk om in spoe deisende gevallen alle plaatsen in de provincie binnen vijftien minuten met een ambulance te bereiken. Met de schaalvergroting kan echter de kwaliteit van de hulpverlening worden verbeterd, de paraatheid worden vergroot en bo vendien een efficiëntere inzet van per soneel en materiaal worden bereikt. Dat schrijven Gedeputeerde StTaten van Utrecht in en concept-spreidings plan ambulancevevoer voor de provin cie Utrecht. Het huidige spreidingsplan dateert nog uit 1978 en was an vervan ging toe. Daarnaast vormde de indeling van de provincie in twee Centrale Pos ten Ambulancevervoer (CPA's) in 1989, voor het college aanleiding om een nieuw plan te maken. De provincie is verantwoordelijk voor de planning van het aantal ambulances en de spreiding van standplaatsen over haar grondgebied. Als Provinciale Sta ten met het plan akkoord gaan zulen er in de toekomst ambulances rijden van uit de plaatsen Amersfoort (6 ambulan ces), Doorn (2 auto's), Veenendaal (2), Zeist (2), Vinkeveen (2), Woerden (2), Nieuwegein .(3) en Utrecht (8). ïn Amersfoort, Veenendaal, Nieuwegein en Utrecht en Woerden zou bovendien nog één reserve-auto gestationeerd kunnen worden. Kwaliteit Gedeputeerde Staten hebben bij hun voorstel vooral de nadruk willen leggen op de kwaliteit van het ambulancever voer. Centraal daarbij staan volgens GS de opleiding en routine van de chauf feurs en verpleegkundigen, het aantal ritten dat zij minimaal maken en de om vang van een ambulancedienst (mini maal twee ambulances per standplaats). Daarom ook heeft het college het advies van de Nationale Raad voor de Volks gezondheid overgenomen, waarin staat dat er per standplaats minimaal 2000 ritten moeten worden gemaakt, dat er twee verpleegkundigen per ambulance nodig zijn en dat een verpleegkundige op een ambulance minimaal 500 ritten per jaar moet uitvoeren om zijn vaardig heden op peil te houden. Die vaardig- heid is erg belangrijk omdat er vaak veel afhangt van de behandeling van een pa tiënt bij het vervoer naar het ziekenhuis. Daarnaast vinden GS dat een ambulan ce een actieradius moet hebben van 10,8 kilometer en dat er met het oog op een adequate verdeling van de ritten per standplaats maar één vervoerder werk zaam mag zijn; wel zouden er per stand plaats een of meer uitrukposten kunnen worden opgezet. Het concept-plan is voorbereid in sa menspraak met de Provinciale Advies commissie Ambulancevervoer. In die commissie zijn artsen, vervoerders, ziektekostenverzekeraars, gemeenten en de besturen van de Centrale Posten Ambulancevervoer (CPA's) vertegen woordigd. De Adviescommissie heeft unaniem met het plan ingestemd. De statencommissie voor Volksgezond heid bespreekt het plan op 13 mei aan staande. Daarna kunnen alle betrokke nen, zoals gemeenten, de vervoerders en ziekenkostenverze- keraars, erop reageren. GS spreken zich nog niet uit over de vraag welke vervoerders het ambulancevervoer moeten gaan verzor gen; daarvoor wordt nog een afzonderlijk paraatheidsplan gemaakt. De horecabedrijven in regio Eemland kunnen gaan meewerken aan aids-pre ventie. Dat blijkt uit het automatenpro- ject van de GGD-Eemland, waarvoor deze week rond de 45 horeca- en re creatie-ondernemers worden benaderd en de mogelijkheid krijgen aangeboden om in aanmerking te komen voor een startsubsidie van f 400,-- indien een condoomautomaat in de toiletruimte van het bedrijf mag worden geplaatst. Deze actie van de GGD is het gevolg van het inventariserend onderzoek naar de verkrijgbaarheid van condooms in de avonduren en weekends. Daarbij bleek dat overdag, tijdens winkeluren, in redelijk veel supermarkten, drogiste rijen en apothekers condooms te koop zijn, maar dat het 's avonds en in het weekend veel moeilijker wordt om aan een condoom te komen. Condooms zijn belangrijk als voorbe hoedmiddel, als bescherming tegen ge slachtszieken en dus ook in de strijd te gen aids. De GGD wil daarom de ver krijgbaarheid ervan vergroten en de ho recabedrijven, die in het onderzoek aangaven in principe bereid te zijn een automaat te plaatsen, een financiële te gemoetkoming geven.

Soester Courant | 1991 | | pagina 3