ssSssSS. SUPER FL0WIR Geraniums <950 m jflKr Plek voor Albert Heijn steen des aanstoots in studie winkelbeleid Monsterfusie op komst bij christelijk voortgezet onderwijs in Eemland ar\de[5- GROENVRIENDEN FESTI N 'Natuurlijke' onkruidbestrijding rekent op zelfwerkzaamheid Soesters Een huizen- hoo9 bod Wildschut Optiek ékm i ti Vf Cn 6?s m m WOENSDAG 15 MEI 1991 69e JAARGANG NO. 38 Omwonenden fel tegen voorgestelde lokaties Onderzoeksgroep bestudeert gevolgen Advertenties en kopij vroeger inleveren! WD-kritiek op 'geheime' sport- investeringen Snelkraak: foto- en videocamera's weg Fiets in fietskluis op station verbrand d'*nsc^n «oensda9 dat 02155 2212 Zuidpromenade 14, SOEST VAN WEEDESTRAAT 15-17 SOEST rLIJT Oost West Thuis Best DE Vl J J F Swinkels juichend over afschaffing vergif Sauna oververhit, huis in brand VLAGGETJES WEKEN PAELLA RUUD SMIT visspecialiteiten PETERS Makelaars 1II 'J11' ll~HTTTJ Himiiilii|i|ill4»l3 HET VLEESCENTRUM M Ik Vast- Mmn BREUKELEN bv% 5 ONROEREND GOED WASIEL STEITNER SS u Ril Ia 3 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per half jaar f 24 Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "We zullen uw bezwaren meewegen, maar dat wil niet zeggen dat we ze ook honoreren. Het is uiteindelijk de ge meenteraad die beslist." Die opmer king van wethouder Jan Menne, aan het slot van de druk bezochte in spraak- en informatieavond over het toekomstige winkelbeleid in Soest, bleek uiteindelijk de veelzeggende sa menvatting van een uiterst moeizame discussie. Daarin leek het niet zozeer te gaan om de vraag hoe het winkelbe leid van Soest er straks in zijn totaliteit uit moet gaan zien, maar vooral om de centrale kwestie: "Waar moeten we naar toe met Albert Heijn?" Als het aan de bewoners van de Prins Bernhardlaan ligt: in elk geval niet op de plek van het oude politiebureau. En als het van de bewoners van de Korte en de Lange Brink weg afhangt: zeker niet op de hoek van de Stadhouderslaan en de Korte Brink. Beide lokaties worden echter wél met zoveel woorden ge noemd in de facetstudie over het toe komstige winkelbeleid, waarin overi gens de AH-vestiging een betrekkelijk ondergeschikte rol speelt. In de studie - "een vóór-studie van een projectgroep, en zeker nog geen plan waarvoor de gemeente zich verant woordelijk zou moeten voelen", zoals wethouder Jan Visser herhaalde malen duidelijk moest maken - wordt wel'on omwonden gekozen voor de Van Wee destraat als hoofd winkelcentrum, dat dan "verkeersarm" zou moeten wor den. Op die manier kan de winkelstand er worden uitgebreid, bijvoorbeeld met een Hema, maar met name in de sfeer van de niet-dagelijkse inkopen. Soest heeft in die sector immers een fors "kooplek" van 44%. De raadzaal was dinsdagavond meer dan afgeladen; zo'n 150 burgers wilden zich kennelijk wel betrokken laten wor den - of kwamen alleen luisteren - bij deze eerste fase van wat waarschijnlijk een van de moeilijkste besluitvormings processen uit de geschiedenis van Soest gaat worden: de structuurvisie. De bo des moesten voortdurend stoelen bij slepen en zelfs burgemeester De Widt belastte zich, als een goed huisvader, met dit karwei. Aanval De bewoners van de straten rondom het winkelcentrum waren daarvan aller minst onder de indruk, want van meet af aan - dat duurde na de uitvoerige in leidingen van project-coördinator W. Hulsbergen en anderen overigens al zo wat een uur - werd de aanval ingezet te gen juist de voorgestelde Albert Heijn- lokaties. Pas aan het slot wees Menne er voor alle duidelijkheid nog eens op dat- de gemeenteraad zich nog niet zo lang geleden (bij de afwijzing van het AH/ Lindenhof-plan) duidelijk had uitge sproken: de gemeente Soest heeft te genover Albert Heijn een inspannings verplichting om de supermarkt aan een nieuwe lokatie te helpen, en daar houdt het gemeentebestuur zich aan. Had hij dat eerder gezegd, wellicht zou een groot deel van de discussie achterwege hebben kunnen blijven, wat wel zo effi ciënt had kunnen werken. "Een idioot plan," zo kenschetste Prins Bernhardlaan-bewoner F. Wiegel de politiebureau-variant. Hij stelde vast dat het in strijd was met het bestem mingsplan Van Weedestraat, dat het zou leiden tot waardevermindering van de huizen in de buurt en tot grote ver keersproblemen in de buurt. Hij vond de studie tendentieus ('eindelijk' een plek voor Albert Heijn" en beschouwde een nieuwe supermarkt als volstrekt overbodig. Hulsbergen - als (enige) ambtenaar lid van de projectgroep die de studie heeft opgesteld - betoogde dat de toename van het verkeer althans voor een deel gecompenseerd zou wor den doordat het doorgaande verkeer uit de Van Weedestraat zou verdwijnen. 'Handen af van de Brink! De heer De Vries, sprekende namens de gezamenlijke bewoners van de Korte en Lange Brinkweg, vroeg zich af waarom de winkelstraat zo nodig verkeersarm zou moeten worden, ten koste van de Brink, die voor,een deel als alternatieve verkeersroute wordt aangewezen. "Wo nen er aan de Brink geen mensen...?" Volgens hem zijn veel mensen in Soest komen wonen voor hun rust. Het zou onbillijk zijn als de bewoners van de Brink moeten opdraaien voor de wen sen van de winkeliers, die er alleen op uit zijn hun omzet te verhogen. "Waar om de Brink niet verkeersarm, en de Van Weedestraat wat drukker? Soest natuurlijk? Ha, maar handen af van de Brink!" betoogde hij onder applaus. Ook Brink-bewoner Koenes maakte ernstig bezwaar tegen de voorstellen. Hij vond dat een karakteristiek stukje Soest dreigde te worden opgeofferd aan commerciële belangen en vroeg zich af of het gemeentebestuur liever een "gro te stad" zag verrijzen, terwijl er al zoveel voorbeelden van "nieuwe lelijkheid" in 'plaatsen als Nieuwegein en Houten. Ook volgens andere "insprekers" was er aan een grotere Albert Heijn-super- Vervolg op pagina 3. De besturen van het protestants- christelijk voortgezet onderwijs in de regio - waaronder dat van het Grift- land College in Soest - zijn een onder zoek begonnen naar de mogelijkheden en gevolgen van een fusie. Die zou, af hankelijk van de uitkomsten van het onderzoek, moeten plaatsvinden op 1 augustus 1992. De betrokken instel lingen - zowel verenigingen als stich tingen - zijn behalve uit Soest afkom stig uit Amersfoort, Baarn, Bunscho ten en Nijkerk. De tien instellingen die bij het onder zoek betrokken zijn vormen het "be voegd gezag" over de volgende scholen. In Soest: het Griftland College; in Amersfoort: de Mavo-Leusderweg, het Coderius College, het Farel College, de scholengemeenschappen Rolandus en De Eem en het christelijk MBO; in Nij kerk: de christelijke mavo, het christe lijk LHNO en de christelijke lagere agrarische school; in Baarn de Wald- heim-mavo; in Bunschoten-Spaken burg de chr. mavo Sytwende. Op 1 mei hebben de tien instellingen een fusie-onderzoeksgroep ingesteld, die de juridische, organisatorische en rechtspositionele aspecten van een der gelijke samenwerking op een rijtje moet gaan zetten. Een aparte onderzoeks groep gaat zich buigen over de identi- teits-aspecten. Na het onderzoek is een. inspraakfase gepland, die volgens het bekend gemaakte "tijdpad" van no vember 1991 tot februari 1992 zal du ren. Vervolgens komt het onderzoek in de voorbereidingsfase, die in de zomer van volgend jaar wordt afgesloten met de feitelijke fusie. Geen scholenfusie De opzet van het onderzoek is neerge legd in een gespreksnota, die vorige week is gepubliceerd en verzonden aan alle geledingen. Van een scholenfusie is vooralsnog geen sprake, zo blijkt uit het geschrift, waarin een en andermaal de nadruk wordt gelegd op het feit dat er nog slechts sprake is van een onder zoek, waarvoor de betrokken besturen eerst de wenselijkheid moeten uitspre ken in een intentieverklaring. Het on derzoek moet concrete voorstellen op leveren over nadelen en knelpunten, "opdat voor een ieder een zo aantrek kelijk mogelijk perspectief ontstaat". Pas daarna kan definitieve besluitvor ming over de besturenfusie plaatsvin den. "Op voorhand kan reeds gecon cludeerd worden dat niet voor alle na delen oplossingen gevonden kunnen worden," aldus de gespreksnota. "Een fusie realiseren met alleen maar voorde len is niet realistisch." Als achtergrond van het onderzoek worden diverse actuele ontwikkelingen genoemd, zoals het decentralisatiebe leid van de landelijke overheid, die bun deling van bestuurskracht vergt; het de- reguleringsbeleid, dat leidt tot grotere autonomie van de schoolbesturen; de invoering van het basisonderwijs, dat zal leiden tot verschuivingen in de leer lingenstromen (van lbo naar mavo en van mavo naar havo/vwo) en tot verhe viging van de "concurrentie" tussen de verschillende schoolcategorieën; en tenslotte het beleid met betrekking tot schaalvergroting en het behoud van be dreigde scholen. "Vanuit een situatie waarin ieder schoolbestuur voor zijn ei gen school het beleid bepaalt, terwijl dat sterk afhankelijk is van andere school besturen, moet gepleit worden voor een concentratie van bestuurlijke verant woordelijkheden," aldus de nota. Voor- en nadelen Voordelen van een besturenfusie zijn een versterking van de onderhande lingspositie van het bijzonder voortge zet onderwijs tegenover plaatselijke en regionale overheden; versterking van de bestuurskracht met het oog op een nieuw bekostigingsstelsel en formatie budgetsysteem; een samenhangend be leid met betrekking tot de "leerwegen" voor de leerlingen. Als nadelen noemt de nota o.a. het ge deeltelijke verlies van de eigen "cul tuur" - "wat ervaren kan worden als een verlies van de eigen identiteit" - en de gedachte dat van een besturenfusie op den duur ook een scholenfusie moet volgen. Volgens de nota wordt er over dat perspectief zeer verschillend ge dacht: "Voor de een is het aantrekke lijk, omdat het een overlevingskans biedt; voor de ander is hef bedreigend, omdat het onderwijskundig als onge wenst wordt beschouwd". Aanstaande maandag - Tweede pinksterdag - valt uit als produktie- dag voor de Soester Courant van 22 mei a.s. De inlevertermijn voor ad vertenties en kopij wordt daarom éénmalig verlengd tot dinsdagmor gen, uiterlijk 10.00 uur. Van het materiaal dat wij na dat tijd stip ontvangen is technische verwer king niet meer mogelijk. Sportkopij dient maandagavond uiterlijk 22.00 uur ingeleverd te zijn. Het verdient uiteraard aanbeveling advertenties en kopij reeds déze week in te leveren. WD-fractievoorzitter Neks Blom- mers heeft het College van B. W. maandag j.1. enkele kritische vragen voorgelegd over een aajital investe ringen ten behoeve van de sport, waarvan de raad per brief van 10 mei j.1. op de hoogte in gesteld. Ze spreekt daarin haar bevreemding uit over het feit dat ze wordt gecon fronteerd met "èen groot pakket aan nieuwe en minder nieuwe wensen, niet voorzien van enig ambtelijk commentaar". Ook de financiële consequenties ontbreken. Verder roept de aangekondigde procedure bij de WD-fractievoorzitter allerlei vragen op en ze behoudt zich een oordeel voor tot de nieuwe Sport raad er zijn licht over heeft laten schijnen. De pers kreeg de gewraakte stukken overigens niet te zien. Volgens de be handelende ambtenaar van de afde ling Sport waren ze niet voor publi- katie bedoeld. Ook de bemidde lingspoging van de afdeling Voor lichting mislukte gisterochtend. Poeha Zo kan het gebeuren dat de pers melding doet van openbare vragen, zónder ook maar in verte te kunnen bevroeden waar ze over gaan. Bin nen het ambtelijk apparaat van Soest (klantvriendelijk, u weet wel) heer sen nog steeds merkwaardige opvat tingen over openbaarheid van be stuur die - afgaande op de royale poeha waarmee het. nieuwe voor lichtingsbeleid wordt gepresenteerd - inmiddels tot het verleden zouden moeten behoren. Ooit besloot de ge meente tot actieve openbaarheid, maar misschien is ook dat besluit wel vastgelegd in een "geheim" stuk... Onbekende daders hebben in de vroege ochtend van zondag een snelkraak ge pleegd bij een fotozaak aan de Zuidpro menade. Ze gooiden een tegel door de ruit van de toegangsdeur, waarna ze het rolluik met grof geweld uit het kozijn lieten springen. Ze gristen tien camera's en vier video-camara's weg. De waarde van de buit bedraagt vele duizenden guldens. Een 25-jarige inwoner van Bilthoven ontdekte zaterdagmorgen dat zijn fiets, die hij in een fietskluis op het NS-sta- tion Soestdijk had gestald, totaal ver brand was. De politie is van mening dat de fiets opzettelijk in brand is gestoken. De daders liggen op het kerkhof. Tien weken lang, elk weekend een spraak makende verrassing voor u, van 'i Vaarderhoogt DEZE WEEK DE GROENE NR.1 DORRESTEINWEG 72B SOEST, TELEFOON 02155 - 12883 MAKELAARDIJ O.G. En dat 'thuis' van u mag gezien worden als u het wilt verkopen. Wij, van makelaardij De Vlijt weten het op z'n juiste waarde te schatten. Want een huis is veel meer dan 4 muren en een dak. Kom eens langs voor een vrijblijvend gesprek. NVM KERKSTRAAT 84 SOEST .TELEFOON: 02155-16824. Met het inleveren van de laatste portie gemeentelijk onkruidbestrijdingsver- gif heeft milieu-wethouder Mieke Swinkels vorige week het startsein ge geven yoor de campagne "natuurlijk groenbeheer". Het onkruid op straten eh stoepen wordt voortaan niet meer met de gifspuit, maar met milieu vriendelijker middelen bestreden. De gemeente rekent daarvoor wel op de zelfwerkzaamheid van de bevolking. Alle Soesters - met uitzondering van flatbewoners en mensen in het "buiten gebied" - krijgen binnenkort gratis een onkruidkrabber aangeboden. Padvin ders gaan op aanstaande zaterdag 18 mei (en ook nog een keer op 1 juni) alle huizen langs om het krabbertje per soonlijk aan te bieden. Daarmee wor den de inwoners verondersteld enige malen per jaar - twee keer is vermoede lijk al genoeg - hun eigen stoepje on- kruidvrij te houden. "Het uur der waarheid is aangebroken," stelde wethouder Swinkels vorige week bij de start van de campagne die de Soesters voor deze milieu-vriendelijke aanpak moet warm zien te krijgen. Vol gens haar heeft de burger best wat over voor een beter milieu, zoals al gebleken is bij de gescheiden afvalinzameling en uit de onlangs gehouden enquête. "De mensen zijn best bereid zelf te schoffe len. Ik heb er alle vertrouwen in."Swin- kels liet weten in een "juichstemming" te verkeren over het feit dat de gemeen te nu eindelijk de gifspuit bij het schroot kan zetten en ten bewijze daarvan lever de ze de laatste litertjes chemisch on kruidbestrijdingsmiddel in bij de KCA- brengplaats aan de Schans, waar het gif tige spul in ontvangst werd genomen door de heer P. Ruizendaal van de afde ling Reiniging. De gemeente gebruikte tot dusver wel zo'n 9000 liter vergif om de stoepjes "schoon" te houden. Staalborstel Waar de bevolking niet kan (of wil) schoffelen komt de gemeente er zelf weer aan te pas. Dat gebeurt dan met een speciaal uitgeruste veegwagen, voorzien van een stalen borstel die het onkruid loswoelt en opveegt. Zo'n bor- rs,*ïvx - stel is overigens duur en gaat nauwelijks langer dan één dag mee. Als de ge meente zelf alle stoepen schoon van on kruid zou moeten houden zou dat trou wens ook al meer dan 500.000 gulden per jaar kosten. Het veegwagentje werd vorige week bij de start van de campag ne gedemonstreerd. Volgens Reinigingsdirecteur J. van Gent moet de bevolking begrip krijgen voor de nieuwe aanpak. "Ze krijgen er wel iets voor terug: een gifvrij milieu, en De brandweer rukte vorige week met groot materieel uit na een brandmel ding van de Kamerlingh Onneslaan in Soesterberg. Daar stond een houten huis in brand en omdat het vuur zich onder het dak bevond, moest de brand weer de zaak openhakken. De brand is vermoedelijk ontstaan in de aange bouwde sauna en vandaar overgeslagen naar het woonhuis. De oorzaak is waar schijnlijk een oververhitte leiding. Op het moment dat de brand werd ontdekt door de zoon des huizes had diens zus ter zojuist gebruik gemaakt van de sau na. De brandweer was met vier bluswa- gens en een ladderwagen ter plaatse. Het nablussen nam nog geruime tijd in beslag. Spaar nu haringbonnen voor gratis HOLLANDSE NIEUWE '91 uit eigen keuken 500 gram extra haringbon van weedestraat 149 3761 cd soest te! 02155-15288 Met zo'n veegwagen wordt het on kruid verwijderd waar de bewoners dat nalaten. Wethouder Swinkels leverde het laat ste gemeentelijke vergif in bij de heer Ruizendaal. dat is wel wat waard." Dat de burgers zullen moeten wennen aan een veran- derdend straatbeeld staat ook voor wet houder Swinkels vast. "We zijn allemaal vertrouwd geraakt met een 'gelikte' straat, en misschien zullen we met z'n allen moeten leren accepteren dat het er wat minder steriel uit komt te zien." On kruid waar niemand last van heeft mag wat haar betreft best blijven staan. Sociale controle Als de bevolking het zou laten afweten staat de gemeente feitelijk machteloos. "Maar je zou je kunnen voorstellen dat de 'controleur woonomgeving', die de gemeente heeft aangesteld, dan 's bij de mensen aanbelt en ze erop attent maakt. Het is ook een kwestie van so ciale controle..." In elk geval is de bevolking van Soest nu op dè hoogte welk geheim er schuilgaat achter de posters met de tekst "Onkruid vergaat niet... vanzelf', die sinds enige tijd her en der te zien zijn. Aanstaande zaterdag gaan de padvinders op stap met de gratis krabbers. Het is de bedoe ling dat ze persoonlijk worden overhan digd, maar of dat wel zal lukken staat nog niet vast. Tenslotte moeten er zo'n 11.000 exemplaren worden uitgereikt. De scouts beginnen zaterdag vanaf 9.00 uur in de wijken Overhees, Smitsveen en Klaarwater. 's Middags zijn Soest- Zuid en Soest-Midden aan de beurt. De tweede ronde vindt plaats op 1 juni; dan wordt de rest van Soest plus Soesterberg van krabbers voorzien. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Verkoop, leasing en installatie van o.a.: autotelefoons omroepinstallaties omroepsystemen intercoms semafoons process-olormsvstemen randapparoluur telefooncentrales Ooslerstraof 34,3742 SV Baarn Tel. 02154 - 20520 DEZE WEEK BIJ SUKADELAPJES kilo13?° SCHOUDERROLLADE kilo11 ?0 Magere KALFSLAPJES kilo17?° Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155 - 1 24 77 «3® IET HYPOTHEEKADVIESPLAN ^^^^pagina Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10 11 Telefoon: 02155- 19600 T p T L N G E N W E_

Soester Courant | 1991 | | pagina 1