COF L' OntfóhOGs LEEF! A&O VERZEKERT. WOENSDAG 22 MEI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 12 Intensieve taalcursus Nederlands bij DASGA Concert Soester Orkest Vereniging Theo Olof en Tora Jens morgen in Petrus en Pauluskerk Collages en schilderijen van Maggy Voorsluys 'Japanse' expositie in galerie Anna Paulownahuis Willem Arntsz Hoeve houdt zaterdag open huis Uitvoering cursisten klassiek ballet in C-drie Gevraagd BEZORGERS Soester Courant Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' leest de Soester Courant Concert Amiinato Maria de Groot bij Poëziekring Eemland HOE PLEZIERIG KAN EEN REISVERZEKERING ZIJN? Zondag 2 juni in Zonnegloren 'Amstel-Consort' concerteert in Hoogland en Soest 'Oort - nader bezien' Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg Zaterdagmiddagmuziek 'Aai eens een krokodil' Recht op recht WOENSDAG 22 ME ziggy Vrijwilligers- Vakature Bank Vrijwilligerswerk is niets nieuws Romeo Arie is op safa Mensen waar je v aan hebt, dichtbij altijd bereikbaai Dievenduo gepakt leest de Soester Col B&W-toestemmin Nieuw brochures i INFOcentruiu "ZO JUIST 386 sx cor 80386-SX 1 1 Mb intern 1.2 Mbflopp 40 Mb hard< VGA video-; 101 keyboai Multi 1/0 pa SOEST Cultureel Creatief Centrum Kinderverjaardagen De bowling van C-drie is speciaal gere serveerd op woensdagmiddag, vrijdag middag en zaterdagmiddag van 15.00 tot 18.00 uur voor het vieren van je ver jaardag, maar natuurlijk kun je ook je verjaardag op andere tijden bij ons ko men vieren. Voor maar f 10,— per feest vierder kun je een uur bowlen met spe ciale lichte bowlingballen. Je krijgt een flesje frisdrank en een portie poffertjes tot besluit. Het minimale aantal vriend jes en vriendinnetjes waarmee je mag komen is vijf. De winnaar krijgt een echte medaille uitgereikt en voor de ja rige is er natuurlijk een presentje. Om goed voorbereid te zijn is het wel nodig om voor de kinderverjaardagen te re serveren via telefoonnummer 02155 - 22188. De Chinese Nagtegaal De cursisten klassiekballet o.l.v. de do cente Cóleta Lustenhouwer, geven op zaterdag 25 en zondag 26 mei een schit terende balletvoorstelling. Het gaat over de Chinese Nagtegaal, een sprook je dat vertelt over een Chinese keizer die er achter komt dat er een nagtegaal in zijn tuin woont. Hij sluit deze op in een hok en raakt verslaafd aan het ge zangvan de nagtegaal. Een Japanse kei zer komt dit te weten en heeft medelij den met de vogel en besluit daarom een nep nagtegaal op te sturen. De echte wordt verbannen, maar na 5 jaar gaar de nep nagtegaal kapot. De keizer wordt ziek van verdriet. Alles is opgelost wan neer de echte nagtegaal weer terugkeert en de keizer weer kan genieten van zijn mooie zangtalenten. U bent van harte welkom om naar dit prachtige sprookje te komen kijken. De uitvoeringen be ginnen op zaterdag 25 mei om 20.00 uur en op zondag 26 mei om 15.00 uur. De toegang is f 2,50. Exposities In de expositieruimte van C-drie kunt u t/m zondag 26 mei verschillende werk stukken bezichtigen van diversekunste naars die mee hebben gedaan aan de Beeldenroute Jardin d'Amis (tijdens de pinksterdagen). Er zijn zowel tekenin gen/schilderijen als objecten te zien. Vanaf maandag 27 mei t/m zondag 23 juni is er een cursisten expositie te zien van de cursus passe-partout snijden en lijsten maken o.l.v. Rosemarie Gijsel. Er zijn diverse lijsten te zien zoals een fotoüjst, dooslijst. De passe-partouts zijn zodanig versierd dat ze in overeen stemming zijn met het werk dat ingelijst is. het is heel grappig om te zien hoe ie dere cursist naar zijn/haar eigen stijl en smaak het werk heeft ingelijst. Wordt venvacht 19 t/m 26 mei: expositie kunstenaars Beeldenroute Jardin dAmis 25 en 26 mei: uitvoering cursisten klas siek ballet 1 en 2 juni: uitvoering cursisten kinder musical "Bugsy Malone" 27 mei t/m 23 juni: expositie cursisten lijsten maken en passé partout snijden. Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49,3766 CP in Soest en telefonisch te be reiken onder tel. 02155-22188. Op de DASGA, de Dag-Avondschool voor volwassenen in Zeist, start met in gang van september 1991 een Intensie ve Taalcursus voor anderstaligen, be doeld voor mensen die in hun land van herkomst gedurende minimaal twee jaar een middelbare schoolopleidding hebben gevolgd. De cursus wordt opgezet in nauwe sa menwerking met het Educatief Cen trum (ECZ), dat al enkele jaren inten sieve taalcursussen voor anderstaligen in Zeist verzorgt. Bij het Educatief Cen trum wordt op vier verschillende ni veaus lesgegeven. Nieuw voor Zeist is dat anderstaligen met een hogere oplei ding niet meer doorverwezen behoeven te worden naar Amersfoort of Utrecht, maar vanaf september in Zeist, bij de DASGA aan de Kroostweg, een inten sieve taalcursus kunnen volgen. Iedere anderstalige die Nederlands wil leren spreken, schrijven, lezen en luiste ren moet een afspraak maken voor een intake-gesprek. Tijdens zo'n gesprek wordt naar aanleiding van de gevolgde vooropleiding en kennis van de Neder landse taal bekeken waar en in welke groep iemand het beste geplaatst kan worden. Iedere laatste woensdagmiddag van de maand worden er intake-gesprekken gevoerd met mensen die in het land van herkomst een middelbare schooloplei ding hebben gevolgd. Een afspraak maken voor een intake gesprek of voor meer informatie kan al tijd bij het Educatief Centrum, tel. 03404-53648 of bij de DASGA, tel. 03404-57699. Morgen, donderdag 23 mei, vindt het jubileumconcert plaats in de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein 1. Als solisten treden op de violisten Theo Olof en To ra Jens. Uitgevoerd worden werken van Mn- zart, Bach, Bruch en Van Beethoven. Het concert begint om 20.15 uur; kaar ten a f12,50 (65+ en CJP a f10,00) zijn verkrijgbaar bij de leden van de SOV, de VVV en 's avonds aan de zaal. Maggy Voorsluys exposeert van 26 mei t/m 5 juli bij galerie Anna Paulowna- huuis te Soestdijk. Inspiratiebronnen in het beeldend werk van deze kunstena res zijn sinds 1987 de Oosterse filoso fie- en cultuur. Centraal in haar werk staat het zoeken naar èen synthese van deze totaal verschillende culturen. Ze probeert tot een bijpassende beeldtaal te komen die zowel esthetisch als inhou delijk overtuigt. Veelal gebruikt ze hier voor de collagetechnieken. Met dun rijstpapier bouwt ze collages waarin de diverse beschilderde, gescheurde laag jes rijstpapier over elkaar heen worden geplaatst en samen met de grafische te kenachtige tekens een geheel vormen. Het gebruik van schrifturen is een te rugkerend en herkenbaar element in de werken van Maggy Voorsluys. Dit ge bruikt ze zowel in haar collages als de schilderijen. Oosterse filosofieëen en Japanse Kleurensymboliek zijn haar in spirerende drijfveren en de kleuren rood-goud en zwart worden gebruikt in de werken die in de periode van 1987- 1990 ontstonden. In september-oktober 1990 verbleef Maggy voor een aantal maanden in Ja pan; deze reis werd mede mogelijk ge maakt door een aan haar toegekende reisbeurs van het PBF-Prins Bernhard Fonds te Amsterdam. Terug van deze reis zijn in haar recente werken de kleu ren rood-goud en zwart veelal vervan gen door diepe intense blauwen, in combinatie met gouden. Het intense blauw werd afgeleid van het landschap en de gouden staan opnieuw voor de geestelijke rijkdom het immateriële, het mystieke. Een van de belangrijkste plaatsen die een grote indruk heeft achtergelaten en de nieuwe inspiratiebron werd voor haar récente werken is de eeuwenoude tempelstad "Koyasan". In deze plaats is de hoofdtempel van het Zen-boedhis- me gevestigd en in een van de vele tem pels heeft Maggy kunnen verblijven en mediteren. Deze intense ervaring en mede de diepe indruk die de "mystieke zijde" van Japan heeft achtergelaten heeft bijgedragen tot de nieuwe serie werken op rijstpapier, die een homma ge is geworden aan "Koyasan". Hiroshima werd aanleiding tot een nieuwe serie schilderijen, waarvan het eerste voltooide doek ook tijdens deze tentoonstelling wordt gepresenteerd. In het kader van liet tachtigjarig be staan van de Willem Arntz Hoeve, gaan op zaterdag 25 mei haar deuren open voor het publiek. De Willem Arntzs Hoeve is gelegen in een fraai natuurgebied. Gebouwen uit de be ginperiode staan in het groen verscho len, waaronder enkele voor de ge meente Zeist belangrijke monumen ten. Op deze dag kan met de moderne psychiatrie kennisgemaakt worden, via presentaties van de afdelingen van het ziekenhuis. Om het feestelijke karakter van deze dag te benadrukken is naast de moge lijkheid tot kennismaking met de psy chiatrie gezorgd voor allerlei attrakties. Zo kan deze zaterdag tot een echt dagje uit worden. Er'is voor elk wat wils, spe ciaal ook voor kinderen. Braderie, mu ziek, pantomime, acrobatiek, oude am bachten, kinderspelen, kindervrijmarkt en informatie kleuren de dag. De open dag begint om 10.00 uur, voorafgegaan door de rondgang van het dr. Engelhardt Korps door Den Zaterdag 25 en zondag 26 mei zullen de cursisten klassiek ballet o.l.v. docente Coleta Lustenhouwer het seizoen af sluiten met een uitvoering vanhet sprookje 'De Chinese Nagtegaal' in C-drie. Vanaf januari hebben de kinde ren hard geoefend om het seizoen met deze schitterende voorstelling af te slui ten. De kinderen zijn in de leeftijd van 5 t/m 14 jaar oud. De Chinese Nagtegaal is een sprookje dat verteld over de Chinese keizer die erachter komst dat er een nagtegaal in zijn tuin woont. Hij kent hem nog niet, maar de rest van de wereld kent hem al lang. De keizer laat de nagtegaal door de kamerheer halen. Hij sluit de nagte gaal in een hok op en raakt tegelijkertijd verslaafd aan het gezang van de nagte gaal. Een Japanse keizer komt dit te we ten en heeft medelijden met de volgen waarop hij besluit een nep nagtegaal op te sturen. De echte wordt verbannen, maar na ongeveer 5 jaar gaat de nep nagtegaal kapoet. De keizer is ziek van verdriet. Alles is opgelost als de echte nagtegaal weer terugkeert en de keizer weer kan genieten van zijn mooie zang talenten. De uitvoeringen zijn op zater dag 25 mei, aanvang 20.00 uur en op zondag 26 mei, aanvang 15.00 uur. De toegang is f 2,50. U kunt ook kaarten reserveren bij de afministratie van C-drie. De administratie is open tijdens kantooruren van 9.00 - 17.00 uur. Wil laertstraat 49 in Soest. Tel. 02155 - 22188. Dolder. Centraal op het terrein is een braderie met een zestigtal kramen waarin oude ambachten als tingieten, mandenvlechten, glasgraveren en mid winterhoornmaken te vinden zijn. Di verse afdelingen en diensten van de Willem Arntsz Hoeve presenteren zich eveneens in een kraam. De hele dag door zijn er voor kinderen een spring kussen, stelten, tandem, sjoelen en een kindervrijmarkt. Eveneens vanaf 10.00 uur treedt de pan torn imegroep MUG op met een lo pend programma. Vanaf 10.30 uur kan vanuit een treintje het bosrijke terrein van de Willem Arntsz Hoeve en haar gebouwen bezichtigd worden. Om 11.00 uur begint het optreden van de acrobatiekgroep Limousien die zich rond het feestterrein zal bewegen. Eveneens om 11.00 uur vindt de pre mière plaats van een vidéofilm op grootbeeld over de Willem Arntsz Hoe ve. De vertoning van deze film wordt afgewisseld met korte lezingen waarin de afdelingen van het ziekenhuis zich presenteren. Om 12.00 uur beginnen optredens van de popgroep "Cherish" op het terras en van de "Bedoeling" met lopende muziek. De activiteiten vinden zoveel mogelijk in de open lucht plaats, midden op het terrein van de Willem Arntsz Hoeve. Voor bezoekers ligt bij de ingang een programma klaar. Het festijn duurt tot 16.00 uur. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 23 mei: Vandaag komt 'De Achtbaan' uit Amersfoort met 70 kleuters schoolreis vieren. Daar maken we een prachtige dag van, als het aan ons ligt. Of het weer intussen ook meewerkt, wachten we ge woon af. Na schooltijd nog verjaarda gen en dan zijn we zo moe dal we even willen rusten toi... Vrijdag 24 mei: Vandaag komen weer 70 kinderen van 'De Achtbaan' langs voor een school reis. Hel zijn wel andere kinderen, maar ze krijgen hetzelfde programma. Zaterdag 25 mei: Leonie en Pauline, Noëlle en Bernhard zijn de gelukkigen die vandaag hun ver jaardagspartijtje vieren. Zij nemen zo'n 40 vriendjes mee en we gaan een hoop lol maken. Tevens kunnen kinderen meedoen met de verzorging van de die ren. Dan moet je wel 10 jaar of ouder zijn. Jullie krijgen dan les van onze spiksplinternieuwe dierenverzorger. Wie dat is... Wij weten hel al. Jullie ko men maar kijken. Dinsdag 28 mei: 'De Wingerd' uit Huizen komt langs met 70 kleuters voor een schoolreis, een heel bijzondere. De kinderen worden vandaag 'boeren en boerinnen'. Zo ko men zij verkleed en gaan harken en ve gen, dieren verzorgen, ramen lappen, koekjes bakken enz. Wie weet gaan zij later ook op een echte boerderij werken. Woensdag 29 mei: Vandaag is het een bijzondere dag voor de toneelgroep van de kinderboerderij en de kinderen die altijd naar onze voorstellingen komen kijken. We krij gen vandaag een grote gift van het co mité Zomerzegels voor ons toneel. Omdat wij al acht jaar op woensdag middag toneelvoorstellingen voor kin deren geven, mogen we nu van dit geld mooie spullen aanschaffen. De uitrei king van de gift vindt plaats na de voor stelling. De voorstelling: 'Fauteuil fan Fantasie' begint om 14.00 uur. Het is gewenst tijdig te komen in verband met de verwachte drukte. Toegang slechts 1 gulden. De Soester Accordeonvereniging Ani- mato geeft op zaterdag 1 juni a.s. haar jaarlijks concert. Onder leiding van Pe tra van Drieënhuizen wordt gevarieerd werk ten gehore gebracht van klassiek tot populair. Een gedeelte van het klas sieke werk van het A-orkest zal bege leid worden door fluitiste Machteld Kampf. Het populaire gedeelte zal o.a. bestaan uit een bekende potpourri van de musical/film dp "West-Side Story". Tot slot kunt u nog prijzen winnen bij het "Rad van Avontuur". Het geheel zal gepresenteerd worden door de voorzitter van de vereniging de heer R. van Duin. Toegangsprijs is f5,-, (kinde ren hebben gratis toegang). De dichteres en feministisch theologe Maria de Groot 1937) leest op vrijdag avond 31 mei in theater De Lieve Vrouw in Amersfoort voor uit eigen werk bij de Poëziekring Eemland. Zij publiceerde bij uitgeverij de Prom in Baarn haar gedichtenbundels "Wester- bork", "Lamp van melkglas", "De Wa- tertuin", "Reis naar Raron", opgedra gen aan Mieke Bal, en "De Rozen" 1991)). Beide laatste bundels zijn geïn spireerd door de persoon en het werk van Rainier Ma ria Rilke (1875 - 1926). Dr. Maria de Groot uit Woudsend (Friesland) schreef een proefschrift over Messiaanse ikonen, een vrouwen studie van het Evangelie van Johannes. Bij uitgeverij Kok in Kampen verscheen onlangs "De vrijheid van Edith Stein dat zij schreef samen met haar huisge note Drs. Christianne Méroz (1940), een Zwitserse dichteres en psychologe. Maria de Groot wordt ingeleid op deze poëzieavond door Jan Visser uit Soest. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. De toegangsprijs bedraagt zes gulden. Telefonisch reserveren kan: 033- 618865. HEEL PLEZIERIG Op zaterdagavond 1 juni en zondag middag 2 juni zal het 'Amstel-Consort' twee concerten verzorgen. Deze con certen vinden plaats in respectievelijk Hoogland en Soest. Het 'Amstel-Consort' staat onder lei ding van dirigent Gerard van Amstel, die het Amersfoorts kamerkoor in sep tember 1989 zelf heeft opgericht. Het koor verzorgt een heel speels muziek programma, met werken van de beken de Engelse componist John Rutter. Op het programma staan: 'The fancies', 'The Childhood Lyrics' en het verras sende The Reluctant Dragon'. Met name dit laatste werk is bijzonder aantrekkelijk om naar te luisteren, omdat het met veel humor geschreven is. Mede daarom is het concert ook zeer geschikt voor kin deren. Het koor wordt begeleid door pianist Jan Stulp. Gerard van Amstel is 34 jaar. Hij stu deerde af aan het Sweelinck-conserva- torium te Amsterdam met als hoofdvak koordirektie. Zijn leraar was Jan Pas veer. Het is een jarenlange wens van de De belastingmaatregelen die o.a. per 1 januari 1990 zijn ingevoèrd en die beter bekend zijn onder de naam "Oortmaat- regelen" roepen nog steeds vele vragen op. Vele organisaties zijn het afgelopen jaar geconfronteerd met deze maatre gelen. In de uitwerking komen toch nog vele vragen naar boven, zeker nu de jaarrekening moet worden opgesteld of al is opgesteld. Ook de personeelsleden zijn met vragen gekomen in verband met het jaaroverzicht 1990. Voor alle ondernemers die met vragen zitten over "Oort" organiseert de Kamer in samen werking met de TRN Groep Amers foort op 28 mei een voorlichtingsbij eenkomst onder de titel "Oort - nader bezien". Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. De kosten bedragen f 75,—. In het programma voor de pauze zullen twee deskundige inleiders u meenemen in de Oortwetgeving, de ontwikkelin gen die zich daarin hebben voorgedaan en inzicht geven in mogelijke oplossin gen, waarbij tevens eventuele andere fiscale actualiteiten aan de orde komen. Na de pauze is er gelegenheid aan de in leiders vragen te stellen. Indien u geïn teresseerd bent aan deze bijeenkomst deel te nemen, kunt u zich opgeven bij de Kamer van Koophandel, tel 033- 612964. Homeopathie De cursus Homeopathie wordt, wegens succes, opnieuw in het najaarsprogram ma van de Volksuniversiteit opgeno men. Steeds vaker worden homeopa thische middeltjes gebruikt en wordt bij lichamelijke klachten een homeopaat geraadpleegd. De homeopathie - een eeuwenoude geneesmethode - staat op dit moment volop in de belangstelling. Wat is homeopathie? Is het dat middel tje dat bij de drogist te koop is? Wan neer bezoekt men de huisdokter en wanneer een homeopaat', en wat is het verschil van benadering? Wat kan men zelf doen met homeopathie? Deze en vele andere vragen zullen op de cursus aan de orde komen. Naast de theorie is er ook een praktisch gedeelte, waarin eenvoudige ziekten en kleine ongeval len belicht zullen worden met daarbij natuurgeneeskundige adviezen. Docente: mevr. A. Dammers-van Kant. Aantal lessen: 4. Aanvang cur sus: maandagavond 23 september, 20.00 - 22.00 uur. Psychologie De cursus Psychologie gaat in septem ber opnieuw van start. De tijd dat de psychologie nog een romance had met filosofie ligt achter ons. Psychologie is uitgegroeid tot een wetenschap die met twee benen op de grond staat in het he den en duidelijk richtingbepalend en -gevend is geworden voor de menselij ke toekomst. De praktische psycholo gie verschaft iedereen mogelijkheden om via aanvoudige technieken een hoe veelheid nieuwe interpersoonlijke vaardigheden aan te leren, die het leven van alledag aanzienlijk gemakkelijker zullen maken. De praktische psycholo gie leert u geestelijk vyeerbaar te wor den, effektiever te communiceren, ang sten te overwinnen, gedragingen van uzelf of uw naasten te onderkennen en te begrijpen, uw geheugen te verbete ren, etc. Samen met de docent, drs. J.M. Römer, psycholoog en natuurgenees kundige, psycholoog en natuurgenees kundige, leert u uw eigen mogelijkhe den te ontdekken. Aantal lessen: 7. Aanvang cursus: woensdagavond 25 september, 19,00 - 20.30 uur of 20.30 - 22.00 uur. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 22195. Kantoor ge opend: maandagochtend 10.00- 12.30 uur en donderdagochtend 10.00 - 13.30 uur. dirigent om met een kleine groep men sen te werken aan minder bekende composities van verschillende compo nisten. Ook het programma dat het Amstel-Consort op 1 en 2 juni zal bren gen getuigt van deze doelstelling. Op de repetitie muziek maken, thuis studeren; dat is het motto. Op dit moment is Gerard van Amstel dirigent van het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor in Soest, van de cantorij van de Gereformeerde kerk te Weesp en van het 'Amstel-Consort Amers foort. Overdag geeft hij les als vakleer kracht muziek op diverse basisscholen in de regio. Bovendien is hij direkteur van 'Tekst Muziek', een bedrijf dat zich specialiseert in het schrijven van musicals (o.a. voor scholen) en liedjes voor allerlei doeleinden. Hij is leider van de band Freelance. Het 'Amstel-Consort' is in september 1989 opgericht door de dirigent en heeft sindsdien een aantal uitstekend beoordeelde concerten gegeven. Zo verzorgde het koor in de kersttijd het sfeervolle programma 'A festival of les- sons and carols' en bracht het 'Amstel- Consort' al eerder werken van de be kende Engelse componist John Rutter. De gegevens op een rijtje: a) Zaterdagavond 1 juni: in 'De Inham' aan de Hamseweg te Hoogland. Aan vang: 20.15 uur. b) Zondagmiddag 2 juni: In ziekenhuis 'Zonnegloren' (theaterzaal), aan de Soesterbergsestraat 125 in Soest. Aan vang: 14.30 uur. Een toegangskaart (inclusief programmaboekje) kost f7,50. (65+ en kinderen t/m 12: f5,00) In de laatste week van mei zal in Utrecht, het zevende Internationale Congres plaatsvinden van en met vrouwelijke componisten. De Domcantorij sluit hierbij aan door de komende vijf con certen in de reeks Zaterdagmiddagmu ziek Domkerk Utrecht te wijden aan muziek van vrouwelijke componisten uit verleden (17e eeuw) tot heden. Op zaterdag 25 mei vindt het eerste concert van deze serie plaats. Op het programma staat de feestelijke Missa Prima (1696) van Isabella Leonarda 1620 - 1704), die als non in een kloos ter in het Italiaanse Novarra leefde. De uitvoerenden zijn het vesperkoor, solis ten en instrumentalisten van de Dom- captorij o.l.v. Maarten Kooy. Het con cert begint onm half vier en de toegang is vrij. Vanaf zondag 26 mei is op het landgoed Schothorst, Schothorsterlaan 21, Amersfoort, de tentoonstelling "Aai eens een krokodil" te bezichtigen, waarin de tastzin centraal staat. D? we reld om je heen verkennen met je han den dal mag en kan hier. Zo kun je eens ervaren hoe het voelt om een echte - op gezette - krokodil te omhelzen, een lammetje te aaien of een wurgslang te betasten. De tentoonstelling laat zien dat voelen gebeurt via de huid. Daarom wordt uitgelegd hoe de huid is opge bouwd en wat voor functies zij heeft. Aandacht wordt besteed aan de huid van de gewervelde dieren die zoveel op die van de mens lijkt, maar vaak allerlei bijzondere bedekkingen heeft, zoals ha ren (vacht), veren of schubben. Ook on derwerpen als camouflage, parasieten en verspreiding van zaden door vacht, veren of kleding komen aan de orde. Tenslotte wordt aandacht besteed aan dieren die heel anders zijn, zoals dieren met een uitwendig skelet, waarbij de "huid" hard is en als steun dienst doet, en dieren zonder skelet. De tentoonstelling is in de eerste plaats leuk, maar prikkelt ook de nieuwsgie righeid. Periode: zondag 26 mei tot eind augus tus 1991. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 13,30 - 17.00 uur en zondag: 13.30 tot 17.00 Mijnheer Jansen werkte als timmerman in de bouw. Hij raakte zijn baan kwijt en kwam in de WW terecht. Doordat hij al wal ouder was, kwam hij niet snel aan de slag. Van het arbeidsbureau kreeg hij het aanbod via de werkervaringsrege ling een jaar te gaan werken als klusjes man in een buurthuis. Hij verdiende daarmee het minimumloon, ging er in inkomen op achteruit. Weigeren kon niet, dan zou z'n uitkering gekort wor den. Mijnheer Jansen is intussen weer werk loos en heeft een uitkering op het so ciaal minimum. Mijnheer Jansen voelt zich genomen. De FNV is het met hem eens. Het probleem van mijnheer Jan sen was niet het gebrek aan werkerva ring, maar discriminatie van ouderen op de arbeidsmarkt. Het verplichten deel te nemen aan een werkervaringsre geling kan alleen op zijn plaats zijn als de kansen op de arbeidsmarkt er sterk op vooruitgaan en er bij voorkeur een baangarantie is. Ook zulke klachten? Bel dan de Werk- lozentelefoon FNV district Gelder land: 085-574770 of 574740. De werk- lozentelefoon is bereikbaar op maan dag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur. D,e Vereniging Artishock, Steenhoffslraai 46, Soesi, lel. Ó2155-19577, slell zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele Ie- ven in Soest. Door je op te geven als lid steun jt de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedrogen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689, Zaterdag 25 mei: Blues Night Vrijwilligerswerk is niets nieuws. Al eeuwen kan erop gerekend worden dat er mensen zijn die zich belangloos in zetten voor anderen of voor een bepaal de zaak. Ook deze duurzame betrok kenheid wordt vaak geprezen. Binnen bijvoorbeeld de vakbonden, de vrou- vyenorganisaties, het buurtwerk zijn al tijd veel vrijwilligers aan het werk ge weest. Veel van wat wij nu welzijnswerk noemen is ooit door vrijwilligers begon nen: het buurthuiswerk, de kinderop vang, de reklassering, Amnesty Inter national en milieu-organisaties. Vrij willigers zorgen al jaren voor vernieu wing. Zij pakken zaken op die anderen laten liggen, nemen initiatieven en stel len problemen aan de orde om verande ringen teweeg te brengen. Vrijwilligers werk wordt vaak geprezen om deze kwaliteit - het is een bron van vernieu wing, het hopdt een maatschappij in be weging. Tegelijk hoort vrijwilligerswerk tot de zekerheden van het maatschap pelijk leven. Vaktures 5-113: Vrijwillig(st)er gevraagd om 10 lessen aquarelleren (waterverf schil deren) te verzorgen voor beginnende cursisten (volwassenen); •5-114: Vrijwilligst )er gevraagd om 10 lessen origami (Japanse papier- vouwkunt) te verzorgen voor beginnen de volwassen cursisten. •5-115: Vrijwillig(st)er gevraagd om lOlessen Engels te verzorgen voor be ginnende volwassen cursisten. •5/116: Vrijwillig(st)er gevraagd om 10 lessen volksdansen te verzorgen voor beginnende volwassen cursisten. •5-117: Vrijwillig(st)er gevraagd om 10 lessen yoga te verzorgen voor begin nende volwassenen en eventueel om yoga voor kinderen op te starten. •7/134: Vrijwillig(st)er gevraagd om te assisteren bij kinderinstuif voor kin deren van 4 t/m 9 jaar, op woensdag middag. 16/107Vrijwillig(st)er gevraagd om te assisteren bij het eetcafé op maan dagavond, "Buurtbewoners eten met elkaar". Inlichtingen bij de WB Soest, Smits- weg 311, tel. 12630; openingstijden dinsdag t/m donderdag 9.00 - 13.00 ^91"; in Baarn, Oranjepark 1, te' (02154) 81829: dinsdag 9.00 - 12.00 uur. Tijdens de schoolvakanties geslo- Wan< 'De mafste Nederlandse blueszangeres' De Artishock Blues Night van zaterdag 25 mei staat in het teken van blues-zan geres Ziggy- Als zangeres van de Boom Boom Blues Band heeft Ziggy al heel wat faam verworven. Daarnaast treedt ze regelmatig op met een trio. Vooral in deze kleine bezetting komt 'The Blues' uit haar tenen, met af en toe een vette knipoog naar Bessie Smith. Met het trio brengt Ziggy een programma, waarin de blues centraal staan, maar waarin ook ruimte is voor een incidenteel chan son, een stevige ballad of één van de schitterende eigen composities. De be zetting van het trio is als volgt: Ziggy zang Arnold Wellink piano/accordeon Rick Stokes saxofoon Aanvang: 22.00 uur; deur open 21.30 uur, dicht 23.30 uur. Toegang: f 5,-; CJP/Pas-65 f 2,50 Donderdag 23 mei: Filmhuis Afscheid van een zesmaandskind Een onbekende regisseuse debuteerde in 1990 met een autobiografische ne- derlandse speelfilm over het verlies van een kind waarin Monique van de Ven I en Johan Leysen, de man van de regis- j seuse, de hoofdrol spelen. Met enige scepsis werd 'Romeo' van Rita Horst dan ook tegemoet gezien, maar die houding blijkt misplaatst. Rita Horst j maakte het meest overtuigende en ver rassende debuut in de Nederlandse speelfilm sinds Marleen Gorris en Alex van Warmerdam die ook nooit een kor te film regisseerden voordat ze met res pectievelijk 'De stilte rond Christine M.' en 'Abel' plotseling aan het firmament verschenen. Verwerkingsproces De hoofdpersonen in 'Romeo' maken hetzelfde mee wat Rita Horst en haar man Johan Leysen drie jaar geleden 1 overkwam. Tijdens de zwangerschap van hun eerste kind werd in het zieken- huis vastgesteld dat de baby - met de i koosnaam Romeo - geen kans op leven had. Het verwerkingsproces dat het echtpaar na deze boodschap door- j maakte en de goedbedoelde, maar vaak ook pijnlijke reacties van de omgeving bepalen de inhoud van deze aangrij pende film waarin opvallend goed wordt geacteerd. Vooral Monique van de Ven die de moederrol speelt, impo neert. Zij kreeg dan ook een Gouden Kalf als Beste Actrice van het filmjaar 1990. Rita Horst kreeg dan ook de Prijs van de Nederlandse Filmkritiek 1990. Regie: Rita Horst; Scenario: Rita Horst; Camera: Theo Bierkens; Mu ziek: Boudewijn Tarenskeen, R. Strauss; Met: Monique van de Ven. Jo han Leysen, Ottolien Boeschoten e.a. Nederland 1990-kleur/94 min. Aanvang: 20.30 uur; Toegang: f 6,-; CJP/Pas-65 f 5,—; Reserveren moge lijk vanaf één uur voor aanvang. Koningsweg 14, Soe: Tel.: 02155- 13221 Amsterdamseweg 1' Amersfoort Tel.: 033-635535 De politie van soest heeft doi twee mannen aangehouden mei gestolen goederen in hun be Soesters, 22 en 27 hadden eer horloges bij zich en tal van dure ten zoals een naaimachine en e fiezetlcr. De spullen waren af uit winkels in Baarn en Hilvers Sponsorrrit Burgemeester en Wethouders de v.v. SEC toestemming gegc zaterdag 1 juni tussen 14.00 e uur een sponsorrit te houden. Toertocht Burgemeester en Wethouders Batavus Heerenveen toestemr geven om tijdens de Toertocht Nederland 1991 op zaterdag 7 ber een gedeelte van de gemeer aan te doen. A4D Zeist Burgemeester cn Wethouders de Plaatselijke Regclingsco Avondvierdaagse Zeist toest gegeven voor hel houden van deeltc van de Zeister Avondvie 1991 door Soesterberg op woe juni. In het gemeentelijk INFOrm trum liggen weer verschillende brochures gereed. Het zijn alle res op het gebied van de social kering. De titels zijn: "Stage "Naar het Buitenland en Socialt kèringen", "A.W.B.Z." (eigen ge), "A.W.B.Z." Algemene V zondcre Ziektekosten). A A.W.W. (Vrijwillige Verze "A.K.W." (Algemene Kinde wet) en "Vakantie en Sociale ruig".

Soester Courant | 1991 | | pagina 12