make!frfé n Cfed van g?ede hu«e Soester autodealers doen het in het groen Groot enthousiasme proeflokatie Weekmarkt handen ineen tegen winkelstudie Boeren op de bres voor weidevogels Van der Huchtschool mag ook aan Koningsweg onderwijs gaan geven Omwonenden Van Weedestraat slaan Kies ee" Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS CÏ3 ^^UUD SMTT> DE SOESTER DEALERS DOEN 'TIN HET GROEN WOENSDAG 22 ME11991 69e JAARGANG NO. 39, TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT HET VLEESCENTRUM ZE ZIJN ER WEER PETERS Makelaars M Vast- MranBREUKELENbvm 5 30 en 31 mei en 1 juni op de Eng Soester Courant f t >i Vi ju1 Huisje, Boompje, Beestje DE \/l .I J l 'Vrienden' hadden al buiten kunnen zwemmen Seiiiorenwoningen aan de Birkstraat Soester Courant goede informatiebron Groen van Prinstererschool viert 40-jarig jubileum visspecialiteiten @@0 0 0 3 00 00 0® \hi G GE 0 0 [0 Verontwaardiging over uitstel voor Heilijgers Provincie wil zuiveringsheffing met 8,5 procent verhogen WASIEL STEITNER ONROEREND GOED EREPRlJSSTRftAT103 SOEST Het aanbod in Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Nog voor de zomer een vreemde taal (beter) spreken. START DIREKT Inlichtingen 033 - 72 90 97 over woningbouw te praten. Ook Progressief Soest en Gemeente belangen Groen Soest stemden tegen de verkoop van bijna tweeduizend vierkante meter grond. Zij hebben de zelfde mening als de PvdA. Het CDA, de VVD en GPV/SGP/ RPF vormden echter als voorstanders de meerderheid. Cees Verheus (CDA) wees op het feit dat het rijk reeds mede werking heeft toegezegd. Met de bouw is ruim een miljoen gulden gemoeid, die uit de subsidiekraan van Den Haag zal vloeien. Het zou daarom in zijn ogen merkwaardig zijn als Soest op het laatste moment tegenwerkt. "Dan heb ben we geen poot om op te staan." Ook de WD schaarde zich volledig achter de belangen van de school. "De Van der Hunchtschool heeft het recht om een nieuwe school te stichten", ver klaarde Neks Blommers, de fractie voorzitter van de liberalen. Najaren actie te hebben gevoerd, krijgt de Van der Huchtschool een derde ves tiging. De basisschool kan, conform de wens, les gaan geven in de buurt van Klein Engendaal. De naam van Van der Hucht prijkt ook al op het school gebouwen aan de Paulus Potterlaan en aan de Libel in Overhees. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 J^vêi S^^Blpagina Deze slogan wordt gebruikt door de Soester Autodealers voor de aanko mende occasionshow op de Eng in Soest. De show gaat nu plaatsvinden op 30 en 31 mei en 1 juni op het speelter rein de Eng, 250 occasions in topcondi tie zullen worden aangeboden allemaal met Bovaggarantie en voorzien van een WN-sticker met daarop de groene mi lieu kikker wat inhoud dat alle auto's zijn afgesteld volgens de laatste nor men. Dit kan alleen maar als je over de modernste apparatuur beschikt, hier voor is onder andere een infrarode uit laatgastester nodig. De Soester dealers hebben hiermee prima inghaakt en be wijzen dat zij milieuverantwoordelijk bezig zijn. Midden op het terrein komt een grote tent voor hapjes en drankjes. Alle inruilauto's worden getest door ex perts en de eigenaar krijgt een compu teruitdraai van de staat van zijn auto. Deze methode is uniek voor Neder land. Als klap op de vuurpeil wordt er elke dag een prijs uitgeloot ter waarde van f 2.000,-- voor een vakantiereis naar keuze. "Dit wordt een fantastische show en wij verwachten veel mensen, wij willen een stuk promotie laten zien voor de gemeente Soest met een geza menlijke uitstraling voor het milieu en op mooi groen gras" aldus de heer J. Stam. De showdagen en tijden zijn 30 mei van 13.00 tot 22.00 uur. 31 mei van 10.00 tot 22.00 uur en 1 juni van 10.00 tot 17.00 uur. voor de voorde maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 M 30-31 mei en 1 juni gezamelijke occasionshow op r de Soester Engh Maak kans op een van de drie vakantiereizen t.w.v. 2000.- ■jk Let op onze advertentie van volgende week in deze krant MAKELAARDIJ O.G. De beroemde uitdrukking voor 'heel gewoon'. Maar...een huis kopen of verkopen is verre van heel gewoon. Steek daarom uw licht op bij het razend aktieve makelaarskantoor De Vlijt. KERKSTRAAT 84 SOEST .TELEFOON: 02155-16824. Gemeente-voorlichter: "Als de Vrienden niet waren doorge gaan met hun verzet tegen de plannen met het Soester Natuurbad, hadden ze al buiten kunnen zwemmen aan de van "Weerden Poelmanweg". Dat zei gem. voorlichter B. J. van Os in een reactie op de ingezonden brief van Vriendense cretaris Aartje Kroes, vorige week in deze krant. Van Os wijst erop dat de vertraging in de hele procedure, waardoor de plan nen van Taphoorn nog steeds niet ge realiseerd zijn, juist veroorzaakt is door het optreden van de aktiegroepen. "Het is uiteraard hun goed recht dat ze alles aangrijpen om hyn zin te krijgen, maar dan moeten ze wel reëel blijven en de gemeente niet verwijten dat die alles fout doet. Om het heel scherp të stellen: als de ak tiegroepen hun verzet niet zo lang had den doorgezet, zou Taphoorn allang ei genaar van het Soester Natuurbad zijn geweest; dan had het nieuwe buitenbad er ook al kunnen liggen en dan zouden de Soesters, ook de Vrienden, er vorige jaar waarschijnlijk al in hebben kunnen zwemmen." Van Os vindt het dan ook niet fair dat de Vrienden met het beschuldigende vin gertje naar het gemeentebestuur blijven wijzen. De reacties over de proeflokatie van de Soester Weekmarkt zijn allemaal posi tief. Zowel de handelaren als de klanten op de markt zijn van mening dat door de gewijzigde opstelling een betere markt is gecreërd. Als het aan de markt kooplui ligt zal de markt definitief ver huizen naar het parkeerterrein bij flat 31-309 aan de Smitsweg. Zij zullen in ieder geval een verzoek hiertoe doen uitgaan naar de gemeente Soest. De bewoners van de flat moeten, zolang de proef draait, hun auto in de nacht van woensdag op donderdag elders parkeren. Dat leverde vorige week in ieder geval géén problemen op. Gemeente Soest denkt nog aan een eventuele tweede proef bij het gemeen tehuis aan de Dal weg. In j uli of augustus verwachten de ambtenaren de uitslag van het onderzoek te hebben. Indien de meeste, mensen de markt op de par keerplaats aan de Smitsweg willen hou den en het aantal bezwaren meevalt, worden de kramen wellicht definitief verplaatst. Voorlopig kan men nog 23 en 30 mei "proeven" aan de lokatie aan de Smitsweg. De gemeente Soest zet de verplichting dat de firma Heilijgers op het terrein van het voormalige politiebureau kan toren enz. moet bouwen in de ijskast. Volgens de gemeente gaat de bouvv- plicht pas in als er definitief beslist is of het terrein alsnog een winkelbestem ming krijgt. "Dit nieuwe uitstel lijkt op afstel om de weg vrij te maken voor een Albert Heijn-vestiging of andere winkels", zegt woordvoerder F. Wiegel namens omwonenden in de Prins Bernhardlaan en aansluitende straten, die hiervan zeer grote verkeersoverlast en onveilig heid vrezen. "De gemeente neemt al weer een voorschot op zaken die nog niet beslist zijn en waarover de inspraak nog maar net gestart is; er wordt niet met open vizier gestreden", zegt hij. Politiek Soest heeft volgens Wiegel hiermee bewezen een onbetrouwbare partner te zijn, waarvoor hij al nadruke- lijk waarschuwde tijdens de inspraak avond ter gelegenheid van de facetstu die "Toekomstig Winkelbeleid", nau welijks en week geleden. Op zijn nadrukkelijke vraag, die avond. of er een ontheffing van de bouwplicht van kantoren was verleend, werd door de wethouders Visser en Menne geant woord dat de bouwplicht bestondmaar ze bleven het antwoord schuldig op de vraag voor welke datum er gebouwd moet worden. "Ze moeten toen al ge weten hebben van dit uitstel, waarom dit misleidende antwoord?", aldus Wiegel. "Wij passen ervoor slechte marketing van Heilijgers en een zig-zag beleid van de gemeente over ons heen te laten gaan. De plannen mogen zeker in de ijs kast als beloning voor een jarenlange verwaarlozing en verloedering van een tot monument verklaard pand, en dus mag de eigenaar rustig afwachten tot eindelijk beslist is over het totale win kelbeleid? Tegen die tijd is het pand echt een totale ruïne en kan men doen wat men al lang wilde," aldus Wiegel. "Ik heb wethouder Visser enige malen gevraagd of de eigenaar gewezen is op de onderhouds- c.q. restauratie-plicht; op 17 april zegt hij op een bijeenkomst met B W in Darthuizen dat de brief nog geschreven moet worden en op 7 mei moet de wethouder nog navragen of hij al weg is..." Gesloten front Bovendien zijn omwonenden van de Van Weedestraat dusdanig verontrust over het totaal van de winkel- en ver keersplannen in en rond de Van Wee destraat dat er woensdag o.a. ter voor bereiding van de schriftelijke inspraak gezamenlijk overleg is geweest tussen vertegenwordigers van alle belangen groeperingen rondom het gehele win kelgebied Van Weedestraat, gezamen lijk goed voor tenminste 500 woningen. (D.w.z. Prins Bernhardlaan en aanslui tende straten, Korte en Lange Brink- weg en omgeving, Stadhouderslaan en Nassauplantsoen en omgeving). Unaniem kwam men tot de conclusie dat commerciële belangen en voortijdi ge toezeggingen kennelijk zwaarder wegen dan de wensen van de niet ge raadpleegde bevolking ten aanzien van wel of niet gewenste winkels. De ge meente mag dan ook rekenen op mas saal protest van een groot en gesloten front, aldus Wiegel. Op 20 en 21 juni zal de Groen van Prinstererschool in het teken staan van jubileumfestiviteiten ter gele genheid van het 40-jarig bestaan. Op donderdagavond 20 juni zal er een viering gehouden worden in de Julianakerk, waar alle huidige leer lingen met hun ouders, de oud-leer krachten/medewerkers en oud leerlingen welkom zijn. Het thema van deze avond, "Iedereen mag meefeesten", wijst er al op dat de school de medemens in nood mee wil laten delen in onze welvaart door in deze viering een gift te vragen voor een projekt van de Unie School en Evangelie. De direkteur van de Unie, dhr. Rijnbende, zal bij deze gelegenheid een korte toespraak houden. Na de viering wordt een reünie ge houden voor alle oud-leerkrachten, -leerlingen en -medewerkers. Vrijdag zal de school omgetoverd zijn tot "theater", compleet met foyer, theaterzaal... e.d. Iedere groep treedt voor het voetlicht met een "eigen" produktie, zoals volksdans, mode show, musical, "wedden dat", enz. 's Avonds worden de festiviteiten af gesloten met een gezinsvossenjacht door de wijk 't Hart, met aansluitend een gezellig samenzijn in en rondom de school. Belangstellenden voor de viering en de reünie kunnen zich nog opgeven. DEZE WEEK BIJ Soest verkoopt grond voor derde gebouw van basisschool van weedestraat 149 3751 cd soest tel 02155-15288 Telefoon: 02155- 19600 Foto: Goos van der Wilt. steld door de gemeente Soest. Wildred- ders voorkomen dat weidevogels het slachtoffer worden van agrarische acti viteiten. De interesse van de boeren is groot en men beschouwd deze samen werking tussen gemeente en veehou ders als een goede aanzet voor een bete re bescherming van flora en fauna in het Soester buitengebied. De Hilversumse Homer Holding wil veertien seniorenwoningen bouwen op het terrein van het voormalige café De Rode Haan, Birkstraat 32. Burge meester en Wethouders van Soest hebben in principe geen bezwaar te gen deze plannen. Op het terrein, dat al eigendom is van het Hilversumse bedrijf, worden de wo ningen in drie blokjes achter elkaar neergezet. De woningen worden ont sloten via een nieuwe weg. Voor de bouw van de woningen zijn geen con tingenten beschikbaar gesteld, zij zullen dus verkocht worden als vrije sector woningen. Het plan is in strijd met het bestem mingsplan Soest-Zuid. B en W stellen de raad voor de bestemming van het terrein via een artikel 19 procedure te wijzigen. Voordat hét bouwplan wordt voorgelegd aan de commissie ruimtelij ke ordening, zal de gemeente nog wel overleg plegen met de Homer Holding over ondermeer de exploitatie-opzet van het plan. Het café is enkele jaren geleden geslo ten. Zodra de bouwvergunning voor de woningen wordt afgegeven, zal het pand gesloopt worden. KIPFILET kilo12?° LAMSGRILLPAKKET ca. 1 kilo, per stuk 10?° SAUCIJZEN kilo6?° Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155 -1 24 77 De Van der Huchtschool kan van de gemeente Soest grond kopen aan de Koningsweg. Het betreft het terrein naast de Mavo Soest, waar voorheen de kermis stond opgesteld. De basis school voor bijzonder neutraal onder wijs gaat daar een derde vestiging bouwen. Het ministerie van onderwijs gaf daar in een eerder stadium al toe stemming voor. Niet alle politieke partijen verleenden donderdagavond tijdens de gemeente raadsvergadering medewerking. Niet omdat ze de grondopbrengst van 233.000 gulden te weinig vonden, maar omdat ze het zonde vinden dat bijna anderhalf miljoen gulden aan ge meenschapsgeld wordt 'weggegooid". Dat laatste stelde Cees Boerkoel van de PvdA. De fractievoorzitter vindt het onnodig dat de Van der Huchtschool nieuwbouw gaat plegen, terwijl basis school de Zonnedauw aan de Smits weg op korte termijn de deuren sluit. Volgens Boerkoel zou de Van der Huchtschool in dat pand kunnen trek ken, zodat veel geld zou worden be spaard. "Vreemd om veel geld uit te ge-, ven voor zo weinig mensen. Het gaat bovendien om een plek die we voor an dere doeleinden zouden kunnen ge bruiken", oordeelde Boerkoel, zonder Als Provinciale Staten op 19 juni in stemmen met het verhogen van het ta rief zuiveringsheffing met 8,5 procent gaat een gezin in de provincie Utrecht volgend jaar 237,60 gulden zuive ringsheffing betalen. Dat is 27 gulden meer dan nu. Een éénpersoonshuis houden moet dan volgend jaar 79,20 gulden betalen. Huishoudens van twee of meer personen betalen voor drie vervuilingseenheden (3 maal 79,20 gulden). Bedrijven krijgen een aan slag, die is gebaseerd op de werkelijke vervuiling. Gedeputeerde Staten hadden vorig jaar bij de besprekingen over het tarief zui veringsheffing vor 1991 al een verho gingvan 8,5 procent per jaar aangekon digd voor de komende vier jaar. Om de zuiveringsheffing niet méér dan 8,5 procent te laten stijgen heeft de provin cie ten opzichte van 1991 in het budget voor onderzoek naar de waterkwaliteit moeten snoeien. De opbrengst van de zuiveringsheffing gebruikt de provincie om het afvalwater in Utrecht te zuiveren en de waterkwali teit te verbeteren. De vervuiling van het oppervlaktewater wordt via twee spo ren aangepakt. Aan de ene kant wordt het afvalwater op rioolwaterzuiverings installaties (rwzi's) gereinigd voordat het op oppervlaktewater wordt ge loosd. Daarnaast worden er plannen gemaakt om kwetsbare gebieden te be schermen tegen verontreinigd water. Bij het natuurgebied de Botshol bij Ab coude heeft deze aanpak al tot goede re sultaten geleid. Verder hebben Gedeputeerde Staten in principe gekozen voor biologische de- fosfatering in plaats van het op chemi sche wijze verwijderen van fosfaten. De eerste methode is aanzienlijk goedko per dan de chemische defosfatering. De gelden, die op deze wijze worden uitge spaard, willen GS o.a. aanwenden voor maatregelen om de kwaliteit van de Vecht te verbeteren. G.S. melden in hun voorstel over de verhoging van het tarief zuiveringshef fing, dat er een aantal forse tegenvallers te verwachten is. Zo vallen bijvoorbeeld de kosten voor de slibverwerking aan zienlijk hoger uit dan aanvankelijk ge schat. Ruim 95 miljoen In totaal zal het waterkwaliteitsbeheer' in 1992 ruim 95 miljoen kosten. Er is in vergelijking met dit jaar ongeveer 3 mil joen extra nodig voor het beheer en on derhoud van de zuiveringsinstallatiles (defosfaterinig, slibafvoer en slibver werking). Ongeveer 17 miljoen is nodig voor de apparaatskosten (personeel, huisvesting, automatisering en dergelij ke), 22,5 miljoen voor het beheer en onderhoud van de rwzi's. Bijna de helft van de opbrengst van de zuiveringshef fing gaat op aan investeringen en af schrijving voor de installaties. Binnén enkele maanden worden de re sultaten bekend van doelmatigheidson derzoeken naar de besteding van de zui veringsheffing. Een aantal onderzoe ken wordt op dit moment uitgevoerd door externe bureaus. Daarmee is ge hoor gegeven aan een verzoek van Pro vinciale Staten bij de behandeling van het tarief zuiveringsheffing 1991. Aan de motie om het kwijtscheldingsbeleid te verruimen hebben GS al eerder ge volg gegeven. In samenwerking met het milieubeheer van de gemeente Soest heeft de A.T.B.W. de organisatie van boeren in Soest het initiatief genomen voor een opmerkelijke vorm van faunabescher ming. Gezamenlijk zijn ze overgegaan tot het plaatsen van zogenaamde wil- dredders, die beschikbaar werden ge- van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10 11

Soester Courant | 1991 | | pagina 1