10,- HOLLANDSE li Wethouders bakkeleien intern over kunstobjecten langs Dalweg Ei 'Zonnedauw' al op 1 augustus dicht EH Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Adriaan Pothuizen stapt uit gemeenteraad Bewoners Eigendomweg geven verzet tegen 'vernummering' nog niet op ^^UUD SMIT^> UW eigen h«,s m WOENSDAG 5 JUNI 1991 69e JAARGANG NO. 41 Menne: 'Persoonlijk loop ik er niet mee weg' Moskee en Trema '87 lonken naar gebouw HET VISCENTRUM PETER DE GRAAF EN ZOON HOLLANDSE NIEUWE HARING HET VLEESCENTRUM De^lijt In Holland staat een huis De 'Vlijt Onderhoud kabel: programma- onderbrekingen! Gemeenteraadslid Arie v.d. Breemer ernstig gewond Soester Courant D66-fractievoorzitter heeft geen tijd meer Honden afgemaakt na aanval op gans en lama *40 Werkster besteelt winkels en bazen 'Gemeente bemoeit zich met privé-zaken' ZE ZIJN ER WEER visspecialiteiten PETERS Makelaars ONROEREND GOED WASIEL STEITNER @@0 0 0 0 H 0 [0 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per half jaar f 24, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG cou Kunst is pas écht goed als het tegen spraak uitlokt, schijnt een wijs persoon ooit eens te hebben gezegd. Of hij daarbij de discussie voor ogen had die in Soest bijna permanent over kunst wordt gevoerd staat niet vast, maar het zóu best kunnen. Opnieuw is een relle rige sfeer ontstaan over een kunstob ject, dat ook in de kring van het Colle ge van B. W. tot verschil van mening heeft geleid, al worden de rijen naar buiten toe met enige krampachtigheid gesloten gehouden. Inzet van de vooralsnog interne discus sie is het kunstwerk van Theo van der Hoeven, dat deel uitmaakte van de 'inkster-manifestatie "Jardin d'Amis", iie veel belangstelling trok en een groot ;ucces is gebleken. De meeste deelne mende kunstenaars hebben er een aan tal zeer interessante kontakten aan overgehouden en het ziet ernaar uit dat het Soester initiatief landelijke navol ging zal krijgen, misschien zelfs buiten de grenzen. Niet iedereen in Soest is echter onder de indruk van het gebodene. Dat bleek vo rige week tijdens de opening van de fo to-expositie in de raadhuishal (zie el ders in deze krant), die ook wera bijge woond door de Amersfoortse kunste- !naar Theo van der Hoeven. Hij vertelde dat hij zijn objecten - rode palen met ge le ballen - tijdelijk had aangeboden aan de gemeente, om als "blikvanger" dienst te doen zolang de foto-expositie duurt (de hele zomer nog). Kunstwethouder Jan Visser had het ge baar in dank willen aanvaarden en liet het kunstwerk in de groenstrook voor het politiebureau zetten. Wat er t.z.t. met de objecten had moeten gebeuren blééf op dat moment een open vraag. Volgens Van der Hoeven zou er met hem zeker te praten zijn geweest over aankoop of huur, op om het even welke plaats. Miezemuizerij Het College van B. W. besloot echter, tot teleurstelling van de kunstenaar, dat het kunstwerk niet langer dan tot afge lopen maandag mocht blijven staan. Volgens Van der Hoeven is dat een ty pisch voorbeeld van "politieke mieze muizerij", waarvoor hij met name CDA-wethouder Jan Menne verant woordelijk houdt. "Ik heb gehoord dat een aantal CDA- ers erover gevallen is dat het object daar zomaar mocht staan, zonder vergun ning, omdat het eigenlijk een illegaal bouwwerk zou zijn. Ik vind dat een vre selijk gezeur. Ik zet die dingen er voor m'n eigen risico neer, omdat ik het zelf ook een leuk idee vind, maar dan wordt zoiets weer kapotgemaakt door politie ke naijver en gekissebis. Soest is een cultuurvriendelijke gemeente, dat merk je aan alles, óók aan de reacties die ik van de mensen kreeg toen ik de objec ten neerzette, maar politiek gezien wordt er kennelijk héél arm gedacht..." Rechtsongelijkheid Kunstwethouder Jan Visser zelf ont houdt zich van elk commentaar. Hij wijst erop dat het besluit door het vol tallige College is genomen. Zijn CDA- collega Jan Menne geeft desgevraagd toe dat er in de boezem van B. W. wel degelijk over het aanbod van Van der Hoeven is gediscussieerd en dat hij in elk geval geen voorstander was. "Als je zoiets laat staan creëer je rechtsonge- Het College van B. W. zal de ge meenteraad binnenkort het voorstel doen de openbare basisschool "Zon nedauw" aan de Smitsweg al op 1 au gustus a.s. te sluiten. Eerder leek het erop dat de school nog een jaar langer in stand gehouden zou kunnen wor den. Aanleiding voor de vervroegde sluiting is het feit dat er in het komende school jaar diverse vaste en tijdelijke vacatures bij het openbaar onderwijs moeten worden vervuld. Een groot deel van de leerkrachten kan daardoor per 1 augus tus a.s. al elders aan de slag. De school - in feite de voortzetting van de voormalige Rinke Tolmanschool, die nog niet zo lang geleden verhuisde naar het gebouw van de ook opgeheven katholieke basisschool De Wiekslag - gaat dicht omdat ze door te weinig leer lingen wordt bezocht. Wettelijk had het gemeentebestuur de school nog een jaar mogen openhouden. De vacature-situatie is voor B. W. aanleiding geweest in overleg te treden met het schoolteam. Daaruit is naar vo ren gekomen dat verdere instandhou ding van de school, met overwegend tij delijk personeel, nauwelijks een haal bare kaart is. Met de overplaatsing van een groot deel van de leerkrachten ver dwijnt immers ook een belangrijk deel van de specifieke deskundigheid. Hun vertrek zou moeten worden opgevan gen met invalkrachten en die zijn vol gens het gemeentebestuur op dit mo ment moeilijk aan te trekken. De ouders zijn vorige week door onder- wijs-wethouder Mieke Swinkels tijdens een ouderavond op de hoogte gesteld van de voorgenomen sluiting. Er is af gesproken dat geprobeerd zal worden de leerlingen op de verschillende basis scholen in de wijk en elders onder te brengen. Bestemming Over de bestemming van het schoolge bouw moeten B. W. nog een beslis sing nemen. Nog onlangs speelde de Zonnedauw een rol in de discussie over de huisvesting van de derde Van der Huchtschool, die aan de Valeriaan straat in een nieuw gebouw gaat starten. In het gemeentebestuur hadden velen graag gezien dat de Van der Hucht school haar intrek in de school aan de Smitsweg zou nemen, op niet veel meer dan een steenworp afstand. Naar verluidt hebben zich al minstens twee instanties aangemeld die eventu eel geïnteresseerd zijn in de overname van het gebouw. Het zijn de ("kleine") moskee - nu nog gevestigd in het houten noodgebouw aan de Weegbreestraat - en het gemeentelijk centrum voor basis educatie Trema '87, dat onderdak heeft in het schoolgebouw naast de Schakel aan de Klaarwaterweg. De moskee op teerde eerder voor het naast de Zonne dauw gelegen braakliggende terrein aan de Veenbesstraat, waar ooit een kleuterschool stond die destijds is afge brand. superkwaliteit, 5 voor VERS VAN HET MES, IN ONZE VISWINKEL EN OP DE BRINK. De omstreden objecten zijn maandag j.l. op last van het College verwijderd. lijkheid. Burgers mogen ook zomaar geen reclameborden langs de weg zet ten. Bovendien, dit is een bouwwerk waarvoor in feite een vergunning nodig is." Menne vindt dat rondom het "mooie nieuwe gemeentehuis, dat prachtige ge bouw", niet alles zomaar kan worden neergezet. "Daar moetje echt mee op passen, vind ik, en zeker als het zonder enige inspraak gebeurt - op z'n minst van de volksvertegenwoordiging, dus de raad, of een raadscommissie. Maar ik heb geen advies gezien..." Over "mooi of niet mooi" wil Menne liever niet spreken. "Dat is voor mij hoofdstuk twee, al zal het wel een rol hebben gespeeld dat ik er persoonlijk niet mee wegloop. Maar dat is niet doorslaggevend. We weten allemaal.dat je, als er eenmaal iets staat, het zomaar weer niet kunt weghalen. Dan krijg je te maken met auteursrechten en zo." Referendum Menne betreurt het geenszins dat het kunstwerk weer snel verdwijnt. Naar zijn inschatting zit ook de bevolking van Soest er niet op te wachten. "Hou daar maar eens een referendum over, dan weet ik het antwoord al." Er is in het College niet gesproken over de vraag of en wat het kunstwerk eventueel moest kosten, maar als het daarover gaat weet de wethouder wel wat andere zaken: "De gemeente heeft belangrijk werk te doen, en dat moet ook betaald kunnen worden. Er komen moeilijke tijden. We staan tenslotte ook voor de consequen ties van de Tussenbalans, wat oqs struc tureel zeker rond de twee miljoen per jaar gaat kosten. We zullen moeten woekeren met de centjes die we nog hebben, en dan kijken we eerst naar wat nodig is." De CDA-wethouder wijst er ten over vloede op dat het College wel eenstem mig is geweest in zijn beslissing. Op de vraag of die eenstemmigheid ditmaal niet wat al te duidelijk is "afgedwon gen" door de wethouder met de groot ste achterban, antwoordt hij: "Nou, dat zou wel kunnen, maar het gebeurt ook wel eens andersom hoor. En geen van de andere wethouders heeft een min derheidsstandpunt ingenomen, dus dat getuigt toch wel van homogeniteit, ook in kunstbeleid." Laanstraat 12a, 3743 BE Baarn Telefoon 02154 - 1 72 84 DEZE WEEK BIJ SUKADELAPJES kilo13?" ROLLADE POPULAIR kilo650 Magere KALFSLAPJES kilo17?° Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155 -1 24 77 MAKELAARDIJ O.G. En u wilt het kopen of verkopen. Praat dan met de aktieve mensen van makelaardij De Vlijt. U zult verbaasd staan over de vele mogelijkheden en de echte aandacht. NVM KERKSTRAAT 84 SOEST .TELEFOON: 02155-16824. Op maandag 10 juni start het RNE met onderhoudswerkzaamheden aan de antennes en de apparatuur van het ontvangstation in Amers foort. De werkzaamheden zullen on geveer veertien dagen duren. Jaarlijks wordt de stand van de an tennes in de mast op de Berg in Amersfoort gecontroleerd en zo no dig opnieuw gericht. Ook de appara tuur in het ontvangstation in de wa tertoren wordt dan doorgemeten. Daardoor ontstaan korte onderbre kingen in de doorgifte van de pro gramma's. De onderbrekingen zijn steeds op een kanaal zichtbaar of hoorbaar en zullen per zender maximaal een uur duren. De werkzaamheden worden uitgevoerd op werkdagen tussen 08.00 en 16.00 uur. Om dat vanuit Amersfoort pro gramma's worden doorgegeven naar Soest, kunnen ook de abonneés in deze gemeente de korte onderbre kingen waarnemen. Het RNE ver wacht het onderhoud op 21 juni ge heel te hebben afgerond. Arie van den Breemer. Het CDA-gemeenteraadslid Arie van den Breemer is vrijdagmiddag ernstig gewond geraakt bij een ongeval op zijn agrarisch bedrijf aan de Korte Brink- weg. Het heeft maar weinig gescheeld of hij zou daardoor zijn rechterhand hebben moeten missen. Vooralsnog ziet het ernaar uit dat de hand, mits zich geen complicaties voordoen, be houden kan blijven. Van den Breemer was vrijdag om streeks vier uur nog aan het werk met een graslader. Bij het verwijderen van het laatste gras uit de zgn. opraap wagen raakte zijn hand bekneld tussen de draaiende delen en een van de messen, waardoor deze grotendeels werd afge rukt. Omdat er op dat moment verder niemand thuis was moest hij eigener be weging hulp inroepen. Met veel tegen woordigheid van geest wist hij, ondanks veel pijn en bloedverlies, de in de nabij heid gelegen garage Kuyer te bereiken, waar onmiddellijk de ambulance werd gewaarschuwd. Die bracht Van den Breemer direct door naar het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. De artsen slaagden er met diverse staal tjes van medisch vernuft in de hand weer aan de arm te bevestigen en vol gens" de laatste berichten zijn de voor uitzichten voor een redelijk herstel ze ker niet ongunstig te noemen. Naar ver luidt voelde de patiënt zelf in elk geval weer "leven" in zijn vingers. Het ziet er wel naar uit dat Van den Breemer voor lopig enige tijd "uit de running" zal zijn. Vanuit Soest bereikt hem inmiddels een stroom van bewijzen van medeleven. donderdag 13 juni 10.00 -12.00 UUR 19.00 - 21.00 UUR Amersfoort: Leusderweg 249, tel. 033 - 631668 Zeist: Kroostweg 58a, tel. 03404 - 57699 Dag/Avondschool voor volwassenen^ voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 141 52 Een gevoelig verlies. Zo wordt in brede kring het vertrek uit de plaatselijke po litiek gevoeld van Adriaan Pothuizen, fractievoorzitter van D66 in de Soester gemeenteraad. Algemeen beschouwt men het opstappen van Pothuizen als een ernstige aderlating voor de ge meenteraad in het algemeen en voor D66 in het bijzonder. Aan Pothuizens terugtreden ligt geen enkel politiek motief ten grondslag. In tegendeel: de D66-er neemt in de raadsvergadering van 20 juni a.s. onge veer met bloedend hart afscheid van wat hij sinds 1983 als een zeer interes sante en nuttige vorm van (wat oneer biedig gezegd) vrijetijdsbesteding heeft ervaren. Juist die "vrije tijd" is het pro bleem. Sinds vorig jaar oktober is Pothuizen hoofd van de afdeling Sociale Zaken bij de NS, een functie die bijzonder veel tijd vergt, o.a. in kontakten met de. spoorwegvakbonden. Vooral de afgelo pen weken is, zoals men weet, op dat front veel te doen geweest. Aanvanke lijk leek het erop dat hij zijn dagelijkse en zijn politieke werk nog wel kon com bineren. Pothuizen: "Ik wilde het laten afhangen van wat praktisch mogelijk was, want wat je doet moet je góed doen, vind ik" 'Geestelijke vader' Allengs bleek een keuze echter onver- Op last van de politie zijn twee her dershonden afgemaakt, die vrijdag morgen aan de Kolonieweg een aan tal dieren in een tuin hadden aange vallen. De honden hadden inmiddels een gans gedood en een lama ernstig aan de achterpoten verwond. Vol gens de eigenaar, die volgens de poli tie nogal overstuur was door het ge beurde, hadden ze de week daarvoor ook al schade aangericht. De eigena res van de honden werd opgespoord en in overleg met een dierenarts wer den ze gedood. mijdbaar, al was die bijzonder moeilijk. Eén dilemma was daarbij nog de vraag of hij de behandeling van de begroting 1992 en vooral de afronding van de stuctuurvisie nog zou meemaken, waar van Pothuizen immers een van de "geestelijke vaders" mag worden ge noemd. "Het meest natuurlijke mo ment zou geweest zijn als de structuur visie klaar is, maar dan zijn we weer een jaar verder. Ik zou erg opzien tegen de tijd die me dat nog zou gaan kosten." Het bestuur van D66 is "bedroefd, maar niet honderd procent verrast" door zijn besluit, aldus Pothuizen. "Ze zagen het natuurlijk ook wel aankomen. Ik heb de laatste tijd heel wat vergade ringen moeten missen en ook m'n gezin vroeg zich af of ik niet te veel hooi op m'n vork nam." De vrijkomende tijd zal volgens de D66-er overigens voorna melijk opgaan aan de NS. Loet Jansen Pothuizens plaats in de raad wordt overgenomen door de huidige fractie assistent, Loet Jansen, die ook de eerste opvolger op de lijst is. Pothuizen spreekt in dat verband alle vertrouwen in zijn plaatsvervanger uit. "Loet heeft alle tijd en hij heeft zich goed warm kun nen lopen. Hij is een bedachtzaam en intelligent mens, die wat het raadswerk betreft helemaal 'bij' is en het zó kan overnemen." Voor zichzelf ziet Adriaan Pothuizen geen actieve rol weggelegd in de steun- fractie van D66 of andere partij-orga nen. "In elk geval zeker niet op korte termijn. Dat zou ook niet leuk zijn-voor degenen die nu het werk moeten over nemen. Maar uiteraard verlies ik m'n belangstelling voor de Soester politiek niet." Charme Pothuizen kijkt terug op een aantal inte ressante jaren. "Ik heb het heel leuk ge vonden om in de plaatselijke politiek bezig te zijn; het is tamelijk overzichte lijk en het houdt je aardig 'all-round'. Ik vind het echt jammer dat ik moet stop pen, want het is werk met charme en het werpt, soms althans, vruchten af die me tevreden stellen..." Pothuizen vertrekt net zo "tussentijds" uit de raad als hij er in de zomer van Adriaan Pothuizen. 1983 in kwam, destijds als opvolger van Jenny Allard. Hij ontpopte zich in zeer korte tijd als een gezaghebbend raadslid - van een volgens velen zelfs bijna on- Soester kaliber - aan wiens oordeel "vriend en vijand" zich immer veel ge legen lieten liggen. Soest zal hem zeker missen. De politie heeft vorige week een 36- jarige vrouw uit Soest aangehouden op verdenking van verschillende diefstallen. Ze werd verhoord en be kende in de afgelopen periode negen winkeldiefstallen te hebben ge pleegd in Baarn en Soest. Bovendien kwam uit haar verhaal naar voren dat ze als werkster haar werkgevers had benadeeld. Bij een bedrijf had ze een draadloze telefoon meegenomen en bij een particulier had ze cheques ge stolen voor een bedrag van 4500 gul den. De cheques waren inmiddels verzilverd. "Het begint nou echt helemaal te gek te worden." Aldus Reeuwert Tromp, een van de bewoners van de Eigen domweg die het slachtoffer zijn van de "vernummering" die de gemeente een aantal woningen aan deze weg - waar een rijtje nieuwbouwhuizen is tussen gevoegd - wil opleggen. De betrokke nen zijn laaiend nu ze op hun klacht nog steeds geen officiële reactie heb ben gekregen, maar intussen wél wor den geconfronteerd met de gevolgen. In januari kregen ze van de gemeente te horen dat ze een ander huisnummer zouden krijgen. Protesten bleven niet uit, maar de gemeente hulde zich voor alsnog in stilwijgen. Via de krant hoor den de betrokkenen dat de gemeente geen heil zag in het toekennen van huis nummers met a-tjes, b-tjes et? o.a. om dat de computer daar niet mee uit de voeten kon. Volgens Tromp c.s. is dat een lachertje. Op 8 april mochten ze tijdens een hoor zitting hun bezwaren toelichten. Dat ge beurde en de afspraak was dat ze binnen vier weken de beslissing van B. W. zouden vernemen. Eind mei: nog geen VOOR HET HYPSÏHEEKADVIESPLAN enkele reactie, althans niet officieel. Wel hoorde Tromp bij toeval dat het ad vies van de bezwaarschriftencommissie negatief was en dat dinsdag na Pinkste ren een besluit verwacht kon worden. 'Niet onredelijk' Maar nee. Nog altijd wachten de Eigen- domweg-bewoners op antwoord. Wel heeft het College van B. W. in de tus sentijd schriftelijke vragen van Ge meentebelangen Groen Soest beant woord, waaruit blijkt dat B. W. nog geen besluit willen nemen zolang het advies niet is uitgebracht. Het vernum meren zou zijn uitgesteld tot de beslis sing was genomen en verder meent het College dat er geen sprake is van onre delijk handelen bij het herschikken van huisnummers op een termijn van vier maanden, en dat de kosten voor de bur gers nu eenmaal behoren tot het "nor male maatschappelijke risico". Dat het allemaal zo lang moet duren is volgens B. W. een kwestie van ziekte en grote werkdruk op de behandelende ambte lijke afdeling. De Eigendomweg-bewoners beschou wen dat als een doekje voor het bloe den. Intussen hebben ze gemerkt dat de PTT al uitgaat van de "nieuwe num mers", evenals de nutsbedrijven, ken nelijk in opdracht van de gemeente. "En zónder dat er een definitief besluit van B. W. ligt," aldus Tromp. "De ge meente zei dat ze daarvan niet op de hoogte was. Alweer een lachertje!" Verkeerd bezorgd Bijzonder onaangenaam vinden de be trokkenen het dat ze nu al worden ge confronteerd met verkeerd bezorgde post, die per abuis door de buren (met het "oude" nummer) wordt geopend. Dat wordt - zeker als het om privé-post gaat, uiteraard geenszins op prijs ge steld. "De gemeente bemoeit zich met privé-zaken. Wij stellen het College verantwoordelijk voor deze wel zeer onzorgvuldige gang van zaken," aldus Tromp, wiens oordeel over het doen en laten van het gemeentebestuur bij wijze van spreken mét de dag minder vleiend wordt: "Als je de diverse artikeltjes in de Soes ter Courant verzamelt kom je tot de schrikbarende ontdekking dat de werk zaamheden van het College van B. W. gepaard gaan met nogal wat onzorgvul digheid en het vooruitlopen op beslui ten die nog genomen moeten worden. Het wordt zo langzamerhand tijd dat dit College maar eens opstapt en plaats maakt voor mensen die de burgers wél serieus nemen..." Op zee gekaakt en licht gezouten. Bij ons vakkundig voor u schoongemaakt. van weedestraat 149 3761 cd soest tel 02155 - 1 52 88 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 pagina van BREUKELEN bv Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 en 13 7 ~p 7 T N G Telefoon: 02155 - 19600

Soester Courant | 1991 | | pagina 1