slo( 8?5 HIY SOUND Wildschut HEREXAMEN? BEL Neem BIJLES! 02155 - 1 70 89 Dessa NSTAM STUDIEBEGELEIDING Jitoshow op de Eng blijkt groot succes ift krijgt u 500.-* welkom, aar, en ker surige f begrip is. VOOR: Commissie schrapt 'doortrek' uit voorstel over grondruil Den Blieklaan 2498,- scliocmsikcr Politiek twijfelt aan effectiviteit van Trema-cursussen voor buitenlanders zet de waarheid op tafel Dealers zijn gemeente dankbaar voor publiciteit een 'g i 364/13865 Infremaltev* BELMARKT 1 Geen 'doorkijkje' aan Nieuweweg Bromfietsdief niet snel genoeg CDA: 'Markt op Raadhuisplein is waanzinnig plan' ebrWen ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 Lager kostenplaatje, hoger rendement gevraagd PvdA vindt ruimte te krap Menne laat VW-compromis niet meer onderuit halen Vliegbewegingen Besluiten van B. W. College beperkt markt-experiment tot afgesproken drie weken - PAGINA 2 - WOENSDAG 5 JUNI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 3 uni DE SHOW: t 18.00 uur £eer geslaagd. Zo omschreef de heer Stam, voorzitter van de Soester Dea- erkring, de driedaagse autoshow die afgelopen donderdag, vrijdag en za- erdag op het evenemententerrein van 3e Eng werd gehouden. Honderden >elangstellenden bezochten de show, vaarover in de voorafgaande weken >olitiek zoveel te doen was geweest, .an het einde van de show stond Stam og even stil bij de wat onverkwikkelij- :e voorgeschiedenis. Aanvankelijk had et College van B. W. geen vergun- iing willen geven, met als voornaamste jezwaar dat het de show niet vond pas sen bij het milieubeleid van de gemeen te, dat immers gericht is op terugdrin ging van het autogebruik. Ook werd ge vreesd voor eventuele verontreiniging van het speelveld. Slechts onder druk van een meerderheid van de gemeente- aad ging het College overstag. "We mogen de gemeente wel een beetje Sdankbaar zijn voor de publiciteit," aldus Stam, die vergenoegd terugkeek op een succesvolle show, die dit jaar gehouden werd onder het welsprekende motto: De Soester autodealers doen het in 't groen". De dealers hadden dan ook uit stekende zaken gedaan. Er werden in totaal 105 occasions - volgens Stam voor een plaats als Soest een "ongeloof lijk aantal" - verkocht: op donderdag 25, op vrijdag 30 en zaterdag was de topper met 50 verkochte wagens. Ver geleken met vorig jaar, toen er in totaal 94 auto's werden verkocht, was er dus sprake van een duidelijke stijging. Goed voor elkaar De show was dan ook perfect georgani seerd. De dealers hadden hun glanzen de "koopwaar" keurig uitgestald op het speelveld en effectieve maatregelen ge troffen om mogelijke overlast, in welke vorm dan ook, te voorkomen. Onder el ke auto. was een opvangbakje geplaatst om eventuele carter-lekkage te voorko men. De afdeling bijzondere wetten van de politie stelde tijdens een controle vast dat de dealers de zaken ook wat dat betreft goed voor elkaar hadden. Het verblijf op de Eng werd bovendien extra aangenaam gemaakt door een speciale tent met gezellige zitjes (en de verzorging van het bekende Soester ca teringbedrijf De Tromslager), waar ko pers en verkopers de administratieve zaken op hun gemak konden afhande len en ook de verkoopstatistiek werd bijgehouden. Ook volgend jaar De Soester Dealerkring is vast van plan ook volgend jaar weer een occasion show op de Eng te organiseren. Stam: "We gaan door, mét of zónder toestem ming van de gemeente." Hij stelde ove rigens vast dat burgemeester De Widt ook een kijkje was komen nemen en het zeer geslaagd had gevonden. "Het zou sportief zijn geweest als de wethouders Swinkels en Visser ook even waren ge komen, maar we hebben ze niet ge zien..." NU 5,- KORTINC OP 3 SLOGGI SLIPS (en 3,- korting op 2 Sloggi Slips for Men) Sloggi slips zijn gemaakt van fijn katoen met Lycra. Ook na eindeloos wassen blijven ze perfect in vorm. Alléénverkoo'p. Na afloop van de show gingen de dea lers gezamenlijk op de foto. In het mid den voorzitter J. Stam en de winnaars van de vakantiereizen. Niet alleen de dealers toonden zich en thousiast over het succes van de show; ook een drietal kopers zal met vreugde terugdenken aan het moment van hun aankoop, want aan het slot van elk van de drie showdagen werd een vakantie reis ter waarde van 2000 gulden verloot onder de kopers. Op donderdag sleepte de familie Tieman de prijs in de wacht, op vrijdag was dat Claudia Lit en op za terdag de familie Glasker. Op die ma nier verdienden ze een aanzienlijk be drag terug op de aankoopsom voor hun auto. Natuurlijk 1 Op Sloggi slips (ze zijn er voor dames en heren) krijgt u nu een 6A/92/WAÓ' bijzondere aantrekkey' lijke korting. Dat geldt t/m 1 juli '91 of zolang de voor raad strekt. laanstraat 67 baarn 02154-15588 4; 4, 4< f f' 4: 4; 4 4 4 4 44444444444444444 tn en slagroom, Tlmltltcvij K TELEFOON 12387 KLEIN IN PRIJS! tï-meubefen •ANDSEWEG19 Voorlopig konden de bewoners van de Den Blieklaan even opgelucht adem halen, vorige week tijdens de vergade ring van de raadscommissie Financiën. Na enige aandrang was wethouder Jan Menne wel bereid een simpel maar voor de bewoners verontrustend zin netje uit het raadsvoorstel te halen over de ruiling van gronden aan deze weg. De woorden "ten behoeve van de aanleg van een verbindingsweg tussen de Koningsweg en de Den Blieklaan" worden alsnog gewijzigd in "ten be hoeve van het bestemmingsplan Klein Engendaal". DE NIEUWE CD-TECHNIEK VAN ONKYO IS EEN OPENBAHING ONKYO MIDISET van_2895r NU VOOR Vooralle zekerheldl van Weedestraat 78 Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Dat klinkt heel wat neutraler, en dat was dan ook precies de bedoeling van Mar- ga v.d. Brink, die namens de Den Bliek laan-bewoners gebruik maakte van het spreekrecht. Uit het voorstel bleek vol gens haar dat de gemeente de omstre den "doortrek" toch kon realiseren, on danks de belofte om met een beslissing daarover te wachten tot Klein Engen daal klaar is. Als de ruil alleen voor wo ningbouw bedoeld zou zijn, zou dat de bewoners volgens haar als muziek in de oren klinken. Aan extra wegen was volgens haar toch al geen behoefte en ze pleitte voor fysie ke belemmeringen van het autoverkeer. "We zien hier elke dag mensen in ultra violette sportkleding langszoeven om aan de Bosstraat sportief te gaan doen." De commissie had op zichzelf niets te gen de voorgestelde grondruil, maar wilde de tekst van het voorstel graag ge wijzigd zien, zodat uitdrukkelijk kwam vast te staan dat de omstreden doortrek er niet langs een achterdeurtje doorge- jast zou worden. Volgens Neks Blom- mers (VVD) wordt er bovendien toch al erg veel geschoven met de wegen en de kavels in het plan en kon de ingeruilde grond misschien voor woningbouw in aanmerking komen. Ook Kees Boer- koel (PvdA) verlangde zwart-op-wit een ander "doel" voor de ruil. De andere commissieleden vielen hen bij, zodat wethouder Jan Menne - zij het na vele aarzelingen - tenslotte toezegde dat hij de kwestie in het College zou be spreken. Hij wees er nog eens op dat de raad ook nimmer met zoveel woorden heeft gezegd dat de omstreden verbin dingsweg er helemaal niet mocht ko men en formuleerde ter plaatse een al ternatieve tekst, dat nog bekeken zal worden hoe de grond het beste kan wor den benut. "Dan kunnen er nog diverse functies om de hoek kijken, óók een verkeersfunctie," aldus de wethouder, hetgeen door niemand meer werd weer sproken. Onteigeningen Diverse commissieleden zetten ook de nodige vraagtekens bij de voorgeno men onteigeningen in het gebied Klein Engendaal, waarvan niet iedereen de noodzaak zo direct voelde. Ries van Logtenstein (CDA) was zelfs boos op het College, omdat er van de vooraf gaande onderhandelingen geen verslag beschikbaar was. "Hoe kunnen wij nu oordelen of dit nodig is?" Blommers behield zelfs haar stem voor, omdat ze eerst de precieze consequenties voor het hele plangebied wilde weten. De an dere leden spraken zich niet tegen het voorstel uit, maar wilden toch ook wel beter geïnformeerd worden. Wethouder Menne beloofde de com missie nog een samenvatting van alle gewenste informatie en ambtenaar Reumerman liet nog eens weten dat de gemeente in principe alles minnelijk wil schikken, maar ook geen "speelbal" wil zijn. "We praten tegenwoordig alleen nog met advocaten, die eruit proberen te halen wat eruit te halen is voor hun klanten." Volgens hem is de vergoeding die de gemeente biedt bij de onteige ning overigens een stuk meer dan de rechter de bezwaarden zou toewijzen. Doorkijkje De commissie discussieerde ook nog over het voornemen van het College om het stuk grond aan de Nieuweweg - waar tot voor kort de oud-papierhandel Westra gevestigd was - niet te bebou wen maar als "doorkijkje" naar de Eng open te houden. Met uitzondering van Leidje Tomassen, die het idee wel aar dig vond, voelde de commissie weinig voor dat plannetje. De meesten stelden zich op het standpunt dat de financiële consequenties eerst maar eens hard ge maakt- moesten worden. Blommers: "De grond is duur gekocht; een door kijkje is niet onze hoogste prioriteit." Volgens Boerkoel zou de opbrengst van de grond weieens hard nodig kunnen zijn om de tekorten op de voormalige Colafabriek - door de gemeente aange kocht - enigszins te verzachten. "Ge- woon bouwen dus," klonk het kortaf, en Ries van Logtenstein (CDA) eiste zelfs een "snel plan". Snel, maar niet snel genoeg. Dat gold voor een 20-jarige Soester die vrij dag werd aangehouden nadat hij aan het Van der Veldepiantsoen een bromfiets had gestolen. Op basis van getuigenverklaringen hield de poli tie hem anderhalf uur later bij zijn woning aan. Hij was op dat moment bezig met de demontage van de brommer, die hij al helemaal uit el kaar had. De bedoeling was kenne lijk de onderdelen te verkopen of te gebruiken bij de smanestelling van een "nieuw" exemplaar. De politie rekende hem in en bij het verhoor op het bureau bleek dat hij de brommer met een 16-jarig maatje had gesto len. De brommer werd zo goed en zo kwaad als het ging weer in elkaar ge zet en kon terug naar de rechtmatige eigenaar. "Het idee om de weekmarkt te ver plaatsen naar het Raadhuisplein is een waanzinnig plan. Niemand wil dat, het publiek niet en de kooplui ook niet." Dat stelde Ries van Logtenstein (CDA) vorige week in de commissie Financiën, waar de verplaatsingsproef met de markt in de rondvraag werd besproken. Neks Blommers (VVD) kaartte de zaak aan, omdat ze had gehoord dat het Col lege de markt eerst weer terug wil heb ben aan de Weegbreestraat - ondanks het doorslaande succes van de Smits- weg-lokatie - onder meer omdat er geen geld is voor verkeersmaatregelen. "Wat nou?" aldus Blommers, die wet houder Menne eraan herinnerde dat er ook nog zoiets bestaat als een herinrich tingsplan voor het Smitsveen. Ze zag er geen been in om, daarop vooruitlo pend, alvast te proberen de parkeer plaats geschikt te maken voor de markt. "Ik neem tenminste aan dat ik niet bang hoef te zijn dat u daar een rotonde of zoiets wilt gaan aanleggen." De markt-proef op het Raadhuisplein, waartoe het College eerder heeft beslo ten, hoeft van CDA-er Ries van Logten stein niet meer gehouden te worden. Wat hem betreft mocht nu al definitief gekozen worden voor de Smitsweg, ge zien de enthousiaste reacties. Boven dien leek de markt zo dicht bij het ge meentehuis hem "niet positief voor de ambtelijke efficiency", waarmee hij be doelde dat het de ambtenaren maar van hun werk zou afhouden. De commissie was het overigens met het College eens dat ook de omwonen den eerst nog hun zegje moeten kunnen zeggen, al zijn er van die kant tot dusver geen bezwaren vernomen. Volgens Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebe langen) kan dat ook nauwelijks, omdat bijvoorbeeld de bewonersvereniging niet eens om haar mening is reldbero "Trema '87 kost ons per jaar een half miljoen. Als je dat omrekent naar het aantal cursisten en naar het uiteinde lijke resultaat, dan is dat veel geld. Wij hebben er in elk geval onze vraagte kens bij." Zo gaf Kees Boerkoel (PvdA) vorige week in de commissie Financiën het startschot voor een discussie over de ef fectiviteit van de taalcursussen voor buitenlanders bij het gemeentelijk cen trum voor basiseducatie. Volgens hem is er veel onduidelijk over de mate waarin de cursisten baat ondervinden van bijvoorbeeld de dure intensieve taalcursus, waaraan 10 personen a f 5000 deelnemen. "Ik vind dat we maar eens een aparte discussie moeten voe ren met de mensen van Trema, waarbij ook de resultaten op tafel moeten ko men. Wat wij willen is een lager kosten- plaatje en een hoger rendement," aldus Boerkoel. Hij kreeg er onmiddellijk van langs van Leidje Tomassen (Prog. Soest), die hem erop wees dat zo'n gesprek juist onlangs met Trema had plaatsgevonden, waar bij uitgerekend de PvdA afwezig was geweest. Boerkoel verweerde zich met de opmerking dat hij die dag een andere afspraak had gehad. Tomassen wees erop dat de lessen wel iswaar duur zijn, maar toch belangrijk voor de "mensen aan de onderkant van de samenleving", vooral met het oog op het vinden van werk. "Ik sta achter Tre ma, maar wil het wel kritisch volgen," aldus Tomassen. "Kritisch is niet hetzelfde als tegen," liet Boerkoel nog weten. Het ging hem vooral om het verzuim en het verloop onder de cursisten, o.a. wegens ziekte, wangerschap, ploegendienst en andere zaken, zoals uit het Trema-verslag over 1990 was gebleken. Ries van Logten stein (CDA) vond Boerkoels opmer kingen zeer correct. "We praten wel over een half miljoen per jaar aan ge meenschapsgeld.. "Wat ik u vraag is simpelweg met de nu overeengekomen indeling in te stem men. Over de financiële uitwerking moeten we in het College nog spreken. Daar komen we nog mee terug, als we uit de verschillende subsidiemogelijk heden een keuze hebben gemaakt. We zijn daar gewoon nog niet uit." Aldus wethouder Jan Menne vorige week in de raadscommissie Financiën, waar hij de leden op de hoogte stelde van het feit dat er na al het gedonder jaag met de betrokkenen eindelijk over eenstemming was bereikt over de inde ling van het VW-gebouwtje aan de Steenhoffstraat. "De relatie is nu goed," klonk het enigszins bezwerend uit Men nes mond. Het College wil de zaak in de raadsver gadering van 20 juni afronden, maar de commissie niet nog eens apart over de kwestie samenroepen. Sommige com missieleden vroegen zich af of de be trokkenen dan ook geen behoefte meer hadden aan inspraak, zoals dat bij com missievergaderingen de gewoonte is. Misschien komt de zaak daarom van avond nog aan de orde in de gezamen lijke vergadering van de commissies Welzijn en Financiën. Kees Boerkoel (PvdA) bleek ontevre den over de resultaten van het overleg. Volgens hem had de gemeenteraad 40.000 gulden beschikbaar gesteld om uit de impasse te komen en kon er beter een stuk van 2,5 meter aan het gebouw tje worden geplakt. "Het is nu veel te krap. U zegt wel dat 't niet kan, maar het is gewoon een kwestie van willen," hield hij Menne voor. De wethouder mocht niet denken dat hij die 40.000 gulden al in zijn zak had, vond Boerkoel, want dat bedrag was juist opzijgelegd voor het geval er een ingrijpende verbouwing nodig zou zijn. "Wij willen eerst een goeie discussie met de normale inspraakmogelijkhe den, zodat alle organisaties hun wensen kenbaar kunnen maken," aldus de PvdA-er. Volgens hem zijn de instellin gen lang niet zo tevreden als de wethou der wilde doen geloven. Menne reageerde geprikkeld op Boer koels kritiek, die overigens door de an dere commissieleden niet werd ge deeld. Leidje Tomassen sprak zelfs haar waardering uit voor de manier waarop het College de onderhandelingen had gevoerd, en van enige ontevredenheid bij de instellingen was haar niets geble ken. "U krijgt mijn complimenten en ik wens u succes," aldus Tomassen. Compromis Menne wees nog eens op het feit dat er nu "eindelijk" en met veel moeite over eenstemming was bereikt, en dat hij dat broze compromis niet door Boerkoel onderuit wilde laten halen. Boerkoels bouwplan wees hij onmiddellijk van de hand: "Een particulier mag ook zomaar geen tweeënhalve meter aan zijn huis bouwen." Dat zou bovendien volgens hem wel heel wat meer dan 40.000 gul den kosten. Menne beloofde de commissie nog eens met nadruk geen "misbruik" te maken van het geld. "We zijn eruit, na veel ge doe. Geef ons nu ook de gelegenheid de zaak financieel rond te maken." De commissie deed dat. Straaljagers van het op de vliegbasis Soesterberg gestationeerde 32ste Tacti- cal Fighter Squadron kiezen op maan dag 10, dinsdag 11 en woensdag 12 juni al om 's morgens zeven uur het lucht ruim. Een intensief NAVO-oefenpro- gramma is de oorzaak van de vroege starts. De vliegoefeningen duren op die dagen tot twaalf uur 's avonds. Certificaat Wethouder Jan Menne vond de resulta ten van de Trema-cursussen zo slecht nog niet. Volgens hem haalt 80 van de cursisten aan het eind een certificaat en dat zegt ook iets over hun "aanwe zigheid". Hij gaf toe dat de eigen bijdra ge van de cursisten laag was - nog geen 2 - en sommige cursussen de gemeente zelfs zo'n 2500 per deelnemer kosten. "Dat is aanzienlijk meer dan de muziek school en C-drie, waar we voor elke cursist 1000 gulden bijleggen." Hij had overigens geconstateerd dat de animo bij het bedrijfsleven - de Soester i Zakenkring - om Trema-cursisten aan te nemen nogal tegenviel. "Het gaat heel moeizaam. We hebben als gemeen te twee taalcursussen gefinancierd, wat ons in totaal 110.000 gulden kost, maar de resultaten zijn er niet naar, inder daad." Hij sloot de discussie af met de opmerking dat ook hij vond dat de rela tief hoge werkloosheid onder buiten landers naar beneden moest. "Ik sta open voor al uw goede ideeën, hield hij de commissie voor. Indonesisch Restaurant Originele midden javaanse gerechten RESTAURANT beukenlaan 55 (hoek dalweg) soest tel. 02155-24100 fax28896 Het College van Burgemeester en Wethouders heeft vorige week de aan drang van burgers en kooplieden weerstaan om het experiment met de verplaatsing van de markt direct al om te zetten in een definitieve beslissing ten faveure van de Smitsweg. De reac ties zijn uitsluitend positief en zelfs zeer enthousiast, maar het gemeente bestuur houdt vast aan de afspraak dat het experiment slechts drie weken zou duren. Dat betekent dat de markt morgen dus weer op haar "vertrouwde" plek aan de Weegbreestraat wordt gehouden. Vol gens wethouder Jan Menne, die burge meester De Widt vorige week verving tijdens de wekelijkse ontmoeting met de pers, zijn er drie argumenten voor het Collegebesluit. In de eerste plaats is er een raadsbesluit nodig om de markt definitief een andere lokatie te geven, in de tweede plaats zijn er aanvullende verkeersmaatregelen nodig waarvoor momenteel het geld ontbreekt, en ten slotte is de omwonenden - de bewoners van de flat aan de Smitsweg - toegezegd dat de proef slechts drie weken zou du ren. "Ook de omwonenden moeten hun zegje kunnen zeggen," aldus Men ne, hoewel van die zijde geen klachten zijn binnengekomen. Het gemeentebestuur heeft destijds ook voorgesteld nog een proef te nemen met de markt op het Raadhuisplein. Of die nog zin heeft is overigens de vraag, gezien de uiterst positieve reacties op de verplaatsing naar de Smitsweg. Installatie Service. De gemeente heeft diverse bezwaarschriften ontvan gen tegen een uitbreidingsvergunning voor het bedrijf Installatie Service aan de Plasweg. Het College heeft besloten de zaak vooralsnog aan te houden en de procedure voor de bouwvergunning te koppelen aan die van de hinderwetver gunning. Het gemeentebestuur treedt overigens op als bemiddelaar voor de eventuele verplaatsing van het bedrijf naar het door de gemeente aangekoch te pand voor "hinderlijke bedrijven", de voormalige Cola-fabriek aan het Weteringpad, of naar een andere loka tie. Volgens wethouder Menne wordt er een onderzoek ingesteld naar even tuele subsidiemogelijkheden. "De si tuatie aan de Plasweg kan problema tisch worden," aldus Menne, die in dit verband ook wijst op de 21 bestelwa gens van het bedrijf. Tweede Ouderenbus. Het College van B. W. heeft vorige week nog geen besluit genomen over eventuele finan ciële steun voor de aanschaf van een tweede Ouderenbus voor de SWOS. De kwestie is doorgschoven naar de be handeling van de begroting 1992, in het komende najaar. Bij de voorjaarsnota besloot de gemeenteraad wel alvast een bedrag van 16.000 gulden voor dit doel te reserveren. Volgens Menne heeft het College overigens wel "een positieve grondhouding" ten aanzien van het ver zoek. Concertzaal. Het College heeft enke le bewoners van de Prins Bernhardlaan laten weten dat zij zich geen zorgen hoeven te maken over de bebouwing van het speelveld op de Eng met een concertzaal. De bewoners hadden daarover hun ongerustheid aan B. W. kenbaar gemaakt, na de berichten in de pers over de plannen voor de bouw van een concertzaal. Het College heeft de briefschrijvers geantwoord dat het ab soluut niet de bedoeling is het terrein te gaan bebouwen. Beelden op de Eng. B. W. gaan be kijken of er bij de provincie subsidie ge kregen kan worden voor de combinatie van een kunst- en natuur-fietsroute over de Eng, zoals de werkgroep-Eng heeft bepleit vanuit de overweging dat een en ander dient te harmoniëren met het landschap. Het College wil pas een opdracht verstrekken als zeker is dat de subsidie er komt. Het gaat om een be drag van 30.000 gulden.

Soester Courant | 1991 | | pagina 3