aruóhocK Jardins d'Amis op plaatjes in raadhuis Jongerenk WOENSDAG 5 JUNI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 8 Foto-expositie geopend door mevrouw De Widt MWfl Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Genealogie Tsjernobyl-actie: f 1650 in Soest Vrijwilligers Vakature Bank Hulpverleners gezocht retoerboetieh Open dag DASGA In memoriam 'meester' Gerritse Guus Kruis (35) nieuwe directeur van Openbare Bibliotheek Soest Zaterdag 15 juni in Pinokkio-bar Amstel Karaoke-show ook in Soest i "c Kinderboerderij 'De Vrije Teugel Stichting Welzijnswerk Soest Tienerdisco in de Praatpaal 'Ab, Bad, Khak' Soester Courant goede informatiebron Open dag Klu op vliegbasis Twenthe Derde Wereldgroep Soest verkoopt veel sinaasappelboompjes WOENSDAG 5 JU Met nieuwe naa Busroutes S< voorlopig ongewijzigd De LAAGSTE UITGEBREID 1 natuurlijk bij: SOESTER C BRANDVEï Dinsdag 11 juni: Avond ovei Museum Oi Kunstlievende Soesters kunnen in de hal van het raadhuis nog een poosje nagenieten van de kunstmanifestatie "Jardins d'Amis", die tijdens de beide Pinksterdagen zo'n succes is geweest. Mevrouw De Widt, de echtgenote van Soests eerste burger, opende de ten toonstelling vorige week vrijdag. Dat gebeurde in tegenwoordigheid van een groot aantal van de deelnemende kunstenaars, die door wethouder Jan Visser werden verwelkomd. Hij gaf het woord aan Milou van Dam, die samen met Jean-Marie van Staveren en Lied Zwagerman destijds het initiatief voor "kunstfietsroute" heeft genomen. Ze bedankte vooral de gemeente-mede- werkers, die in de tijd van voorbereiding heel wat werk hebben moeten verzet ten, en bood ze allemaal een "vlijtig lies- je" aan. Verder retourneerde ze een sta peltje niet gebruikte enveloppen. Bijzondere woorden van dank waren er aan de kunstenaars zelf, de bewoners en de sponsors. Eén van hen, fotograaf Willem van Oosten, kreeg zelfs een har telijk applaus omdat hij de camera's be schikbaar had gesteld waarmee de fo to's waren gemaakt die de tentoonstel ling vormen. Mevrouw De Widt speelde in haar ope ningswoord met het begrip "Jardins d'Amis", hetgeen letterlijk "tuinen van vrienden" betekent. Volgens haar is Soest van nature al één grote tuin, met zijn Eng en het vele groen, "en vrienden ontvang je nu eenmaal graag thuis, en als het mooi weer is zelfs in je tuin". Vriendschappen Ze hoopte dat de manifestatie tot vele vriendschappen had geleid tussen kun stenaars, bewoners en bewonderaars en vond dat er voor, tijdens en na het eve nement - nu bijvoorbeeld in de exposi tie - veel plezier te beleven was geweest. Mevrouw De Widt stelde tenslotte vast dat het groene Soest zich uitstekend leent voor exposities van kunst in vele vormen. Daarop ontknoopte ze een grote strik, vastgemaakt aan een van de De Volksuniversiteit brengt in het na jaar opnieuw de cursus: "Genealogie" (stamboomonderzoek). We vragen ons allemaal weieens af wie onze voorou ders zijn, waar onze wortels liggen, maar weten niet of ze te achterhalen zijn en zo ja, hoe dat moet. Gelukkig is in Nederland (ook in het buitenland) zo veel archiefmateriaal bewaard gebleven dat we na enig onderzoek daadwerke lijk te weten kunnen komen wie onze voorouders waren. Het bijzondere is dat we niet alleen na-, men en data van geboorte en overlijden te weten kunnen komen, maar ook veel van wat de mensen in vroeger tijd de den. Zo hebben de kerken allerlei gege vens over dopen, trouwen en begraven bijgehouden. Deze boeken zijn voor een groot deel bewaard gebleven en zijn door ons in te zien. Ook zijn van sommi ge plaatsen de notulen van de kerke- raad bewaard gebleven. Daarin kunnen we lezen wat in die tijd van belang was. Familie en burenruzies worden daarin vaak vermeld. We kunnen problemen met ongehuwde moeders en de armen zorg tegenkomen, maar eveneens de wat prozaïscher benoemingen van ou derlingen en diakenen. Niet alleen de kerk hield boeken bij. De overheid bemoeide zich (net als nu) met allerlei zaken. Belastingen en verkoop van onroerende goederen leverden geld op aan de overheid en werd dus ge noteerd. Hoewel al deze boeken niet zo overzichtelijk zijn als in de moderne tijd kunnen we toch soms te weten komen in welk huis onze voorouders geleefd hebben. En dan de vele archieven van notarissen die bewaard gebleyen zijn. Testamenten en huwelijkse voorwaar den zeggen ons vaak veel over de be treffende personen en hun familie. Stamboomonderzoek is dus niet alleen een duffe opsomming van namen en jaartallen, maar vooral het zoeken naar de leefomstandheden van onze voorou ders is het belangrijkste onderdeel van het onderzoek. In deze cursus wordt u geleerd hoe u het best kunt beginnen en welke bronnen voor genealogen het be langrijkst zijn, waar ze zich bevinden en hoe ze te raadplegen zijn. Aan de hand van een voorbeeld-familie volgt u de geschiedenis in omgekeerde volgorde. Beginnend bij *20ste eeuw gaan we terug tot de 16e/17e eeuw. Hoewel de Nederlandse bronnen de basis vormen van de cursus, komt in de laatste les ook het onderzoek in het bui tenland aan bod. Andere zaken, zoals het noteren van de gegevens, het com putergebruik en het publiceren van de resultaten worden eveneens, zij het kort, belicht. Bij de cursus hoort een kleine syllabus die een overzicht van de behandelde stof geeft en tevens een rui me adressen- en literatuurlijst. Docente: mevr. dr. E. W. A. Elenbaas- Bunschoten. Aantal lessen: 6. Cursus prijs: f 65,-. Cursusadres: MAVO- Soest, Valeriaanstraat 167a. Aanvang cursus: maandagavond 11 november a.s., 20.30 - 22.00 uur. Inlichtingen en/of inschrijvingen: Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 22195; kantoor ge opend: maandag 10.00 - 12.30 uur en donderdag 10.00 - 13.30 uur. Voor dit doel hielden enkele Soester fa milies vorige week zaterdag 25 mei een spontane "garageverkoop", die uitliep in een mini-rommelmarkt. Erg tevre den zijn ze met de opbrengst van 1.650,00 gulden. Daarom hartelijk dank aan iedereen die bijdroeg aan deze zo succesvolle actie. In september komt er een vervolg; wie dus nog verkoopbare spullen voor dit doel wil afstaan kan dat doorgeven via tel. 23392 of 21453. Helaas kon het eerder vermelde verblijf in Soest e.o. van de momenteel in ons land verblijvende 43 Russische kinde ren door organisatorische problemen niet doorgaan. De Vrijwilligers Vakature Bank wil ook u graag van dienst zijn, biedt een skala aan interessante jobs, ondersteunt u op timaal, biedt u weer zinvolle bedrijvig heid en kontakten, blijft u informere en ondersteunen tot aan het gewenste re sultaat. De Vrijwilligers Vakatures Bank tijd neemt tijd om uw wensen en mogelijkheden uitvoerig te bespreken. Deze week speciale aandacht voor hulpverleners thuis en in verzorgings- en verplegingshuizen. 8-133: Thuishulpcentrale zoekt vrij - willig(st)ers om gedurende lange tijd bij thuiswonende verstandelijk gehandi capten op te passen, activiteiten te on dernemen en de aanwezige partner te ondersteunen en te ontlasten. Deskun dige hulp aanwezig. 14-103: Thuiszorgprojekt Soest- Baarn zoekt vrijwillig(st)ers om het mensen met een verpleeghuis-indicatie mogelijk te maken om thuis te worden verzorgd, o.a. oppassen, thee zetten, boterham smeren, wandelen en patiën- tenvervoer. 14-104: Thuiszorgmedewerk(st)ers gevraagd voor kortdurende hulp bij het verplegen en verzorgen van patiënten thuis, onder begeleiding van arts (Rode Kruis) en verpleegkundigen. Gratis op leiding mogelijk. Leeftijd 18-50 jaar. 14-105: Internationale hulporganisa tie vraagt vrijwillige verpleegkundigen voor de opleiding van vrijwillig(st)ers en begeleiding van help(st)ers thuis- zorgprojekten. Leeftijd 18-50 jaar. 14-106: Dezelfde organisatie zoekt vrijwillig(st)ers voor bezoek aan huis gebonden gehandicapten, zieken en be jaarden. 17-101: Dienstencentrum Soest zoekt gastvrouwen of -heren voor het schenken van een kopje koffie en het onderhouden van sociale kontakten met de oudere bezoek(st)ers. 17-104: Thuishulpcentrale zoekt vrij willigsters om bij dementerende ou deren in thuissituatie op te passen en de partner te ontlasten. 17-106: Stichting Welzijn Ouderen zoekt vrijwillig(st)er t.b.v. ouderen die een aansluiting aan personenalarme- ring hebben aangevraagd. Taken: assis teren bij bezoek gegadigden, beoorde len voor goedkeuring, installeren en te ruggaan voor eventuele klachten. 17-107Verzorgingshuis Soest vraagt vrijwillig(st)ers voor het halen en bren gen van de bewoners naar de eetzaal, ta fels dekken, helpen met serveren en evt. helpen met eten. Inlichtingen bij de WB Soest, Smits- weg 311, tel. 12630, openingstijden: dinsdag t/m donderdag 9.00-13.00 uur. In Baarn: Oranjepark 1, tel. 02154- 81829, dindag 9.00-12.00 uur. V.l.n.r. Jean-Marie van Staveren, me vrouw De Widt en Milou van Dam. Foto: Goos van der Wilt. panelen, waardoor een fraai bloemstuk recht in haar handen daalde. Behalve de foto's zijn in en buiten het gemeentehuis nog enkele "restanten" van "Jardins d'Amis" te zien. In de hal nog een opstelling van keramische scha len van Inez de Heer Klootz en in de achtertuin een gigantisch mikadospel van Thira de Rooy. Het driedelige kunstobject van Theo van der Hoeven, dat een plekje had gekregen langs de Dalweg, is daar maandag weer wegge haald om redenen die elders in deze krant zijn vermeld. HE, HE, DAT... EXAMEN ZIT ER OOK WEER OP! Dat je examenvrees hebt, kunnen we ons voorstellen! Maar dat je drempelvrees hebt voor het kopen van leuke, gedragen zomerkleding, zouden we zónde vinden! Kom vlak voor je wereldreis nog gauw even langs! Wij hebben o.a. sweaters, topjes en shorts voor enkele gul dens! Open di. t/m vr 9.00-16.00 uur zat. 10.00-14.00 uur; Baarn Dahliastraat 6, tel. 02154 - 21895 SOESTER COURANT Redaktie-adres Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 Op donderdag 13 juni wordt er weer een open dag georganiseerd door de DASGA, de Dag/'Avondscholenge- meenschhap voor volwassenen Amers foort/Zeist. De DASGA, onderwijs voor volwassenen, biedt verschillende opleidingsmogelijkheden: op mavo/ havo en vwo-niveau, Meao-opleiding, PBVE (Primair Beroepsgerichte Vol wasseneneducatie, NT 2 (Nederlands als tweede taal). De open dag is bedoeld om voorlichting te geven over de opleidingsmogelijkhe den en vakken. Er is een markt inge richt waar men de schoolboeken en an der lesmateriaal kan inzien èn de do centen vragen kan stellen. Cursisten op mavo-niveau kunnen een keuze maken uit de vakken Neder lands, Frans, Duits, Engels, Spaans, ge schiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, handelskennis en handvaardigheid. Op havo-niveau worden aangeboden: Nederland, Frans, Duits, Engels, Spaans, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde A, wiskunde B, natuurkun de, scheikunde, biologie en economie., Het atheneum biedt Nederlands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijks kunde, wiskunde A, algemene econo mie (economie I) en economie/han delswetenschappen/recht (economie ii). De vakken worden zowel overdag als 's avonds gegeven (hetgeen niet wil zeg gen dat èlle vakken zowel overdag als 's avonds worden gegeven). Voor de ver schillende combinatiemogelijkheden dient het rooster te worden geraad pleegd. Op de open dag is een rooster verkrijgbaar, zodat men thuis rustig kan uitzoeken welke vakkencombinaties er mogelijk zijn. Uiteraard kan men de do centen raadplegen over de vakkenkeu ze. Op de Dag/Avondschool is men niet verplicht aan het einde van de opleiding aan het examen deel te nemen; net mag uiteraard wel. Het is mogelijk om per vak te studeren en deeldiploma's te ha len. De opleidingen zijn door het Rijk erkend en worden gesubsidieerd. De kosten blijven daardoor relatief laag. Ook kan men in aanmerking komen voor studiefinanciering. Wie meer wil weten over de opleidings mogelijkheden is welkom op de open dag, op 13 juni, 's ochtends van 10.00 tot 12.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur, in Amersfoort: Leusderweg 249, tel. 033-631668, en in Zeist; Kroostweg 58a, tel. 03404-57699. Op maandag 20 mei j.1. is overleden de heer W.J. Gerritse. Hij is jaren lang diecteur geweest van de VGLO-school en later de school voor LHNO aan de Ir. Menkolaan. De heer Gerritse is op 20 oktober 1908 in Soest geboren. Hij begon zijn loopbaan als onderwijzer in Voorthuizen in het jaar 1932. In 1946 vertrok hij met zijn gezin naar Kinderdijk, waar hij hoofd werd van de christelijke lagere school. In 1952 keerde hij naar zijn geboorteplaats Soest terug om hoofd te worden van de school voor Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs, de VGLO. Deze school was toen gevestigd in de grote witte villa, schuin tegenover de Wiardi Beckmanstraat, aan de Beu kenlaan. Mede door zijn toedoen verhuisde de school snel naar het ge bouw "Oranje Nassau" aan de Ir. Menkolaan, bij Braamhage. Daar beleefde het VGLO zijn bloeitijd. Veel leerlingen uit Soest, Baarn, Eemnes, Lage Vuursche en Maar tensdijk maakten kennis met mees ter Gerritse. Vorming van de kinderen stond hoog in zijn vaandel. De jongens en meisjes leerden ervaren dat zij ie mand waren, of op het theoretische of op het praktische vlak. Ze kwa men allemaal na hun schooltijd aan het werk, daar zorgde hij wel voor, al kostte het hem uren. Wat mijzelf betreft, op de VGLO- school heb ik mijn stage doorge bracht en kreeg ik mijn eerste baan. "Jongen", zei hij regelmatig, "als je wilt slagen als onderwijzer moet je het kind en zijn omstandigheden kennen. Dus oren en ogen open en ga op huisbezoek." Na zijn pensionering in 1973 is hij met zijn vrouw en dochter in Voort huizen gaan wonen, tot hij onlangs overleed. Veel mensen, die je tijdens je leven ontmoet, vergeet je. Anderen heb ben zo'n invloed op je, datje ze nooit zult vergeten. Zo'n man was meester Gerritse. Wij gedenken hem in dankbaarheid. Dick van der Pol N.B. Wie persoonlijk wil reageren n.a.v. dit overlijden kan schrijven naar mevr. J. Gerritse-Demmer, Rembrandtstraat 61, 3781 EB Voorthuizen. De nieuwe directeur van de openbare bibliotheek is een vrouw van 35 jaar, haar naam is Guus Kruis. Ze woont sa men in Utrecht en heeft een pleeg dochter van 9 jaar. Voordat ze naar Soest kwam werkte ze als directeur van een Instelling voor vormingswerk voor jong volwassenen. Ook heeft ze in Amsterdam het sociaal-cultureel werk in drie buurthuizen gecoördineerd. Lenora Crom, de public-relationsfunc- tionaris van de bibliotheek, had een ge sprek met haar. Mevrou w Kruis, u begint als directeur in een periode waarin we in de afwikkeling zitten van een fraudezaak, een misdrijf gepleegd door de vorige directeur. Wat vindt u daarvan? Ik was al aangenomen toen deze zaak aan het licht kwam. Het bestuur heeft mij direkt ingelicht en ik vind het vooral vervelend voor de mensen die hier ge werkt hebben. In een bedrijf met een omvang als de bibliotheek zijn natuur lijk problemen, daar had ik rekening mee gehouden. Maar zoiets als dit had ik natuurlijk niet verwacht. Het heeft mij geen moment aan het twijfelen ge bracht, ik had zin om hier te gaan werken, en dat heb ik nog steeds. Service Wat ik er positief aan vind, is dat het voor de dienstverlening niets heeft uit gemaakt, de service is altijd goed ge weest, en dat is de-grote verdienste van de medewerkers. De bibliotheek is een fantastische instelling, hecht verankerd in de Soester samenleving, en biedt ser vice aan haar publiek op hoog niveau. Ik hoop dat we met behulp van de ge meente de problemen kunnen oplos sen. U komt uit het vormingswerk, een on derwijsinstelling en het sociaal-cultu reel werk. Hoe ziet u zichzelf als direc teur van een bibliotheek, een bedrijf met toch weer een geheel andere geschiede nis en functie? Ik zie mijzelf, net als in mijn vorige func tie, als leider van een dienstverlenend bedrijf. Wat dat betreft is er geen ver schil, of je nu met jongeren werkt of met boeken. Als directeur ben je voorwaar denscheppend bezig en zorg je ervoor - dat er goed keuzen gemaakt worden. Ik gebruik de kennis van de mensen die er werken, zij hebben de ervaring en know-how op bibliotheekgebied. Ik zal daarvan gebruik maken als ik besluiten neem. Behoud Ik zal in deze baan energie steken in het behoud van de voorziening zoals zij nu draait. We zullen ons sterk profileren, dat is van groot belang in ^leze tijd van bezuinigen. Ik zie als groot voordeel dat de bibliotheek in Soest een gewaardeer de voorziening is, die door ontzettend veel mensen bezocht wordt. Hoe ziet u de plaats van de bibliotheek als grootste culturele instelling in eert ge meente als Soest? De bibliotheek zou de meest laagdrem pelige culturele instelling van de ge meente moeten zijn. Het is onze taak om zoveel mogelijk mensen te bereiken. Ook en vooral de mensen die nu nog niet in de bibliotheek komen. Ik wil steeds kijken naar de groepen die we nog niet bereiken. Daar hebben we de laatste jaren onderzoek naar gedaan en ons promotiebeleid op gericht, en dat zal zo blijven. Ik kan me niet voorstellen dat mensen om het geld niet komen, f 27,50 is onge veer evenveel als een avondje schouw burg. En daarvoor kun je bij ons een heel jaar materialen lenen. Naast nieu- Guus Kruis. we groepen blijven we natuurlijk service verlenen aan ons vaste publiek. Rijdende bibliotheek Wat ik bijvoorbeeld heel belangrijk vind, is de dienstverlening aan ouderen, de bibliobus. Dat is een prachtige voor ziening. Zo kunnen mensen die hun huis niet uit kunnen toch gebruik ma ken van de bibliotheek. Het is beslist niet zo dat ik vind dat ie dereen moet lezen, maar de bibliotheek biedt de mensen de gelegenheid om te gen een gering bedrag deel te nemen aan een groot scala van culturele uitin gen. We hebben boeken, muziek, dag en weekbladen en kunst. Informatiecentrum Naast een culturele instelling is de bi bliotheek ook een algemeen informa tiecentrum: de gemeente en het rijk ge bruiken de bibliotheek daarvoor, hier komen heel veel mensen, meer dan op het gemeentehuis. Alle inspraakplan nen liggen hier, de Postbus 51-folders, wetboeken, etc. De bibliotheek is een brede voorziening die niet geprivati seerd is. Iedereen kan naar binnen lo pen en dingen opzoeken of lezen, daar voor hoef je geen lid te zijn. De bibliotheek heeft een artotheek, ge vestigd in het filiaal O verhees. Wat vindt u daarvan? Een artotheek is een fantastische instel ling. Het feit datje voor zo weinig geld - 75 gulden - echte kunst kunt lenen is na tuurlijk prachtig, afgezet tegen de prijs van een kunstwerk. Het is een mogelijk heid die veel mensen nog niet kennen, het idee dat je zelf kunst aan de muur kunt hangen in je eigen huis. Ik denk dat het in een behoefte voorziet, gezien de snelle stijging van het aantal leden van de Artotheek. De kollektie is onlangs sterk uitgebreid, er zijn kunst werken te leen van internationaal er kende kunstenaars zoals Lucebert, Charlotte Mutsaers en Peter Vos. IJ bent natuurlijk gewend in bibliothe ken te komen; wat valt u op aan de bi bliotheken in Soest en Soesterberg? Wat me opvalt is de eigenheid van de drie vestigingen, de centrale, Overhees en Soesterberg, de geheel eigen sfeer van deze bibliotheken. Ik vind dat ze er heel verzórgd uitzien, de kollektie is erg overzichtelijk opgesteld en de benade ring van het personeel is persoonlijk. Het is goed dat de mensen die in de bi bliotheek werken allerlei verschillende werkzaamheden doen. Die afwisseling werkt positief, dat merkje aan de sfeer. Ik ben erg gemotiveerd om hier te gaan werken, ik leer een nieuwe gemeente kennen en hoop veel mensen te ont moeten in deze baan. De Pinokkio-bar aan de Koninginne- laan Soest vormt op zaterdag 15 juni a.s. het decor voor de Amstel Karaoke- show. De Amstel Brouwerij heeft het initiatief genomen om dit uit Japan af komstige fenomeen voor haar horeca- relaties in ons land te introduceren. In Japan is de Karaoke-show razend populair. Ook in Engeland en de Ver enigde Staten wint het fenomeen snel aan terrein. Het principe van de Amstel Karaoke-shows is eenvoudig. Het biedt de café-bezoeker de mogelijkheid zich te verplaatsen in een muzikaal idool. Het succes van de soundmix-wedstrij- den in Nederland toont aan dat er veel belangstelling bestaat voor het zelf zin gen van al dan niet bekende liedjes. Bij de Karaoke-show is in tegenstelling tot de soundmix-show ervaring en zangta lent niet nodig. Een ieder kan achter de microfoon kruipen en zijn of haar muzi- kale talenten tonen. Wie wil meedoen aan de Amstel Karao ke-show zoekt in het songbook, waarin 600 verschillende wereldhits zijn opge nomen, een nummer uit. Op een ver- zoekkaartje wordt het nummer van de song vervolgens ingevuld. De show- master, die voor de begeleiding zorgt, introduceert de zanger of zangeres en dan kan het muzikale feest begjnnen. Op een tv-monitor begint de bij de mu ziek behorende video-clip te draaien en de te zingen tekst verschijnt in witte hel dere regels op de beeldbuis. Op het mo ment dat de witte letters in blauwe ver anderen moet de zanger of zangeres in zetten. De rest gaat vanzelf. De tekst van het liedje verschijnt vervolgens re gel voor regel op het scherm. De Amstel Karaoke-show in Pinokkio- bar begint op 15 juni om 20.00 uur. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 6 juni: Schoolreis van 'De Achtsprong' uit Amsterdam. Een pracht van een pro gramma dat voor de medewerkers ook altijd feest is, daar deze kinderen bij voorbeeld bijna nooit dieren zien en er mee spelen. Dus de hele dag is er ver wondering over het aanbod van de Soester kinderboerderij. Vrijdag 7 juni: Schoolreis van de Koningin Emma school uit Nijkerk. Ook voor hen feest, want zij gaan tot slot een echte circus voorstelling maken. Zaterdag 8 juni: Vandaag komt een groep volwassenen logeren op de kinderboerderij. Dit zijn mensen die internationale kampweken organiseren voor jongeren uit alle lan den van de wereld. Zij blijven tot zon dagmiddag. Ook verwachten bestuur en medewerkers van de kinderboerderij vandaag bezoek van alle politieke par tijen uit Soest. De raadsleden komen de boerderij bekijken en praten met de mensen van de kinderboerderij, wat we er samen nog meer aan kunnen doen om van 'De Vrije Teugel' de leukste kin derboerderij van Nederland te maken. Dinsdag 11 juni: Schoolreis van de Lidwinaschool uit Amsterdam. 's Avonds medewerkersavond van de mensen die de kampweken gaan leiden in juli en augustus. Woensdag 12 juni: Spelletjesmiddag voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. De toneelvoorstellin gen zijn voor dit seizoen afgelopen, maar er zijn nu enkele weken leuke acti viteiten en spelletjes buiten en binnen te doen. We mogen er onderdehand van uit gaan dat het weer zo lekker is, dat we buiten kunnen ravotten, etc. Mededelingen: Er zijn in de grote vakantie weer drie kampweken voor kinderen van 5 tot 13 jaar. Er zijn al behoorlijk wat aanmel dingen binnen, maar er kunnen nog meer kinderen bij. De kampweken zijn van 8 tot en met 13 juli; van 22 tot en met 27 juli en van 5 tot en met 10 augus tus. De kosten bedragen per kind 120 gulden (voor ouders met een mini muminkomen) 170 gulden (voor ou ders met een modaal inkomen) of 225 gulden (voor ouders met hogere inko mens). Geef uw kind(eren) op, het zijn grote feestweken met veel verschillende aktiviteiten. U kunt van dinsdag tot en met zaterdag bellen: tel. 18136 van 9.00 - 18.00 uur. Postbus 250-3760 AG Onder begeleiding van een team, be staande uit vijf tieners, zes vrijwilligers en een beroepskracht, is er zaterdag j.1. een tienerdisco van start gegaan in het wijkcentrum Soesterveen. De activiteit valt onder de Stichting Welzijnswerk Soest, buurthuis de Praatpaal, Smits- weg 311 (voormalige Rinke Tolman- school). De tienerdisco is bestemd voor de tie ners van 12 tot en met 15 jaar. De entree is f2,50 per persoon; er zijn frisdranken, chips en nootjes verkrijgbaar. De drive- in show begint om 19.30 uur te spelen en stopt om 21.30 uur. De volgende tiener-disco's zijn op: vrij dag 7 juni, vrijdag 14 juni en vrijdag 21 juni. Op een van die data zal er een band komen: "Deep Trouble", dus hou de krant in de gaten. Wie meer wil weten over disco, kan contact opnemen met Barbara Bunte, de Praatpaal, tel. 19546. De Vereniging Artishock, Steenhoffslraat 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en genietje de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 6 en zaterdag 8 juni: (Water, wind, stof) Het Filmhuis Artishock luidt de juni maand in met een dubbele vertoning van de Iraanse film Ab, bad, khak' ('Water, wind, stof') van de inmiddels uitgeweken Iraanse regisseur Amir Na- deri. Naderi begon zijn carrière in 1968 op drieëntwintigjarige leeftijd, gewa pend met een 16 mm-camera. In 1970 debuteerde hij als regisseur met de film 'Khodahafez' (Goodbye friend'), waar na hij nog zes speelfilms maakte alvo rens naar de VS af te reizen. In 'Ab, bad, khak' is de hoofdpersoon een ouderloze jongen, die met een ont roerend doorzettingsvermogen weigert zich neer te leggen bij een situatie die door iedereen als uitzichtloos wordt be schouwd. Hij werkt in de grote stad, stuurt zijn ouders geld, maar als zijn brieven onbeantwoord blijven, besluit hij terug te keren. Zijn dorp is verlaten, een spookplaats waar alleen de wind nog loeit. Iedereen is voor de aanhou dende, levensbedreigende droogte weggetrokken. Vanaf dat moment gaat hij op zoek naar zijn familie. Het mid delpunt van zijn vruchteloze pogingen verder te trekken is de enige waterput waar nog wat vocht in zit. Steeds weer zijn er redenen die hem doen terugke ren naar de put. 'Ab, bad, khak' is niet opgebouwd vol gens een verhaalstramien en bestaat evenmin uit een terugkerende dialoog. Naderi concentreert zich op het land schap: zand, zand en nog eens zand, stof, de droogte, de hitte en de dorst zo voelbaar voor de kijker, dat je de fijne zandkorrels tegen je gezicht voelt slaan en gaat snakken naar water. Paradoxaal genoeg is Naderi's vormge ving van een verpletterende en poëti sche schoonheid. Alleen aan het slot laat hij zich wat al te bombastisch gaan in onstuimig woest water en Beetho- vens Vijfde Symfonie, maar van de an dere kant, wanneer het wanhopig zoe ken naar water eindelijk beloond wordt, moet het geluksgevoel wel zeer groot, niet te bevatten zijn. Aanvang: 20.30 uur Entree: f 6,-; CJP/Pas 65+: f 5,-. De Koninklijke Luchtmacht houdt haar jaarlijkse open dag dit jaar op zaterdag 8 juni op de vliegbasis Twenthe. Vanaf acht uur 's ochtends tot ongeveer vijf uur in de middag is de vliegbasis bij En schede opengesteld voor het publiek. De toegang is gratis. Een grote vlieg- show en een luchtvaarttentoonstelling van ettelijke duizenden vierkante me ters zijn de grote publiekstrekkers van deze dag. Nederlandse vliegtuigen uit de militaire en burgerluchtvaart en vele soorten vliegtuigen uit het buitenland nemen deel aan de vliegshow en zijn tot in de tail te bekijken op de grond. Naast de vliegshow zal een grote luchtvaartten toonstelling worden opgesteld op de basis. Ook het niet-vliegende materieel van de luchtmacht, zoals het sinds de Golfoorlog bekende Patriot-luchtver dedigingssysteem, is te zien op deze dag. De luchtmacht verwacht vele duizen den bezoekers op haar open dag en ad viseert dan ook om gebruik te maken van het openbaar vervoer. Vanaf het station Enschede worden de gehele dag extra bussen ingezet. De aanplant van de sinaasappelplan tage bij het kinderproject in Lins, Bra zilië, komt gestadig dichterbij. De Derde Wereldgroep Soest heeft inmid dels het benodigde geld voor de aan plant van ruim 600 van de 1000 beno digde sinaasappelboompjes bij elkaar. Donateurs en belangstellenden koch ten tot dusver in ruime mate een plant- certificaat voor een boompje a f12,50. De groep hoopt in de loop van het na jaar de 1000ste koopster of koper te kunnen begroeten. Veel Soesters kopen een certificaat en laten het op naam van hun partner, familie, vrienden of ken nissen zetten en hebben hiermee een originele attentie. Wie een sinaasappelboompje in Brazi lië wil laten planten door de kinderen van het project in Lins, kan fl2,5Ö per boompje overmaken op giro 5634327 of Rabobank 379929813 t.n.v. pen ningmeester van de Derde Wereldgroep Soest. Hij of zij ontvangt een genum merd plantcertificaat in de bus. Speciale wensen met betrekking tot ge schenkverzending kunnen telefonisch bij de penningmeester (tel. 17001) wor den opgegeven. Deze actie loopt de ge hele zomer door. Er is geen onderbre king wegens vakantie! Gietmallen Ook de inzameling vari goederen voor het project gaat gewoon door. Ongeveer iedere drie maanden vertrekt een container richting Brazilië, waarin kleding en ma terialen voor het kinderproject. Dank zij enkele bijzondere bijdragen was het mogelijk gietmallen aan te schaffen, waarmee de gipsgieterij aanzienlijk kon worden uitgebreid. Er worden onder andere wandversieringen door de kin- CERTIFICAAT KUdarproJtct «DEJUWB LDU-BRA2ILIE SINAASAPPELBOOM B*sch»nk*n daar B»pd» Utraldsroep s0fSl Voarri t t#r S.crUirls deren vervaardigd, die ter plaatse wor den verkocht. Alles is erop gericht het project zoveel mogelijk in het eigen on derhoud te laten voorzien en de kinde ren tot zelfstandige mensen te maken die redelijk in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Het inzamelen van kinderkleding, naai- benodigdheden, schroeven, spijkers, weefmaterialen, gebruikte postzegels, etc. gaat onverminderd voort. Wie iets beschikbaar heeft, kan kontakt opne men met de heer J. den Ouden, tel. 14622. De spullen worden ook graag opgehaald. Voor meer informatie over het project heeft de DWG-Soest het gratis boekje In gesprek met Els Koop" beschik baar. Het kan worden aangevraagd via tel. 14622 of 17001. Een bruisend gezelschap, renkoor Soest. Dat mag v zegd worden, zeker nu het zelf onlangs heeft "omged voor kort luidde de naam ir gerenkoor Soesterveen, m dels strekt het muzikale zijn vleugels uit over heel naamsverandering bracht I de volgende "dichterlijke" Centraal Nederland zal de in Soest voorlopig niet wij in tegenstelling tot verme deze gegevens in het nie boekje, dat op zondag 2 gelden. In het nieuwe busboekje is route van lijn 70 via het R opgenomen. Lijn 70 zal i komst wel gaan rijden vi weg, Albert Cuyplaan en straat. Lijn 73 zal dan won legd via de Steenhoffstr; Dalweg. Deze wijzigingen ter voorlopig niet door. Reden voor uitstel van inv de nieuwe routes is het nie reed komen van het VE teem in een tiental verkei installaties. Dit systeem straks voor zorgen dat de I Centraal Nederland niet lijks hoeven te stoppen rood verkeerslicht. Altijd voor de bus lévert'een ko op. De vrijgekomen rijti weer worden benut om route via de Albert Cuypl; nen rijden. BRAND - SI BEL DIRECT: Bent u al in Museum Oud om de Rinke Tolman-ex zichtigen? En hebt u het r bordje al bij het Rinke Tc wonderd? Nu, als u dat niet hebt gedaan kan het tentoonstelling duurt de 1 het pad zal er, nemen we jaren liggen, mede ter r aan de bekende natuur zestig jaar in Soest leefc (Overigens, de school c werd vernoemd, hoeft u zoeken, die is al weer een leden opgeheven.) Maar als u over Tolman

Soester Courant | 1991 | | pagina 8