1 SOEST sa—» VOOR ALLE VADERS DIE HET WILLEN HOREN... ev - t/i vso Topjes en T-shirtjes f. 10,- Soest viert wereldmilieudag 5 juni met ondertekening Klimaatverbond Soester gastgezinnen verontwaardigd over annuleren bezoek zieke Russische kinderen ZONNIG VOORDEEL BI,1 DONKER D NCHt vincleropvang lonkt naar Zonnedauw UMi Dus: Laat hem horen wat u voor hem voelt! NILFISK -Ac sterWg opeigen montuiA 77y\(^ Klimaat"1 goot vort mond tot mond. "moeders" a.s. zondag de dag vóór alle „vaders" 'Alleen accommodatie staat uitbreiding in de weg" VfNTENTEST: Gopn ^dbcZTUne Aanstaande zondag is het vaderdag. Een dag bij uitstek om vader eens lekker in het zonnetje te zetten. Een heerlijk uitgebreid ontbijt op bed of een gezellige brunch, wat extra aandacht. Kortom, een dag met een feestelijk tintje waar ook een toepasselijk geschenk bij hoort: een CD met zijn favorie te muziek! Om hem in de juiste stemming te brengen. Net wat u van plan was. ter horst Baarnaar met auto vast in mul zand Provincie akkoord met 'Klein Engendaal' 'Batterijbokaal' voor de Postiljon -^If^lWOENSDAG 12 JUNI 1991 en en modem WOERKOM tlding f 2450,- Ernst: "Rainbow zegt af omdat we niet aan kerk zijn verbonden Ma ri\t aeen pieran" alazer SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Op 51099'* z»n er voor do' l herent#" bijzondere aar liiire kortrng- eï0°" Nilfiskluiishoudstof- levensduur binnenzonwering JALOEZIEEN VERTIKALE LAMELLEN ROLGORDIJNEN Dames, tot gauw. Laanstraat 41a - Baarn Hannie Sipkema. PAGINA 13 SOESTER COURANT voor duurzame kwaliteit. Tel. 02155 - 2 66 02 richting Kindercentra Soest heeft lar oog laten vallen op het schoolge- tuw van de Zonnedauw aan de imitsweg. De basisschool sluit bin- lenkort en het stichtingsbestuur ziet leale mogelijkheden om de uitbrei- ling van de kinderdagopvang daar te aliseren. Dat laatste is dringend no- |ig", schrijft voorzitter L. Bosman in n brief aan het gemeentebestuur, kinderdagverblijf de Dribbel aan de •riehoeksweg zijn reeds 45 kinderen ;plaatst. De wachtlijst telt inmiddels wentig namen. Eigenlijk werkt alles itbreiding in de hand. Er zijn voldoen- le overheidsgelden, er is personeel be- :hikbaar en de vraag naar kinderda- ipvang is nog steeds groeiende. In de 'ee jaar geleden geformuleerde be- idsdoelstelling wordt uitgegaan van n groei tot 76 kindplaatsen in 1992. Iet bestuur van Kindercentra schat in [at er behoefte is aan tweemaal zoveel laatsen. "Het is duidelijk. Kinderop vang voorziet in Soest in een grote be hoefte en het is realistisch te verwachten dat deze groei verder zal toenemen", schrijft Bosman. Het enige probleem is de huisvesting. Uitbreiding van de Dribbel zou moge lijk zijn, volgens het bestuur, maar is geen afdoende oplossing. Ook is ge dacht aan het RIAGG-gebouw aan de Nachtegaalweg, maar over de bestem ming van dat pand heerst nog geen dui delijkheid. Daarom lonkt de stichting Kindercentra naar het schoolgebouw van de Zonnedauw. Daar zou ruimte zijn voor 36 kindplaatsen, hetgeen neerkomt op ongeveer zeventig kinde ren. Dekking Voorzitter Bosman gaat uit van een fi nanciële dekking als wordt gekozen voor dezelfde exploitatie als de Dribbel. Het huidige kinderdagverblijf wordt ge financierd door overheidsgelden, oe- drijfs- en ouderbijdragen. Gemeentelij ke subsidie is derhalve niet nodig. Bosman: "Het is dringend noodzakelijk dat nog dit jaar een substantiële capaci teitsuitbreiding wordt gerealiseerd. Wij verzoeken u de nodige actieve onder steuning te geven bij het zoeken naar een accommodatie voor de uitbreiding van de kinderopvang en bevelen u drin gend aan het gebouw van de Zonne dauw beschikbaar te stellen." De brief die Bosman aan het college van burgemeester en wethouders heeft ge stuurd, is overigens een vervolg op het gesprek dat hij met onder anderen wet houder J. Menne heeft gevoerd pver de uitbreiding van de kinderopvang. Kin dercentra is niet de enige gegadigde voor de, Zonnedauw. Ook de islamiti sche gebruikers van de kleine moskee aan de Weegbreestraat zijn gechar meerd van het schoolgebouw. Daar naast zou ook het gemeentelijk basise ducatiecentrum Trema'87 belangstel ling hebben. Vr"^K0MBINATIE *-'CHT UJST iEkookplaat i'-fiOND WERKBLAD I EEN8AK 1 'E0VEN haat (°MPLEET1 Van Weedestraat 253 - 3761 CD Soest Telefoon 02155 - 2 23 39 (naast de Wibra) Met 'n Niltiskfïuishoudstof- zuiger leef je zorgelozer: hoogste zuigkracht •langste levensduur •schoonste uitblaaslucht. 'n Nilfiskgaat niet voor niets 4x langer mee dan 'n gewone stof zuiger. Ontdek het zelf: MET 'N NILFISK ZIT JE NERGENS MEE. verlichtingsspeciaalzaak verlichting - huishoud - elektro Nieuweweg 99, 3765 GC Soest Telefoon: 02155-14575 Telefax 02155 - 12764 De politie schoot vrijdagavond een au tomobilist te hulp, die in de Lange Dui nen was gestrand. De man, een 20-jari- ge Baarnaar, was op zoek naar het hon- denterrein aan het Berkenlaantje en kwam in het mulle zand vast te zitten. Dat gebeurde omstreeks vier uur 's mid dags, maar pas om half acht 's avonds riep hij de assistentie van de politie in. Volgens een politiewoordvoerder zou zuinigheid daarvoor het n^otief geweest kunnen zijn. Niettemin moest de auto door een kraanwagen worden bevrijd, en dat zal vast niet gratis zijn gebeurd. GiS. hebben niets tegen 'doortrek' Gedeputeerde Staten «gaan akkoord met de bouw van 400 woningen in het gebied Klein Engendaal in Soest. Het college heeft het betreffende bestem mingsplan van de gemeente goedge keurd. G.S. hebben een groot deel van de inge diende bezwaren tegen het bestem mingsplan ongegrond verklaard. Zo zien zij niet in dat de verbindingsweg (de omstreden "doorbraak" van de Ko ningsweg naar de Den Blieklaan) die de nieuwe wijk moet ontsluiten, tot ver keersoverlast zal leiden. Ook de bezwaren tegen een versnelde onteigening wijzen G.S. van de hand. Zij wijzen op de noodzaak van de ge plande sociale woningbouw; daarvoor heeft de gemeente grond nodig, aldus het college. G.S. hebben wel hun goedkeuring ont houden aan een klein deel van het plan, tegen de bouw van twee woningen aan de Bosstraat, omdat die woningen een onaanvaardbare aantasting van de "groene zone" in het bestemmingsplan zouden betekenen. RNE SALONTAFEL m. ad, met lectuurbak. raai 45-47, tel. 035-41794 'raat 61tel. 02155-1 3280 ktuele tinten, deze stof en: lichtecht slijtvast an. Een aantal Soesters is verbolgen over het feit dat kinderen uit het Russi sche Tsjernobyl niet bij hen hebben gelogeerd. Volgens sommige families :ich hadden opgegeven als gastgezin, kregen ze geen loges toegewe- omdat ze niet aan een kerk zijn verbonden. Directeur P. Dorenbos de christelijke stichting Rainbow spreekt dat tegen. De Soester con- lersonen H. Tolsma en P. Terlouw weigeren inmiddels commentaar ven en verwijzen door naar Rainbow. ilversumse stichting Rainbow een actie opgezet om besmette leren uit Tsjernobyl, waar in de i tachtig een kernramp plaats- een vakantie in ons land aan te Ben. In groepen verblijven de peren zes tot acht weken in Ne- fiand. Volgens Dorenbos worden samenwerking met twee Duitse janisaties in totaal drieduizend ;sische kinderen naar het Westen aald voor een vakantie, centra in Steenwijkerwolde en Ikbrug verblijven momenteel 46 ge, zieke inwoners van Tsjerno byl en omgeving. Het was de bedoe ling dat een aantal van hen in de pe riode van 31 mei tot en met 10 juni zou worden ondergebracht bij gast gezinnen in Soest en Hilversum. Toen A. Ernst uit Soest zijn ogen Het vallen op een advertentie, pakte hij de telefoon en meldde hij zich aan als 'tijdelijke vader'. Van Tols ma kreeg hij te horen dat hij twee jongens in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar in huis zou krijgen. De vreugde was van korte duur. Kwaad Op maandag 22 mei kreeg ik bezoek U...UUVLJ van "jviuu Up maanaag zz mei Kreeg ik in i li tciPT t/m S+4 bijbetaling- BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, brillen - contactlenzen 3765 CT Soest, Bel: 02155 -1 86 26 en had ik een leuk gesprek met Tolsma. De zaterdag daarna kreeg ik een tele foontje met de vraag aan welke kerk ik was verbonden. Toen ik zei dat ik niet bij een kerk hoor, vertelden ze me dat ik geen Russische kinderen kon krijgen. Ik ben ontzettend kwaad geworden en heb Tolsma op z'n donder gegeven. Ik voel de me gediscrimineerd en vond de hou ding van Rainbow onchristelijk. Tolsma had zich duidelijk voor het karretje la ten spannen. De kinderen worden eerst gëindoctrineerd met het communisme en nu met het christendom. Later heb ik Terlouw op bezoek gehad. Hij wilde ook niets meer met Rainbow te maken hebben, zei hij. En hij zou met Tolsma zelf kinderen uit Rusland naar Neder land halen." Dat laatste wordt overigens door Tolsma ontkend. Ernst: "Ik heb Terlouw hier op bezoek gehad en hij heeft,dat zelf gezegd." Dorenbos beweert dat Terlouw en Tols ma toevallig in het project zijn 'gerold'. "Tolsma is met het eerste transport meegeweest. Hij groeide erin en heeft later Terlouw erbij betrokken." Volgens Ernst heeft ook een andere Soester familie te horen gekregen dat de niet-christelijke achtergrond een pro bleem was. "Terlouw heeft me verteld dat geen enkele familie aan een kerk was verbonden. Nadat ze mij en die an dere familie hebben gebeld, hebben ze de andere gastgezinnen persoonlijk be zocht en gezegd dat het bezoek om or ganisatorische redenen geen doorgang kon vinden", aldus een boze en veront waardigde Ernst. Onduidelijkheid Ook mevrouw I. van Leeuwen-Visser en haar man hadden zich als gastgezin opgegeven. Zij kregen te horen dat de kinderen niet zouden komen in verband met de organisatorische problemen. De aard van de problemen is hun onduide lijkheid. "Iemand in Balkbrug was erte gen, is ons gezegd", zegt mevrouw Van Leeuwen. "Voor de contactpersonen was het overigens geen enkel bezwaar dat we niet bij een kerk horen. Dat heb ben ze ons duidelijk verteld. De liefde die de kinderen zouden krijgen, stond ook voor hen voorop. Wij hebben ook alleen maar aan de kinderen gedacht, ondanks dat we in eerste instantie onze twijfels hadden door alle publikaties over de heer Dorenbos." Het echtpaar Van Leeuwen had reeds tal van voorbereidingen getroffen voor de gasten. Twee zoons hadden al pre sentjes opgestuurd en in huis waren al etenswaren die het echtpaar zelf niet pleegt te nuttigen. Ook spelletjes waren ingekocht, terwijl familieleden geld hadden gegeven voor de aanschaf van kleding en andere artikelen. Overtrokken'' Dorenbos weerlegt de woorden van Ernst. "Het is een overtrokken reactie van die mensen. Het lijkt me sterk uit gedrukt. Wij hebben tegen de contact personen gezegd: "Treed in overleg met de gastgezinnen over het programma.' Wij zijn een christelijke organisatie, dus is dit project vanuit christelijk oogpunt opgestart. Dat betekent dat in het pro gramma christelijke activiteiten zijn op genomen. Je kunt het ook omdraaien en zeggen dat de mensen daar moeite mee hebben. Nee, ik heb geen aanlei ding om te denken dat ze daar moeite mee hebben." "Natuurlijk niet", laat Ernst, evenals mevrouw Van Leeuwen weten. "Wij le ven in een vrije samenleving en daar ho ren kerken en het christendom ook bij. Ik zou helemaal geen moeite hebben gehad met christelijke activiteiten." De Russische kinderen die in ons land verblijven, hebben volgens Dorenbos evenmin een christelijke achtergrond. "Die indruk heb ik tenminste na mijn bezoek aan het staatsweeshuis, waar grote afbeeldingen van Lenin hingen." Dorenbos wil niet aangeven welke 'or ganisatorische problemen' het bezoek van de kinderen aan Soest hebben doorkruist. "Laat de mensen zich maar met mij in verbinding stellen. Dan ho ren ze het vanuit de eerste lijn en niet via de kranten. Wij hebben besloten het be zoek uit te stellen tot na de zomer vakantie. Dan komen nog meer kinde ren naar Nederland." Mevrouw Van Leeuwen laat weten dat ze nog steeds bereid is om Russische kinderen in huis te nemen tijdens hun vakantie. "Het gaat ons alleen maar om de kinderen." Ieder jaar wordt op een afgesproken datum wereldwijd aandacht geschon ken aan het milieu. Dit jaar was dat op 5 juni, vorige week woensdag. Ook de gemeente Soest leverde een bijdrage, o.a. met een speciale GFT-bus, die op diverse plaatsen in de gemeente was aan te treffen met informatie over de gescheiden afvalinzameling. De gemeente Soest vond in de wereld milieudag een passende aanleiding voor het plechtig ondertekenen van het manifest van het Klimaatverbond, waartoe de gemeenteraad onlangs be sloot toe te treden. In het verbond ver plichten Europese gemeenten zich tot milieu-sparende maatregelen, die de uitstoot beperken van stoffen die ver antwoordelijk zijn voor het zgn. "broei kaseffect". De ondertekening vond plaats tijdens een bijeenkomst van het Milieuplat form Soest, waarin diverse Soester in stellingen en organisaties samenwer ken, en speelde zich af in de Kwekerij, het milieu-educatief centrum van de ge meente Soest aan de Molenstraat. Het Milieuplatform lanceerde destijds het idee om de gemeente Soest te laten toe treden tot het verbond, waarbij de In dianen in het Amazonegebied zich ver plichten om het uiterste te doen om het tropisch regenwoud te beschermen. Momenteel is het platform bezig met het uitwerken van een actieplan tegen ongewenst drukwerk. Burgemeester De Widt zette namens het gemeentebestuur zijn handtekening onder het manifest, dat hem even tevo ren was overhandigd - met een vlag - door Janna van Malenstein, vertegen woordigster van Milieudefensie. Dat Groep 8 van de Postiljon kreeg de bo kaal uit handen van Dick Neuteboom (in het midden achteraan). gebeurde in aanwezigheid van milieu wethouder Mieke Swinkels, gemeente secretaris De Kam, milieu-educatief medewerker Dick Neuteboom en uiter aard de leden van het Milieuplatform. School-afvalplan Eerder op.de dag was de "Batterijbo kaal" - het gemeentelijk eerbewijs dat jaarlijks beschikbaar wordt gesteld aan een school die zich op milieugebied ver dienstelijk heeft gemaakt - uitgereikt aan de Postiljon, de christelijke basis school aan dé Generaal Winkelman straat in Soesterberg. Dick Neuteboom overhandigde de bokaal aan een van de leerlingen. Dat gebeurde tijdens het be zoek van de GFT-bus aan Soesterberg. De school heeft de bokaal - met het pre dikaat "meest milieu-vriendelijke school van Soest" - verdiend met haar afvalplan. De leerlingen hebben daarin ideeën vastgelegd voor het voorkomen V.l.n.r. wethouder Swinkels, burge meester De Widt, Janna van Malenstein Milieudefensieen gemeentesecretaris De Kam. Foto: Goos van der Wilt. van afval - o.a. het dubbelzijdig kopië ren en het afschaffen van de plastic mapjes om de rapporten, en uiteraard de gescheiden inzameling van rommel die ook in de school wordt aangetroffen - en zijn onlangs al druk in de weer ge weest met een "stoep-krab-actie", waarbij het schoolplein op milieuvrien delijke wijze van onkruid werd ontdaan. De Batterijbokaal, oorspronkelijk be dacht door oud-wethouder Ries van Logtenstein, als onderscheiding voor de school die de meeste batterijen inza melde, werd in 1989 gewonnen door de Bonifaciussschool (nu Montessori school), en in 1990 door de Da Costa- school.

Soester Courant | 1991 | | pagina 13