(irU6hC(KGeluids Slagroomtaarten voor Montessori-school cïOude Enghe Eemlanc \1 X- WOENSDAG 12 JUNI 1991 SOESTER COURANT WOENSDAG 12 'Dubbel' concert in Groeneveld Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Andere kijk op kinderen Pech onderweg 4 k Vrijwilligers Vakature Bank Jongeren en vrijwilligerswerk Goede raad Blazersfestival Groeneveld Pakketten voor Polen Voor een GEZELLIGE AVOND UIT Terug naar de oertijd "TECELEN" f 29,50 daqmenu ft 10,- 'S/ Meesterlijk toneelspel van leerlingen Spaans Baarnsch Lyceum Midzomerfestival van Amersfoortse korpsen Leerlingen-kunst in Groeneveld Soester Courant goede informatiebron In kasteel Groeneveld t/m 4 augustus Expositie 'Landschap met molens' Rij er eens uit met de Ouderenbus Fa. Hoenselaar van Industrieweg naar Nieuwegracht 1 Donderdag 13 juni: 'La Discréte' Vrijdag 14 juni: Laatste Jazzclub van dit seizoen Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Nieuwe uit Vijftien grote slagroomtaarten moes ten er vorige week aan te pas komen om alle leerlingen van de Montessori school aan de Dalweg te laten delen in de feestvreugde. Hun vier juffen en meesters waren allen op dezelfde dag geslaagd voor het diploma Montesso- ri-onderwijs. De leerkrachten hebben deze opleiding gevolgd aan de Hoge school Midden Nederland te Utrecht. Drie jaar geleden besloot het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs te Soest dat de toenmalige Bonifacius- school moest omschakelen naar Mon- tessori-onderwijs. Dat gebeurde op voorstel van het team van deze school. Men wilde zo beter voldoen aan de vraag naar eigentijds basisonderwijs. Een kenmerk van Montessori-onder- wijs is de aandacht voor elk kind afzon derlijk. In de afgelopen driejaar heeft de Mon tessori-school het nieuwe onderwijssys teem geleidelijk aan ingevoerd. Begon nen werd met de kleuters. In het afgelo pen schooljaar kwamen de groepen 3,4 en 5 aan de beurt. Vanaf 19 augustus zal de school zich helemaal een Montessori-school we ten. Niet alleen omdat de leerkrachten nu officieel bevoegd zijn, maar ook en vooral omdat alle groepen nu met Mon- tessori-materialen werken. Er zullen daar twee groepen zijn voor de zoge naamde onderbouw, twee voor de mid denbouw en twee ypor de bovenbouw. Uitbreiding Door de enorme belangstelling voor dit type onderwijs is de Montessori-school aan uitbreiding toe. Op korte termijn De Montessori-leerlingen lieten zich de feestelijke traktatie goed smaken. Foto: Goos van der Wilt. zal worden begonnen met het aanbou wen van een tweetal leslokalen aan de bestaande school. Voor de leerkrachten was het behalen van dit diploma een kroon op hun werk, waar de leerlingen zichtbaar van mee profiteerden. In de Hasselaerzaal van kasteel Groe neveld in Baarn vindt a.s. zondag 13 ju ni een "dubbel" concert plaats van twee-maal twee zangeressen en pianis ten. Als solisten treden op Maria Acda (sopraan) en Eva Reichbart (piano), en Marlies Geurts (sopraan) en David Bollen (piano). Op het programma staan diverse werken van bekende com ponisten. Aanvang: 16.00 uur. Entree: f 7,50. De Volksuniversiteit heeft voor opvoe ders van kinderen de cursus "Een ande re kijk op kinderen" in het najaarspro gramma opgenomen. De meeste ou ders vinden het leuk hun kinderen te zien opgroeien en met hen om te gaan. Het is niet altijd even gemakkelijk. Er zijn soms terugkerende ergernissen, bijv.: het kind haalt alles overhoop, treuzelt, schreeuwt, enz. Als een ouder er wat van zegt dan is dikwijls het resul taat: kind boos, ouder boos, ruzie, spanning, onrust,., en dat is niet de be doeling. Op zulke momenten bemerken ouders dat ze van tevoren niet beseft hebben wat het krijgen van kinderen met zich meebrengt. Ze weten niet wat er van hen als opvoeder/ouder ver wacht wordt en wat zij zelfvan de kinde ren kunnen verwachten. In 1979 heeft de Stichting Nederlandse Effectiviteitstrainingen, de 'NET', de oudercursus geïntroduceerd. In deze cursus wisselen deelnemers ervaringen uit. Ouders of andere geïnteresseerden oefenen met zelf aangedragen praktijk voorbeelden. Er wordt gewerkt met voorbeeldsituaties uit het oefenboek, behorende bij de cursus. Er is tevens an der cursusmateriaal om de vaardighe den in de praktijk te leren brengen. De cursus is bedoeld voor diegenen, die graag willen dat hun kind zich optimaal ontwikkelt, maar niet ten koste van hun eigen behoeften en ontwikkeling. De deelnemers leren o.a.: te luisteren als het kind (de ander) een probleem heeft - hoe te reageren als de ouder zelf het gedrag van het kind als een probleem ervaart - hoe bevredigend conflicten op te lossen (niet winnen, niet verliezen, maar: overleg, dus beiden winnen/ver liezen) - hoe een goede relatie met het kind tot stand te brengen en te houden. Docente: mevr. E. Langeveld-Bennin- ga. Aantal lessen: 10. Cursusadres: Ma vo Soest, Valeriaanstraat 167a. Cursus prijs f155,00. Aanvang cursus: maan dagavond 23 september, van 19.30 - 22.00 uur. Dicht bij huis of op vakantie kunt u met pech aan de auto te maken krijgen. Het is nooit prettig om met een defekte auto en ook nog met twee "linkerhanden" aan de kant van de weg te staan. Na de voorgaande succesvolle cursussen biedt de Volksuniversiteit u opnieuw de gele genheid de cusus "Pech onderweg" te volgen. De heer Smeeing van Garage Smeeing zal u op een duidelijke en een voudige manier uitleggen hoe het bin nenste van dé auto functioneert en wat u moet doen als u onderweg onver hoopt met pech te maken krijgt. Do cent: dhr. P. Smeeing. Cursusadres: Garage Smeeing, Koningsweg 14. Aan tal lessen: 3. Cursusprijs: f35,00.'Aan vang cursus: donderdagavond 24 okto ber a.s., van 19.30 - 21.30 uur. Inlichtingen en/of inschrijvingen: Volksuniversiteit Soest/Soesterberg. Kerkplein 1. Tel. 22195. Kantoor ge opend: maandagochtend van 10.00 - 12.30 uur en donderdagochtend van 10.00 tot 13.30 uur. Veel vrijwilligersorganisaties klagen over een tekort aan vooral jonge vrijwil ligers. Dit was voor het NCV (Neder lands Centrum Vrijwilligers) aanleiding om na te gaan waarom jongeren niet in vrijwilligerswerk geïnteresseerd zijn. Want dat het méér is dan een 'wervings probleem' bleek alras uit,de oriënteren de interviews. Twintig jeugdservicebu- reaus, identiteitsorganisaties en vrijwil ligers zijn hierover ondervraagd. Boven aan de lijst staat het ontbreken van een goede sfeer of het ontstaan van persoonlijke conflicten tussen vrijwilli gers. En jongeren vinden het vervelend dat de taken vaak niet duidelijk zijn, "hoe zwaar een taak is of hoe lang de klus duurt. Verder hebben de jongerencen tra, club- en buurthuizen minder te bie-1 den dan andere vormen van, vrijetijds besteding, zo menen de jongeren. Zij doen liever aan sport, kijken televisie of bezoeken de disco. Maar ook educatie ve activiteiten zoals pianoles of de volkshogeschool winnen de concurren tieslag met het vrijwilligerswerk. Jonge ren vinden het ook belangrijk tijd te ste ken in een relatie. Wetenschappelijke onderzoekers sig naleren een trénd die zij 'geestloos ma terialisme' noemen. Er zou geen plaats meer zijn voor het (huidige) vrijwilli gerswerk in de geïndividualiseerde sa menleving 'waarin jongeren veelal met zichzelf bezig zijn'. Wat spreekt de jongeren wel aan in het vrijwilligerswerk? Het opdoen van leu ke contacten en de zinvolle vrijetijdsbe steding. Wellicht kan het vrijwilligers werk beter worden afgestemd op de be hoefte van jongeren bij de besteding van hun vrije tijd. Een duidelijk doel van de activiteit, goede begeleiding, on kostenvergoeding en verzekering en het image van de club zijn belangrijk. Misschien kan het vrijwilligerswerk iets 'lenén' van de sport, door taken actief en prestatiegericht te maken. Vakatures 5-102: Kinderboerderij zoekt geïnte resseerden in natuur en milieu, die ken nis willen overdragen aan kinderen van basisscholen. Kennis is vereist. 7-102: Sociaal-cultureel centrum Zeist vraagt twee vrijwillig(st)ers voor werkzaamheden bij jeugd- en cursus werk. 7-106: Kinderboerderij Soest vraagt vrijwillig(st)ers voor kinderaktiviteiten, in samenwerking met anderen, één tot vijf middagen per week. 7-120: Scoutinggroep Soest vraagt medewerk(st)ers voor het begeleiden van jeugdigen 10-14 jaar, o.a. bij het aanleren van technieken (kamperen). 7-122: Centrum basiseducatie vraagt vrijwillig(st)er voor opvang kleine kin deren van cursisten. Beroepskracht aanwezig. 7-129: Stichting voor sociaal-cultu reel werk en basiseducatie zoekt twee vrijwillig(st)ers voor begeleiding van kinderen 8-12 jaar tijdens 'technische' aktiviteiten, zoals houtbewerking en knutselen. 7-134: Stichting Welzijnswerk Soest vraagt vrijwillig(st)ers bij kinderinstuif voor kinderen 4-9 jaar op woensdag middag. Inlichtingen bij de WB Soest/Baarn, Smitsweg 311, tel. 12630; dinsdag t/m donderdag 9.00-13.00 uur. In Baarn: Oranjepark 1, tel. 02154-81829, dins dag 9.00-12.00 uur. Zegt m'n buurvrouw vorige week: "Ik weet het niet hoor, Mien. Eerst dronk Jan alleen 's avonds een pilsje of drie. Niks aan de hand. Hij werkt er hard voor. Maar de laatste tijd komt het steeds vaker voor dat hij la ter thuis komt en dan naar bier ruikt. Als ik hem vraag of hij gedronken heeft, zegt hij steevast: eentje maar. Nou, eentje vind ik ook niet erg, maar ja, ik twijfel wel aan z'n manier van tellen. Want als hij even zit, valt- ie in slaap; net als ik het eten opdoe. En ik dan roepen en schudden aan hem om hem wakker te krijgen en hij nog nijdig worden ook. Niet leuk meer, toch?" "Nee, niet echt leuk," vond ik. Maar raad geven vond ik ook moeilijk. "Praal erover met hem als-ie nuchter is," wist ik té bedenken. "Enne, laat het eten gewoon staan tot hij vanzelf wakker wordt. Is zijn eten wel koud, maar jij hebt niet hoeven te schud den." Best moeilijk, m'n advies, maar ge lukkig wist ik toch iets te zeggen. Mooi toch, hè? Mini Matig Evenals voorgaande jaren organiseren Kasteel Groeneveld en de Baarnse Mu- ziekkring ook dit jaar een Blazersfesti val in het park van het Kasteel. Het fes tival zal een extra dimensie krijgen om dat het muzikale feest voor blazers-en sembles samenvalt met de sluitingsdag van de groots opgezette bloemkunst- tentoonstelling, die in en om Kasteel Groeneveld wordt gehouden in de eer ste week van september. Op deze wijze is dit festival tevens aan te merken als slotmanifestatie van deze tentoonstel ling. De datum van het blazersfestival is daarom vastgesteld op zondag 8 sep tember 1991. Gedurende de hele dag zullen ensem bles op verschillende locaties buiten concerten verzorgen, die door het pu bliek kunnen worden bezocht. Ensem bles in alle soorten en samenstellingen zijn welkom. Het uit te voeren program ma is geheel vrij en dient alleen te vol doen aan de volgende vereisten: De werken dienen gerangschikt te kunnen worden onder het hoofd "klas sieke muziek", uit welke periode dan ook. Het uit te voeren programma mag maximaal 30 minuten duren. Ensembles die aan dit festival rpee wil len doen kunnen bij het secretariaat van de Baarnse Muziekkring alle gewenste inlichtingen verkrijgen. Omdat het aan tal geschikte locaties wel groot, maar niet onbeperkt is, is aanmelding voor 1 juli a.s. gewenst. Deelname aan het fes tival is gratis. Er is weer gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Polen. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Inleveren kan bij de fam. De Groot, Haverweerd 117, op vrijdag 14 juni, van 9.00 - 22.00 uur. Informatie: tel. 24377. De pakketten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevige karton nen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw eromheen. De adressen van geadresseerde én afzender dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden. De pakketten mogen géén brieven, tijdschriften e.d. bevatten. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kg, de kosten zijn f7,50 per pakket plus f 2,50 per kilo. I BAR EETCAFE Antieke kookkunst: een goed idee om gezond te eten. Zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit etc., 'Grillen' op een steen aan tafel Vanaf 17.00 tot 20.00 uur 'n dagelijks wisselend \Jbehalve op zaterdag en zondag Ook diners a la Carte Tevens geschikt voor partijen tot 60 personen. Beleef het mee! m een gezellig bitter-uurtjeI vanaf 17.°°uur -É Middelwijkstraat 2 Soest tel02155-13331 "La Casa de Bernarda Alba", van Fe- derico Garcia Lorca, gezien op "Het Baarnsch Lyceum" (5 juni 1991), op gevoerd in de Nederlandse vertaling door de leerlingen van 5-Havo (Spaans). Vanaf 17.00 uur zijn de meisjes uit 5-Havo zich al aan het omkleden en aan het schminken. Het publiek wördt ont vangen met Spaanse gitaarmuziek en de aula van "Het Baarnsch Lyceum" loopt al snel vol. In de afgelopen vier weken hebben 16 meisjes uit 5-Havo, met Spaans in hun pakket, meer dan alleen hun eindexamen gedaan. Viermaal per week werd er 's avonds gewerkt aan dit toneelstuk. De regie was in handen van J. van den Eshof-Ansinger, docente Spaans. Het toneelstuk wordt ingeleid door me vrouw Van den Eshof. Deze inleiding blijkt zeer waardevol te zijn in de loop van het spel. Federico Garcia Lorca schreef dit toneelstuk in de jaren '30 en beschrijft het Spanje, het arme Andalu- cfa, van de vrouwen. Bernarda (60 jaar) kondigt een rouwperiode aan van acht jaar na de dood van haar tweede man. Acht jaar lang zullen Bernarda en haar dochters het huis niet verlaten, maar de dagen vullen met het borduren van hun uitzet. Voor de vijf meisjes komt deze rouwperiode echter zeer ongele gen, aangezien zij allen in de huwbare leeftijd zijn, zij worden er ook gek van... Mevrouw Van den Eshof wijst tevens op de vele symbolen die Lorca zo graag gebruikte in zijn werk. Ten eerste de na men van de dochters: Angustias, een vrouw die door angst wordt verteerd; Magdalena, die haar zo kenmerkende droefheid draagt; Martirio, martelares, door de liefde die zij nooit zal kennen... Ook het water speelt in dit warme land een duidelijke rol: onder de verplette rende zon is het stromende water voor de meisjes het teken van vrijheid. De warmte symboliseert de verhitte ge moederen. En tenslotte de hengst, sym bool van de seksuele hartstocht... Het decor is eenvoudig en sprekend, ty pisch Spaans: het hele stuk speelt zich af in een witte vlekkeloze kamer met een zwart kruis aan de muur. Elke vrouw gaat in deze rouwtijd gekleed in het zwart. De lichteffecten zijn magnifiek en benadrukken het mysterie waarin dit leven zich afspeelt. De zwarte rokken op de witte achtergrond onderstrepen de strengheid van de gebruiken. Het ge heel is in de stijl van de jaren dertig ge houden en wordt weergegeven als een fotografisch zwart/wit toneelstuk, ook zo bedoeld door de schrijver. Dit toneelstuk is door 5-Havo op mees terlijke wijze vertolkt: de felheid, beze tenheid en totale overgave waarméè'de leerlingen zich inleven is bewonderens waardig! En hele prestatie... en dat in hun eindexamentijd! C. Nijdam Op donderdag 20 juni a.s. kan men weer volop genieten van het muzikale spektakel van de Amersfoortse mu ziekkorpsen, dat jaarlijks door de Amersfoortse Culturele Raad wordt georganiseerd. Op twee verschillende locaties, het Lie ve Vrouwekerkhof en de Varkens- markt, zal de bezoeker vanaf 19.30 uur kunnen genieten van een weergaloos spektakel van muziek en show. Door de centrale ligging van de twee pleinen zal het festival ook passanten weten te boeien die anders nooit met de muziek verenigingen in contact waren geko men. Ook dit jaar is een programma gemaakt waaraan tien korpsen hun medewer king verlenen. Op het Lieve Vrouwe kerkhof zijn sprankelende optredens van de showkorpsen Bernhard, Wils kracht jr., Oranje Hosanna, Bronswerk, Animato en Juliana te bewonderen. Te gelijkertijd zullen de orkesten van Ho sanna, K.A.M.V. St. Caecilia en Wils kracht op de Varkensmarkt concerten in een wat rustiger sfeer verzorgen. Het publiek kan vrij tussen de beide lo caties rondlopen, zodat men niets hoeft te missen. Als klap op de vuurpijl wordt door zowel de showkorpsen als de con certkorpsen op de twee pleinen een spectaculaire finale gespeeld. Het Mid zomerfestival zal op het Lieve Vrouwe kerkhof swingend worden besloten door de Big Band A.P.M. Van maandag 17 juni tot en met zondag 28 juli zijn de ramen van de Orangerie van Kasteel Groeneveld omgetoverd tol "kunstetalages". Daarin is een selec tie te zien van werkstukken van scholie ren, die werden gemaakt in het kader van het educatieve programma "De Kunst van het Landschap". Het pro gramma werd ontwikkeld rond "Een Hollandse Tentoonstelling", die van 19 februari tot 29 april in Kasteel Groene veld te zien was. De bedoeling was leer lingen van 11 t/m 14 jaar beter naar na tuur en landschap te laten kijken, de waarde ervan te ervaren en de diverse onderdelen ervan te leren onderschei den, "Een Hollandse Tentoonstelling", een reizend project dat werd- ontwikkeld door het Landelijk Ondersteuningsin stituut Kunstzinnige Vorming, was daarvoor bijzonder geschikt. Ze be stond uit drie soorten werk: De natuur verbeeld; De natuur als beeldend mid del; De natuur als beelddrager. Met de ze thema's gingen de leerlingen dus ook aan de slag, met als gevolg dat de werk stukken óók in deze drie groepen in te delen zijn. "De Kunst van het Landschap" is een impressie van en educatief programma, waaraan iedereen kan zien dat kunst zinnige vorming en milieu-educatie hand in hand gaatu "Landschap met molens" is de titel van een tentoonstelling die van 8 juni tot en met 4 augustus 1991 te zién zal zijn in Kasteel Groeneveld te Baarn, geschil derd door meesters uit de 19e en 20e eeuw. De schilderijen en aquarellen ko men grotendeels uit particuliere collec ties. De Hilversumse galeriehouder Roel Wildeboer stelde de tentoonstel ling, in opdracht van Kasteel Groene veld, samen. Al eeuwenlang is de molen onderwerp voor vele schilders. Vraag toeristen naar iets typisch Hollands, de molen zal in vele gevallen worden genoemd. Overal in het land is wel het silhouet van een molen te zien. Toegegeven, veel molens zijn niet meer in gebruik voor het oor spronkelijke doel of zijn soms helemaal Het valt ons op in gesprekken met mensen, dat ze nog lang niet alle maal bekend zijn met de vele moge lijkheden die de Ouderenbus voor hen heeft. Velen denken dat ze er al leen gebruik van kunnen en mogen maken als ze beslist ergens naar toe moeten, maar het. is juist onze be doeling, dat we ook voor u klaar staan als u er zomaar eens even uit wilt. Laten we eens een paar voorbeelden noemen: A. Het is mooi weer en u wilt er eens even uit. Nu, dan brengen we u, als u dat wilt, naar een winkelcen trum hier in Soest, waar u even rustig kunt lopen en rondkijken. Op de afgesproken tijd komen we u dan weer halen en brengen u naar huis terug. Ook voor een be zoekje aan de wekelijkse markt kunt u ons even bellen. B. Of u wilt eens wat van Soest zien? U belt ons en wij rijden u rond door ons mooie dorp en u kunt genieten en u op de hoogte hou den van de groei van ons dorp. C. U wilt naar uw club of vrienden groep of naar een activiteit van uw ouderenbond? Ook dan kunt u op ons rekenen. D. U wilt een kennis of familielid be zoeken, hetzij thuis of in het zie kenhuis? Altijd staan wij voor u klaar. E. Wat u ook wilt ondernemen of waar u naar toe wilt, wij rijden u. Er zijn nog veel meer mogelijkhe den. Belt u onze centrale post maar eens (tel. 19190). Van 's morgens half tien tot 's middags één uur geven we u iedere dag alle informatie dié u maar wilt. Doe gerust een beroep op ons. Wij zijn er voor u! Werkgroep Ouderenbus 4 Molens aan de Zaanse Schans, J. Spohler. verdwenen. Lang niet alle molens die door schilders zijn vereeuwigd bestaan nog. Maar dank zij de kunstenaars kun nen wij ervaren hoe het landschap met de molen er vroeger heeft uitgezien. Schilders uit de negentiende eeuw zoals bijvoorbeeld Leickert, Spohler, Weis- senbruch en Gabriël schilderen zon overgoten, zwaar bewolkte of geheim zinnig maanverlichte landschappen met molens, maar ook de hedendaagse kun stenaars schilderen op geheel eigen wij ze "landschap met molen". Nederland is een molenland, dat wordt door deze tentoonstelling nog eens be nadrukt. Molens, een teken in het land schap, soms boodschapper van goed of slecht nieuws. De tentoonstelling en de uitvoerige zaalbrief vertellen er meer over. Kasteel Groeneveld; dinsdag t/m vrij dag 10.00 - 17.00 uur; zaterdag en zon dag 12.00 - 17.00 uur; maandag geslo ten. In de Soester Courant van vorige week stonden in het lijstje van ondernemin gen die t.z.t. verhuizen naar het be drijfsterrein Nieuwegracht 1 genoemd de firma's Elderman en Hoenselaar, resp. aan de Smitsweg en het Kerkpad. Een en ander blijkt het gevolg van een misverstand. Het elektro-technisch bu reau Hoenselaar, dat roestvrijstaal ver werkt, is nu nog gevestigd aan de Indus trieweg. Het bedrijf verhuist wegens uitbreidingsplannen daarvandaan naar de Nieuwegracht. De beide directeuren wonen aan de Schoutenkampweg en het Kerkpad. De Vereniging Artishock, Steenhoffstraal Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele |J ven in Soest. Door je op te geven als lid steun), de doelstellingen van de vereniging en geniet J de voordelen van het lidmaatschap. De kos J bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren l/m 2] jaar en personen die tot dezelfde huishouding horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmij stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689.) Nu de Franse film een bescheiden ople-l ving in de Nederlandse filmtheaters' doormaakt, wordt hoopvol uitgekeken naar elk nieuw bewijs van de renaissan ce. 'La Discréte', het debuut van Chris- tian Vincent, won al de kritiekprijs in Venetië en drie 'Franse Oscars' (de Cars) en leek dus bij voorbaat deel uitte maken van de opgaande lijn. Het is inderdaad een opmerkelijk de buut, dat vooral associaties oproept mei het beste werk van Eric Rohmer ('Les nuits de la pleine lune'). Niet alleen om dat Fabrice Luchini, een vaste Rohmer- acteur, de mannelijke hoofdrol speelt, maar vooral omdat 'La Discréte' de re latie tussen een man en een vrouw schetst als een literair spel. En net als bij Rohmer zijn de personages niet lang in staat hun erudiete spelletjes vol te hou den en schuilt de tragiek om de hoek. Christian Vincent, die ook het scenario schreef, vertelt een moderne variant van 'Les liaisons dangereuses'. Zijn vrije tijd verdeelt hij tussen literatuur en vrouwen. Als zijn vriendin hem aan de kant zet, besluit hij met zijn uitgever - de markies van Merteuil van dit verhaal - wraak te nemen op het vrouwelijk ge slacht. Antoine zal een verhouding aangaat met een willekeurige vrouw en de ge schiedenis van deze affaire beschrijven in een dagboek. Als climax zal hij haar weer laten vallen. Zo komt zijn wraak zucht aan de wieg van een roman te staan. De werkelijkheid is echter inven tiever dan de literatuur- Net als in de films van Rohmer gaar het in 'La Discréte' nauwelijks om wat de personages met elkaar doen, maar om de troepenbeweging van hart en ver stand, vooral zoals die neerslaan in de literaire uitingen van de ik-figuur. De taal en de overwegingen zijn belangrij ker dan de handelingen. In dat opzicht is menige Franse film het exacte tegen deel van de Amerikaanse cinema, waarvan het motto 'don't teil them, show them' langzamerhand diep ge worteld in de kijkgewoonten. Bij een keuze voor taal en motieven is charme van de hoofdpersoon dan wel heel es sentieel. Judith Henry (als Cathérine) komt een heel eind in de goede richting, mede omdat zij haar acteercapaciteiten ten dienste kan stellen van een psycho logische ontwikkeling in haar karakter. Over Fabrice Luchini (als Antoine) zijn de meningen echter verdeeld... Aanvang: 20.30 uur. Entereer £6,OO; CJP/Pas-65 f5.00- T Reserveren mogelijk vanaf 19.30 uur. Voor de laatste keer dit seizoen wordt op vrijdag 14 juni de Jazzclub Artishock gehouden in het bij de liefhebbers in middels zo bekende Sint Jozef-gebouw aan de Steenhoffstraat. Bij deze gele- genHeid zal de muziek uiteraard worden verzorgd door de huisband Perron 5B, aangevuld met enkele gastmusici, zoals bassist/pianist Jitze' Vogel, al eerder in de Jazzclub te zien geweest en onlangs nog bij de Jazz-driedaagse in Amers foort. Gedurende de zomermaanden juli en augustus zijn de Jazzclubspelers met vakantie, en komt de maandelijkse jazz club dus te vervallen. In september zal de reeks jazzavonden worden voortge zet. Aanvang: 22.00 uur. Deur open: 21.30 uur. Deur dicht: 23.30 uur. Entree: f 2,50, incl. een consumptie. Sinds vorige week besc 'ideotheek/cd-shop aan ng°richte geluidsstudio, raat een belangrijke rol \ilver Star's Theo Voori nuzikale activiteiten - Irums, keyboards en giti ie voor: in de studio kui mar bij het vooral aanki !s bovendien nagenoeg g ondervonden van bijgel Daarnaast is het Voorb kooptijden vrijdagavon 'aten horen, waarbij hij t nburgiaan Donderdag 13 juni Schoolreis van 'De Lijster' uit Barne- veld. Vrijdag 14 juni Schoolreis van 'De Kievit' uit Maar tensdijk. Zaterdag 15 juni Hoera voor Susie, Nienke en Joyce, die hun verjaardagspartijtje komen vieren. Tevens kunnen kinderen vanaf 10 jaar Mirjam helpen met de verzorging vn de dieren. Maandag 17 juni Schoolreis van 'Amersburg' uit Amers foort. Dinsdag 18 juni Schoolreis van de Groenhorstschool uit Leusden Woensdag 19 juni Veel aktiviteiten om 14.00 uur, voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Er zijn veel dingen buiten te doen als het mooi weer is, en ook een aantal binnenaktivi- teiten als het slecht is. Mededelingen In deze periode, als de kinderboerderij veel schoolreisjes verzorgt, moeten wij met nadruk stellen dat wij ook iedere dag open zijn tot 18.00 uur. Laat u niet afschrikken als u een grote groep kinde ren op het terrein ontmoet. Er is voor ie der wat wils. Opgave voor de kampweken is nog mo gelijk met name voor de tweede en der de kampweek: 22 - 27 juli en 5 -10 au gustus, van maandag 12.00 uur tot za terdag 12.00 uur. Er zijn veel aktivitei ten en altijd leuk voor kinderen. De kos ten zijn afhankelijk van het inkomen van de ouders: 120 gulden per kind voor ouders met een minimuminko men; 170 gulden voor ouders met een modaal inkomen en 225 gulden voor ouders met een hoog inkomen. Reser veer nu: tel. 18136 (dinsdag t/m zater- dag). Bij de Soester uitgev< Arjen F. de Groot, g< Irenelaan 53, zijn onl; nieuwe uitgaven verscl vooral door hun opm< volle uitvoering - zek( schenkboek" uitstekei "Een wolk van haiku bundel met een aant; verzen in deze bijz< -ücKh nrm. Haiku tio^i van slechts zeventien i de lezer verrast en raai en lichtheid. De nieuv vervolg op de een bloemlezing "Een hai "Een handvol senryu keuze uit vijf eeuwen J teratuur. De meeste vei eerst in het Nederland Karei Hellemans. Zoa genieten van een verfij kunnen ook velen dej waarderen. De bundel is - zoals geb ros - weer bijzonder fra geïllustreerd met ai houtsneden. "Een wolk f 13,95 en is verkrijgbt del Van de Ven, Zuidpi Bereklauw, Steenhoffst De tweede nieuwe uitg« feitelijk een herdruk, e en uitgebreid, van de 1 stenaars over kunst" door de uitgever zelf. werd in brede kring - o naars - zeer goed en 2 Een hartverwarmende was zaterdagmiddag j van de "vernieuwd Blaaskapel, volgens ve orkest van Soest, bij de Soest-zuid. De blaasks volle sterkte present 01 te geven aan de open d de ijzerwaren- en gere del organiseerde, alvaf Vaderdag gericht. De Weber-barbecues (in volop geproefd kon

Soester Courant | 1991 | | pagina 16