E rER FT Z'N LJ het groen in Soest X Stoepkrabbers, bedankt! 'm Gemeentedag 1991 op 21 september \Nieuwe" kruisingen moeten als uitritten worden beschouwd and PAGINA 26 irnzen istunter ionele i e. EST BV 5512364 57.910,-*. 1.00 uur, 0.00 -17.00 uur. IDAG 12 JUN11991 e JAARGANG N° 12 I Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 Tuinvijver voor hoofdprijswinnaar van meest aansprekende foto lD|E FAMILIEFOTO m echt nog wel even WACHTEN" Ie bekende babykamers, ikamers gens, igens, boxen, jes etc. etc. j id tegen lucht l op itage auw Lost elen kofferdeksel; ;nenkastje; ite. paar dingen te ard. Kom 't snel room. Of liever: Want de Orion ORD ORION rweg 16 - 22 2154 -1 55 55* Nu de gemeente Soest heeft gekozen voor een natuurlijk be heer van het openbaar groen, zal het "nieuwe" groen in Soest en Soesterberg er in de toekomst anders gaan uitzien. Om een indruk te krijgen van het beeld dat de inwoners van dit ander soort groen voor ogen hebben, daagt de gemeentelijke afdeling groenbeheer iedere inwoner uit het haar-hem meest aansprekende plekje op de foto vast te leggen. De inzendingen moeten vóór 1 sep tember worden gestuurd naar: Ge meente Soest, afdeling Groenbe heer, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Van de inzendingen zal een expositie worden samengesteld die op de gemeentedag (zaterdag 21 september op de Gemeentewerf naast de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg) zal worden gepre senteerd. De "reizende expositie" zal daarna ook elders in de gemeen te te zien zijn, bijvoorbeeld in het gemeentehuis en op de gemeentelij ke kwekerij aan de Molenstraat. Op de gemeentedag zullen tal van gemeentelijke diensten en afdelin gen zich presenteren. Groenbeheer doet dat onder meer door middel van de tentoonstelling. Dick Neute boom hierover: "De mensen heb ben de laatste tijd veel kunnen ho ren en lezen over de keuze voor een natuurlijk beheer van het openbaar groen. Dit zal een ander soort groen te zien geven dan we gewend waren. Wij zijn heel benieuwd hoe dit "nieuwe" groen er in de ogen van de inwoners uitziet. Hebben zij het zelfde beeld van natuurlijk groen beheer als wij? Eerlijk gezegd ver wachten we nogal uiteenlopende vi sies. De één zal een voorkeur heb ben voor een wegberm met een bonte bloemenvariatie, de ander voor een goed onderhouden plant soen waar vlinders fladderen. Een mogelijkheid is ook een ondoor dringbaar "oerwoud" of toch nog een ouderwets rozenperkje". Het is dus de bedoeling dat de inwo ners hun persoonlijke voorkeur op de foto vastleggen. De jury zal daar bij minder letten op de kwaliteit van de foto dan op hetgeen erop tot uit drukking wordt gebracht. Het on derwerp is vrijvoorwaarde is alleen dat het met het groen in Soest te ma ken heeft. Omdat er wat dat aan gaat nogal wat leuke plekjes in de gemeente zijn, verwacht de afdeling Groenbeheer een flink aantal in zendingen. Nadat de jury de foto's heeft beoor deeld en de zes prijswinnaars heeft aangewezen, zal de afdeling Groen beheer de foto's die voor de ten toonstelling in aanmerking komen, voorzien van een bijschrift en even tueel commentaar. W edstrijdvoorwaarden Er gelden voor deelname aan de fo towedstrijd "Het groen in Soest" enkele spelregels. Het maximale aantal inzendingen per deelnemer is drie. Er mogen uitsluitend foto's worden ingestuurd, zwart-wit of kleur. De formaten moeten mini maal 18 x 24 cm. en mogen maxi maal 30 x 40 cm. zijn. Op de achter kant van elke foto moet de inzender vermelden: naam, adres, en datum en plaats van de opname. De inzendingen moeten uiterlijk op 1 september 1991 binnen zijn op het adres Gemeente Soest, afdeling Groenbeheer, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Deelnemers stemmen automatisch in met het gebruik van de foto's voor de expositie. Over de jurering kan niet worden gecorres pondeerd. Al het materiaal wordt te zijner tijd aan de deelnemers terug gestuurd. Het verdient aanbeveling voor het versturen van de foto's een stevige envelop te gebruiken. Voor de hoofdprijswinnaar is een compleet ingerichte tuinvijver be schikbaar ter waarde van 1000 gul den. Ook de vijf overige prijzen hebben met "groen" te maken. Soest doet mee aan de nationale Gemeentedag die op zaterdag 21 september voor 't eerst in heel Nederland wordt gehouden. Op die datum is het precies een jaar geleden dat het nieuwe gemeentehuis aan het Raadhuisplein in gebruik werd genomen. Reden genoeg om weer eens op een ludieke wijze alle publieke aandacht te vestigen op het gemeentegebeuren en de diensten die de gemeente verricht. Meer dan 120 gemeenten heb ben zich inmiddels aangemeld bij de organisatoren van de landelij ke Gemeentedag: de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), de Vereniging voor Overheidscommunicatie (WO), en het ministerie van volksgezondheid, ruimtelijke or dening en milieuhygiëne (VROM). Opvallend is dat het vooral kleinere en middelgrote gemeenten zijn die zich tot nu toe hebben aangemeld. Ook muziek Een ambtelijke werkgroep onder leiding van wethouder Jan Visser is bezig de Gemeentedag voor te bereiden. Hiervoor wor den ook plaatselijke muziekge zelschappen uitgenodigd. De nadruk ligt tijdens deze Ge meentedag in Soest op de voor lichting van enkele gemeentelijke afdelingen. Daarnaast haken ook de politie, de brandweer en de ambulancedienst op de Ge meentedag in. Uitvoerige informatie volgt als alle plannen en het programma ond zijn. Zie ook op deze pagina de aankondiging voor de foto wedstrijd in het kader van de Ge meentedag. Noteer vast in uw agenda: Ge meentedag 21 september! Op dit moment dat u dit leest, hebben alle gezinnen in Soest een onkruid krabber thuisbezorgd gekregen. Dit kon alleen dankzij de inspanning van een groep zeer enthousiaste scouts. De eerste reacties zijn al binnenge druppeld. Positief, maar ook negatief. Met de positieve reacties zijn we natuurlijk heel tevreden. Ze geven ons het gevoel op de goede weg te zijn. De negatieve reacties zijn soms door onbegrip ingegeven. We noemen er een paar en geven ons commentaar. De gemeente moet zelf maar voor haar onkruid zorgen. Sommigen reageren verontwaar digd dat we een beroep doen op u, als inwoner van Soest, om mee te helpen óns milieu leefbaar te hou den. Deze mensen vinden dat het een taak van de gemeente is om Soest schoon en onkruidvrij te hou den. Elke taak kost echter geld en uiteindelijk betaalt u er zelf voor. In dit geval kunnen de kosten gedrukt worden door een stukje van die taak, namelijk het schoonhouden van de stoep voor uw deur, door u te laten uitvoeren. Op deze manier lijkt het mogelijk om andere plek ken waar het echt noodzakelijk is, (bijvoorbeeld de omgeving van be jaardentehuizen, pleinen en goten) door borstelen begaanbaar en schoon te houden. Het voordeel hierbij is, dat u boven dien naar eigen inzicht kunt ingrij pen. Net als de tuinen verschillen, zullen ook stoepen een eigen ge zicht krijgen. Die ene margriet die zich een plekje heeft veroverd langs het trottoir, loopt niet meer het risi co tegen uw wens in het loodje te leggen. Wanneer zelf niet meer in staat bent om te krabben, is er vast wel een buurmeisje of -jongen die voor bijvoorbeeld een dubbeltje per tegel graag aan de gang wil! Een beter milieu begint bij de overheid. Er zijn nogal wat reacties geweest op het feit dat de krabbers in plastic verpakt zaten, en dat al die folders en brieven niet bepaald van een doordachte, milieuvriendelijke ac tie getuigen. De plastic verpakking is ook ons een doorn in het oog. Maar soms blijkt verpakking noodzakelijk te zijn. In dit geval is de bezorging door scouts een punt van extra overweging ge weest. Onverpakte krabbers zijn scherp en kunnen behalve vingers verwonden, ook het parket bescha digen wanneer ze door de brieven bus gegooid worden. De folders en de brieven zijn een must. U wilt toch weten waar wij, als overheid, mee bezig zijn? Boven dien is het voor ons van belang dat wij iedereen bereiken, om de actie ook werkelijk resultaat te laten heb ben. Vandaar dat iedereen persoon lijk is benaderd. Op de lange termijn is het milieuvoordeel van een "gif- vrij Soest" veel groter dan de mi lieubelasting die onze folders en brieven kunnen veroorzaken. Balvhondepoep! Anderen wijzen ons op het feit dat de stoepen soms nog oneigenlijk ge bruikt worden als hondentoilet. Krabben wordt dan een vies kar weitje. Na de invoering van het honde- poep-bestrijdingsplan zouden onze stoepen vrij van hondepoep moeten zijn. Klachten hierover nemen wij zeker in behandeling. De boodschap van beide plannen is eigenlijk gelijk: Hou rekening met anderen, hou de woonomgeving leefbaar! Suggesties en hints Ook kregen we suggesties en te rechte vragen. Met de onkruidkrabber is allerlei onkruid tussen de tegels goed weg te krijgen. Ook de verfkrabber blijkt goede diensten te bewijzen. De wig- vorm haalt de voeg in één keer leeg. Onkruid op of in de tegels is minder gemakkelijk weg te krijgen. Meestal gaat het om mos of algen. In dat ge val gaan de stenen als het ware le ven. Plotseling blijkt ook steen een voedingsbodem te kunnen zijn. Eigenlijk staat u dan oog in oog met het begin van het leven: een kale, rotsige bodem wordt onder invloed van zon en water aangetast en wordt de basis van een nieuwe bodem, en daarmee planten. Maar waarschijn lijk heeft u daar geen pad voor aan gelegd, hoewel het heel avontuur lijk kan zijn om dit proces z'n gang te laten gaan (bijvoorbeeld op een muurtje waar gladheid geen rol speelt). Indien men toch van de groene aan slag af wil, kan men proberen of vol doende resultaat mogelijk is door gewoon schrobben met zo min mo gelijk zeep. Daarnaast komen er steeds meer biologische middelen (met behulp van natuurlijke vijan den een kwaal bestrijden) op de markt. In het tuincentrum kan men daarover nader adviseren. Het beste is natuurlijk de oorzaak te bestrijden. Een vochtige omgeving, hetzij door hoge grondwaterstand, hetzij door beschaduwing, is de plek waar algen en mos het best gedijen. In een droge omgeving zullen ze weinig last bezorgen of in het geheel niet voorkomen. 3e herinrichting van de Engh heeft onder meer tot gevolg gehad dat een aantal kruisingen Molenstraat. Dalweg) een ander karakter heeft gekregen. Met betrekking tot de Dalweg heeft dit geen gevolgen voor het verkeer, omdat verkeer op de Dalweg al voorrang had op het verkeer uit de zijwegen. A nders is het echter op de Molenstraat. Net als J met een aantal wegen het geval is dat op de Dalweg uitkomthebben de wegen die op de Molenstraat uitmonden een f uitritconstructie gekregen. Het gevolg hiervan is, dat de voorrangssituatie zich hier heeft gewijzigd. Het is nu niet meer zo, dat verkeer dat op de Molenstraat (richting Nieuweweg) rijdt, verkeer van rechts voorrang moet verlenen. Het verkeer dat van rechts uit de zijstraten (Van Goyenlaan, Rubenslaan) komt, wordt namelijk geacht een uitrit te verlaten. Het moet daarom, in tegenstelling tot wat voorheen gebruikelijk was, het verkeer op de Molenstraat voorrang verlenen. Deze situatie is geen nieuw verkeersfenomeen in Soest: ook in het Smitsveen, Klaarwater en Overhees, alsmede\in Soesterberg bestaan deze uitritconstructies. Hier geldt dus dezelfde voorrangsregeling. Overigens staat er op verkeersgebied een aantal belangrijke wijzigingen op stapel. Hieraan zal te zijner tijd in artikelen in Op 't Hoogt dankzij de medewerking van de politie aandacht worden besteed. Grootschalige verduistering bij de Verzamelplaats Compagnie in Soesterberg: steeds leger, leger, le ger Kingma, Swinkels, Visser: De Groene Driehoek. Het Feest gaat niet door! Wist u dat BMW in gemeentelijke taal een doodgewone Bedrijfs Maatschappelijk Werker is? Jan van Steendelaar tijdens het Journalistenforum op Radio Soest: "In plaats van een concertzaal te bouwen, kan men toch gewoon een concertvleugel naast de Oude Kerk neerzetten?" Naam voor de concertzaal van Piek Ekel c.s.: "De Molensteen". Gerda van der Linden tijdens de informatie- en inspraakavond op 14 mei: "Recreatie voor iemand die in de vut zit, maar nog fut ge noeg heeft....." Huwelijk op 7 juni: The Last Post. H. Vonk, directiesecretaris van Momento Mori in de Amersfoort- se Courant: "Er worden hier alle maal verhalen rondgestrooid in Soesterberg". Nadenkertje: Alblas Heijn. Gedeputeerde Schapenk op 23 mei in Utrecht: "Ik heet u allen hartelijk welkom bij deze hoorzit ting over het bestemmingsplan Klein Engelendaal". Wethouder Mieke Swinkels in een onderwijsdiscussie: '"t Klinkt on waarschijnlijk, maar ik denk dat de heer Verheus gelijk heeft". Hardloopwedstrijd voor ambtena ren: Van Berg tot Berg. Het is wel duidelijk dat die berg niet uit werk heeft bestaan, anders hadden ze er niet aan mee kunnen doen Ook al een alternatieve werpster van de gemeente ontvangen? Als je nu in Soest een klavertje- vier tegenkomt bij het krabben, heb je dan geluk omdat je het ge vonden hebt of omdat je het kunt laten staan? Al vastgesteld dat het gemeentelijk beleid ten aanzien van hondebezit- ters is versoepeld, te oordelen al thans aan de waterbakken in de hal van het gemeentehuis? Want die zullen toch niet zijn bedoeld voor uitgeputte ambtenaren? Nadenkertje: Je moet niet vergeten dat er raadsleden zijn die hun zetel te danken hebben aan de mensen die op de verkiezingsdag zijn thuis gebleven! Nog dieper nadenkertje: Er zijn ook raadsleden die hun (her)ver- kiezing te danken hebben aan het feit dat de kiezers hen niet goed hebben begrepen Momento Strooiveld Gehoord op Koninginnedag op t.v.: "Culemborg wil consolide- Waar hebben we dat meer ge hoord?

Soester Courant | 1991 | | pagina 27