Twee tolpleinen gepland in omgeving van Soest Een meer dan gemiddeld verkeersbeleidsplan voor de gemiddelde Soesters? Attentie Buurtpreventie Voorkom inbraak, maak het inbreker zo moeilijk mogelijk AUTO-VERKEER VAN SOEST naar buiten en intern PAGINA 2 WOENSDAG 12 JUNI 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 3 aantal auto's per dag Achtergrond informatie verkeer; geen standpunt van b.en w. Anne van den Hof nieuwe medewerkster bestuurlijke preventie Samen met Politie en Gemeente Soest Politie geeft voorlichting in kader van "Buurtpreventie" Geen avondopenstelling In de Randstad moet -vooral in de spitsuren- in de toekomst extra betaald worden voor het gebruik van de wegen. Hier voor heeft de minister van verkeer en waterstaat het plan Tol- p einen uitgewerkt. In de omgeving van Soest zijn twee tol pleinen gepland: een op de A28 tussen Soesterberg en Huis ter Heide, en een op de A27 tussen Maartensdijk en Groene- kan. Hier, maar ook op andere plaatsen in de randstad, heeft dat gevolgen voor de andere wegen. "Als Nederlanders rijden we voor een kwartje al een straatje om", zo wordt wel eens gezegd. Rond Soest zal men, als er alleen op dé snelwe gen tolpleinen komen, meer de Amersfoortsestraat en de Biltseweg gaan gebruiken. Het ministerie stelt nu voor om eerst te proberen zoveel mogelijk van zulke wegen af te slui ten. Als dat niet kan, moeten ook op die wegen tolpleinen komen. Dat betekent dus dat er ook op de Amersfoortsestraat tussen Soester berg en Huis ter Heide een tol komt, terwijl ditzelfde te verwachten is op de Biltseweg tussen de Wieksloter- weg en de Dolderseweg. Iedere pas sage richting het westen zal dan in 1994-1995 een bedrag tussen de drie en vijf gulden gaan kosten. Snelle groei Sneller dan verwacht waren er vorig jaar in ons land 5,5 miljoen auto's. Iedereen wil blijkbaar een auto. Dat gaat de komende jaren zo door. Over krap twintig jaar zal de acht miljoen zijn bereikt. Straks zal vrij wel iedere volwassene een auto heb- ben. Nu hebben we gemiddeld per huis nog maar één auto. Dat het er meer worden, komt doordat men op steeds jongere leeftijd al een auto heeft en doordat meer ouderen ook op hogere leeftijd auto blijven rij den. Dit ondanks het feit dat auto rijden duur is en nog duurder zal worden. Hier staat tegenover dat we gemiddeld ook meer gaan verdie nen. Voor de lange termijn zijn de verwachtingen over onze welvaart positief. Het nu voorziene aantal van acht miljoen auto's over twintig jaar, zal ook wel eens negen of tien miljoen kunnen zijn. Als we meer verdienen en mogelijk korter werken, zullen we meer reizen, mo bieler zijn. Nederland transportland Toch is het juist de auto die onze welvaart steeds, meer begint te be dreigen. Voor Nederland is trans port ^heel belangrijk. We zijn de transporteurs van Ëuropa en dat willen we blijven. Ook in Soest heb ben we heel wat transportbedrijven. Maar ook voor andere bedrijven is transport van levensbelang. Pro- dukten moeten steeds beter wor den. Ook moeten ze in steeds grote re aantallen worden gemaakt, an ders is er niet te concurreren. In fa brieken waar vroeger complete pro- dukten werden gemaakt, wordt nu één onderdeel gemaakt, of werden er een paar vervaardigd of bewerkt. De onderdelen en produkten wor den steeds meer heen en weer ge sleept. Niet alleen door Nederland, maar door heel Europa. Wegen zijn levens-aders. Als een snel transport niet meer mogelijk is, worden we onbereikbaar. Rijen dik rijden en parkeren Als we de auto met z'n allen net zo vaak willen gebruiken als nu, wor den we onbereikbaar. Omdat we vaak tegelijk op pad gaan, zou de groei nog meer en veel bredere we gen nodig maken. Sommige snelwe gen zouden twaalf rijstroken moe ten krijgen. In Soest zouden we hoofdwegen met vier stroken moe ten krijgen. Overal waar we vaak heen gaan, zouden enorme par keerplaatsen moeten liggen. In het centrum van steden en dorpen zou heel wat afgebroken moeten wor den om parkeren mogelijk te ma ken. Dit is niet haalbaar. Daarom heeft de regering ervoor gekozen Vredehofstraat 21000 20% Blrkstraat 18000 17% INTERN IN SOEST 34000 32% DOORGAAND VERKEER 1610 2% Stadhouderslaan 7000 7% Soesterbergsestraat 11000 10% Koningsweg/Blltseweg 14000 13% om de groei van het autogebruik te halveren. Het autoverkeer mag in het jaar 2010 met maximaal 35 pro cent toenemen ten opzichte van 1986. Te goedkoop Transport is heel belangrijk voor ons en onze economie. Omdat het zo belangrijk is, hebben we het niet te duur gemaakt. Sinds de jaren zes tig krijgt het openbaar vervoer sub sidie om het in stand te houden. De auto was sinds die tijd het belang rijkst voor iedereen. Voor de auto werden kosten noch moeite ge spaard. Alles en iedereen moest en moet per auto bereikbaar zijn. Alles en iedereen betaalt aan die be reikbaarheid mee. Bij een bezoek aan restaurant, zwembad en winkel centrum betaalt iedere bezoeker -ook zonder auto- meestal mee aan de parkeerplaatsen. Ook betaalt men mee als men tegen de nadelen van het autoverkeer beschermd moet worden. De bewoners van nieuwbouwwoningen betalen mee aan de geluidwal. Uit een onderzoek is gebleken dat de auto in de woonwijk zo'n elf pro cent van de ruimte in beslag neemt, vooral aan parkeerruimte. Uit een regeringsonderzoek bleek, dat het autoverkeer 14 tot 19 miljard gul den per jaar kost, terwijl de automo bilisten daarvan zelf 9 miljard beta len. In Duitsland loopt men nog ver der uit de pas. Daar kost het au toverkeer DM 202 miljard per jaar, terwijl de automobilisten maar DM 27 miljard betalen. Uit het Duitse onderzoek kwam verder naar vo ren, dat de benzine daar eigenlijk DM 6 per liter zou moeten kosten. Betalen per kilometer Het "accijnskwartje" op de benzine maakt heel wat los. Naast Duitsland gaat nu ook België de accijns verho gen. Toch maken al die grenzen tus sen landen nauwelijks verandering in prijzen mogelijk. Daardoor kun nen de prijzen onvoldoende stijgen om de toename van het autogebruik af te remmen. Ook de Tweede Ka mer vindt dat het autogebruik door het prijskaartje moet worden be perkt. Ér is over allerlei mogelijkhe den gesproken. Het ene idee na het andere verdween in de prullebak, ook al is men het erover eens dat er iets moet gebeuren. In de Randstad moet -vooral in de spitsuren- extra betaald worden om de wegen daar te gebruiken. De uitwerking daar van is het Tolpleinen-plan, zoals in de inleiding beschreven. Om over na te denken: Uitvaart centrum "De Enghehof Vrienden van het Kort geding. Ridder Plomp. Heeft u ook de gevolgen van de Tussenbalans voor volgend jaar al in uw huishoudboekje doorbere kend? Gehoord: "'t Gevaarlijke van poli tieke grappen is dat er soms één in de gemeenteraad wordt geko- Ambtenaren zijn zo langzaam om dat ze, heel milieubewust, aan energiebesparing doen: ze sparen hun eigen energie! "Je moet krabben waar het jeukt", zeggen ze. Nooit geweten dat die stoeptegels daar zo'n last van kon den hebben Gelezen: Er klobt hier iets niet. Voor een beleid en zeker voor een beleidsplan moet worden uitgegaan van de wensen. Ten aanzien van het verkeer be staan heel wat wensen, klachten en ideeën. Het gemiddelde daarvan zou de kern van het verkeersbeleidsplan moeten be palen. De Soesters willen toch vooral dat rekening met hen gehouden wordt. Soest is immers van en voor de Soesters. Om één ding kunnen we al blij zijn: Soest heeft nauwelijks doorgaand verkeer. Per dag rijden er vanaf de Birkstraat maar 1.100 auto's uit en in de richting Amersfoort. Via de Biltseweg verlaten 250 auto's Soest, via de Vredehofstraat 500, en via de Stadhouderslaan 350. Uit en in de richting Soesterberg gaat het om 510 auto's: 350 die Soest via de Birkstraat binnenkomen of verla ten, 80 via de Vredehofstraat en eveneens 80 via de Stadhouders laan. Het verkeer is dus feitelijk he lemaal een Soester aangelegenheid. As zich problemen voordoen, zijn we zelf de veroorzakers ervan. Wensen en verlangens As we de gemiddelde Soester goed begrijpen, zou hij het volgende wil len: - een veilige en rustige woonomge ving; - geen of zo weinig mogelijk (door gaand) verkeer in de eigen straat; - veilige loop- en fietsroutes (vooral voor de kinderen); - een parkeerplaats zo dicht moge lijk bij en liefst in het zicht vanuit de woning; - zo kort mogelijke routes voor het verkeer naar alle delen van het dorp en naar de plaatsen in de omgeving, - openbaar vervoer zonder over stap, maar wel met een hoge fre quentie; - een bushalte zo dicht mogelijk bij, maarliever niet in het zicht vanuit de woning; - een gezellig winkelcentrum in de buurt, dat ook goed met de auto te bereiken is; - voldoende parkeerplaatsen op alle bestemmingen; - geen of zo weinig mogelijk aantas ting van het dorpsbeeld en de omge ving van Soest. Een groot aantal van die zaken is al beleid van het rijk, de provincie en de gemeente. Het gaat dan vooral om verkeersveiligheid, verbetering van het openbaar vervoer, en min der autoverkeer (in woonwijken). Daar is al uitvoerig op ingegaan in Op 't Hoogt van 17 april. Er zijn ook wensen die elkaar tegenspre ken. Korte routes betekent vaak verkeer door andere woonstraten. Het gevolg is aantasting van het dorpsbeeld of de omgeving als het autoverkeer blijft toenemen en het verkeer moet blijven rijden. In het verkeersbeleidsplan zijn we op zoek naar de mogelijkheden om zoveel mogelijk wensen te realiseren. Verkeersbeleidsplan Het verkeersbeleidsplan zal gaan bestaan uit vijf delen. Een eerste concept hiervoor is gelijk met de an dere facetplannen gepresenteerd. De vijf delen moeten alles over het verkeer in Soest -en op een aantal onderdelen ook in Soesterberg- op een rijtje zetten. Deel A: Hierin worden de algeme ne kenmerken van het verkeer be schreven. Naast de omvang van het verkeer bevat het ook een inventari satie van het bestaande en al beken de nog komende beleid van het rijk, de provincie en de gemeente. Deel B: In dit deel worden alle knelpunten op een rijtje gezet. Daarbij gaat het om de ruimtelijke structuur van Soest, lopen en fiet sen, het openbaar vervoer, het au toverkeer, de verkeersveiligheid en het milieu. Deel C: Dit deel zal de berekenin gen gaan bevatten die nodig zijn om te kijken welke veranderingen in Soest te verwachten zijn in de ver keersstromen. Een computermodel berekent de gevolgen van het aan leggen of afsluiten van wegen; van woningbouw in een gedeelte van Soest, of van de aanleg van nieuw industrieterrein. DeelD: Hierin worden de mogelij ke keuzen voor het verkeersbeleid in drie scenario's (varianten) uitge werkt. Die scenario's zijn: 1. Dé problemen voor het autoge bruik oplossen. 2. Geen grootse ingrijpende oplos singen, alleen de problemen op de Van Weedestraat en de Ossendam- weg. 3. Het openbaar vervoer bevorde ren en het autogebruik verminde ren. Deel E: Dit deel moet gemaakt worden nadat het scenario is geko zen en de hoofdlijnen van het beleid bekend zijn. Deel E zal duidelijk moeten maken hoe dat beleid vorm kan worden gegeven. Stand van zaken Op het moment worden nog enkele zaken onderzocht. Wat zijn bijvoor beeld de gevolgen als de Nieuwe- weg en de Beukenlaan geen door gaande functie meer hebben? Is het ook mogelijk het verkeer op de Nieuwstraat en de Koninginnelaan te verminderen? Daarnaast is het overleg met de Ne derlandse Spoorwegen en Centraal Nederland in volle gang. Zij zullen immers meer en beter openbaar vervoer moeten leveren als we daar in Soest voor kiezen. Eind juni, be gin juli zullen de definitieve delen A, B, C en D klaar moeten zijn. Deel E zal na de Structuurvisie ge maakt kunnen worden en eind dit jaar kunnen verschijnen. De twee artikelen op deze pagina over het verkeer geven niet het standpunt weer van het college van burgemeester en wethouders. Dit was ook het geval met betrekking tot de artikelen dié in het kader van de Structuurvisie op vier extra pagi na's waren afgedrukt in het mei nummer van Op 't Hoogt. Deze artikelen werden geschreven aan de hand van de facet-plannen die waren verschenen van door het gemeentebestuur ingeschakelde ex terne bureaus, en uit ambtelijke no tities. De stukken die de eerste basis vormen van de discussie over de Structuurvisie, moeten uitsluitend gezien worden als praatstukken. Ze zijn met opzet in een zo vroeg sta dium aan de burgers gepresenteerd om hen vanaf het begin de moge lijkheid tot inspraak te bieden. Anne van den Hof Mevrouw Anne van den Hof is sinds 16 mei de nieuwe gemeente lijk medewerkster bestuurlijke pre ventie. Zij is onder meer belast met de coördinatie van hulpverlenings projecten en van eenmalige projec ten, en verder actief betrokken bij het mede-opzetten van het Halt bureau. Dit is een nieuw regionaal project dat betrekking heeft op al ternatieve straffen. Anne van den Hof is de opvolgster van mevrouw Hanny Karsten, die naar Zaanstad is vertrokken. De nieuwe gemeentelijk mede werkster zal zich in Soest vooral be zighouden met de beleidsaspecten van het buurtpreventiewerk. Zij is bereikbaar op het bureau bestuurlij ke preventie op de eerste verdieping in het gemeentehuis, telefoon 93673. Zij werkt nauw samen met Piet Lit, de coördinator sociale veiligheid, en onder meer belast niet het inventa riseren en verwewrken van gege vens op de meldingskaarten. Hij is op het bureau bestuurlijke preventie bereikbaar onder nummer 93527. Mevrouw Van den Hof is afkomstig uit Eindhoven. Ze had er een eigen bureau en deed in die tijd ervaring op in sociaal-cultureel werk en in de zakelijke dienstverlening. Piet Lit KM Op initiatief van de bewoners van Colenso werd eind vorige maand in het Griftland College aan de Noorderweg in het kader van het project "Buurtpreventie" een voorlichtingsbijeenkomst gehouden met als thema "inbraakpreventie". Een onderwerp dat blijkbaar in de belangstelling staat, want zo'n zeventig bewoners hadden aan de uitnodiging gehoor ge geven. Op deze avond waren ook enkele vertegenwoordigers van de ge meente aanwezig, bij wie uiteraard de nieuwe gemeentelijk coördinator buurtpreventie, mevrouw Anne van de Hof. Op uitnodiging van de buurtcoör dinator in Colenso werd het pro gramma verzorgd door drie mede werkers van het politiekorps, Ange- lique Heijnen, Hans Meuleman en Bert de Goeij. Zij waren vooral naar het Griftland College gekomen om de bewoners door het tonen van een videofilm en een diapresentatie tips te geven voor een zo optimaal mo gelijke beveiliging van de woning te gen inbraak. Daarbij kwamen van zelfsprekend ook de zwakke plek ken van de woning aan de orde. Vaak zijn die met tamelijk eenvou dige middelen te verbeteren, met als bijkomend en misschien wel het be langrijkste resultaat, dat men zich veiliger gaat voelen. Angstgevoelens Bijna iedereen heeft zelf of in zijn naaste omgeving wel eens te maken In de maanden juli en augustus komt de wekelijkse avondopen stelling op vrijdag (koopavond) van een aantal gemeentelijke afde lingen te vervallen. De afdelingen burgerzaken, huis vesting en het informatiecentrum van de Staf Voorlichting zijn in ver band met de vakantieperiode gedu rende twee maanden gesloten. De eerstvolgende avondopenstel ling op vrijdag is op 6 september. Met ingang van die datum kan men ook weer op vrijdagavond in het ge meentehuis terecht, van zeven tot acht uur. gehad met inbraak. Het is een op z'n minst vervelende gewaarwording wanneer men bij thuiskomst of bij het wakker worden tot de ontdek king komt dat er is ingebroken. Niet alleen het verlies van soms kostbare zaken, maar ook en vaak meer nog het feit dat een vreemde in huis is geweest en aan de spullen heeft ge zeten, bezorgt de slachtoffers niet zelden langdurige angstgevoelens of zelfs een trauma. Vaak worden er dingen ontvreemd die voor de dief nauwelijks iets op brengen, terwijl de benadeelde er een bijzondere waarde aan hecht. Iets van vroeger, van een overlede ne, een herinnering aan een goede vriend of vriendin. Gebleken is dat diefstal in veel ge vallen kan worden voorkomen door het de dief zo moeilijk mogelijk te maken. De voorlichtingsavond over het voorkomen van inbraak bleek voor de bewoners van Colenso een schot in de roos te zijn. Door de politie genomen steek proeven hebben aangetoond dat men weliswaar soms meer dan één slot op een deur heeft., maar dat het voor de inbreker een koud kunstje is om ze met eenvoudige hulpmidde len te forceren wanneer ze verou derd zijn. Er werd met nadruk ge wezen op het gebruik van sloten die voorzien zijn van een officieel keur merk; het aanbrengen van "die venklauwen", en sluiten van ramen en deuren op het nachtslot, ook wanneer men maar eventjes weg is. Overigens is het van belang te weten dat een dief veelal overdag opereert en dat hij vaak zomaar ergens kan S binnenlopen door nonchalance van de bewoner(s). Een inbreker heeft een hekel aan licht en daarom is het aan te bevelen 's avonds en 's nachts voor verlichting of sensoren rond om de woning te zorgen. Ook is het belangrijk dat men z'n persoonlijke bezittingen registreert en kostbare apparatuur enz. van bijvoorbeeld de postcode voorziet door deze te laten ingraveren. Dit kan men ove rigens ook zelf doen. De politie heeft een graveerkoffer ter beschik king. Deze kan via de buurtcoördi nator besteld worden. Colporteurs Niet alleen voor inbrekers, maar ook voor colporteurs werd gewaar schuwd, mensen die de liefdadig heid van de argeloze burger op de proef stellen voor een zogenaamd goed doel. Dit goede doel zijn zij dan zelf. Vraag in geval van zelfs de geringste twijfel een legitimatie. Bo vendien moet een colporteur altijd een door de plaatselijke overheid afgegeven vergunning tot colporta ge kunnen tonen. Wie dan nóg niet overtuigd is, kan het best de politie waarschuwen. Hoe vaak gebeurt het niet dat ge dienstige lieden de tuin wel even willen opknappen of messen willen slijpen. Indien men daar intrapt, proberen zij veel meer geld af te troggelen dan was afgesproken. Bo vendien is de kwaliteit van de door hen verrichte werkzaamheden vaak hoogst twijfelachtig. Ook nu weer luidt het advies: even 19444, de po litie, bellen. In feite kan men be doelde colporteurs en gedienstige "vakmensen" onder de rubriek "gauwdieven" onderbrengen. Samenvattend kan worden gesteld dat de bewoners van Colenso als een gewaarschuwd mens naar huis gingen, nadat zij de voorlichters met applaus hadden beloond. Iedereen kreeg tenslotte de map "Informatie voorkoming misdrijven" mee met daarin veel nuttige tips!

Soester Courant | 1991 | | pagina 29