Vakantie en alco lol wmij) Huursubsidie, voor wie? wanneer? hoe aanvragen 1 Sociale vernieuwing in Soest zet door ^piiii! Woningaanpassing voor gehandicapten Woonkostentoeslag of huursubsidie mogelijk als woonkosten moeilijk op te brengen zijn Alcohol en recreatie- criminaliteit Voorkeur voor RTL Plus in plaats van Eurosport Wiin van WOENSDAG 12 JUNI 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 4 WOENSDAG 12 België 2 tijdelijk niet op de Kabel inkomen bouwbedf nieuwbouw nmvj w c£ DISCOTIEK KLASSIEK ALTIJD NET IE WIET 'N KI VAI TOP KLASSIE DUBBEL CD DE "X Is vakantietijd. Voor een grote groep jongelui betekent dat dat zij, vaak voor het eerst, er zelfstandig op uit mogen. Is dat vaak al aanlei ding tot een uitbundige stemming in de aanloopperiode, niet zelden komt er nog de extra spanning bij van een bezoek aan het buiten land. In de meeste gevallen gaan de jongelui met vrienden en vriendin nen op stap. Ze komen met allerlei voor hen onbekende dingen in aanraking. Drank is er één van. Buschauffeur Een buschauffeur, die zelf niet meer weet hoeveel ritten hij al naar het buitenland heeft gereden: "Kijk, vroeg of laat drinkt iedereen wel eens een biertje. Als ze thuis waren gebleven, was dat ook gebeurd. Maar het vervelende is dat de jonge lui ineens alle remmen losgooien als ze zonder ouders op vakantie zijn. Daar komt nog bij dat er in het bui tenland toch niemand is die hen voor bovenmatig alcoholgebruik kan straffen, zoals verstandige ou ders zouden doen, dus wat let hen om stoer mee te doen met de ande ren, die zogenaamd al het klappen van de zweep kennen. Dat ze soms dagen ziek zijn op hun vakantie adres, nemen ze op de koop toe. Ik heb ze gehad in de bus, eigenlijk te ziek om te zitten. Dat zijn dan de jongelui met wie je niet veel te stel len hebt, met wie je eigenlijk alleen maar medelijden kunt hebben. Maar er zijn natuurlijk ook de bra nieschoppers, die het plezier van anderen proberen te vergallen. Ze hebben een grote mond, trekken zich van niemand iets aan ("we gaan maar één keer per jaar op vakan tie") en verzieken de sfeer. Soms zitten hun handen ook nog los. Ik ben eens een keer bij een politiebu reau gestopt omdat het me te gek werd en geloof me, ik heb al die ja ren heel wat meegemaakt. Het spijt me dat ik het moet zeggen, maar drank heeft al heel wat vakanties bedorven, voor de gebruiker, maar vooral voor de mensen in z'n omge ving". Reisagent De reisagent: "Ieder jaar krijgen we wel een paar klachten van mensen die zich geërgerd hebben aan het ge drag van jongelui die teveel gedron ken hadden. Ik vrees dat het euvel niet is uit te bannen. In een groep is er altijd wel één die beweert dat hij van een paar biertjes niet omvalt, en vaak is het die ene die de anderen overhaalt om óók mee te doen. En zeg dan maar eens "nee" als je met een groep bent. Je wilt toch voor vol aangezien worden en niet als je thuis bent telkens maar weer te horen krijgen dat je kinderachtig en een slapjanus bent omdat je niet hebt meegedaan. Terwijl juist degenen die zich wel laten overhalen de slap janussen zijn!" In de "kleine lettertjes" van de reis- voorwaarden staat niets over over last die je als vakantieganger kunt ondervinden van drankgebruik door anderen. Misschien dat het ooit zover komt. Zoals er nu al wel gescheiden afdelingen zijn voor ro kers en niet-rokers, terwijl nieuw is dat er zelfs volledig rookvrije reizen zijn. Als die straks ook voor drin kers en niet-drinkers worden inge voerd, zijn we weer een stapje ver der op de goede weg van een ma- tig(er) alcoholgebruik. Hostess De hostess: "In elke groep zitten wel een paar probleemgevallen. Bij de ouderen natuurlijk lang niet zoveel als bij de jongeren. Het probleem bij de jongelui is, dat ze elkaar meesle pen. Het is vaak een kwestie van stoerdoenerij. Als je eens vraagt naar het waarom, krijg je meestal nietszeggende antwoorden: "Ik weet het niet", "Iedereen doet het toch", "Eens moet toch de eerste keer zijn". Het vervelende is alleen dat er die eerste keer ver van huis geen rem is. Thuis merken ze gauw genoeg dat je over de schreef bent gegaan. Geen verstandige ouder zal dat over z'n kant laten gaan. Maar op vakantie kun je het je veroorlo ven om tekeer te gaan. Een paar da gen ziek, nou ja, da's jammer, maar daar is overheen te komen. Thuis is dat niet zo gemakkelijk. Daar moet je de volgende dag naar school, naar de vakantiebaantje of je ouders hel pen. Dan kun je.het niet maken om een paar dagen met een kater in bed te blijven, want je wilt je niet laten kennen". Als je in het buitenland bent, moet je natuurlijk ook de drankjes van het land drinken. Die zijn de vol wassenen vaak al niet gewend, laat staan de jongelui. Alsje na een week of veertien dagen vraagt of ze het naar de zin gehad hebbenis het ant woord altijd "ja", maar in die tijd hebben ze niets van de omgeving gezien, met niemand van de plaat selijke bevolking kennisgemaakt. Voor hen bestond het vakantieland alleen maar uit de vier muren van een kroegje of de disco, soms afge wisseld door een bezoek aan het strand, maar ook altijd in gezel schap van drank, veel drank. Terwijl het allemaal zoveel leuker zou zijn geweest zónder drank, of in ieder geval met minder!" Treurige gevallen Zomaar drie verhalen van mensen die in hun werk met drank te maken hebben. Geen wilde verhalen, hoe wel Ze die genoeg zouden kunnen vertellen. Over degenen die niet eens mee terugkonden omdat ze in het ziekenhuis lagen. Een alcohol vergiftiging, lelijke verwondingen na een val door overmatig drankge bruik, een aanrijding met drank in het spel. Dat zijn de treurige geval len die blijkbaar iedereen kunnen overkomen. Zelfs degenen die den ken dat ze stevig in de schoenen staan. Als het erop aankomt, laten ze zich toch meeslepen. Daarin schuilt het grootste gevaar. Daarom is hier een waarschuwing op z'n plaats: Blijf in ieder geval je zelf, laatje niet beïnvloeden door de groep, zeg dat je net iets anders van plan bent alsje gevraagd wordt mee te doen. Want bedenk: het mag dan wel sterke drank genoemd worden, maar jij bent toch zeker sterker?! Oók voor de vakantie geldt: Geniet, maar drink met mate! De Regeling geldelijke steun huis vesting gehandicapten biedt men sen niet een lichamelijk gebrek de mogelijkheid, voorzieningen in hun woning te laten aanbrengen die verbetering van hun woon- en leefomstandigheden bevorderen. Daar zijn inmiddels grote verande ringen in gekomen. Tot aan het be gin van dit jaar mocht de gemeente over aanpassingen, waarvan de kos ten beneden het bedrag van f2000,- bleven, zelfstandig beslissen. In fe bruari 1991 besloot de staatssecre taris van VROM plotseling dat voorzieningen, waarvan de kosten beneden dit bedrag bleven niet meer vergoed zouden worden. Maar onder druk van vele kanten heeft hij dit harde besluit iets ver soepeld. Met ingang van de maand juni zijn de volgende wijzigingen van kracht geworden: - de bepaling dat voor een bedrag van minder dan f 2000,- geen ver goeding meer plaatsvindt, is ge schrapt; - voortaan wordt iedere aanvraag, ook die waarvan de kosten voor aanpassingen beneden het bedrag van f 2000,- blijven, gebonden aan een advies van de Gemeenschappe lijke Medische Dienst; - de kosten voor dit advies komen voor rekening van de aanvrager, be halve wanneer de GMD een nega tief advies uitbrengt; - de belanghebbende dient voor el ke aanpassing een eigen bijdrage te betalen van f500,-, inclusief de kos ten voor het medische advies, ook als de aanpassingskosten hoger zijn dan f 2000,-; - de belanghebbende dient de eigen bijdrage zelf te betalen. Als hij hier toe niet in staat is, kan een beroep worden gedaan op de Algemene Bijstandswet. - de bijdrage voor verhuiskosten wordt verlaagd tot f 2500,-. Voorts heeft de staatssecretaris be sloten, de kosten voor het verwijde ren van de in het kader van de rege ling aangebrachte voorzieningen met ingang van 1 januari 1992 niet meer te vergoeden. Het geheel samenvattend moet worden vastgesteld, dat men, on geacht de hoogte van de bijdrage, altijd f 500,- moet betalen. Wie minstens 55 jaar is en niet al te ingrijpende voorzieningen wenst, kan eventueel een beroep doen op de gemeentelijke subsidieverorde ning stads- en dorpsvernieuwing. Nadere informatie hierover is te vin den in de folder "subsidie aanpas sing bestaande woning", welke bij de gemeente kan worden aange vraagd. Telefonisch kunt u terecht op toestel (02155-) 93736. Wat zijn woonkosten? Om te kunnen beoordelen of een aanvrager daarvoor in aanmerking komt, wordt bij de berekening van huursubsidie uitgegaan van het in komen in het vorige jaar. Wanneer de aanvrager in dat vorige jaar een inkomen had dat hoger was dan (ongeveer) het minimum-inko men, dan kan het gebeuren dat het recht op huursubsidie pas een jaar later ingaat. In dat geval kan men bij de afdeling sociale dienstverle ning van de gemeente een Woon kostentoeslag aanvragen. Deze toeslag is even hoog als de huur subsidie geweest zou zijn. Men kan deze woonkostentoeslag krijgen totdat men wél recht heeft op huur subsidie. Netto huur boven 820 gulden per maand Wanneer de netto huur hoger is dan 820 gulden per maand, kan men meestal geen huursubsidie krijgen. Wanneer men door een plotselinge terugval van inkomsten de hoge huur niet meer kan opbrengen, komt mensoms in aanmerking voor Woonkostentoeslag. Deze toeslag is altijd tijdelijk. Er is bovendien de voorwaarde aan verbonden dat men zich bij de afdeling huisvesting van de gemeente Soest laat inschrij ven voor goedkopere woonruimte. Woonkostentoeslag bij een eigen huis Wie in een eigen huis woont, heeft geen recht op huursubsidie. Is het inkomen ongeveer gelijk aan het minimum-inkomen en bedragen de woonkosten tussen 289 en 820 gul den per maand, dan kan men Woonkostentoeslag krijgen. Zijn de woonkosten hoger dan 820 gulden in de maand, dan kan men soms ook Woonkostentoeslag krij gen. Hiervoor gelden dezelfde re gels als in het geval van een netto huur boven de 820 gulden per maand. f Bij een koophuis gelden als netto woonkosten: - de hypotheekrente; - de premie opstal verzekering; - eigenaarsdeel onroerend-goedbe- lasting; - erfpachtscanon; - onderhoudskosten. De aflossing van de hypotheek geldt niet als netto-woonlasten. Nog vragen? Wie er niet zeker van is in aanmer king te komen voor huursubsidie of woonkostentoeslag, kan op het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, na dere informatie krijgen op de afde lingen huisvesting en sociale dienst verlening. Ook bellen is mogelijk: (02155-) 93736 (huisvesting) of 93556 (sociale dienstverlening). Het is louter toeval dat de drie interviews in dit artikel betrek king hebben op vakanties in het buitenland. Voor vakanties in eigen land geldt in feite hetzelf de. Ook dan gaat de jeugd zich meer dan eens te buiten aan drankgebruik. Dat komt ook door de vaak alcoholvriendelij- ke omgeving en de ontspan ningsmogelijkheden. Daarnaast is er de nieuwsgierigheid en de wens om bij een groep te horen. Ook verveling kan een aanlei ding zijn om alcohol te gebrui ken. In sommige gevallen leidt dat tot de recreatiecriminaliteit, die de laatste jaren de kop op steekt. Want (vooral) jongeren gedragen zich losser en vrijer als ze alcohol op hebben, maar ook gewelddadiger. Alcohol onf- remt. Daarom geldt óók voor de vakantie in eigen land: Geniet, maar drink met mate! De in het mei-nummer van Op 't Hoogt opgenomen mini-enquête over de voorkeur van de bevolking voor een nieuwe zender, heeft 397 geldige reacties opgeleverd. De grootste voorkeur gaat uit naar RTL Plus, dat met 270 stemmen het hoogst scoorde. De gemeente hield de enquête naar aanleiding van de verdwijning van Eurosport van het scherm door een uitspraak van de rechter. Over de invulling van het vrijkomende ka naal polste de gemeente de inwo ners door hun te vragen een keus te maken uit de vijf zenders die in aan merking komen de opengevallen plaats van Eurosport in te nemen. Er kwamen in totaal 492 reacties binnen. Er werden 95 formulieren ongeldig verklaard, omdat duidelijk zichtbaar was dat dezelfde afzender meer dan één formulier had ingele verd. Op de 95 ongeldige briefjes viel de keuze 90 keer op RTL Plus. Van de resterende 397 inzenders gaat in 270 gevallen de voorkeur uit naar RTL Plus, gevolgd door Sportnet (59), Discovery (28), MTV (24), Rai-Uno (8) en Film- net (8). De enquêteresultaten zijn inmiddels aan de commissie ruimtelijke orde ning voorgelegd. Deze zal in de vol gende openbare vergadering, die op dinsdag 2 juli, aanvang half acht, in het gemeentehuis wordt gehouden, een beslissing nemen over de invul ling van het kanaal. Vanwege technische problemen zal de televisiezender BRT 2 de ko mende dagen niet op de kabel te ontvangen zijn. Tijdelijk treft men een testbeeld aan. Het CAI-bedrijf zal trachten het probleem van de storing zo spoedig mogelijk op te lossen. Onlangs heeft de woningbouwver eniging St. Joseph de wethouders Frans Kingma en Jan Visser haar plannen gepresenteerd voor het opknappen van de HAD-flats (Haverweerd, de Akkeren en Dal- weg). Binnenkort volgt een in spraakronde voor de bewoners van deze flats. Het is van het grootste belang dat met name voor het opknappen van de woonomgeving de betrokkenen in het vroegste stadium benaderd worden voor de herinrichting rond de flats: parkeren, speelplaatsen, groenvoorzieningen enzovoorts. Praat mee, doe mee, dan weet de gemeente bijtijds welke wensen er leven en kan ze daar zo mogelijk re kening mee houden. Het projectteam van de woning bouwvereniging St. Joseph is bereid alle mogelijke inlichtingen te geven. Daartoe kan men bellen de heer M. R. Westveld, tel. 22989. Adres: Molenstraat 130. Door een herverdeling van werk zaamheden binnen de gemeentelij ke organisatie, is de coördinatie so ciale vernieuwing verhuisd naar de heer J. van Tol, telefonisch bereik baar onder nummer 93465. Huursubsidie is bedoeld voor ie dereen die in een huurwoning woont waarvan de huur nogal hoog is voor zijn gezinsinkomen. Maar ook als iemand een woning kan huren waarvan de huur aan de ho ge kant is, kan worden nagegaan of hij al dan niet huursubsidie kan krijgen. Er zijn nog steeds teveel mensen die er nog geen gebruik van maken, terwijl ze er toch recht op hebben. Vaak komt dit door on wetendheid of door verkeerde in formatie. Soms ook wil men om persoonlijke redenen geen beroep doen op de gemeenschapsvoorzie ningen. Om bij de laatste groep te beginnen: het ontvangen van huursubsidie is een recht, dat gegrond is op een wet. De subsidie is bedoeld voor ie dereen wiens inkomen onvoldoen de is om een bepaalde huur te kun nen betalen. Wie geen gebruik maakt van dit recht, doet zichzelf en zijn portemonnee tekort, zo een voudig ligt het. Moeilijk wordt het als iemand niet weet of hij ervoor in aanmerking komt. De plaats waar men terecht kan om dit te weten te komen, is het Bureau Huursubsidie van de ge meente, of een aantal woningcor poraties. Nadere gegevens hierover staan aan het eind van dit artikel. Wanneer komt men in aan merking voor huursubsidie? Om te weten wanneer men in aan merking komt voor huursubsidie, moet bekend zijn wat in het afgelo pen jaar het belastbaar inkomen is geweest van de huurder, eventueel de partner en overige huisgenoten. Verder moet bekend zijn hoeveel de huur per 1 juli van het lopende jaar bedraagt. Op 1 juli namelijk wordt niet alleen de jaarlijkse algemene huurverho ging toegepast, maar begint ook de subsidieperiode. Deze loopt van 1 juli tot en met 30 juni van het vol gende jaar. Huursubsidie moet dus elk jaar op nieuw worden aangevraagd. Aan welke voorwaarden moet verder worden vol daan? Er zijn drie algemene voorwaarden waaraan moet worden voldaan: - de huurder-aanvrager moet min stens 18 jaar oud zijn; - hij woont in een zelfstandige huur woning. Dit kan zijn een eengezins woning, een appartement, een flat vragen. Aanvragen die na 1 januari van het volgende jaar binnenko men, worden niet meer in behande ling genomen. Huurt men de woning tussen 1 juli van het ene jaar en 1 juli van het vol gende jaar, dan heeft men tot zes maanden na de datum van inhuur de tijd om subsidie aan te vragen, of een andere woning met een eigen voordeur, een eigen keuken, een ei gen toilet en een eigen wasruimte; - hij (of de partner of ééen van de huisgenoten) betaalt geen vermo gensbelasting. Verdere beperkende voorwaarden zijn: - als de huur minder bedraagt van fl. 289,17 per maand, wordt geen sub sidie verstrekt; - als de "kale" huur met de kosten voor de gemeenschappelijke voor zieningen (de kosten voor verwar ming, water enzovoorts moeten eerst worden afgetrokken) meer dan 820 gulden per maand be draagt, wordt geen subsidie ver strekt; - als voor een nieuw te betrekken woning een bedrag van meer dan 250 gulden per maand huursubsidie wordt berekend, dan zal dit in de meeste gevallen door het ministerie van volkshuisvesting (VROM) wor den afgewezen. Slechts in bijzonde re gevallen zal de subsidie wél wor den verstrekt. Het is dus van belang dat men zich eerst goed laat infor meren voordat men besluit een (duur) huis te huren; - als het belastbaar inkomen van een meerpersoonshuishouden meer dan 49.000 gulden over het afgelo penjaar bedraagt, of van een alleen staande meer dan 41.000 gulden, dan bestaat er geen recht op subsi die, behalve als dat inkomen in het lopende jaar drastisch zal dalen. Uitzonderingen In enkele gevallen is subsidie moge lijk ook al ligt de huur boven de grenzen. Bijvoorbeeld: - de huurder is 65 jaar en heeft al vóór z'n 64-ste jaar de woning be trokken; - de huurder woont in een bejaar denwoning en was voor 1 juli 1991 64 jaar of ouder; - het huishouden bestaat uit meer dan 8 personen; - de huurder is gehandicapt en be woont een aangepaste woning. Wanneer kunt u subsidie aanvragen? Hierboven is a! gezegd dat de subsi dieperiode loopt van 1 juli van het lopende jaar tot en met 30 juni van het volgende jaar. Reeds halverwe ge de maand mei kan de subsidie worden aangevraagd zodra de huurprijs per 1 juli bekend is. Wie op 1 juli huurder is van de wo ning, heeft tot 3] december van dat jaar de tijd om de subsidie aan te Hoe ontvangt men de subsi die? De subsidie kan men op drie ver schillende manieren ontvangen: - door middel van huurmatiging via de verhuurder. Als men een woning huurt van een woningbouwvereni ging, wordt de subsidie van de huur afgetrokken. De huurder moet dan het overblijvende deel betalen. - door een gemeentelijk voorschot. Wie een woning huurt van een par ticuliere eigenaar, kan de subsidie in de vorm van een maandelijks voor schot van de gemeente ontvangen; - de huurder ontvangt de subsidie rechtstreeks van het ministerie van VROM, per kwartaal, achteraf. Hoeveel bedraagt de subsi die? Op de vraag hoeveel de subsidie be draagt, is in het kader van deze in formatie geen direct antwoord te geven. De toe te kennen subsidie is geheel afhankelijk van de verhou ding tussen de te betalen huur, de grootte van het gezin, en het (ge- zins )inkomen. Ze varieert van 15 gulden tot 340 gulden per maand. Wie zich afvraagt of er voor haar- hem een subsidiemogelijk bestaat, kan zich wenden tot één van onder staande adressen voor nadere infor matie of voor het invullen van een aanvraagformulier: - Woningbouwvereniging Soest, tel. 02155 - 16561; - Woningbouwvereniging Sint Jo seph, tel. 02155 - 22989; - Govaert Vastgoedbeheer BV, tel. 033 - 617842; - Boogmii Hilversum, tel. 035 - 49845, of bij Bureau Huursubsidie van de gemeente Soest, gemeentehuis, kamer 45, of telefonisch (02155-) 93533. De commissiekamer in het ge meentehuis wordt vanwege de drie schilderijen die er hangen van Bert Kinderdijk de "eierzaal" ge noemd. Commissielid, deze week rondkij kend,: "Er wordt hier kennelijk veel gekakeld". Skateboardbaan in Klein Engen- daal: "mini-ramp". Bewoners Bosstraat: "Voor ons een maxi-ramp". Gehoord over een raadslid: "Hij verstaat de kunst om in twintig zin nen nauwelijks méér te zeggen dan "Goeienavond"! Golfoorlog om De Stompert? De gemeentelijke afdelingen die normaal op vrijdagavond open zijn, zullen in juli en augustus toch niet gesloten zijn omdat de ambte naren niet meer op hun benen kun nen staan door de blaren die ze hebben opgelopen tijdens de Vier- VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE S' NW. BAA *C, GEEN 46,90 |s OF 44,90 DEBUSSY - Images Benedet MOZART - Streichq Qi ALBAN BERG IGOI Perlman viool I VERDI - Don Carlos (1 Placido Domingo, J.S. BACH - 3 Conce Pinnock, Simon MENDELSSOHN - S; Price, Siegfried Jeru LISZT - Valses oublié burgh Symp nu voor maar MOZART - Symp. i do JOAQUIN RODRIG torale, Fantasii MOZART - Hornkoi colaus Harnoncou voor iets meer d RICHARD STRAUSI vin, Wiener Philh ROSS1NI - LTtalian za Alva, Corena. i MAAR WE POPULAIRE WOMACK WO S1MPLE MINDS - UB 40 - Labour ROLLING STONE ENIGMA - M C VANILLA 1CE - T M.C. HAMMER - QUEEN - Innuer INXS - Kick PRINCE - Graffit VOOR 2 IN Bij ons nog vo Alle enkele nu 7 5 voor LP'S BESTELLEN Top en Tip Single 12 kopen de 1 Cassettes met rr Altijd ne Nw. Baarnstraa

Soester Courant | 1991 | | pagina 30