Ouderen in het verkeer Belangrijke telefoonnummers Maatregelen Tussenbalans leiden tot verlies koopkracht ouderen Project Thuiszorg Baarn/Soest: verpleging thuis is een succes WOENSDAG 12 JUNI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 34 Reacties van lezers Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14583 S.W.O.S. 23681 C.M,D. 19004 Kruisvereniging 18770 Aktiviteiten KBO/St. Jozef Aktiviteiten ANBO-Soest SWOS-cursussen en aktiviteiten 91/92 Aanvraag huursubsidie voor het tijdvak 1.7.91 t/m 30.6.92 Aktiviteiten PCOB-Soest Reactie van lezers De Seniorenpagina valt on der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 13786 of 23681. Op 4 september 1991 ver schijnt de eerstvolgende Seniorenpagina. Kopij voor die krant inle veren bij de redactie vóór maandag 19 augustus 1991. In de maanden juli en au gustus 1991 zal er geen Se niorenpagina verschijnen. SENIOREN PAOINA I De maatregelen in de Tussenba lans zullen het wonen en openbaar vervoer voor ouderen fors duurder maken. Vooral oudere alleen staanden en 65-plussers met een minimum inkomen komen daar door in nog grotere financiële pro blemen omdat ze toch al bijna geen vrije ruimte meer hadden in hun uitgavenpatroon. Dit schrijft de Raad voor het Ouderenbeleid in zijn advies 'Ouderenbeleid... uit balans?", dat op 1 april aan minis ter D'Ancona van WVC is ge stuurd. De raad betwijfelt ernstig of het kabinetsuitgangspunt bij de Tussenbalans, handhaving van de koopkracht, zal worden gehaald voor ouderen met een minimum inkomen. Vooral het wonen zal voor ouderen duurder worden. De raad heeft ern stige kritiek op het feit dat het kabi net een aantal regeling aanpakt - zo als die voor huursubsidie, woning verbetering en voorzieningen onder de f 2000 voor gehandicapten - waarvan juist ouderen noodge dwongen grootgebruikers zijn. De huisvesting van veel zelfstandig wo nende ouderen zal zowel wat betreft woonlasten als woonkwaliteit ver slechteren. De bruto-huren zullen tot 1995 met een kwart stijgen. Een woning van 700 gulden per maand, zoals bij vele bejaardenwoningen het geval is, zal dan op 870 gulden komen. Men kan dan doorgaans wel huursubsidie vragen, maar omdat in de regeling ook het een en ander verslechtert, zal het huurbedrag dat uiteindelijk zelf moet worden betaald naar ver houding toch behoorlijk stijgen. De raad heeft berekend dat die netto te betalen huur over vier jaar dan ook met een derde zal zijn gestegen voor een alleenstaande 65-plusser met alleen AOW. Een van de belangrijkste punten van kritiek is dat de nadelige effec ten van de diverse bezuinigings maatregelen zich opstapelen voor iemand die èn 6 5-plusser is èn licht gehandicapt èn alleenstaand èn een minimuminkomen heeft. Combina ties die helaas veel voorkomen en een feit waar beleidsmakers te wei nig rekening mee houden, aldus de raad. De raad spreekt hierop vooral de minister van WVC aan omdat zij binnen het kabinet de eerstverant woordelijke is voor de samenhang in het ouderenbeleid. Strippenkaart Omdat ouderen intensieve gebrui kers zijn van bus en tram, zal vooral de prijsverhoging van de 65 plus strippenkaart hard aankomen. Die verhoging zal over vier jaar 37 pro cent zijn, zo is door de raad bere kend. Voor een strippenkaart van nu f 4,70 zal men dan ongeveer f 6,40 moeten neertellen. Aan minis ter May-Weggen is dan ook drin gend gevraagd de verhoging van de 65 plus-strippenkaart aanmerkelijk lager te laten uitvallen dan nu het plan is. De in de Tussenbalans aangekon digde invoering van een flexibele pensioenleeftijd acht de raad een goede zaak. Mensen moeten veel meer zelf kunnen kiezen of ze, bin nen bepaalde grenzen, vroeger of later dan 65 jaar met pensioen wil len gaan. Zo'n systeem zal volgens de raad echter alleen aanslaan als er voor de ouder wordende werkne mers ook meer mogelijkheden voor deeltijdwerk komen. Men kan dan geleidelijk aan afbouwen, de over gang is niet zo abrupt en de werkge ver kan langer gebruik maken van de verworven kennis en ervaring. In Zweden is dit systeem al heel ge bruikelijk en een succes, ook bij de werkgevers. Eigen vermogen De Raad voor Ouderenbeleid ver zet zich in zijn advies tegen het be trekken van het eigen vermogen bij het berekenen van de eigen bijdrage die iemand moet betalen bij opna me in een verpleeghuis, het grootste deel van de verpleeghuiskosten wordt uit de AWBZ betaald. Het karakter van de AWBZ als volks verzekering kan niet zonder een principiële discussie worden aange tast. Ook heeft de raad groot be zwaar tegen het weghalen van de helft van het geld (100 miljoen gul den) dat zal vrijkomen bij het sa menvoegen van de gezinsverzor ging en het kruiswerk tot grote geïn tegreerde instellingen voor thuis zorg. De prikkel tot die integratie zal daardoor voor een groot deel verdwijnen. Bovendien is het geld hard nodig voor uitbreiding van de thuiszorghulp van ouderen bij het zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Zondag 16 juni, 14.30 uur, huis kamer De Vijverhof: filmmatinee voor alle 55+-ers. Toegang gratis! Dinsdag 4 juni: Busreis naar Valkenburg; vertrek tijd 08.00 uur. Maandag 17 juni: 08.00 uur vertrek ANBO-deelne- mers aan vakantieweek in Altenahr (Duitsland). Dinsdag 16 juli: gecombineerde bus-bootreis in Noord-Holland; vertrektijd 08.00 uur. Secretariaat ANBO: Willaertstraat 16, tel 18018. Niemand zal ervan opkijken dat in het verkeer zowel de ouderen als de jongeren extra gevaar lopen. De oorzaken liggen voor de hand. Voor de jongeren geldt dat zij wei nig ervaring hebben, maar wel een dosis jeugdige overmoed. En de ouderen worden in allerlei opzich ten minder kwiek en dus meer kwetsbaar. Oudere fietsers en voetgangers lopen tienmaal zoveel risico als automobilisten. Het beleid is erop gericht ouderen te leren hoe ze, als de zintuigen niet meer 100% zijn en de souples se afneemt, toch zelfstandig mo biel kunnen blijven. Veilig Verkeer Nederland heeft met steun van het Rijk enkele tientallen vrijwilligers opgeleid die per regio de verkeersvoorlichting ter hand nemen. Het is de bedoeling hun aantal versneld op te voeren tot er in het hele land voldoende vrijwilligers zijn. Het gaat bij voorkeur om men sen die zelf ook al wat ouder zijn en in hun vroegere werkkring met het zelfde bijltje hebben gehakt (leer krachten, politiemensen). Het feit dat ouderen en mensen met een handicap in het verkeer veel ri sico lopen en dat er bovendien steeds meer oudere verkeersdeelne mers zullen komen rechtvaardigt aparte maatregelen. Het probleem van de ouderen in het verkeer heeft twee kanten. Ouderen kunnen hun gedrag aanpassen aan de kleine of grote gebreken waar mee ze te kampen hebben. Maar aan de andere verkeersdeel nemers kan geleerd worden dat ze rekening moeten houden met het wat langzamere tempo dat de meeste ouderen aanhouden. Al bent u nog zo vitaal, verschillen de lichaamsfuncties gaan met het verstrijken der jaren bijna onge merkt achteruit. Dat is niets bijzon ders. Integendeel, iedereen - man of vrouw, topsporter of niet - krijgt daar vroeg of laat mee te maken. Het vervelende is wel, dat het nu juist om die functies gaat, die van le vensbelang zijn in het verkeer van vandaag. Vooral het zien, het horen, het concentratievermogen en de reactiesnelheid zijn hierbij belang rijk. Behalve de langzaam optredende veranderingen bij uzelf zijn er nog andere factoren die van invloed zijn op uw verkeersgedrag. Zoals nade lige invloed van alcohol en van be paalde medicijnen. Maar evenzeer van invloed zijn vermoeidheid, emoties, uw lichamelijke conditie of afleidende gebeurtenissen en han delingen. Niemand hoeft te schrikken van de vermindering van zijn of haar li chaamsfuncties. Het is immers een menselijk verschijnsel. Het belang rijkste is dat u er rekening mee houdt! U kunt veel zelf doen (of laten) om het verkeer veiliger en soepel te la ten verlopen. Dat geldt natuurlijk voor iedereen, maar juist doordat u met het vorderen der jaren te maken krijgt met verminderde lichaams functies, dient u extra alert te zijn. Wellicht kunnen veel problemen in het verkeer voorkomen worden, als iedereen zich de volgende tips ter harte neemt. Uw gezondheid Gezondheid is een groot goed. Houd daarom uw lichamelijke con ditie op peil, bijvoorbeeld door re gelmatig te wandelen of te fietsen. Ga voor alle zekerheid op geregelde tijden naar uw huisarts voor contro le en maak ook eens een afspraak bij uw oogarts of opticien om uw ogen, bril of contactlenzen na te laten kij ken. Fit en uitgerust Zorg dat u uitgerust bent voor u aan het verkeer gaat deelnemen. Kijk goed of op de door uw apotheek verstrekte medicijnen een gele of rode waarschuwingssticker geplakt is, die aangeeft dat die medicijnen uw reactievermogen - en dus uw rijvaardigheid - nadelig kunnen f beïnvloeden. En natuurlijk rijdt u alcoholvrij, ook op de fiets en zeker in combinatie met bepaalde medi cijnen! Laat u niet afleiden Een luid spelende autoradio of het kiezen van een andere zender kan net die ene seconde concentratie verlies betekenen tijdens het rijden. Evenals het opsteken van een sigaar of sigaret of kaart-lezen tijdens het rijden. Laat afleidende handelingen achterwege! U kunt dan meer tijd en aandacht besteden aan het veilig uitvoeren van de rij taak. Yerkeerskennis In de loop der jaren is er veel veran derd in het verkeer. Er wordt veel van de weggebruikers gevraagd. Door uw kennis van de verkeersre gels op peil te houden vermindert u de kans dat u in onverwachte ver keerssituaties terechtkomt en kunt u rustiger en zelfverzekerder aan het verkeer deelnemen. In november 1991 wordt het nieu we reglement verkeersregels en verkeerstekens van kracht. Hier over zal via de media voldoende voorlichting worden gegeven. Neemt u daarvan goede nota. Er verandert nog wel het een èn an der. Automobilisten döen er goed aan eens in te schrijven voor een rijvaar- digheidstest. Er zijn speciale ritten voor 50-plussers, die worden on dersteund door het samenwer kingsverband BROEM (Breed Overleg Ouderen En Mobiliteit) van de ANWB, de BOVAG, en Vei lig Verkeer Nederland (tel. 070- 3146530). Nu de cursussen en activiteiten van het seizoen 1990/91 voorbij zijn, staat de voorbereidingswerkgroep al weer klaar voor het seizoen 1991/92. Alle cursussen, zoals, gymnastiek, volksdansen, stijldan sen, yoga, zingen, Frans, Engels en tekenen en schilderen, staan op het programma. Bovendien: Met geheugentraining wordt be gonnen bij voldoende deelname in de Drie Eiken en in de Vijverhof. In deze cursus wordt informatie gege ven over de werking van het geheu gen. Ook worden er methoden aan geleerd waarmee het functioneren van het geheugen verbeterd kan worden. Er worden oefeningen ge daan om het geleerde in praktijk te brengen. De training zelfverdediging (ge richt op weerbaarheid) van vrou wen gaat bij voldoende deelname door. Heel veel vrouwen ervaren de straat als onveilig. In deze cursus wordt op verschillende manieren het gevoel van veiligheid vergroot, zodat u 's avonds weer eens alleen de deur durft uit te gaan. Met handi caps wordt rekening gehouden. Zwemmen gebeurt nu in het nieuwe zwembad aan de Dalweg in Soest. Daarvan kunt u ook profite ren. Er zijn drie soorten baden: een instructiebad, een wedstrijdbad en een recreatiebad. In dit bad is het mogelijk behalve gewoon te zwem men, zich te bewegen in een whirl- pool, een waterkreek, onder massa- gestralen, enz. Voor begeleiding in sport en spel zijn er gedurende een half uur twee instructeurs aanwezig. Daarna is er vrij zwemmen en na af loop is er gratis koffie op het terras. De temperatuur van het water is 30 graden, de lucht erboven is 32 gra den. Ook Soésterbergers kunnen meedoen. Eind juni/begin juli krijgt u het nieuwe cursus- en activiteitenboek je met het volledige programma thuisbezorgd. Heeft u belangstel ling hiervoor, kijk dan tegen die tijd goed tussen het drukwerk en de re clame of het erbij zit. Mist u het toch, in formeer dan bij een van de dienstencentra: de Drie Eiken, Honsbergen, de Vijverhof of bij Molenschot. De werkgroep Sinds september 1989 is in Soest en Baarn het project thuiszorg Baarn/Soest actief. Het heeft tot doel om 44 mensen uit beide ge meenten een alternatief te bieden voor opname in een verpleeghuis. Momenteel maken 28 inwoners van Soest er gebruik van. Het pro ject maakt deel uit van verpleeg huis Birkhoven te Amersfoort en het projectbureau is gevestigd in Soest. De lange voorgeschiedenis is onlangs afgerond met de ope ning door minister D'Ancona. In de gemeente Soest bestaat een groot tekort aan verpleeghuisbed den. Eigenlijk zouden er zo'n 170 moeten staan, maar voorlopig heeft Soest er niet een, althans niet in een gebouw. Door de provinciale en landelijke overheden werd dit te kort in 1989 ook gesignaleerd. Door tal van redenen kon er echter op korte termijn niet een verpleeghuis gebouwd worden. Daarom werd be sloten om in Soest een uniek lande lijk experiment te ontwikkelen. Als opdracht gold om na te gaan hoe veel mensen je uit het verpleeghuis kunt houden door ze een uitgebrei de vorm van thuiszorg te geven. Het ministerie van WVC, de Zieken fondsraad, de Nationale Zieken huisraad, de provincie Utrecht en het ziekenfonds Amersfoort en Omstreken begeleiden het project. Het startte in september 1989 en het experimentele karakter duurt tot 1 januari 1993. Daarna verwacht de minister dat het tot de normale vor men van verpleeghuiszorg gaat be horen. Dat betekent dat ook na die datum het project door kan gaan. Wie komen er in aanmerking? Allereerst uitsluitend mensen uit Soest en Baarn. Ze dienen te be schikken over een verpleeghuisindi catie. Het kan zowel om lichamelijk gehandicapten gaan als om demen te ouderen. Ook mensen die thuis gerevalideerd kunnen worden of zij die in de laatste fase van hun leven thuis verpleegd willen blijven, ko men ervoor in aanmerking. De aanmelding gebeurt, voor wat betreft de demente ouderen, via de Vanaf heden kunnen huurders van Woningbouwvereniging Soest te recht voor het aanvragen van huur subsidie voor het nieuwe tijdvak dat 1 juli a.s. begint. Wij adviseren u vooraf (telefonisch) een afspraak te maken. Voor het invullen van het aanvraagformulier moeten de volgende gegevens door u worden meegenomen. Als u over 1990 aangifte van inkom stenbelasting hebt gedaan, dus een A-, E- of T-biljet hebt ingevuld, moet een extra kopie of afschrift van dat biljet meegenomen worden. De ze wordt meegestuurd met uw aan vraag huursubsidie. Het gaat daar bij met name om het belastbaar in komen over 1990. Als er over 1990 geen aangiftebiljet is ingevuld, kan volstaan worden met de jaaropgave van de werkge ver en/of uitkeringsinstanties. Als u over 1990 meerdere werkgevers en/of uitkeringsinstanties hebt ge had, dienen dus meerdere jaaropga ven meegenomen te worden. Indien meerdere personen (partner, kinderen) van het huishouden in 1990 een inkomen gehad hebben, moeten van deze personen ook de inkomensgegevens ("kopie aangifte biljet of jaaropgave) meegenomen worden. Inkomensgegevens over 1991 zijn alleen maar van belang als het inkomen over 1991 meer dan 15% hoger of lager is dan het inko men van 1990. Tevens hebben wij de fiscale nummers nodig van de aanvra(a)g(st)er en alle inwonende personen van 16 jaar en ouder. Op elke dinsdagmorgen is er voor huurders van Woningbouwvereni ging Soest een open spreekuur van 09.00 uur tot 12.00 uur. Alleen op afspraak is het voor de bewoners van Groot Engendaal aan de Albert Cuyplaan en voor de bewoners van Soesterberg mogelijk het aanvraag formulier in te laten vullen, respek- tievelijk in Groot Engendaal en te Soesterberg. Tenslotte: hoe eerder u een af spraak maakt, des te groter is de kans dat uw aanvraag nog voor 1 j uli verwerkt kan worden en de huur- matiging al per 1 juli in kan gaan. Om een inzicht te geven in de huur- en inkomensgrenzen kan men glo baal uitgaan van de volgende bedra gen: Huur- en inkomensgrenzen Huishoudens 1991 Maandhuur tussen meer personen: - allen beneden de 65 - allen 65 of ouder één persoon: - beneden de 65 - 65 jaar of ouder f 289,17 en f 820,- f 289,17 en f 820- f 289,17 en f 820,- f289,17 en f820,- Jaarinkomen beneden f 49.000,- f41.000,- f 43.000,- f 36.000,- Als de meestverdienende persoon nog geen 65 is en een of meer inwo nende familieleden wel, gelden de zelfde'bedragen. Als de meestverdienende persoon 65+ is en een of meer inwonende familieleden nog niet, gelden de zelfde bedragen. Bij het ter perse gaan van deze krant is er nog geen zekerheid over deze bedragen. Wanneer aanvragen? Huursubsidie moet u aanvragen binnen zes maanden na ingang van het tijdvak. Doorgaans moet dat dus uiterlijk in december 1991. De subsidie wordt voor één periode verstrekt; die periode eindigt altijd op 1 juli. De samenstelling van het huishou den per 1 juli 1991 is bepalend voor de keuze uit de verschillende subsi dietabellen. RIAGG, terwijl de lichamelijk ge handicapten via de huisarts kunnen worden aangemeld. Voor iedere patiënt wordt een indi vidueel zorgplan opgesteld dat kan bestaan uit verpleging, verzorging, huishoudelijke hulp, oppashulp, medische behandeling en fysiothe rapie. Ook bestaat de mogelijkheid dat iemand voor enkele dagen naar een dagbehandelingscentrum gaat. Voorts worden de kosten vergoed voor medicijnen, incontinentiema- teriaal en hulpmiddelen. Patiënten houden hun eigen huisarts. Aan de patiënten wordt geen eigen bijdrage gevraagd, dit in tegenstelling tot de zorg in verpleeghuizen of bejaar denoorden. Gemiddeld is zo'n f200,00 per patiënt per dag be schikbaar. Zorgcoördinatoren zien erop toe dat de zorg adequaat wordt verleend en de hulpverleners op tijd op de adressen zijn. Yeel mensen kunnen thuis verpleegd worden Sinds de start ontvingen zo'n 75 mensen thuiszorg. Van degenen die niet meer in het project zitten, is het merendeel thuis overleden. Enke len zijn gerevalideerd. Slechts voor een paar was het onontkoombaar dat zij alsnog in een verpleeghuis werden opgenomen. Ook kwam het vrij vaak voor dat mensen uit een verpleeghuis of ziekenhuis terug naar huis konden keren. De eerste resultaten van het onder zoek dat het Nationaal Ziekenhui sinstituut in opdracht van het minis terie uitvoert, wijzen uit dat de pa tiënten en hun familie over het alge meen zeer tevreden zijn over de zorgverlening. Ook is gebleken dat Op 14 mei j.1. is het seizoen 1990/ 91 afgesloten met een spelmiddag. Deze keer eens geen lezing, voor dracht of dia's, maar een onge dwongen samenzijn. Tijd voor een praatje en een spelletje. Dat zo'n middag wordt gewaardeerd blijkt wel uit de goede opkomst. Bowlen Ook het bowlingseizoen is afgeslo ten. In het afgelopen seizoen werd gespeeld in twee groepen, één op dinsdagochtend en één op woens dagochtend. De afsluiting vond plaats met een gezamenlijke speel ochtend van beide groepen op 7 mei j.i. Het bowlen wordt gezien als een goede mogelijkheid tot sociaal kon- takt en een bewegingstherapie. Naast het bowlen is er ook tijd voor een praatje onderling tijdens de koffie. In het najaar hopen we weer van start te gaan. Het schema hier voor zal tijdig worden gepubliceerd. Bustocht Op 28 mei j.1. werd de vooijaars- tocht van de PCOB gehouden. Om 9 uur waren 40 leden op de start plaats bijeen. Met een bewolkte lucht en nog vrij fris werd de tocht begonnen. Via de zeer drukke route Utrecht- Breda werd Terheyden bereikt en om half elf werden de trossen van de salonboot "De Durme" losgegooid voor een tocht over de Mark naar Oosterhout. Onder het genot van koffie met gebak kon men genieten van het mooie uitzicht op de rivier en de wijde omgeving. In Ooster hout stond de bus gereed om het ge zelschap te vervoeren naar restau rant "De Gouden Leeuw" in Ter heyden, waar men na een aperitiefje het diner alle eer aandeed. Daarna ging de rit naar Breda voor bezichti ging van de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk, een imposant gebouw met een rijke historie. Aansluitend was er gelegenheid een indruk op te doen van het centrum van Breda. Nog steeds was het bewolkt en fris. Om kwart over 4 werd de terug tocht aanvaard en om kwart over 5 was de reis ten einde. Een dag om op terug te zien. En o ironie: toen iedereen goed en wel thuis was klaarde de lucht op en scheen de zon. Informatie over de PCOB te ver krijgen bij: dhr. H.MJ. Kinderdijk, Waldeck Pyrmontlaan 22, tel. 25992; dhr. T. Duhen, van Hamel straat 80, tel. 17193; mevr. A. Frankena, Joh. Poststraat 80, tel. 15590. de patiënten net zo zwaar of iets meer hulpbehoevend zijn dan de gemiddelde verpleeghuispatiënt. Goede samenwerking tussen Project, CMD en Kruiswerk Bij het project zijn zo'n 80 hulpver leners werkzaam. Zij zijn gedeta cheerd door het kruiswerk en het CMD. Het project maakt onderdeel uit van verpleeghuis Birkhoven te Amersfoort en heeft nauwe samen werkingsrelaties met beide organi saties. Dat geldt ook met betrekking tot het bureau van de intensieve thuiszorg, dat in hetzelfde pand ge huisvest is als het project thuiszorg Baarn/Soest. Het verschil met de intensieve thuiszorg is o.a. dat deze vorm van thuiszorg slechts voor een beperkte tijd gegeven wordt in en Soest alleen bedoeld is als een ver- I vanging voor een ziekenhuisopna me. In toekomst groei te verwachten Het aantal van 44 patiënten dat nu thuis verpleegd wordt zal, als de plannen van de Provincie Utrecht door het Ministerie worden goedge keurd, kunnen uitgroeien tot 72. Dat staat in het provinciaal plan voor de verpleeghuizen waarin ook in een verpleeghuis is voorzien van 60 bedden voor Soest. Tot het zover is zal het project thuis zorg Baarn/Soest de nood moeten lenigen voor het die aangewezen zijn op verpleeghuiszorg in Soest. Het projectbureau is nu nog geves tigd aan de Steenhoffstraat 6 maar gaat binnenkort verhuizen naar het pand Artishock", eveneens aan de Steenhoffstraat. Reactie op "Eenzaam zijn" (Se niorenpagina 8 mei) Geachte redactie, Naar aanleiding van het artikel "Eenzaam zijn" in de Soester Cou rant van 8 mei 1991, een reactie van de bewonerscommissie van het ver zorgingshuis "Mariënburg" in Soest. In ons verzorgingshuis wordt veel gedaan aan activiteiten. Eenmaal per maand een bingomiddag, geor ganiseerd door de bewonerscom missie. Voor deze middagen bestaat veel belangstelling. Jaarlijks wordt er een bustocht georganiseerd, speciaal voor de be woners met een handicap, een bus met een lift, duurder dan een nor male bus, maar de bewonerscom missie geeft uit de bewonerskas een bijdrage daaraan. Van de 66 bewo ners gaan er maar 19 bewoners mee, terwijl er die dag voldoende hulp aanwezig is, bejaardenhelpsters en vrijwilligers. Dinsdagsmiddags spelletjes of kaarten, soms zijn ér 10 bewoners aanwezig. Mensen die klagen over eenzaam heid zouden zelf ook eens wat meer interesse voor een medebewoner moeten tonen, niet zelf zo bekla genswaardig willen zijn. Van de zij de van het bestuur en van de bewo nerscommissie van "Mariënburg" wordt al het mogelijke gedaan om ons verzorgingshuis leefbaar te doen zijn, maar een bewoner moet van zijn of haar kant daar ook aan meewerken. Als bewonerscommissie van het verzorgingshuis vinden wij het be treurenswaardig dat er zo negatief over verzorgingshuizen gedacht en geschreven wordt. Met dank voor de plaatsing van dit artikel, Hoogachtend, C.D. van der Beek-v. Dok Secretaresse bewonerscommissie "Mariënburg".

Soester Courant | 1991 | | pagina 34