'We wilden eigenlijk helemaal nog niet weg, de zaak is immers nog niet echt geklaard...' Oude beuk geveld door verrotte wortels MH SIKKENS SCHILDERT U PROFESSIONEEL Beleidsplan moet van katholiek Soest 'vitale geloofsgemeenschap' maken Hartsticl reanima Soest plaatst extra sirenes WOENSDAG 19 JUNI 1991 SOESTER COURANT PAGINA IC Soester militairen terug uit Irak Bromfietser gewond f Drie Soesters terug uit Irak Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Politie onderzoekt doodsoorzaak hond O vfc WOENSDAG 19 JUf AR IE 'Samen op weg naar het jaar 2000' Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Installatiebedrijf j. cornelisse b' In de afgelopen weken hebben Neder landse militairen een belangrijke taak vervuld bij de opvang en bescherming van Koerdische vluchtelingen in Noord-Irak. Zij bouwden - in samen werking met o.a. Amerikaanse en Britse collega's - de kampen waar de Koerden die na de oorlog om Koeweit massaal de bergen in het grensgebied waren ingevlucht voorlopig weer enig onderdak konden vinden, zorgden voor althans een minimum aan gerief (waterleiding, sanitair) en boden me dische hulp. De meesten kwamen in de afgelopen week terug; hun taak wordt - als alles goed gaat - overgenomen door VN-troepen. Onder de Nederlandse militairen be vonden zich drie Soesters: dienstplich tig sergeant Ed Spiegel, fourier, en be roepskorporaal Peter Bos, monteur, namen sinds 1 mei deel aan de werk zaamheden die het 11e Genie Hulpba taljon - uit Wezep - uitvoerde bij Zak- ho, een Koerdische stad in het piterste noorden van Irak. Hun plaatsgenoot Henk de Jong maakte kortgeleden nog een anderhalve dag durende rondreis door het gebied, namens de ACOM, de militaire vakbond. Ed Spiegel keer de in de nacht van woensdag op don derdag terug op vaderlandse bodem. Peter Bos arriveerde pas zondag in Soest. Op de televisie videobeelden uit Irak, persoonlijk gemaakt door Henk, soms vanuit een helikopter maar meestal di rect "op iokatie", en aangevuld met fragmenten van reportages die de tele visie uitzond. Ed Spiegel en Henk de Jong - beiden voorzien van een tintje dat hun verblijf in zuidelijker streken als het ware bevestigt - kijken geboeid, hoewel ze de scenes waarschijnlijk al kunnen dromen. Ed ziet zichzelf terug, voor de ruïne van wat eens een Iraakse kazerne was, door de Hollanders ge transformeerd tot het onderkomen van waaruit hij als fourier en O O-onder- officier het verblijf zo aangenaam mo gelijk probeerde te maken. Op de ach tergrond, ver weg, beelden van de ber gen, de bruine vlakten, soms plaatjes van de stad, maar vooral van het kamp, met groepjes tenten, het veldhospitaal, de latrines. Daartussendoor Henks ei gen reportage met beelden van zijn dochter Ineke - ook in militaire dienst, als verpleegkundige - en niet helemaal toevallig ook betrokken bij de medische hulpverlening aan de Koerden. De herinneringen komen snel terug, het is ook allemaal nog zo kort geleden. Er varingen worden uitgewisseld: het eten, het klimaat, de omstandigheden waar onder gewerkt moest worden* de om gang met de vluchtelingen, de zin van dit alles, de motivatie, de vraag wat de Koerden nu te wachten staat... Ed bewaart goede herinneringen aan het "avontuur" waarvoor hij zich vrij willig opgaf. Met 600 man speelde het 11e Genie Hulpbataljon een belangrij ke rol: de geneeskundige conmpagnie bekommerde zich in het hospitaal en de medische hulpposten om de ernstigste "gevallen" onder de Koerden; de con structiecompagnie bouwde tenten en latrines; de staf-stafverzorgingscom- pagnie zorgde voor de noodzakelijke ondersteuning en de coördinatie van de interne gang van zaken. Ed maakte deel uit van deze laatste groep; de directe confrontatie met het leed en de elleilde van de Koerden bleef hem daardoor grotendeels bespaard, maar toch... Plastic zakken "De meesten van ons wilden eigenlijk helemaal nog niet weg; de zaak is im mers nog niet echt geklaard. Ik moet nog'zien hoe het daar allemaal af loopt..." Hij is nog diep onder de indruk van de schrijnende armoede van de Koerden. "Die mensen waren straatarm - hun hele bezit hadden ze in een paar plastic zakken. Als je dan ziet waar we ons in Nederland druk om maken: futi liteiten en luxe-problemen." Wat hem vooral is bijgebleven is het on geduld waarmee de teruggekeerde vluchtelingen - die in de bergen weken lang onder erbarmelijke omstandighe den hadden geleefd - bezit namen van i---es» TL Vï. 'Mf'. jii hun nieuwe onderkomens. "De tent stond nog niet overeind of ze trokken er al in, met hun hele familie, opzoek naar een beetje bescherming, een dak boven hun hoofd. Dat beeld zal me altijd bij blijven..." De ontberingen waren de Koerden - vooral vrouwen, kinderen en oude mannen, want de jonge mannen waren meestal actief in het verzet - nog aan te zien. In de bergen hadden sommigen dagenlang met blote voeten door de sneeuw moeten lopen, zonder eten, goed drinkwater of zelfs maar de ge ringste medische verzorging. De mees ten op de rand van totale uitputting, door honger en uitdroging. "En hier kregen ze een tent, water, meel, zodat ze zelf wat konden koken." 'Hello mister!' De Hollanders werden snel populair bij de Koerden. Ed: "Als je door het kamp reed had je gauw een lamme hand van het zwaaien. 'Hollanda!' hoorde je ze soms roepen, en je werd altijd hartelijk begroet: 'Hello mister!'" Uiterlijke ver schillen tussen Koerden en Iraki's waren er niet, en dat maakte dat de Hollanders meestal toch op hun hoede bleven. Gevaarlijk was het toch al, niet alleen omdat er altijd de dreiging heerste van een Iraakse terreurdaad, maar vooral omdat er nog overal munitie rondslin gerde. De explosieven-opruimings dienst verzorgde elke dag om 12.00 uur een explosie, maar dat voorkwam niet dat opgeschoten jochies liepen te sjou wen met handgranaten en pantservuis ten, die ze aan de man probeerden te brengen. Ook de Koerden zelf liepen vaak zwaarbewapend rond. "Net als wat je soms op televisie ziet, in 'Tour of Duty' of zo, en dan zit je zelf ook met een gela den Uzi in de auto. Het is overal nog on rustig, dus je kijkt wel uit, ze hebben tenslotte net een oorlog achter de rug." Een vakantiereisje Was het beslist niet, aldus Ed. Het land droeg overal de spo ren van de oorlog en de Hollanders kre gen bij aankomst al het nodige te ver stouwen aan leed en ellende. Ed: "Ik had eigenlijk meer chaos verwacht, maar dat viel me wel mee. In de zieken huizen was het veel erger, daar kon je je niet op voorbereiden. Onderling praat te je daar wel over en dat was goed, dan kon je een beetje op elkaar letten en zo kreeg je ook een band met elkaar, in het besef datje voor een goede zaak stond. Dat hielp." Petje af Ook Henk is, ondanks de korte duur van zijn verblijf, onder de indruk ge raakt. "Wat mij getroffen heeft is vooral de manier waarop de mensen daar met elkaar omgaan. Daar schrik je van. In het veldhospitaal zag ik een oude vrouw, die was zomaar achtergelaten door haar familie, totaal zonder verzor ging." Henk neemt zijn petje af vóór de manier waarop de Hollanders zich in het kamp hebben geweerd. "Vooral de medische hulpverleners kwamen in het nieuws, maar wat deze jongens hebben gedaan verdient minstens zoveel waar dering. Henk de Jong (l.) en Ed Spiegel, weer terug in Soest, wisselen hun ervaringen uit. De beuk die 85 jaar lang op de hoek van de Eigendomweg en de Den Blieklaan pronkte, is in de nacht van zaterdag op zondag geveld. Oorzaak: verrotte wortels. Mevrouw H.P. Epskamp-de Ruygt hoorde de boom vallen. "Eerst hoorde ik veel geritsel en vervolgens een harde klap. Mijn vader heeft de beukenboom' t Z t 85 jaar gëieaen met zijn vader geplant", herinnert ze zich. "De wortels liepen onder het asfalt van de Den Blieklaan door, maar zijn zo verrot dat de boom is omgevallen." De gemeente zal een onderzoek instel len naar de gezondheid van de andere beuken en bomen. Indien er gevaar be staat voor nog meer 'valpartijen' moe ten maatregelen worden getroffen. De beuk die zaterdagnacht sneuvelde, richtte geen schade aan en viel in de tuin. Indien de boom de andere kant was opgevallen, zou een woning waar schijnlijk flink zijn beschadigd. De beuk heeft een hoogte van ongeveer twintig meter en een doorsnede van bijna één meter. y Ed Spiegel voorgrond) in het kamp bij Zakho, Noord-Irak, in gezelschap van een Koerdische familie. Ed wil wel kwijt dat het een bijzondere ervaring is geweest. "Ik had het niet wil len missen en heb geen seconde spijt ge had. Het heeft m'n diensttijd heel erg interessant gemaakt." Een van de leuk ste herinneringen is het bezoek van mi nister Relus ter Beek, die het gebouw waar Ed de scepter zwaaide officieel opende. "Het is jammer dat ik straks weer terug moet naar m'n onderdeel, en dat dan de gewone dienst weer begint. Het is een goede zaak dat de Jandmacht dit heeft gedaan, en al wordt het nooit de eerste taak van een leger, zo'n humanitaire ac tie spreekt me aan, en veel meer men sen. Zo'n sociale functie maakt de dienstplicht aantrekkelijker: je ziet di rect nut." Hij betreurt het dat het verblijf uitein delijk korter is geweest dan aanvanke lijk het geval leek te zijn. "Ach, teleur gesteld is het woord niet. Het doel is be reikt, de Koerden zijn terug, en het is goed dat het zo gegaan is. Maar ik zou geen seconde aarzelen om terug te gaan als er weer werk te doen is." Echt optimistisch is hij niet: "Je vraagt je af hoe lang het goed gaat. Een vrij Koerdistan, daar geloof ik niet in. De mensen zijn onderling erg verdeeld en toch al niet erg ontwikkeld. Het is ook een nomadenvolk. Het zijn tweede rangsburgers in hun eigen land, want het bestuur is in handen van Iraki's en Arabieren." Chocoladepasta De Hollanders hadden over het eten niet te klagen, vindt Ed. "Dat viel wel mee, al hadden we in het begin alleen chocoladepasta voor op het brood en aten we veel gevechtsrantsoenen. De problemen zaten vooral bij de Turkse grens. Wat in een dag van Nederland naar Turkije werd gevlogen deed er soms vier of vijf dagen over om het kamp te bereiken." Over de weinig coöperatieve opstelling van de Turkse grenswachten zijn de Hollanders niet echt te spreken, maar ook de bevolking zelf leek soms wel een slaatje te willen slaan uit de hulpverle ning. Henk: "Zelfs het keukenafval werd uit het stortgat opgegegraven, dan stond je toch wel te kijken. Honger of handel - dat was moeilijk in te schatten." Dat het soms gevaarlijk was staat wel vast. Ed trof het niet: de eerste nacht was hij al wachtcommandant "En dat in een Iraakse kazerne!" Een paar keer heeft hij tijdens zijn verblijf alarm mee gemaakt, ook de laatste avond nog, toen zelfs de door hem georganiseerde bingo moest worden onderbroken. "We hoorden mitrailleurvuur en het licht ging uit. We moesten in het pikkedon ker op onze buik in het gras gaan liggen, zonder idee wat ons te wachten stond. Dat was angstig, en het duurde twee uur. Je wist niet wat er de hand was: misschien Koerdische guerrilla's of kin deren..." Geen cowboytje spelen De kans op aanslagen was heel reëel. Het gebied was verre van stabiel en overal zwierven zwaarbewapende groe pen rond. Het parool voor de Hollan ders was dat ze niet betrokken mochten worden in conflicten. "Maar je bent toch alert en op je hoede, 't Is geen oefe ning, en dat besef je heel goed. En je bent extra voorzichtig wantje loopt zelf ook gewapend rond." Henk de Jong be vestigt dat: "Er werd beslist geen cow boytje gespeeld." Of er nog een onderscheiding in zit weet Ed niet. Een extra financiële bijdrage wel, al zit het hem niet helemaal lekker dat daarbij onderscheid wordt gemaakt tussen beroepsmilitairen en dienst plichtigen. "De beloning was gebaseerd op een oefening, maar dit was wel iets heel anders. Je werkt toch als team, dus waarom dat verschil? Ik heb er minister Ter Beek nog over aangesproken en die kon zich mijn bezwaar wel indenken; hij zou er zijn hoofd nog over buigen..." Een 17-jarige bromfietser is vrijdag middag lichtgewond geraakt bij een aanrijding met een auto, bestuurd door een 75-jarige Soester. Het ongeval vond plaats op de kruising Ferdinand Huycklaan/Birkstraat. De automobi list gaf de bromfietser geen voorrang toen hij de Birkstraat opreed. De jonge man werd met een pijnlijke knie per am bulance naar Zonnegloren gebracht, maar kon na behandeling naar huis. Behalve Ed Spiegel en Henk de Jong verbleef ook beroepskorporaal Peter Bos uit Soest in Irak. Hij keerde pas zondag j.1. terug, te laat om deel te nemen aan het vraaggesprek met zijn collega's, dat vrijdagmiddag plaats vond. Als voertuig-monteur was het o.a. zijn taak de 80 wagens waarover het 11e Genie Hulpbataljon be schikte "op de weg te houden". Geen sinecure als men bedenkt dat de hitte er tropische hoogten bereik te, met als gevolg dat remmen be gonnen te koken en accu's dreigden te smelten. "Maar het viel allemaal ontzettend mee," aldus Peter Bos. De afdeling Bijzondere Wetten van de politie is bezig met een onderzoek naar de doodsoorzaak van een hond, die op 6 juni j.1. stierf nadat hij aan de Molenstraat een onbekende, bijten de stof had opgelikt. De eigenares meldde het voorval aan de politie, nadat ze had geconstateerd dat de hond niets meer kon eten of drinken en was doodgegaan. Het beestje moet op het veldje aan de Molenstraat, ter hoogte van de volkstuinen, iets vreemds naar bin nen hebben gekregen. Bij het eerste onderzoek bleek hij een verbrande tong te hebben en op de Diergenees kundige Faculteit van de Utrechte universiteit, waar het dier bekeken werd, constateerde men diverse in wendige verbrandingen, o.a. van de stembanden en de slokdarm. De politie houdt er rekening mee dat de hond landbouwgif of een soort af- bijtmiddel heeft geslikt. Of er opzet in het spel is geweest is onbekend. SiHkens geeft u de beste bescherming voor uw kostbare bezit Of u nu Rubbof SB, Rubboi AZ of Cetol TGL plus kiest, met Sikkens beschermt u uw huis jaren langer. Hef gratis Sikkens Verftechniek boekje geeft u daarbij nog gerichte adviezen over inspectie, gereedschap en tech niek, Dus als u toch verf komt kopen neemt U dit handige boekje gelijk mee; GRATIS! VAKMENSEN VRA6EN OM SIKKENS Soesterbergsestraat 52, Soest Telefoon 02155-12563 U vindt ons in het winkelcentrum "Hartje Zuid". Wij hebben volop parkeergelegenheid. "Samen op weg naar het jaar 2000", zo luidt de titel van het beleidsplan voor de katholieke geloofsgemeen schap in Soest, dat in het afgelopen jaar is opgesteld door het Interparo chieel Pastoraal Beraad, kortweg: IPB. Voornaamste punt in dat plan is een intensievere samenwerking tussen de vier parochies om gezamenlijk voorwaarden te scheppen voor een "vitale en optimaal functionerende geloofsgemeenschap in Soest", waar bij overigens de afzonderlijke paro chies hun eigen identiteit behouden. Volgens het beleidsplan zullen de paro chiële taken in toenemende mate op el kaar worden afgestemd of gezamenlijk uitgevoerd. Daarbij gaat het om zaken als de organisatie-structuur, gezamen lijke regelingen en voorzieningen, de kadervorming, het benoemingenbeleid en de oecumenische samenwerking. Voor de coördinatie daarvan zorgt het IPB, waarin de afzonderlijke parochie besturen vertegenwoordigd zijn. Het beleidsplan is in zekere zin een ver volg op het beleidsstuk waaraan het IPB zelf zijn ontstaan te danken heeft. In de tweede helft van de jaren '70 deed de behoefte aan "interparochiële samen werking" zich al gevoelen en dat mond de uit in de oprichting van het IPB, des tijds onder de stimulerende leiding van pastor Wim Mali. "Daar waren toen allerlei praktische ar gumenten voor," aldus de huidige IPB- voorzitter Leo Weusten, "maar ook heel ideële." Hij wijst in dat verband op de enorme invloed van het Tweede Va ticaans Concilie, waarbij de kerk gede finieerd werd als "Gods volk onder weg". Dat leidde tot diverse verande ringen in de katholieke kerkcultuur, zo als de liturgie in de volkstaal in plaats van het Latijn en een minder sterk ac cent op het priester-ambt. "Het adem de een beetje de sfeer van de anti-auto ritaire beweging van de zestiger jaren; er kwam veel meer aandacht kwam voor gespreide verantwoordelijkheid." Joanneskerk In die jaren groeide ook in Soest de be hoefte aan coördinatie van allerlei bo- ven-parochiële zaken en aandachtsge bieden, zoals het onderwijs, de caritas, vrede en ontwikkeling, financiën en het onderlinge pastores-beraad. Het IPB kwam aan die behoefte tegenmoet. Weusten: "In het begin ging het wat hakkelend en nogal incidenteel." Wat de zaak versnelde was met name de op richting van de Joannes-parochie in Overhees, een nieuwe kerk in een nieu we woonwijk, niet aan de traditie ge bonden en dus een uitgelezen proeftuin om al die ideeën waar te maken. Coör dinatie was toen al een noodzaak, want de jonge parochie-in-het-Veen, onder de bezielende leiding van pastor Theo de Groot, was in feite "armlastig" en de andere parochies moesten dan ook zor gen voor een deugdelijke financiële ba sis. In 1984 leidde dat o.a. tot de principe uitspraak dat katholiek Soest - bestaan de uit de vier parochies rondom de Pe trus en Pauluskerk (Soest-midden), de Mariakerk (Soestdijk), de Heilige Fa- miliekerk (Soest-zuid) en de Joannes kerk (het Veen) - pastoraal als één ge heel moest worden beschouwd. "Een belangrijke stap," aldus Weusten. Aan leiding daarvoor was het komende ver trek van De Groot - "juist in een perio de waarin er geen priester meer te krij gen was" - maar ook de heroriëntatie waarmee de kerk antwoord zocht op uitdagingen als de vergrijzing, de socia le problematiek, de identiteit van het onderwijs, de oecumene en nog een rij tje "knelpunten" die zich in Soest - evenals in tal van andere plaatsen - voordeden. Y ermaatschappelijking Het nieuwe beleidsplan sluit aan op die historische ontwikkeling, maar is ver der uitgebouwd en ademt nu nog meer de geest van een wat andere, toekomst gerichte kerkvisie, waarin bijvoorbeeld de invloed van het Conciliair Proces - de wereldwijde beweging voor Vrede, Gerechtigheid en het Milieu - zichtbaar wordt. Volgens Weusten komt dat met name tot uitdrukking in een grotere openheid naar de samenleving, naar andere kerken en geloofsgemeen schappen, en een toenemende aan dacht voor de oecumene en de "ver maatschappelijking" van de kerk. Naast deze "inhoudelijke" heroriënta tie is er ook sprake van een aantal con crete uitwerkingen op organisatorisch gebied. De principe-uitspraken van 1984 worden omgezet in een aantal concrete maatregelen. De belangrijkste en meest essentiële verandering is de uitspraak dat het IPB voortaan meer derheidsbesluiten kan nemen en de uit voering daarvan kan opleggen aan de afzonderlijke parochies. "Uiteraard gaat het daarbij om beleidszaken," al dus Weusten, "met respect voor de identiteit van elke parochie en, uiter aard, voor ieders overtuiging." Het IPB-nieuwe-stijl bestaat uit de vier pas tores en de vier vice-voorzitters van de parochiebesturen en vier afgevaardig den van de parochievergaderingen, on der leiding van een onafhankelijke voorzitter. Slagvaardig orgaan Het IPB zelf is nu een slagvaardig or gaan geworden, dat - niet gebonden aan één van de parochies - een centrale rol speelt op het gebied van de uitwisseling uit de afzonderlijke parochies, de ont wikkeling van visies en standpunten over problemen die zich aandienen - "niet al te academisch", aldus Weusten, "maar vooral praktisch" - en de besluit vorming over allerlei praktische zaken. In het nieuwe beleidsplan heeft de gro tere bewustwording in de kerk duidelijk gestalte gekregen, meent Weusten. "Het IPB kan beslissingen nemen die allé parochies raken. Inderdaad, dat kan hier en daar misschien weieens wat pijn opleveren, maar het is een proces waarin we allemaal moeten groeien." Hoe de verschillende taken die het IPB heeft meegekregen concreet zullen worden vertaald staat nog niet vast. "We zullen meer dan vroeger als kerk- van-Soest naar buiten treden, denk ik. Wat de oecumene betreft: dat gaat heei voorzichtig, eerst tussen de 'naaste bu ren', zoals de Joanneskerk en de Open Hof, maar protestantse en katholieke catechese en kadervorming kunnen best al gebundeld worden." Dienst aan de medemens Leo Weusten beschouwt de in het be leidsplan vastgelegde veranderingen en de nieuwe rol van het IPB persoonlijk als een enorme stap vooruit, al geeft hij bescheiden toe dat "Soest" er misschien niet direct veel van zal merken. "Voor de gemiddelde Soester gebeurt het mis schien toch een beetje op afstand en op een te abstract niveau. De vermaat schappelijking van de kerk is wel zicht baar, maar ik denk niet dat de mensen die rechtstreeks zullen toeschrijven aan het IPB, en dat hoeft ook niet persé Waar het om gaat is dat het diakonaat de dienst aan de medemens, gestalte krijgt." Dat laatste is een van de wezensken- Leo Weusten, voorzitter van het Inter parochieel Pastoraal Beraad in Soest. merken van de "vitale" kerk die hemen het IPB voor ogen staat. "Persoonlijk denk ik weieens: er zal straks geen kerk meer zijn óf een kerk die zich richt op de mensen die moeilijk zitten. Het Conci liair Proces is misschien een van de laat ste kansen die de kerk heeft, maar ik zelf ben optimistisch. In de praktijk lijkt het misschien allemaal een beetje mod deren op de vierkante millimeter, maar de kerk is toch altijd nog de plaats waar vanuit het Godsgeloof de waarden en ideeën van het christendom worden verkondigd: de gerichtheid op de an der, zoals verwoord in Mattheus 25. Waar vind je dat anders dan binnen hel instituut van de kerk...?" Marie heef! last van een fobie, er ook wel eens kaas van gege een fobie dus? Voor het geval daarvan geen s heeft Arie dezer dagen bij Vj schepper van het grootboek derlandse taal, de verklaring tegenwoordige fenomeen FO gezocht. Leest u even mee: een fobi angstbeklemming die in bepa: standigheden of tegenover 1 voorwerpen kan optreden, zo er zichtbare oorzaak voor de s staat. Daarmee is de douche-fobie v van Arie's oud-tante. Ze vertr< geen enkele douche de vent ging er dan ook voor geen enl overeen te komen prijs onde Na fobie komt claustrofobie ongeveer hetzelfde, maar da hogere versnelling. Het betref die amechtig gaan ademen bi van een stilstaande lift bij Dreesmann. Anderen krij klamme zweet in alle aanwe? maten, zodra ze tijdens vaka aangewezen op een gezamen op een camping. Fobie, in feite een luxe van Wie niet onder de douche d straks zomer en winter in h< Soester zwembad terecht, o zich met de tuinslang van de I Desnoods terug naar af: de tc teil weer in ere herstellen. Trouwens, de problematie camping ontgaat Arie ook. Is de mensheid zozeer van verwijderd dat de vrije hurl dichtstbijzijnde weiland over wordt gezien? Duidelijk is wel dat fobie hei van huisartsen en gespecialii rieesheren heeft opgetrokkei die bij Vroom en Dreesmann raken bij het zien van een I het deskundige medisch adv roltrap gebruik te maken. Veertien dagen later rolt de dit consult in de brievenbus later gevolgd door de mede voor een herhaling van een i ven recept f 8,- in rekening s gebracht. Rekeningen van artsen, Arie, maar dan wel aanw verklaarbaar. In Arie's jeugd, lang geled ook geen sprake van flatne dingen bestonden niet, du voelde zich opgesloten, beh lende jongetjes die het op s< straat zo bruin hadden gel ze voor straf op een zolderk bezinning mochten komen, De generatie van vroeger j licht weieens vliegen, vliega ze niet. Wie in vakanties I belde bij de boer aan, koel nig geld melk en boter ei tentje neer. En van Mart Smeets had o« in die tijd nog gehoord. Toch gebiedt de eerlijkheii dat iets wat op fobie lijkt r< ren heeft bestaan. Generat en grootmoeders hebben zwaar van achteruit hun k Zo strak zaten de aanbit Hünkemöller-Lexis. Op gen, vlak voor het naar dt moest Arie's vader er wek pas komen om het laatste I juiste plaats te krijgen. 1 sprake was van oer-degel zomermaanden werden taferelen afgebeeld op ai vanuit badplaatsen me groeten aan tante Truus c werden verzonden. De komst van de elas( zorgde voor tijdwinst, bc gemak en kwam ook een bruik van de stembandei et leed dat als ongemal :epteerd was ten einde, ioieën kwamen ervoor ii ieder zichzelf respecten telling van een medisch [ie zal u erover vertellen <e attente lezer zal ziel land toch wel gaan afvr; lit wekelijkse Rondje Soi >ie van Marie moest wor< De gemeente Soest heeft twee extra si renes laten plaatsen. Per 1 juli worden ze door PTT-Telecom in het maande lijkse proefalarm opgenomen. De nieuwe sirenes zijn geplaatst op het gebouw van Elma bv aan de Sterren- bergweg 50 en op het flatgebouw Pro fessor Lorentzlaan 165-179, beide in Soesterberg. De andere negen sirenes staan op de volgende gebouwen: Officierscasino, Kampweg 1, Hotel Het Witte Huis, Birkstraat 138, Prins Willem Alexan- derschool, Beetzlaan 148, Flatgebouw Albert Cuyplaan 204-298, winkelpand Soesterbergsestraat 37, Brandweerka zerne Lange Brinkweg 71, Pompstation WMN, Den Blieklaan 1, flatgebouw Haverweerd 1-191 en Oude Kerk, To- renstraat 1. Het proefalarm vindt elke eerste maan- i dag van de maand om twaalf uur 's mid dags plaats. Indien dit op een erkende feestdag valt, vervalt het proefalarm voor die maand. Tijdens het proefalarm wordt een bepaalde volgorde in acht ge nomen: aanvang van twintig seconden langgerekte toon, dertig seconden stil- te, twintig seconden janktoon, dertig seconden stilte en twintig seconden ,0 "kte toon. Zoals in de aanvang w Marie heeft er ook een. De hare luidt: Arie. arie w In september start in Si reanimatie van de afd< de Hartstichting. De les geven in gezondheidsce deling aan de Schoutei De cursus bestaat uit twee uur. Het lesmatj maar deelname kost 3 docenten zullen gebruil deobeelden. Bedrijven maal twaalf rnedewerke kunnen gebruik makei lijkheid om de cursus ii te laten geven. Ieder uur overlijden tw>

Soester Courant | 1991 | | pagina 12