■■m A li i aru6hoc^"" Soester Orkest Vereniging in De Bakermat in Baarn -Raad beslist WOENSDAG 19 JUNI 1991 SOESTER COURANT PaKï^TWOENSDAG 19 JUN Normaal Museum Oud Soest wil in september tweede Tolman-avond 4 t\ -v S goede informatiebron Tentoonstelling in De Bereklauw Boek van de Week 'Prins Bernhard 80 jaar' Vrijwilligers Vakature Bank Consumentensubsidie Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Koken in de magnetron Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Bestuurder onder invloed Dubbel concert AJO in Brugkerk Amersfoort Woensdag 26 juni, 11.30 -13.00 uur, Radio Soest: Elli Pliester ontmoet Leo Fuld, zanger van het joodse lied Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Donderdag 20 juni: 'Leningrad Cowboys go America' Zaterdag 22 juni: Blues Night: 'Zuma' Expositie Hans Kantebeen Jubilarissei Auto op drift, lantaarnpaal geknakt De nieuwe CD van de groep Normaal is uit. Staat al dik in de hitparade, dus dat gaat weer oké m et de jongens uit de Ach terhoek. Ik heb aan die plaat nog meege werkt, de titelsong HALVU (Hokers Aller Landen Verenigt U) heb ik gepro duceerd. Dat is al weer enkele maanden geleden en ik heb een prima tijd gehad in de Normaal-studio in Zelhem. Ik ken de jongens al vanaf het prille be gin; ik heb de eerste singel, 'He als een Jagdhond', met hen opgenomen. Het was toen een knap rommelig groepje dat niet zo bijster best kon spelen, maar ze hadden wel leuke liedjes. Die eerste plaat bracht niet het succes dat ik verwachtte, dus zijn we als vrienden uit elkaar ge gaan. De tweede single 'Oerend hard', werd een dikke top tien. Ze namen die op in de studio van Johnny Hoes in Weert en toen de plaat doorstroomde naar de hoogste regionen heb ik de 'boys een te legram gestuurd met daarin mijn felici taties én het bekennen van mijn onge lijk. De jongens hebben hun zaakjes erg goed voor elkaar. Tussen november en maart ligt het circus stil, wordt er niet opgetre den maar in die tijd bereidt de groep de nieuwe toer nee, de nieuwe "veldtocht" zoals ze zelf zeggen, voor. Zanger Ben nie, die op de kunstacademie heeft geze ten, bedenkt het thema van de op han den zijnde nieuwe veldtocht, schildert daarvoor het decor en schrijft het meren deel van de 'songs' voor de nieuw op te nemen CD. Al een tijd geleden hadden wij met elkaar afgesproken om eens wat samen te doen op artistiek gebied, dus was het niet zo vreemd dat de jongens me belden om de nieuwe plaat voor hen op te nemen. Daar ik op dat moment mid den in de voorbereiding zat van de te ma ken nieuwe CD met Grant Forsyth, 'Country love songs volume 2ook net uit, kon ik alleen maar de single voorde groep uit Zelhem doen. Normaal heeft in de loop der tijd enkele wisselingen ondergaan en dat heeft de groep goed gedaan. De muziek staat nu als een huis. De jongens zijn recht-toe recht-aan, in hun gewone doen en in hun muziek. Bennie houdt helemaal niet van moderne fratsen die vaak te pas ko men bij hedendaagse plaatopnamen. In HALVU wilde ik doedelzakken. Die liet Martin, de manager, direct aanruk ken. Nou is 't probleem met doedelzak ken dat het instrument melodieën kan spelen, maar daarnaast maar één grond toon produceert, dat typische monotone constante lage geluid waaraan je op tien kilometer afstand het instrument her kent. Het geluid krijgt daardoor iets on afwendbaarsiets melancholisch maar tevens iets dreigends. Ik kan me voor stellen dat het vroeger voor de vijand angstaanjagend geweest moet zijn als de Schotten aanvielen met zo'n stuk of twintig jankende doedelzakkers in de voorste linie. Dat liedje van Normaal nu had wat ac- coorden-wisselingen. 'We kunnen de grondtoon van de doedelzakken niet steeds gebruiken, op sommige plaatsen is dat hartstikke lelijk zei ik tegen Ben nie. "Maar we kunnen het effect naboot sen met een synthesizer." Metafgrijzen keek hij me aan. In deze studio gebruiken wij geen syn thesizer en zéker niet op een plaat van Normaal", antwoordde hij beslist. We zijn tot een compromis gekomen, maar dat had wel even wat voeten in de aarde. Om een uur of zes gingen we eten in één van de uitstekende restaurants daar in die streek. Eenvoudige etablissementen maar met een prima keuken. Aan de dis kwamen de verhalen los. "We hebben alles goed in de klauw", vertelde Martin een keer. "Normaal is een prijzige band, maar dat mag ook wel want we spelen meestal voor uitverkochte zalen en ten ten. We vragen een vast bedrag plus we delen mee in de recette en ook krijgen we een aandeelvan de drankomzet, want bij Normaal wordt zes keer zoveel omgezet dan bij een willekeurige andere band. Dus is 't een hele klus om met m 'n men sen dat goed in de gaten te houden. Want we treden veel op voor organisatoren op het platteland en die willen met boeren slimheid soms de kluit belazeren. Maar dat heb ik gauw door. Kijk, als 'tfeest be gint, tel ik eerst de volle fusten bier. Ik weet hoeveel glazen er ongeveer uit een fust gaan dus dat is allemaal te bereke nen. Maar af en toe kom ik aan het eind van het optreden een paar vaten te kort. Als dat gebeurt, is 't meestal in zo'n grote tent die ergens in een weiland is neerge zet waarin de band dan speelt. Ik vind die fusten altijd terug. En dan zit ik aan het eind van de avond tegenover zo'n slimme plattelander die zich met mij zit te verbazen hoe die ontbrekende lege va ten uit zichzelf zomaar dertig meter van de tent in 't donder die sloot zijn ingerold. De wonderen zijn de wereld nog niet uit maar ik ken m'n pappenheimers. De omzet van bier bij Normaal is zo gigan tisch omdat de "kids" 't te gek vinden om elkaar nat te gooien met bier. Ik geloof dat de helft van elk vat óver 't lijf wordt gegoten in plaats van erinIk heb dat di verse malen zien gebeuren. Er steekt geen kwaad in, alleen moet je als Nor maal-fan niet in je zondagse kloffie naar een concert gaan. Het geluid van Normaal wordt verzorgd door een technicus die met z 'n appara tuur midden in de zaal of tent staat. Het lijkt wel een medewerker van een atoom laboratorium. Over z'n spullen is een laag plastic aangebracht met daarin mouwen zodat de technicus bij de diver se knoppen kan zonder dat het zaakje nat wordt in de aanhoudende bierplen- zen. De man zeifis klets, maar daarzit- 'iet iet mee. 'Ik hou van een pilsje", zei- 'ie eens tegen mij. "A Is ik dorst krijg gooi ik gewoon m 'n hoofd in mijn nek, hou m 'n mond open en dan komt er genoeg naar binnen. Er is nog een uiterst merkwaardig com mercieel succes te melden. Normaal heeft een goed gesorteerde winkel met allerlei spullen als stickers en vooral T-shirts. Voor die spullen zetten ze in een hoek een kraam op en vooral de T-shirts zijn een goudmijn. "Echte Nor- maal-fans gaan hokend uit hun bol", vertelde manager Martin. "En dan trek ken ze mekaar de T-shirts van 'tlijf. Da's sport en daar zit niemand mee. Maar niemand wil in z 'n blote bast naar huis, dukomen ze in de winkel een nieuw De tuin van De Bakermat in Baarn vormt zondag het decor voor de Soes ter Orkest Vereniging (SOV). De mu sici geven daar, in navolging van het succes van vorig jaar, een concert. Om 11.00 uur laat het Mozartensemble de eerste klanken horen. Het ensemble werd tien jaar geleden opgericht door de Soester Henk Soete- man en bestaat uit een wisselend aantal beroepsmusici die regelmatig in kleiner verband concerten geven. Soeteman, zelf hoornist, en kornuiten hebben in het kader van het Mozartjaar een speciaal repertoire ingestudeerd. Tijdens het tuinconcert laten ze frag menten uit de opera's Don Giovanni en Cosï fan tutte horen. Het programma wordt afgesloten met de Petit Sympho- nie van Gounod, die onder veel lieflieb- bers van klassieke muziek bekend staat om de mooie dwarsfluitsolo. Soeteman heeft Baarnaar Frank van Geffen bereid gevonden teksten te schrijven die zijn geïnspireerd door de composities van Mozart. Van Geffen zal zijn persoonlijke visie op de compo nist op bijzondere wijze vertolken, zo dat het concert een extra dimensie krijgt. Het concert is gratis toegankelijk. De Bakermat is te vinden aan de Jacob van Lenneplaan in Baarn. De SOV heeft honderd zitplaatsen geregeld. Volgens Soeteman is het niet overbodig om zelf klapstoeltjes mee te nemen. Bij slecht weer wordt het concert van het Mozar tensemble afgeblazen. Indien belang stellenden twijfelen over doorgang van het concert, kan zaterdagavond vanaf zes uur worden gebeld naar nummer 03499-87693. De Bakermat is te vinden aan de Jacob van Lenneplaan in Baarn. w Peter Veen moest zijn inleiding tot een kwartier beperken en voor zijn mooie dia's was helemaal geen tijd meer - in dat opzicht kwamen de bezoekers van de Tolman-avond vorige week dinsdag in Museum Oud Soest, niet aan hun trekken. Daar staat achter tegenover dat Geert Groot zijn verhaal oyer het le ven van Rinke Tolman overtuigend bracht, en dat de tentoonstelling zelf voor velen een verrassing was. Bovendien deed het bestuur van Mu seum Oud Soest de toezegging dat de avond zo mogelijk in september zal worden herhaald, in die zin dat Peter Veen dan ruimschoots gelegenheid zal krijgen uiteen te zetten wat het belang is geweest van Tolmans biologische werk. Een deel van de avond zal dan ter be- Normaal-shirt kopen. Die kosten een gulden of twintig niet te duur. Maar sommigen komen op zo 'n avond wel een paar keer terug en dan loopt 't alles bij mekaar aardig op.Ik heb bewondering voor Normaal. Niet alleen voor hun mu ziek maar ook voor het commerciële rei len en zeilen van 't circus. "Boerenrock noemt Bennie de muziek van de band. Ja, maar met veel boerenslimheid! Ik houd van die boys... Peter Koelewijn schikking staan van de bioloog dr. Aldo Voüte uit Soest, eveneens een persoon lijke kennis van de Tolmannen. De Groot gaf in zijn inleiding een uit werking van wat ook te lezen valt in het boekje "Rinke Tolman, de wandelaar in weer en wind"Interessant waren de bij zonderheden over Tolmans oorlogser varingen - hij was o.m. negen maanden gijzelaar in St. Michielsgestel - ervarin gen waar Tolman zijn leven lang moeite mee heeft gehouden. Voor Veen, zo bleek, is Tolman iemand met een fraaie, rococo-achtige schrijf stijl, maar ook iemand die er behoefte aan had zich af te zetten tegen weten schappers: "Wetenschap werkt beper kend, inkapselend". Tolman was zelf geen wetenschapper, al had hij zeker wel enige ambities in die richting en heeft hij zich o.m. ontwikkeld tot spe cialist wat betreft bosbewonende want- Hij was, aldus Veen, een all-rouder die ons met zijn vijftig boeken een breed scala van natuurbeschrijvingen heeft nagelaten. Dat hij daarbij niet altijd dui delijke criteria aanlegde, het zij hem vergeven. Vrijdagavond 21 juni om 20.00 uur wordt in "De Bereklauw" in Soest een expositie geopend met nieuw werk van de kunstschilder Jan de Kok uit Cu- lemborg. Deze schilder die veel bekendheid ge niet in binnen- en buitenland met zijn prachtige schilderijen in de 'sluiertech niek' en zijn muurschilderingen in veel openbare gebouwen, geeft al jaren zijn schildercursussen in "De Bereklauw". De tentoonstelling omvat een aantal re cente schilderijen in auquarelverf, tem pera en olieverf. De schilderijenexpositie kan worden bezichtigd vanaf 21 juni tot eind augus tus, dagelijks van 10.00 - 18.00 uur be halve op zondag en maandag. De expo sitie van Jan de Kok fungeert tevens als entourage voor de schilderweken van 8 t/m 12 juli en 12t/m 16 augustus waar in hij als docent leiding geeft aan een cursus 'sluiertechniek' die als thema "De Regenboog" heeft. Voor de eerste week van, 81/ m 12, juli is nog een enke le plaats beschikbaar. Voor inlichtin gen: "De Bereklauw", Steenhoffstraat 63, Soest, tel. 02155-19176. Met ingang van deze week vestigt de Soester Courant in een nieuwe rubriek "Boek van de Week" uw aandacht op een recentelijk verschenen boek, dat om uiteenlopende redenen aandacht verdient. Deze week kozen wij voor "Prins Bern hard 80 jaar", een korte biografie ge schreven door de historicus J. G. Kik kert, die eerder biografieën schreef over koning Willem en de koninginnen Wil- helmina en Juliana. Op de achterflap van deze biografie licht uitgeverij Het Spectrum toe dat prins Bernhard zich tijdens zijn leven heeft doen kennen als een kleurrijke fi guur, hetgeen dan verklaart waarom de historicus J. C. Kikkert recht mocht doen aan de veelzijdige persoonlijkheid van de prins. Een nogal doorzichtige vlag, die er niet in slaagt de lading te dekken. Eerder is er sprake van het te gendeel. Weliswaar gaat de schrijver niet voorbij aan de grote verdiensten die prins Bern hard voor ons land heeft gekend, het ac cent ligt echter op feiten en al of niet juiste veronderstellingen waarin boule vard-bladen zich zouden wentelen. Dit genre biografieën maakt weer eens duidelijk dat leden van het koninklijk huis "vogelvrij verklaarden" zijn voor degenen die kwaadsprekerij niet kun nen ontberen in een commerciële bio- garfie. Daarnaast rechtvaardigen de slechte kwaliteit van het fotomateriaal en de op iedere pagina aanwezige ar moede van het taalgebruik van de schrijver evenmin 29,90 die men in dit 'historisch werk" van J. C. Kikkert dient te investeren. Vrijheid van drukpers, een groot goed. Hoe men er mee omgaat is de andere kant van de medaille. Lr. Ook dit jaar bestaat er de mogelijkheid voor werkers in en aan het vrijwilligers werk om zich bij te scholen. Door een bijdrage van het ministerie van WVC, de zogenaamde consumentensubsidie, zijn de deelnamekosten aan deze cur sussen bijzonder laag. Het gaat om meerdaagse cursussen die gegeven wor den op een aantal volkshogescholen en vormingscentra in het land. Voor het najaar staat er een aantal cur sussen op stapel: ontwikkelingen in de thuiszorg, publiciteitsvaardigheden, vrijwilligers in institutionele verban den, organisatievraagstukken, ge- spreksvaardigheden en presentatie. De cursuskalender voor deze serie wordt aan het einde van de zomer maanden verspreid. Nadere informatie verkrijgbaar bij de Vrijwilligers Vakatu re Bank Soest/Baarn. 4-108: Stichting Kunst met Gehandi capten vraagt voor haar kwartaalblad "Kreaktiviteiten" een (eind)redacteur. De funktionaris zal samen met de redaktie de aangeboden kopij beoorde len, zo nodig aanpassen, redactionele stukken maken, correctiewerkzaamhe den uitvoeren, interviews afnemen, in houd en lay-out in samenwerking met de drukker van het blad bepalen; her redaktieteam bestaat uit vier leden. 7-127: Stichting Jeugdwerk Soester- berg vraagt vrijwillig(st)ers voor het or ganiseren en begeleiden van diverse vakantie-activiteiten en andere bijzon dere activiteiten. 8-149: Centrum voor katholieke geestelijk gehandicapten in Baarn vraagt een vrijwillig(st)er om samen met een groepsleider te zwemmen in het centrum met een groep van maximaal negen personen (30-45 jaar). 8-150: Dezelfde instelling vraagt ook een vrijwillig(st)er om in de hal van het hoofdgebouw allerlei handwerkpro- dukten van het aktiviteitencentrum 't Ambacht op zondagmiddag te verko pen. 8-155: Christelijk centrum voor geestelijk gehandicapten in Huis ter Heide vraagt vrijwilligster om te helpen bij de uiterlijke verzorging van de vrou welijke bewoners: haren in de krul, na gels lakken, enz. 8-160: Dezelfde instelling vraagt vrij- willig(st)ers om met de bewoners naar de kerk te gaan en het personeel daarin bij te staan. 9-112: Organisatie van zomerkam pen zoekt vrijwillig(st)ers voor vakan tieweek (20-27 juli) met lichamelijk ge handicapten in Lunteren. Iiilichtingen t»ij de WB Soest/Baarn, Smitsweg 311, tel. 12630; di. t/m do. 9.00-13.00, uur; in Baarn: Oranjepark 1,' tel. 02154-81829, dinsdag 9.00- 12.00 uur. De cursus 'Koken in de magnetron' is wegens de grote belangstelling in het af gelopen seizoen opnieuw in het najaars programma van de Volksuniversiteit opgenomen. Veel gebruikers van de magnetron weten niet precies wat de mogelijkheden en voor- en nadelen van dit moderne apparaat zijn. Het is min der bekend dat er, behalve ontdooien en opwarmen van voedsel, ook snel en heel gezond in gekookt kan worden. Water en zout hoeven nauwelijks ge bruikt te worden, zodat de vitamines en mineralen, maar ook de smaak van het voedsel, beter bewaard blijven. Vlees en kip in de 'solo'-magnetron met een korstje, maar zonder vet bereid, geeft u de mogelijkheid om mager, gezond en lekker te eten. Vis smaakt veel fijner als het in de magnetron wordt klaarge maakt. Er wordt in een groep van maxi maal 16 personen gedemonstreerd hoe een heel menu in de magnetron te berei den is, inclusief nagerechten en gebak: natuurlijk kan men van elk gerecht proeven en krijgt men de receptuur mee naar huis. Docente: mevr. M. Huisman-Joosse. Aantal lessen: 3. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Cursus prijs: f 40,-. Er worden twee cursussen gegeven; de eerste start op donderdag middag 26 september a.s., 13.30 tot 15.00 uur: de tweede op donderdag middag, 24 oktober a.s., van 13.30 tot 15.00 uur. Beleggen In de cursus 'Beleggen' zal zoveel mo gelijk het actuele financiële nieuws als uitgangspunt gekozen worden. Via krant en televisie worden we dagelijks geconfronteerd met economisch en fi nancieel nieuws en worden we op de hoogte gehouden van de gebeurtenis sen op de Amsterdamse beurs en bui tenlandse beurzen. Uitgebreide be richtgeving heeft tot doel diegenen die bezig zijn met beleggen, in welke vorm dan ook, zo goed mogelijk van informa tie te voorzien. Die informatie is voor de beginnelingen in het beleggen niet altijd erg gemakkelijk om te begrijpen, omdat er tegenwoordig zoveel verschillende beleggingsinstituten bestaan. In deze cursus zal uitleg gegeven worden over het belang en de interpretatie van finan cieel/economisch nieuws. Verder zal er aandacht worden geschonken aan de verschillende beleggingsinstrumenten zoals: aandelen, opties, obligaties enz., zodat de beginnende belegger zo goed mogelijk gebruik kan maken van de ter beschikking staande mogelijkheden. Docent: dhr. mr. L.P.M.J. Canjels. Aantal lessen: 4. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Cursus prijs: f 75,-. Aanvang cursus: woens dagavond 13 november 20.00 tot 22.00 uur. Voor inlichtingen en/of inschrij vingen: Volksuniversiteit Soest/Soes terberg, Kerkplein 1, tel. 22195; maan dagochtend 10.00 - 12.30 uur en don derdagochtend 10.00 - 13.30 uur. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 20 juni 's Morgens om 10.00 uur komen kinde ren uit Amsterdam Z-O hun school reisje vieren. De kinderen gaan ezeltje rijden, schminken, ponyrijden, köpkjes bakken en dieren voeren. Van 12.00- 13.00 uur is er lunchpauze en vrij spe len, van 13.00-13.45 uur een opdrach- tenspel waarbij bij iedere groep een vol wassene meegaat, en van 14.00-15.00 uur is er een leuke toneelvoorstelling. Vrijdag 21 juni Om 9.30 uur komen kleuters uit Mui- derberg hun schoolreisje vieren. Zij gaan dezelfde leuke dingen doen als de kinderen uit Amsterdam, met om 11.45 uur pannekoeken eten en daarna spe len; om 13.30 uur is er FFF en om 14.45 uur is het weer tijd om naar huis te gaan. Zaterdag 22 juni Van 13.30-16.00 uur verjaardagsfeest voor drie kinderen; tevens kunnen kin deren vanaf 10 jaar helpen met het ver zorgen van de dieren. Dinsdag 25 juni Om 10.00 uur komen kleuters uit Amersfoort voor hun schoolreisfeest. Zij leven zich uit tot ongeveer 14.30 uur met de lunchpauze om 12.15 uur en om 13.30 uur een voorstelling. Woensdag 26 juni Om 14.00 uur komen kinderen bijeen, die op school zelf hun bloemstukje heb ben gemaakt. Voor het mooiste en leukste stukje zal er een prijs worden uitgereikt door Floralia. Om 19.30 uur zal er wen ouderavond zijn over het onderwerp kamperen. Op de Smitsweg hield de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een 19-ja- rige Soester staande, omdat zijn rijge drag de aandacht trok. De jongeman bleek onder invloed van (te veel) sterke drank. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. Het Amersfoorts Jeugd Orkest (AJO) geeft op vrijdag 21 en zaterdag 22 juni een concert in de Brugkerk, Schuilen- burgerweg 2 (hoek Schuilenburger- weg/Ringweg Randenbroek) in Amersfoort. Beide uitvoeringen begin nen om 20.00 uur. Op het programma staan de Symfoni sche Dansen uit Leonard Bernsteins "West Side Story" en de Vierde Symfo nie van Gustav Mahler. Met de prachti ge harmonieën van Mahler en de swin gende ritmen van Bernstein, maar voor al het inspirerende spel van het AJO, samen met mezzosopraan Fiekojan Hoolboom, <üiè als soliste in Mahler 4 optreedt, beloven het schitterende uit voeringen te worden. Kaarten a f 15,- (voor beide avonden samen f 25,-) zijn te reserveren via on derstaande adressen. Voor donateurs, CJP en Pas 65 geldt een entree van f 10,- (beide avonden samen f 20,-). Kaarten zijn telefonisch verkrijgbaar bij E. Broekstra, tel. 03495-35267; mevr. N. Veenhuijzen, tel. 0330634417; K. van Galen, tel. 033-721988. 'A. "Het is een zonnige zomerse woensdag middag. De ramen van de huizen staan open en er komen flarden van geluiden uit. Vogels zitten loom in de kruinen van de bomen. Er wandelt een meisje op de gracht, een van de vele oude grachten van Amsterdam. Het is woensdagmiddag; ze is dus vrij van school. Ze zwerft een beetje rond en denkt aan alles en niets, zoals meisjes van een bepaalde leeftijd vaak doen. Aan de juf van school, aan haar vrien dinnen en ach, aan zomaar dingen. Din gen waar ze nog geen verstand van heeft. Uit één van de open ramen waar ze langs loopt, komt muziek. Muziek! Het meisje staat stil en blijft staan tot het lied uit is en er weer een nieuw klinkt. De zelfde soort muziek, gezongen door een stem zoals ze nog nooit heeft gehoord. Die stem, hij raakt haar, voorzichtig, te der en warm, omstrengeld haar, windt haar op en... laat haar - voor de rest van haar leven - niet meer los. De vreugde en weemoed van een heel volk in één stem. Het verlangen en het wéten dat het gevoel van verlangen altijd het diep st wordt beleefd. Het blijvende verlangen, samengebald in die ene stem van een man die zingt en Leo Fuld en Elli Pliester aan de lunch in restaurant "De Soester Duinen". Foto: Goos van der Wilt. een meisje voor wie op dat moment de wereld stil staaten die wereld alleen nog maar bestaat uit die stem. Luister mee en onderga de betovering van een stem." Dit is het intrigerende begin van een programma rond Leo Fuld, de legenda rische zanger van het joodse lied Hij heeft na de Tweede Wereldoorlog furo re gemaakt van Casablanca tot Holly wood. In Amerika trad hij op in shows van en met o.a. Frank Sinatra en Milton Berle. In Nederland maakte hij zijn de buut samen met Corrie Vonk bij VA- Elli Pliester van Radio Soest had een gesprek met hem, dat bij Radio Soest wordt uitgezonden op woensdag 26 ju ni van 11.30 tot 13.00 uur. De Vereniging Arlishock, Steenhoffatraai 4 Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doe! 0 I /\¥7Af| Cl/Pt bijdrage te leveren aan het sociaal-cultnre|e|tIC IC T V Cl ven in Soest. Door je op te geven als lid steoo de doelstellingen van de vereniging en genie* de voordelen van het lidmaatschap. De kosi bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m jaar en personen die tot dezelfde huishouding horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmi stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. ij" Tussen het wonderschone 'Ariër enl, prachtige 'Het meisje van de luciferfal briek' - beide films waren eerder te ziel in het in het Filmhuis Artishock - maak te het Finse wonderkind Aki KaurisnJ ki een komische roadmovie: 'LeningJ cowboys go America'. Hierin wordej een paar persoonlijke fascinaties uitgd leefd: rock 'n roll, 'americana' en alge' hele ongein. De groeiende waardering voor Kauris maki is begrijpelijk. Op dit moment i hij één van de weinige Europese regis seurs met een herkenbare filmstijl. Na tuurlijk, er zijn invloeden van anderen merkbaar, zoals die'van zijn Amen kaanse collega Jim Jarmusch die in 'L«. ningrad Cowboys' een bijrolletje speelt als verkoper van tweedehands autoV ('Met deze auto rij je naar WO III ent rug'.) Maar toch kenmerken de films van Kaurismaki zich door een originele aanpak. Die komt het beste tot uiting ia het aparte gevoel voor humor dat deze eigenzinnige Fin bezit. De beste om schrijving daarvan is: droefgeestigheid vermengd met geestigheid. In zijn grap pen zit altijd iets treurigs verscholen. Neem de echt bestaande Leningrad Cowboys: een soort Finse 'Normaal' met een wat eigenaardige uitdossingen instrumentatie. De accordeon en de tu ba nemen een belangrijke plaats in. De mannen dragen puntschoenen die al leen door de schuiten van Pipo worden overtroffen en ze hebben vetkuiven in de maat van een kinderkano. Muzikaal stellen zij - in de film - weinig voor. Hel is een hoempa-orkest dat eigenlijk al leen geschikt is voor bruiloften en par tijen. Daarom krijgt de malafide mana ger na een auditie van een Russische partijbons het advies: 'Ga maar naar Amerika, daar vinden ze alles goed'. Aldus geschiedt, maar het wordt een rampzalige reis in een reusachtige Ca dillac. Op het dak voeren ze de doodge vroren bassist mee. Onderweg langs derderangs bars, biertenten en nacht clubs lijden de bandleden honger terwijl de manager al bierdrinkend de recettes in zijn zak stopt. Na een kortstondige muiterij neemt de manager de machl weer over. Een tussentitel luidt: 'De de mocratie is hersteld'. Maar een artistie ke zegetocht zit er niet in, ook niet nadat een Amerikaans familielid (met dito kuif) de band komt versterken. 'Droogkloterij en meligheid. Naar ver luidt werden de meeste scenes ter plek ke door Kaurismaki bedacht. Bij vlagen erg grappig, maar je moet er wel voorin de stemming zijn.' Aldus enkele recen senten. Aanvang: 20.30 uur Entree: f 6,-; CJP/Pas-65 f 5,- Reserveren mogelijk vanaf 19.30 uur Op zaterdag 22 juni speelt in de Artis hock Blues Night de formatie 'Zuma'. Het repertoire bestaat niet alleen uit covers van bekende nummers, maar de ze nieuwe blues-rockband speelt daar naast eigen composities. Zowel voorde covers als het eigen repertoire geldt ech ter één ding: 'Zuma' kenmerkt zich door het geheel eigen geluid. De band is samengesteld uit doorgewinterde muzi kanten, die - met uitzondering van zan ger Bob Koster - ooit in de formatie 'Montezuma' speelden. Daarmee laat zich ook de naam van deze nieuwe blues-rockformatie, 'Zuma', verklaren. De band bestaat uit de volgende musici: j Bob Fontain, toetsen, speelde voordien in Den Haag in 'Big Wheel', ging ver volgens naar Apeldoorn voor 'G. Bros', speelde later in 'Flavium' en daarna in 'Montezuma'. Cees Terwei, gitaar, speelde jarenlang in 'Maddox' (waarvan ook de huidige 'Flavium'-zanger Jos Veldhuizen deel uitmaakte), gitariseerde in 'Zodiac' en 'Montezuma'. Fred Hillebrand, basgitaar, speelde in het roek-trio 'RFB', met gitaarbeul Jaap Castricum in 'FourRoses' en in 'Monte zuma'. Ben Spitsbaard, drums, speelde samen met Fred Hillebrand in 'RFB' en Mon tezuma'. Bob Koster, zanger/saxofoon/ bluesharp, speelde voorheen in 'Static Rose'. Aanvang: 22.00 uur Deur open: 21.30 uur Deur dicht: 23.30 uur Entree: f 5,-; ÜP/Pas/-65 f 5,- Gedurende de maand juni exposeert de Soester fotograaf Hans Kantebeen in Artishock. Op de expositie zijn talrijke fraaie portretfoto's te bezichtigen. De expositie kan gedurende alle activitei ten in Artishock worden bezocht. De toegang is gratis. Er zullen niet veel mensen zijn zoveel spanning uitkijken naai meenteraadsvergadering - n avond - als de top-ruiter Hi Soest. Aan de orde komt daar roep dat hij - of liever: zijn heeft ingesteld tegen de beslis; B. W., die hem geen vergunn len geven voor de bouw dienstwoning aan de Peter Breemerweg. Daar is de klei houderij gevestigd die voor de ge Hans van Soest zijn leven ling betekent. De gemeenter slist morgen of daar een klein mag komen. Of niet... Het verhaal is tamelijk inge maar komt kortweg hierop ne van Soest, ooit een zeer hooj schreven rij-instructeur en - zijn handicap - ook nu nog eer in de wereld van de internation dendressuur, ligt overhoop mt meentebestuur van Soest. De1 vende ruiter is eigenaar van e malige stalhouderij aan het eir Peter van den Breemerweg. D: hij welgeteld twee eigen paarc woont er zelf bij, in een verbo van de stal. Soms staan er wel of twee paarden bij, van mens uitstekend ohdefhouden accc tie graag gebruiken, omdat hi er in zeer goede handen zijn. Hans' ouders - het gezin is i van Loenen - willen graag bij nen, en niet voor de gezelligh omdat dat pure noodzaak is. 1 valide en heeft voortdurend hi de paarden kunnen bovendiei der toezicht. De bouw van e woning bij de stalhouderij - w stekende oplossing zou zijn - i strijd met het bestemmingsp stelling kon niet, oordeelde d< te, want de stal lag ook te di geluidproducerende PUE1 aan de overkant van het spoc luid zal Hans en zijn ouders een zorg zijn. Een ambtelijk p adviseur oordeelde de won gens wél noodzakelijk, omd drijfje toezicht nodig heeft, i W. gaven geen krimp. Stel jt dan zou iedereen die een p houdt wel zo'n woning ku: wen; dat was toch ongewens dien: het huisje zou iets te den. Daarnaast speelde et Hans van Soest toch niet gel Een 36-jarige Soester, die zijn auto vrij dagavond op de Anna Paulownalaan nad geparkeerd, ontdekte bij terug komst dat een onbekende dader de wa gen op het schuin-aflopende deel van de straat naar beneden had laten rijden. De auto was door een lantaarnpaal ge stopt, maar hield daar wel een deukje aan over. Erger was het met de lan taarnpaal; die knakte dubbel en brak af. De dader had een raampje opengebro ken. Wat de grappenmaker heeft be zield is niet duidelijk; de eigenaar deed bij de politie aangifte wegens vernieling- De grafische bond CN Baarn/Soest, heeft vorig aantal afdelingsleden in gezet vanwege hun 40- r jubileum. Dat gebeurdt avond ten huize van de van Mourik, in Soest. In zijn welkomstwoord tr* rik een vergelijking tusse voorwaarden van 1951 er in het grafisch bedrijf. Hij tot de conclusie dat er - n vakbondslidmaatschap ve

Soester Courant | 1991 | | pagina 8