il WAARHEEN u OOK RIJDT cruzhocK Verdwenen Soest Soest bakermat van nieuwe richting in moderne dichtkunst...? Balletstudio Nandine Redeker sluit eerste jaar met groot succes af WOENSDAG 26 JUNI 1991 Opgericht tijdens saaie wiskundeles SOESTER COURANT PAGINA 14 Dichtbundel ook te koop TELEFOON 02155 - 2 14 33 De beweging van '90 Belangstelling maakt twee voorstellingen nodig Spullenhulp U, DIE DUBBELZICHT- OF PRO GRESSIEVE GLAZEN DRAAGT, DUS MÉT OF ZONDER "DAT LIJNTJE", ZORG DAT ER OP REIS OF MET VAKANTIE, NAAR UW WERK OF EEN VISITE, ALTIJD EEN RESERVE BRIL IN UW AUTOKASTJE LIGT. OOK UW BRIL KAN EEN ONGELUKJE OVERKOMEN MET ALS GEVOLG: LEESPROBLEMEN, NIET KUNNEN GENIETEN VAN DE OMGEVING EN U BENT MOGELIJK EEN GEVAAR OP DE WEG. IN ZWIT- SERLAND IS EEN RESERVEBRIL IN DE AUTO REEDS VERPLICHT. Verdwenen Soest hervonden Automobilist mist bocht in straat Meisje raakt na val bewusteloos Baarnse raakt in Soest geld kwijt 'Pickpocket' Expositie lans Kantebeen Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant lliifiSS Museum Oud Soest "U kan bekeeren". Dat is het motto waarmee het Soester dichters- genootschap "De Beweging van '90" zichzelf in de openbaarheid presen teert. Of deze parafrase van Bredero's beroemde uitspraak - "het kan ver- keeren" - net zo gevleugeld zal wor den staat nog te bezien;.de leden van het genootschap gaan zelf in elk geval nauwelijks gebukt onder twijfels over het gehalte van hun poëtische kwali teiten. Soest is wellicht de bakermat van een nieuwe richting in de moderne dicht kunst. Weliswaar moet nog blijken of de voortbrengselen van het genoot schap zoveel "eeuwigheidswaarde" be zitten dat ze gerekend gaan worden tot de officiële Nederlandse letterkunde - wie bepaalt daarvan trouwens de gren zen? - maar de eerste successen zijn wat dat betreft al binnen: de beide tot nu toe gepubliceerde bundels werden tijdens de literatuurexamens zowel vorig jaar als dit jaar op het Baarnsch Lyceum ge accepteerd voor de "lijst". En dat zegt toch wel wat. Daar, op het Baarnsch Lyceum, werd ook de basis gelegd voor wat volgens de leden intussen een redelijk bloeiend ge nootschap is. Om precies te zijn werd de "beweging" - een "uit de hand gelopen grap", zoals de dichters toegeven - ge boren tijdens een saaie wiskundeles. Drie leerlingen van 6-VWO: Carl Tijs- sen, Sydney de Koning en Daniël van der Ree mogen beschouwd worden als de grondleggers; (toen nog) 5-VWO-er Remco Craenen voegde zich later bij het gezelschap. Hij heeft onlangs eind examen gedaan, de andere drie stude ren inmiddels elders. Literaire revolutie "Er is ontsproten, als een crocus in het vooq'aar, op deze school eene nieuwe li teraire beweging. Opvallend, boven al het het oude uittorenend, gericht naar de nieuwe tijd, de jaren '90. De bewe ging van '90 zal groot worden, mijn waarde lyceïsten; u zal er tijdens uw aards bestaan mee doordrongen wor den. U zal er uw gehele leven trots op zijn op de school te hebben gezeten waar de beweging een begin gemaakt heeft met de literaire revolutie." Deze ietwat pretentieuze inleiding - ook volgens de literatoren zelf nogal ar rogant gesteld - stond in februari 1990 te lezen in "Animo", de schoolkrant van het Baarnsch Lyceum, waarmee de geboorte van het dichtersgenootschap werd aangekondigd. De initiatiefne mers prezen zichzelf alvast maar de he mel in en schroomden niet voor verge lijkingen met Gorter, Perk en Kloos, de "tachtigers" die eind vórige eeuw voor de vernieuwing van de vaderlandse lite ratuur zorgden. Het viertal sierde zich vanaf het begin met "noms de plume" als D.C. Eggen- huysen (Craenen), R.L. Stevens (De Koning), D.A. Romeo, na een zelfge kozen literaire dood opgevolgd door M. J. Dijksterhuis (Van der Ree) en T. P. Carerah (Thijssen). De eerste bundel - "Verzen" - verscheen in een zeer be perkte oplage in april van dat jaar. Het De dichtbundels van het Soester dichtgenootschap "De beweging van '90" zijn gepubliceerd in kleine oplagen, voor de fijnproevers, zoge zegd. "Verzen" verscheen in een op laag van vijf exemplaren: vier voor de dichters zelf, een voor hun leraar Nederlands. De tweede bundel ("October") kende al een grotere af zet; er zijn inmiddels 19 exemplaren verspreid. Wie belangstelling heeft, kan van "October" nog een bundel bestellen (f 12,50), via tel. 15478 in Soest. "De Beweging van '90" is - ondanks het alom tastbare doodsverlangen - spring levend. De leden van het genootschap ontmoeten elkaar intussen niet meer zo frequent, maar achter de schermen wordt hard gewerkt. Dat moet dan tus sen de studie door, want inmiddels is het viertal uitgezwermd naar diverse plaatsen van hoger onderwijs. De Ko ning is in opleiding voor piloot, Thijssen studeert informatica in Delft en Van der Ree doet economie in Amsterdam. Craenen volgt hem in september. De dichters hebben dus zoveel tijd niet meer, maar niemand twijfelt eraan of "de negentigers" zullen ook in de toe komst van zich laten horen... omslag is versierd met een foto van het poëten-kwartet bij de Naald, een pas send symbool van Hollands glorie... Mortalisme Die eerste bundel - niet erg samenhan gend, vinden de dichters achteraf - geurde al volop naar droefenis, treurig heid, ellende en regelrecht doodsver langen in verschillende variaties, maar in de tweede - "October", met een knipoog naar Gorters "Mei" - is de dood onmiskenbaar het centrale thema geworden. Daarin krijgt het "morta lisme" een soort handelsmerk van de beweging, definitief gestalte. Inspiratie ontleenden de negentigers o.a. aan "De Wandelaar", het beroemde gedicht van Martinus Nijhoff, en aan de vroegge- storven zanger Jan Curtis (van "Jay Di- vision"), die destijds vrijwillig de dood koos. "Verzen" was op het Baarnsch Lyceum meteen een succes. De meeste leerlin gen vonden het allemaal nogal belache lijk, maar de docenten waren behoorlijk enthousiast. De drie examinandi voeg den het als extra-boek aan hun lijst toe,, het jaar daarop werden zowel "Verzen" als "October" (dat in november '90 ver scheen) toegelaten. Inmiddels wordt hard gewerkt aan de totstandkoming van de derde bundel, die "Incubatie" gaat heten en waarin volgens de dich ters het doodsthema wel nagenoeg ver laten zal worden en vooral abstracte ge dichten zullen worden opgenomen. Welke plaats "De Beweging van '90" zich toedicht te midden van de hoofd stromen van de Nederlandse literatuur geschiedenis en haar vertegenwoordi gers, blijkt vooral uit het gelijknamige STEENHOFFSTRAAT 53 - SOEST De vier leden van de genootschap bij de Naald op de grens van Soest en Baarn. gedicht dat van de hand van D.C. Eg- genhuyzen in "Verzen" werd opgeno men: Als wij met Onze maten meten Vallen de eighties uit de boot Een tijd gekwetst door ledigheid Waaruit niets waardevols ontsproot Eindjaren '10 schoot van Ostaijen Met zijn bundels in de roos Helaas stierf hij een vroege dood Zijn werk is echter tijdeloos Martinus Nijhoff schreef destijds Zijn meesterwerk 'De Wandelaar' Hij heeft ons eindeloos ontroerd Ons werk rust ook op zijn pilaar De jaren '20 brachten Bloem Hij schreef ons van het vreemd geluk Zijn leven is voorgoed voorbij Maar 'het Verlangengaat nooit stuk In '31 Brak met 'Afvaart' Gerrit Achterberg door Hij krijgt óns aller sympathie En heeft bij Ons een schreefje voor 'Aartsengelen slachten den hemel rood' Ging erin bij ons als koek En zijn verzamelde gedichten Is voor Ons een bijbelboek Na Achterberg volgt Lucebert De vijand van het Intellect Als keizer van de Vijftigers Heeft hij de aandacht zeer gewekt Met Lucebert sloten wij af Een produktieve dichterstijd Zij heeft een halve eeuw geduurd En bood een ieder kwaliteit De sixties brachten weinig voort De jaren '70 evenmin De eighties waren echter nog Het allerminst naar Onze zin Het kind van onvree is geboren Als dochter van een verloren tijd 'Beweging van '90' is haar naam Ze brengt U enkel zaligheid Een nieuwe stroming zogezegd Een bruisend dichterscollectief Gevrijwaard van vergank'lijkheid Hartstochtelijk en expressief Nu civilisten, deinst niet terug Maar voelt U.sterk in Uw bestaan Door in 't elan van 't Mortalisme De Roaring Nineties in te gaan Niet één, maar twee voorstellingen waren er afgelopen zaterdag nodig voor de uitvoering waarmee de leer lingen van Balletstudio Nandine Re deker het eerste jaar afsloten. Door de grote toeloop konden niet alle belang stellenden tegelijk in de theaterzaal van Artishock terecht. De wachtenden werden in de bar onthaald op een kop je koffie en ondergingen hun lot zon der mopperen. De balletleerlingen zagen er in hun zeer verzorgde kostuums prachtig uit, maar de complimenten waren vooral ver diend voor hun ontspannen en expres sieve dansen. Dat is volgens Nandine Redeker ook het belangrijkste: "Dan sen is iets vertellen met je lichaam en je gezicht. Uiteraard is daarvoor een goede basistechniek nodig; bij Ballet studio Nandine Redeker is die geba seerd op het systeem van de Royal Aca- demy of Dancing. Na afloop van de twee voorstellingen kregen alle kinderen een roos en uit handen van Artishocks Pieter Henke - diq de zorg voor de koffie en de zaal vrijwillig op zich had genomen - nog een ijsje toe. Uiteraard werd de hulde kracht bijgezet met overvloedige bos sen bloemen. "Balletjuf" Nandine Redeker kon vol trots terugzien op het optreden van haar leerlingen, die nog maar één jaar De ballerina's van Nandine Redeker zetten in Artishock hun beste beentje voor. Foto: Herman van Dam les hadden gehad - sommigen zelfs niet meer dan drie maanden - maar allemaal een knappe prestatie hadden geleverd. De balletstudio gaat de lessen in het nieuwe seizoen, dat in september van start gaat, uitbreiden. Er is dan plaats voor kinderen vanaf 4 jaar, maar ook voor volwassenen. Als er genoeg be langstelling voor is vordt ook vrije ex pressie voor kinderen in het program ma opgenomen. Meer informatie: tel. 11346 in Soest (na 5 augustus). Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdagmorgen 10.00-12.00 uur Spullen brengen: Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak speciaal optiek winkelkring van weedestraat - soest tel. 17120 Een 33-jarige Soester miste zaterdag morgen om omstreeks half vier een bocht in de Clemensstraat. De man kwam terecht in de berm. Daar botste hij, rijdend in de richting van de Ko ningsweg, tegen een hek, waarna de wa gen tot stilstand kwam. De auto werd beschadigd, maar de bestuurder bleef ongedeerd. Na een val met haar fiets is een meisje uit Soest 114) zaterdag buiten bewust zijn geraakt. Ze werd naar ziekenhuis de Lichtenberg in Amersfoort gebracht. De politie vermoedt dat ze viel, doordat een loshangend spatbord tussen de spa ken van haar wiel kwam. Het ongeluk gebeurde rond één uur 's middags op de Beukenlaan. Een Baarnse vrouw heeft een bezoek aan C-drie in Soest duur moeten beko pen. In het cultureel creatief centrum aan de Willaertstraat werd haar tas ge stolen. Ze raakte niet alleen haar tas kwijt, maar ook een geldbedrag van 150 gul den. De dief werd bovendien een bank- pasje en twee cheques rijker, alsmede het rijbewijs en diverse andere persoon lijke bescheiden van de vrouw. Een sleutelbos die in de tas zat, werd later op de dag teruggevonden op de Kornet. Verschillende reacties hebben we ge kregen op de foto van de zes mensen die in een bosachtige omgeving zaten te po seren - dank, dank. We kunnen u nu dan ook vertellen wie ze waren: het onder wijzend personeel van de (christelijke) Insingerschool in Hees. Helemaal links, zoals u er tegenaan kijkt, zit de heer Frederiks, het hoofd van de school, en de dame rechtsvoor was zijn vrouw. Naast de heer Frederiks zag u de heer Zijderveld, onderwijzer, met daarnaast het echtpaar Feringa. En nummer zes, de jonge vrouw links voor aan, was mej. Suze van Westen, ook een onderwijskracht. De foto moet omstreeks 1929 zijn geno men en waar het was, kan waarschijnlijk niemand meer vertellen, maar gezien de ligging van de school zou het wel eens de Paltz kunnen zijn. Alweer een brokje oud-Soest dat - met uw hulp - en stukje naderbij is geko men! De Vereniging Artishock, Sleenhoffstraat 46, Soest, tel. 02155-19S77, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 27 juni: De eerste beelden van de film 'Pickpoc ket' waarschuwen degenen die mis schien allene maar op de titel zijn afge komen. In beeld verschijnt de tekst 'C,e film n'est pas du style policier' (Dit is geen politiefilm). Nee, de film is veel meer. Het is een liefdesverhaal met om wegen, een psychologisch drama zon der psychologische achtergronden, een Dostojevski-verfilming, een ode aan het lichaam en aan het zakkenrollen, een verhaal over zonde en boete, over volwassen worden en initiatie. Michel, een student uit Parijs, besluit zakkenroller te worden. Hij heeft al wat geoefend, maar wordt gegrepen bij zijn eerste poging op de renbaan. Omdat de politie niets kan bewijzen,wordt hij weer vrijgelaten, maar een inspecteur blijft hem in gaten houden. In een café raakt Michel met de inspecteur in ge sprek en hij ontvouwt zijn theorie: su perieure mensen moeten de vrijheid lebben de wet te overtreden als hun ontwikkeling dat vereist. De schade aan onbeduidende burgers wordt ruim schoots gecompenseerd door het nut voorde maatschappij van de superieure eigenschappen. De inspecteur vindt de theorie interessant, maar stelt de nuch tere vraag: wWe voelt zich niet supe rieur aan anderen? Michel gaat doormet zakkenrollen. Hij komt in contact met een collega van wie hij veel leert en met wie hij een duo vormt. Stations en metro's vormen hun geliefde arbeidsterrein. Michel heeft een zieke moeder die verpleegd wordt door het buurmeisje Jeanne. Deze Jeanne houdt van Michel maar hij be seft het niet... Dostojevksi Veel situaties en dialogen in 'Pickpoc ket' zijn rechtstreeks overgenomen uit Dostojevski's 'Schuld en Boete' ('Mis daad en Straf). De genoemde superio- riteits-theorie bijvoorbeeld, of de ver houding tussen dader en politie-inspec- teur. Zelfs het einde, dat min of meer 'happy' genoemd kan worden, lijkt op dat van 'Schulz en Boete'. De Parijse correspondent van de Volkskrant schreef in 1960 een artikel, over 'Pickpocket', waarin hij vertelde de film gezien te hebben tijdens een zondagmiddagmatinee met een zaal vol rumoerig tienerpubliek, dat duidelijk bij de verkeerde film zat. Maar zelfs zij werden stil als op het scherm de tech niek van het zakkenrollen werd gede monstreerd. De scène is een wonder van filmmontage, een ballet van vingers die ongemerkt andermans zakken in- en uitgaan, ondersteund door muziek van de 17de-eeuwse componist Lulli. Aanvang: 20.30 uur Entree: f 6,-; CJP/Pas-65 f 5,- Reserveren mogelijk vanaf 19.30 uur. Gedurende de maand juni exposeert de Soester fotograaf Hans Kantebeen in Artishock. Op de expositie zijn talrijke fraaie portretfoto's te bezichtigen. De expositie kan gedurende alle activitei ten in Artishock worden bezocht. De toegang is gratis. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest'was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeèn- te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevehs aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant isjrinnengekomen^ We beloven het u, zo'n grote groep als twee weken geleden zullen we u niet meer voorschotelen - daar is geen be ginnen aan, zoals verschillende lezers ons hebben voorgehouden. Daarom nu maar een foto waarbij het meer om twee namen gaat - tenzij u natuurlijk weet hoe het paard heette! Het moet in 1938 zijn gewest, en waar het precies was is wellicht niet zo inte ressant. Gezien de versieringen, moet het een bijzondere gelegenheid zijn ge weest en het is mogelijk dat het toén al een beetje historie was. Hoe dan ook: Wie kan ons vertellen wie die twee men sen zijn en wat de bijzondere gelegen heid was? Zoals steeds: gaarne uw reac ties, eventueel telefonisch, bij Boris Berkhout, tel. 16372 in Soest. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking!

Soester Courant | 1991 | | pagina 14