Hulleman opüek B.V. 'Amerikaanse leerlingen zijn in klas stiller dan Nederlandse' Drukte op Groen van Prinstererschool Griftland-VWO presteert op YU-spelen fV* en Soest WOENSDAG 26 JUNI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 15 Gene Wojtyla een jaar docent op Baarnsch Lyceum Nieuwbouwwoningen besmeurd met lak Omroepmuseum in de zomer Reünie en theater geven veertig-jarig bestaan kleur Wim Schneider weg bij Muziekschool Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Rijverbod voor man uit Huis ter Heide Spiegel kapot na trap jongen Inbreker betrapt en aangehouden SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 8 - 3761 CM SOESTDIJK -TELEFOON 02155 -1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten THE WORLD'S FINEST SUNGLASSES Iraat 46, doel een turele le- d steun je i geniet je )e kosten ;n t/m 23 mdingbe- jnadmini- el. 12689. 3ickpoc- die mis- djn afge- ekst 'C,e r' (Dit is n is veel met om- ima zon- ïden, een ode aan enrollen, tete, over s, besluit :eft al wat en bij zijn Dmdat de vordt hij nspecteur een café ïur in ge- eorie: su- vrijheid n als hun chade aan dt ruim- »r het nut luperieure ir vindt de t de nuch- niet supe- rollen. Hij ga van wie [j een duo )rmen hun chel heeft :egd wordt ine. Deze aar hij be- 'Pickpoc- momen uit iete' ('Mis- de superio- of de ver- itie-inspec- ïin of meer len, lijkt op it van de een artikel, hij vertelde tijdens een een zaal vol at duidelijk laar zelfs zij rm de tech- werd gede gen wonder t van vingers i zakken in- loor muziek lonist Lulli. f5,- f 19.30 uur. exposeert de [antebeen in e zijn talrijke dchtigen. De alle activitei- bezocht. De kende infor- bben, gezich- i uitgenodigd n, onder het test", Soester 7, 3760 AB lank voor de Gene Wojtyla, een Amerikaanse do cente, heeft het afgelopen schooljaar via een uitwisselingsprogramma de lessen Engels in de bovenbouw op Het Baarnsch Lyceum verzorgd. In onder staand interview, afgenomen door col lega-docente mevrouw C.M.PJ. Nij- dam, enkele van haar bevindingen. De pauze is net voorbij. Met een slanke, energieke, Amerikaanse vrouw loop ik naar een apart lokaal. Dit is Gene Woj tyla, docente Engels. - Wat viel jou op toen je aankwam in Ne derland? Het eerste dat mij opviel toen ik met mijn echtgenpot op Schiphol landde, was de netheid en efficiency van de luchthaven. Het tweede dat mij als blij vende herinnering is opgevallen, was dat steile smalle trapje van ons huis. Ik vroeg me af hoe ik daar ooit gebruik van zou kunnen maken zonder mijn nek te breken. Vier in aanbouw zijnde woningen aan de Eigendomweg zijn door onbeken den besmeurd met lak. In een aantal vertrekken werd het be hang beklad. Het is niet bekend wie de spuit heeft bediend. Twee 21-jarige mannen uit Soest en Amsterdam werden nabij de Prins Bernhardlaan aangehouden. Ze had den zondagmorgen rond half vijf een buitenlamp van een woning vernield. De bewoner had hen zien wegrennen. Het Nederlands Omroepmuseum (Melkpad 34 in Hilversum) staat tij dens de zomervakantie in het teken van de hele familie. Met de Nederlandsta lige sportzender SportNet voor vader, Lifestyle-televisie voor moeder en Kin- derNet voor de kinderen besteedt het museum volop aandacht aan het gezin in de zomervakantie, van zondag 30 ju ni t/m zaterdag 31 augustus. Kinno, het idool van veel kinderen en de mascotte van KinderNet, opent per soonlijk de zomeraktie op zondag 30 juni a.s. met een feestelijk optreden. KinderNet is het enige Nederlandsta lige satellietprogramma voor kinderen tot 13 jaar. Het station biedt iedere och tend een gevarieerd programma op te levisie voor diverse leeftijdsgroepen. Ouders kunnen hun kinderen met een gerust hart bij de televisie alleen laten; daarom geen geweld maar wel aktie, avontuur, spel en amusement. Sport Net brengt 24 uur sport met Neder landstalig commentaar. Lifestyle is het televisiestation voor "de" vrouw van 199 i. Het Nederlands Omroepmuseum heeft een interessante collectie voor jong en oud. Zo kunnen grootouders genieten van de nostalgie uit de beginjaren van de omroep, terwijl hun kinderen zich verbazen over de snelle ontwikkeling van radio en televisie. De jeugd voelt zich zonder twijfel thuis tussen de nieuwste snufjes in de audiovisuele we reld van heden. Om een goede ont vangst van SportNet, KinderNet en Li festyle te garanderen, is er op het dak van het Omroepmuseum een schote lantenne geplaatst. Na afloop van een bezoek aan het Om roepmuseum krijgt ieder kind een gratis omroepsticker en een leuk hebbedinge tje. Kinderen t/m 14 jaar gaarne onder be geleiding en de toegang is een vrijwillige bijdrage. Openingstijden in de zomervakantie (30 juni t/m 31 augustus): werkdagen 10.00-17.00 uur; weekenden 12.00- 17.00 uur. Informatie: tel. 035-773756/774820. Op zaterdag 29 juni zal de direkteur van de RMA-muziekschool, de heer Wim Schneider, afscheid nemen. Hij be kleedde vanaf 1978 deze funktie: vanaf zomer 1989 heeft hij helaas slechts ge deeltelijk kunnen werken in verband met ziekte. Het afscheid zal plaatsvinden op twee plaatsen in Amersfoort. Om 18.30 uur zal de beiaard-docent van de RMA, Henri Groen, een half uur op de beiaard van de OLV-toren spelen. Daarna spelen de twee jeugdorkesten van de RMA o.l.v. Peter Vinken een gevarieerd programma in de Burgkerk, als afscheidsconcert en tevens eindcon- cert van de orkesten. Het concert in de Brugkerk begint om 19.30 uur. varen als mijn persoonlijk falen als do cent. De leerling weet niet precies wat hem te wachten staat als hij ongewenst gedrag vertoont: de consequenties lig gen niet van tevoren vast. Behalve bij het te laat komen; dit ongewenste ge drag wordt hier op school goed en heel consequent aangepakt: het resultaat is dat leerlingen zich niet al te vaak "ver slapen". Maar als ik denk aan het afkijken en aan het kletsen als ze dat niet horen te doen, zie ik daar weinig consequenties tegen over staan. Ik vraag me af of dat een ge brek van het systeem is of dat het is dat ik als Amerikaanse docente het systeem nog niet goed gebruik. Maar over het al gemeen moet ik zeggen dat Ameri kaanse leerlingen stiller in de klas zijn dan Nederlandse leerlingen. Omdat de duidelijkheid groter is op mijn eigen school is de houding van de klas meer dat ze als groep met jou en met het systeem samenwerken en niet tegen jou en het systeem. Dit probleem zit hem vooral in de HAVO-afdeling; ik zie het lang niet zoveel op het VWO. - Wat vindjij van het niveau van het En gels? Verrassend hoog. Ik was verbaasd over hun capaciteit om Engels te praten en te verstaan. Ik had niet gedacht dat ze zo vloeiend zouden zijn in het Engels. Ik denk dat de school en de cultuur dit van de leerlingen verwacht. Wij Amerika nen kunnen daar een hoop van leren. - Neem je iets van ons leersysteem mee terug naar huis? O zeker! Het "uitje hoofd leren" is één zaak. Ik geloof niet dat "uitje hoofd le ren" het begin en het einde van onder wijs is, maar ik geloof dat wij doordat wij naar de ideëen en het begrip van een Gene Wojtyla nam vrijdag afscheid 'van het Baarnsch Lyceum, waar ze een jaar Engels heeft gegeven. Foto: Herman van Dam kind streven, minder tijd besteden aan het onthouden. Een ander iets is het idee van de artistieke interlyceale. Ik vind dat een geweldige manier voor leerlingen om samen te komen en het gezellig te hebben. Het is een competi tie en tegelijkertijd een hoop lol. Het is zeker iets wat ik meeneem naar mijn school en zal gaan organiseren. - Neem je ook nog een Nederlandse ge woonte mee? Ik heb al een kookboek gekocht om thuis oliebollen te kunnen bakken! Wat de gewoonten betreft, denk ik dat onze" landen erg op elkaar lijken. Een aardig heid die ik zeker mee zal nemen, is het ontspannen met een kopje thee en een paar koekjes na school! Ook wij hebben van mevrouw G. Wojty la veel geleerd op H,et Baarnsch Lyceum. Door middel van lezingen, lesmateriaal en gesprekken heeft zij ons, docenten en leerlingen, goed over ons onderwijs aan het denken gezet. Verfrissende ideëen doen in de lessen van veel docenten aan Het Baarnsch Lyceum hun entrée... C.M.PJ. Nijdam De politie heeft een man uit Huis ter Heide (52) een rijverbod van vier uur opgelegd. Hij werd vrijdagnacht gecon troleerd op de Amersfoortsestraat, waarbij bleek dat hij te veel alcoholische drank naar binnen had gewerkt. Het veertigjarig bestaan van de Groen van Prinstererschool is niet ongemerkt voorbijgegaan. Honderden oud-leer lingen en -leraren haalden donderdag avond herinneringen met elkaar op. Het schoolgebouw puilde nagenoeg uit, evenals de Julianakerk waar de christe lijke basisschool in het begin van de avond een bijeenkomst hield. Uit aller lei jaargangen waren voormalige scho lieren naar de Groen van Prinsterer ge komen. Velen bleken zich niet door de afstand van soms honderd tot tweehon derd kilometer te hebben laten weer houden. Opvallend was dat veel oud leerkrachten van de school aan de Groen van Prinstererstraat aanwezig waren. De reünie zou tot tien uur 's avonds du ren, maar na elf uur moest directeur M. van Buiten de gasten verzoeken om huiswaarts te keren. Dat de reünie ruim een uur uitliep, was typerend voor de gezellige sfeer die in het schoolgebouw heerste. Want bij wie krijgt de nostalgie niet de overhand, als de typische lucht van de keiijker bij, misschien omdat ze alweer meer gewend zijn dat de docent vertelt wat ze moeten doen. - Is er tijdens dit jaar iets aan jouw ma nier van lesgeven veranderd? Ik heb zoveel mogelijk geprobeerd te doen wat van mij verwacht werd als een Nederlandse docente: ik besteed dan ook van mijn tijd daaraan. Maar ik kan mijn persoonlijkheid niet verande ren noch de vele jaren ervaring die ik heb in doceer-technieken. Ik geloof dat ik de klas iets anders leid door veel meer vragen te stellen en dan ook te verwach ten dat er respons op komt. Ik probeer ook zoveel mogelijk stof te introduceren die de verscheidenheid in cultuur van de VS weergeeft, want ik vind dat bij het vak Engels een te groot percentage van het materiaal Brits is, zo'n 75%. Het is belangrijk voor de leerlingen iets te weten over de cultuur van beide landen (Engeland en de VS): het ene is zo dichtbij en het andere zo groot. Leerlingen leren veel over de Britse cultuur maar ze weten van de Amerikaanse cultuur alleen datgene wat er op TV wordt getoond. Dus ik heb wat Amerikaans materiaal meegeno men. - Wat vind jij van ons strafsysteem? Het is een heel ander systeem, op twee manieren: wij gebruiken het leren niet als straf. Wij willen niet dat een kind denkt dat leren een straf is. Wij zeggen dus nooit "schrijf dit over". Ook sturen wij nooit iemand de klas uit, tenzij de si tuatie hopeloos is en wij als docent het niet meer kunnen controleren... en dat gebeurt zelden. Wij verwachten van een leerling dat hij mét ons werkt. Een leerling eruit sturen was voor mij iets heel moeilijks, omdat ik dat heb er- De reünie van de Groen van Prinste rerschool werd druk bezocht. Foto: Goos van der Wilt. schoollokalen weer kan worden opge snoven. Lokalen, waarin toentertijd de schoolbel veelal opluchting betekende. Bij wie komen dan niet herinneringen boven drijven, waarvan het zo leuk is als ze mqt oud-klasgenoten kunnen wor den gedeeld. Dat gebeurde dan ook in overvloed. Het feest kreeg vrijdagmorgen een ver volg in de vorm van theatervoorstellin gen van de huidige leerlingen. Per groep werden optredens verzorgd, terwijl het schoolteam zich evenmin onbetuigd liet. Ouders stonden achter het fornuis om pannekoeken te bakken. Eén ding was zeker: de reünie en het theater ga ven het achtste lustrum van de basis school kleur. Foto: Herman van Dam - Hebben jullie veel van Nederland ge zien in het afgelopen jaar? Mijn echtgenoot en ik hebben elke Ne derlandse provincies bezocht, behalve Zeeland, waar wij aanstaand weekend naar toe gaan. Ook hebben wij heel wat van Europa gezien door de vakanties goed te benutten. - Wat is jouw ervaring met het werken met Nederlandse leerlingen? Het is tegelijkertijd reuze interessant en complex geweest en ik denk niet dat er makkelijke antwoorden op zijn. Ik ge loof dat de Nederlandse jongeren de zelfdejongeren zijn: ze kleden zich het zelfde, ze hebben dezelfde interesses, ze luisteren naar dezelfde muziek als mijn Amerikaanse leerlingen. Ze roken wel veel meer! Wat hun werk betreft, gaat het om een verschil in eisen die hen ge steld worden en in het doel van het on derwijs., Op Nederlandse scholen is het doel de voorbereiding op het slagen voor het examen, hetgeen betekent dat de nadruk op het overhoren en uit je hoofd leren ligt. In de Verenigde Staten" daarentegen ligt de nadruk eerder op het goed leren lezen en het kritisch den ken: onze leerlingen leren dus lang niet zoveel uit hun hoofd en maken niet zo veel repetities. De leerlingen zijn vol gens mij dezelfde, het verschil ligt hem in het doel van het systeem. - Voor een publiek spreken gaat jou en veel Amerikanen veel makkelijker af... Ik denk dat dat wel waar is. Leerlingen zijn in de Verenigde Staten spontaner en worden telkens aangemoedigd vra gen te stellen en hun mening te geven. Tijdens je hele opleiding wordt ditje in Amerika geleerd. Ik denk dat mijn 4-VWO-klassen het dichtst bij mijn eigen Amerikaanse klassen komen. In het begin waren ze erg afwachtend om te praten, maar nu stellen ze vragen, ze praten met elkaar, met mij en ze geven vrijwillig een ant woord op je vragen. Ze zijn erg mondig geworden en voelen zich op hun gemak. - Waarom 4 VWO? Ik denk gewoon omdat ik dat van ze verwachtte, het van ze vroeg en omdat ze jong genoeg zijn om met mij "mee te gaan". 5 VWO voelt zich er ongemak- De VWO-afdeling van het Griftland College heeft bij de jaarlijkse VU-spe- len op 13 en 14 juni van zich doen spre ken. Met name op het gebied van mu ziek en beeldende vorming kwam de ploeg, bestaande uit zestien leerlingen van 5 VWO en twee leerlingen van 4 VWO, tot aansprekende prestaties. De zogenaamde Griffioen-spelen (zo genoemd naar het wapen Van de VU) worden dit jaar voor de tweede keer ge houden. Op uitnodiging van de VU be strijden 24 scholen voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs elkaar op het gebied van muziek, sport en beel dende kunst. Bij de klassieke muziek behaalde cellist Egbert Jan Schutte, be geleid door Griftland-muziekdocent Freek Berrier, een gedeelde eerste prijs met zijn schitterende vertolking van Glazoundu's "Chant du ménestrel". De voor de gelegenheid samengestelde Griftland-band (André van Arnhem, Mare Solleveld, Ruben Smeets en Roan van der Zanden) verbaasde vriend en vijand door zó origineel en flitsend te "funken" dat ze daarmee in de prijzen vielen en 's avonds tijdens het grote feest nog eens mochten optreden. En ze stalen de show! Ook in de beeldende vorming een aan sprekend resultaat: Bernique Tool be haalde met haar "pakkende" naaktstu- die een derde prijs! Op sportgebied ging het om volleybal, badminton, tennis, tafeltennis, en de "rode draad",' een verrassingsonder deel.dat bleek te bestaan uit roeien, schaatsen en fietsen op trimtoestellen. Vooral de volleyballers scoorden pri ma: één wedstrijd gelijkgespeeld en de rest gewonnen! Het waren leuke en interessante dagen; een ontspannen manier voor leerlingen van het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs om kennis te maken met de universiteit. Bernique Tools naaki voor een derde prijs. Egbert Jan Schutte haalde bij de klas sieke muziek een eerste prijs. Een zeventienjarige jongen uit Soest heeft vrijdagavond op de Ericastraat een spiegel van een auto getrapt. De eigenaar was getuige van het vanda listische gedrag. De politie, die de jon gen 'aanhield, kwam tot de ontdekking dat hij te veel had gedronken op een feestje. De politie heeft een inbreker betrapt en Iaangehouden, die zijn slag wilde slaan in een manege aan de Bosstraat. De 24-jarige Soester werd meegeno men naar het bureau. Daar bekende hij dat hij bij een tuincentrum geld uit de De leerlingen van alle groepen boek ten succes met verschillende theater voorstellingen.

Soester Courant | 1991 | | pagina 15