1 Dit is pas aktie tot 50% KORTING He* voUeP°"d vooriiw College denkt aan 'bushalte- systeem' voor inzameling klein chemisch afval Brand Groart Car Wash richt schade aan voor anderhalf miljoen gulden Meerderheid college wil vanaf 1995 aantal nieuwbouwwoningen verminderen na 'Medisch Centrum Molendael' De Ster dames- en kindermode Hilton herenmode auto smceing huis Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS r w w WOENSDAG 26 JUNI 1991 69e JAARGANG NO. 44 HET VLEESCENTRUM UITVERKOOP ZOMERCOLLECTIE van Weedestraat 7-8-8a - Soest PETERS Makelaars Soest houdt 1,2 miljoen gulden over Ieder huis een KCA-box Soester Courant 'College moet iets minder in de krant en vaker achter het bureau' Hollandse Nieuwe visspecialiteiten Bedrijf moet binnen drie weken weer gebruiksklaar zijn ONROEREND GOED WASIEL STEITNER 7 W T Wethouder Kingma: 'Dit is voorbarig, riskant en een nare boodschap' Verhuisbericht De Vi t j i Jeugdige inbrekers lopen tegen lamp Nieuwe naam Maarschalksbos /Zonnegloren: S winkels, EREPRIJSSTRAAT 103 <- SOEST Neks Blommers (VVD). Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG DEZE WEEK BIJ SCHOUDERROLLADE kilo9?® SCHNITZELS gepaneerd kiio12?° Voor uw huisdier: LAMS- OF RUNDERHART kilo4P° Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155 - 1 24 77 de'déaler die pas tevreden is als u dat ook bent Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Uit voorlopige berekeningen blijkt dat de gemeente Soest in 1990 een bedrag van 1,2 miljoen gulden heeft overgehouden. In een eerder sta dium werd een winst van 300.000 gulden verwacht. De afdeling financiën heeft nog geen idee hoe het verschil tussen de be grote en de uiteindelijke winst is ont staan. Het batige saldo wordt deels beïnvloed door baten en lasten over voorgaande jaren. Het gaat hier om 535.000 gulden. Pas in het najaar kan de jaarrekening voorlopig wor den vastgesteld. Tijdens de najaars begroting zal tevens worden bepaald voor welke doeleinden het geld zal worden gebruikt. Uit de cijfers blijkt dat Soest langzaam maar zeker "milieubewuster" is ge worden, maar er verdwijnt nog steeds veel klein chemisch afval (KCA) in het riool of de Sulo-container. De bewo ners gunnen zich de tijd niet om het KCA in te leveren bij de brengplaat- sen of de detailhandel, of weet eigen lijk nog niet wat ze met allerlei restjes aanmoeten. Het Colleg wil de inzame ling dit jaar "maximaliseren" en denkt daarvoor aan een ophaalsysteem. In principe gaat de voorkeur uit naar het gebruik van een speciale, uit kunst stof vervaardigde KCA-box, die dan in elk huishouden moet komen te staan. De bewoners kunnen daarin hun che misch afval zelf een poosje bewaren, tot het wordt ingezameld. Het gaat om "boxen" die kinderveilig zijn, ongeveer anderhalve kilo afval kunnen bevatten en minstens eenmaal per drie maanden geleegd worden. De boxen gaan onge veer f 15,- per stuk kosten en voor 15.000 stuks moet dan ook gedacht worden aan een aanschafbedrag van zo'n 225.000 gulden. Een volgende vraag is hoe de inzame ling zal moeten plaatsvinden. Grofweg zijn er drie mogelijkheden, aldus het College. In de eerste plaats zou dat kun nen met behulp van een "Chemocar", die voor de gewone huisvuilwagen uit rijdt om de langs de straat neergezette KCA-boxen te ledigen. Een nadeel daarvan is dat er dan zomaar een hoe veelheid chemicaliën op of langs de openbare weg staat. Dat is gevaarlijk en of het juridisch wel kan is ook nog een open vr^ag. "Bushalte' De tweede methode is het "bushalte systeem". De bewoners brengen - bin nen een wat langere periode - hun KCA-box naar een tevoren aangewe zen "halte" in hun wijk. Personeel van de Reiniging kan het daar dan op z'n ge mak sorteren en eventuele vragen be antwoorden. De derde mogelijkheid is een aanpak a la het grof huisvuil: op af roep ophalen. Deze methode heeft o.a. als bezwaar dat de "drempel" waar schijnlijk te hoog is voor veel burgers. Tenslotte staat het gemeentebestuur dan nog voor de vraag of er een "Che mocar" moet wprden aangeschaft (f 200.000) of gehuurd. Het College heeft de raadscommissie Milieu gevraagd haar mening te geven over de meest wenselijke methode. B. W. hebben zelf een uitgesproken voorkeur voor het "bushalte-systeem", maar toetst die voorkeur graag aan de ideeën van de commissie, die er op 4 juli over vergadert. Na de zomervakantie kan de gemeenteraad dan een besluit nemen. voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 1 41 52 De Fiat Panda, nu met 800,- korting! Bovendien; Nu halen,in juni 1992 pas betalen! WD-fractievoorzitter Neks Blom mers heeft zo haar gedachten over de manier waarop het College van B. W. zijn tijd vult. Dat blijkt o.m. uit haar bijdrage aan "Taal en Teken", het afdelingsblad van de liberalen, dat onlangs verscheen en waarin Blom mers de gevolgen van de Tussenbalans voor Soest schetst. Blommers meldt haar achterban dat het gemeentelijk budget door de Tussenba lans in 1992 en volgende jaren aanzien lijk wordt bekort: eerst f 400.000, op lopend tot 1,2 miljoen in 1994 en ver der. Op een totaalbedrag van 30 mil joen - de jaarlijkse uitkering uit het ge meentefonds - is dat zeer ingrijpend. Ze verwacht een extra financieel nadeel van ruim 1,1 miljoen per jaar. "Daar komt nog bij dat er gewoontegetrouw volstrekte onduidelijkheid bestaat over de manier waarop de gemeente deze bezuinigingen kan en mag opvangen," verzucht Blommers. Ze constateert vervolgens dat het alle maal wel erg ongelegen komt, nu Soest voor uiterst belangrijke beslissingen staat, zoals de Structuurvisie. De finan ciële basis daarvoor is in vorige perio des gelegd, maar komt door de effecten van de Tussenbalans op losse schroeven te staan, vindt ze. En daarom moet Soest alle zeilen bijzetten om nog iets van de Structuurvisie te realiseren. Actieplan! Na deze sombere inleiding geeft de WD-fractievoorzitter het College van B. W. een flinke veeg uit de pan: "Daarom kan het College niet langer tijd verdoen met het beschikbaar stellen van wildvangers, het openen van fiets paden en beeldentuinen of het dromen over concertzalen. Er zal nu een actie plan' moeten worden opgesteld om deze enorme tegenvaller zodanig op te van gen dat de Structuurvisie ook uitge voerd kan worden." "Dat betekent financiële ruimte schep pen, maar ook prioriteiten stellen bin nen de ambtelijke taken. Dat betekent misschien iets minder in de krant en iets vaker achter het bureau. Dat betekent Op zee gekaakt en licht gezouten. Bij ons vers en vakkundig schoongemaakt. AMERSFOORT, Amsterdamseweg 19. Tel.: 033 - 635535 SOEST, Koningsweg 14. Tel.: 02155 - 13227 van weedestraat 149 3751 cd soest tel 02155-15288 Eric Groart bij de auto, waarin vol gens de brandweer het vuur is ontstaan. De brand ging met hevige rookontwik keling gepaard. Aan drie bedrijven aan de Kostverlorenweg werd voor ongeveer anderhalf miljoen schade aangericht. Foto: Goos van der Wilt. Auto's Bij Groart stonden veertig nieuwe en tweedehands auto's, voornamelijk van autobedrijven in wiens opdracht Groart werkt. Veel wagens liepen roet- en rookschade op. "Ik ben bang dat de kantoorruimtes plat moeten en er zijn veel installaties vernietigd." Groart, zelf lid van de vrijwillige brand weer en zoon van de overleden voor malige brandweercommandant Groart, was net weg toen de brand uitbrak. "Vier minuten nadat ik was vertrokken, werd ik opgepiept. Toen ik terug was, dacht ik dat de brand bij Hoka woedde, omdat uit dat bedrijf veel rook kwam. Toen ik mijn eigen bedrijf binnén- kwam, was het al niet meer uit te hou den door de rook en de hitte." De enorme rookwolken werden, aldus Bakker, veroorzaakt doordat isolatie materiaal in het plafond oververhit raakte. Door de rook werd de zoekactie naar de daadwerkelijke brand bemoei lijkt. Pas anderhalf uur na de melding kon Bakker het sein 'brand meester' ge ven. Het duurde vervolgens nog bijna drie uur, voordat alle personeel weer op de kazerne was. Bakker: "Tijdens het zoeken hebben we een autobrand geblust. Dat bleek achteraf de enige brand te zijn. Hoe de brand in de auto is ontstaan, onderzoe ken we nog. Door de vlammen is het da kraam van kunststof gesmolten. Daar na werden de dakplaten verwarmd en dan krijg je dat er veel rook ontstaat". Zoekactie De zoekactie duurde lang. De brand weer kreeg assistentie van de collega's uit Soesterberg. Met de persluchtmas kers kan een brandweerman maximaal twintig minuten binnen blijven. In to taal werden 38 personen ingezet om te zoeken en de omliggende gebouwen nat te houden. "In het begin bestond de vrees dat een woonhuis in de brand zou gaan en in eerste instantie hebben we ons gericht op Hoka, omdat we dachten dat de brand daar woedde. We hebben op zes, zeven plaatsen mensen ingezet. Dat maakte de brand complex", aldus Bak ker die twee autospuiten, een ladder wagen en het hulpverleningsvoertuig liet uitrukken. Groart zal zijn werkzaamheden voorlo pig uitvoeren bij onder meer Garage Stam en zo goed en kwaad als dat kan, in zijn bedrijfsruimte. Hij heeft drie aannemers ingehuurd, die hebben be loofd dat zijn bedrijf nog voor de bouw vak weer gebruiksklaar is. Groart had overigens zijn zaak vlak voor de brand een opknapbeurt gegeven. Hij is al zes jaar aan de Kostverlorenweg gevestigd. Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 en 13 T 4 IJ T K W T G Telefoon: 02155- 19600 Binnen het college van burgemeester en wethouders vindt een meerder heid dat vanaf 1995 niet meer dan honderd woningen in Soest moeten worden gebouwd. Daarmee wordt afgeweken van het advies van bureau Zandvoort en de daarop gebaseerde volkshuisvestingsnota. Daarin wordt gesteld dat per jaar tweehonderd tot 250 nieuwe huizen noodzake lijk zijn om het aantal inwoners boven de veertigduizend te houden. Indien het aantal Soesters onder die Hierdoor wordt het aantal nieuwbouw- grens zakt, krijgt Soest minder geld van het rijk. Wethouder Frans Kingma (PvdA) van volkshuisvesting en burge meester Hans de Widt zijn van mening dat Soest vanaf 1995 minimaal 150 wo ningen moet realiseren. Ze hopen dat de politieke partijen zich achter hen zullen scharen. De wethouders Mieke Swinkels (D66), Jan Visser (Progressief Soest) en Jan Menne (CDA) willen terug naar hon derd, omdat in Soest nauwelijks nog ruimte te vinden is voor nieuwbouw. Overhees is volgebouwd en het ge meentebestuur heeft besloten dat de bebouwde kom niet mag worden uitge breid. Slechts op open plaatsen binnen de gemeente kan nog naar locaties wor den gezocht die in aanmerking komen voor nieuwe projecten. Dit consoli- datiebeleid zou op den duur kunnen botsen met de behoefte aan woningen en het streven om meer dan veertigdui zend inwoners te hebben. Op dit mo ment mogen meer dan 41.000 mensen zich Soester noemen. Verder houden Swinkels, Visser en Menne rekening met het feit dat Soest toch al minder geld zal krijgen in ver band met de bezuinigingen van de over heid in Den Haag (Tussenbalans). woningen al teruggedraaid. Een derde argument van het drietal is het behoud van het milieu. Druk "Het is voorbarig en uiterst riskant om nu al terug te gaan tot honderd wonin gen", zegt Kingma, "Als het rijk ziet dat je gaat afbouwen, kan het zijn dat het rijk al minder contingenten (subsidies voor woningbouw-red.) gaat geven. En dan is het te laat. Daarom moet je nu druk op de ketel houden. Nu al uitgaan van honderd woningen is een nare boodschap voor de mensen die hier wil len blijven wonen." "Het is geen kwestie van 250 bakstenen gebouwtjes, maar van 250 gezinnen. Ik krijg de mensen wekelijks op hét spreekuur. Je krijgt regelmatig te ma ken met het probleem dat we te weinig huurwoningen hebben. Je moest eens weten hoeveel personen van vrienden naar vrienden verhuizen om maar een dak boven hun hoofd te hebben. Of hoeveel mensen met kinderen na een scheiding zonder huis komen te zitten. Ik word hier niet opgewekt van", aldus Kingma over het standpunt van drie van zijn collega's. De PvdA-wethouder is van oordeel dat Swinkels, Visser en Menne de in ont wikkeling zijnde structuurvisie passe ren door in dit stadium het aantal aan vragen voor nieuwe woningen vanaf 1995 te verlagen. "Ze besluiten nu al dat het milieu belangrijker is dan wo ningbouw. Ook dat vind ik voorbarig." Omdat de behoefte aan huurwoningen zo groot is, zou Soest in zijn ogen de vestigingseisen moeten aanscherpen. "Als in 1993 blijkt datje aan honderd huizen voldoende hebt, kun je ermee le ven en je doelstelling alsnog bijscha ven." Herverdeling In dit jaar zal het totale aantal nieuw ge realiseerde woningen uitkomen op 250. Dat zijn er meer dan aanvankelijk was verwacht, omdat Soest na een herver deling in het gewest Eemland extra con tingenten heeft gekregen. Voor 1992 staan 111 woningen op het programma. De bouwlocaties liggen aan de Dalweg (noord en zuid), in Klein Engendaal, in Mercury en aan de Haverweerd. Een jaar later wil Soest 182 huizen aan de Dalweg en in Klein Engendaal bouwen. In 1994 is nog slechts ruimte en geld voor 65 woningen in Klein Engendaal. Volgens een meerderheid van het colle ge zouden daarna niet meer dan hon derd woningen moeten worden gereali seerd. Of dat laatste aantal definitief op papier wordt gezet, hangt af van de fracties die op donderdag 4 juli in de commissie welzijn en volkshuisvesting het voorstel van ben w zullen bespreken. MAKELAARDIJ O.G. Maar voor het zover is, voordat u uw huis heeft gekocht of verkocht is er heel wat water naar de zee gestroomd. Heeft u zich verzekerd van de deskundige, aktieve steun van een goede makelaar? Bel voor een vrijblijvend gesprek met: KERKSTRAAT 84 SOEST TELEFOON: 02155-16824 J Twee jeugdige inbrekers zijn zaterdag tegen de lamp gelopen, toen ze een in braak achter de rug hadden in een kin derdagverblijf aan de Bosstraat. Ze hadden uit een therapieruimte enke le speelballen, kantoorspullen en beren meegenomen. Het twaalfjarige meisje uit Soest en haar vijftienjarige hand langster uit Baarn werden verklikt door een stil alarm. Met een reprimande wer den ze naar huis gestuurd. De politie lichtte de ouders in. Met ingang van 1 januari 1992 zal de naam van ziekenhuis Maarschalksbos- Zonnegloren in Baam/Soest worden veranderd in Medisch Centrum Molen dael. Het bestuur van het ziekenhuis be sloot hiertoe op advies van de werk groep Naamgeving, die zich hierover heeft gebogen. De werkgroep, samengesteld uit 12 me dewerkers van het ziekenhuis, vond Medisch Centrum Molendael het beste voldoen aan de vooraf gestelde eisen. De naam is een samentrekking van de Molenweg in Baarn, waar het zieken huis Maarschalksbos is gelegen, en '-dael' is afkomstig,van de Dalweg in Soest, waar de toekomstige polikliniek zal worden gevestigd. Daarmee vórmt de naam als het ware de symbolische verbinding tussen de beide plaatsen. De toevoeging Medisch Cen trum geeft aan dat er sprake is van een koepel, waarbinnen meerdere locaties (kunnen) functioneren, en is daarmee opnieuw een verbindend element. Daarnaast ligt ze goed in het gehoor en is makkelijk te communiceren, zo oor deelde de werkgroep. Per 1 januari 1992 Voorlopig blijven de huidige namen Maarschalksbos en Zonnegloren ge handhaafd. Pas vanaf 1 januari 1992 zal de naam Medisch Centrum Molendael worden ingevoerd. De twee locaties, te weten Zonnegloren en Maarschalks bos, zullen vanaf die datum Medisch Centrum Molendael Soest en Medisch Centrum Molendael Baarn gaan heten. Momenteel worden de details van de toepassing van de nieuwe naam verder uitgewerkt. Zo zal zij onder andere ■worden verwerkt in een nieuwe huis stijl, die eveneens vanaf 1 januari 1992 wordt ingevoerd. Groart Car Wash Reconditioning is over drie weken weer volledig be drijfsklaar. Dat is althans het streven van Eric Groart en de aannemers bedrijven die hij in de arm heeft geno men na de brand die vorige week voor anderhalf miljoen gulden schade aan richtte aan drie bedrijven aan de Kost verlorenweg. Het vermoeden van de brandweer is dat het vuur is ontstaan in een auto. Een an dere brandhaard werd tijdens de brand, die gepaard ging met hevige rookont wikkeling, volgens brandweercom mandant J. Bakker niet aangetroffen. De materiële schade bij Groart wordt geschat op vier tot zes ton. Bij buurman Hoka Snacks bedraagt de vermoede lijke schade drie ton. ASI heeft een schadepost van ongeveer een half mil joen gulden. Nagenoeg alle apparatuur is onbruikbaar geworden door de wer king van rook en roet. Woordvoerder G. Groenestein: "We komen steeds meer tegen. De computers, de telefoon centrale, alles is stuk." Het vinden van locaties voor nieuwbouw, zoals hier in Klein Engendaal, wordt steeds moeilijker. Volgens wethou der Frans Kingma moeten uiterste inspanningen worden ge daan om toch aan de behoefte te kunnen voldoen. Hij is het dan ook niet eeni met de wethouders Mieke Swinkels, Jan Visser en Jan Menne die het aantal nieuwbouwwoningen vanaf 1995 willen verlagen. Foto: Herman van Dam goede, duidelijk en volledige voorstel len aan de raad. Dat betekent zelf weten waar je naar toe wilt werken en dat ook naar buiten uitstralen. Dat betekent knopen doorhakken!", aldus Blom mers. Ze besluit het artikel met een opmerke lijk advies aan het College: "Laat de voorstellen voor het sluiten van een Kli- maatverbond met de Indinanen uit het Amazonegebied maar rusten; er is in Soest genoeg te doen op dit moment." 1 I

Soester Courant | 1991 | | pagina 1