IK^p>GOUD fAK -sgssssR Soest omzeilt btw met constructie voor subsidie clubhuis Pijnenburg Luchtmacht herdenkt alle gevallenen PvdA wil St. Joseph en bewoners plan laten maken voor HAD-flats Financiële positie Soest ziet er minder slecht uit dan was voorzien College teruggefloten in conflict met WS over clausule koopcontract ONTBIJT-SERVICE Soest trekt 47 mille uit voor reddingsoperatie Schaapskooi Gemeentepagina's Kabelkrant krijgen een ander gezicht mee Gemeente wil jonge vandalen alternatieve straf bieden -SS" WOENSDAG 3 JULI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 5 Gemeentebestuur ook akkoord met overname atletiekbaan Wie aan politiek doet leest de Soester Courant DETROMSLAGER Bromfietser rijdt 100 door Soest Rollen omdraaien voor verzelfstandiging burgers Hoogte rijksbezuinigingen omlaag geschroefd na overleg Dreigende vertraging bouw 38 woningen voorkomen Monument aan Lange Brinkweg in slechte staat Geld gestolen uit instituut AA VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Vanaf september Soest in Halt-project TT--- a 1 Door geld aan de Stichting Atletiek Accommodatie Soest (SAAS) te ge ven, kan worden voorkomen dat btw moet worden betaald bij de bouw van een clubhuis voor AV Pijnenburg. Daarmee wordt ongeveer tachtigdui zend gulden uitgespaard. De construc tie werd gelanceerd door Cees Boer- koel van de PvdA die meteen steun kreeg van de overige fracties. De inmiddels opgeheven sportstichting kon de btw altijd terugvorderen en was derhalve in staat op goedkopere wijze accommodaties realiseren. De gemeen te Soest moet wel btw afdragen. De ge meenteraad keurt donderdag 11 juli een voorstel goed om 246.000 gulden te besteden aan de bouw van een club huis voor Pijnenburg. Als de gemeente de bouwopdracht verstrekt, moet dus btw worden betaald. Boerkoel stelde daarom voor het geld aan de SAAS te schenken. Die kan dan de bouw laten uitvoeren. De SAAS werd opgericht toen de atletiekbaan moest worden ge financierd. "De vereniging kan dan tevens haar wensen maximaal realiseren. Bij de bouwvergaderingen moet een ambte naar van de gemeente erop toezien dat het clubhuis volgens de huidige teke ning wordt gebouwd", aldus Boerkoel vorige week in de commissie financiën. De onlangs afgetreden voorzitter John Steentjes van Pijnenburg, die nog wel het clubhuis-project begeleidt, kon Boerkoel wel de hals vliegen van blijd schap, al deed hij dat overigens niet. "Graag zelfs, geen enkel probleem. De SAAS kan bouwen zonder btw", luidde zijn reactie. Volgens wethouder Jan Menne is het voorwaarde dat Soest geen btw hoeft te betalen. "Anders beginnen we er niet aan", waarschuwde hij. Pijnenburg zal zelf 134.000 bijdragen aan de bouw die in totaal 380.000 gul den -kost. De atletiekvereniging be schikt wel over een baan, maar moet het nog zonder primaire voorzieningen doen, zoals een kantine, kleedruimte en douches. Met het fiat en de subsidie van de gemeenteraad kan dat probleem worden opgelost. Aflossing De gemeente zal ook de atletiekbaan aan de Wieksloterweg overnemen. De boekwaarde bedraagt momenteel 224.000 gulden. Daarmee komt de to tale uitgave van de gemeente aan Pij nenburg op 470.000 gulden. De club wil zo snel mogelijk van de baan af, om dat de aflossing van de geldlening zwaar op de exploitatie drukt. Bovendien is de club niet in staat om het onderhoud goed uit te voeren. De begroeiing tus sen en rond de baan heeft dan ook veel weg van een voetbalveld dat na de laat ste wedstrijd in 1953 nooit meer is ge maaid. Het terrein is nu nog in erfpacht. Dat contract zal worden ontbonden. Ver volgens koopt de gemeente de baan en krijgt SAAS de subsidie, waarna het startschot voor de bouw kan worden gegeven. De gemeente zal voortaan ook het onderhoud van het terrein op zich nemen. Pijnenburg zal weer gaan deel nemen aan het passe-partout-systeem. Dat betekent dat, net als de meeste an dere clubs, ongeveer veertig gulden per lid per jaar aan de gemeente wordt afge dragen. Teruggefloten Pijnenburg stapte beginjaren tachtig uit de passe-partout-regeling, nadat de toenmalige wethouder Günther Plomp zijn toezegging voor een atletiekbaan niet kon waarmaken. Hij moest zijn woorden, gesproken tijdens de viering van het tienjarig bestaan van de club, te rugnemen, nadat hij door het gemeen tebestuur was teruggefloten. Door de grote tekorten van de gemeente en de daaruit voortvloeiende bezuinigings maatregelen werd het plan voor een at letiekbaan geschrapt. Pijnenburg be sloot toen zelf de baan te financieren. De SAAS werd opgericht en tal van ac ties leverde 150.000 gulden op. Een be drag van dezelfde omvang werd bij de bank geleend. De baan werd in 1985 geopend op het terrein dat door de ge meente was verworven na een grondruil met de eigenaar van het landgoed Pij nenburg. De gang van zaken ging destijds ge paard met commoties en ruzies. Met de verkoop van de baan aan de ge meente en de bouw van een clubhuis kan Pijnenburg een deel van haar plan nen verwezenlijken. De club wil echter verder. De verbreding van de atletiek baan staat hoog op het verlanglijstje, omdat de club dan officiële wedstrijden kan organiseren. Aan het totaalplan van Pijnenburg hangt een prijskaart van 1,2 miljoen. Van dat bedrag schrokken de meeste fracties, toen het plan vorig jaar werd gepresenteerd. Daarop werd besloten om het plan gefaseerd uit te voeren. De politieke partijen hebben echter alle la ten weten dat de overname van de baan en de subsidie voor het clubhuis niet be tekent dat ze volgend jaar andermaal met de geldbuidel zullen rammelen, als Pijnenburg met nieuwe subsidiever zoeken op het Raadhuisplein 1 komt. Het gaat, volgens John Steentjes, overi gens goed met Pijnenburg. Het leden aantal is inmiddels gestegen tot 325. Volgens de ex-praeses w»rdt de leden lijst jaarlijks uitgebreid met 25 namen. Hij verwacht dat de groei zich sterk zal voortzetten zodra de club over een clubhuis beschikt. SURPRISE, SURPRISE. Wilt u iemand 's ochtends met een luxueus ontbijt verrassen? Wij bezorgen in feestelijke outfit aan huis én tegen een redelijk tarief! voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud buffet-specialisi 02155 - 22871 EaHPfflaïBHa Met een snelheid van honderd kilometer per uur baarde een zestienjarige Soester op zijn bromfiets opzien. De politie achtervolgde hem van de Jacht huislaan tot de Koninginnelaan. Daar had de bromfietser te veel oog voor de politieauto. Het ge volg was dat hij een schuiver te gen de dienstwagen maakte. De auto van de politie werd licht be schadigd. De jongeman kreeg in ruil voor zijn voertuig een bekeu ring. Keurtekeni Om te geven. Of om te krijgen Dit 14-karaats gouden hartje 1.2 cm hoog) met zes flonkerende zirconia's draagt iedereen met liefde Wat een fantastisch kado-idee! exkI kettinkje) VAN DER HORLOGER - JUWELIER - OPTIEK SOESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST - TELEF. 02155-12982 De Koninklijke Luchtmacht heeft maandagalle gevallenen herdacht. Bij de kranslegging bij het monument op vliegbasis Soesterberg waren wederom veel nabestaanden aanwezig. Ook was een groot aantal militairen getuige van de plechtig heid. De dodenherdenking wordt elk jaar op 1 juli in Soester berg gehouden. Dat is tevens de datum waarop de luchtmacht werd ingesteld. Foto: Goos van der Wilt. Het bedrag van 1,2 miljoen gulden, dat is gereserveerd voor de renovatie van de zogenaamde HAD-flats en de herinrichting van de omgeving, moet volgens de PvdA aan de woning bouwvereniging St. Joseph worden ge geven. De partij is van mening dat de wensen van de bewoners het best tot hun recht komen als ze zelf een plan mogen maken. De PvdA heeft daarom een initiatief voorstel ingediend. Het project behelst de flats aan de Haverweerd, de Akke ren en de Dalweg. Het gemeente bestuur heeft al geld opzij gelegd om de renovatie en de herinrichting te finan cieren. De PvdA wil de verantwoorde lijkheid ervan in handen leggen van St. Joseph en de bewonerscommissies. Het gereserveerde bedrag moet daarom in handen van St. Joseph komen. De PvdA streeft hiermee twee doelen na. Ten eerste menen de sociaal-demo craten dat de burgers op deze manier zelfstandiger kunnen handelen ten op zichte van de overheid. Daarnaast kan, als het voorstel steun krijgt van een raadsmeerderheid, een heroriëntatie binnen het gemeentelijk apparaat te weegbrengen. De gemeente zou nog meer voorwaardenscheppend, en min der uitvoerend te werk moeten gaan. PvdA wil de rollen omdraaien. Niet de gemeente, maar in dit geval St. Joseph ontwerpt een plan. En niet St. Joseph, maar de gemeente mag daarop inspre ken. In het initiatief-voorstel schrijft de PvdA dat de woningbouwvereniging de gemeente al veel wind uit de zeilen neemt. "St. Joseph is gemotiveerd ge start met de inspraakprocedure onder de huurders." Volgens de PvdA zullen de bewoners zich veel meer verantwoordelijk voor hun woonomgeving voelen als ze zelf een rol hebben gespeeld bij de planvor ming. Om een en ander in goede banen te lei den, denkt de PvdA dat de gemeente randvoorwaarden moet stellen, waar binnen St. Joseph kan opereren. Een contract wordt als mogelijkheid geop perd om de betrokkenheid van de be wonerscommissies te garanderen. De financiële positie van Soest voor de komende jaren ziet er minder slecht uit dan waarmee rekening werd ge houden. Voor de komende twee jaar verwacht Soest tekorten van 337.000 en 268.000 gulden, maar die kunnen worden gedekt met de winst van 1,2 miljoen, die in 1990 is gemaakt. Dat de tegenvallers meevallen, komt door dat het rijk minder gaat snijden in de subsidies aan gemeenten. Na het opmaken van de Tussenbalans kwam de regering in het voorjaar met forse bezuinigingsmaatregelen die hun weerslag op de gemeenten niet zouden missen. In april werd bekendgemaakt dat Soest volgend jaar 1,2 miljoen gul den zou moeten inleveren. Dat bedrag zou vanat 1994 oplopen tot 1,6 mil joen. Dat blijkt mee te vallen. Soest krijgt volgend jaar 550.000 gulden min der. In de daaropvolgende drie jaar moet Soest het in totaal met 2,6 miljoen gulden minder zien te rooien. "Deze kortingen zijn nog aanzienlijk, maar ge lukkig minder dan in eerste instantie was voorzien", reageren burgemeester en wethouders. In plaats van 5,6 mil joen hoeven ze 'maar' 3,1 miljoen gul den in te leveren. Als gevolg van de aangekondigde be zuinigingen hebben de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), het IPO en het kabinet overleg gevoerd. Dat heeft geresulteerd in het verlagen van de bezuinigingen. In 1994 verwacht de gemeente Soest een winst van 97.000 gulden te boeken. Voor het jaar daarna is een verlies be groot van slechts achtduizend gulden. Belastingen Zoals ieder jaar worden de belastingen van de gemeente Soest met drie procent omhoog geschroefd. Het gaat om een trendmatige verhoging. Het afvalstoffenbeleid van Soest is erop gericht om 95 procent van de kosten te dekken. Dit betekent dat de burgers dieper in de buidel moeten tasten. Om die lastenverzwaring te compenseren zal Soest de onroerend-goedbelasting verlagen. Volgens de gemeente zal de totale stijging van de belastingen daar mee de drie procent niet overschrijden. In een besloten vergadering van de commissie financiën hebben de poli tieke partijen zich achter de woning bouwvereniging Soest (WS) ge schaard in een dreigend conflict met burgemeester en wethouders. Het he te hangijzer is het koopcontract voor grond in Klein Engendaal. Daar zal WS 38 huurwoningen laten bouwen door bouwbedrijf Van der Grift. Het contract was reeds door b en w en WS ondertekend. "En dus is de overeenkomst formeel gesloten", aldus directeur G. Snelder van WS. Van verbazing viel hij bijna van zijn stoel toen de gemeente hem twee dagen later na het zetten van zijn handte kening een clausule onder de n^us drukte. Het college wil de voorwaarde in het contract laten opnemen, dat WS opdraait voor eventuele verontreini ging van de grond. B en w wensen die verantwoording niet meer op zien te ne men. En dat terwijl het indicatief bodemon derzoek heeft uitgewezen dat de grond schoon is en dat er huizen mogen wor den gebouwd. De aannnemers Van der Gift en Ernst, die een aantal koopwo ningen in Klein Engendaal realiseren, zijn akkoord gegaan met die clausule. WS heeft dat geweigerd. "Zo ga je als college niet met je burgers om", vindt een verontwaardigde Snel der. "Ze willen alle risico's bij de koper neerleggen. Dat kunnen en willen wij niet accepteren. Wij hoeven toch niet op te draaien voor eventuele vervuiling die nog niet is ontdekt?" Impasse Door de impasse dreigde vertraging van de bouw te ontstaan. Want als het college en WS geen akkoord zouden bereiken, zou behandeling van het voorstel voor de grondtransactie wor den uitgesteld tot de raad van septem ber. Het gevolg daarvan zou zijn dat de bouw niet op 1 september, maar pas la ter zou kunnen beginnen. Snelder heeft uitgerekend dat iedere maand vertra ging een renteverlies van 460 gulden per woning zou betekenen. De commissie financiën heeft in het col lege donderdagavond in het besloten gedeelte teruggefloten. De partijen zijn van mening dat WS gelijk heeft en dat de clausule niet alsnog in het koopcon tract mag worden opgenomen. Het ligt voor de hand dat b en w eieren voor hun geld kiezen en afzien van de clausule. Dat betekent dat het koopcontract vol gende week kan worden goedgekeurd en dat Van der Grift begin september de eerste paal voor de 38 huurwonin gen kan slaan. Om te voorkomen dat de Schaapskooi aan de Lange Brinkweg 87 verloren gaat, trekt de gemeente Soest 47.500 gulden uit voor een reddingsoperatie. De Schaapskooi staat vermeld in cate gorie I van de plaatselijke monumen tenlijst. Hoewel varkensfokker A.L.T. Hilhorst het monument niet meer gebruikt voor zijn bedrijfsvoering, vinden de monu mentencommissie en burgemeester en wethouders dat actie moet worden on dernomen. De architectuurhistorische waarde en de ligging van de Schaaps kooi vertegenwoordigen zo'n groot be lang, dat de gemeente het potje voor de stads- en dorpsvernieuwing wil aan spreken. Het monument moet niet alleen wor den gerestaureerd, maar dient ook te worden 'opgetrokken'. Door de ligging op een laag terrein ondervindt de Schaapskooi veel wateroverlast. Het is technisch mogelijk om de kooi op een hoger niveau te zetten. Volgens een offerte van bouwbedrijf Van der Grift kost de reddingsoperatie 110.000 gulden. Hilhorst is bereid ge vonden om het resterende bedrag van 62.500 gulden te investeren. Dat bete kent dat de Schaapskooi kan worden gered. In de gemeenteraad moet de subsidie van 47 mille worden goedge keurd. De verwachting is dat de raad akkoord gaat, omdat de financiële mid delen aanwezig zijn. Uit een instituut aan de Hellingweg is een metalen kastje met een geldbedrag van 250 gulden gestolen. Een werk neemster werd, vermoedelijk door de zelfde dader, 'verlost" van haar porte feuille, waarin dertig gulden en enkele pasjes zaten. Een 52-jarige Soester kreeg maandag een rijverbod van tien uur, omdat hij onder invloed verkeerde. De man was met zijn auto op de Steenhoffstraat te gen een geparkeerde wagen aange reden. Hij vervolgde zijn weg, maar via getuigen kon de politie hem later op de Dalweg achterhalen. De dagelijkse reeks gemeentelijke pa gina's op de kabelkrant (tv-kanaa) 4+) zal de komende tijd een ander ka rakter krijgen. Belangrijkste verande ring is dat doublures met de redactio nele pagina's van de Gooi- en Eem- land/Soester Courant voortaan zullen worden vermeden. Dit betekent dat de gemeentelijke redactie bij voorbeeld na een commissievergadering enkele dagen afwacht wat genoemde media brengen. Zij zelf zal dan onder meer putten uit de resterende agendapunten en overige onderwerpen uit de notulen. Daar zit ten nog genoeg wetenswaardigheden voor de Soesters tussen. Voorts vraagt de gemeentelijke redac tie van staf voorlichting de colleges van de diverse gemeentelijke afdelingen meer gemeentelijk nieuws uit de twee delijn aan te leveren. Dit past in de lijn van de verdere decentralisatie van de voorlichtingstaak, waarvoor de ge meenteraad zich onlangs bij de vaststel- lingen van de Nota Voorlichting uit sprak. De aankondigingen van tijdstippen en onderwerpen van allerlei vergaderin gen blijven gehandhaafd. Standaardbe- richten,'zoals bijvoorbeeld die over so ciale preventie, zullen meer gevarieerd en vaker 'ververst' worden. Het geheel zal verlevendigd worden met meer fo to's en/of andere illustraties. Met ingang van 1 juli wordt - voorlopig tot eind van dit jaar - één van de negen gemeentelijke pagina's aan Radio Soest in bruikleen afgestaan. Het besluit tot vernieuwing is het resul taat van overleg van media-wethouder Jan Visser met de redacteuren Len Schimmel en Joop van Haaften van de afdeling voorlichting. Laatstgenoemde vervangt momenteel hoofd voorlich ting Ben van Os, die op vakantie is. De doorvoering van de vernieuwing zal enige inspeeltijd vergen. Daarvoor wordt begrip van de leeskijkers in Soest en Soesterberg gevraagd. f m MWKUIH adviseurs in.. hypotheken vastgoed assurantiën A.A. van Breukelen B.V is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring ih: hypotheken, vastgoed en assurantiën. HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN A.A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762-DG Soest 02155- 17962/23789 BAARN Gen. Karei van der Heydenlaan Royale vrijstaande villa v.v. gas c.v., m. dubbele carport en souterréin (ca. 9x5) met vrije achtertuin op het zuiden Op loop afstand van centrum en station N.S.. Parterre v.v. isolatie-be glazing. Entree: 2 toiletten, studeer-/kantoorkamer (ca. 25 m2), L-vormige woon-/eetkamer (ca. 70 m2), open haard, ged. open keuken, bijkeuk./schuur, kelder, 1e verdieping: 3 slaap kamers, bergkamer, douche/3e toilet; 2e verdieping: 3 slaap kamers. Zeer geschikt voor kantoor of praktijk aan huis. Gevraagde koopsom f 465.000,- SOEST Eigendomweg Helft van een dubbel woonhuis met een grote garage (3.80 x 20 m), c.v. en tuin. Ind.entree, grote kelderkast, toilet, woonk. met open haard, mod. keuken met aangr. douchecel met vaste was- tafel. Verd.: badkamer met vaste wastafel en ligbad, 3 slaapkamers w.v. 1 met was tafel en 2 met inb. kast. Vaste trap naar grote zolder met dak raam. Gevraagde koopsom f 285.000,- UDNBK4 SOEST Eigendomweg Vrijstaand woonhuis met c.v., garage en grote tuin op ca. 650 m2 grond. Ind.: L-vor'mige woonkamer, mod. keuken, slaapkamer met aangrenzende badkamer met ligbad, hal en kelderkast. Verd.: 3 slaapkamers en een bergzolder. Goede staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 299.000,- SOEST Van Goyenlaan 3-Kamer (v/h 4) appartement met berging op de begane grond op de 3e etage van het flatge bouw. Indeling: entree, toilet, hal, douchecel met vaste wastafel, woonkamer, keuken, bijkeu ken, 2 slaapkamers ep balkon. Gevraagde koopsom f 82.000,- SOEST Wilhelminalaan Vrijstaande woning met ruime garage, c.v. en grote tuin, ca. 479 m2. Indeling: hal, toilet, kelder, keuken en ruime woonkamer. Verdieping: 3 slaapkamers en badkamer. Vli- zotrap naar grote zolder. Deze woning heeft enig achter- I stallig onderhoud. Gevraagde koopsom f 335.000,- De commissie Algemene Bestuurs zaken heeft maandagavond positief gereageerd op het voorstel van het col lege om vanaf 1 september deel te ne men aan het Halt-project. Dit project wil jongeren die worden aangehouden wegens vandalisme niet laten voorko men, maar hen werkzaamheden laten verrichten om het strafbare feit goed te maken. Met deelname aan het re gionaal Haltbureau is een bedrag van 47.676 gulden gemoeid. De commissieleden gingen akkoord met een verhoging van de bijdrage van Soest met 2.676 gulden. Bij de begro tingsbehandeling van vorig jaar was reeds 45.000 gulden gereserveerd voor deelname aan dit project. De meeste fracties vonden het jammer, maar niet onoverkomenlijk, dat er in het college voorstel wordt uitgegaan van één full time coördinator en een part-time ad ministratieve kracht, in plaats van de door het Dagelijks Bestuur van het ge west Eemland voorgestelde aanstelling van twee en halve mankracht. Jaarlijks zal echter worden geëvalueerd, waarbij direct bekeken zal worden of uitbrei ding van het aantal medewerkers nodig is. Jaarlijks zullen ongeveer honderd jongeren geholpen kunnen worden. In de raadsvergadering van 11 juli zal door de raadsleden een beslissing over het voorstel worden genomen. Vandalisme eist een belangrijk deel op van de veel voorkomende criminaliteit. De huidige afhandeling werkt niet af schrikwekkend genoeg om de daders van herhaling van hun daad te weer houden. Halt, dat staat voor Het AL- Ternatief, is een bureau dat zich bezig houdt met het bestrijden en voorkomen van vandalisme. Een wetenschappelijk onderzoek van het Ministerie van Justi tie heeft aangetoond dat de aanpak van Halt het gedrag van jeugdige delin quenten in positieve zin verandert. In maart vorig jaar is besloten een on derzoek in te stellen naar de haalbaar heid van een Halt-bureau in de regia Eemland. Dat onderzoek heeft uitge wezen dat Eemland voldoende klanten in de leeftijd van 12 tot 18 jaar kan leve ren om een dergelijk project te starten. Halt wil de jongere confronteren met de gevolgen van zijn of haar daad en deze daarvoor verantwoordelijk stellen. De door de jeugdige delinquent toege brachte schade moet door hem- of haarzelf worden vergoed in een alterna tieve straf, een klus die zoveel mogelijk verband moet houden met het delict dat is gepleegd. Jongeren die worden aangehouden worden door de politie niet aan justitie overgedragen, maar aan het regionale bureau Halt. Jongeren die weigeren mee te werken, worden alsnog aan het Openbaar Ministerie overgedragen. Er is gekozen voor een regionale aan pak, omdat jongeren niet alleen in hun eigen woonplaats, maar juist ook daar buiten vandalisme plegen. Veel jonge ren bezoeken immers een school in een andere plaats. Bovendien is een ge meentelijk Halt-bureau niet realiseer baar. De uitkering van het Ministerie van Justitie is gerelateerd aan het aantal inwoners van gemeenten die eraan meewerken. Die uitkering is hoger wanneer men in regionaal verband sa menwerkt. kunststof U GHOOFJ ^SU Me rr ZutöP10 T6\.-en ts*w

Soester Courant | 1991 | | pagina 5