NU 20% KORTING óchuitemakenj BAD- EN STRANDMODE Kinderboerderij zwaait Radstok uit r cmoicr Voorsprong maatwerk, smeeing lease Veel prijzen voor het Groot Gaesbeeker Gilde uit Soest Soest 50 jaar geleden 'Unieke' tentoonstellingen in luchtvaartmuseum Soesterberg 'Sommigen komen de week erna alweer' Radiodief Mat ontlasting achter Dakwerken Mensen waar je wat aan hebt, dichtbij en altijd bereikbaar. iGINA 10 WOENSDAG 10 JULI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 11 een NOES*? Onderhoudsman na zeventieneneenhalf jaar met pensioen Inbrekers door politie gegrepen Rijverbod voor Baarnaar (58) Voor 'n kolossale keus in behang en écht vakmanschap in verf BRAND&MAi Vrijdag 11 juli 1941 Haar eigen vonnis geveld 'Prins Bernhard in zijn vele facetten' Pvc-buizen oorzaak beenbreuk chauffeur Zomerkampen bij kinderboerderij De Vrije Teugel Man jat fiets in Amersfoort weerge- lan-films Toegang: Dat haar radio en cassettebandjes uit haar auto waren gestolen, was natuurlijk op zich al een onaange name verrassing. Maar dat ze ook nog haar neus moest dichtknijpen, sloeg wel alles. Een 21-jarige vrouw uit Soest trof vorige week in haar wagen een niet alledaags 'betaalmiddel" aan. De ra diodief die haar auto had openge broken, vond het nodig om zijn ont lasting in de wagen achter te laten. De viespeuk deed zijn behoefte aan de Ereprijsstraat. Hij is nog voort vluchtig. Het is niet bekend of de po litie een speurhond met een fijne neus inzet bij het onderzoek. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155)-1 3014 Koningsweg 14, Soest. Tel.: 02155 - I3227 Amsterdamseweg 19, Amersfoort Tel.: 033-635535 n uitgenodigd en, onder het oest", Soester 7, 3760 AB dank voor de enhoffstraat 46, zich als doel een iaal-culturele le- ;n als lid steun je ging en geniet je chap. De kosten jongeren t/m 23 huishouding be- Ires ledenadmini- Soest, tel. 12689. idelijk is door- luis Artishock onen, die voor et programma i van een zo- Ie Zweedse re- 5 de maker van tarin 'grote le- indringende, ook filmische d. Belangrijke religie (b.v. in 1957,'De gro- nstenaarschap it 1968), psyc- "Persona" uit i ('Cries and t een hüwelijk' ien er eigenlijk toon: de voor- Vlozart's 'Zau- -anny en Ale- succesvolle af-, >g eenmaal zijn e liet passeren, n verrast door i die film. Toch irmee terug op carrière. In de elijk een aantal zedenschetsen weliswaar niet i voornamelijk 'aren. Daaron- iefde" (1954), (1960) en als 3p dinsdag a.s. ck te bekijken i zomernacht" ;rnacht" is een ïedenkomedie, te films van Lu- met name 'La al speelt zich af :uw gedurende ;r)nacht in een Daar zijn enige tussen allerlei weinig met de den hebben te al wat oudere ins en het echt- ligd. Advocaat :er jonge, nog en zoon uit een eologiestudent. van Desirée en winnen. Graaf jitein, is Desi- ïaar hem wil zij rouw Charlotte /an Egerman's een nog het ka- ïuisknecht Frid tense wijze alles >ere" dames en r is er de moe- dere courtisane kregen van een belofte dat zij schrijven. De vrouwen, bril- werd in de tot de musical vormde de in- 'A midsum- van Woody grote bewon- 19.30 uur. Lekker weg van huis en je uitleven op de kinderboerderij. Foto: Goos van der Wilt. de kinderen in groepjes een soap, een journaal of een quiz. De programma's worden 's avonds opgevoerd en met een heuse videocamera opgenomen, zodat alles echt op televisie kan worden ver toond. Voor de laatste dag staat een speurtocht en een bonte avond gep land. Naast het grote aantal activiteiten dat is georganiseerd, maken kleine dingen de week tot iets bijzonders. Boodschappen doen bijvoorbeeld, gebeurt met de ezel kar. Onder corvee valt niet alleen hel pen met afwassen, maar ook de dieren voederen. Er worden deze zomer nog twee kamp- weken gehouden, waar nog een aantal kinderen kan worden geplaatst. De tweede week is van 22 tot en met 27 juli en de laatste week is van 5 tot en met 10 augustus. Voor meer informatie, tel. 18136. Dank zij een tip van een beveiligingsbe drijf heeft de politie twee inbrekers kunnen grijpen. Het tweetal was een eetgelegenheid aan de Molenstraat binnengedrongen. Buurtbewoners hadden dat gezien. De jongemannen van negentien en 21 jaar, beiden uit Amersfoort, werden later op de Kerkstraat aangehouden. Ze waren in het bezit van gereedschap dat zich ui termate goed leent om panden open te breken. Beiden erkenden op het ver keerde pad te zijn gegaan, waarna de politie hen met een proces-verbaal de juiste weg wees. Op de Stadhouderslaan is vorige week een Baarnaar aangehouden door de po litie. Bij controle bleek dat hij te veel alcoho lische dranken had genuttigd. Hij kreeg daarom een rijverbod van vier uur en een bekeuring. Soesterbergsestraat 52 Soest Tel. 12563 U vindt ons in het winkelcentrum "Hartje Zuid" Wij hebben volop parkeergelegenheid. Het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest heeft zondag deelgenomen aan de Vrije Gildedag, georganiseerd door het Sint Sebastianusgilde uit Vianen (gemeente Cuijk). Aan deze gildedag namen 34 gilden deel. Een enkel on derdeel werd gezien de extreme weersomstandigheden afgelast. Het Soester gilde heeft weer heel wat prijzen in de wacht gesleept. In het alge meen klassement werd één van de eer ste prijzen gewonnen. Deze prijs wordt gegeven voor de algemene presentatie van het gilde in optocht, tentoonstelling en tijdens de wedstrijden. Ook de groe pen hoornblazers en vendeliers wisten een eerste prijs te behalen; dit ondanks het sterke deelnemersveld. Hierbij zal ongetwijfeld hebben meegespeeld dat de vendeliers werden begeleid door het gehele gildekorps. Bij het individueel vendelen in categorie C wisten Marco Spijker en Paul van Breukelen een ge deelde 2/3e prijs binnen te halen. Het was tevens de laatste gildedag in Brabant waarin Wim Schimmel als ou derman deelnam. Tijdens de prijsuitrei king namen de leden van het Soester gildekorps op voor hen gepaste wijze met een ererondje door de feesttent af scheid van de Brabanders. effiriency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Van uit Den Haag verzoekt men ons plaatsing van het volgende: Indien wij ons op het standpunt stellen, dat Nederland straks in het nieuwe Europa een waardige plaats moet innemen - en dat wenschen wij toch allen - dan is het duidelijk, dat de oorlog tusschen Duitsland en de Sovjet-Unie ook ons aangaat, omdat het een strijd is tegen het communisme, den aartsvijand van de Westersche beschaving. Immers, Duitschland strijdt tegen de duistere machten, die Europa trachten te vernietigen. Vraagt men ons, hoe wij daartegenover staan, dan is er maar één antwoord mogelijk: schouder aan schouder mèt Duitschland, mèt het na- tionaal-socialisme, oprukken tegen het communisme! Een andere keuze is er niet. En dan geldt inderdaad, zooals de Rijkscommissaris, Dr. Seyss Inquart te Amsterdam vaststelde, voor degene, die niet tegen het communisme is en dus niet samen met het nationaal-socialisme wil bestrijden géén1 plaats meer is in het nieuwe Europa. Vóór of tegen! - Ziehier het parool, ziehier het einde van alle pogingen, die ondernomen worden om een beslissing uit te stellen ofen dit is beschamend voor een groot deel van ons volk... dit moet onherroepelijk het einde zijn van alle sabotage-acties, waaruit dit deel zich dag in - dag uit, schuldig maakt. In Amsterdam op het ijsclubterrein heeft de Rijkscommissaris ons voor de keuze gesteld en er den nadruk op gelegd, dat hij van het Nederlandsche volk een afdoend antwoord verwacht. Wat de Nederlandsche nationaal-socialisten betreft, Ir. Mussert, de Leider der N.S.B., heeft in zijn rede, welke hij hield, direct na den Rijkscommissaris, dezen de verzekering gegeven, dat hij op de Nederlandsche Nationaal-Socia- listen kan rekenen. Maar de anderen? Hoe is het standpunt van de Nederlandsche Unie, bijvoor1 beeld? In het laatst verschenen nummer van het weekblad der Nederlandsche Unie heeft het driemanschap een hoofdartikel geschreven, waarin het zegt... geen standpunt te kunnen innemen, omdat dit zonder een eigen Overheid niet mogelijk zou zijn. De Nederlandsche Unie weigert dus daadwerkelijk stelling te nemen. En hiermede laat de Nederlandsche Unie het masker vallen, hiermede stelt het driemanschap zich met zijn volgelingen, buiten de volksgemeenschap, hier mede bewijst de Nederlandsche Unie, dat zij inderdaad een gevaar kan wor den voor ons volk en vaderland. Het is duidelijk dat het driemanschap de con sequenties niet aandurft, dat het, wetende, dat honderdduizende leden een toevlucht in deze vereeniging hebben gezocht, een toevlucht tegen het na tionaal-socialisme, de kool en de geit heeft willen sparen. Op echt democratische wijze tracht de Nederlandsche Unie een beslissing te omzetten. Maar zij vergeet, dat dergelijke methoden geen succes meer kun nen hebben, omdat deze tijd daden vraagt, alleen zij, die de consequenties van hun daden aandurven, het recht hebben mede te bouwen aan de nieuwe orde ning. Nogmaals heeft de Rijkscommissaris een beroep gedaan op het nuchtere ver stand van ons volk, nogmaals heeft hij den weg gewezen naar een gelukkige toekomst. Met het innemen van zijn standpunt heeft het driemanschap een antwoord gegeven, dat zpó duidelijk in strijd is met de belangen van ons volk, dat de Nederlandsche Unie hiermede haar eigen vonnis geveld heeft. door Arie Wandelaar Voor 51 kinderen was het maandag dan eindelijk zover: toen begon voor hen een spannende kampweek op de kinderboerderij De Vrije Teugel. Met op het programma onder meer een dropping, een bezoek aan de dieren tuin, een speurtocht en een bonte avond en een stralende zon aan de he mel, kon voor hen de week al niet meer stuk. De zomerkampen van de kinderboer derij zijn ieder jaar een groot succes. De vrijheid die de kinderen hebben, lekker zonder pa en moe op stap, spelen, Tot en met 30 augustus zijn in het mili taire luchtvaartmuseum in Soester berg twee tentoonstellingen te zien, die door de conservator als 'uniek" worden beschouwd. 'The Best of All" is een expositie van werken van veer tien kunstenaars. Gerda van Gijzel is verantwoordelijk voor 'Prins Bern hard in zijn vele facetten'. Van Gerda van Gijzel hangen vijftien schilderijen van Prins Bernhard in het museum. De prins is onder meer te zien als piloot in de Tweede Wereldoorlog, op safari,, als spreker en als golfer. De expositie is verdeeld in vijf thema's: het dagelijkse leven, de sport, de vliegerij, het Wereld Natuur Fonds en liefhebbe rijen. Gerda van Gijzel kreeg bekendheid door haar omslagen voor de boekense rie Pietje Bell en haar illustraties voor het kinderboek Kruimeltje. Ze werkt momenteel aan de omslagen voor de hernieuwde uitgave van de Dik Trom- bocken. Serge Stone, Rob Hessels, Madeleine Werten en Noor van Os zijn vier van de veertien kunstenaars die in het verleden al eens in het museum op het Kamp van Zeist hebben geëxposeerd. De groep van dertien is momenteel opnieuw ver tegenwoordigd met eea aantal kunst werken. Een collectie van dertig kunst werken van de veertien kunstenaars is te zien in het luchtvaartmuseum. Het betreft figuratieve en non-figuratieve werken die een raakvlak hebben met de luchtvaart. De exposities zijn te zien tot en met 30 augustus. Het militair luchtvaartmu seum aan de Kampweg is dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur ge opend. Op zondag kunnen liefhebbers van 12.00 tot 16.30 uur in het museum terecht. De toegang is altijd gratis. 'North American Sabre F-86K' van Serge Stone. Sinds een week ziet het straatbeeld van Soest-Zuid er anders uit dan voor heen. Het verkeer telt één volkswagenbusje minder, een kleurrijke middenstander is uit beeld verdwenen. Arie heeft 't over melkheer Paul van Wegen die zijn werk in Soest-Zuid, het vier keer per week aan huis bezor gen van melk en andere artikelen, heeft beëindigd. Paul van Wegen, in vele opzichten een uniek mens. Het bezorgen van melk zat hem van huis uit in het bloed. Dertien jaar oud sjouwde en ploeterde hij mee in et be drijf van vader Van Wegen, en andde als 15-jarige bij melkhandelaar Kan delaar in Amersfoort. Maakte in 1947 dank ij de zegen van de sanering de overstap naar Soest en trad in dienst bij zijn echte eerste leermeester, de in ons dorp bekende A.P. Stalenhoef. Opnieuw sloeg de sanering toe. In 1953 vertrok hij noodgedwongen naar de niet minder bekende nielkhande- laar W. van Doorn. Een overstap om in en lijstje te plaat sen. Iets wat ook gebeurde. Bij zijn nieuwe werkgever leerde hij Willy van Doorn kennen. Een kennismaking die in 1957 uitgroeide tot een huwelijk, dat werd bekroond met de wens van rijkelui: een jongen (Paul), inmiddels inspecteur bij een Amerfoortse verze kering, en in zijn vrije tijd een zeer ge talenteerd organist in de R.K. kerk te Soestdijk; en een dochter (Irma) die het als secretaresse bij de AKZO voor het zeggen heeft. Kinderen een goede opleiding geven en helpen een plaats in de maatschap pij te veroveren, ze bovendien leren dienstbaar te zijn aan de medemen sen; waar haalde Paul van Wegen de tijd vandaan? "Daar heb ik helemaal niks mee te inaken gehad", biecht hij eerlijk op. "Alles wat die twee bereikt hebben is te danken aan mijn vrouw Willy. Dat was haar winkel, ik heb er slechts voor gezorgd dat de wagen kon blijven lo pen en de monden werden gevuld." Slechts, maar dan wel op een manier die thuis en bij 220 klanten in de loop der jaren diep respect heeft afgedwon gen. Daarvan getuigde iedereen die bij het afscheid van melkheer Paul van We gen betrokken was. Woensdag 3 juli jl. puilde de grote re ceptiezaal van restaurant De Soester Duinen compleet uit. Familie, vrien den en het gehele klantenbestand van vroeger en nu kwamen Paul en Willy vol welgekozen woorden en een toon zaal met geschenken duidelijk maken hoezeer ze hun melkheer hadden ge waardeerd en straks zullen missen. Vandaag, een week later, snapt Paul van Wegen niet waaraan hij al deze warme belangstelling te danken heeft. "Er waren", vertelt hij, "Wel 400 mensen op de receptie. Hoe kan het toch bestaan dat het merendeel van de mensen langer dan een uur voor inijn vrouw en mij in de rij heeft gestaan om een hand, goede wensen en een ca deau te geven?" Mag Arie voor het 'hoe kan het toch bestaan" de oplossing aandragen. Paul van Wegen, allereerst en vooral een aimabel mens. Klant of geen klant, wie eens de moeite had geno men hem op straat te groeten had le venslang, kon ervan op aan bij elke ontmoeting te worden toegezwaai- d.AVoor zijn klanten, zomer en win ter, trouw tot op het bot. In de bijna 40 jaar dat hij in Soest- Zuid een graag geziene middenstan der was konden de grootste en kleinste afnemers, ook buiten de gangbare werkuren, een beroep op hem doen. Dat daar meer dan afstandelijke rela ties uit zijn ontstaan was even vanzelf sprekend als de kwaliteit van zijn pro- dukten. Klantentrouw, vriendelijkheid, de kunst van het luisteren verstaan, het was allemaal in de prijs van melkheer Paul van Wegen inbegrepen. Hoe kan het bestaan dat een mens niet zoveel arbeidsvreugde, huisvriend van velen, het besluit neemt zijn winkel op wielen te sluiten? "Als het aan mij gelegen had, reed ik nu nog in Soest-Zuid rond. Maar ja, je hebt niet alles voor 't zeggen. De geest is goed, het lichaam spartelt na een in '90 ondergane operatie wat tegen. Dat is echter niet de voornaamste reden. Ik heb, noodgedwongen, mijn vrouw in 38 jaar schromelijk verwaarloosd. Zij en het gezin kwamen door 70-urige werkweken veel aandacht te kort. Daarin gaat nu verandering komen. Eindelijk eens samen 's ochtends op staan, ontbijten, krantje lezen, lekker fietsen. Dat zal de invulling zijn die wij samen aan ons verdere leven hopen te kunnen geven." Arie schrijft dit alles nogal gedetail leerd neer om echtgenote Willie in staat te stellen Paul zwart op wit aan zijn toekomstplannen te kunnen her inneren. Daar bestaan alle aanleiding toe. Een dag na de receptie kwam Arie de en thousiast uitgewaaide melkheer weer tegen. Niet op de fiets, maar w el in zijn rijdende melkwinkel. "Wat krijgen we nou?", informeerde Arie met niet gespeelde verbazing. "Dit is echt niijn laatste rondje Soest- Zuid", lichtte de melkheer toe. "Ik kan mijn klanten toch niet met de lege melkflessen laten zitten." "Dan had je de laatste week verpakte melk moeten verkopen", droeg Arie als achteraf oplossing aan. "Verpakte melk", brieste Paul van Wegen, alsof Arie een zeer vies woord in de mond genomen had. "Dat kan ik mijn afnemers na 38 jaar niet aan doen." Stomverbaasd keek Arie die ochtend de vol gas gevende melkheer na. Paul van Wegen, toen en nu, een uniek mens, behorend tot "een ras" dat na hem definitief lijkt te zij uitge storven. ARIE WANDELAAR Op kinderboerderij De Vrije Teugel is afscheid genomen van Gerrit Radstok. Hij is als onderhoudsman zeventiene neenhalf jaar werkzaamgeweest bij de welzijhsinstelling. Radstok, die op part-time basis werkte, gaat met pensioen. "Gerrit heeft de laatste jaren hard gewerkt aan de infrastruc tuur van de kinderboerderij. En hij heeft goed werk afgele verd", zegt directeur Leo van den Berg over zijn ex-collega. Radstok werd vrijdagmiddag met de ezelkar van de kinder boerderij opgehaald, waarna hij op het hem bekende terrein in het zonnetje werd gezet. G°os van der Wilt. Mirjam van der Wal is de opvolgster van Radstok. Ze was al als vrijwilligster bij De Vrije Teugel betrokken. De laatste twee jaar verzorgde zij de dieren. Dat gaat zij nu op basis van een 28-urige werkweek doen. Mirjam van der Wal treedt per 1 augustus in dienst van de stichting. Volgens Van den Berg is het van belang dat de verzorging van de dieren op deze manier wordt gestructureerd. Omdat de kinderboerderij slechts subsidie krijgt voor anderhalve func tie, zullen Van den Berg en het leger vrijwilligers zich voor taan bekommeren om het onderhoud. Op de Klein Engendaalweg heeft een 37-jarige vrachtwagenchauffeur zijn been gebroken. Dat kwam doordat twee pvc-buizen op hem vielen. De man was bezig met uitladen. Dat deed hij aan de linkerzijde van de wa gen. Toen hij langs de andere kant liep, werd hij 'bedolven" onder de buizen. Hij werd naar De Lichtenberg in Amersfoort gebracht. In hetzelfde ziekenhuis werd een 44-ja- rige Amersfoorter opgenomen, die op de Birkstraat ten val was gekomen. De reden daarvan was dat een stok tussen de spaken van zijn voorwiel kwam. Zijn verwondingen vielen volgens de politie van Amersfoort mee. stoeien, spannende tochten onderne men en leuke spelletjes doen, maken dat de kinderen aan het e\nd van een weekje Vrije Teugel eigenlijk niet meer naar huis willen. "Sommige kinderen vinden het zo leuk, die komen meteen de week erna weer," vertelt Maijo Koe- lewijn van het Vrije Teugel-team. Dit jaar houdt De Vrije Teugel al weer voor de achtste keer de zomerkampwe- ken. Begon de leiding acht jaar geleden voorzichting met één weekje in de zo mer, dit jaar zijn al drie kampweken ge organiseerd. Kinderen in de leeftijd van vijf tot twaalf jaar kamperen een week lang op het terrein van de kinderboer derij en ondernemen allerlei spannende dingen. De kinderen komen niet alleen uit de directe omgeving. Ook uit Am sterdam en zelfs Zeeland ontvangt de kinderboerderij logeetjes. Tenten De leiding heeft dit jaar weer een geva rieerd programma samengesteld. De eerste dag werden de tenten opgezet en spelletjes gedaan, waardoor de kinde ren elkaar leerden kennen. De leiding was voor het gemak uitgegaan van mooi weer. De kinderen speelden lekker bui ten en de brandslang was bij de hand om voor de nodige verkoeling te zorgen. De groep ging gisteren aan de slag om een spookhuis te maken en gisteravond werden de oudsten, van negen jaar en ouder, gedropt. Voor de kleinere kin deren stonden wat rustiger evenemen ten op het programma. De kinderen bezoeken vandaag de die rentuin en donderdag gaan ze 'televisie maken'. Samen met de leiding maken Omdat naar zijn zeggen al verschillende fietsen van hem waren gestolen, heeft een negentienjarige Soester een twee- wieler bij een café in Amersfoort mee genomen. t De jongeman werd zondagmorgen om .tien over vijf op de Ossendamweg aan getroffen door de politie. Hij lag tussen zijn eigen en de gestolen fiets. Hij be kende de diefstal, nadat hij geen aanne melijke reden had kunnen bedenken voor het feit dat hij twee fietsen bij zich had.

Soester Courant | 1991 | | pagina 11