Grootste sportfeest van de wereld „9e WERELD- GYMNAESTRADA" AMSTERDAM 15-20 JULI Kaart verkoop Soest ka zonder t Informatie 'Komc FIT-star PAGINA 12 Dagprogramma Wereld- Gymnaestrada: Avondprogramma Wereld- Gymnaestrada: SOESTER COURANT WOENSDAG 10 -JSDAG 10 JULI 1991 irgemeester Ed van Thijn: indrukwekkend evenement Grote TV- belangstelling Producer Hans van Hemert componeerde Gymnaestrada top-hits Nederlands initiatief Mammoetkeuken Gratis openbaar vervoer Olympisch Stadion Spectaculaire Braziliaanse avond Grift la nt Nederlandse deelname aan Wereld Gymnaestrada Gemeente verh Zaterdag 13 juli Demonstraties Dam (toegang vrij) Aanvang: 11.00 uur, 13.00 uur, 15.0C uur Zondag 14 juli Demonstraties Vondelpark Aanvang: 12.30 uur (toegang vrij) Maandag 15 juli Demonstraties Dam Aanvang: 10.00 uur, 11.30 uur Demonstraties Osdorpplein Aanvang: 15.00 uur (toegang vrij) Dinsdag 16 juli Demonstraties RAI-complex Aanvang: 09.00 uur, 14.00 uur Demonstraties Dam Aanvang: 10.00 uur, 11.30 uur Demonstraties Oosterpark Aanvang: 09.00 uur, 14.00 uur (toegang vrij) Woensdag 17 juli Demonstraties RAI-complex Aanvanq: 09.00 uur. 14.00 uur Demonstraties Dam (toegang vrij) Aanvang: 10.00 uur, 11.30 uur Demonstraties Amsterdamse Poort Aanvang: 15.00 uur, 16.30 uur Donderdag 18 juli Demonstraties RAI-complex Aanvang: 09.00 uur, 14.00 uur Vrijdag 19 juli Buitendemonstraties Aanvang: 09.00 uur Olympisch Stadion Zaterdag 20 juli Amsterdam Gala RAI, Randstadhal Aanvang: 09.00 uur, 11.30 uur Voorstellingen met een selectie van de meest spectaculaire shows Dp organisatie van de Negende We reld Gymnaestrada is al in 1986 be gonnen. Vanuit enkele kantoren in het RAI-complex wordt de massale jrganisatie geleid. Ing. J. Tielrooy, fcretaris van de organiserende (lichting, heeft daar de dagelijkse lei- jjing. Veel steun heeft hij van de pden van het „Comité van aanbeve lingen". Vele zwaargewichten uit de (politiek, de commercie en de sport wereld maken deel uit van het uit 15 personen bestaande aanbevelings- icomité. Erica Terpstra, nu lid van de WD-fractie van de Tweede Kamer en vroeger een succesvol zwemster, en Fanny Blankers-Koen, bekend van haar gouden-medaillefestival ge durende de Olympische Spelen in Londen, zijn twee van de klinkende namen van het aanbevelingscomité. Burgemeester van Amsterdam, Ed van Thijn, is erevoorzitter van het comité. Ooit was hij maanden en maanden actief om de Olympische Spelen naar Amsterdam te halen. Dat is hem indertijd niet gelukt, maar dat de organisatie van het grootste sportevenement, qua deelnemers, nu naar Amsterdam is venwezen, stemt hem zeer enthousiast: „Dat is inder daad het geval. Ik ben er meer dan trots op dat uit alle steden juist Am sterdam is gekozen voor de Negende Wereld Gymnaestrada. Amsterdam beschikt over alle voorzieningen voor de organisatie van een dergelijk in drukwekkend en spectaculair evene ment. Kortom, ik vind het fantastisch dat al die gymnasten van over de hele wereld naar Amsterdam komen om hier hun beste beentje voor te zetten. Als erevoorzitter van het aan bevelingscomité, als burgemeester en als sportliefhebber, ondersteun ik deze sympathieke sportmanifestatie De Negende Wereld Gymnaestrada zal door dertien buitenlandse televi siestations worden uitgezonden. In Nederland zullen er beelden te zien zijn bij RTL-4 en Eurosport. RTL-4 is voornemens een uitzending van meer dan 30 minuten te wijden aan de Gymnaestrada op zondaga vond 28 juli a.s. Dit programma zal worden gemaakt door Marleen Hou- ter, die nu werkzaam is als sportver- slaggeefster bij het commerciële sta tion, maar zelf ooit als gymnaste heeft deelgenomen aan de Wereld Gymnaestrada. Na afloop van het evenement komt voor de deelnemers en andere geïnteresseerden een vi deoband over de Gymnaestrada ter beschikking. De man achter de succesvolle hits van ondermeer LUV, componist en producer Hans van Hemert, heeft speciaal voor de Negende Gymnae strada vele muzikale toppers ge creëerd. De getalenteerde Korten- hoevenaar schreef en componeerde de officiële hymne van dit internatio nale sportfeest. Voor de sluitingsce remonie in het Olympisch Stadion bedacht hij de melodie „Dominos". De afsluitende show, die de meest spectaculaire sluiting van de laatste uitgaven van de Olympische Spelen overtreft, wordt uitgevoerd door dui zenden deelnemers. „Dit spektakel wordt ondersteund door een over rompelende lasershow en alle deel nemers vallen opeens om als domi nostenen. Daarom heb ik dat nummer gedoopt als 'Dominos', zo vertelt de enthousiaste Hans van He mert. „Andere tunes die ik voor de Gymnaestrada heb gemaakt zijn de vlaggenhijshymne en het twaalf mi nuten durende nummer „Waterland". Voor een ritmische demonstratie van de Nederlandse deelname heb ik „Dutch Landscape" gecomponeerd". Voor André Hazes schreef Van He mert ooit, toen het Nederlandse voet balelftal afstevende op het Europese Kampioenschap, „Wij houden van Oranje". De vocalist van de Gym- naestrada-hits is de bekende Frank Ashton. Hij is gewend om top-hits te schrijven. Wie kent niet de Elephant Song door Kamal, de Eurovisie- Songfestivaihit van Vulcano, „Beetje van dit", de wereldhit van Mouth and MacNeal (nummer één in de hitpara des van de U.S.A.), „How do you do" en alle succesnummers van het duo Sandra en Andress. Nu is hij ervan overtuigd weer een wereldhit in zijn handen te hebben: „Met het interna tionale gezelschap dat de Gymnae strada naar Amsterdam trekt en de komende media-coverage van dit globale sportfeest, zou ik niet echt verbaasd zijn als die muziek weer internationaal gaat scoren". Foto's: Jan de Koning/Paul Ridderhof Onze hoofdstad Amsterdam is deze zomer het ontmoetingspunt van 20.000 gymnasten uit 29 landen, die samen van 15 tot 20 juli het grootste sportfeest in de wereld verzorgen. Voor de negende maal wordt dan de Wereld Gymnaestrada georgani seerd. Dit van oorsprong Nederland se initiatief, in 1953 vond in Rotter dam de eerste Gymnaestrada plaats, waar 4000 gymnasten hun medewer king aan verleenden, wordt georgani seerd door meer dan 2000 vrijwilli gers. De inmiddels overleden Nederlander J. Sommer, de grondlegger van.de Gymnaestrada, zou nooit kunnen hebben bevroeden dat zijn idee voor de organisatie van een internationale landenontmoeting tussen gymnasten van alle landen van de wereld, zo'n grote vlucht zou nemen. Uniek in zijn idee is, dat de gymnasten niet strij den om een hoge jurering, die kan worden uitgedrukt in medailles, maar dat ze al hun talent en energie geven om spectaculaire demonstraties te verzorgen voor het talrijke publiek. Na Rotterdam, waar de toenmalige koningin Juliana beschermvrouwe was, werd de Gymnaestrada georga niseerd in Zagreb (Joegoslavië), Stuttgart (Duitsland), Wenen (Oos tenrijk), Basel (Zwitserland), Berlijn (Duitsland), Zürich (Zwitserland) en Herning (Denemarken). Deze zomer is dan de beurt aan Amsterdam. Vanaf 1986 is een stich ting, in het leven geroepen door de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond, bezig met de organisatie. In samenwerking met de gemeente Am sterdam moet men alle organisatie perikelen overwinnen. Zo moeten 20.000 deelnemers en 2000 vrijwilli gers ondergebracht worden in Am sterdamse scholen. Dat betekent dat er meer dan 2000 klaslokalen volle dig leeggehaald moeten worden. De stoelen en lessenaren worden dan vervangen door 22.000 bedden en 22.000 klerenkasten. Voor de 80.000 schooltafels en stoelen moet dan voor zo'n twee weken een opslag plaats worden gevonden. Dat zijn na tuurlijk gigantische logistieke proble men. In het RAI-complex, dat volledig wordt omgebouwd tot negen gym- nastiekstadions met plaats voor meer dan 22.000 toeschouwers, wordt in een van de hallen een mammoetkeu ken gebouwd, waar dagelijks 22.000 ontbijten moeten worden bereid, als mede 22.000 warme lunches en nog eens 22.000 hoofdmaaltijden. Alle deelnemers ontvangen van de gemeente Amsterdam een gratis openbaar-vervoerkaart, alsmede vrije toegang voor alle Amsterdamse musea. De totale organisatie van de Negen de Wereld Gymnaestrada werkt met een begroting van maar liefst 17 mil joen harde Nederlandse guldens. Hoogtepunten van de kleurrijke Gym naestrada zijn ongetwijfeld de ope- nings- en sluitingsceremonie in het Olympisch Stadion, alsmede de mas sale landendemonstatie, waar alle deelnemende afvaardigingen aan zullen deelnemen. Deze internationa le sportmanifestatie zal het laatste evenement zijn dat wordt gehouden in de betonkuip.van Otto Roffel. On middellijk na afloop van de Gymnae strada zal het Olympisch Stadion worden gesloopt om plaats te maken voor een hypermodern stadion, waar Ajax de hoofdbespeler van wordt. Andere evenementen worden geor ganiseerd in het tot turnpaleis omge toverde RAI-complex, waar 's avonds de deelnemende grote landen en combinaties van landen hun spectu- culaire demonstraties zullen geven, Nederland geeft dan o.a. acte de pré- sence in een zogenaamde BeNeLux- avond, die op 13 juli wordt gehouden. Een andere feestavond wordt ver zorgd door Brazilië en Portugal. Op de populaire en opzwepende muziek zal dan een wervelende, ritmische gymnastiekshow worden gegeven, waarin de kenmerkende Braziliaanse culturele en muzikale invloeden na tuurlijk niet ontbreken. Alle vormen van gymnastiek, zoals toestelturnen, grondgymnastiek, jazz- en ritmische gymnastiek, zullen door jong en oud, man en vrouw worden gedemonstreerd. En het ac cent ligt op massale groepsdemon- straties die in een hoog tempo wor den afgewerkt. De verwachting is dat meer dan 200.000 toeschouwers de topsportdemonstraties van de Ne gende Wereld Gymnaestrada gaan bezoeken. De gemeente Soest za van het clubhuis van laten uitvoeren. De si Stichting Atletiek Soest (SAAS) geld te btw-kosten te omzeile wezen door burgemee? ders. Dat staat in het uiteinde stel dat morgenavonc meentebestuur wordt t gens b en w levert de d( opperde constructie voordeel op. De gemeente doet zei van 236.000 gulden v< terwijl is afgesproken ook nog eens 134.000 bouw stopt. Na de bc gemeente het clubhuis RAI Randstadhal Welkomstavond m.m.v. Beneluxlan- den Aanvang: 21.00 uur, 23.00 uur Zondag 14 juli RAI Randstadhal Scandinavië: 18.30-20.00 uur Scandinavië: 21.00-22.30 uur Maandag 15 juli Olympisch Stadion Openingsceremonie Aanvanq: 20.30-23.00 uur Dinsdag 16 juli RAI Randstadhal Zwitserland: 18.30-20.00 uur Zwitserland: 21.00-22.30 uur Tsjechoslowakije: 20.00 uur Woensdag 17 juli RAI Randstadhal Duitsland: 18.30-20.00 uur Portugal/Brazilië: 21.00-22.30 uur Donderdag 18 juli RAI Randstadhal Sovjet Unie: 18.30-20.00 uur Sovjet Unie: 21.00-22.30 uur Frankrijk/Italië: 20.00 uur Vrijdag 19 juli RAI Randstadhal Het F.I.G.-Gala: een exclusief gala, waarin 21 landen alle facetten van de gymnastiek tonen F.I.G.-gala: 18.30-20.30 uur F.I.G.-gala: 21.30-22.00 uur Tsjechoslowakije: 20.00 uur Zaterdag 20 juli Olympisch Stadion: 17.00-19.00 uur Sluitingsceremonie Om in het bezit te komen van toe gangskaarten voor de 9e Wereld Gymnaestrada kunt u een bestelfor mulier aanvragen bij: 9e Wereld Gymnaestrada Amster dam 1991 Afdeling kaartverkoop Postbus 7177 1007 JD Amsterdam Tel. 020-5493993 Voorverkoop is vanaf heden mogelijk bij alle VVV-bespreekbureaus en te lefonisch bij VVV-TBB 020-604111 De leerlingen vï Griftland Colleg maar liefst 18.f gelopen voor "Geweldig, wat presteerd," was een door de hi verblufte Peter ting. Met het ge gehandicapte 1 een weekje zon ten dan was vc Op woensdag leerlingen van 1" de atletiekbaan hun rondjes te nemer wist ziel Familieleden, maar zelfs bed vonden een be te betalen. Eé door haar kra gaan van van verzekerd. De drie tops< loop mochten bedrag aan Pe Karin Niesinj voort (14) er wisten respecl eens 295 gulcl Organisator F tiekleraar op was zelf uiteir hoogte van hc tie leken ze d< halen, maar d van 700 gulc tiek, een gro« dere woensd teiten van he kwam hij na 18.500 guld Kom eens Peter Bisscl druk van hel KONINKLIJKE NEDERLANDSE GYMNASTIEK BOND De Nederlandse delegatie die óp de 9e Wereld Gymnaestrada acte de presence geeft bestaat uit ruim 2000 deelnemers. Van de opening tot en met de sluiting zullen de Nederlandse deelnemers op tal van verschillende onderdelen actief zijn. Overal in Ne derland wordt al lange tijd hard ge traind om goed voor de dag te ko men. Zo wordt ondermeer gewerkt aan massale oefeningen, Benelux- gym, show-demonstraties alsmede instructieve demonstraties. Aan Holland massaal, het grote mas sale Nederlandse optreden dat in het Olympisch Stadion wordt gehouden, wordt door het grootste deel van de Nederlandse delegatie deelgeno men. Het bestaat uit een viertal de monstraties: een oefening met 450 turnsters; een seniorenoefening met 500 da mes; een jazzoefening met 500 jazz- dansers; een springnummer met 150 sprin gers en springsters. In samenwerking met de Belgische en Luxemburgse afvaardiging wordt de Benelux-show gepresenteerd, Het wordt een wervelende show van 1V2 uur die in het teken staat van de gymnastische ontwikkelingen van het verleden naar heden. Naast Holland massaal en de Bene- luxavond wordt door een twintigtal verenigingen, verdeeld over het hele land, een aantal demonstraties ver zorgd. Ook zal een aantal opleidings instituten instructieve demonstraties verzorgen. Met een Coopertc tig recreanten het ma van AV Piji Daarmee namen trainen afscheid Veen. Elke week togen c atletiekbaan aan KONINKLIJKE NEDERLANDSE GYMNASTIEK BOND Voor nadere informatie betreffende de Wereld Gymnaestrada kunt u con tact opnemen met de: Organisatiebureau Wereld Gymnae strada 1991 Postbus 7177 1007 JD Amsterdam Tel. 020-5493993 of Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond Postbus 142, 7360 AC Beekbergen Tel. 05765-2131 U \AÜ U^JL^

Soester Courant | 1991 | | pagina 12