Dit is pas akt ie! p aan 'Buurthuis Overhees geen oplossing voor vandalisme in nieuwbouwwijk' Politie grijpt in bij Aqua Indoor Bewoners De Vijverhof gewaarschuwd voor risico openstaan branddeuren ms,i tot 50% KORTING Een bod Wj Schadeclaim valt veel Aqua Indoor hoger uit •JrSaÉL-. auto smeeing Gevraagd VAKANTIE- BEZORGERS De Ster dames- en kindermode Hilton herenmode huizen" hoog Jeugd moet op straat blijven hangen van meerderheid commissie m m RTL-plus op de kabel in Soest Portemonnees bij Scouting ontvreemd Vervuilde grond parkeerplaats Aqua Indoor Eerste plons in sport- en recreatiecentrum Dalweg Twaalf jaar gevangenisstraf of boete van 100.000 gulden Soester Courant UITVERKOOP ZOMERCOLLECTIE van Weedestraat 7-8-8a Soest PETERS Makelaars WASIEL STEITNER 000 0003 00 00 00 De politie, de middenstanders, de wijkvereniging, de jeugd en burge meester en wethouders vinden het nodig om in Overhees een buurthuis te bouwen om het tierende vandalisme in de nieuwbouwwijk de kop in te drukken. Maar een meerderheid van de Soester raad heeft er geen 350.000 gulden voor over om het buurthuis te realiseren. Vandalisme kun je, aldus de tegenstanders, ook bestrijden met een skateboard-baan, een basket, een schommel een wip. Drie jaar vergaderen en onderzoek lijkt daarmee in de prullenmand te verdwijnen. Het advies van deskundi gen en betrokkenen is door CDA, D66, GPV/SGP/RPF en de WD verfrommeld. Die conclusie kan worden getrokken nadat het voorstel voor het buurthuis in de commissie welzijn is behandeld. Volgens de werkgroep Overhees, waar in verschillende groeperingen waren vertegenwoordigd, is het buurthuis ui termate geschikt om de jeugd van twaalf tot en met achttien jaar een dak boven het hoofd te bieden. De achter liggende gedachte is dat die doelgroep door verveling niet op den duur het ver keerde pad gaat bewandelen. Veel bewoners van Overhees ervaren het gedrag van jongeren (van ongeveer achttien tot en met 21 jaar) als verve lend. Buiten een groot aantal vernielin gen worden mensen op straat lastig ge vallen en geïntimideerd. Ook is in het verleden een winkelier afgeperst door een groep jongeren. De kliekjesvor ming van sommige jongeren blijkt in de praktijk mensen af te schrikken. In 1988 stelde de gemeente de werk groep Overhees samen. Die lanceerde kortgeleden het voorstel om een buurt huis te bouwen. Die wens is ook uit de jeugd van twaalf tot en met achttien jaar uitgesproken. Molensoos Het CDA, de WD, D66 en GPV/SGP/RPF zijn vooralsnog niet overtuigd en met zestien stemmen vor men zij een meerderheid in de raad. Volgens Pieter Lokker van het CDA kan de jeugd (12-18) terecht in de Mo lensoos, zodra de stichting welzijns werk vandaaruit haar activiteiten ont plooid. "De problemen die de jongeren van zestien tot en met 21 jaar, die wel of niet werkloos in de wijk rondhangen, veroorzaken, los je niet op met de bouw van een buurthuis. De overige tegen- standers gaven met soortgelijke gelui den blijk van hun mening. Ze hebben meer oren naar de geopperde klein schaligere buitenvoorzieningen, zoals een baan voor skateboarders en een basket." Het CDA zegt niet uit de verslagen te hebben kunnen opmaken dat de bewo ners van Overhees ook een buurthuis willen. "Wat ik wel lees, is gekibbel tus sen de werkgroep, de stuurgroep en de gemeente", aldus Lokker, die later vol gens de goede gewoonte van zijn fractie alsnog een slag om de arm hield. Als blijkt dat de jeugd niet in de Molensoos kan worden opgevangen, wil hij over wegen of het CDA alsnog akkoord gaat met de bouw van een buurthuis. Voor dat het zover is, moet de jeugd enkele jaren op straat vertoeven. 'Van tafel' Cees Boerkoel van de PvdA ergerde zich zicht- en hoorbaar aan de reacties van de partijen. "Het onderzoek is in één klap van tafel geveegd door mensen die denken dat ze deskundig zijn. Ik be grijp er niets meer van. Je vraagt drie jaar geleden aan Overhees of ze willen nadenken over een oplossing voor het vandalisme. Dan komt de werkgroep met een voorstel en dan zegje: Ja, maar dat willen we niet, dat is te duur.'" Boerkoel vindt dat het buurthuis wel van de grond moet komen. Hij is het eens met de werkgroep die stelt dat het buurthuis een preventieve werking zal hebben op de jeugd. Ook Groen Soest schaarde zich achter het voorstel van de werkgroep en hét college. "Overhees is de meest kinder rijke buurt van Soest", aldus Elske van Gorcum. Volgens de politie telt Over hees momenteel zevenhonderd inwo ners in de leeftijd van twaalf tot en met .achttien jaar. Progressief Soest gaf eveneens het groene licht voor het buurthuis van 350.000. De gemeente heeft al enkele jaren 35.000 gulden opzij gelegd voor de fi nanciering van het onderkomen voor de jeugd. Financieel zijn er dan ook geen drempels voor het gebouw, al is het nog niet duidelijk wie het buurthuis zou moeten 'gaan beheren. I. Jlk ÉÉk Cees Boerkoel (PvdA): "Onbegrijpe lijk." Terugdringen Volgens E.H.A. de Natris, die namens de politie voorzitter is van de stuur groep bestuurlijke preventie en als zo danig ook in de werkgroep Overhees is vertegenwoordigd, moet het buurthuis worden gerealiseerd. In een brief aan het gemeentebestuur schrijft hij: "Naar onze overtuiging zal een buurthuis een belangrijke bijdrage leveren aan het te rugdringen van de overlast die in de wijk plaatsvindt. Een buurthuis zal ech ter niet alle problemen oplossen." De Natris schrijft verder dat de overlast voortkomt uit een gebrek aan voorzie ningen. "De jeugd moet elkaar nu op straat opzoeken en als een groep een bepaalde omvang krijgt, ontstaat snel het gevaar dat men elkaar gaat opjutten en vervolgens dingen gaat doen die we liever niet hebben." RTL-plus zal deel uit gaan maken van het Soester kabelaanbod. Deze zender komt in de plaats van het in middels verdwenen net Eurosport. Wethouder Jan Visser maakte vori ge week dinsdagavond in de com missie ruimtelijke ordening de ba lans op. RTL-plus kreeg niet de meeste stemmen omdat de commis sieleden zelf zo gecharmeerd waren van de zender, maar omdat uit de mini-enquête die het college in Op 't Hoogt had gepubliceerd dit net als meest gewenste vervanger voor Eu rosport naar voren kwam. Behalve Progressief Soest en GPV/SGP/RPF, had geen enkele partij bezwaar tegen de komst van dit net. Geen van de commissieleden was echter blij met de meetmethode die door het college was gehanteerd. Aan de enquête deden 492 mensen mee. Van hen kozen 270 voor RTL-plus. Op Sportnet vielen 59 stemmen, op Discovery 28, op MTV 24, op Rai-Uno 8 en op Filmnet eveneens 8. De gemeente heeft ruim negentig enquêteformulieren ongeldig ver klaard. Aan de hand van het hand schrift, de soort inkt en de keuze stel de de gemeente vast dat de formulie ren door dezelfde personen zijn in geleverd. Op het terrein van een scoutinggroep aan de Den Blieklaan zijn portemon nees van mensen uit Leiden, Leider dorp, Warmond en Zoeterwoude ont vreemd, Ook uit een rijdende winkel werd een portefeuille gestolen. De eigenaar zag een man en een vrouw uit de wagen stappen. Toen hij naar binnenliep, ont dekte hij de diefstal. Nog voordat de eerste Soester een duik nam in het nieuwe zwembad Aqua Indoor, heeft justitie een on derzoek gelast naar de bodemver vuiling onder het parkeerterrein. Tijdens een milieucontrole is vast komen te staan dat de grond licht verontreinigd is geweest met Poli- cyclische' Aromatische Koolwater stoffen (PAK's). Voor de werkzaamheden aan het complex, was een bouwweg aange legd, bestaande uit gebroken puin. Een deel van dat puin is later in de ondergrond van het parkeerterrein verwerkt. Ambtenaren van milieu zaken en bijzondere wetten van de politie hebben dat aan het licht ge bracht. De licht verontreinigde grond is inmiddels afgevoerd. Niettemin heeft de politie de officier van justitie ingelicht. Die heeft be paald dat er een onderzoek moet ko men om vast te stellen wie debet is aan de vervuiling. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. -sk_ Twaalf jaar de cel in of een boete van 100.000 gulden. Eén van die straffen hangt de bewoners van De Vijverhof boven het hoofd als ze bepaalde binnendeuren van het bejaardencentrum open laten staan. Als er brand uitbreekt, ver hoogt dat het risico op slachtoffers, zegt de brandweer in een brief aan de Stichting Bouwactiviteiten in de Be jaardensector Soest (SBBS). Een aanzienlijk aantal ouderen in De Vijverhof is zich een hoedje geschrok ken. "Sommige mensen liggen er 's nachts wakker van", verklaart een be woner. "Ze hebben angst dat er brand uitbreekt of dat ze de gevangenis in moeten." Volgens de brandweer moeten de bin nendeuren, die voorzien zijn van een sticker, gesloten blijven. Dat is om bij brand te voorkomen dat de rook zich verspreidt naar de trappenopgang en andere delen van het complex. Bij ge sloten deuren is het mogelijk voor de bewoners om via de trappengangen te vluchten. Bovendien kan de brandweer dan beter het vuur bestrijden en de hulpverlening in gang zetten. Zwaar De deuren zijn echter zo zwaar, dat veel bewoners een stoel, een stuk karton of een wig gebruiken om de deur voortdu rend open te houden. Ook de warmte is, volgens een bewoners, vaak de reden dat de binnendeuren worden openge zet. Het is een probleem dat al lang speelt. Secretaris mevrouw W.J. Grimm van de SBBS: "Alle mogelijke oplossingen zijn al bekeken, maar die schijnen niet mogelijk te zijn." Cor Achterberg van de brandweer: "Er schijnen hooglopende ruzies over te zijn. Het komt voor dat ze op de vloer onder de stoelen schoensmeer smeren, zodat degene die de stoel weghaalt, uit glijdt. Tijdens controles haal ik alles weg. Ze zijn nog zo dat ze hun naam of hun nummer op de stoel achterlaten. Ik bel dan bij de mensen aan en vertel ze hoe belangrijk het is dat de deuren ge sloten blijven. Dan beamen ze alles, maar als je een kwartier later terug komt, kun je opnieuw beginnen. We zouden er een dagtaak aan hebben om alle stoelen weg te halen." Dood door schuld -De binnendeuren moeten op voor- De schadeclaim die Aqua Indoor bij de gemeente heeft ingediend voor de uitgestelde opening, is aan zienlijk hoger uitgevallen dan in het contract is vastgelegd. In plaats van veertien mille, wil Aqua Indoor een vergoeding van 44.804 gulden van Soest incasseren. Burgemeester en wethouders heb ben besloten vooralsnog alleen het contractueel overeengekomen be drag uit te keren. Dat is veertiendui zend gulden per week. En aangezien de opening een week is uitgesteld, willen b en w niet meer dan 14.000 gulden betalen. In een eerste gesprek met de directie van Aqua Indoor heeft het college dat inmiddels meegedeeld. Het overleg wordt op korte termijn her vat. B en w willen dat Aqua Indoor concreet aanduidt waarom de scha declaim hoger is uitgevallen. Nog steeds is niet bekend hoe groot de schadeclaim van de gemeente aan Project Ontwikkeling Drachten zal zijn. Juristen van de gemeente on derzoeken nog welke mogelijkhe den de gemeente heeft. Volgens wethouder Menne kan Soest in elk geval vanaf 1 juni vijfhonderd gul den per dag toucheren. De politie heeft op de eerste dag dat de deuren van Aqua Indoor waren ge- open, moeten ingrijpen. Een groep Nederlandse jongens en een aantal jongens met een buitenlandse natio naliteit kregen het met elkaar aan de stok. De politie heeft de jongelui, in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar, buiten de deur gezet. "We gaan dit di rect de kop indrukken", laat een woordvoerder van de politie weten. Met de directie van Aqua Indoor wordt overlegd wat in dergelijke gevallen moet worden gedaan. "Deze jongens komen niet om te zwemmen, maar om de mensen te dwarsbomen. Dat willen wij niet hebben", aldus de politie. Het zwembad van Aqua Indoor werd maandagmiddag eindelijk opengesteld voor zwemlustigen. Een week later dan de bedoeling passeerden 's middags om half één de eerste gasten de kassa van het zwembad, waarna het niet lang duurde voordat de eerste plons was te horen. Buurtbewoners klaagden overigens vrijdagavond al over geluidsoverlast. Het lawaai was afkomstig uit het zwem bad. Rond elf uur werd het telefoon nummer van Aqua Indoor gebeld. Een medewerker van de gemeente nam de hoorn op. Na de klacht werd het vlot stil in het zwembad. Volgens de directie van Aqua Indoor oefende het perso neel. "Logisch toch als het bad vrijdag De Fiat Panda, nu met 800,- korting! Bovendien: «a Nu halen,in juni 1992 pas betalen! MMi dedèaler die pas tevreden is als u dat ook bent AMERSFOORT, Amsterdamseweg 19. Tel.: 033 - 635535 SOEST, Koningsweg 14. Tel.: 02155 13227 voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 141 52 De glijbaan leent zich bij uitstek voor een frisse duik in het verse water en Aqua Indoor. ^Foto: Goos van der Wilt. wordt opgeleverd en je moet binnen en kele dagen bedrijfsklsar zijn. We heb ben één telefoontje gehad", zegt Gerrit Vermeulen. Hoewel de hal van het complex, kort na het openen van de deuren, veel weg had van een snelweg tijdens het spitsuur, was het tijdens de openingsdag niet overdreven druk. Het aantal bezoekers dat een duik nam in het water, wordt ge schat op 'enkele honderden'. "Meneer, we mogen er toch gratis in, dat stond in de krant", keek een jongen van een jaar of tien wethouder Jan Menne vragend aan. Wie niet waagt, wie niet wint, moet het joch hebben ge dacht. Maar elke badgast moest ge woon een kaartje kopen. Verschillende bezoekers zouden in de veronderstel ling verkeren, dat ze geen entree hoef den te betalen. De open dag, waarop het bad gratis toe gankelijk is, is evenals de feestelijke opening echter uitgesteld. In verband met de schoolvakanties hebben het ge meentebestuur en de directie van Aqua Indoor besloten de officiële opening en de open dag uit te stellen tot eind augus tus. Vermoedelijk wordt het centrum l'lililllbHUJillllJJ tiilmTJtl EREPRIJSSTRAAT 103 SOEST op 23 en 24' augustus ingewijd. Het is de bedoeling dat het uitgestelde program ma van de opening en de open dag vol gens het draaiboek zal worden afge werkt. Het sport- en recreatiecentrum Aqua Indoor kon vrijdag, anderhalve week te laat, worden opgeleverd door Project Ontwikkeling Drachten. Burgemeester en wethouders maakten die dag tevens ^bekend dat het bad maandag zou opèn- gaan. Met vliegtuigreclame werd zater- De eerste bezoekers van het nieuwe zwembad van Soest. uag de bevolking daarop attent ge maakt. Het subtropisch recreatiebad van Aqua Indoor is maandag tot en met vrijdag van 12.30 tot 22.00 uur geopend. Elke zaterdag en zondag kan tussen 10.00 en 17.00 in het bad worden gezwommen. Op zondag kan tussen 10.00 en 12.00 uur worden meegedaan aan speciale gezinsactiviteiten. DEZE WEEK NOG EN DAN GAAN WIJ OP VAKANTIE HET VLEESCENTRUM LANGE VARKENSHAASJES kilo19.50 VARKENSFILETROLLADES kilo13?° RIB EYE STEAK 0050 kilo22?u Wij zijn op vakantie van 18/7 t/m 7/8. Op 8 augustus zijn wij er weer. Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155- 1 24 77 Foto: Goos van der Wilt. schrift gesloten blijven. Volgens artikel 157 van het Wetboek van Strafrecht kan bij een geconstateerde overtreding een gevangenisstraf van ten hoogste twaalf jaar of een geldboete van hon derdduizend gulden worden opgelegd. "Als iemand omkomt omdat een deur openstaat, is dat volgens de wet dood door schuld", waarschuwt Achterberg. "Ik heb er geen ervaring mee hoe zoiets zal overkomen", zegt hij over de tekst. De brief is opgesteld in overleg met de SBBS. Een schrikeffect is wel op zijn plaats. We moeten de mensen op hun verantwoordelijkheid wijzen. Het is ge woon een gevaarlijke situatie. Die deu ren zijn er niet voor niets. De kans is aanwezig dat bij brand onnodig slacht offers vallen. Zeker in een bejaardente huis." Volgens Achterberg is de situatie in De Vijverhof niet uniek. "Het is een lande lijk probleem. In alle serviceflats, maar ook in gewone flats houden de mensen zich niet aan de voorschriften." Onder druk Achterberg en mevrouw Grimm zeg gen dat de bewoners van De Vijverhof herhaaldelijk op die risico's zijn gewe zen, maar dat die methode tot dusver geen effect sorteert. "Daarom moeten we ze nu meer onder druk zetten", zegt Achterberg. Mevrouw Grimm: "On danks de waarschuwingen mopperen de mensen." Alle bewoners hebben de brief van de brandweer en een brief van het SBBS-bestuur ontvangen. Het schri keffect heeft bij veel mensen toegesla gen. Of het helpt, is de vraag. "We zijn hier al heel lang mee bezig", verzucht mevrouw Grimm. Niet iedereen is echter onder de indruk van de dreigende woorden in de brie ven. "Mij maken ze niet bang. Ik trek me er niets van aan", zegt één van hen. "Ik biljart regelmatig met een man van 95. Hij zegt: Nou, dan gaan we toch lek ker naar de Bijlmerbajes. Daar kun je ook biljarten." Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-1625) pagina vnn BREUKELEN bv Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 9 Telefoon: 021^5 - 19600 l

Soester Courant | 1991 | | pagina 1