fö) \NWschut Welzijnswerk krijgt toestemming voor vestiging in De Molensoos rCSBS» scliociimkcr Adjudant C. van Stam: 'Verdachte komt vaak eerder thuis van rechtszaak dan politieman' Grootse restauratie moet toren Oude Kerk in oude glorie herstellen Als.e KORTE a-W DUINEN Maatregel tegen opstoppingen parkeerplaats Zuidpromenade $T'' SCHOEMAKER Niet alle wensen van jeugdinstelling gehonoreerd Drietal bekent twaalf inbraken FULL-TIME MEDE WERKSTER M/V \GINA 2 WOENSDAG 10 JULI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 3 ALLE BEKENDE MERKEN BIJ Veelvoorkomende criminaliteit probleem door cellentekort en werkdruk justitie Investering van ruim half miljoen gulden Buschauffeur raakt slaags met mannen GeiiPlomee' Stichting welzijnswerk Soest krijgt de steun van het gemeentebestuur om al le activiteiten voortaan in de Molen soos te concentreren. Maar het brede pakket van wensen dat de stichting had ingediend, zal niet voor honderd procent worden gehonoreerd. Wel zijnswerk moet binnen financiële en personele grenzen een interessant programma aan haar doelgroep (twaalf tot en met achttien jaar) kun nen bieden. Volgens de fracties van de politieke partijen betekent dat dat welzijnswerk moet stoppen met oubollige activiteiten als pannekoeken bakken, kerststukjes maken en zakdoekje leggen. Daar zit geen één tiener op te wachten, menen de dorpsvertegenwoordigers op het Raadhuisplein. De commissie welzijn ging vorige week akkoord met een subsidie van 250.000 gulden voor de verbouw van De Molen soos. Het welzijnsgebouw aan de Mo lenstraat is al geruime tijd buiten ge bruik, omdat de stichting jongerencen trum De Molensoos haar activiteiten heeft stopgezet. In plaats vanuit drie buurtcentra (De Praatpaal, De Vangrail en Het Kruis punt) wil welzijnswerk alle activiteiten in De Molensoos onderbrengen. De stichting meent dat er 500.000 gulden nodig is voor de verbouwing, omdat an ders de geplande activiteiten en de tien medewerkers te krap behuist zijn. Dat gaat er bij de politiek echter niet in. Elske van Gorcum (Gemeentebelan gen Groen Soest): "Welzijnswerk moet een plan maken, dat is afgestemd op het huidige personeel en de huidige ruimte. Dan moet welzijnswerk laten zien dat ze voorziet in een behoefte, zodat de poli tiek erin gaat geloven. Ze moet nu geen luchtkastelen gaan bouwen." Leidje Tomassen van Progressief Soest vond de eisen van welzijnswerk eveneens "exorbitant hoog", maar ging wel ak koord met het voorstel van het college. Met het bestuur van de stichting jonge rencentrum De Molensoos zal overleg worden gevoerd over de plannen van het centrum. Buurtcentra Welzijnswerk zal daarom in de toe komst geen gebruik meer maken van de drie buurtcentra. De Vangrail aan de Nachtegaalweg wordt afgebroken. Voor het terrein is nog geen nieuwe be- Stichting welzijnswerk mag van het gemeentebestuur alle activiteiten in jon gerencentrum De Molensoos bundelen. De instelling richt zich op jeugd van twaalf tot en met achttien jaar. Foto: Goos van der Wilt. stemming bedacht, al neigt de politieke voorkeur uit te gaan naar ouderenwo ningen. Buurtbewoners lieten vorige week nog eens weten dat ze nieuwbouw niet zien zitten, omdat hun uitzicht en privacy dan worden bedorven. Over ouderenwoningen valt, volgens een woordvoerster, nog wel te praten, om dat dan alleen laagbouw wordt ge pleegd. Het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan zal worden uitgebreid en moet plaats bieden aan Marokkaanse jongeren, het Internationaal Vrouwencentrum en de peuterspeelzaal Dikkie Dik. Voor de aanpassingen wil de gemeente 425.000 gulden uittrekken. Het CDA en de WD, die samen een meederheid vor men, vragen zich af of de plannen voor Het Kruispunt niet op een goedkopere manier kunnen worden gerealiseerd. Welzijnswerk zal ook de Praatpaal in het multifunctionele centrum aan de Smitsweg verlaten. Ukkepuk De commissie ging vorige week even eens akkoord met de sloop van de Uk kepuk, de peuterspeelzaal aan de Duin weg, waar ook Amnesty International onderdak heeft. Voor. de actiegroep wordt andere ruimte gezocht, de peu terspeelzaal verhuist naar de Drie- hoeksweg bij de Dribbel. Burgemeester en wethouders willen de winst van de grondverkoop naar het grondbedrijf sluizen. Dat is tegen de wil in van PvdA-er Cees Boerkoel. "De op brengst moetje benutten voor de inves teringen in de welzijnssector. Anders zegt iedereen straks wat is welzijn toch duur. Dat hebben we in het verleden ook met de sport meegemaakt. De hoc keyvelden verhuisden van de Schriks- laan naar de Koningsweg. De nieuwe, dure accommodatie kwam ten laste van de sportstichting, maar de grondop- brengst ging naar het grondbedrijf. Geen wonder dat iedereen dan roept dat de sport zo duur is." De commissie welzijn zette eveneens het licht op groen voor het plegen van achterstallig onderhoud aan andere welzijnsgebouwen in Soest. 21 JULI f/m 11 AUGUSTUS WEGENS VAKANTIE GESLOTEN Adjudant C. van Stam: "Het is voor de burgers vaak moeilijk te begrijpen dat dit soort criminelen zo weer op straat loopt.Foto: Goos van der Wilt. "Als wij tien man mochten opsluiten, valt een groot deel, ik denk wel vijf tig procent, van de kleine criminaliteit weg. We weten vaak wie het zijn, maar door het cellentekort en de werkdruk bij justitie lopen die figuren zo weer op straat. De verdachte is na een rechtszaak soms eerder thuis dan de politieman." Ondanks alles krijgt adjudant C. van Stam van het Soester politiekorps geen maagzweer van gegoede burgers die van de zo genoemde veelvoorkomende criminaliteit hun dagtaak hebben gemaakt om zich in hun levensbehoefte te voorzien. Onder veelvoorkomende criminaliteit verstaan justitie en politie onder meer autoinbraken. De naam is toepasselijk: in mei en juni werden in Soest niet min der dan 73 autoradio's gestolen, een ge middelde van 1,2 per dag. "Dat is veel", aldus Van Stam die niet met cijfers kan onderbouwen of er sprake is van een extreme stijging, maar toch even met pen en papier achter de computer is gaan zitten om te turven. "Die gevallen worden niet apart geregistreerd." "Wij kunnen het capaciteitsprobleem niet oplossen. Incidenteel wordt ie mand opgesloten, als de officier van justitie vindt dat het de spuigaten uit loopt. Maar door het cellenprobleem loopt dit soort criminelen zo weer op straat. Dat is voor de burgers vaak moeilijk te begrijpen. Ze kijken ons er op aan, maar wij kunnen er ook niets aan doen. Bij justitie kunnen ze het ge woon niet aan. We kunnen nog wel meer mensen inzetten, maar de trechter loopt op een gegeven moment over", relativeert Van Stam. Haas "Vaak weten we aan de hand van signa lementen wie het zijn. Dan mo.eten we als een haas naar de stations om te voor komen dat ze met de spullen niet naar Utrecht of Amsterdam gaan. Anders halen we ze thuis weer op. In de meeste gevallen lossen we met één aanhouding meer zaken op." Van Stam haalt een praktijkvoorbeeld aan van de afgelopen week. Een 24-ja- rige Soester bekende vijf auto's bij een garage aan de Birkstraat en drie wagens aan de Varenstraat te hebben openge broken. Het leverde hem een tas vol ra diocassetterecorders op. "Het is makkelijke handel", oordeelt de adjudant. "Je neemt het mee en ver koopt het. Maar je moet er wel veel jat ten, want die dingen brengen buitenge- Met de aanhouding van drie Soes- ters heeft de politie twaalf inbraken en diefstallen opgelost. Het gaat om twee mannen van 24 en 25 jaar en een 22-jarige vrouw. De hoofdverdachte is de 24-jarige man. Hij was bij alle zaken betrok ken. De vrouw wordt verdacht van heling. Zij zette de geldbuit om in goederen. De andere man was bij één inbraak aanwezig. Het drietal was actief in een insti tuut, een garage, een museum, een bedrijf, een muziekschool, in een conferentieoord, in diverse wonin gen en op een camping. In de meeste gevallen namen ze geld mee. Tijdens een ronde door Soest per politiewa gen, toonden ze aan de hand van aanwijzingen hoe simpel het is om bij woningen en bedrijven in te sluipen. Na verhoor is het drietal naar huis gestuurd. In mei en juni werden in Soest niet minder dan 73 autoradio 's gestolen. A Is de da ders worden gepakt, worden ze meestal direct vrijgelaten. Foto: Goos van der Wilt. lost, ziet de politie veel heil in een wets voorstel van staatsecretaris Hirsch-Bal- lin. Hij wil dat de politie, net als tot 250 gulden voor rijden onder invloed, de politiekorpsen direct geld mogen innen van inbrekers. "Dan kun je sneller han delen en straffen en het betekent een vermindering van de werkdruk bij justi tie'', stipt Van Stam de voordelen aan. Buurtonderzoek Dat is de prijs die we betalen voor ons rechtssysteem- Het systeem is goed, maar de capaciteit van de gevangenis sen is niet voldoende. Wat dertig jaar geleden een zware crimineel was, is nu een kleine crimineel. Als je toen een schaap jatte, draaide je de bak in. Voor de normale, rechtgeaarde burger moet je je fototoestel in de auto kunnen laten liggen, maar helaas kan dat niet meer." Hoewel de oplossing van het probleem niet op korte termijn kan worden opge- woon weinig op. Een geeltje ongeveer." Van Stam heeft de indruk dat voor de plaatselijke veelvoorkomende crimina liteit voornamelijk Soesters verant woordelijk zijn. In een niet gering aantal gevallen gaat het om verslaafden die el ke dag honderden guldens nodig heb ben om verdovende middelen te kun nen aanschaffen. Voorkomen "Het is net een vicieuze cirkel. Wij pak ken een dief op, maken proces-verbaal op, maar justitie heeft geen plaats voor ze. Dan staan ze weer op straat en vallen ze in herhaling. Het duurt meestal lan ger dan een jaar voordat ze voorkomen. En daarna mogen ze weer naar huis. Restaurant De Korte Duinen is een jong en dynamisch be drijf, dat zich vooral richt op jonge gezinnen en zaken mensen. Onze gasten verlan gen een snelle en persoonlij ke service. De openingstij den van ons restaurant zijn dagelijks van 10.00 - 21.00 Ter uitbreiding van ons team zoeken wij op kor te termijn kontakt met: - een zelfstandige, representatieve voor de bediening. Voor reakties: RESTAURANT DE BIRKSTRAAT 108 - 3768 HC SOEST tel 02155-13720 Dhr, R. Klinkhamer Hoewel justitie het aanbod van kleine criminelen niet kan verwerken, houdt Soest bij alle inbraken een buurtonder zoek. "Dat komt in Nederland niet veel meer voor, maar wij vinden dat belang rijk. De politie kan de criminaliteit niet alléén oplossen. Dat kan slechts in sa menwerking met de burgers. Die be schikken over informatie die de politie nodig heeft. Het buurtpreventieproject is er daarom op gericht de betrokken heid van de burgers te vergroten. De mensen moeten denken dit is mijn wijk, ik woon hier en ik voel me hier medeve rantwoordelijk voor." "Als je weet dat een radio zeshonderd gulden kost en je hoeft er maar 150 gul den voor te betalen, dan wordt het tijd dat je als eerlijke burger achter je oren gaat krabben en beseft dat het geen zui vere koffie is. Als je zover bent, maar je koopt toch de radio, maak je je al schul dig aan heling. Je m<f>ët dat ding niet ko pen, ook als is dat moeilijk." De toren van de Oude Kerk, officieel de Nederlands Hervormde Kerk, die voor een belangrijk deel het gezicht van oud Soest bepaald, is er niet best aan toe. Hoewel er op het eerste gezicht weinig aan mankeert, is de tand des tijds aan het uit vermoedelijk 1481 stammende bouwwerk niet ongemerkt voorbij ge gaan. Op.6 augustus zal de toren voor in ieder geval een half jaar in de steigers gaan. In december hoopt de gemeente dat de klus is geklaard. In het bedrag van een half miljoen is niet de restauratie van de trap inbegrepen. De dertigduizend gulden die daarvoor nodig is, is door de gemeente extra uit de monumentenpot gereserveerd. Het is al enige tijd niet meer mogelijk de Soester toren te beklimmen. Na het ver vangen van de trap, moet men weer net als in vroeger van het prachtige uitzicht vanaf het hoogste punt van, de kerk kunnen genieten. De vijfhonderdduizend gulden is ook afkomstig uit de gemeentepot. Hoewel het Oude Kerk een Rijksmonument is, is er nog geen subsidie van het rijk be schikbaar. Nu bekend is hoeveel de klus gaat kosten, wordt bezien of het rijk ook een bijdrage wil leveren. Speciale leisoort Aan de top van de kerk moet een aantal dingen gebeuren. De leien bedekking van de spits en de galmborden moeten worden vervangen. Er zal een speciale leisoort uit Duitsland, de rheinischer Schiefer, worden gebruikt. Het hout werk in de spits moet worden hersteld en geconserveerd. Daarnaast moet de balustrade geheel opnieuw worden op gemetseld en moet de omloopvloer wa terdicht worden gemaakt. Ook de klok wordt gerestaureerd. De wijzerplaten en wijzerwerken zullen worden gerestaureerd en het uurwerk wordt vervangen. Het nieuwe uurwerk functioneert radiografisch. Het ont vangt zijn signaal uit Mainflingen in Zuid-Duitsland. Het voordeel van dit nieuwe uurwerk is, dat het altijd op de seconde nauwkeurig is en zichzelf her stelt. Het wijzigen van zomer- en win tertijd en het gelijkzetten na stroomsto ringen gaan volledig automatisch. Aan de toren zelf moeten herstelwerk zaamheden worden verricht aan voeg werk, metselwerk en natuursteenwerk. Volgens de heer E. Kluvers van de af deling Bouw en Installatie Technieken Met ingang van 1 november wordt een nieuwe verkeersmaatregel van kracht op de parkeerplaats van winkelcen trum Hartje-Zuid. Automobilisten die vanaf de Soester- bergsestraat komen, kunnen op de par keerplaats direct afslaan naar links. Van die richting komen echter veel au to's die de parkeerplaats willen verla ten. Volgens de winkeliersvereniging Soest-Zuid leidt dat regelmatig tot pro blemen. Omdat vanuit beide richtingen auto's komen, ontstaan er opstoppingen. Die situatie kan gevaar opleveren voor voetgangers. Automobilisten die daar na vanaf de Soesterbergsestraat de par keerplaats willen oprijden, worden daarin belemmerd en moeten dan vaak op de rijbaan wachten. Het college heeft besloten om vanaf 1 november het verkeer op de parkeer plaats rechtdoor te leiden. Links afslaan op de betreffende plek van de parkeer plaats is dan niet meer toegestaan. Voor alle zekefhaldl van Weedestraat 78 Soest - Tel. 02155-172»" TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* aar weer af ks allemaal orde". Die auwde ad- wel zonder 'e instelling >ch juist om ivolking bij 2 gemeente als een ver- slegd num- le politieke oordiger in ïzelfde me- an hen kre- ie op onze angen was. 3 betekenis genwoordi- i dat de op- erkiezingen :ijn ook veel naken. We oorgesteld in de Van t vijftig pro- in. In de AC ita (voorzit- straat): "Er ,'chalige uit- i lege plek- k is gewoon rootschalig? I het winkel- e spiraal te- tbreidingen. >roj eet groep 'O-rapport) dingsruimte heel Soest), er al op ge- e dagelijkse n ten koste ?aken. Dat is lak voor de ïsument, die i de kleintjes neergaande voor de Van te houden, wegen door en. Deze ge- ontsloten", zich raden, ze bezwaar- deerd heeft, n geworden, den van die een van onze :ze onzalige er voor ons is tige winkel- achtingen bij .diers gewekt t zijn de ter- 'verschraling 'onhoudba- dienen deze 3 maken voor leleid zal wel 3irtdelijk heel bebouwd zal rte Brinkweg ALS JE 'T OPTELT, BEN JE BIJ SCHOEMAKER BETER UIT. Elektro-opp.aratuur die u bij ons aanschaft, heeft een naam en is dus van de beste kwaliteit. We doen alleen zaken met de bekende merken. En omdat we dat in het groot doen (met 3.000 Europese collega's tegelijk) krijgen we de prijzen van de grote merken klein. Zodat u voor de beste kwaliteit nooit teveel betaalt. Natuurlijk altijd met Schoemaker-service Voor de tweede keer deze eeuw zal de toren van de Oude Kerk aan de Toren- straat gerestaureerd worden. Er is een investering van een half miljoen gul den nodig om de toren weer in oude glorie te herstellen. Dit jaar zal op de Open Monumentendag de toren voor bezoekers gesloten blijven, maar de gemeente hoopt dat men volgend jaar op die dag het bijna 46 meter hoge bouwwerk weer als vanouds zal kun nen beklimmen. B (BIT), is de toren niet aangetast door zure regen. De toren zal ook niet speciaal tegen zu re regen behandeld worden. "Het is ge bleken dat het behandelen met midde len tegen het indringen van regen in het materiaal, meer kwaad dan goed doet," aldus Kluvers. Verder zal een aantal traptreden her steld worden, de grenen vloer bij het uurwerk zal vervangen worden en het stucwerk en glas in lood zullen' bij het orgel gerepareerd worden. Tenslotte zal de installatie, om bliksem af te lei den, aangepast worden aan de geldende normering. Wanneer het budget dit toelaat, wil de gemeente de verlichting in de kerk uitbreiden, een geleidekoord aanbrengen en een trapje maken bij de toegangsdeur. Aan hét uiterlijk van de kerk zal nauwelijks iets veranderen. Expositie Hoewel de toren zelf niet toegankelijk is op de Open Monumentendag 14 sep tember, kunnen belangstellenden de werkzaamheden aan het toonaange vende Soester bouwwerk die dag toch volgen. In Museum Oud Soest zal na melijk een expositie worden ingericht waar onder meer te zien is hoe de leien dekker op de spits van de Oude Kerk te werk gaat. Met de restauratie van de toren van de Oude Kerk is een investering van vijf ton gemoeid. Foto: Goos van der Wilt. pectievelijk Harry van de Wee en Otto Schouten. Voorafgaand aan de Open Monumentendag wordt op vrijdag avond 13 september 's avonds de ten toonstelling feestelijk door burgemees- ter J. de Widt geopend. Tevens zal or ganist Cor de Jong dan een concert ge ven, bijgestaan door twee violisten en een cellist. Op het programma staat muziek van Mozart, daar dit jaar in het teken van deze beroemde componist staat. Nadere bijzonderheden over de activiteiten in Soest op de Monumen tendag staan vermeld in het artikel el ders in deze krant. Het interieur van de Oude Kerk is op deze dag wel te bezichtigen. In de kerk wordt een tentoonstelling ingericht met beeldhouwwerk en schilderijen van res- Een buschauffeur is vrijdagavond slaags geraakt met drie passagiers. De 54-jarige man uit Woudenberg liep daarbij klappen in zijn gezicht op. De handtastelijke mannen waren bij 't Zwaantje in Soesterberg de lijn 73 inge stapt. Ze gedroegen zich baldadig en toen de chauffeur een opmerking maakte over de wijze waarop de banken werden 'gebruikt', ontstond een slagen- wisseling. Het drietal verliet in Soest- Zuid.de bus.

Soester Courant | 1991 | | pagina 3